ZWARE SCHADE TE BRUINISSE EN WESTHOEK Europees optreden in energie-crisis DE ZIERIKZEESCHE COURANT (Storm)vloed naderde peil van 1953 Vloed in cijfers .De Blauwe Keel Paul Getty vrijgelaten LAATSTE NIEUWS Margarine acht cent duurder Pompidou contra plan Kissinger 1 ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Maandag 17 d^fittber 1973 130st/e jaargang Nr. 21406 ZEEV-^ WAARIN OPGENOMEN REDAKTIE, ADVERTENTIES EN BEZORGING Telefoon (01110) 2255. Voor telefoonnummers na half zes: zie pagina 2 bnder de rubriek „Agenda". Redakteur: M. J. Bij de Vaate. Uitgave: B.V. Drukkerij v/h Lakenman Ochtman, Jannewekken 11, Zierikzee. Postbus 1. ABONNEMENTEN EN ADMINISTRATIE: Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling 14,50; per jaar 55,Losse nummers 30 cent - Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag - Advertentieprijs 21 cent per losse mm; „Succesjes" (max. 4 regels) 2,75. Vraagt onze contractprijzen! De advertentieprijzen zijn exclusief 4 B.T.W. In dit nummer Middenschouwen wil Schelde dicht SCHOUWEN-DUIVELAND, 14-12. Met als duidelijkst aangeslagen punten Bruinisse en de Burgh- en West- landpolder, heeft een felle noordwesterstorm vrijdag avond weer toegeslagen op Scliouwen-Duiveland en ook ditmaal in combinatie met een hoge vloedstand, waardoor een situatie ontstond, die - door een gewel dige opstuwing van water in het Oostersclieldebekken - duidelijke herinneringen wekte aan de rampomstan digheden van 1953. Het werd dan ook de hoogste wa terstand sinds die ramp. In het bijgevoegd kadertje zijn de waterstanden van deze calamitenze vloed aan- Niemand, ook de insiders niet, hadden te Zjjpe een stand van 4.13 verwacht Er deed zich een waterstijging voor van 1V> meter in de tijd van een uur en het water vloeide nog een uur door na de in de getijtafels aangegeven hoogte. Het is allemaal gelukkig zeldzaam, maar het komt dan toch maar voor. Uit tredend water richt belangrijke schade aan. Dat was ook dit maal het gevolg. De schade spitste zich toe te Bruinisse en in de Westhoek. Ook le Viane Niet alleen in Bruinisse werden industrieën slachtoffer van het hoge water. Bij het sloop- en bergingsbe drijf Van der Marei te Viane kwa men de motoren van de hoge kra nen, die het tranpsort van metaal- delen gebruikt, laskarren en snij branders in het water te staan. Men had rfamelijk allé aandacht nodig om een op het droge liggende woonark, van één der firmanten, die zelf met vakantie is, voor wegdrij ven te behoeden. Het water kwam toen zo snel, dat men het met de berging van het materiaal niet voor kon blijveni. Westhoek De zware noordwesterstorm en het daarmee gepaard gaande hoge water heeft vrijdagavond ook in de Westhoek een kritieke situatie ge schapen. Aan de zeedijk van de Burgh en Westlandpolder stond het water tot aan de kruin van de dijk: Toen het water zijn hoogste punt be reikte sloeg het bij de stormvlagen aan De Punt zelfs enige malen over de zeedijk. Zowel het oude als het nieuwe havenplateau te Burghsluis kwam geheel onder water te staan. Door afkavelig ontstond er nog al schade aan de duinen en de beplan ting. Boor de hoge waterstand van de laatste weken is er bij de Ver- klikker-duintjes een groot binnen meer ontstaan. Op het strand v*an Renesse is geen enkele duinovergang meer normaal begaanbaar. Op het strand bij de vuurtoren spoelde het kadaver van een paard aan dat zondag door per soneelsleden van de gemeente werd begraven. Te Bruinisse werd het zwaarst ge troffen de machinefabriek Padmos B.V. De fabriek was behoorlijk tegen het water beveiligd, maar niet be rekend op een vloed van meer dan 4 m N.A.P. De gevolgen waren bar en boos. Elektrische motoren geraak ten onklaar, ook andere elektrische apparatuur en een groot aantal mo toren voor in afbouw zijnde visserij- schepen, liepen ernstige waterschade op. De schade van Padmos, werd op de voet gevolgd door die van de fir ma P. Maaskant en