Kerstshow! Afscheid A. Jumelet Lzn. van het vis-produktschap Brandt richt zijn blik van oost naar west intermeubel ^De verdwenen verloofde 9 BLIK DOOR HET WERELD Waardezegels Tholen ontsnapte nipt aan een ramp NA DIENSTPERIODE VAN 38 JAAR ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Dinsdag 18 december 1973 Nr. 21407 DODELIJKE VENSTER I ONGELUKKEN Bondskanselier Brandt krijgt het lastig in zijn land. Het duidelijkste teken hiervoor zijn de opiniepeilin gen die erop duiden dat zijn SPD nu bij verkiezingen nog maar 38 pror cent van de stemmen zou krijgen in plaats van bijna 46. Dat betekent niet dat de officiële christendemo- kratische oppositie er zoveel zijde bij spint, want de grote winnaar zou de liberale FDP zijn, Brandts koali- tiepartner, die op een procent of tien zou mogen rekenen. Dit is geen ont wikkeling die in de SPD met vreug de wordt gezien. Men is daar ook vol ergernis over de vijf ministers met zware portefeuilles die Brandt aan de FPD heeft gegeven, waaronder binnenlandse, buitenlandse en eko- nomische zaken. Niet dat deze be windslieden verstoken zouden zijn van talent, integendeel. Maar ze zijn van nature uiteraard niet erop uit om een socialistische politiek te voe ren, het zijn liberalen. Zodat in de SPD meer en meer wordt gezegd dat Brandt geen socialistisch kabinet aanvoert, maar slechts eentje dat al leen maar een beetje beter is dan een van de christen-demokr aten. Waarbij men Brandt dan vooral verwijt dat hij niet in staat is, of geen zin heeft, zijn team naar zijn hand te zetten. Ongekend is ook dat de tweede man in de partij, Wehner, dit jaar brak met de traditie die zegt dat de koalitiepartijen bij alle kritiek de persoon van de kanselier nimmer betrekken. Nu is Brandt een politi cus in hart en nieren en het is wel zeker dat hij niet passief zal blijven toezien hoe zijn eigen positie, die van zijn partij en die van zijn kabi net worden uitgehold. Hij heeft net in Praag de overeenkomst getekend waardoor de betrekkingen met Tsjechoslowakije weer zijn genor maliseerd. Er zijn wel een paar ha ken en ogen van niet geheel onder geschikt belang gebleven over de vertegenwoordiging van West-Ber- lijn, maar kennelijk wenst Brartdt daarover nu niet meer zo'n ophef te maken. Gedwongen suksessen Met dit akkoord is nagenoeg zijn Ostpolitik afgerond, de paar losse einden die er nog zijn kunnen mi nister Scheel en staatssekretaris Bahr makkelijk vastmaken. Daar mee heeft Brandt ook een doel be reikt dat hij zich had gesteld: de Bondsrepubliek is VN-lid, staat weer in normale betrekkingen met alle landen, is kortom niet meer een bijzonder geval, een niet geheel komplete staat. Dit laatste heeft hem geremd in zijn buitenlandse politiek, die hem vanouds nader aan het hart heeft gelegen dan de strikt binnen landse. Nu die remming is verdwenen, verwacht men in Bonn dat de kan selier zijn blik van het oosten wendt naar het westen. Waarbij een eerste Advertentie Voor enkele centen méér per glas geniet U van de allerbeste Hollandse Cognac, DE KUYPER VIEUX met de originele, uit Frank rijk geïmporteerde Brandy de extra attractie bij elk De Kuypcr-artikel Vraag Uw slijter de gratis Boekencoupon "het Goede der Aarde" met VOOR DEELKA ART en PRIJSVRAAG Desgewenst rechtstreeks aan te vragen bij De Kuyper B.V. Postbus 54. Schiedam stap zou zijn een wat steviger rol te gaan spelen zowel in de EEG als in de Atlantische gemeenschap. Tot