UITGEBREIDE BEWAKING DIJKEN SCH.-DUIVELAND STIJGENDE OMZET CEBECO 0NR0EREND- GOEDBELASTING Brandbeveiliging - Grondzaken - Tarieven - Vuilniszakken STREEKNIEUWS ZIERIKZEESCIIE NIEUWSBODE v.u<iaS 14 december 1973 Nr. 21405 3 Gemeenteraad Duiveland BROUWERSHAVEN. Wie dit natuurtafereeltje onder Brouwershaven heeft gezien, kan moeilijk volhouden dat bomen in de winter niet mooi kunnen zijn. (Foto: Zierikzeesche Nieuwsbode) ln de Zierikzeese raad- en (ui teraard ook elders) - is al druk ge sproken over de onroerend goed- belasting, die op een bepaald tijd stip wordt ingevoerd. Er zijn plaatsen, die denken aan 1 januari 1975. De essentie van deze nieuwe belasting is het overkoepelend of plaatsvervangend karakter, als men het zo noemen wil. Is een maal onroerend-goedbelasting in gevoerd, dan vervallen verschil lende soorten traditionele belastin gen, als: grondbelasting, personele belasting, straat- en rioleringbe lasting en die soort aanslagen. In de praktijk is de figuur zo, dat het college van b. en w. voorstellen aan de raad doet de verordening op de heffing van de nieuwe be lasting vast te stellen. Zulks kan dan - om de procedure te vervol gen - ter kennis worden gebracht van de minister van financiën en eerst na een jaar kan deze belas ting, die steunt op de wet herzie ning gemeentelijke belastingen, worden ingevoerd. Het heeft dus allemaal nog wel wat tijd. De .tijdstippen liggen - zo me nen wij - niet voor alle gemeenten vast, maar wél zullen alle gemeen ten in de toekomst de onderwer- pelijke belasting moeten invoeren. Er zijp voordelen aan te wijzen. In de eerste plaats is een belasting- heffingsstelstel in één pakket han diger en praktischer en bovendien zullen de rijksopcenten van de personele en de grondbelasting voortaan in de kas van de gemeen te gaan vloeien. Dat kan aardig oplopen. Een vraag is wie belastingplich tig worden. Het zijn de eigenaars, maar ook de huurders van zaken- panden en woningen, waarbij dient gestipuleerd, dat de maximum op brengst ook weer aan limiet is ge bonden. Die limiet zal wel voor elke gemeente verschillend liggen. Belangrijk zal ook hier zijn te voor komen dat bepaalde categorieën van de bevolking onevenredig worden belast. Er moet een goede verdeling naar draagkracht komen en mogelijk is wel dat de totaal opbrengst van de nieuwe regeling, zich blijft bewegen in de buurt van de oude. Iets hoger moet het wel zijn in verband met de infla toire verschijnselen. In ieder ge val wordt ook een deel van de be woners - in afhankelijkheid van een te geringe draagkracht - vrij gesteld van deze nieuwe „samen gebalde" belasting, die meer het karakter draagt van nieuw gestruk- tureerde oude belastingen, dan van een heel nieuw soort belasting Voor enige ongerustheid vooraf lijkt voorhands niet veel aanleiding Advertentie NUTSSPAARBANK Uw ideale gezinsbank U bent welkom b(j uw Nutsspaarbank voor VERHUUR KLUISLOKETTEN BURGH-HAAMSTEDE: JulianastraaPBernhardstraat, dinsdags van 11.00-12.30 uur. NEW YORK. Energie-crisis of niet: Neiv York baadt iedere avond nog in het licht van miljoenen lampen. De term „lichtstad" is bij het aanschou wen van deze foto, genomen vanaf het Empire State Building, echt niet overdreven. DUIVELAND. 12-12. Op de jongste vergadering van de gemeenteraad van Middensehouwen onder voor zitterschap van burgemeester J D. de Kam, zijn nog verschillende be langrijke zaken aan de orde gekomen Zo werd besloten met de N.V. Bank voor Nederlandse Gemeenten overeen te komen dat het krediet in rekening-courant ingevolge de overéénkomst, met de bank gesloten op 11 december 1973 voor het jaar 1974 wordt vastgesteld op f 600.000. Een en ander behoudens nader tus sen partijen voorzover nodig na be komen goedkeuring, overéén te ko men wijzigingen. Verder werd een wijziging' van de verordening met betrekking tot de organisatie van de financiële administratie en van het kasbeheer