Kerncentrale bij Borssele drie weken buiten bedrijf AGENDA BELEIDSNOTA KABINET GEEN LESSEN OP SCHOOL VOOR NEGEN EN NA VIER Wetsvoorstel inzake fluoridering van drinkwater PRODUCTIEVERLIES BIJ PZEM DE 01 IE- EN BENZINEPRIJZEN Grote stormschade in Den Bosch BLIKSEMREIS KISSINGER Stijgend dodental in Bangla Desj MOEILJKE EUROPESE TOP „Moeilijkheden in top landmacht nu voorbij" Onderwijs in Frans moet blijven Vrachtvervoer moet 25 benzine bezuinigen Niet rijden op zondag 23 december WEG 2 BORSÈLE, 13-12. De kerncentrale bij Borsele is, naar nu pas bekend is geworden, al sinds vorig weekeinde buiten gebruik. Het betreft hier een stoomlekkage in het conventionele deel van de centrale. Deze storing is ont staan door het scheuren van een stoomleiding, aldus de hoofdingenieur van de kerncentrale ir. U. H. Banga. Door dtze storing lijdt de PZEM (de Provinciale Zeeuwse Energie maatschappij), eigenaar van de kern centrale een produktieverlies van 450 megawtt. wat neerkomt op i' 100,000 per dag. DEN BOSCH, 13-12. Op het terrein van de CHV (Centrale Handelsvere niging) in 's-Hertogenboseh heeft de storm donderdagavond voor hon derdduizenden guldens schade ver oorzaakt. Door een plotselinge opkomende stormwind raakte een loopkraan van 80 meter hoog los van haar ankers en reed tegen een andere kraan op. De beide kranen kantelden en kwa men terecht op drie binnenvaart- schepen in de haven. De schade was groot. Locomotief greep busje ROERMOND, 13-12. Een loeomo- tiet' heeft op een nietbeveiligde overweg bij Roermond een schoolbus van de Royal Air Force met zes in zittenden gegrepen en totaal ver nield. De inzittenden, een Engelse chauffeur en vier Engelse kinderen met hun, leidster kwamen mei de schrik vrij. Slechts één van de kin deren werd licht gewond. Het. kon na behandeling in een ziekenhuis naar huis. Het ongeluk gebeurde op een overweg op de spoorlijn Antwerpen- Moenchen Gladbach, Men hoopt dat de reparatie in de loop van volgende week voltooid zal zijn, zodat de kerncentrale in ieder geval weer voor Kerstmis in geJ bruik kan worden genomen. Kinderziekte Volgens ir. Banga moeten deze storingen ondergebracht worden bij de kinderziektes, die bij zowel con ventionele- als kerncentrales optre den. Volgens ir. Tiktak, directeur van de kerncentrale in Borssele, wordt iedere elektriciteitscentrale of het nu een kerncentrale of een con ventionele centrale is, gemiddeld 25 a 30 procent van het jaar buiten dienst gesteld in verband met het uitvoeren van reparatiewerkzaam heden. Momenteel werkt de oude BEIROET, 13-12. Henry Kissinger is donderdag zijn tweede reis door 'het Midden-Oosten begonnen om de laatste obstakels weg te nemen, die de conferentie van Geneve nog steeds enigszins onzeker maken. In vijf dagen tijd zal hy zes etappe plaatsen aandoen. Na Algiers, waar b_ donderdagochtend reeds aan kwam vloog hy dezelfde dag nog naar Cairo, vandaag (vrijdag) naar Ryad, zaterdag naar Damascus en Animan en zondag naar Beiroet en Tel Aviv. Volgende week dinsdag hoopt bij de Arabieren en de Israëli's in Genève aan te treffen. (Vervolg van pagina 1) Arbeidsmarkt Over de arbeidsmarkt zegt de no ta dat gekozen is voor het zoveel mogelijk handhaven van de besta n- de werkgelegenheid Hiertoe worden de volgende maatregelen gerekend. Het zoveel mogelijk in stand hou den van beslaande arbeidsovereen komsten door beperking van de mo gelijkheid tot ontslag in verband met verminderde olietoevoer. Het zoveel