FUNKTIE PARLEMENT MOET GEHANDHAAFD BLIJVEN AGENDA Diskussie speciaal gewijd aan gevolgen van hoge stormvloed Den Uyl: het blijft niet alleen bij olie Verhoging normen Bijstandswet LAATSTE NIEUWS BOEING IN DAMASCUS 2 Waterkalamiteit Gemwnierawi B.UhuSSt. Het 7.0u heel kwalijk zijn met betrekking tot de waterkalamiteit van het afgelopen weekeinde, de magogie te bedrijven en de nodige „zie-je-welV te laneeren, zowel aan de ene zijde als aan de ande re zijde. De ene zijde- dat zal wel duidelijk zijn - vormen de pro- sluiters en de andere de antislui ters van de Oostersehelde. Geen demagogie dus, geen „Schaden freude", maar toch wel de nuch tere constatering, dat het met de veiligheid in de regio, die heel zwaar werd getroffen in 1953, ge woon niet goed is. We leven nog op een „watervulkaan" en door versmallingen en stroomversnel lingen, als gevolg van de uitvoe ring van het Deltaplan tot nu toe. is die „vulkaan" wellicht nog ge vaarlijker dan toen. Een symtoom: het water vloeit krachtig door ook als de eb al is ingetreden. Op deze plaats geen „zie-je- wel s", maar wel een herinnering aan schrijfsels uit de vijftiger ja ren, waarin met klem op de nood zaak werd gewezen de dijken sterk te maken, desnoods met accepta bele noodverbanden en niet te wachten met veiligheid tot er ooit eens een dam in de Oostersehelde zou liggen. Dat was in die tijd nog helemaal toekomstmuziek en ieder een was nog zo gebiologeerd, dat de verdediger van zon standpunt toch voor een beetje mal werd ge houden. Zo n sterke wind en zo n hoge vloed kwamen toch maar eens in de vijf eeuwen voor? Zoals meestal wijst de praktijk wel anders uit. Mensen hebben de natuur wel „onderworpen", maar echt niet helemaal in de hand en de klimatologische onrust van deze winter, had geen voorspellers De storm steekt op, de v loed komt en dan staat men bijna weer voor een meeromvattende catastrophe. We hebben ons hier altijd los gemaakt van de technische prestaties van het Deltaplan. Die prestaties zijn enorm en zowel de wetgever des tijds, als de uitvoerder van dit gi gantische plan beogen niet anders dan veiligheid Maar ze kunnen ook geen ijzer met handen breken. Het resultaat is geweest en is nog, dat Zeeland gokt; een - naar onze smaak - luguber pokerspel, met voorop allerlei deskundige auto riteiten. die zeggen dat deze gok maar moet worden genomen. We willen de „sluitinglcwestie" uittillen boven het rumoer van emotionele geladenheid en zeker houden buiten de sfeer van de po litiek, maar gokken met zee, wind en water lijkt ons niet aanvaard baar. Er zullen nu op korte termijn spijkers met koppen moeten wor den geslagen, met voorop de con statering, dat regio en provincie nog altijd in een uiterst gevaar lijke situatie verkeren en wachten tot ver na 1980, een onaanvaard baar risiko in zich houdt. Als die Schelde toch dicht moet, zal men het een voor het ander niet behoe ven te laten. Er is de laatste tien tallen jaren niet veel aan dijkver hoging gedaan en een zinnige vraag is derhalve, of dat niet moet en of dat niet snel moet, desnoods met grote offers van het gehele Nederlandse volk. Het is nog al tijd zo dat Zeeland deel uitmaakt van het vaderlandse territoir. Zelfmoorden door oliecrisis (Japan) TOKIO. 