„Zeelandia"-medewerker P. Duson hartelijk gehuldigd Pak van uw hart met de feestdagen- Uw nieuwe Brixon-kostuum de Stad Parijs I Hl JONG OOSTERLAND ZONG VOOR „SOOS" AKTIEGROEP WIL ONMIDDELLIJK VERHOGING VAN DIJKEN Gladiolen en tulpenbollenoogst Duiveland Ontwikkelingsgang en kenmerken coöperatieve aktiviteiten STRFFKNIKUWS ZIERIKZEESCIIE NIEUWSBODE Maandag 17 december 1973 Nr. 21406 3 Vijf-en-twintig' jarig dienstjnbilenm muzikale collega bonbons aangeboden. De jubilaris werd het gouden jubileumspeldje opgespeld en mocht een geschenk onder couvert in ontvangst nemen. Eigen weg De heer J. Willemse sprak namens alle collega's' als voorzitter van de Ontspanningsvereniging. Hij voegde aan zijn waarderende woorden voor de persoon van de jubilaris een per soonlijke noot toe. Rust en kalmte, bescheidenheid en zeer groot plichts gevoel kenmerken de heer Duson als medewerker in het bedrijf. Een me dewerker die op een verantwoorde lijke post is gekomen. De heer Du son hoort er duidelijk niet „zo maar" bij: hij leeft mee met velen en ge tuigt van zijn belangstelling. Daarbij gaat hij zonder opdringerigheid zijn eigen weg. Het trouwe en aktieve lidmaat schap van de stedelijke harmonie werd eveneens door de heer Willem- se gememoreerd: de heer Duson be speelde al als kleine jongen de kla rinet. „Misschien kan zijn voorbeeld van veel repeteren en bezig zijn een voorbeeld zijn voor ons allen" aldus de heer Willemse, de heer Duson na mens de collega's een elektrisch scheerapparaat aanbiedend. Nog enige tijd bleef men hierna gezellig bijeen; de heer Duson sprak een dankwoord voor de tot hem ge richte vriendelijke woorden en aan geboden geschenken. CEBEGO-vpreaderiiijï le Roncsse Gouden bedrijfsspeld voor de heer P. Duson (rechts). (Foto: Zierikzeesche Nieuwsbode) ZIERIKZEE, 15-12. Zaterdagmiddag vond opnieuw een huldiging plaats van een bekend medewerker van de Kon. Zeelandia: de heer P. Duson herdacht tijdens een druk bezochte receptie, in de foyer van „Mondra- goi!"', zijn 25-jarig dienst jubileum als fabricage-mede- werker. De voortzetting van de recente serie bedrijfsjubilea was voor algemeen direkteur de heer M. Doeleman H.J.zn. aanleiding in een feestelijk toespraakje tot de jubilaris, zijn moeder en verdere familie op te merken „Ben ik er nu weer of sta ik hier nu nog'1'. Ook al zijn de laatste Zeelandia- jubilea steeds 25 jaar: „het ene ju bileum is uiteraard het andere niet". En wat het jubileum van de heer P. Duson betreft: de heer Doeleman was van oordeel dat dit in feite een veel langer jubileum betreft. De di rekteur herinnerde in dit verband aan de vader van de jubilaris, wijlen de heer P. Duson sr. en aan de ei genschappen vriendelijkheid en yver die hem sierden. Eigenschappen die bij de jubilaris intussen „niet ver van de boom zijn gevallen". Advertentie NUTSSPAARBANK Uw ideale gezinsbank U bent welkom bij uw Nutsspaarbank SPAARBUSJES in bruikleen KENESSE: bij bar ..De Luifel", woensdags Van 9.00-10.30 uur. OOSTERLAND. 15-12. Donder dagmiddag kwam jong Oosterland naar oud Oosterland. want de gewo ne bijeenkomst van de bejaarden, die iedere week in het Ned Herv. Ver enigingsgebouw gehouden wordt, kreeg bezoek van een aantal leerlin gen van de C'br, Kleuterschool: „Uadda Ramen", die onder leiding van hun hoofdleister, mevr. M. K. Reijc de „soos" kwamen vergasten op mooie liedjes en deelamatie. Een van de leden van het dames- bejaardencomité, mej. A. F. Boot. die deze middag de leiding had. ver welkomde de kinderen met hun leid ster. waarna deze een leuk program maatje begonnen af te werken. Ger- En er is meer gemeenschappelijks: ook Duson jr. stamt uit de bakkers wereld. „Je kunt tegen deze jubilaris alleen maar vriendelijk zijn want hij is het zelf ook en