Zonen, eveneens een fabriek met veel draaibanken etc., waarvan de electromotoren door Advertentie Café-restaurant le en 2e kerstdag geopend Speciale kerstmenu's vanaf 17,50 Telefoon (01114) 1270 na 21.00 uur: (01112) 361 WESTHOEK. Sterke afkalving van de duinenrij, als gevolg van de hoge vloed en de storm, gaven de buiten ste- reep hier en daar een scherp kantje. (Foto: Zierikzeesche Nieuwsbode) het zoute water onbruikbaar werden. En ook hier materiaal dat gereed stond om op de Noordzeekotters te worden gemonteerd, dat door het zoute water werd aangetast. Andere schade Flinke schade aan voorraden en materiaal had ook jachtenbouw Gebrs. D. en Jac. van Duivendijk en ook de scheepswerf firma D. van Duivendijk en Zonen kwamen er niet zonder kleerscheuren af. Ditzelfde geldt ook voor de Coöp. Handelsvereniging „Onderling Be lang" de coöperatieve vereniging die de „Oliebond" wordt genoemd. Al deze bedrijven worden niet be schermd door de waterkerende zee dijk. Bij alle bedrijven komt naast de materiële schade ook nog bedrjjf- schade omdat een bepaalde tijd, we gens defecte machines niet zal kun nen worden gewerkt. Het gerucht dat in de haven - enkele schepen waren losgeslagen lokte ve len naar de haven. De Bru 6 en de Bru 9 waren inderdaad los. De sche pen kwamen met de voorsteven op de weg onder langs de dijk terecht. De heren C. van der Spek en S. Otte wisten aan boord van de sche pen te klimmen. Het gelukte hen en anderen de schepen weer op hun plaats te krijgen. Ook andere sche pen gingen „vloeien" zoals dat wordt genoemd, maar erger werd voorko men. Woonwagens De op het havenplateau van de tramweghaven te Zijpe geparkeerde woonwagenbewoners werden even- eehs door het snel stijgende water verrast. Zij moesten haastig een goed heenkomen zoeken en hun wa gens achterlaten, die ook wat het in terieur betreft in het water kwamen te staan. De dertien dakloze woon wagenbewoners werden in het her vormd verenigingsgebouw onderge bracht. Als gevolg van een snel in betekenis toenemende depressie met zware windstoten (windkracht 10/11) ontstond in de namiddag van vrijdag 14 december 1973 een belangrijke opstuwing in het Ooster- scheldebekken. Dit resulteerde in zeer hoge waterstanden bij het hoogwater van vrijdagavond. In Zierikzee werd om 19.18 uur (normaal hoogwater om 18.34 uur 1.82 N.A.P.) een stand bereikt van 3.73 m N.A.P. Voor het Zijpe bedroeg de hoogsie stand bij hoogwater 4.13 N.A.P. Om 17.15 uur werd de bewaking ingesteld. In Bruinisse bleef de waterstad 37 cm beneden die van de vloed van de ramp van 1953; in Zierikzee was dit verschil 59 cm. Om 20.30 uur werd de bewaking opgeheven. Het water spoelde werkplaatsen binnen van de machinefabrieken te Brui nisse. (Foto: Zierikzeesche Nieuwsbode) KOPENHAGEN, 15-12. De negen Europese staats- en regeringsleiders zijn het er zaterdag in Kopenhagen over eens geworden dat in Europees kader iets moet worden gedaan aan de energiecrisis. Dit nummer bestaat uit 6 pagina's Voor 28 februari moet de EEG- ministerraad, aan de hand van Voor stellen van de Europese commissie, daarover besluiten nemen, zo blijkt uit de verklaring die na afloop *van de tweedaagse topconferentie in de Deense hoofstad is gepubliceerd. De Europese topleiders zijn het er bovendien over eens geworden dat moet worden gestreefd naar harmo nisatie van de beperking van de energieconsumptie. Dat zou kunnen betekenen, dat wanneer in Neder land de benzine op de bon is in an dere landen soortgelijke maatregelen moeten worden genomen. Met opzet is echter onduidelijk gelaten of een dergelijke harmonisatie uniform, of gelijkwaardig moet zijn. Langdurig is onderhandeld over een verzoek aan de Europese com missie, de E.E.G.