dusver heeft Brandt in dit gezel schap vrijwel steeds de voorrang gelaten aan de heren Pompidou en Heath - tekenend is nu echter wel dat voor Brandt ongekend vasthou dend door de kanselier over de noodzaak van solidariteit in de EEG gesproken wordt, als het ivare dwars tegen de Fransman en de Brit in. En de taaiheid van Brandt moet men niet onderschatten, vooral als hij min of meer met de rug tegen de muur staat is hij een geduchte vech ter - het doorzetten van de Ostpoli tik bijvoorbeeld is zeker niet mak kelijk gemaakt door allerhande te genstand en wantrouwen die hij eerst moest overwinnen. En Brandt staat voor de noodzaak om suksessen te behalen, wil hij zijn eigen positie en die van zijn partij binnenslands niet laten verslechte ren. De komende Europese topkon- ferentie wordt het beslissende mo ment voor hem in een poging het leiderschap van Europa naar Bonn te halen. KORTE BERICHTEN UIT HET BINNENLAND VLISSINGEN. Het Zwitserse dui- zend ton metende 'binnenvaartschip „Grindelywald" is op de rede van Vlissingen gezonken. De bemanning van vier koppen en de Nederlandse loods zijn gered. ALMELO. De politie in Almelo heeft twee Marokkanen uit die stad aangehouden, die een ongeveer 20- jarig meisje uit Hengelo onder be dreiging hebben verkracht. Het meisje miste na een dansavondje de laatste bus en accepteerde een lift van de twee mannen. WEMELDINGE. In de monding van de haven van Wemeldinge aan de Oostersohelde is het binnenvaart schip de „Fernram" van onbekende nationaliteit aan de grond gezet na een aanvaring met een ander onbe kend schip. De „Fernram" heeft een groot gat. Er hebben zich geen per soonlijke ongelukken voorgeda.an. HAARLEM. De Haarlemmer A. P. B. J. Duynstee heeft Prins Bernhard schriftelijk gevraagd wat het World Wildlife Fund doet om op korte ter mijn een eind te maken aan de slachting van trekvogels door Ita liaanse, Belgische en Majorcaanse vogelvangers. DEN HAAG. Voor alle ministeries geldt dat zij alleen vreemde woor den behoren te gebruiken als deze de bedoeling van de schrijver dui delijker weergeven dan Nederland se. Die moeilijke woorden moeten dan tevens ingang in de Nederlandse taal hebben. DEN HAAG. Nadat het tempo van de prijsstijgingen in Europa in de afgelopen zomer was verminderd, is in september een versnelling in getreden, die in oktober heeft aan gehouden. Dit meldt de O.E.S.O. (Organisatie voor Economische Sa menwerking en Ontwikkeling), die van tijd tot tijd opgeeft hoe de stand van de inflatie is. ENSCHEDE. De 17-jarige uit Turkije afkomstige Enschedeër M. U. heeft in de nacht zijn 39-jarige vriend H. N. in Hengelo met een broodmes gestoken. Volgens de po litie gaat het waarschijnlijk om een homofielenaffaire. UTRECHT. De gemiddelde premie voor de vrijwillige ziekenfondsver zekering stijgt op 1 januari 1974 met 12,5 procent van f 66,68 tot f 74,99 per maand per verzekerde van 16 jaar of ouder. WILLEMSTAD. Koningin Juliana heeft een bezoek gebracht aan het Noordbrabantse vestingstadje Wil lemstad aan het Hollandsch Diep. Zij woonde de raadsvergadering bij waarin het 350 jaar geleden door prins Maurits gestichte en thans ge restaureerde Mauritshuis officieel in gebruik werd genomen als gemeen tehuis van Willemstad. DEN HAAG. De enorme aantallen sigaretten, die de bewoners van Duitse grensplaatsen in ons land ko pen hebben tot gevolg, dat uit C.B.S. -cijfers niet meer kan worden op gemaakt of het sigarettenverbruik van de Nederlanders is gestegen, ge daald of gelijk gebleven, zegt de fe deratie van organisaties van siga renwinkeliers in een beschouwing. HELMOND. Een speelgoedmaga zijn in Helmond is knallend en flui tend in vlammen opgegaan. Door onbekende oorzaak was brand ont staan in de buurt van een voorraad vuurwerk. Het speelgoecHKagazijn werd grotendeels verwoest.