dat is in deze tijd toch wel vermeldenswaard", aldus de heer Doeleman, er op wijzend dat de jubilaris, bekend met de bakkers wereld. als fabricagemedewerker dan ook erg kritisch is wat betreft de produktie. De heer Duson wist zijn plaats als „op en top een Zierikzeeënaar" bij Zeelandia te vinden mede dankzij een aantal goede eigenschappen: ijver, nauwkeurigheid, gevoel voor de produktie en grote zorgzaamheid voor de apparatuur. Bovendien is hij een uitstekend collega. „Een ideale en rustige man om mee samen te werken, daar zijn wij allen dan ook bijzonder dankbaar voor". Muzikaal De heer Duson heeft daarnaast andere kwaliteiten: de heer Doele man herinnerde aan de muzikaliteit van de jubilaris. Hij heeft in de mu ziek eigenlijk zelfs zijn eerste levens vervulling gevonden en behoort o.a. tot een der meest talentvolle mede werkers van de Kon. Harmonie ..Kunst en Eer". Omdat hij er de eigenschappen toe bezit, wenste de heer Doeleman de jubilaris in 't bijzonder het wezen toe van een gelukkig mens. Met een dankwoord voor de goede zorgen voor haar zoon kreeg de moeder van de jubilaris hierna een doos da Dorst begon met een declamatie getiteld: „Daar lopen twee mensen", waarna de kinderen verschillende Kerst en andere liederen ten gehore brachten, waarbij juffrouw Beije de ze zang op het electr. orgel begeleid de. Men was verrast dat deze liede ren zo vlot gezongen werden, wat wees op een grondige studie. Na af loop dankte mej. Boot leidster en kinderen voor deze mooie geste om de bejaarden te komen vergasten op zang. declamatie en muziek. De klei nen kregen een snoepje aangeboden, terwijl op hun beurt alle 35 be jaarden die aanwezig waren een kerstgroet uitreikten in de vorm van een mooie zelfgemaakte kerstwens op kleurig papier. b b i RENESSE, 14-12. De president-directeur van Cebeco-Handelsraad ir. IJ. de Boer, hield in de, in „De Ark" gehouden vergadering van Cebeeo-Zuidwest een inleiding over 't onderwerp „Ontwikkelingsgang en kenmerken van coö peratieve activiteiten. De coöperatie werd door de spreker een geschikte on dernemingsvorm voor het land- en tuinbouwbedrijf geacht. Omdat deze bedreven naar hun aard en mogelykheden naar verhouding wel kleine be drijven zullen blijven. De land- en tuinbouw kunnen dan ook alleen tot evenwichtige posities geraken door vraag en aanbod te bundelen. ZIERIKZEE Trekking loten Theo Thijssenschoof De trekking van de loten vond plaats op de jaarlijkse Ouderavond op 28 november en werd verricht door de wethouder van onderwijs, de heer H. Asma. De winnaars hebben bericht ontvangen en hebben de prijs inmiddels thuis bezorgd gekre gen. BUR GH/H AAMSTEDE/ Trekking loterij St. Nicolaas-aktie Dinsdagavond 18 december zal door de middenstandsvereniging Burgh-Haamstede in de recreatie zaal „Het Vliegtuig" op de camping Duinrand de trekking plaats vinden van de hoofdprijs van de Sint Nico- laasaktie. Zoals bekend bestaat de hoofdprijs uit een geheel verzorgde 15-daagse vliegreis voor twee per sonen naar Cran Canaria of een prachtige kleuren tv. of een schit terende bromfiets. Verder zullen al le prijswinnaars van de Sint Nico- laasakties op deze avond worden bekend gemaakt. De avond zal wor den geopend met het vertonen van een serie dia's door „Foto Berge" on der de titel „Van dit en dat, van al les wat". De trekking zal te circa 21.30 uur plaats vinden. De gratis toegangsbewijzen voor het bijwonen van deze avond zijn te verkrijgen bij J. O. Reehorst te Haamstede en bij de firma Verton te Burgh. OOSTERLAND Filmavond werd uitgesteld Wegens ziekte van één der film mensen kon de voorgenomen film avond van het Ned. Rode Kruis, die zou worden gehouden in de zaal van het Ned. Herv. Verenigingsgebouw vrijdagavond jl. geen doorgang vin den en