-ministerraad zo spoedig mogelijk voorstellen te doen over de wijze waarop het energie probleem zo gecoördineerd mogelijk het hoofd kan worden geboden. Nederland, dat als enige in de EEG door de boycot wordt getroffen had graag gezien dat een Deens voorstel was aanvaard volgens het welk moest worden gestreefd naar Verdeling van een tekort naar land en product als dit een gevolg was van een algemeen energietekort. In de zaterdag aanvaarde formu lering wordt in het midden gelaten in welke richting de commissievoor stellen zullen gaan, maar erkend is, en dat acht men in kringen van de Nederlandse delegatie van het grootste belang, dat er iets moet ge beuren. Nederland acht het ook van groot belang dat in de „energieparagraaf" van het slotcommuniqué met zoveel woorden wordt erkend dat de situa tie van het ogenblik een gevaar vormt voor de ontwikkeling van de economie van de gehele wereld: zo wel voor de geïdustrialiseerde als de ontwikkelingslanden. Interpellatie over stormvloed Bruinisse DEN HAAG, 17-12. Het C.H.U.- Tweede Kamerlid Tolman zal deze week minister Westerterp van ver keer en waterstaat namens zijn fraktie interpelleren over de angst wekkende opstuwing van het water vrijdagavond j.l. toen de waterstand minder dan 40 centimeter onder de hoogste stand van de rampploeg in 1953 bleef. Op sommige plaatsen zelfs 10 centimeter. Met name zal hij de interpellatie Bruinisse worden genoemd. ROME, 16-12. De 17-jarige Paul Getty die ruim vyf maanden geleden in Rome werd ontvoerd, is zaterdag ochtend vroeg in Zuid-Italië terug gevonden. De jongen die voor de re gen stond te schuilen bjj een gesloten benzinestation, bleek inderdaad het rechteroor te missen. Zijn ontvoerders hadden op 10 no vember een oor gestuur naar het Ro meinse blad „II Messagero", met het dreigement dat zij de jongen nog verder zouden verminken als er niet een losprijs van twee miljard lire (ongeveer 9,2 miljoen gulden) zou worden betaald. DEN HAAG, 15-12. Met ingang van heden (maandag) 17 december wordt de margarine adit cent per pakje van 250 gram duurder. De prys van halvarine stijgt met Vier cent. Dit heeft de bond van Neder landse margarinefabrikanten zater dagmiddag meegedeeld. Oorzaak van de prijsverhoging is volgens de bond de abnormaal sterke stijging van de wereldmarktprijzen van grondstof fen voor margarine en halvarine. Sedert september zijn de wereld marktprijzen van grondstoffen ge stegen met gemiddeld 60 procent, sommige zelfs met. meer dan 100 procent, aldus de margarinefabri kanten. KOPENHAGEN, 14-12. Het plan- Kissingcr, voor nauwe samenwer king tussen de Verenigde Staten, Europa en Japan bij het zoeken naar een oplossing voor de energiecrisis, zal door de Franse president Georges Pompidou finaal worden afgewezen. In Franse delegatiekringcn by de Europese topconferentie in Kopen hagen verluidt dat Pompidou een niet mis te verstane waarschuwing tegen „een nieuwe Europese afban- kelijkhed van de Verenigde Staten zal laten horen. Edel zijn betekent offers van zelfsprekend vinden. VJAT UQT Pt BILT Verwachting tot dinsdagavond: Afnemende wind Eerst nog enkele regen-, hagel- of sneeuwbuien, maar morgen ook flin ke opklaringen; tot krachtig of matig en in het binnenland tot zwak af nemende noordwestelijke wind; mi nimumtemperaturen om het vries punt, maar vlak aan zee enkele gra den hoger; maxima morgen rond 5 graden. Voor woensdag: Aantal uren zon: 0 tot 3. Min.-temperaturen: omstreeks nor maal. Max.-temperaturen: omstreeks nor maal. Kans op een droge periode van min stens 12 uur: 80 procent. Kans op een geheel droog etmaal: 30 procent. ZON- EN MAANSTANDEN 18 dec. Zon op 8.44, onder 16.20 Maan op 2.23, onder 12.49 Nieuwe maan: 24 dec. (16.07) HOOG- EN LAAGWATER ZIERIKZEE: Hoogwater Laagwaler 18 dec. 9.28 22.18 3.08 15.41 Doodtij: 19 dec. DEN HAAG. Het Nederlands Christelijk Werkgeversverbond vindt het pakket noodmaatregelen van de regreing in grote lijnen aanvaard baar. mits de duur ervan voorshands tot een half jaar beperkt blijft, al dus een uitgegeven verklaring.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1973 | | pagina 1