^Een 18- jarig winkelmeisje werd met brand wonden in het ziekenhuis opgeno men. HAARLEM. De 19-jarige me vrouw A. Berghuis-Hofhuis uit Haarlem is om het leven gekomen, nadat de door haar echtgenoot be stuurde auto bij de Raaksbrug in Haarlem in botsing was gekomen met een autobus van Centraal Ne derland. DORDRECHT. De 23-jarige G. J. van Hal uit het Zuidhollandse Nieuw-Lekkerland is in een zieken huis te Dordrecht overleden aan de gevolgen van een verkeersongeluk. HAARLEM. De 9-jarige Marcel Beerenhout uit Haarlem is om het leven gekomen, toen hij op de Vent- weg langs de Rijksweg bij Haarlem werd aangereden door een personen auto. De jongen was op slag dood. DEN HELDER. De 21-jarige Theo- dorus de Zeeuw uit Den Helder is bij een verkeersongeluk om het le ven gekomen. Hij reed met zijn auto tegen een lichtmast aan en is later in een ziekenhuis aan zijn verwon dingen overleden. ANNA PAULOWNA. De zestien jarige mej. T. van Duyn uit het Noordhollandse Anna Paulowna is bij een verkeersongeluk in haar woonplaats om het leven gekomen Zij werd toen zij op de weg langs de zuidelijke Molenvaart met twee vriendinnen wandelde van achteren door een auto gegrepen. ANRHEM. De 42-jarige C. Vree uit Doesburg is toen hij op rijksweg 51 in de Gelderse gemeente Hum- melo en Keppel liep, door een auto gegrepen en omgekomen. De man werd vijftien meter door de wagen meegesleurd. LEEUWARDEN. De 21-jarige Jo hannes Draaijer uit Nijemirdum (gemeente Gaa.sterland) is met zijn auto in het water langs de weg Lem mer-kruising Sondel-Wyckel ge raakt en verdronken. De auto is ver moedelijk in een slip geraakt en in het water gereden. GRONINGEN. De twintigjarige dienstplichtige soldaat J. M. B. uit Breda, behorende tot de C-com- pagnie van L7 pantserinfanterieba- taljon te Oifschot, die op 31 oktober terwijl hij op wacht stond door een patroon uit een Uzie-pistool van een collega zwaar werd gewond, is in het academisch ziekenhuis te Groningen. GRONINGEN. De 51-jarige heer B. Munneke is in zijn woonboot door kool monoxydevergiftiging om het leven gekomen. Advertentie De watervloed STAVENISSE. 15-12. Er moet een nieuw rampenplan komen voor het eiland Tholen. Dat heeft de storm van de afgelopen dagen duidelijk ge maakt. aldus heeft waarnemend bur gemeester C. Moerland van Tholen zaterdagavond tegenover een ANP- vcrslaggervcr verklaard. Op deze avond rond /.even uur heeft hel water bij Oud-Vossemeer een stand bereikt die maar tien cen- TUNIS. Volgens een door het dag blad Assabah in Tunis gepubliceerde „Voorlopige balans", hebben de overstromingen in Tunesië aan 84 mensen het leven gekost, zijn 10.000 woningen vernield, zijn 10.200 stuks vee verdronken, zijn vele hectaren akkerland ondergelopen en is zware schade toegebracht aan wegen en bruggen. NEW YORK. Van betrouwbare zy- de by de V.N. in New York is ver nomen dat de vredesconferentie over het Midden-Oosten die op 18 decem ber in Genève had moeten beginnen, nu op 21 december geopend zal wor den. DACCA. Bangladesj heeft het tweejarig bestaan