mm Zaal Jehova's Getuigen Gemeentebegroting 1974 Westerschouwen STREEKNIEUWS Viering zilveren jubileum van lerares mejuffrouw A. F. Beye ZÏERIKZEESCHE NIEUWSBODE Dinsdag 18 december 1973 Nr. 21407 3 WESTERSCHOUWEN. 17-12. Over onderstaande onderwerpen wordt geschreven in de Memorie van Toe lichting op de Gemeentebegroting 1974 van Westerschouwen, zulks in verband met de begrotingsbehande ling. Redd ings wezen De in 1971 opgerichte strandred- dingsbrigade „Westerschouwen" heeft ook in 1973 bijzonder goed werk verricht, aldus b. en w. van Westerschouwen in haar aanbie dingsbrief. Het brengt bestuur en le den van de brigade een bijzonder woord van dank. Bekend is dat er bij de brigade uiteraard nog vele wensen leven waarbij uitbreiding van het bewakingsgebied en daar mee gepaard gaande investeringen tot de eerste wensen behoren. Zeer- binnenkort zal b. en w. daarover ge ïnformeerd worden. Bezien zal wor den welke mogelijkheden er zijn om aan bepaalde verlangens te kunnen voldoen. Openbare veiligheid Ook dit jaar is de brandweer op ve lerlei gebied actief geweest. Behalve het blussen van een kleine twintig brandjes zijn beide bluseenheden be trokken geweest bij hulpverleningen welke taak mogeleijkerwijs t.z.t. voor de gehele regio op de schouders van de gemeentelijk brandweer komt te rusten. Er wordt gesti*eeft naar de aanschaf van een uitrustingspakket van materieel dat is afgestemd op het werken in regionaal verband. Jaarlijks wordt nu reeds f 2.500,- in de begroting opgenomen voor aan schaf van hulpverleningsmateriaal. Gebleken is dat de fusie van de bei de brandweerverenigingen, te Haam stede en te Rehesse, volledig ge slaagd is. De bezetting van beide korpsen is voltallig. Thans volgen 5 leden een cursus hoofdbrandwacht en 3 leden de cursus brandwacht le klas. Afgelopen winter zijn een vijf tigtal bedrijven die onder de brand beveiligingsverordening vallen ge controleerd, door de commandant en ambtenaar van bouw- en woning- tqezicht. Het bleek hierbij nodig di verse aanschrijvingen te doen uit gaan en maatregelen te treffen ten einde, de gevaren voor hetuitbre ken en blussen van brand te beper ken c.q. te kunnen bestrijden. De controle voor het komende winter seizoen is inmiddels weer hervat. Bestek en tekeningen voor de bouw van de nieuwe brandweer garage te Haamstede en de verbouw van Kromme Reke 9 te Renesse tot theo rielokaal zijn gereed zodat spoedig tot aanbesteding kan worden over gegaan. Daar het huidige alarme ringssysteem niet ideaal wordt ge acht wordt er regionaal aan gedacht een ander systeem te gaan toe pas sen. De kosten van de brandweer over 1974 komen geregistreerde in woner neer op f 62.086,98 4480 - f 13,86. Over 1973 dit f 13,75. Haven Burghsluis Met het opruimen van de bunkers in en buiten de haven van Burgh sluis is een aanvang gemaakt. In de haven zal hierdoor een betere situ atie ontstaan. Alle gelden, gevoteerd ten behoeve van het verrichten van achterstallig onderhoud, zijn nog niet besteed. Door bepaalde maatre gelen zal getracht worden, met be scheiden middelen, verbeteringen aan te brengen. Een nieuwe haven geldverordening hoopt b. en w. in de raadsvergadering van 21 decem ber a.s. ter vaststelling aan te bieden Aaanleg aardgas E)e aansluiting van de kernen van de gemeente Westerschouwen op het aardgasnet is onlangs voltooid. B. en w. prijzen zich gelukkig dat door eilandelijke samenwerking Schou- wen-Duiveland is aangesloten op het aardgasnet. Door de activiteiten van de Stichting Renesse is ook een aardgasleiding gelegd in de Jan van Renesseweg, Oosterenbanweg en het gebied tussen Scholderlaan en de Oude Moolweg. B. en w. van Wes terschouwen zullen zich in de loop van het begrotingsjaar beraden over de mogelijkheden meerdere wegen van een aardgasleiding te voorzien. Gedacht wordt dat onder de huidige omstandigheden de onderhandelin gen zwaar zullen zijn. Niettemin wil men niets nalaten om tot uitbreiding te komen. Restauratie monumenten. Met het voltooien van de restau ratie dit jaar van het Slot Haemste- de is een uniek monument voor de toekomst