De Tweede Kamer en de machtigingswet Felle brand woedde in kantoorpand te Zierikzee CINZANO VERMOUTH DE ZIERIKZEESCHE COURANT REGERING: „GEEN BLANCO CHEQUE" deze week bij 485 Negen doden bij treinongeluk in Engeland een feestelijke lunch Aardgasprijs wordt niet extra verhoogd Brandweer voorkwam uitbreiding Gijzelaars gekaapte Boeing weer thuis ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE REDAKTIE, ADVERTENTIES EN BEZORGING Telefoon (01110) 2255. Voor telefoonnummers na half zes: zie pagina 2 onder de rubriek „Agenda". Redakleur: M. i. Bij de Vaate. Uitgave: B.V. Drukkerij v/h lakenman Ochtman, Jannewekken.11, Zierikzee. Postbus 1. ABONNEMENTEN EN ADMINISTRATIE: Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling 14,50; per jaar 55,Losse nummers 30 cent - Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag - Advertentieprijs 21 cent per losse mm; „Succesjes" (max. 4 regels) 2,75. Vraagt onze contractprijzenI De advertentieprijzen zijn exclusief 4 B.T.W. Donderdag 20 december 1973 130ste jaargang Nr. 21408 WAARIN OPGENOMEN 1797 - 1889 In dit nummer: Getroffen fabrieken telegraferen minister DEN HAAG, 19-12. In zijn beantwoording van de van uit de Tweede Kanier gemaakte opmerkingen over de machtigingswet, heeft minister-president Den Uyl ge zegd dat de machtigingswet „volkomen juist, gewenst en verantwoord" is. H(j ontkende als zou er sprake zijn van een concentratie van macht bij de regering ten nadele van het parlement. Daarvan, zo zei h\j, kan en mag niet worden gesproken. Premier Den Uyl concludeerde dat er eerder sprake is van een intensivering van invloed van de kamer dan van een uitschake ling. De minister-president noemde de machtigingswet „een bijzonder wets ontwerp" en hij toonde zich bijzonder erkentelijk dat de kamer op zo korte termijn zich zoveel inspanningen heeft willen getroosten om dit ontwerp die indringende behandeling te geven die is vereist. Het ontwerp, zo zette hij uiteen, betekent niet een verloochening van de program-grondslag van het ka binet. De daarin neergelegde priori teiten „zijn en blijven" geldig, zo benadrukte hij. De premier ontkende als zou het ontwerp een poging zijn om versneld specifieke inkomens doeleinden door het parlement „te drukken". Minder olie In zijn betoog ging de minister president nog nader in op de resul taten van de top-conferentie van het afgelopen weekeinde. Daarbij merk te hij o.m. op, dat niet gewaarborgd is dat de aan ons land opgelegde olie-korting niet geringer zal zijn dan in welk EEG-land dan ook. Sprekende over de doelstellingen van de machtigingswet zei de pre mier dat die doelstellingen (het voe ren van een alle categorieën omvat tend inkomensbeleid en de instand houding van produktie en werkge legenheid) niet met de bestaande wetten kunnen worden bereikt. Over Advertentie rood of wit fles 0,75 liter 3?® op de ontwerp-tekst van de machti gingswet. Hij zei akkoord te kunen gaan met het wijzigingsvoorstel van de vijf regeringspartijen om vast te stellen dat deze wet de regering geen „blanco cheque" verschaft met be trekking tot het 'ingrijpen in de in komensvorming en de bescherming van de werkgelegenheid. De premier ontwikkelde wel be zwaren tegen het PPR- voorstel om niet alleen de minister de uitvoering van de machtigingswet in handen te geven maar tevens daarbjj de minis ters van economische zaken en van financiën te betrekken. Sprekend over het gevoerde over leg met het bedrijfsleven deelde de premier nog mee dat aan de organi saties van werkgevers en van werk- nemers geen definitieve toezeggingen zijn gedaan met betrekking tot de loonvorming in 1974. de positie van minister Boersma (so ciale