mogelijk spreiden van de bestaande werkgelegenheid door een soepel vergunningenbeleid voor werktijdverkorting en een maximale beperking van overwerk. Een herbezinning op de modalitei ten van invoering van de selectieve investeringsi*egeling. Een investering van het restrictie ve beleid inzake buitenlandse werk nemers. Advertentie ysc&s&yyyyscc&s&yyyyyyyyyz KOUWENBERG Voor alle doe het zelf artikelen op sanitair gebied Poshlraai 48 tegenover het postkantoor x Zierikzee Werkplaats: Meelstraat 46. K è00500505CO0CC0SCCCiK«C0C DEN HAAG. 13-12. Minister van Kemcnadc van onderwas en weten schappen zal alle scholen in ons land (met meer dan 550,000 leerlin gen) vragen de lesroosters zo te ver schuiven, dat er na de kerstvakan tie geen lessen meer worden gege ven voor negen uur 's morgens en na vier uur 's middags. Het. is zijn bedoeling zo het open baar vervoer tijdens de spitsuren te ontlasten. conventionele centrale in Vlissingen en die in Borssele op volle toeren. De PZEM produceert nu zonder de kerncentrale G00 magewatt, zodat er by dagelijks gebruik van 650 a 700 megawatt 100 megewatt voorname lijk in de spitsuren moet worden aangekocht van de Stichting Elektri citeitsproducenten Nederland, Optimale plaatsing van arbeid en insti'umenten voor hulp aan indivi duele bedrijven. In de nota wordt meegedeeld dat ten aanzien van emolumenten, gra tificaties en onkostenvergoedingen overwogen wordt deze slechts toe te laten tot maximaal het geen in het afgelopen jaar werd verstrekt of, indien afspraken waren gemaakt, tot het overeengekomene. Hetzelfde geldt voor tantiemes. Bepaald is voorts, dat het totaal van de per aandeel in 1974 vast te stellen dividenden geen hoger per centage mag zijn dan het gemiddel de van de percentages van de divi denden over de vijf boekjaren, on middellijk voorafgaande aan het laatste boekjaar waarover dividend vaststelling heeft plaatsgevonden. Ten aanzien van de minimum jeugdlonen zegt de nota dat onder de huidige omstandigheden een soe pel dispcnsatiebeleid gevoerd moet worden. In feite zal dit voor sommi ge bedryfsstakken kunnen betekenen dat de regeling gefaseerd zal worden ingevoerd. Strak prijsbeleid Het beleid zal erop gericht zijn de stijging- van het prijspeil zovéél mo gelijk af te remmen, aldus de nota. Daarin wordt gesproken over een strak' prijsbeleid. Meegedeeld wordt dat (het prijsbeleid niet langer zal worden gevoerd op basis van globale regels voor de totaliteit van het be drijfsleven. Binnen het prijsbeleid zal een differentiatie worden aange bracht in de vorm van aparte prijs- of calculatiebeschikkingen voor be drijfstakken of branches. Naar de mening van de regering moeten in beginsel hogere vaste kosten, als ge volg van onderbezetting. buiten do prijzen worden gehouden. Ook meent de regering, dal de re latieve schaarste, die voor een aan tal predukten zal ontstaan als ge volg van een verminderde olie-aan voer, er niet toe zal mogen leiden dat extra winsten worden gemaakt door voorraden, die men tegen een lagere prijs heeft gekocht, voor een veel hogere prijs van de hand te doen. De ruim 13.000 brieven gaan zo spoedig mogelijk de deur uit. De be windsman doet een beroep op de schoolleiders er aan mee te werken de moeilijkheden, die door de ener giecrisis zijn ontstaan, het hoofd te bieden. Hij beseft, dat verschuiving van de lessen ook pi-oblemen geeft. Waar deze niet kunnen worden op gelost zonder inkrimping van het aantal lessen hoeft het verzoek niet te worden opgevolgd. Vaste oeververbinding Zweden en Denemarken STOCKHOLM. 