KAPINGSDRAMA MET BOEÏNG VAN LUFTHANSA RAAD BROUWERSHAVEN DRINGT AAN OP AFSLUITING VAN 00STERSCHELDE De reis van Kissinger DE ZIERIKZEESCHE COURANT Kapers doden gijzelaars ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Dinsdag 18 december 1973 Ij30stc jaargang Nr. 21407 WAARIN OPGENOMEN REDAKTIE, ADVERTENTIES EN BEZORGING Telefoon (01110) 2255. Voor telefoonnummers na half zes: zie pagina 2 onder de rubriek „Agenda". Redakteur: M. J. Bij de Vaate. Uitgave: B.V. Drukkerij v/h Lakenman Ochtman, Jannewekken 11, Zierikzee. Postbus 1. ABONNEMENTEN EN ADMINISTRATIE: Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling 14,50; per jaar 55,Losse nummers 30 cént - Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag - Advertentieprijs 21 cent per losse mm; „Succesjes" (max. 4 regels) 2,75. Vraagt onze contractprijzenl De advertentieprijzen zijn exclusief 4 B.T.W. In dit nummer: Duiven- en bijententoonstelling Zierikzee ATHENE, 18-12. Een groep Arabische commando's heeft dinsdagochtend vroeg gedreigd met een ge kaapte Boeing van de Lufthansa in Athene op te stijgen, hun gijzelaars tijdens tie vlucht uit het toestel te gooien en het vliegtuig daarna in het centrum van Athene te laten neerstorten, zo heeft een woordvoer der van de Grieks politie verklaard. Het dreigement volgde nadat de kapers lnulden meegedeeld dat zij de tweede piloot van het toestel, de Duitser R. Kies (27) hadden gedood. De woordvoerder zei dat de kapers geen reden hadden gegeven voor het doden van de tweede piloot vóór het aflopen van het jongste ultimatum dat zij gesteld hadden voor het inwilligen van hun eisen. Dit ultimatum zou aflopen bij zonopgang om ca. 05.30 uur. Een eerder ultimatum had een aflooptermyn van 04.00 uur. Gedreigd was toen dat als twee Arabische commando's die op beschuldiging van moord in Griekenland gevangen zaten, niet zouden worden vrijgelaten, zou worden begonnen met het doodschieten van gijzelaars in het vliegtuig. De guerillastrijders hadden het vliegtuig maandagmiddag in Rome gekaapt na een aanslag op een Boeing van de Pan American waar bij dertig mensen omkwamen, v De Palestijnen wier vrijlating ge- eist werd, zaten gevangen na een aanval op het vliegveld van Athene in augustus. Grieks voorstel De Griekse regering heeft de ka pers voorgesteld een vliegtuig te hunner beschikkig te stellen opdat zij Athene kunnen verlaten met de zes in Griekenland geaccrediteerde ambassadeurs in ruil voor de vrou wen en kinderen die gegijzeld zijn. De Griekse regering weigert de twee in Griekenland gevangenge houden Palestijnen over te dragen. Het Griekse voorstel werd gedaan door de minister van justitie, Try- phon Triantafyllakos, die er de na druk op legde dat hij het afgelopen jaar de advocaat was geweest van in Griekenland gearresteerde Palestijn se commando's. Het voorstel werd overgebracht via tolk Nikos, een Griek die afkomstig is uit Egypte, die zonder ophouden met de kapers sprak en probeerde hen te kalmeren. Een speciaal vliegtuig van de Lufthansa met een wisselbemanning staat sedert het eind van de nacht op het Atheense vliegveld. De gezagvoerder van het toestel heeft meegedeeld dat de kapers vier mensen hebben gedood: twee Ita liaanse politiemannen, een vrouwe lijke passagier en de wteede piloot. Anderzijds is vernomen dat de kapers kort na 06.00 uur hebben ge vraagd om een tankwagen met slechts één chauffeur. ZIERIKZEE. Duivelandse jeugd deed zaterdag druk aan diploma- zwemmen in het zwembad „Onder dak'" te Zierikzee. Een kijkje tijdens het ajnemen van de examens. (Foto: Zicrik/.eesche Nieuwsbode) Verworpen De kapers verwierpen het Griekse voorstel. De minister van justitie had nog aangeboden de Palestijnen vrij te laten na een proces dat binnen twee of drie dagen zou worden ge houden als een formaliteit om aan de Griekse wet te voldoen. De com mando's zeiden, dit alleen te willen aanvaarden als het proces binnen twee uur na het aanbod dat om streeks 05.30 uur gedaan werd, zou worden gehouden. Zij vroegen binen een kwartier een tankauto. De kapers van de Boeing 737 van de Westduitse Lufthansa hebben de eis gesteld, dat de Palestijnen, die in augustus jl. de aanslag op het vlieg- veld van Athene pleegden, binnen twee uur berecht worden, zo heet het in een officieel communiqué, dat dinsdag kort na acht uur onze tijd via de radio is bekendgemaakt. De kapers hebben laten weten, dat één van hen zijn revolver tegen de slaap