SHERRY J^ofisserie ,,'t ^onrfljuijs" Extra toewijzing voor „absoluut nodig" vervoer „C ET C'VOORZITTER WIERP TERUGBLIK Nieuwe regeling motorbrandstof Arbeidsklachten in de Sowj et-llnie DONKERE DAGEN IN ENGELAND DE ZIERIKZEESCHE COURANT week™ Bc&adrfêo- de spdanste sherry DE LANDBOUW IN 1973 Nederlandse boer. Een verhoging van de BTW kon dit niet compen seren. Het lokte wel een serie pro testvergaderingen uit die natuurlijk jammer genoeg, geen resultaat ople verden. In het algemeen kan gezegd worden dat de stem van de land bouw in het gehele economische be stel steeds minder doorklinkt. De nieuwe minister van landbouw lijkt een stroman te zijn, het levensmid delenpakket mag onder geen beding meer gaan kosten waardoor men nooit de stijgende kosten kan door berekenen. Zo zullen in het komende jaar kunstmest, bestrijdingsmiddelen en brandstof sterk in prijs stijgen. De gevolgen van de energiecrisis, met vele politieke achtergronden, zouden dan wel eens immens groot kunnen zijn. Volgens hem zijn - dank zij de in de E.E.G. gemaakte afspraken - de kansen op een crisispeil van pro- dukten als in het begin van de „der tiger jaren", niet mogelijk of hoogst onwaarschijnlijk. De heer De Vrieze meende, dat bij een economische te ruggang een nog groter, normaal voor investering bestemd inkomen, dor wetswijziging kan worden inge slikt. Hij keerde zich tegen verkeer de prognoses via de media en sprak zich tenslotte uit voor sluiting van de Oosterschelde, verwijzend naar recente hoge waterstanden tegen de zuidelijke dijken. Advertentie Havenplein 7 - Zierikzee Weekmenu: (ook op zondag) Hollandse erwtensoep Gekookte tongfilcts „Doucc France" Roomijs met warme kersen a 17,50 Tafelreservering: (01110) 2584 DEN HAAG. De oppositie partijen in de Tweede Kamer (VVD, DS'70 en CHU) hebben grote bezwaren te gen de vorige weck ingediende machtigingswet, waarin de regering Den Uyl bevoegdheden vraagt om regelend op te kunen treden tegen onverhoopt optredende verstorende ontwikkelingen. VOORBURG. Het voortgezette overleg vond plaats tussen een ka binetsdelegatie en een delegatie van de werknemersvertegenwoordigers. V.l.n.r. op de foto voorafgaande aan het overleg: de heren Spit (NKV), Den Uyl, Kok (NVV), Boersma en Lanser (CNV). Dit nummer bestaat uit 14 pagina's Het gemakkelijkste en het i eenvoudigste zijn vaak het r l moeilijkst te vinden J i REDAKTIE, ADVERTENTIES EN BEZORGING Telefoon (01110) 2255. Voor telefoonnummers na half zes: zie pagina 2 onder de rubriek „Agenda". Redakleur: M. J. Bij de Vaate. Uilgave: B.V. Drukkerij v/h Lakenman Ochtman, Jannewekken 11, Zierikzee. Posfbus 1. ABONNEMENTEN EN ADMINISTRATIE: Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling 14,50; per jaar 55,Losse nummers 30 cent - Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag - Advertentieprijs 21 cent per losse mm; „Succesjes" (max. 4 regels) 2,75. Vraagt onze contractprijzenl De advertentieprijzen zijn exclusief 4 °/o B.T.W. In dit nummer: Re- en duplieken begrotingsbehandeling DEN HAAG, 12-12. Al degenen, die voor hun beroep of bedrijf de personenauto absoluut nodig hebben, kunnen een extra toewijzing voor benzine of L.P.G. krijgen, waarvoor tnet ingang van 2 januari a.s. aan vraagformulieren kunnen worden verkregen bij de secretarie van de diverse gemeenten. Hierop dient te worden ingevuld het totaal aantal gemiddeld af te leggen kilometers per jaar en het totaal aantal kilometers dat voor zakelijk gebruik wordt verreden. Aan de hand hiervan zal de gemeente dan een toewijzing verstrekken, nadat het gemiddeld privé-verbruik (13.000 km) is afgetrokken en bovendien nog een korting (vermindering) is toegepast van 25 procent. Minister Westerterp heeft deze nieuwe maatregel inzake de benzinedistri butie woensdagmiddag op zijn departement in Den Haag bekend gemaakt. De werkgever van de aanvrager in loondienst zal op een formulier de juist heid van het aantal opgegeven zakelyke kilometers moeten bevestigen. Bij zelfstandigen, geestelijken en artsen, zal een accountant, een boek houder of een belastingconsulent de ze juistheid moeten bevestigen. De bewindsman benadrukte dat de aan vragen naar waarheid moeten wor den ingevuld. Hij zei, dat de econo