van zijn onafhan kelijkheid gevierd met een optocht ter uitbeelding van zijn economische vooruitgang, een militaire parade en vrijlating van 21.000 gevangenen uit de oorlog met Pakistan. PARIJS. Een man die vorige week binnen 48 uur in Parijs tweemaal een harttransplantatie onderging is zondag overleden. SAIGON. Bij zware gevechten tus sen Zuidvietnamese troepen en Noordvietnamese en Vietcong-een- heden in de Mekong Delta zijn vol gens het militaire hoofdkwartier in Saigon 97 Noordvietnamezen en Vietcongstrijders gedood. Z1JPE. Zo kwamen tijdens de jong ste stormvloed de woonwagens in het water te staan, dat hoog werd opgestuwd. De gemeente Bruinisse heeft inmiddels maatregelen geno men om in de toekomst zulke ge vaarlijke situaties voor de woonwa genbewoners te voorkomen. (Foto: Zierikzeesche Nieuwsbode) TOULON. In de nacht zijn in de Franse havenstad Toulon vanuit een auto schoten gelost op een café waar veel Noordafrikanen komen. De ca féhouder is tamelijk ernstig gewond in een ziekenhuis opgenomen. Een bezoeker liep lichte verwondingen op. BRUINISSE, 15-12. Vrijdagmiddag werd in het Dorpshuis te Bruinisse af scheid genomen van dhr. A. Jumelet Lzn., die gedurende 38 jaar verbonden was aan het Produktschap van Vis en Visprodukten en die dat produktschap in Bruinisse vertegenwoordigde. Voor dit feit waren bijna alle medewerkers van het produktschap naar Bruinisse gekomen, alsmede vertegenwoordigers van de visserij en handel uit andere plaatsen. a.s. zaterdag van 14.00- 17.00 uur 2e kerstdag van 14.00 - 17.00 uur Vrij toegang meelstraat 31 zierikzee Flitsen uit het buitenland TEHERAN. Uit welingelichte bron is vernomen, dat op 22 december in Teheran een bijeenkomst zal worden gehouden van ministers van de or ganisatie van olie-uitvoerende lan den. CROMER. Het Nederlandse be voorradingsschip Smitlloyd III heeft alle zes opvarenden van een Brits bevoorradingsvaartuig aan boord genomen dat in zinkende toestand op de Noordzee om hulp had ge vraagd. HENDAYE. In Hendaye aan de Spaans-Franse grens heeft de Franse douane een Nederlander, de 55-jarige G. A. van H. uit Eersel, aangehouden, nadat zij in een aan hang wagen achter zijn auto 70 kilo hasjiesj had gevonden. HAMBURG. De storm heeft in West-Duitsland twee levens geëist. In Hamburg vielen twee havenar beiders in de haven. De reeks stor men - vijf in zeven weken - heeft in totaal 15 mensenlevens geëist. Bij scheepsongelukken verdronken 13 mensen. De heer Jumelet begon zijn loop baan als mosselkwekersknecht by de firma D. van den Berg en Zoon (Bru 6), maar werd al spoedig in de gelegenheid gesteld te solliciteren naar een betrekking by het Produkt schap, dat toen echter nog een an dere naam had. Zijn standplaatsen waren achter eenvolgens „Mosselagent" te Phili- pine, Tholen en Bruinisse. Gememo reerd werd, dat de heer Jumelet toen hij voorgedragen werd voor agent in zijn geboorteplaats, hij daarover in het geheel niet enthou siast was, gedachtig aan het Schrift woord, dat „Een profeet niet geëerd is in zijn eigen vaderland". Uit de toespraken bleek echer, dat de vrees ongegrond bleek. Agent Jumelet, man van een hoog gestem de plichtsbetrachting, maar van een even groot gevoel voor het feit, dat hij zich buiten de privé-zaken van zijn „klanten" had te houden, deed het ook in Bruinisse best. En de goe de opkomst, zowel van zijn collega personeelleden, zijn chefs, maar ook van de