van de gezagvoerder houdt tijdens het tanken „teneinde elke verrassing uit te sluiten". De kapers hebben waarschijnlijk te kennen willen geven, dat Griekse militairen de Boeing tot op een twin tigtal meters genaderd zijn. Boeing opgestegen Te 8.32 uur onze tijd Is de gekaap te Boeing van de Westduitse Luft hansa van het vliegveld van Athene opgestegen. Het toestel vloog in zui delijke richting. Over de juiste be stemming is nog niets bekend. De kapers hebben het merendeel van hun gijzelaars meegenomen, maar twee stuwardessen vóór het vertrek laten uitstappen. Toen het toestel opsteeg lag reeds het lijk van een vrouw op het vlieg veld. Het lijk was reeds uit het toe stel geworpen vóór het vertrek. Bloedbad in Rome Aan de afschuwelijke taferelen in BRUINISSE. Bij hoog water liep maandagmorgen de haven bij de scheepswerven te Bruinisse - eerder in het weekeinde zwaar getroffen door een hoge vloed - onder water. (Foto: Zierikzeesche Nieuwsbode) Dit nummer bestaat uit 14 pagina's Athene was eerder op de dag een bloedbad op het vliegveld van Rome voorafgegaan. Ongeveer dertig mensen kwamen daar om het leven toen de Arabische terroristen twee brandbommen in een geparkeerde Amerikaanse Boe ing gooiden. Onder de slachtoffers waren twee Marokkaanse ministers, Abdel Latif en Mouni Doukkali en twee andere hooggepjlaatste Marokkanen. Zij vormden een delegatie, die onder leiding van de Marokkaanse premier, Osman, naar Teheran (Iran) zou vliegen. Aanbieding' gemeentebegroting 1974 De laatste eer die men over ledenen bewijst, is soms tege lijkertijd de eerste. Wertheimer kaanse minister van ÏLS: PRATEN MET AMERIKA OVER OLIE zaken, Henry Kissinger, is maandag naar Lissabon vertrokken na een verblyf van 22 uur in Israël. Enke le minuten na zijn vertrek werd het vliegveld van Lod in staat van alarm gebracht wegens de kaping in Rome. Na zijn vertrek bevestigde zijn Israëlische ambtgenoot, Abba Eban, dat een overeenkomst was gereikt over Israëlische, deelneming aan de-vc. conferentie in Geneve. Israël is niet van standpunt ver anderd inzake de kwestie van de krijgsgevangenen, maar Israël zal wel bij de opening vrijdag aanwezig zijn. Eban, die de Israëlische delega tie leidt, zei te verwachten dat pas na januari over scheiding van de strijdkrachten zal worden gesproken. DEN HAAG, 17-12. Na afloop van de besprekingen die de Amerikaan se onderminister van buitenlandse zaken William H. Donaldson maan dag in De nHaag heeft gevoerd met de ministers van der Stoel en Lub bers (buitenlandse en economische zaken), is meegedeeld dat beide re geringen in contact met elkaar zul len blijven en de ontwikkelingen 25Ulleni blijven.volgen. „Doel van de besprekingen was", aldus een mededeling van het mini sterie van buitenlandse zaken, „de oliesituatie op korte termijn te on derzoeken, evenals de diverse bij zondere situaties met betrekking tot het olietekort". „De gesprekken hadden een infor meel en informatief karakter. De ministers besloten dat hun regerin gen met elkaar over deze kwesties in contact zullen blijven en zullen doorgaan de situatie zoals deze zich de komende maanden kan ontwik kelen te onderzoeken". DEN HAAG. „Hef lijdt al met al geen twijfel dat wij in 1974 in een economisch kil en vooral ook sterk inflatoir klimaat ziilen leven", aldus Metalectro visie, orgaan van de fe deratie metaal- en elektronische in dustrie (F.M.E.). f 100.000,Wellicht komen slechts de lasten voor een half jaar ten las te van de gemeente omdat tde zuive ring zal overgaan naar het Water schap. Bij de aanvang der vergadering deelde de voorzitter mede dat wet houder Van Ast verhinderd was de vergadering bij .te wonen. Het raads lid de heer Goemans werd geluk ge wenst namens de raad met de ge boorte van zijn zoon. De voorzitter deelde mede, dat in Zonnemaire en Noordgouwe diverse bestratings werkzaamheden hebben plaats ge vonden. De bouw gemaal en aanleg pers leiding te Schuddcbeurs zal voor 94 procent worden gesubsidieerd. Het herstel van het dak der Ncd. Hcrv. Kerk te Brouwershaven is thans ook rond. Zou eerst het r(jk 50 procent, de gemeente 30 procent en de Pro vincie 10 procent subsidiëren, dan zou de kerkvoogdij alsnog zelf voor 10 procent van f 600.000,oftewel f 60.000,komen te staan. De ge meente is er in geslaagd dat het R\Jk 60 procent zal subsidiëren, zodat het herstel volledig wordt gesubsidieerd. De voorzitter deelde verder mede, dat op 27 november j.l. de