Grote overstromingen eisen veel slachtoffers in Tunesië DRIEDAAGSE WERKWEEK IN BRITSE INDUSTRIE Bepaal uw eigen winst met NMB Spaarwinstbiljetten am boer OM EUROPESE SOLIDARITEIT 4 Vervoer bieten en veranderingen in de landbouw U hebt keuze uit 6 mogelijkheden: Alleen maar duiven De wraak van dierenliefhebbers STREEKNIEUWS BLIK DOOR HET WERELD ONZE PUZZELRUBRIEK Landbouw vereniging ,,C, et C." HAAMSTEDE. 12-12. Op de te Haamstede gehouden vergadering van de Coöp. Landbouwvereniging „C et C", onder Voorzitterschap van de heer W. de Vrieze, waarover \vy reeds uitvoerig berichtten, kwa men nog andere zaken aan de orde.. De heer J. K. v. d. Slikke van de Suiker Unie gaf een overzicht van de gang" van zaken bij het vervoer van de suikerbieten. In het begin van de campagne komen er zelden klachten over het vervoer dit in tegenstelling met het leveren in de latere termijnen als men de bieten zo snel mogelijk weg wil hebben. Door de direktie wordt het vervoer- geregeld waarbij de leden inspraak hebben. De heer v. d. Slikke advi seerde om de bieten voor de ver voerder zo goed mogelijk te leggen. In vergelijking met voorgaande ja ren valt er ten opzichte hiervan een algehele verbetering te constateren. Desgevraagd verklaarde de heer v. d. Slikke dat zeker nog twee jaar gebruik zal worden gemaakt van Brouwershaven als laadplaats. Met klem werd er door de vergadering op aangedrongen dat alles in hei werk moet worden gesteld om Brou wershaven als laadplaats te behou den. De sociaal-economische medewer ker de heet- J. Markusse hield een inleiding over het onderwerp ,,Met welke veranderingen krijgen wij in de landbouw te maken". Deze vraag was in zijn geheel afgestemd op het memorandum van de landbouwcom missaris bij de EEG Lardinois. Bij vele van de hierin voorgestelde maatregelen zette de heer Markusse een vraagteken. De recente voorstel len van Lardinois zijn in wezen alle gericht op het drukken van de kos ten i 3,3 miljard. Dit zal bijna steeds ten koste gaan van het boereninko- men. Zo ziet men bij de graanvoor- stellen een andere waardering naar voedenvaarde ten gunste van mais, de afschaffing van de denatuvatie- premie op tarwe en de scherpere in terv ent i ev oorwa a r den Dit komt er op neer dat de tarwe- teelt minder aantrekkelijk wordt gemaakt ten gunste van de voeder- granen. Verwacht wordt e*" een toename van de eiwit produkten daar ten aanzien hiervan een wereldtekort dreigt. Bij de melk wordt getracht de boterproduktie terug te dringen door minder te betalen voor het vet en meer voor het eiwit. Er zijn voorstellen om tot een tij delijke heffing op de melk over te gaan waarbij de eerste 10.000 liter 2 melkkoeien) is vrijgesteld. Wan neer men 20 a 25 melkkoeien heeft betekent dit een inkomstenvermin dering' van ongeveer f 2000. De heer Markusse was er van overtuigd dat de boer naar schaalvergroting op de bedrijven moest als hij bij zal willen blijven. Ten aanzien hiervan is een nieuwe samemverkingsstruktuurre- geling op komst. Hierbij worden subsidies gegeven van f 8.000 tot f 25.000 in het vooruitzicht gesteld. In de huidige situatie gaf hij de ver gadering' in overweging eens na te gaan of er niet wat efficenter ge bruik kan worden gemaakt van kunstmest, bestrijdingsmiddelen en elektriciteit. Naar zijn mening ismen hiermee wel eens wat ruw omge sprongen. Hij zag geen reden tot paniek maar ook geen reden tot ap plaus. Na oen nog geanimeerde rondvraag sprak de voorzitter de heer W. de Vreze woorden van dank tot de heer