17-12. In Japan heeft de oliecrisis tot zelfmoorden geleid. Het jongste slachtoffer was een 32-jarige badhuishouder die uit een raam op de 13de verdieping sprong omdat hij het water in zjjn inrichting niet meer op de goede temperatuur kon hou den. Een woordvoerder van de bond van badhuishouders waarschuwde dat het brandstoftekort meer leden van de bond in de dood kan drijven, gezien het feit dat vele Japanners hun vrije tijd in openbare badhuizen doorbrengen. Vorige week hing een 37-jarige taxichauffeur zich op, omdat hij geen benzine kon krijgen voor zijn nieuwe voertuig. In Bclgic was het ook heel erg BRUINISSE, 15-12. Ter bespreking van de ontstane situatie door de gevolgen van de abnormale hoge waterstand van de afgelopen dagen kwam de gemeen teraad van Bruinisse zaterdagavond'in een spoedeisen de vergadering bijeen. Burgemeester G. Hokken schetste in het kort de gebeurtenissen die aan de situatie waren voorafgegaan. Hy zei dat donderdag een telegram was ontvangen voor instelling van een beperkte dijkbewaking. Nadat hiervoor de nodige voorzieningen waren ge troffen volgde hierop een bericht tot uitgebreide bewaking. Het bleek toen wenselijk dat de woonwagens, die geparkeerd zijn op het daarvoor bestemde terrein op Zijpe, ontruimd moesten worden. Aan dit advies werd door alle bewoners gevolg gegeven, zodat allen naar het industrieterrein getranspor teerd werden. Daar de verwachtingen voor de vrijdagnacht gunstiger waren (30 cm minder water) werden zij weer naar hun oude standplaats terugge bracht. Waarschuwingen voor beperkte of uitgebreide dijkbewaking bleven echter vrijdag uit. De gunstige verwachting bleek he laas niet gegrond, want vrijdagavond veranderde de situatie zienderogen. Door een zeer snel opkomende vloed was er geen tijd meer om de wagens alsnog te ontruimen. Gelukkig bleek dit voor de bewoners wel mogelijk. Het gevolg hiervan was echter dat de gemeente deze dakloze mensen onderdak moest verschaffen. Politie In eerst instantie was het de plaat selijke politie die hen in het politie bureau onderbracht. De burgemees ter was haar hiervoor zeer erkente lijk. Doch ook op andere plaatsen in Bruinisse had men te kampen met. wateroverlast. Bedrijven zoals fa. Maaskant, fa. Padmos en fa. van Duivendijk werden eveneens verrast door de snelle vloed waardoor vele bedrijfsmachines geheel of gedeelte lijk ónder het (zoute) water kwamen te staan. In overleg met het minis terie van C.R.M, kon worden be werkstelligd dat enkele maatschap pelijke werksters naar Bruinisse werden gezonden. Dit ter bijstand voor de getroffen woonwagenbewo ners. dje inmiddels ondergebracht waren in het hervormd verenigings gebouw. Mensenlevens op het spel Via de B.B. werd voor bedden ge zorgd. Inmiddels was een ambtenaar van het ministerie van C.R.M. gear riveerd die helaas moest konstate ren dat er veel schade was aange richt. Hij zegde de gemeente toé dat hij de affaire aanhangig zou maken daar de gemeente Bruinisse nu geen verantwoordelijkheid meer kon ne men voor de continuering van het woonwagenkamp, daar er mensen levens op het spel staan. Daarom verzocht het college van b. en w. de raad om goedkeuring van 4 punten, t.w. 1. Het vragen van aandacht bij het waterschap, het provinciaal be stuur en de regering over de zorg wekkende ontwikkelingen i.v.m. de extreem hoge waterstanden, in het bijzonder rondom Bruinisse; 2. Het vragen van schadeloos stelling voor de getroffen bedrijven mede omdat gerekend mocht worden op voorwaarden van de Stormwaar- chuwingsdienst die helaas, om welke redenenen dan ook, zijn uitgebleven; 3. Het aan Gedeputeerde Staten van Zeeland verzoeken tot intrek king van de ontheffing