van de gemeente Duive land goedgekeurd, en de vaststelling tariefregeling werken voor derden, uitgevoerd door, of vanwege de ge meente, en voor gedane leveringen. Ook de wijziging van de precario- verordening ondervindt geen tegen kanting. Vervolgens kwam tea- tafel de vaststelling van de brandbevei ligingsverordening. Sedert de vast stelling van de Brandweerwet in 1952 is de zorg voor de brandbestrij ding en de brandpreventie weer in handen gelegd van de gemeenten Be sloten werd de brandbeveiligingsver ordening met de daarbij behorende tabellen 1 tot en met 9 dienoveréén- komstig vast te stellen. Kopers van gronden in Duiveland moeten voort aan rekening houden met de wijzi gingen van de algemene verkoops- voorwaarden, die de raad goedkeur de op de vergadering van 11 decem ber 1973.. Als een koper b.v. afziet van een voergenomeh koop zal hij 10 "/ovan de koopsom schuldig zijn aan de gemeente voor de onkosten, die zijn gemaakt bij de voorberei dingen van de verkoopstransaktie. De nieuwe gemeente-secretaris, de heer J. van der Maas, zal als wedde ontvangen het maximum in de des betreffende 'gemeenteklasse. Zulks mede op grond van zijn diensttijd als ambtenaar ter secretarie en van het feit dat hij sinds 1953 waarnemend secretaris was van de voormalige gemeente Oosterland, en daaraan volgend van de gemeente Duiveland. Grondruil Besloten werd verder aan de heer C. Rentier en consorten te Nieuwer- kerk, af te staan een gedeelte van een perceel in de gemeente Duive land, in ruil tegen een ander perceel, waarbij de bij raadsbesluit van de voormalige gemeente Nieuwerkerk d.d. 27 mei 1872 verleende erfpacht komt te vervallen. Een dergelijke situatie als de vorige doet zich voor met betrekking tot een perceel grond groot 412 ca, eigenaar de heer B. C. Brouwer te Nieuwerkerk. Ook deze grond is nodig voor straataanleg en de heer Brouwer is niet bereid tot verkoop. Hij wiil wel ruilen voor een perceel van 450 ca, achter de be jaardenwoningen in de Bouman- straat, met dien verstande dat hem een éénmalige vergoeding zal wor den toegekend van f 250,voor de op zijn perceel aanwezige vrucht bomen en bessenstruiken Dit wordt toegestaan. Van de Stichting „Ons Dorpshuis", te Nieuwerkerk is een schrijven ontvangen waaruit is ge bleken dat de olietank van dé cen trale verwarming versleten is, en het college is met het stichtingsbe stuur van mening, mede, gelet op het advies van de installateur, dat overschakeling op aax-dgas gelijktij dig dient te geschieden. Besloten werd hierop in te gaan en het ge vraagde krediet van f 6.000 beschik baar te stellen. De aardgaskachel kost in totaal f 4.740 waarbij nog komt aan bijkomende kosten f 260 en f 800 aan b.t.w. In de vroege morgen van heden, vrijdag 14 december, werd om 2.00 uur het zgn. „verergeringstelegram" verzonden; dit betekent dat alsdan Tarieven dorpshuis Vorder werden door de raad goed gekeurd de door het bestuur van de stichting tot exploitatie van het ver enigingsgebouw „Ons Dorpshuis" te Nieuwerkerk gezonden gewijzigde tarieven voor het gebruik van het gebouw ingaande l januari 1974 even als de begroting voor het dienstjaar 1974. Volgens het huishoudelijk re glement van de stichting zijn de genoemde stukken aan de goedkeu ring van de -raad onderworpen. Zij werden z.h.s. goelgekeurd. Bijge voegd was in copie de tarieven per 1 jan. a.s. en van thans. Wat de begro ting voor 1974 betreft, deze was in ontvangst en uitgaaf gesteld op f 7750,- Bij de rondvraag informeerde de heer Op 't Hof hoeveel mensen er in het hervormd verenigingsgebouw te Oosterland kunnen, omdat dit voor verschillende doeleinden te klein is. De voorzitter antwoordde dat de uit voering van „Costerlands Fanfare", en van de afdeling Duiveland van „Volksonderwijs" nog mag plaats hebben in de straks te slopen „Con ferentiekamer". Mevr. Van der Zan- de-Vleugels Schutter informeerde naar de mogelijkheid of de