Markusse voor zijn ge houden inleiding waarbij hij als blijk van waardering een boekenbon overhandigde. Advertentie Een andere manier van sparen, met een leuke spaarwinst na 2, 4'/2 of 6 Jaar. De NMB Spaarwinstbiljetten zijn aan toonder; zij zijn te verkrijgen aan de kas van elk NMB kantoor. U stort Looptijd Rente U ontvangt 873,44 2 jaar 7 ƒ1.000,- ƒ4.367,20 2 jaar 7 5.000,- 714,70 41/2 jaar 7% ƒ1.000,- 3.573,49 41/2 jaar 7% 5.000,- 621,49 6 jaar 81/4 ƒ1.000,- ƒ3.107,44 6 jaar 81/4 5.000,- Vraag eens Inlichtingen over deze nieuwe spaarmogelijkheid. NEDERLANDSCHE MJDDENSTANDSBANK. TUNIS, 13-12. Vijfenveertig leerlingen van een middelbare school in Gafsa (in het zuid-westen van Tunesië), alsook verscheidene andere mensen zijn verdronken bij overstromingen, die het gevolg zijn van stortregens van de afgelopen 48 uur. ROME, 12-12. De dieven die in een kantoor in Rome wil den inbreken om zich van loonzakjes meester te maken, gebruikten zelfs een machine pistool om het slot van de deur te forceren. Ze slaagden er niet in. o Hadden ze niet aan de deur getrokken, maar geduwd, dan hadden ze zo naar binnen kunnen stappen. Een legerauto, die de scholieren vervoerde om hen te evacueren uit overstroomde gebieden werd door het water meegevoerd. In Gafsa zijn ook andere mensen door het water meegevoerd en verdronken. Onder hen bevinden zich leden van de na tionale garde, veldwachters, militai ren en personeel van publieke wer ken. De officiële opgaven van slachtof fers en schade door de overstromin gen zijn nog zeer fragmentarisch. PLYMOUTH, Engeland, 13-12. Uit wraak omdat kritiek was geuit op het kerstdiner van een dikke duizend gulden dat de dierenlief hebbers van Plymouth aan loslopen de honden aanbieden, hebben de dierenliefhebbers aan het menu van kalkoen en konijn, rijstebrij toege voegd. Dat is nog niet alles, volgens Ken Taylor van de Vereniging voor be scherming van dieren. „Een aantal dierenliefhebbers heeft laten weten niet bij te dragen aan een fonds waaruit een kerstdiner voor verge ten mensen zal worden bekostigd. Maar de toestand in het gebied van Gafsa en dat van Gabes, die het meest getroffen zijn, is donderdag snel verergerd. De overvloedige re genval blijft aanhouden en het water bedreigt thans ook de streken van Sfax, Kairoean en zeis Tunis zelf. Honderden huizen zjjn door het water verwoest. De wegen naar Gaf sa en Gabes, evenals de rijksweg van Tunis naar het zuiden zijn afgesne den. Verscheidene dorpen zyn volko men van de buitenwereld afgesloten. LONDEN, 13-12. De Britse regering heeft donderdag besloten dat in dc industrie nog maar drie dagen per week gewerkt mag worden. Deze ingrij pende maatregel is genomen met het oog op de snel slinkende brandstofvoor raden. De Britse kranten spreken van de ernstigste economische crisis sinds de depressie van de jaren dertig. De energiecrisis is behalve door de Arabische •produktiebesnoeiing ook veroorzaakt door de weigering van de Britse mijnwerkers om overwerk te doen en de stiptheidsactie bij de spoorwegen. Premier Edward Heath zei don derdag in het lagerhuis dat nog meer beperkingen voor het bedrijfsleven zullen volgen „als we er niet in sla gen elektriciteit cn alle brandstoffen te besparen in alle aspecten van het dagelijkse leven". In de kerstperio de - van 17 december tot 31 decem ber - zal de industrie in totaal sledhts vijf dagen elektriciteit mo gen gebruiken. Daarna zal per week slechts drie dagen elektriciteit gele verd worden aan industrie en han del, aldus het