woonwagen centrum omdat het onder de zich voordoende bijzondere omstandig heden onverantwoord is een woon wagenterrein op Zijpe in stand te houden; 4. Het verlenen van machtiging aan burgemeester en wethouders om al datgene te doen wat tot een goe de uitvoering van de aan het voren staand ten grondslag liggende ge dachten kan leiden. Op een Vraag van wethouder Ju- melet over de toestand van de woon wagens antwoordde burgemeester Hokken: „het is een troosteloze aan blik. Er zullen veel noodzakelijke voorzieningen aangebracht moeten worden. De totale schade is nog niet te overzien". Vervolgens gaven de raadsleden, van wie mevr. A. J. van Leeuwen-Sieling afwezig was, hun visie over de onstane situatie. Niet te voorzien De heer M. Verspoor merkte op dat het menselijk voorspellingsver mogen had gefaald. Immers was de hoge waterstand niet te voorzien ge weest. Tegen deze openbaring van de natuur was niets opgewassen, al valt het wegblijven van waarschu- wingsberiehten niet goed te praten. De voorzitter had hierover zijn ont steltenis geuit tegenover de verant woordelijke personen, die echter antwoordden dat dit alles niet 1e voorzien was geweest. Ook had de heer Verspoor enige bedenkingen tegenover de Bruse mosselschippers. Hun afwezigheid tijdens de kritieke momenten duidt op enige noncha lance. Op zijn vraag of de getroffen bedrijven voor de schade verzekerd zijn, antwoordde de voorzitter dat dit niét het geval is. Vloedschade wordt nl. niet meer gedekt. Het ge meentebestuur zal al het mogelijke doen om bij instanties als: C.R.M, Rampenfonds en het Rijk of deze hiervoor een schadeloosstelling wil len geven. De heer van der Velde was het gemeentebestuur erg dank baar voor de genomen snelle maat regelen. Als „Waterstaat-man" wist hij dat de normale waterstand, re kening houdend met het aanwezige „giertij", ongeveer 3.00 m+ had had moeten bedragen. „Nu als hoogste waterstand echter 4.13 m't was gemeten, kunnen we terecht van een ramp spreken", aldus de heer van der Velde. Hij stelde dan ook, dat het menselijk verstand hier te kort had geschoten en dat vloed planken in dergelijke situaties niet afdoende zijn Hij kon gelukkig kon stateren dat het geen mensenlevens heeft geëist. Evenals de heer Bolier kon hij volledig akkoord gaan met de gedane voorstellen. Herplaatsing woonwagenbewoners Ook de heer Groeneveld was dankbaar voor het snelle optreden van het gemeentebestuur. Hij stelde dat er bijzonder op moest worden aangedrongen op schadeloosstelling van de gedupeerden Op 'nvraag over herplaatsing van de woonwagenbe woners antwoordde de voorzitter dat hierover in eigen gemeente geen ge schikte plaats meer is, zodat andere gemeenten in de regio deze mensen zullen moeten opvangen. Tot slot zegde de voorzitter het politiekorps, het personeel van de gemeente en van Bescherming Be volking, de conciërge van het her vormd verenigingsgebouw en alle anderen die zich in de gegeven om standigheden verdienstelijk hebben gemaakt, hartelijk dank voor al hun inspanningen die zij aan de dag ge legd hebben. Ook: koper, tin, ïootl en zink UTRECHT, 17-12. Volgens premier Den Uyl zal met een blijvende stij ging van niet alleen aardolie én aardolieprodukten rekening moeten worden gehouden, doch ook van an dere grondstoffen als koper, tin, lood zink e.d. „De grondstoffenproduce- rende landen gaan nu halen, wat wij ze niet gegeven hebben. Dit zal niet van voorbijgaande aard zijn. Er zal een