gemeente samen met andere gemeenten, de RTM zou kunnen verzoeken om ex tra bussen in verband met de olie crisis. De voorzitter antwoordde dat de regionale verkeerscommissie met de Rotterdamse Tramweg Maat schappij hiedover zal spreken. Begraafplaats Oosterland De (lieer Stouten (SGP) vroeg of er t.z.t. zal worden overgegaan t,ot asfaltering van de paden op de be graafplaats in Oosterland. De lijkau- to zou dan wat verder door kunnen rijden b.v. tot aan de aula. Een twee de ingang, wat verder de Lage Ram- pertseweg op. zou spreker ook een verbetering vinden, en ook hierdoor zou de te volgen route zeer ingekort kunnen worden. De asfaltering zal volgend jaar een feit worden doch een tweede inrit zou volgens de wet houder van openbare werken duur worden gelet op hetgeen nu al voor de asfaltering geïnvesteerd wordt. Beperkte dijkbewaking in Zeeland VLISSINGEN. Voor het district Zuid-Zeeland, de westkust van Noord-Brabant, en het kustgebied tot Callantsoog in Noord-Holland) is donderdagavond ook beperkte dijkbewaking ingesteld. Aldus heeft de stormvloedwaarschuwingsdienst meegedeeld. Reeds eerder op de avond was beperkte bewaking inge steld voor de districten Den Helder, Harlingen en Delfzijl. Heden (vrijdagmorgen) werd de dijkbewaking weer opgeheven. Inzameling bestrijdingsmiddelen De inzamelingsaktie van restanten bestrijdingsmdidelen, die niet meer mogen of kunnen worden gebruikt, zal in de provincie Zeeland van maandag 21 januari tot en met vrij dag 25 januari worden gehouden. Verreweg de meeste restanten be vinden zich op landbedrijven, tuin bouw- en loonspuitbedrijven, maar ook de gewone burger zal gelegen heid krijgen eventuele niet meer te gebruiken x'estanten in te leveren. De inzameling is een onderdeel van een nationale campagne. maatx-egelen voor „uitgebloeide bewa king" dienen te woi'den genomen. Op grond hiervan werd de dijk- wacht opgeroepen. De heer Stoutjesdijk wees op het feit dat er bij sommige inritten voor au to's tegen de txottoirranden maar drie schuine inritstenen gelegd zijn wat hem wat mager voorkomt. Vex'schiHende autobezitters kunnen moeilijk hiei-door indraaien. Wethou der Kuijpe-r deelde mee dat er drie van deze betonnen stenen beschik baar voor worden gesteld, doch dat belanghebbenden de vierde moeten betalen. Verder vroeg de heer Stout jesdijk waar hij in het vei'volg zijn huisvuil in moet doen, want er zijn in Oosterland geen vuilniszakken meer verkrijgbaar. Spreker vroeg of de emxTiers nu weer gebruikt mogen woi'den, dit zou de beste oplossing zijn. De voorzitter was van mening dat er weer verki*ijgbaar zullen ko men doch door de onzinnige ham sterwoede is er tijdelijk gebrek aan gekomen. De gemeente heeft er nog ongeveer 10.000 stuks, en de heer Stoutjesdijk deed de suggestie aan de hand ze te verdelen onder de in gezetenen. De voorzitter zei dat ze aan de winkeliers zullen worden uit- gei*eikt, die ze dan maar moeten ver delen. Tenslotte bracht de voorzitter dank aan de Rijkswaterstaat voorde reconsti'uctie aan de ingang van de Solpweg onder Nieuwerkerk. Het is een goede verbetei'ing geworden nu de in. en uitrit naar de Rijksweg verbreed zijn, hoewel sommigen het nog niet ideaal vinden. De heer Van 't Hof vroeg of er niet een stukje vergeten is te asfalteren. „Dit komt het volgend jaar", aldus de voox-zit- ter. Geen vermindering produktie plastic vuilniszakken Er zal de komende tijd geen spi'a- ke zijn van een vermindex-ing van produktie van plastic vuilniszakken. Evenmin zal de impox't van plastic zakken worden verminderd. Waar stagnatie optreedt is dit alleen te wijten aan de plotseling opgetreden hamstei'woede van individuele ge- bruikex's. Deze verklaring is donder dagmiddag uitgegeven na een be spreking in Utrecht tussen de Ne- dex-landse vex-eniging van reinigings- dix-ecteuren, de Vereniging van Ne- deidandse gemeenten en de Stichting Komo en de fabrikanten en impor