regeringsbesluit. Continu-bedrijvcn moeten hun elektriciteitsverbruik beperken tot 65 procent van het huidige niveau. SPEELGOED WORDT VELIGER DEN HAAG, 13-12. Speel- goed voor kinderen onder de vijftien jaar zal in de toe komst aan bepaalde eisen moeten voldoen om verkocht te mogen worden. De advies commissie warenwet van het ministerie van volksgezond heid en milieuhygiëne heeft hiervoor afgelopen vrijdag een voorlopig ontwerp-kinder- speelgoed besluit bekendge maakt. In dit ontwerp wordt behalve aan speelgoed ook eisen gesteld aan instructie materiaal, zoals kleurpotloden. In de toekomst zal het speelgoed moeten voldoen aan eisen wat betreft de brand baarheid, de giftigheid en de breekbaarheid van het mate riaal, waaruit het vervaardigd is. Ook zal het aan bepaalde normen ten aanzien van de stabiliteit en het gewicht moe ten voldoen. Speciaal worden de speelgoedfornuisjes ge noemd, die niet meer in com binatie met de er voor te ge bruiken brandstof mogen worden verkocht, met het oog op brandgevaar of het moge lijk in de mond steken (zoals metablokjes, die op suiker klontjes lijken) van de brand stof. Voor kinderen onder de vier jaar moet het speelgoed aan nog meer eisen voldoen. Het mag bijvoorbeeld ook geen scherpe hoeken hebben, of een grootste afmeting tussen de 17 en de 32 millimeter. Advertentie A cconntantikantoor administratie en belastingzaken economisch advies en begeleiding Lirtdtnlaan 3 Telefoon 01870-3477 Middelbar nis De Duitse bondskanselier Brandt kreeg in Parijs bitse antwoorden toen hij een wurm pleidooi hield voor solidariteit tussen de partners in de Europese Gemeenschap, waar bij hij duidelijk zinspeelde op Ne derlands benarde uitzonderingsposi tie in de olievoorziening uit het Na bije Oosten. Dat bitse antwoord dat zo ongeveer ontkent dat er nu al een plicht tot solidariteit bestaat kan voor velen - niet alleen in Neder land - teleurstellend zijn, maar het is niet geheel en al onjuist. Een andere zaak is of het verstan dig is. Brandts voornaamste argu ment was dat een werkeloos toezien bij de verzwakking van een der ne gen gevolgen heeft voor de hele ge meenschap. Een stelling die zonder twijfel juist is: als de negen hoofd steden aan de hand van dit voor beeld leren dat ze dan wel in de EEG zijn gestapt om ekonomisch steviger te staan samen dan elk al leen is, maar dat hél eigenbelang toch de voorrang heeft als de nood aan de man komt, dan zal de be reidheid stérk afnemen om ooit wa ter in de wijn te doen bij gemeen schapsonderhandelingen. Daarbij moet onderhandeld worden en als ieder alleen maar wil halen en niets brengen dan bereikt men niet veel. En de EEG is nog verre van kom pleet verwezenlijkt, zodat nog tal van onderhandelingen noodzakelijk zullen zijn. Is dit psychologisch en ruim politiek gezien juist, het Fran se standpunt is formeel minstens even geldig: juist omdat die ge meenschap nog niet kompleet is kan men nu nog niet de volkomen soli dariteit vergen die het einddoel is. En ook president Pompidou is zich bewust dat er nog heel wat te on derhandelen valt, waarbij de Fran sen vanouds niet onbekwaam zijn in hel afdwingen van andermans kon sessies. Andere haven? In een duidelijk door de regering geïnspireerd artikel in Le Monde kan men zo ongeveer zien wat de Fransen wensen. Laat het trio Ne- derland-Engeland-Duitsland meebe talen aan de Franse fabriek van kernbrandstof, dan zal Frankrijk ook meebetalen aan het drietanden- projekt van cle ultracentrifuge die eveneens uranium moet verrijken. De