wezenlijke ver andering ontstaan in de verhouding tussen de grondstoffen-producerende en de gebruikende westerse landen. De hele situatie zou wel eens kunnen leiden tot een ernstige internationale crisis". Drs. J. den Uyl zei dit maandag avond aan het slot van de PvdA- partijraadvergadering over de mach- tigigswet in Utrecht. Hij zei, dat we er goed aan zullen doen, ons rekenschap van deze ont wikkeling te geven, doch dat er geen reden is om hierop met angst te rea geren. Men zal z.i. stelselmatig moe- Stroomloze uren in Japan TOKIO, 17-12. Japanners moeten er op rekenen dat in januari en fe bruari enkele uren per dag de elek triciteit zal uitvallen in hun huizen. De minister van industrie, Jasoehiro Nakasone noemde maandag voor een parlementscommissie dergelijke stroomloze uren „vrijwel onvermij delijk". Tot dusver is alleen een be perking van 10 procent toegepast op de leverantie van elektriciteit aan de industrie en andere grote verbrui kers. Muntenvondst aan Wolga BERLIJN, 17-12. Oudheid- kundigen uit Leningrad heb ben bij opgravingen in de om geving van Jarowslaiv aan de Wolga een nederzetting uit de negende eeuw gevonden, waarin o.a. ruim 2.000 oud- Arabische munten uit Damas cus en andere steden in het Nabije Oosten toerden aange troffen. Deze vondst bevestigt het vermoeden dat in het toenma lige Russische rijk Kiew-Roes nog geen uniforme munteen heid bestond. P.v.d.A. Zeeland: BRUSSEL. 15-12. Grote vloedgol ven hebben zaterdagmorgen opnieuw schade toegebracht aan de dijken langs de zee en de rivieren in België Langs de kust en de oevers van de Schelde waren troepen bezig de ga ten te dichten die door het woeden de water geslagen zijn. In Oostende is in de zeedijk een bres geslagen van wel honderd meter. In de Oostvlaamsc plaats Temsc heeft het water in sommige wijken een hoogte van 1 meter vijftig be reikt. De schade is daar bijzonder groot. Gouverneur De Kinder van Oost- Vlaanderen bracht zaterdag een be zoek aan het rampgebied. Hij heeft een beroep op het rampenfonds van de provincie Oost-Vlaanderen ge daan om de rond 140 ernstig getrof fen gezinnen te helpen. GOES, 17-12. Functioneren van het parlement moet gehandhaafd bljjven Als de machtigingsniaatregelen die de regering vorige week heeft afge kondigd en donderdag jl. nader heeft toegelicht niet overeenstemmen met de wensen van de meerderheid van het parlement, dan moeten deze worden tcruggcnryncn. Dit is de mening van de Zeeuwse PvdA-ers die zaterdag in Goes bij een waren tijdens het provinciaal congres. Daarnaast menen de Zeeu wen dat de PvdA-fractie zeer ern stig zal moeten zoeken of de aange kondigde loonsverhoging van f 15.- per maand 1 januari a.s. niet ver hoogd kan worden opdat er geen ge schillen ontstaan tussen de vakbon den en de regering. Vrjje beroepen Het congres was ook van mening dat de vrije beroepen harder moe ten aangepakt. Dit zal b.v. bij de art sen niet alleen beperkt mogen blij ven bij het bevriezen van de tarie ven. maar na 1974 zal de belasting dienst een onderzoek moeten instel len of er ook werkelijk geen mis bruik is gemaakt van deze maatre gel. Zo ja. dan moeten er strenge be lastingmaatregelen tegen de overtre ders worden getroffen, aldus de af deling Zeeland van de PvdA, die tot deze discussie kwam na een uiteen zetting van het tweede-kamerlid voor de PvdA. Arie van de Hek. over de afgekondigde machtigings- maatregelën van de regering. Duur hapje UTRECHT. 