behouden. De restauratie van de Nederlandse Hervormde Kerk te Burgh is bijna voltooid. De voort varendheid van kerkvoogdij en ad viseurs mag hierbij niet onvermeld blijven. Het in de vorige begrotings- brief aangekondigde overleg met de Kerkvoogdij van de Nederlandse Hervormde Kerk te Rensse ten aan zien van de restauratie van het koor heeft nog niet tot resultaat gehad dat met dit herstel kan worden be gonnen. Verbetering Heuvelsweg- Weelweg wordt uitgesteld Het verzoek aan het provinciaal bestuur om in verband met de ener giecrisis een reduktie van 20 aan te brengen op de voorgedragen wer ken ten behoeve van het werkgele genheidsprogramma in Zeeland, is voor de Prov. Commissie voor de Werkgelegenheid aanleiding geweest tot enige opmerkigen. Onder andere zegt de commissie dat in een tijd van reeds aanwezige - en nog dreigende - werkloosheid van forse omvang een reduktie op een werkgelegenheids programma, betekent dat welbewust minder additionele arbeidsplaatsen worden geschapen, en dat derhalve de werkloosheid zal toenemen. „Een dergelijke gedragslijn is naar onze mening dan ook in strijd met eerdere verklaringen van dit kabinet dat de werkgelegenheid zo veel mogelijk gehandhaafd zal worden", aldus de commissie. Overigens heeft de commissie, zij het met grote tegenzin, gehoor ge geven aan het verzoek van het Co- ordinatiecollege voor Openbare Wer ken, om enige werken zo goed moge lijk verspreid over de provincie Zeeland, voorlopig van de voor dracht af te voeren. Als voorlopig niet uit te voeren werk werd daarbij o.a. aangewezen de verbetering van Heuvelsweg en Weelweg in Middenschouwen. Hier- meer zal een subsidiebedrag worden bespaard groot f 607.511, ZIERIKZEE Vergadering Sportraad Maandagavond 14 januari a.s. komt de Zierikzee Sportraad in ver gadering bijeen in de koffiekamer van het „Huis van Nassau". Aan de orde komt onder andere de samen stelling van de sportraad, toélatihg van de Schaakvereniging Zierikzee en subsidie sportverenigingen. \fu XQ jtL O ZIERIKZEE. Aan het Kerkplein zuidzijde te Zierikzee, xoerd de nieu we - wat genoemd wordt, konink rijkszaal in gebruik genomen. Het gebouw was ooit woning van het hoofd der toenmalige ulo-school en had nadien verschillende andere (tijdelijke) bestemmingen. In „eigen beheer", als men het zo noemen mag, werd het gebouw fraai geres taureerd. Een kijkje in de zaal tijdens de openingsplechtigheid. Aan het woord de Zeeuwse „Kringopziener"de heer Dalmeyer. Men zie ook elders in dit nummer. (Foto's: Zierikzeesche Nieuwsbode) Leerlingen-Kerslmuziekavond Muziekschool Op vrijdag 21 december vindt in de Chr. Geref. kerk de leerlingen- kerstmuziekavond plaats van de Zeeuwse Muziekschool. Vergadering NCVB-afdeling Op woensdag 19 december wordt in het hervormd verenigingsgebouw weer een bijeenkomst gehouden van de NCVB-afdeling. De avond wordt verzorgd door mevr. E. Smilde-de Groot te Rotterdam, die kerstdekla- matie verzorgt. Benoeming wijkzuster In het contactorgaan van de Pro vinciale Zeeuwse Vereniging „Het Groene Kruis" wórdt bericht dat te Zierikzee alsverpleegkundige in de wijk met ingang van -1 januari a.s, is benoemd zuster S. Boljuyt. Als waarneemster zïjn momenteel werkzaam mevr. C. H. v. d. Berg- Oranje, mevr. W. v. d. Werf-Telle en mevr. N. Kruik-v. d. Sluis. Bijkantoor C.B.T.B. Het bijkantoor Zierikzee van de stichtig administratie- en adviesbu reau van de C.B.T.B. West-Neder land is met ingang van 20 december verplaatst van Nieuwe Boogerdstraat 54 naar, Oude Haven 52. Jaarwisselingsavond Partij van de Arbeid De jaarwisselingsavond van de af deling Zierikzee van de Partij van de Arbeid zal plaatsvinden op vrij dag 21 december 'a.s. in de Graan- beurs van het „Huis van Nassau" te Zierikzee. Als spreker zal optreden het Tweede Kamerlid, de heer Laban. In de pauze wordt een verloting geor ganiseerd. Daarna volgt opvoering van het toneelspel in drie bedrijven „Drie meisjes gevraagd", door het toneelgezelschap «Op Drift" te Re nesse. Kerstzangavond met Kamerkoor Duidelijk afgestemd op en in ver band met het komende kerstfeest, droeg