13-12. Het Zweedse parlement heeft donderdagavond na een langdurig debat zyn goedkeuring gehecht aan een vaste oeververbin ding tussen Wweden en Denemarken Het pi-oject, waarvan de kosten zijn geraamd op ongeveer 800 mil joen gulden, voorziet in de bouw van een 10 kilometer lange brug van de Zuidzweedse stad Malmö naar het Zweedse eilandje Saltholm en van daar een tunnel van 9 kilometer naar Kopenhagen. De verbinding moet in 1085 zijn voltooid. DACCA, 13-12. Het officiële do dental als gevolg van de cycloon die zondag de kust van Bangla Desj trof, is lot boven de 100 gestegen, zo is donderdag in Dacca bekendgemaakt. Zeker 20Ö vissers worden nog' ver mist. Patrouilles van de marine zoeken naar hen in de Golf van Ben galen. De cycloon werd gevolgd door een vloedgolf. Doden bij ontploffing PRAAG, 13-12. Bij een krachtige explosie in een. arbeiderspension in de Tsjechische plaats Tachov (West- Bohemén) zijn donderdag zeker 28 mensen,om het leven gekomen. Vol gens een bekendmaking van het mi nisterie van binnenlandse zaken in Praag was de rriet gas géstookté ver warmingsketel gesprongen. Het ge hele gebouw is ingestort. Veel ge wonden zijn naar ziekenhuizen in de buurt overgebracht. Boycot Amerikaanse havenarbeidèrs tegen Arabische landen WASHINGTON, 13-13. Thomas Gleason, voorzitter van de Ameri kaanse bond van havenarbeiders, heeft donderdagavond rheegëdëeld dat zijn 50.000 leden opdracht heb ben gekregen alle schepen met Ara bische bestemmingen te boycotten zolang het embargo op de uitvoer van Arabische olie naar de Ver. Sta ten van kracht is. De bij de AFL-CIO aangesloten vakbond heeft zich altijd uitgespro ken voor politieke en militaire steun aan Israël. KOPENHAGEN, 13-12. De Europe se topconferentie die vrijdag en za terdag in Kopenhagen wórdt gehou den wordt, aldus Europese diploma tieke kringen, „moeilyk" maar „be langrijk". Bij het- topbera.ad van staatshoof den en regeringschefs, waar Neder- derland is vertegenwoordigd door premier Den Uyl en de minister van buitenlandse zaken Max van dei- Stoel staal veel op het spel. DEN HAAG, 14-12. „Het is een triest verhaal, maar er is my volle dig opening van zaken gevraagd en die heb ik hierby gegeven. Ik heb het volste vertrouwen dat de moei lijkheden in de top van de konink lijke landmacht thans werkelijk ach ter de rug zyn". Dit heeft minister Vredeling van defensie heden-vrijdag gezegd in de Tweede Kamer bij de voortgezette behandeling van de defensiebegro ting 1974. Premier Den Uyl en minister Vre deling hebben een gezamenlijke voor dracht aan konigin Juliana gezon den. waarin generaal Clumpkens eervol ontslag wordt verleend. De generaal is daarvan inmiddels in kennis gesteld. UTRECHT, 13-12. Het onderwijs in de Franse taal moet op de scholen voor voortgezet onderwijs alle kan sen blijven krijgen. Dit stelt de ..Ver eniging tot bevordering van de stu die van het Frans" in een woensdag uitgebracht nota. waarin een groot aantal argumenten wordt opgesomd. DEN HAAG, 13-12. De overheid gaat over tot het publiceren van de toegestane prijzen voor benzine en olie. Aldus heei't minister Lubbers van economische zaken donderdag in de Tweede Kamer meegedeeld tij dens het mondeling vragenuurtje naar aanleiding van een verzoek van tiet Kamerlid Va» der Spek (PSP). Op basis van de op 10 novembei jongstleden door de olieproduceren de