17-12. De Utrechtse politie heeft op de zesde autoloze zondag een dienstplichtige soldaat ge snapt die met een dienstauto een kroket je was gaan trek ken in een automatiek, vlakbij de kazerne. De landsverdedi ger verklaarde bij zijn aan houding, dal hij een majoor naar hei station moest bren gen en op de terugweg even bij de automatiek was aange wipt. De politiemannen die de militair vanaf de kazerne had den achtervolgd hadden ech ter gezien dat hij - zonder ma joor - rechtstreeks automa- tiekwaurts was getogen. De marechaussee heeft legen de soldaat proces-verbaal opge maakt zodat het voor de jon- geman waarschijnlijk een duur hartig hapje zal worden. ten komen tot beperkingen van het energieverbruik, maar anderzijds bestedingen weer moeten stimuleren Het kabinet zal zich op een aantal uitgangspunten moeten herbezinnen „maar de partijen, die zich op een wat miraculeuze wijze in dit kabinet hebben gevonden, zullen hun verant woordelijkheden niet ontlopen", zo verzekerde de minister-president. NKV meent dat miljoen werknemers achteruit gaat UTRECHT, 17-12. Als het voorstel van de regering gehandhaafd bljjft zullen naar schatting ongeveer een miljoen werknemers met een inko men van ruwweg tussen de twaalf- en zestienduizend gulden er in 1974 reëel op achteruitgaan. Dit is voor de vakbeweging onverteerbaar en daarom heeft zy regering en parle ment dringend gevraagd, de loon- toeslag per 1 januari niet f 15,- maar f 30 te laten bedragen. De voorzitter van het Nederlands Katholiek Vakverbond, de heer W. J. Spit, zei dit maandagmiddag in Utrecht op de vergadering van de hoofdbesturen van de NKV-bonden. Omschakeling op aardgas niet zonder problemen GRONINGEN, 17-12. Vervroegde omschakeling op aardgas zal voor industrieën in een aantal gevallen problemen op kunnen leveren. Zo kan een aantal bedrijven moeilijk heden ondervinden in de financie ring van de ombouw van de oliege- stookte installaties. Dit o.a. als ge volg van het feit dat omschakeling door bedrijven normaal wordt uit gesteld totdat de apparatuur tech- nisch-economisch is versleten. Dit is de mening van het econo- misch-technologisch instiuut Gro ningen, dat een onderzoek instelde naar het energieverbruik in de Gro ningse industrie. DEN HAAG, 17-12. Als gevolg van de verhoging van het wettelijk mi nimumloon met zeseneenhalf pro cent gaan per 1 januari ook de uit- keringen van de Algemene Bij standswet omhoog. Het basisbedrag voor een echtpaar wordt f 136,45 per week (was: f 129,65), dat voor een onvolledig ge zin met een kind f 118,90 (was: f 112,75) en voor een alleenstaande f 95,50 (was: f 90,75). Deze bedragen worden nog verhoogd met de wo~ ninghuur, de ziekenfondspremie, de kindertoeslag en een jaarlijkse va kantie-uitkering. De maanduitkering voor persoon lijke behoeften (zogenaamde zak- en kleedgeld) voor bejaarden in bejaar denoorden wordt f 196,(was f 186,50) voor oen echtpaar en f 112,50 (was: f 107.50) voor een alleenstaan de. MIDDELBURG. Ged. Staten van Zeeland stellen prov. staten voor, om aan de Stichting voor niet-gehuwde moeders in Zeeland met ingang van 1 september 1973 een bijdrage te ver lenen van 10 procent, van de voor rijkssubsidie in aanmerking komen de lasten. Hotel op Ameland door de zee bedreigd NES (AMELAND), 17-12. Hel we- reldberoemde hotel „Steinvoorte" op Ameland wordt door de woeste gol ven bedréigd. Het water staat nu na de storm al op 1 meter vanaf het terras. Ook heeft de storm op hel eiland grote stukken