drie menen echter dat hun me thode goedkoper is en derhalve een nieuwe fabriek volgens het oude sy steem geld wegsmijten is. Ze zijn niet ongenegen de Fran sen bij de ultracentrifuge te betrek ken, maar willen geen geld steken in de Franse fabriek. Zo zijn er nog een paar oude Franse wensen die ter tafel worden gebracht. Natuurlijk heeft Frankrijk zomin als Duitsland er belang bij de EEG kapot te laten gaan, maar de medewerking van BROUWERSHAVEN „Brouwershaven - Zuid-Afrika" Bijna 70 jaar na zijn grootvader, die in 1904 hef arts-examen aan de Gemeentelijke Universiteit van Am sterdam aflegde en daarnn van 1909-1952 als huisarts te Brouwers haven was gevestigd, voltooide ed heer H. G. W. Ittmann, oudste zoon van de heer en mevrouw W. H. Itt mann, onlangs zijn medise studie aan de Universiteit van de Witwa- tersrad - Jonhannesburg -Zuid-Afri ka. De jonge medkus werd in 1948 in Zwolle geboren en emigeerde in dat zelfde jaar, 4 maanden oud, met zijn ouders naar de Zuidpunt van het Afrikaanse Continent; voltooide er in 1966 zijn middelbare school-op- leiding, vervulde zijn dienstplicht n de Zuid-Afrikaanse Marine en werd in januari 1968, uit bijna 600 kandi daten, met 180 jaargenoten toegela ten tot de medise fakulteit van bo vengenoemde Universiteit. Hij voltooide zijn studie met plm. 100 van zijn jaargenoten in de mini mum van 6 jaar en zal, het in Zuid- Afrika verplichte interne huisdok ter-jaar, gedurende 1974 als zodanig verbonden zijn aan het „Addington Hospital" in Durban. Aantal inwoners Aantal inwoners Bruinisse: 1 jan. 1973: 2606, 1 mei 1973: 2649, 1 dec. 1973: 2686. De laatste weken ken merken zich door een opmerkelijke verhoging van sterfgevallen. PZEM ook zuinig I Ieder welwillend Nederlander is momenteel wel bezig, mee te wer ken aan het terugdringen van de energie verspilling, door minder licht te verstoken en in navolging van waarschuwingen op de beeld buis, verwarming en verlichting niet onnodig te laten branden. Het wekt daarom wel enige irrita tie, dat de P.Z.E.M. daar anders over schijnt te denken, gezien het feit dat 's morgen de verlichting constant tot half negen blijft branden, terwijl die 'smorgen reeds zou kunnen worden gedofd. Laat een rekenmeester eens uitrekenen, hoeveel k.w.u. men zal besparen als in geheel Zeeland de straat verlichting 's morgens vroeger wordt uitgeschakeld. De genoemde irritatie blijkt op het gehele eiland te bestaan, zo bleek op oen dezer dagen gehouden ver gadering van gemeentebestuurders. U blijft op cle hoogte met de ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE! Pompidou zul gekocht moeten wor den, Het is een beetje poker endaar- in is Pompidou stukken bekwamer en ervarener dan Brandt. Pompidou is er trouwens de Frans man niet naar om de Duitsers er ook niet even op attent te maken dat bijvoorbeeld deze misère voor Ne derland niet ontstaan was als de Franse idee om twee landen namens de EEG steeds te laten spreken niet op tegenwerking van de anderen was gestrand. En dat als de Franse idee voor een gemeenschappelijk energie programma niet eveneens door de anderen was verworpen de nu bedoelde solidariteit al een feit zou zijn geweest. Er tussendoor kreeg Brandt nog even ie horen dat de Duitsers misschien ook verstan diger deden zich niet helemaal op Rotterdam te richten als ook Le Havre zo'n fijne haven is Mis schien komt er iets dat op solidari teit lijkt, maar wat Parijs betreft zullen de overige acht die duur be talen. AMSTERDAM. Een dezer dagen werd het