het Zierikzee's Kamerkoor, vrijdag in de Lutherse kerk het vo- kaal skelet aan voor een kerst-con cert-zangavond, onder leiding van de vaste dirigente, Riet van den Dungen. Voor de instrumentale on dersteuning zorgden de bekende or ganist Kees Steketee (orgel), Heieen Jonker (fluit) en Peter Dogger (fluit). De Lutherse kerk leent zich uit stekend voor concert-entre-acts, niet alt te pompeus van opzet, want het is een betrekkelijk beperkte, zij het uiterst intieme en fijne ruimte voor muziek. Dat bleek ook ditmaal. De figuur van het programma bestond uit wisselzang, tussen allen en het koor, dat een gevarieerde keus had gedaan van deels bekende, deels minder bekende liederen op kerst mis afgestemd, zoals het „Fröhlich soil mein Herze springen" van Jo- han Crüger. Het bekende „Kinder swijgt, dan moogt ge horen" was een overbrugging naar een heel verstild „Adoramus te, Criste van Pe tri, een juweeltje uit de oude kerk muziek. Vlijtig werd voor de samen zang geput uit de nieuwe gezangen bundel van de gezamenlijke kerken, met o.m. „Komt allen" en „Komt ons in diepe nacht ter ore". Van Hein- rich Schütz zong het koor: „Meine Seelle erhebt den Herren Extra variatie kreeg het geheel door het inlassen van instrumentale nummers, als Trio sonate in g klein van Antonio Vivaldi, een mooi werkje van Italiaanse lichtvoetig heid. Ook de bekende koralen uit het Weihnachtsoratorium van J. S. Bach, met vooral fraai ..Seid froh die well" (een altijd varrassende inzet) had de dirigente gekozen voor dit program ma. Durvers voor het koor waren drie Engelse ..Christmas Carols", w.o. als sluiter het „Nunc Dimitis" van Henry Purcell: „Lord, now let- test Thou Thy servant depart in peace" (,.Nu Heer. laat Gij Uw dienstknecht gaan in vrede"). Ge zang 150 (Liedboek voor de Kerken): ..In den beginne was het woord", was de slotzang. Ad Int HAAMSTEDE Kerstviering kleuterschool In de Beatrixschool viert de Kleu terschool donderdag (middag) 20 de cember het kerstfeest. RENESSE Kerstviering Plattelandsvrouwen Vrijdaggavond 14 december vier den de dames van de Nederlandse Bond van Plattelandsvrouwen, afd. Noo2-dwelle e.o., in de stemmig ver sierde zaal van restaurant Rietnisse, hun kerstfeest. De avond werd geopend door de presidente mevr. Gilijamse-Meijer. Zij verwelkomde alle aanwezigen, in het bijzonder mevr. O. Sullevan- Veendorp. Daarna hield mevr. Hanse-Bax een inleiding. Weer staan wij aan de vooravond van Kerst het Kerste- feest, zei mevr. Hanse. „Het afgelo pen jaar bracht voor de een vreugde en voor de ander droefenis. Eeuwen geleden werd er een kind geboren voor iedereen om ons allen vrede te brengen. Om ons heen zien we ech ter landen waar het oorlog is en waar men maar niet tot vrede kan komen." Mevr. Hanse vroeg zich vervolgens af er misschien otch een weg tot vrede mogelijk is? Naar vre de in ons hart? Zij zag het als een taak de vrede te bewaren in het ge zin, het werk en in de maatschappij. Zij. besloot haar inleiding met de wens dat er meer vrede in ieders hart, maar bovenal in de wereld, mag zijn. Hierna vroeg de presidente een ogenblik stilte voor het trouwe lid mevr. De Jonge, die zeer onlangs is overleden. De voordrachtskunstenares mevr. O'Sullevan Veendorp vulde de rest van de avond met kerstliederen uit Frankrijk, Mexico en Jamaica. Ze wisselde de liederen af met voor drachten en een kerstverhaal. Na haar optreden dankte de pre sidente haar namens alle aanwezi gen voor het gebodene. De aanwezi- .gen onderstreepten de dankwoorden met een hartelijk applaus. De kerst avond werd besloten met een gezel lig samenzijn onder het genot van een drankje en een hartig hapje. De presidente danket tot slot alle aanwezigen voor hun belangstelling en wenste allen prettige feestdagen en welthuis. ZONNEMAIRE Vergadering IJsclub Vrijdagavond vond in café Vol harding de jaarlijkse vergadering van de ijsclub plaats. Voorzitter M. C. van Nieuwenhuize opende de avond door iedereen welkom te he ten, i.h.b. de erelden de heren Telle en De Vlieger. Verder stond hij even stil bij het feit, dat de ijsclub