duin weggesla gen. Hotel „Steinvoorte" dat in 1953 door de zee werd weggeslagen is toen opnieuw gebouwd en tientallen meters verder achteruit gezet. Bestelwagen Waal in: Drie vermisten DODEWAARD, 17-12. Maandag- middag omstreeks twee uur is bij Dodewaard aan de Waal een bestel wagen op de Waaldijk uit de bocht gevlogen en in de (ter plaatse diepe) rivier terechtgekomen. Van de zes inzittenden worden er drie vermist. De overige drie zijn gered. De wagen is intussen boven water getakeld. Er zat niemand in. Het ongeluk gebeurde op een punt waar de Waal geen uiterwaarden heeft. De dijk loopt dus vlak langs de Waal, Dieven loerden op benzinebonnen UTRECHT. 17-12. Lieden die ken- nelijk belust waren op benzinebon nen hebben het afgelopen weekein de zonder succes een inbraak ge pleegd in het gezondheidscentrum in de Utrechtse nieuwbouwwijk O ver vecht. Het gezondheidscentrum doet - bij afwezigheid van een postkan toor - dienst als distributiekantoor van benzinebonnen. De dieven von den niets van hun gading omdat men er wijselijk voor had gezorgd dat de bonnen tijdens het weekeinde niet onbeheerd achterbleven. De gekaapte Boeing FRANKFORT, 18-12. De zetel van de Lufthansa in Frankfort heeft dinsdagochtend bekendgemaakt, dat gezagvoerder Jo Kroese om tien voor vijf had bekendgemaakt, dat zjjn tweede piloot Karl Heinz Kiess door de Palestynen omstreeks 4 uur was gedood. Het Lufthansa-centrum in Frank fort meent te weten, dat de kapers vóór het vertrek van de Boeing uit Athene wel een gewonde hebben vrijgelaten. Gezagvoeder Kroese zou de ver keerstoren in Athene ook nog mee gedeeld hebben, dat verder nog drie Italiaanse politimannen en een vier de niet nader aangeduide persoon, in het vliegtuig om het leven zijn ge komen. Vanaf het Athcense vliegveld zou men waargenomen hebben, dat er minstens vjjf kapers zich in de Boeing bevinden. Volgens een zojuist ontvangen be richt heeft het Lufthansacentrum in Frankfort gemeld, dat de kapers vlak voor het vertrek uit Athene hebben aangekondigd een gijzelaar in de lucht uit het vliegtuig te zullen wer pen. De bevolking van Athene zou het met eigen ogen kunnen zien. Het stoffelijk overschot, dat dins dagochtend vroeg is aangetroffen op het vliegveld van Athene, bljjkt niet van een vrouw maar van een man te zijn, in een witte overal. Het zou het lijk zijn van een Italiaanse arbeider. De artsen, die met ambulances na het vertrek van de Boeing ter plaatse arriveerden, hebben voorts een ge wonde Italiaanse politicman opge pikt, die onmiddellijk naar het zie kenhuis is vervoerd. Naar thans blykt is cr geen enkele stewardcs vrijgelaten. Volgens des kundigen is het opstygen van een Boeing 737 zonder tweede piloot „praktisch nauwelijks mogelyk". Daarom meent men, dat het door de gezagvoerder gemelde doodschieten van de tweede piloot een vals be richt was, dat onder druk van de kapers de wereld ingezonden is, BEIROET, 18-12. De gekaapte Wcstduitsc Boeing, die om half ne gen uit Athene vertrok is tc vjjf voor elf in de Syrische hoofdstad Damascus geland, zo is uit lucht vaartkringen in Beiroet vernomen. Dinsdag 18 december Haamstede Gercf. kerk, 10.30 uur, NCVB-afdc- ling. Nieuwerkerk Ons dorpshuis, 19.30 uur. kerstvie ring Plattelandsvrouwen. Brouwershaven Jeugdgebouw, 20.00 uur, kerstviering al'd. Plattelandsvrouwen. Woensdag 19 december Zierikzce Herv. Ver.-gebouw, 20.00 uur NCVB- nfdeling, Kerkwerve Kerstfeestviering va nde bejaarden. Sirjansland Verenigingsgebouw, 20.00 uur, ver vergadering Reformatorische Kon- lakl Orgaan Sch.