tot nader bericht uitgesteld. BRUINISSE Kerstzangavond Traditiegetrouw zal op zaterdag 22 december in de Ned. Herv. kerk te Bruinisse een kerstzangavond wor den gehouden van enkele koren ge leid door de heer C. Groenleer. Aan deze uitvoering werken mee het Chr. Geref. kerkkoor te Zierik- zee, het Chr. Gemengd koor „Zingt met aandacht eneen kopergroep van „Kunst en Eer" te Zierikzee. Plet programma bevat een aantal nummers koorzang en samenzang. Ds. P. Post uit Wemeldinge zal de verbindende tekst spreken. De uitvoeringen van d,e koren van de heer Groenleer blijken altijd puntgaaf te worden uitgevoerd, ook nu zullen muziek- en zangliefheb bers ongetwijfeld genieten. Het be stuur van „Zingt met Aandacht" hoopt wel dat de uitvoering tot ge volg mag hebben, dat verschillende personen, die nog geen lid zijn zul len willen toetreden. Het ledenbe stand ging namelijk het laatste jaar iets achteruit. Aangespoelde bom lot ontploffing gebracht MIDDELBURG. Drie duikers van de mijnopruimingsdienst hebben za terdagavond op het strand tussen Domburg en West-Kapelle een zware bcm uit de tweede wereldoor log tot ontploffing gebracht, het ge vaarte. een Engelse vliegtuigbom van 500 pond. was op het strand terecht gekomen, doordat de storm van de laatste dagen stukken duin had weg geslagen. Coöperaties zyn ondernemingen met een commerciële en industriële aanpap en alle consequenties van dien, zodat de bedrijven uiterlyk heel sterk lijken op die van de par ticuliere handel en de particuliere industrie Het innerlyk van de coöpe ratieve bedryvigheid is toch wel ge heel anders. Spreker dacht hier niet aan bena dering in idealistisch coöperatieve geest, maar wel aan het feit dat de prioriteiten in particuliere en coöpe ratieve bedrijven verschllend liggen. Hij stelde dat de coöperatieve onder nemingen niet uit mogen zijn het het maken van winst op hu nopdrachtge- vers, nl. de boeren en tuinders, maar dat zij toch op zijn minst kostendek kend moeten werken voor het heden, en tevens voldoende moeten kunnen reserveren voor de toekomst, en dat moet uit „winst" komen. Was het vroeger zo, dat in een slordige economie met weinig con currentie en een onmachtige land en tuinbouw door derden gemakke lijk winsten werden genomen, om dat die winsten door de posi ties die de marktpartijen innamen gewoon genomen kenden worden, thans gaat het om de kunst om winst te maken Wat net winst maken betreft, moet neg deze opmerking worden gemaakt dat dit bij een coöperatief en parti culier bedrijf ook daarom verschil lend ligt, omdat een particulier die over kapitaal beschikt, zal nagaan hoe hij dit zo rendabel mogelijk kan gebruiken. Een coöperatie evenwel zal priori teit schenken aan investeringen in verband met de opgedragen functie ook wanneer haar kapitaal op ande re plaatsen rendabeler zou kunnen worden ingezet. Daarom dient dit soort zaken in goed overleg met de landbouw geregeld te worden, om dat telers, of veehoudersactiviteiten, tezamen met die van de coöperaties, een verantwoorde zaak blyiven. De belangenbehartiging door de coöperatie ligt niet alleen op zuiver economisch gebied. In de loop dei- tijden heeft zij er ook naar gestreeft bijv. een ongebreideld gebruik van antibiolicate te verhnderen. Produk- ten als .deze maken de boer de ge vangene van biochemische of chemi sche industrieën, omdat de weg te rug no overvloedg gebruik niet meer kan worden ingeslagen. Dr Grashuis waarschuwde hiertegen reeds in de vijftiger en zestiger jaren. Thans staat vast dat zijn waarschuwende stem in die tijd meer gehoor had moeten vinden. Eigen richting Het gaat ^©r bij de coöperatie om dat zij een eigen richting, zowel com mercieel en economisch als technisch voor de landbouw kiest. Zij poogt daarbij enerzijds