mische controledienst op één en an der zal toezien en dat bij foute op gaven „straffen volgen". Machtiging Indien de aanvraag voor een ex tra toewijzing is goedgekeurd, zal de betrokken gemeente een machtiging verstrekken, waarna de aanvragen op het postkantoor tegen betaling van f 5,extra bonnen, zogenaam de rantsoenbonnen (waarop een hoe veelheid brandstof is vermeld), kan afhalen. Minister Westerterp zei, dat alle gelden, verkregen door betaling van f 5,voor alle extra bonnen, alleen maar kostendekkend zijn. De ze extra hoeveelheden worden tel kens voor vier weken toegewezen. De minister legde uit, dat de ben zinedistributie met ingang van 7 ja nuari voor het prive-autoverkeer, met Inbegrip van het woon-vverk verkeer, een beperking inhoudt van 40 procent» De toewijzing van 15 liter benzine per week is namelijk gebaseerd op het gemiddeld jaarkilometrage in ons land van 13.000 km. 7.800 km per jaar De 15 liter benzine per week is goed voor ca. 7800 km per jaar, waarbij wordt, aangegaan van een gemiddeld benzineverbruik van 1 10. De minister onderstreepte, dat de bonnen voor de basishoeveelheid van 15 liter per week toegewezen wor den voor steeds vier weken en een half jaar geldig blijven. „Als men wil, kan men in de eer ste week dus voor zestig liter tan ken, maar de bonnen mogen ook worden gespaard voor bijvoorbeeld de zomervakantie", zo zei hij. MOSKOU, 12-12. Een Russische krant heeft er woensdag over ge klaagd dat zwangere vrouwen in de Sowjet-Unie nachtdiensten moeten verrichten en overwerk moeten doen en dat minderjarige kinderen ge dwongen worden tot het dragen van zware lasten, wat in één geval leidde tot de dood van een vijftienjarig meisje. Het blad, „Troed", orgaan van de v^kbondsfederatie, signaleerde „ern stige overtredingen van de arbeids wet om te elfder ure produktielimie- ten te haten". -* LONDEN, 12-12. In heel Groot- Brittannië gingen de lichten uit op de dag waarop ook het pond zakte tot het laagste pijl uit de geschie denis, de stemming op de effecten beurs lusteloos was en een huis vrouw als Sylvia Hurst de voor haar zo belangrijke beslissing nam uit economische overwegingen met Kerstmis varkensvlees op tafel te brengen in plaats van de kalkoen. Terwijl de energiecrisis zich laat gelden besloten monteurs bij de elektriciteitsbedrijven, mijnwerkers, spoorweglieden en ambulance-chauf feurs tot aktie over te gaan om loon eisen kracht bij te zetten. Kranten commentaren spraken van een som bere verwarde situatie, waarin de inflatie de levensstijl in het land aantast. ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Donderdag 13 decenjber 1973 130ste jaargang Nr. 21404 WAARIN OPGENOMEN Uien en aardappelen De uien-prijs liep in oktober op tot ongekende hoogte voor de tijd van het jaar. Ook de aardappelprijs was in het derde achtereenvolgende jaar in de maanden september en okto ber goed te noemen. Na een korte inzinking van de laatste weken, ten gevolge van de oliecrisis, schijnt het herstel weer te zijn ingetreden. De opwaardering van de gulden zette een domper op het inkomen van de Verwachting tot vrydagavond: Buien Veel bewolking met nu en dan re gen- of hagelbuien; vrij krachtige tot. harde, aan de kust af en toe storm achtige wind uit west tot noordwest; minimum temperaturen rond 3 gra den; maxima ongeveer 5 graden. Voor zaterdag: Aantal uren zon: 0 tot 3. Min.-temperaturen: omstreeks nor maal. Max.-temperaturen: van ongeveer normaal tot 3 graden onder nor maal. ZON- EN MAANSTANDEN 14 dec. Zon op 8.41, onder 16.28 Maan op 22.31, onder 11.34 Laatste kwartier: 16 dec. (18.13) Nieuwe maan: 24 dec. (16.07) HOOG- EN LAAGWATER ZIERIKZEE: Hoogwater Laagwater 14 dec. 6.03 18.34 11.53 Doodtij: 19 dec. HET WEEKOVERZICHT DE BILT. 13-12. Het K.N.M.I. deelt mede: Noordwestelijke winden zul len vrijdag koude en onstabiele lucht naar ons land transporteren. Deze krachtige noordwestelijke stroming ontstond in de loop van de donder dag boven de Noordzee, doordat een storing, die zich in de ochtend nog ten westen van zuid-Noorwegen be vond. naar het zuidoosten wegtrok. Het front, dat bij deze depressie be hoort, heeft inmiddels Polen bereikt en koerst verder naar het oosten. Matige tot strenge vorst komt