dit jaar zijn 80-jarig bestaan viert. Ho pelijk kan deze gebeurtenis op een feestelijke wijze op het ijs gevierd worden. Na het voorlezen van de notulen door de heer J. van Vossen, volgde het financieel verslag door penning meester, de heer W. Hanse, die dit jaar met een flink batig saldo kon afsluiten. Bij de bestuursverkiezing waren de heren Van Nieuwenhuize en J. Stoel aftredend, waarvan de laatste niet meer herkiesbaar. Na de stem- BRUINISSE. De zwaar beschadigde auto als gevolg van het ongeluk op de Grevelingenbrug, waarbij een persoon werd gewond. Men zie ook elders in dit nummer. (Foto: Zierikzeesche Nieuwsbode) ming bleek de voorzitter met grote meerderheid van stemmen herkozen terwijl W. van der Meer de plaats van Stoel overnam. Na de pauze volgde de rondvraag, waarin weer het gebruikelijke aan tal vragen over ijszaken naar voren kwam. Na de verloting bedankte de voorzitter de heer Stoel voor het ve le gedane wei;k in het belang van de vereniging, waarna hij de vergade ring afsloot. Naaicursus Bij voldoende deelname zal in Zonnemaire een naaicursus worden georganiseerd, zowel een middag als een avond cursus te beginnen op maandagmiddag en -avond 14 ja nuari 1974 a.s. in het Hervormd Ver enigingsgebouw. De cursus wordt gegeven door mej. N. van Elderen, lerares in de naaldvakken bij de Huishoudelijke Voorlichting ten Plattelande. (Alle geïnteresseerde dames kun nen zich tot 20 december a.s. opge ven bij mevrouw A. Kuijper-Delst, Kruisweg 2 te Zonnemaire, telefoon (01112) 325. OOSTERLAND Oud papier Op zaterdag 22 december zal het aktiecomité alhier weer oud papier ophalen ten bate van de zendings- aktie voor Mbuma. Men wil 's mor gens 9 uur starten met tractor en wagen, en de ingezetenen worden beleefd verzocht, zo mogelijk, het oud papier eet. gebundeld aan de straat of het trottoir gereed te leg gen. NUTSSPAARBANK Uw ideale gezinsbank U bent welkom b|J uw Nutsspaarbank SALARIS of PENSIOEN NOORDIVELLE: tegenover Dorpshuis, woens dags van 11.00-12.00 uur. Feestje aau huishoudschool ZIERIKZEE, 15-12. Mej. A. F. Beye vierde haar 25-jarig jubileum als lerares naaldvakkcn aan dc „Prinses Julianaschool" te Zierikzee. Voor het officiële gedeelte werden dc leerlingen in de gelegenheid gesteld haar te feliciteren. Hierbü werd een vulpen en een boekwerk aangeboden. In aan wezigheid van familie, Z.L.M.-vertegemvoordigcrs, Commissie van Bestand en collega's werd aan het officiële gedeelte begonnen. Als voorzitter van de Onderwijs commissie van de Z.L.M. sprak de heer A. J. G. Doeleman mej. Beije toe. Hij memoreerde de afgelopen 25 jaar. Het wel en wee. zoals de komst van de Inas en de O.V.B., de grote veranderingen die vooral de Mam moetwet in het voortgezet onderwijs teweeg heeft gebracht en dc ramp van 1953, waardoor de jubilaresse genoodzaakt was haar betrekking voor anderhalf jaar te onderbreken. Deze tijd werd door haar benut om de Na-akte te halen. Hij prees haar inzet voor dc school en het onder wijs en bracht ook de andere funk- ties ter sprake waarin zij aktief is voor de jeugd. De heer Doeleman bood zijn feli citaties aan namens het Z.L.M.-be- stnnr en overhandigde haar een en veloppe met inhoud cn Engels porce- lein. Namens de Commissie van bij stand feliciteerde mevr. Huige de jubilaresse, wenste haar nog vele jaren in haar werkkring toe en bood haar een luxe doos bonbons aan. Ook de collega's lieten zich niet onbe tuigd. Van de 25 jaar werden enkele punten belicht en in dichtvorm naar voren gebracht. Van hen mocht ze een ets van Oosterland, een luxe tuinstoel en een bloemstuk in ont vangst nemen. Ook de A.B.O.P. afd. Oost-Schouwen bood een bloemstuk aan. In een kort dankwoord zei mej Beije overweldigd te zijn door kado's en de hartelijke woorden. Ze vond de 25 jaar erg snel voorbij gegaan. Van wege de vele. soms roerige vergade ringen was haar één ding opgevallen, ze miste een voorzittershamer, die zij hierbij de school als geschenkje en tegenprestatie aanbood. Hierna was er nog een gezellig samenzijn.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1973 | | pagina 3