teurs van onder Komo-garantie ver- vaardigde plastic vuilniszakken. De „Zeeuwse Kunstkring" De Vereniging van Zeeuwse Beel dende Kunstenaars, de „Zeeuwse Kunstkring" houdt een kerstexpo sitie in de Vleeshal te Middelburg. De expositie wordt geopend door de heer J. Jobse, architekt te Vlissin- gen, op vrijdag 21 december a.s. De tentoonstelling blijft tot 14 januari, behalve Eerste kerstdag en 1 januari. Kringraad B.B. Op 21 ecember a.s. zal in de „Com mandopost", Kloetingeseweg 40 te Goes een openbare vergadering wor den gehouden van de Kx-ingraad van de Bescherming Bevolking, A-Kring Zeeland a. Aanvang: 15.00 uur. Nieuw gemaal voor Goeree Het waterschap Goeree krijgt van Rijkswaterstaat gi'atis een nieuw water gemaal, 400 meter van het thans bestaande bij de Kilhavën Het bestaande gemaal staat in ver band met de aanleg van de Dam- menweg, verkeerstechnisch in de weg. Het telegram werd verzonden op grond van een te verwachten water stand van 3.90 m N.A.P. bij hoog water te Vlissingen om 4.43 uur. Voor Zierikzee betekent dit een watei'stand van 3.75 m N.A.P. (hoogwater 6.03 uur); om 5.35 uur wei'd te Ziei'ikzee een peil gemeten van 3.20 m N.A.P. Het hoogste peil, gemeten in Bui-ghsluis bij de Punt, bedroeg 3.10 m N.A.P. en bij Bx'uinisse 3.35 m N.A.P. Tengevolge van het luwen van dc wind bleven de waterhoogten bene den het verwachte peil. Omsti-eeks 6.00 uur werd de dijk bewaking opgeheven. Aldus werd heden-vrijdagmoi'gen medegedeeld door het waterschap Schouwen-Duiveland. Dc uitgebreide dijkbewaking, die vannacht werd afgegeven, bracht het gehele gemeentelijke en waterschap- bestuurlijke apparaat op Schouwcn- Duivciand in dc weer. Overal wer den wachtposten betrokken en er was een redelijke verbinding met dc B.B. Gelukkig ging de wind liggen en er gebeulde weinig spektakulaixs. Bij de Grevelingensluis steeg het water tot 3.51 meter N.A.P. (Verhoging van minder dan 2 m?tcr en 3 cm ho ger dan enkele weken geleden). Wel moesten op het Zijpc dc daai'staande woonwagenbewoners worden gewekt De woonwagens werden naar het in dustrieterrein versleept. Dat was wel nodig, andei-s hadden zij belangrijke schade aan vloerbedekking en meu bilair opgelopen. De wagens zouden tot over de assen in het water hebben gestaan (Vei-volg van pagina 1) de financiële positie van de overne ming te versterken. Op de algemene vergadering van de ledenvei-enigingen is begi'ip ge toond voor deze noodzaak. Winstbe- stemmingsvooi'stellen werden una niem met instemming begi-oet. Omzetstijgingen werden gemaakt over de gehele linie. De aardappel- afzet kreeg gestalte en „Zuidwest" wordt als ki*achtige marktpartij er kend. Gestx-eefd wordt naar krach tenbundeling. De uien leverden een gemiddelde prijs op (over diie ja ren) van meer dan f 17 (incl. b.t.w.), terwijl thans reeds een voorschot is verstrekt van f 16,De gemiddelde prijs over vier jaar zal dus nog wel hoger komen te liggen. ZIERIKZEE Afdeling Chr. Plattelandsvrouwenbond Cp vrijdag 21 december wordt in het hervormd verenigingsgebouw de kerstviering 'gehouden van de Chr. Plattelandsvi-ouwenbond. SCHAKENDIJKE Jaarvergaderig ZSC'62 Heden (vrijdag) avond vindt in het clubhuis de algemene ledenvergade ring plaats van de s.v. Z.S.C. '62. Ie der wox-dt dringend verzocht aanwe zig te willen zijn. Abusievelijk werd in het donderdagnummer vermeld, dat op die dag de vergadering zou zijn. Afd. Haamstede N.C.V.B. Op dinsdag 18 december vex-gader- de afdeling Haamstede van de N.C.V.B. in de Ger. Kerk. De kei'st- viering wordt gehouden met mede werking van mevr. Olff. NIEUWERKERK Vergadering Coöp. Landbouw- vereniging „Eendracht Bindt" Maandagavond 17 december wordt in „Ons Dorpshuis" een algemene ledenvergadering gehouden van de Coöp. Landbouwvereniging „Een dracht Bindt" uit Nieuwerkerk. De heer T. T. Miedema spreekt die avond over „Nieuwe ontwikkelingen landbouwmechanisatie". Verder zal de heer