mosselkwekers, bewees, dat men agent Jumelet ongaarne zag vertrekken. Lovende woorden De voorzitter de heer D. de Jonge wees er nog op, dat het overschake len van de plaats in het bedrijfsle ven, met zijn drukke bezigheden, naar het rustige leven van de „pen sioentrekker", soms minder gewen ste gevolgen heeft. Overigens had ook hij veel lovende woorden voor zijn scheidende ambtenaar. Na hem sprak de heer Van Dijk uit Den Haag namens de personeelsvereni ging, de heer Van Splunter namens het kantoor Bergen op Zoom, de heer Janse uit Brouwershaven, die veel met de heer Jumelet in aanra king was geweest uit hoofde van zijn export handel van garnalen, waar voor de (nodige overheidspapieren moesten worden ingevuld en de heer H. Hoogerheide namens de vissers vereniging Algemeen Vissersbelang. Hij dankte hem voor de goede ont vangst die men steeds kreeg ten huize van Jumelet, ook als men wel eens ontijdig aanbelde. Mevr. Jume- let-van den' Berge kreeg een compli ment voor deze bereidheid, ook zij had ten volle meegewerkt, bij be monstering en het verstrekken van de benodigde formulieren, dikwijls gingen deze vergezeld van een kopje thee of koffie. De heer H. Schot, thans mijnmeester te Yerseke, maar voorheen in diverse andere branches bij het Produktschap, bracht hulde voor de collegaliteit, altijd onder vonden Hij deed dat op de hem ge ijkte manier in dichtvorm, zong er zelfs een lied bij met een refrein als „mee-zinger". De woorden vol lof gingen gepaard met diverse cadeaux als een sche merlamp, een elektr. heggescheer- der, (namens het Produktschap, en een dasspeld met een gouden mos seltje (namens de vissersvereniging Bruinisse). Voor de heer en mevrouw Jume let een onvergetelijk afscheid. De handel was vertegenwoordigd door de heer Barbec, de vissersvereniging Yerseke door de heer P. "Boogert. FEUILLETON DOOR GRÉ DE BOER timeter beneden het rampenplcil van 1953 bleef. Direct na de watersnoodramp in dat jaar is er voor alle laagliggcndc kernen van het eiland Tholen een evacuatieplan opgesteld. Dit plan is volgens de waarnemend burgemees ter sterk verouderd. Hij wijst daarbij op de hoge waterstand van afgelopen vrijdag, toen veel mensen die 1953 nog hebben meegemaakt volgens hem in doodangst hebben verkeerd. 38 Zc waren op de autoweg en Brandt stopt op de vluoht9rook. Hij wees naar de afrastering. „Je kunt duide lijk zien, waar het vernieuwd is. Een collega van ons heeft een andere, collega op zijn schouders genomen en is door het gat gekropen. Het 's dus mogelijk, dat de dader of da- deres zo het lijk heeft vervoerd. Van hier naar de rivier - hij wees over zijn schouders heen - is het een kwestie van hoogstens twee minu ten om het lijk in het water te la ten zakken. Eind december is er 's avonds om' die tijd weinig vaart meer. Vergeet niet, dat het dan al uren donker is. „Dus.." De adspirant knikte. „Zo zou het gebeurd kunnen zijn. Maar ei-gens klopt er iets niet." „Laat horen. Frits. Een mens is nooit te oud om te leren." „Neem aan, dat ik zoiets gedaan zou hebben. Dan zorgde ik er verder wel voor, dat er geen enkel spoor meer overbleef. Met andere woor den: ik zou nog eens de tocht naar de rivier hebben gemaakt en in elk geval de fiets dezelfde weg hebben laten gaan als het lijk. Om te voor komen, dat ik door ee.n of ander verraden zou worden, begrijpt u?" „En die knoop en dat stukje nylon dan?" „De mogelijkheid is groot, dat de dader dit niet