uitbrei ding van de zuiveringsinstallatie aan de Dirksweg is opgeleverd. De mi nister van Volkshuisvesting gaat ak koord met de bouw van 26 woning wetwoningen in het plan Delingsdijk te Brouwershaven. In verband met de energiebespa ring zullen er dit jaar in de kernen van gemeentewege geen kerstbomen worden geplaatst. Contact is opgenomen met de P.Z.E.M. om de ochtendverlichting eerder te doen doven en eventueel de nachtverlichting tot het ochtend gloren te handhaven. In januari zal in overleg met de P.Z.E.M. een na der onderzoek m.b.t. bezuiniging worden uitgevoerd. De raad ging akkoord met hét aangaan van een vaste geldlening van f 200.000, Vastgesteld werd het krediet in rekening-courant voor 1974 op f 715.000.Z.h.s. besloot de raad tot intrekking van het besluit van 7 mei 1973 tot vaststelling gemeenschappe lijke regeling Beatrixschool. (Vervolg pag. 4) Zuidelijke wind Eerst nog opklaringen maar later veel bewolking met voornamelijk morgen overdag enige tijd regen; tot matig en aan de kust tot krachtig toenemende wind uit zuidelijke rich tingen; minimum-temperaturen om het vriespunt maxima morgen onge veer 5 graden. Voor donderdag: Aantal uren zon: 0 tot 3. Min.-temperaturen: 0 tot 5 graden boven normaal. Max.-temperaturen: van ongeveer normaal tot 4 graden boven normaal. Kans op een droge periode van min stens 12 uur: 70 procent. Kans op een geheel droog etmaal: 30 procent. ZON- EN MAANSTANDEN 19 dec. Zon op 8.45, onder 16.29 Maan op 3.36, onder 13.10 20 dec. Zon op 8.45, onder 16.30 Maan op 4.48, onder 15.35 Nieuwe maan: 24 dec. (16.07) HOOG- EN LAAGWATER ZIERIKZEE: Hoogwater Laagwater 19 dec. 10.44 23.32 4.22 16.57 20 dec. 11.58 5.32 18.05 Doodtij: 19 dec. HET WEEKOVERZICHT DE BILT, 18-12. Het K.N.M.l. deelt mede: Na een dag met vrij rustig weer wordt woensdag de passage van een front venvacht, waarbij de wind toe gaat nemen uit zuidelijke richtingen en weer een grote kans is op neerslag, mogelijk eerst in de vorm van sneeuw. Het front hoort bij een diepe depressie die dinsdag morgen op ongeveer 900 kilometer ten westen van Ierland lag, en lang zaam naar het oosten trekt. Dinsdag bevond ons land zich on der een zwakke rug van hoge lucht druk. Kleine storingen verstoorden nu en dan het rustige weerbeeld en gaven aanleiding tot enkele buitjes. In de landen om de Middellandse Zee bleef het ongeveer 10 graden warmer dan bij ons. In Italië viel nu en dan regen bij het voorbijtrekken van een depressie. BROUWERSHAVEN, 17-12. Iu de vergadering der gemeenteraad Brouwershaven gisteren (maandag)- avond heeft de raad op voorstel van het VVD-raadslid de heer J. K. Goemans een telegram gestuurd aan de voorzitters der le en 2e Kamer, aan de commissie Klaassesz, aan de voorzitter van de vaste commissie van Verkeer en Waterstaat in de 2e Kamer en aan het Provinciaal Bestuur van Zeeland, van de volgende inhoud: „De Raad der gemeente Brouwershaven op 17 december 1973 in openbare vergadering bjjeen is van mening dat, mede in verband met de storm van de laatste dagen en de daaruit voortvloeiende verontrusting bjj de bevolking de Oosterschelde zonder enige vertraging dient te worden afgesloten". De heer Goemans vindt dat er een kleine minderheid is die de Oosterschelde open wenst te houden, waartegenover een grote zwijgende meerderheid staat die de Ooster schelde wil afsluiten. Deze laatste groei? slikt alle acties tegen afslui ting. De VVD-fractie wilde de raad be wegen zich achter dit telegram te stellen, juist nu de angst bij de re gionale bevolking de kop opsteekt. Namens de PCG-fractie zei de heer J. A. v. d. Bijl er vierkant achter te staan. Juist op zijn verzoek werd het telegram nog naar meer instanties verzonden, dan in het VVD-voorstel was vervat. Ook de P.v.d.A.-fractie kon zich met het voorstel verenigen. Gemeentebegroting Bij de symbolische aanbieding van de gemeentebegroting 1974 kon voorzitter Schouwenaar een verheu gend geluid laten horen. De gewone dienst geeft aan in komsten en uitgaven te zien een be drag van f 6.392.502.14. In de uitga ven van de gewone dienst zit reeds een bedrag opgesloten betreffende herbestrating in diverse kernen ter grootte van f 66.000,Er blijft dan nog een post over van onvoorzien f 126.490.81. Voor het gehele jaar 1974 drukken de vaste lasten der ri oolwaterzuivering ter grootte van Verwachting tot woensdagavond:

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1973 | | pagina 1