alleen nog voor in noord-Scandinavië. In Zweden en Rusland treedt gedurende de nacht nog lichte tot matige vorst op. In de onstabiele lucht, die naar Nederland gevoerd wordt, kunnen zich vrijdag zowel hagel- als regen buien ontwikkelen. De temperaturen zullen overdag rond vier zes gra den liggen. Advertentie medium dry fles 865 52® DRE1SCHOR. Op een woensdag ge houden avondvergadering van de Vereniging „Het Groene Kruis Schouwen-Duiveland" in café „De Drie Schapen" te Dreischor, werden door de voorzitter, de heer J. D. de Kam, burgemeester van Duiveland, legpenningen uitgereikt wegens 25 jaar dienst aan het Groene Kruis. De onderscheidenen waren de heren: (u. l.n.r.) J. L. Braber, J. v. d. Velde (Dreischor), J. C. de Feyter (Burgh) en M. Geluk (Serooskerke). Geheel links burgemeester De Kam. HAAMSTEDE, 12-12. Voor de dinsdagavond in hotel „Boin" te Haamstede gehouden vergadering van de Coöp. Landhouwvereniging „Concordia et Confidu- cia", bestond van de zijde der leden een goede belang stelling. In zijn openingswoord wierp de voorzitter, de heer W. de Vrieze, nog eens een terugblik op het bijna beëindigde jaar. Zoals gebruikelijk kreeg men dit jaar weer met vele klimatologische bij zonderheden te maken. Een te zachte winter werd gevolgd door een vroeg voorjaar waarin de werkzaamheden vlot achter elkaar konden worden afge werkt. Op 2 april kreeg men een zware storm te inkasseren welke in het gehele land voor miljoenen schade aanrichtte. Ook in de directe omgeving werd op verschillende bedrijven schade geleden. Het weekend van de 5e mei gaf in enkele dagen een regenval van 50 mm te zien wat vooral voor enige bieten- en aardappelpercelen funest was en rotting tot gevolg had. Gelukkig kwam er een mooie juni- en juli-maand. Toen ging echter, vooral op de zwaardere gronden, de droogte weer parten spelen. De graanoogst werd in een rekordtyd binnengehaald. Nog nooit eerder was op 11 augustus, in het combine tijdvak, het maaidorsen zo goed als gebeurd. Het gebruik van grotere machines speelde hierbij na tuurlijk ook een rol. Laat in augus tus stond men te popelen om met het rooien van de aardappels een aanvang te kunnen nemen. Men stond toen voor het gelukkig niet ieder jaar voorkomende feit dat het te droog en te hard was om te rooien. Toen tenslotte in het week end van 29 en 30 september 'onge veer 60 mm water was gevallen was nog lang niet iedereen klaar met het rooien. Velen kwamen daardoor ook te laat toe aan zaaivoren en winter tarwe zaaien. Dit temeer omdat ok tober en november natter waren dan het tienjaarlijkse gemiddelde. De bieten Zoals vaak voorkomt viel de bie ten-kilo-opbrengst in Schouwen mee. Het suikergehalte 'in de twee de helft van de campagne viel echter tegen. De totale afvoer verliep door het eerste genoemde feit trager dan men zou willen. Gehoopt wordt dat er na dit natte najaar weer eens een flinke ouder wetse winter volgt. Hierdoor zou men dan ook een ander weer te ver wachten aardappelopslag kvvjjt zjjn. Wat het prijsverloop van enkele produkten in 1973 te zien gaf werd door de voorzitter nog van enige op merkingen voorzien. De prijs van de brouwgerst en tarwe gaf een teleur stellend verloop te zien. Ondanks het feit dat de wereldtarweprijs nu ho ger is dan het prijspeil in Nederland en de andere EEG-landen zakte na augustus deze prijs ineen. Hierbij werd opgemerkt dat van de Neder landse zachte tarwe slechts 15 pro cent verwerkt wordt tot broodgraan; de rest wordt verwerkt in het vee voeder. Vermoedelijk door hogere vervoerkosten van de harde tarwe uit Amerika is de laatste weken de tarweprijs gelukkig aanmerkelijk aangetrokken. In principe wil de Eu ropese Commissie in 1974 echter van het tarweareaal een stuk ingekrom pen zien, dit dan voor het vergroten van het gerst- en mais-areaal. Lardinois' denkwijze is moei lijk te volgen" aldus de voorzitter. Dit temeer daar er een wereldtarwe tekort is. Door binnenschot in de brouwgerst werd er veel gekort in de kiloprijs, dit ondanks te voren gemaakte afspraken. Het C.B.K. is in deze kennelijk oppermachtig. Het prijsverloop van de vrije produkties, aardappelen en uien was goed. i

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1973 | | pagina 1