zaken) in de machtigingswet zei hij dat uitsluitend sprake is van een coördinerende taak en niet dat de minister de eerste verantwoordelijke wordt ook op terreinen die niet be horen tot zijn eigen beleidsterrein. Geen blanco „cheque" De minister-president zei begrip te hebben voor verschillende vanuit de kamer voorgestelde wijzigingen LONDEN, 19-12. Minstens negen mensen hebben het leven verloren en 53 werden gewond by het ont sporen - woensdagavond - van een volle forensentrein in het westen van Londen. Vier rijtuigen slóegen om. Mensen die in de buurt van de ontsporing wonen, zeggen dat er stenen uit de straat zijn gehaald die mogelijk op de rails zijn gelegd. Vlak voor het ongeluk heeft de bestuur der hard geremd, zeggen reizigers. Anderhalf jaar geleden is vrijwel op dezelfde plaats ook een trein uit de rails gelopen. Vreemde moord in Grieks klooster ATHENE, 19-12. In het Griekse klooster Ahii Theodori in Kalavry- ta in de Peloponnesos is een mys terieuze moord gepleegd. De 71-jari- ge abt en zijn 59-jarige doofstomme bediende zijn met een jachtgeweer doodgeschoten. De twee slachtoffers waren de enige bewoners van het uit 1658 daterende klooster. Uit het klooster dat kostbare iconen en re ligieuze voorwerpen bezit, is niets gestolen. Advertentie Gebruik in de Kerstvakantie - 22 december tot en met 1 januari. - in Hotel „Haamstede-Vliegveld", Restaurant „De Val", beide met schitterend uitzicht, of in het gemoedelijke Hotel „Haamstede-Station" ossestaartsoep met madeira canard a I'orange chipolatapudding of kaas15, eventueel uit te breiden met pasteitje2,75 kindermenu6,50 Bovendien speciale Kerstmenu'saf 22,50 en Kinder-kerstmenua 7,50 De restaurants zijn geopend van 12.00 tot 22.00 uur. DEN HAAG, 19-12. De aardgas- prijzen voor huishoudelijk gebruik zullen, na de reeds aangekondigde verhoging per 1 januari aanstaande, niet extra verhoogd worden. Maar het is niet de bedoeling 'die prijzen te bevriezen. Op den duur zullen de gasprijzen toch op het niveau van de olieprijzen moeten liggen. Het tem po van de aanpassing wordt evenwel bepaald door de sociale omstandig heden. ATHENE. De Griekse autoriteiten hebben in Athene veiligheidstroepen gekoncentreerd om te voorkomen dat studenten een demonstratie op touw zouden zetten ter nagedachte nis van de slachtoffers van de on lusten van vorige maand. ZIERIKZEE, 20-12. Gister-woeiisdagavoiul ongeveer elf uur, werd brandalarm gegeven en rukte de Zierik- zeese brandweer met de volledige blussingsappara- tuur uit, ter bestrijding van een felle brand, die bleek te zijn uitgebroken in het pand Poslstraat 6. In dit pand is in het benedengedeelte gevestigd het accountantskantoor van De Tombe, Melse en Krol; de woning boven het kantoorgedeelte werd bewoond door mevrouw T. J.-dc M., die wegens verblijf elders niet in het pand aanwezig was. Aangezien de brand na kantoortijd moet zyn uitgebroken was op het moment van het alarm niemand in het pand aanwezig. De brand moet zyn ontstaan in het benedengedeelte, nl. in een als opslagruimte gebruikt klein vertrek, gelegen aan het eind van de benedengang, behorend bij het kantoorgedeelte. Het vuur moet zeer snel om zich heen hebben gegrepen via de houten wand die de afscheiding vormde met een loze ruimte boven de trap naai de woning boven. Zware rookon t wikkel ing Op het moment dal de brandweer, mei groot materieel in de Poststraat arriveerde loeiden de vlammen reeds hoog op en belette een zware rook ontwikkeling vrijwel de toegang tot het aarde-donkere pand. Niettemin slaagde men erin met persluchtmas kers naar binnen te gaan om 't vuur te bestrijden, waarbij in eerste in stantie ook nog naar