bemerkt heeft. Overi gens. wal zegt een knoop en een stukje nylon op een verborgen plek je in het park? Je zou hoogstens kun nen zeggen, dat daar een paartje heeft gelegen en misschien wat heeft gestoeid. Een andere conclusie zou geen mens er uit trekken." Brandt knikte enkele malen. „Wat die fiets betreft, kon je wel eens ge lijk hebben. Dat moet ik goed in mijn gedachten houden. Het verzwakt mijn theorie in dit opzicht. Wat denk jij er verder van?" „Best mogelijk, meneer, dat het precies andersom is gegaan: dat zij haar belager de keel heeft dichtge knepen. U zei immers, dat ze judoka was. Een geoefende judoka laat zich niet zo maar overrompelen. Wij heb ben het op de politieschool ook ge had en dan leer je verscheidene af- weergrepen. Het blijft natuurlijk een veronderstelling, maar persoonlijk hel ik over naar deze gedachte: Zij heeft iemand gedood en het lijk naar de rivier gedragen. Ze heeft de chaos gelaten voor wat ze was en is waar schijnlijk min of meer in paniek naar het station gegaan en met de trein vertrokken. Of.en dat kan ook: Ze heeft opzettelijk de ravage zo gelaten, is rustig met de trein weggegaan, uitgaande van de ge dachte: de politie zal precies het te genovergestelde vermoeden: name lijk een aanranding en daarna moord En wat volgt daaruit? Gegeven het gat in de afrastering? De moorde naar heeft juffrouw Ertsma naar de rivier gesleept en haar er in gegooid. Als die jongedame het zo heeft ge daan. kom ik terug op mijn aanvan kelijke conclusie, voor wat stand en opvoeding betreft: dan is ze wel een bizonder geraffineerd wezen." „En dan is" ze, volgens jou dus, nog in leven." „Precies, meneer. Te eniger tijd wordt ze door iemand herkend en dan bestaat de mogelijkheid, dat de justitie haar te pakken krijgt. Ik vrees dat u wel lang geduld zult moeten hebben, meneer." Ep die gedachte was Brandt ook toegedaan. Hoofdstuk 12 Waarin de nieuwe iets ontdekt, dat toch te denken geeft Frits Barkhuis is één maand bij de politie. Gedurende die periode heeft hij straatdienst gehad en 't verkeer geregeld. Hij is mee geweest op de routinepatroille, heeft in de nacht dienst gezeten, heeft en passant een vluchtende inbreker tot staan ge bracht en ingerekend, waarvoor hij van zijn superieuren het eerste pluimpje heeft gekregen, heeft pro cessen-verbaal opgemaakt van ern stige en minder ernstige verkeers ongevallen en maakt af en toe een praatje bij Brandt, als het werk dit toelaat. Want Frits is geïnteresseerd in het recherchewerk. Brandt geeft bereidwillig alle inlichtingen aan de leergierige adspirant, want je kunt nooit welen. Hij kan de maarschalk staf reeds in zijn ransel dragen. Me nige rechecheur is indertijd als ad- spirant-agent begonnen. Barkhuis heeft veel interesse voor de zaak-Ertsma. Hij bekijkt foto's van het vermeende si adhtoffer, in casu de verdwenen verloofde, van Sander van Pais. van wie men ook een portret heeft bemachtigd, van Anton Grildcr, van Jaap Ertsma en van Freek, de barkeeper, waarvoor het centrale atelie gezorgd heeft. Frits bekijkt ze alle goed en pro beert de gezichten in zijn geheugen te irrenlen. Je kunt nooit weten. Zelf denkt hij over de zaak na. als daar voor gelegenheid is. Maar ook hij ziet geen enkel aanknopingspunt. Hoewel hij hel met Brandt eens is, dat «het spoor ontegenzeggelijk naar Amsterdam loopt. (wordt vervolgd) i

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1973 | | pagina 9