Krijgsgevangenen het grote punt voor Israël Algemene beschouwingen Begroting 1974 DE ZIERIKZEESCHE COURANT De Geneefse conferentie WEER BOTSING IN DE GOLAN OVERLEG TUSSEN NAVO-LIDSTATEN Dayan wil atoomraketten DE OLIEBOYCOT Nog moorden en martelingen in Chili ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Dinsdag 11 december 1973 130ste jaargang Nr. 21403 REDAKTIE, ADVERTENTIES EN BEZORGING Telefoon (01110) 2255. Voor telefoonnummers na half zie pagina 2 onder de rubriek „Agenda". Redakteur: M. J. Bij de Vaale. Uitgave: B.V. Drukkerij v/h Lakenman Ochfman, Jannewekken 11, Zierikzee. Postbus 1. ABONNEMENTEN EN ADMINISTRATIE: Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling f 14,50; per jaar 55,Losse nummers 30 cent - Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag - Advertentieprijs 21 cent per losse mm; „Succesjes" (max. 4 regels) f 2,75. Vraagt onze contractprijzen! De advertentieprijzen zijn exclusief 4 °/o B.T.W. in dit nummer.- Uitbreiding Rabobank Zierikzee WAARIN OPGENOMEN JERUZALEM, 10-12. De Israëlische minister van de fensie, Mosje Dayan, heeft maandag in het Israëlische parlement verklaard, dat Israël niet met de Syriërs aan de vredesconferentietafel in Genève zal zitten, als het niet tegen die tijd de beschikking heeft over een lijst met krijgsgevangenen die zich in Syrië bevinden en als het Rode Kruis geen toestemming krijgt om te onderzoeken of de Israëlische krijgsgevangenen in Syrië behandeld worden in overeenstemming met de Geneefse conventie. Dayan voegde eraan toe, dat de kwestie van een uitwisseling van krijgs gevangenen de eerste zal zijn die Israël zal bespreken met de Syriërs indien Israël naar Genève gaat. De Israëlische minister uitte opnieuw de beschuldiging, dat minstens 42 Israëlische krijgsgevangenen aan het Syrische front waren gemarteld en minstens 24 in Egypte. DAMASCUS, 10-12. Syrische en Is raëlische troepen zijn maandag langs de bestandslijnen in de Golan-heu- vels opnieuw met elkaar in botsing gekomen. Volgens" een woordvoerder in Da mascus rukte een Israëlische eenheid op „in de richting van onze voor uitgeschoven stellingen in de noor delijke sector van het front. Syrisch artillerievuur dwong de oprukkende eenheid zich terug te trekken". Een paar uur later zou een Israëlische eerlheid zich hebben bewogen „in de richting van onze troepen in de cen trale sector van het front, maar onze troepen vernietigden de eenheid", aldus de woordvoerder. Hij gaf geen cijfers over verliezen aan beide kan ten. Hij waarschuwde, dat Israël zich niet zou terugtrekken van zijn stel lingen aan de westelijke oever van het Suez-kanaal voordat een over eenkomst zou zijn bereikt met de Arabieren. Minister Dayan keerde maandag terug van besprekingen in Washing ton met de Amerikaanse vice-presi dent Gerald Ford, de Amerikaanse minister van buitenlandse zaken, Kissinger en de Amerikaanse minis ter van defensie, James Schlesinger. Volgens Dayan zal Kissinger de zaak van de krijgsgevangenen met Syrië opnemen waneer hij deze week een bezoek brengt aan Damascus. Dayan zei letterlijk: „Wij staan ten westen van het Suez-kanaal en wij CAIRO. Het Egyptische dagblad Al Achram schrijft dinsdag dat de Amerikaanse minister van buiten- lanse zaken, Henry Kissinger, ver moedelijk de Palestijnse leider Yas ser Arafat zal ontmoeten. BRUSSEL. De Amerikaanse minis ter van buitenlandse zaken Henry Kissinger in gesprek met zijn Ne derlandse ambtgenoot Max van der. Stoel Dit nummer bestaat uit 12 pagina's Een slecht humeur is een be tere grond voor echtscheiding dan overspel. Bernard Shaw zijn bereid daar lange tijd te blijven en er is geen garantie, dat het vuren niet hervat zal \yorden. Wij zullen ons niet terugtrekken voordat een overeenkomst is bereikt". WASHINGTON, 10-12. De Israëli sche minister van defensie, Dayan, heeft volgens militaire kringen in Washington de Verenigde Staten verzocht om de leverantie aan Is raël van raketten die van de grond af afgevuurd worden op andere doelen op de grond en kernladingen kunnen, hebben. Maar het Ameri kaanse ministerie van defensie zou nog geen toezeggingen gedaan heb ben. WASHINGTON, 10-12. De minis ter van olie- van Saoedi-Arabië, sjeik Achmed Zaki Jamani, heeft gezegd dat het embargo op de Ara bische olieleveranties aan het wes ten al in januari zou kunnen worden opgeheven. Hij deelde maandag tij dens een lunch op de National Press Club in Washington meé dat het embargo op elk moment kan worden opgeheven als Israël en de Verenig de Staten voldoen aan de Arabische eisen inzake terugtrekking uit bezet gebied. STOCKHOLM, 10-12. De Zweedse ambassadeur in Chili heeft bij zjjn terugkomst in Stockholm gezegd, dat onder het bewind van de junta in Chili ongeveer 15.000 mensen zijn gedood, 87.000 gearresteerd en 30.000 dakloos gemaakt. Ambassadeur Ha- rald Edelstam is in Chili tot onge wenst persoon Verklaard. Hij heeft zich sinds de staatsgreep erg inge spannen voor politieke vluchtleingen. Tot op