een zo goedkoop mogelijke prijs voor de landbouw- benodigheden te bereiken, en ander zijds een goede prijs voor de land- bo'uwprcdukten, waarbij zij uiter aard in scherpe concurrentie met derden staat. Door deze scherpe con currentie zijn grote prijsverschillen naast elkaar niet bestaanbaar, zodat het effect van de coöperatie activi teit op dit gebied niet altijd duide lijk blijkt. Hij waarschuwde tegen koppeling van activiteiten binnen één grote on derneming wanneer hier geen voor delen aan zyn verbonden en deze alleen wordt benut om een groter zaken volume te krygen. Hij was voorstander van structu rele koppelingen, zoals die in de ver ticale integratiecontracten op het ge bied van de veredelingslandbouw worden toegepast. Spreker merkte voorts op dat men het uiteraard niet zonder een coöperatief organisatie patroon zal kunnen stellen, waarbij binnen het grote geheel de verschil lende taken goed zijn afgebakend in afdelingen, subondernemingen of deelnemingen, die door daarbij be trokken agrarische groepen geleid en begeleid worden, voor bepaalde aan gelegenheden aanwijzingen van een toporgaan aanvaardend. Als in het Verleden zullen centralisatie - en decentralisatietendenzen elkaar af wisselen. Grote coöperatie Een kenmerk dat builen dit aange duide kader ligt, is dat van een ge lijke behandelinngg van de leden, waarbij spreker ook het prijsdiffe rentiatie vraagsluk aan de orde stelde. Ir. de Boer stond vervol gens stil bij de noodzakelijke grootte van de coöperatie en stelde dat het in de eerste plaats nodig is om behalve aan een regionale maat ock aan een wereld maat te voldoen, on aan het wereldverkeer te kunnen m edoen. De politieke invloed van de landbouw komt hoe langer hoe moeilijker te liggen, omdat het ge tal der landbouwers, dus dat dei- stemmers, gaande weg geringer wordt. Daarom moet de boerenstand als het niet meer in de breedte kan, uit de diepte van zijn belangen zijn kracht petten. Uit de diepte betekent dan >niet alleen uit de positie van de telers of eehouders, maar ook dooi de posities die deze in de markt kun nen innemen in wat men noemt de vertikale bedrijfskolom. De boer kan dit doen, niet alleen door bij aankoop van benodigdheden zich te mengen in het spel der eco nomische krachten, maar ook bij de afzet van zyn produkten, waarbij in dit verband door de zuivel-, de vlees- en de eiercoöperaties, alsmede hij ak- kerbouwprodukten, duidelijk posities zijn ingenomen. Geen der stelsels die men overi gens heeft, levert maatwerk. De loon- mesterij, die vertikale contacten, de vrije markt, zij werken alle naast el kaar. In de vrije markt heeft de boer de minste invloed, althans wei nig gerichte invloed. Dat is het juist, aldus spreker. Laat men niet verge ten dat het er om blijft gaan dat te midden van economische krachten in de wereld, op commercieel en indu strieel gebied zich met een eigen richting moet laten gelden, om niet door bepaalde industriëlen en han delsbelangen onder de voet gelopen te worden De hiervoor nodige kracht lean men niet plaatselijk of regio naal of onafhankelijk van elkaar in zetten. Daarvoor is op die gebieden waar dat nodig is, concentratie van kracht in de top nodig. Gezamenlijke opstelling Een gezamenlijke opstelling is ook nodig mei het oog op wat spreker noemde het ^hoofdkenmerk van een landbouwcoöperatie, inhoudende dat zij zich in belangrijke mate verant woordelijk acht voor de voorziening in groter verband. Dat is iets anders dan zaken doen om de eigen zaak in stand te houden. Vervolgens besteedde spreker aan dacht aan het internationale optre den in gezamenlijk verband van de coöperaties, waaraan volgens hem nog veel was te doen. Hij conclu deerde dat het daarnaast noodzake lijk is om in horizontaal verband