landen doorgevoerde prijsverho gingen zijn momenteel de geaccor deerde* prijzen: superbenzine 82,5 cent per liter, normale benzine 79,6 cent per liter, autogasolie 46,9 een: per liter, petroleum 32,3 cent per li ter in bussen van 20 liter, huisbrand olie 26,5 cent pei" liter en stook olie f 90,40 per ton. Volgens minister Lubbers is het de bedoeling om via advertenties be kendheid te geven aan de prijzen. Het kan evenwel voorkomen, dat een handelaar andere prijzen moet vra gen als gevolg van zijn inkooppoli- tiek. Daarmee zal bij de pi*ijscontrole door de economische controledienst rekening worden gehouden. Momenteel vindt beraad plaats pver het intensiveren van de con trole, aldus de bewindsman. DEN HAAG, 13-12. Alle vracht en bestelauto's, die op benzine lopen, zullen 25 procent op hun normale benzineverbruik worden gekort. Dit is uitgangspunt van een rege ling, die staatssecretaris dr. M. H. M. van Huiten van verkeer en wa terstaat donderdagmiddag in Den Haag bekend heeft gemaakt. Deze regeling is tot stand gekomen in. samenwerking met alle organisa ties van werkgevers en werknemers in het wegvervoer. DEN HAAG, 13-12. Het zondags rijverbod wordt op zondag 23 decem ber, de zondag voor de kerstdagen, niet opgeheven. Buitenlanders zul len, met waarschijnlijk beperkende bepalingen, wel mogen rijden, dit met het oog op gemaakte of og te maken kerstarrangementen. Brood fabrieken en (banket)bakkerijen zul len voor deze zondag profiteren van een soepel ontheffingsbeleid. Aldus heeft minister Westerterp van ver keer en waterstaat donderdag in de Tweede Kamer meegedeeld tijdens het mondeling vragenuurtje. Winkelierster aan messteken overleden AMSTERDAM, 12-12. De 50-jarige mevrouw Schelling, die donderdag middag bij een roofoverval haar si garenzaak aan de Vrijheidslaan in Amsterdam werd neergestoken is in het VU-ziekenhuis overleden. De toestand van haar man is nog ern stig maar hij verkeert volgens de politie niet in levensgevaar. Het bij het onderzoek ingeschakel de rechtercheteam is inmiddels ver sterkt tot 40 man. Beroofde inan tweemaal overreden AMSTERDAM, 13-12. De 59-ja- rige T. Gillhaus uit Amsterdam is donderdagochtend vroeg overleden, nadat hij op de Keizersgracht in de hoofdstad door twee auto's was overreden. Het is mogelijk dat hij tevoren is neergeslagen en beroofd. Omstreeks kwart voor vijf werd een politieauto door een voetganger aangehouden met de mededeling dat zojuist op de gracht een man was neergeslagen en beroofd. Toen de agenten met hun auto poolshoogte gingen nemen merkten zij de man die half op de rijbaan lag, was over reden automobilist. Portier sexclub bekent fataal schot BEERTA, 13-12. De 33-jarige portier George D. heeft bekend het schot te hebben gelost, dat een einde maakte aan 'het leven van de 25-ja- rige Franse prostituee Marquirita Guimese, afkomstig van het eiland Martinique in het Caraibisch gebied. Het verhaal dat Iwee gewapende mannen de sexclub zouden zijn bin nengedrongen en een van hen de jonge vrouw zou hebben neergescho ten, had de portier en de Francaise Christine J.. die daar ook werkte, verzonnen. Christine heeft nog geen bekentenis afgelegd. Verwachting tot zaterdagavond: Koud weer Wisselende bewolking met sneeuw- ol' hagelbuien; vrij krachtige tot harde wind, aan de kust eerst nog storm uit noordwestelijke richting; minimumtemperaturen om het vries punt, maar vlak aan zee enkele gra den hoger, maxima ongeveer 3 gra den. Voor zondag: Aantal uren zon: 0 tot 3. Min.