-D. Donderdag 70 december Zierikzce Herv. Verenigingsgebouw, 20.00 uur, kerstfeestviering Herv. Vrouwenver eniging „Wees een Zegen". Beatrixschool, 15.30 uur, kerstviering kleuterschool. Hotel „Het Wapen van Zeeland"; 20.00 uur, vergadering V.V.V. „Re- nesse Vooruit". Oosterland Herv. Ver.-gebouw, 14.00 uur, kerst- feestvierig bejaardensoos. Herv. Ver.-gebouw. 19.30 uur, kerst- feestviering Chr. Vrouwenver. „Mar tha". Openb. kleuterschool, 19.30 uur, af scheidsavond. Chr. kleuterschool, 13.30 uur, kerst feestviering. Bruinisse Kerstvierig NCVB-afdeling. Vrijdag 21 december R.S.G. Prof. Zeeman; 20.00 uur film avond „Ziejook". Herv. Verenigingsgebouw, 9.30 uur v.m., liturgie kerstviering huishoud school „Prinses Juliana". Herv. Verenigingsgebouw, 19.30 uur, kerstviering Chr. Plattelandsvrou wen Bond. Chr. Geref. kerk, 19.30 uur, kerstmu ziekavond Zierikzeese Muziekschool. Graanbeurs van het Huis van Nas sau, 20.00 uur, jaarwisselingsavond Partij van de Arbeid. ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Telefoonnrs. na half zes Redakiie: M. J. Bij de Vaale (01110) 2938 J. P. Jongschaap (01110) 2416 Advertenties: (01110) 2118 ol 4188 Bezorging: (01110) 4188 TAAL Nu was ik even in België en mocht in dit goede land iets zeggen in hel openbaar en natuurlijk werd dat een opmerking over het Nederlands en het Vlaams. „Awel", zeiden de Vla mingen „we bemerken dat ge fier zijt op Uw taal". Nu. dal zijn de Bel gen zelf ook, maar - let even op - ze hebben de term „Vlaams" afge schaft; ze spreken nu ook over Ne derlands. Maar Vlaams mag van mij, want hel is toch zo'n gevoelig, smeuiïg taaltje en men kan er heer lijke dingen mee zeggen, subtieler soms dan met hel toch wat hardere en hoekiger Nederlands. Daarom is de „Vlaamse" poëzie ook vaak iets gevoeliger, alleen al door de taal en dan nog afgezien van de andersge aardheid van de Vlaamse mens, zijn zuidelijker esprit en zijn ongecom pliceerde hartelijkheid. Natuurlijk bij „wat officieels" en aan een etentje ziet men de mensen op hun best, maar toch Wonderlijk genoeg dat juist op hel punt van de taal, de Vlamingen toch nog een beetje aan - of opkijken naar de Nederlanders. Nu. dat is niet zo nodig, want iedere taal - ook in zijn varianten op een grondthema - heeft zijn rechten. De dienstmeisjes aan tafel zeggen heel zacht - en ver- Iepen bijna - „asjeblieft" en dat klinkt toch schattig. In purismen blijven intussen de Belgen ware meesters. Een hele woordenkollektie valt aan te leggen. Tijdens dit tripje tverd „mijn rijtje" met een hele mooie verrijkt: een rekkertje. Men rol er ro gauw niet opkomen, maar het is een elastiekje. Nou, als dat geen heerlijk woord is. Veel beter en mooier en beeldender dan elastiekje. Op de E 3, België's beroemde weg. waren In de middenberm de lichtjes uitgedraaid, maar men dwaalt nog echt niet in het donker. Het is wal anders dan de taal, die toch ook nog de gemoederen bezig houd. maar pralen. Ze hebben het daar bar druk sparen Ze hebben het daar bar druk over Ze wilden ook weten of we al in nood zitten en niet in de piepzak zaten. Zonder te spreken namens een achterban (hoe zou het), heb ik toen maar gezegd, dat „wij" van niets en niemand bang zijn. alleen van ons zelf, want de „ikke ikke's" zijn on der ons en die hamsteren. SCH1ERE1L ANDMAN

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1973 | | pagina 2