Jac. Kooyman spreken over „Indrukken uit Canada". BRUINISSE Sluiting crèche De cx-èche te Bruinisse, die 's zon dagsmorgens in het Hei*voi-md Ver enigingsgebouw wordt gehouden zal met ingang van 16 december worden gesloten, enexv.ijds wegens de olie crisis. anderzijds wegens te geringe deelneming. Advertentie Tafellje-clek-jc- uiaaltijilrn 'i Inlichtingen: Hotel VAN OPPEN ZIERIKZEE Gerichte marktpolitiek T.a.v. de peulvx'uchten woixlt sa men met de Cebeco-Handelsraad een efficiënte werkwijze gekozen en een gerichte mai-tkpolitiek gevoerd. Met de C.Z.A.V. kwam het tot samen werking op het gebied van de olie distributie en maatregelen wex*den genomen om vorm te geven aan een doelmatige veevoederpi-oduktie- en distributiebeleid. Maatregelen om de veevoedei'afnemex-s-leden nauwer bij de beleidsvoox-bex-eiding te betrek ken, zijn genomen. De positie op het tei'rein van de meststoffen en ge wasbeschermingsmiddelen is ki'ach- tig. De reaktie van Cebeco-Zuidwest op te vei-wachten ontwikkelingen, hebben duidelijk gemaakt dat deze pi'oduktiegerichte. aandacht, ï-esul- teex-de in het werkelijk dienen van de leden afnemex-s. De uitslag van de bemoeiingen m.b.t. de gx-anen, inzonderheid de bx-ouwgei'st, is nog onzeker, maar de hiex-aan bestede aandacht zal stellig uitlopen op het hoogst haalbare. De - al genoemde - px'oduktiegex*ichte aktiviteit, gekop peld aan de pakketgebonden aktivi teit, maakt het wezen uit van de aan- en verkoopcoöpex*atie. Openheid is nodig en een wisselwerking, om zo te komen tot een hechtei-e een heid. Vooxdat de organisatorische positie van de leden is bepaald zul len vx-aagstukken, die verband hou den met het pei'soonlijk lidmaat schap, moeten zijn opgelost en dal is geen gexinge zaak. Voor vele jaren Een gekozen oplossing zal voor vele jaren moeten gelden en hel lid maatschap zal bovendien aantrekke- lijk moeten zijn, b.v. resultei'cnd in bepaalde uitkex-ingen aan de leden. De continuïteit van het coöperatief ondernemen dient gewaarboi'gd en dat kan alleen bij instandhouding van de vermogenspositie. Hiermede correleert het punt aansprakelijkheid als diskussiepunt nog steeds aktueel. Als het vermogen toeneemt, wordt de betekenis van de aansprakelijk heid minder. De leden-verenigingen hebben bestuur en dii'ektie wel enig huiswerk meegegeven, zo meende de heer Van Iwaai'den, die opmerkte dat een diepgaande studie vooi-af nodig is om de problematiek te peilen. Pro blemen ook verder te over: rcvalua- tieperikelen, stijging i-entevoct. ben zine- en oliedistributie, prijsontwik keling meststoffen en dat soort za ken. „Leidmotief' daarbij is: „Niet zonder u. maar met uox» te komen „tot beleid in éénheid". Huishoudelijke zaken De periodiek aftredende raad van toezicht, de heren G. Klok te Briclle en J. Kodde te Biggeke:ke. werden herbenoemd. Herbenoemd werden ook de vier bestuursleden, de heren H. C. van der Maas te Kats, G. P. A. van Nicuwcnhuijze te Hcijningem P. C. H. Nooxdenneer te Achthuizen en W. J. Pai'levliel te Hcllcvoctsluis. Dc' balans per 30 juni 1973 cn dc bijbehorende winst- en verliesreke ning over 't boekjaar 1972 1973, slui tend met een voordelig saldo van f 529.000.werd onveranderd vast gesteld. Het voorstel van het bestuur om hel voordelig saldo van het boekjaar 1972 1973 als volgt te bestemmen: voorziening nieuwbouw f 27.001, voorziening integratierisico f 23.001. voorziening debiteuren 150.000. voor ziening prijsverschillen f 125.000, voorziening aardappelsancx ine f 100.000 en algemene reserve ad f 204.HOO. vond volledige insi .turning ZIERIKZEE, 14-12. In verband met de te verwachten hoogwaterstand en storm uit het noord-westen (windkracht 10) werd gisteren (donderdag) 13 december j.I. om 11.00 uur 's avonds door de Stormwaarschuwingsdienst te 's-Gravenhage het telegram „beperkte dijkbewaking" verzonden.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1973 | | pagina 3