-temperaturcn: van 0 tot 5 gra den onder normaal. Max.-temperaturen: van 0 tot 5 gra den onder normaal. ZON- EN MAANSTANDEN 15 dec. Zon op 8.42, onder 16.29 Maan op 23.51, onder 11.54 16 dec. Zon op 8.42, onder 16.29 Maan op onder 12.12 17 dec. Zon op 8.43, onder 16.29 Maan op 1.08, onder 12.30 Laatste kwartier: 16 dec. (18.13) HOOG- EN LAAGWATER ZIERIKZEE: Hoogwater Laagwater 15 dec. 6.51 19.25 0.14 12.42 16 dec. 7.38 20.16 1.11 13.34 17 dec. 8.29 21.12 2.06 14.30 Doodtij: 19 dec. HET WEEKOVERZICHT DE BILT, 14-12. - Het zal zaterdag koud weer zijn er er zullen nu en dan hagel- of sneeuwbuien vallen. De oorzaak van dit weertype is een depressie, die zich vrijdagmorgen bo ven zuid-Zwedèn bevond. Aan de achterzijde van dit lagedrukgebied ontstond ëen krachtige noordelijke stroming, waarmee lucht uit de pool streken naar onze omgeving wordt gevoerd. Boven land zal de neerslag hoofdzakelijk in de vorm van hagel of sneeuw vallen. In deze noordelijke stroming vormen zich boven het zee gebied ten westen van Noorwegen vaak kleine maar aktieve storingen. Ook nu is dat het geval en verwacht wordt dat deze depressie zaterdag middag boven de Noordzee zal lig gen. Een toenemende buienaktiviteit zal hiervan het gevolg zijn. In de richting en de sterkte van de wind zal de komende vier en twintig uur niet veel verandering komen. Vrijdag 14 december Zierikzee Concertzaal; 20.00 uur; toneelavond Z.V.U. („Ik hou van uw vrouw"), Renesse Restaurant „Rietnisse"; kerstavond Plattelandsvrouwen afd. Noordwelle e.o. Haamstede Camping Duinrand; 19.30 uur; uit voering „Witte van Haemstede". Hotel „Bom"; 20.00 uur; jaarverga dering motorclub „De Koppeling". Zaterdag 15 december Zierikzee RABO-bank, 14.30-16.30 uur, „open dag". Sportzaal Mulockstraat; kringkam pioenschappen Zeeuws-Brabantse Turnkring K.N.G.V. '73; 10.00 uur aanvang wedstrijd A; 14.00 uur wed strijd B. Lutherse kerk; 19,30 uur kerstzang avond Zierikzees Kamerkoor. Graanbeurs van het Huis van Nas sau: postduiven- en bijententoonstel- ling. Convertzaal; 20.00 uur; filmvoor stelling. DEN HAAG, 13-12. By het parle ment is een wetsontwerp ingediend, dat in voorlopige vorm een wcttclyke basis wil geven aan dc bestaande fluoridering van bet drinkwater. Omdat in de huidige feitelijke si tuatie een juridische grondslag hier voor ontbreekt wil het kabinet met het wetsontwerp de fluoridering vooriopig legaliseren. Daartoe wordt Maandag 17 december Zierikzee Concordia; 19.30 uur kerstavond van U.V.V. voor alle bejaarden. Mondragon, 20.00, afdeling Philate- lica. Dreischor Plaatsenhuis; 19.30 uur; vergadering gemeenteraad Brouwershaven. Nieuwerkcrk Ons Dorpshuis, 19.30 uur, vergade ring Coöp. Landbouwvereniging. Dinsdag 18 december Haamstede Geref. kerk, 19.30 uur, NCVB-afde- ling. Nieuwerkerk Ons dorpshuis, 19.30 uur, kerstvie ring Plattelandsvrouwen. Brouwershaven Jeugdgebouw, 20.00 uur, kerstviering afd. Plattelandsvrouwen. Woensdag 19 december Kerkwerve Kerstfeestviering va nde bejaarden. ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Telefoonnrs. na half zes Redaktie: M. J. Bij de Vaate (01110) 2938 J. P. Jongschaap (01110) 2416 Advertenties: (01110) 2118 of 4188 Bezorging: (01110) 4188 WEEKEINDE- ARTSENDIEN ST Zaterdag 15 én zondag 16 december Dokter G. J. v. d. Waarden, Noord- gouwe, tel. (01112) 480, neemt waar voor dokter Van Geer en dokter Bontkes. De weekeindedienst voor ZIERIK ZEE e.o. gaat in op vrijdagmiddag om 18.00 uur en duurt tot maandag morgen 8.00 uur. Dokter H. J. Simons; Renesse tel. (01116) 3280; neemt waar voor dokter Stenger en dokter Bruel De weekeinddienst loop van vrijdag avond 18.00 uur tot maandagmorgen 8.00 uur. Zaterdag en zondag spreek uur uitsluitend voor dringende zaken van 11.30-12.00 uur en van 16.30- 17.00 uur. Dokter H. Speelman, Oosterland, (01114) 1280, neemt waar voor voor dokter De Bruin. De artsendienst OOSTERLAND BRUINISSE gaai in op vrijdagavond 19.00 uur. Dokter E. E. Vleugels Schutter, Zie rikzee, tel. (01110)-2780, nceirt waar voor dokter Richard en dokter Visser. Zuster M. Kunst-Visser, Scharendyke, tel. (01ll7)-280, neemt waar voor geheel Schouwen. DIERENARTS Dierenarts S, Bergsma, Zierikzee, tel. (01110)-2180. heeft dicnsl voor Schouwen-Duiveland. in do waterleidingwet een nieuw ar tikel opgenomen, waardoor - krach tens een door de minister van volks gezondheid en milieuhygiëne ver leende vergunning - fluorverbindin gen aan het drinkwater kunnen worden toegevoegd. De tot dusver verleende vergunningen voor drink- waterfluoridering zullen worden ge acht krachtens het nieuwe artikel te zijn verstrekt. Dit wetsvoorstel zal slechts gedurende drie jaar gelden. Op de pittenvan een gasfornuis zitten losse branders; dat is verder geen punt, maar wel een technisch gegeven en toen mevrouw het for nuis weer eens schoon maakte (dat spatten en die melk en zo, weet je ivel), was er een brander weg. O, wat was die brander ontzettend iveg. En dat is vreemd vrienden; bran ders kunnen wel eens van hun slokjerwllen, ze kunnen r>ergeten zijn er weer op te zetten, ze kunnen nog in het afivaswater liggen, ze kunnen elders nog zoel in de keuken „rondzweven", maar weg zijn, dat kan eigenlijk niet, zonder dat een goochelaar achter dc keukenkast magische grapjes zit uit te halen. Zo iets valt wel te beroeren, maar de brander was weg en bleef weg. Mevrouw had daar mooi een hekel aan en toen er enkele dagen voorbij waren gegaan, besloot ze in arren moede maar een nieuwe brander te kopen of liever branders, want dc anderen waren ook niet meer zo nieuw en zo glanzend en dan krijg je dat. Eén is geen en vier is vier. De nieuwe branders worden op gebracht en daar gaat mevrouw een week later het - naar onze smaak - verschrikkelijke programma „Raden maar", in de keuken beluisteren met haar draagbare radio, die altijd zo braaf en vroom op een klein kastje staat. Maar die radio heeft evenwichts- nukkên. Hij wiebelt en mevrouw be grijpt dat niet. De radio doet nog maller; hij valt om en mexnouw be greep dat toen wel heel vlug, want aan de onderkant was de brander van het fornuis ingeschroeid. Hel plastic was gesmolten en weer ver hard; de brander zat gevangen en was verdwenen. Een mjjsterie? Nee, heel simpel. Een week tevoren had deze „raden maar"-x>rouxr ook (in de keuken) ge luisterd en toen door emotie over mand de radio op de nop warme brander neergezet. Zo komt alles uit; zo wordt alles duidelijk en zo blijft de stelling overeind: branders verdwijnen niet maar zo en andere dingen ook niet, maar soms denk ik bij mezelf toch xvel eens: ik gaf goud om te weten waar dat boek geble ven is, of het oude horloge dat toch wel aardig was, of (recentelijk) het kentekenbewijs om een beetje ben zine te krijgen. Dat is nl. ook „weg" en hel zit niet aan een radio geplakt. Pech! SCHIERE1LANDMAN

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1973 | | pagina 2