vluchtmodel van de As tronomische Nederlandse Sateliel (ANS) voor het eerst in werking ge steld. De sateliet zal volgend jaar rond eind augustus door de NASA vanaf een Amerikaanse basis in Ca lif ornië met behulp van een Sdoüt raket worden gelanceerd. De oplossing van de puzzel is de vozende: Horizontaal: 1. slap; 4. loels; 7. plug; 10. demi; 11. pose; 12. oker; 14. radar; 17. tulp; 19. mol;, 20. pas; 21. Lek 23. koe; 24. p.p.; 25. postelein; 28. Mr.; 29. IJssel; 31. are; 32. leep; 35. tromp; 37. stoel; 40. ULO; 41. Se; 42. om; 43. Ier; 44. ophef; 47. zeelt; 49. klei; 50. ree; 52. toer; 54. m.n.; 55. kraagbeer; 58. O.L.; 60. eik; 62. tam; 63. oer; 64. hei; 65. lens; 67. rekel; 69. vest; 70. oord; 71. duif; 72. sits; 73. elfde 74. ster. Verticaal: 1. stomp; 2. adél; 3. per; 4. tiras; 5. eed; 6. Spree; 7. pst; 8. leuk; 9. gaper; 13. kopij; 15. afstap; 16. alles; 18. lomp; 20. poloshirt; 22. Kilometer; 25. per; 26. er; 27. nee; 30. stool; 33. elite; 34. ruw; 36. mee; 38. toe 39. ark; 45. pek; 46. frame; 47. zeboe; 48. lor; 49. knie; 51. eg; 53. roes; 54. melis; 56. aarde; 57. Eelde; 59. liter; 61. knot; 64. heft; 66. S.O.S. 68. kf; 69. vis De nieuwe puzzel Horizontaal: 1 deel van de week; 13. boom; 14. staaf van gegoten kostbaar metaal; 15. voertuig zonder wielen; 16. op het ogenblik; 17. toi letbenodigdheid; 18. al te goed mens; 19- den lezer heil (afk. Latijn); 21. vrudht; 23. tenen mand; 25. militaire rang (afk.); 26. afzonderlijk; 28. re kenkundig vraagstuk; 30. figuur raadsel; 32. stamloze moeraspalm; 33. deel v.h. oog; 35. telwoord; 36. lidwoord; 37. familielid; 39. traditio nele vijandschap; 41. de oudere (afk. Latijn); 42. praalziek; 43. regel, richt snoer; 44. oude lengteëenheid; 46. stoel zonder leuning; 48. stad in Duitsland; 49. 1000 meter (afk.); 51. hoofdstad van Peru; 53. nevelachtig; 55. afscheidsgroet; 57. gedaante v.h. lichaam; 59. voorwerp waarmee men schrijft; 60. voortuitstekend deel van de kop van sommige dieren; 61. bij woord; 62. uiteinde v.e. as waarmee deze in een holle rust en waarop ze draait; 64. de handeling van bieden; 65. muzieknoot; 66. vaartuig; 68. deel v.e. blad tussen twee ondiepe insnij dingen; 69. van geringe dichtiheid (van lucht); 71. halmen van gedorst koren, 72. omwentelng; 74. op deze wijze; 75. spatel om pleister op lin nen te strijken. Verticaal: 1. deel van Nederland; 2. overblijfsel bij verbranding; 3. laagtij; 4. zichzelf voortstuwend projectiel; 5. steekvlieg; 6. behoeftig; 7. plaats in Noord-Brabant; 8. vere niging; .9. opkoper van gestolen goed; 10. voorzetsel; 11. de onbekende (afk. Latijn); 12. Europeaan; 20. klein staafje dat dwars door een bout ge stoken wordt; 21. bergplaats voor geldswaardige papieren enz.; 22. meisjesspeelgoed; 24. deel van Eu ropa; 25. insekl; 27. Amsterdams peil (afk.); 28. dof van geest; 29. met in gang van (afk.); 31. uiting van kou; 33. langwerpig onderkussen; 34. buigzaam; 38. alvorens; 40. gesloten, dicht; 44. dikste been in de beneden- arm; 45. snarenspeeltuig der Ouden; 47. deel v.e. auto; 48. tenen half- mudsmand (tuinbouw); 49. nauwe opening; 50. vallende ster; 52. vorm van mij; 54. telwoord; 56. muziek noot; 58. korte spijker met grote, bolle kop; 60. zeer matig; 63. deel; 64. sieraad als middenstuk en slot aan bepaalde halskettingen; 67. herkau wer; 68. soort onderwijs (afk.); 70. laatstleden (afk.); 71. muzieknoot; 73. gelid (van soldaten); 74. persoonlijk voornaamwoord.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1973 | | pagina 4