eventuele slachtoffers werd gezocht. Niemand was echter aanwezig. De brand werd bovendien bestreden met waterstralen vanuit de Poststraat, Brandweerlieden voorzien van pers luchtmaskers dringen het pand bin nen. (Foto: Zierikzcesche Nieuwsbode) en eveneens via de achterzijde, de Meelstraat. De schade van deze brand in het oude stadscentrum is aanzienlijk. Van de inboedel in de bovenwoning ging vrijwel alles verloren; wat het kantoorgedeelte betreft werd de in ventaris, en de belangrijke hoeveel heid boeken, administraties en be scheiden zo goed mogelijk met be hulp van de brandweer verhuisd en naar een veiliger plaats overge bracht. Uitbreiding van de brand naar naastgelegen percelen kon door de effektieve wijze van optreden door de brandweer worden voorkomen. Naar de oorzaak van de brand wordt een uitgebreid onderzoek in gesteld door de technische recherche. FRANKFORT, 19-12. „Met een machinepistool in je rug vlieg je naar waar ze heen willen", aldus heeft de 36-jarige gezagvoerder Jo Kroese. een Nederlander die gezag voerder was van de gekaapte Boeing 737. woensdag op een persconferentie gezegd. Dat gebeurde na zijn terug keer in Frankfurt. „Wij hoorden plotseling schoten op het vliegveld", zei hij, zichtbaar op gelucht maar moe en gespannen, te gen de journalisten. Met de terro risten. die nauwelijks een woord En gels spraken, werd voornamelijk met handen en voeten gepraat. Zij hadden geëist onmiddellijk op te stijgen met het gereed gemaakte vliegtuig, „Dat was echter- onmoge lijk. De deuren achter met de trap en van de bagageruimte waren nog open, zodat wij geen druk in de ca bine gehad zouden hebben om te kunnen vliegen." DEN HAAG. Premier Den Uyl be kijkt hier een stuk dat nogal snel door een Kamerbode onder zijn aan dacht wordt gebracht, bij het begin van de behandeling van de Machti gingswet in de Kamer. Links, mi nister Lubbers, rechts minister Boersma. Dit nummer bestaat uit 12 pagina's Men leert de eeuwige dingen niet kennen, als men de alle daagse uit de weg gaat. Baer-Oberdorf WAT UOT Vi 81 U Verwachting tot vrijdagavond: Wolkenvelden Wolkenvelden maar geen regen van betekenis; matige tot vrij krachtige zuidoostel/ijke wind; minimumtem peraturen van plus 4 graden in het zuidwesten van het land tot min 1 graad in het noordoosten, maxima morgen van 5 tot 8 graden. Voor zaterdag: Aantal uren zon: 1 tot 5. Min.-temperaturen: omstreeks nor maal. Max.-temperaturen: omstreeks nor maal. Kans op een droge periode van min stens 12 uur: 80 procent. Kans op een geheel droog etmaal: 40 procent. ZON- EN MAANSTANDEN 21 dec. Zon op 8.46, onder 16.30 Maan op 5.56, onder 14.06 Nieuwe maan: 24 dec. (16.07) HOOG- EN LAAGWATER ZIERIKZEE: Hoogwater Laagwaler 21 dec. 0.40 13.00 6.39 19.03 Springtij: 25 dec. HET WEEKOVERZICHT DE BILT. 20-12. Het KNMI deelt mede: Ook vrijdag bevindt ons land zich tussen een hoge druk gebied bo ven Oost-Europa en een vore van lage druk, die zich uitstrekt van Noord-Schotland tot aan Noord- Af rika. Tussen deze twee druksyste- men wordt geleidelijk warmere lucht naar het noorden getranspor teerd. Het front dat de scheiding vormt tussen deze warme lucht en, de koudere lucht boven het konti nent, wordt in onze omgeving steeds minder aktief en het ziet er naar uit. dat het binnenstromen van* de war me lucht over ons land alleen ge markeerd zal worden door wolken velden. In Spanje en Portugal was hel front echter zeer aktief. Woensdag en donderdag was het er zwaar be wolkt en viel er veel regen. Ook in Marokko trad een wecrsverslechte ring op. In Tanger viel woensdag 40 millimeter regen. i

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1973 | | pagina 1