goed solidair samen te werken, om in dgze ingewikkelde maatschappij nog zoveel mogelijk te bereiken. De ontwikkeling op het platteland heeft ertoe geleid dat de landbouwcoöpe ratie in vele gebieden van het land plattelandsonderneming is geworden, omdat andere ondernemers blijkbaar de daar bestaande behoeften niet hebben kunnen opvangen. De ont wikkelingsgang - zo besloot spreker - is zowel in de breedte als in de diepte op verschillende gebieden groot ge weest, waarbij niet alleen zakelijke motieven een rol hebben gespeeld, maar ook de levenshouding van de genen die er aan deelnamen. Voorzitter Van Iwaarden bracht ir. De Boer dank voor zijn gehouden in leiding, welke hij van hoge kwali teit noemde. Het geeft de weg aan welke men gaarne zal volgen. Hij bracht inleider - die komende week wegens het bereiken van de pen sioengerechtigde leeftijd de coöpera tie gaat verlaten, dank voor alles wat hij in de loop der jaren voor de coöperatie heeft gedaan, waarbij hij hem het beste toewenste in zijn ver dere leven. YERSEKE, 16-12. De aktiegroep „Oosterschelde Open" - uit Yerseke heeft zondagavond in een brief aan de minister van verkeer en water staat en aan de Tweede Kamer ge zegd, dat naar aanleiding van de storm van de laatste dagen nu snel besloten moet worden, dat tot on middellijke verhoging van de dijken moet worden overgegaan en dat daartoe de 110 miljoen gulden die nu voor verdere afsluitwerken op de begroting staan er voor bestemd die nen te worden. Wij begrijpen, aldus de aktiegroep in. de brief, dal mensen een keuze doen, maar beseffen zij die de storm van de laatste dagen proberen uit te buiten om de afsluiting van de Oosterschelde er door te drukken wel goed dat daardoor de gevaarlijke toestand langer voortduurt dan no dig is. midden in de poslslraal-zierikzee OOSTERLAND. 15-12. De gla- diclenoogst in Duiveland is prak tisch geborgen. De verwerking tot veilingkl ar produkl zal by de gro tere bedryven nog wel even aanlo pen. De opbrengsten zün dooréén genomen nog niet tegengevallen, on danks de langdurige droogteperiode, die de gewassen hebben meege maakt. Afkcurigen wegens veldziekten zijn zeldzaam geweest. De veiling- prijzen gedurende dit oogstseizoen z.ijn te gengevallen, hoewel enkele soorten, meest matige tot slechte groeiers, voor de kopmaat nog een goede prijs doen. De meeste soorten echter brengen te weinig op om van een rendabele teelt te kunnen spre ken. Ook in deze branche gaat de kostenstijging door. Overigens heb ben die telers, die vroeg hebben voorverkocht. goed gegokl. De arseaaluitbreiding, de verwarde eco nomische situatie, en de oliecrisis zijn mogelijk mede oorzaak van de lagere prijzen. Verwerking In Oosterland en Sirjansland waar de gladiolen worden ver werkt tot veilingklaar produkt. biedt de verwerking aan vele han den werk. voor vele gezinnen een welkome bijverdienste. Tulpen en Irissen worden in onze omgeving ook wel verbouwd, maar in geen verhouding tot de gladiolen. De op brengst van tulpen en Irissen is goed tot overvloedig geweest dit jaar. Met els gevolg dat de prijzen op de vei lingen onder de maat zijn gebleven. Cok bij de Tulpen en Irissen geldt dat de telers, die al vroeg hoddin voorverkocht, goed zaten. Overigens is het blijkbaar bijzon der moeilijk om in de bollenseclor vocraf te zeggen wat men als teler mort doen De oogst en het verhan delen van bloembollen is van vele factoren a fhankelijk, zodat op dit terrein voorzichtigheid geboden blijft Goede winsten en grote verliezen liggen heel dicht bij elkaar, in ver band met het speculatieve karakter van deze teelten. Gehoopt mag wor den dat de bloembollenteelt voor ons gebied behouden zal blyven.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1973 | | pagina 3