de dag van vandaag, drie maanden na de militaire staats greep, gaan de folteringen en arres taties door, zo zei hij op het vlieg veld. Met hem arriveerden nog 20 vluchtelingen uit Chili. Edelstam zei dat zijn uitwijzing voor hem volkomen onverwacht ge komen was. Hij was van plan zich te blijven inzetten voor hulp aan het Chileense volk. Later deze maand zou hij Cuba bezoeken om premier Fidel Castro in te lichten over de toestand in Chili. Edelstam zei verder dat de econo mische toestand weer min of meer normaal is geworden maar dat eerste levensbehoeften een luxe zijn gewor den. Gemeenteraad Zierikzee BRUSSEL, 10-12. In het licht van de tegenstllingen die met name tij dens de Midden-Oosten-crisis aan de dag zijn getreden tussen Amerika en West-Europa, en in het vooruitzicht ZIERIKZEE. Het tot in details in traditioneel middeleeuwse stijl voor de RABO-bank „Zierikzee en om streken" in de Visstraat gebouwde kantoorpand, waarin werden geves tigd de afdelingen reisburo en ver zekeringen. Het pand in de Visstraat staat via een grote nieuw gebouwde administratie-afdeling in verbinding met het hoofd-bankgebouw aan het Havenpark. (Zie ook elders in dit nummer). van de energiecrisis, die nog wel enige tjjd zal aanhouden, hebben de ministers van buitenlandse zaken der NAVO-landen maandag in Brussel voornamelijk gesproken over de mo gelijkheden om het overleg tussen de vijftien lidstaten te verbeteren. Het probleem van de burden sha ring - het verdelen van de lasten van de gemeenschappelijke defensie - dat vorige week door de ministers van defensie reeds uitvoerig is be sproken kwam op de bijeenkomst der ministers niet tot in details ter sprake, evenmin als de nieuwe At lantische beginselverklaring, die de Amerikaanse minister van buiten landse zaken, Henry Kissinger, heeft voorgesteld. (Foto: Zierikzeesche Nieuwsbode) m Perioden met zon Eerst zwaar bewolkt met in het oos ten en zuidoosten van het land re gen, morgen perioden met zon en op de meeste plaatsen droog weer; tot matig afnemende westelijke wind; minimumtemperaturen omstreeks 4 graden, maxima morgen circa 7 gra den. Voor donderdag: Aantal uren zon: 0 tot 3. Min.-temperaturen: 0 tot 4 graden boven normaal. Max.-tempera turen: van ongeveer normaal tot 3 graden boven normaal. Kans op een droge periode van min stens 12 uur: 60 procent. Kans op een geheel droog etmaal: 30 procent ZON- EN MAANSTANDEN 12 dec. Zon op 8.39, onder 16.28. Maan op 19.41, onder 10.40 13 dec. Zon op 8.40, onder 16.28 Maan op 21.07, onder 11.10 Laatste kwartier: 16 dec. (18.13) HOOG- EN LAAGWATER ZIERIKZEE: Hoogwater Laagwater 12 dec. 4.33 16.58 10.14 22.22 13 dec. 5.19 17.48 11.04 23.17 Springtij: 12 dec. HET WEEKOVERZICHT DE BILT. 11-12. Het KNMI deelt mede: Dinsdag trekt een oceaanfront vergezeld van regen van noordwest naar zuidoost over ons land. Het front vormt de voorste begrenzing van minder koude en tevens minder droger oceaanlucht Deze lucht soort wordt aangevoerd door een vrij krachtige westelijke stroming die tot diep in Europa zal weten door te dringen en daarmee de vorstgrens tot ver in Rusland terug werpt. De luchtdrukverdeling zoals die zich nu ontwikkeld heeft, maakt een terugkeer van vorst en winter weer op korte termijn niet waar schijnlijk. Gevraagd wordt naar de mogelijk heid van ziektepreventie door mid del van een bevolkingsonderzoek voor hart- en vaatziekten. In verband met de leefbaarheid dient de binnenstad op het punt van de bouw niet vergeten te worden. Gevraagd wordt of het juist is dure woningen in plan West te blijven bouwen. Beter zijn goedkope wo ningwetwoningen. Leegstand wordt gevreesd. Niet naar wens gaat de doorstroming; een zaak voor het me dedelingenblad. Kapitaalswerkcn In beperkte mate zal weer aan ka- pitaalswerken kunnen worden ge daan. Nodig is een urgentielijst met uitgewerkte plannen. Zijn er nu reeds plannen klaar, zo vroeg de heer De Moor, die meer werk wilde delegeren aan de eigen Dienst Ge meentewerken en minder aan archi- tektenbureaux. Met de scholen is nog niet alles goed. De openbare basisschool in West is al te klein en de openbare kleuterschool kan niet alle kinderen opvangen. Te overwegen ware het straks leegkomende gebouw van de R.S.G. „Prof. Zeeman" in de overwegingen te betrekken. De frakties voor op knappen van het Gravensteen. Goed keuring hecht de fraktie aan de f 5000,subsidie voor sportzaken en wenst geïnformeerd over de wijze van subsidiëring. Gevraagd wordt verder naar de plannen m.b.t. de ge specialiseerde jeugdleider op Schou- wen-Duiveland. Akkoord kan gegaan met verhoging voor de post: buiten landse betrekkingen. Een commissie voor de behandeling van bezwaar schriften m.b.t. bijstandsuitkeringen kan nuttig werk doen. Woonwagenprobleem De rijksoverheid zal spoed moeten betrachten met een redelijke oplos sing voor hel woonwagenprobleem. Uitgezien wordt naar het Ooster- schelde-rapport. Attent dient het college te blijven op industrie-aan trekking. De zaak m.b.t. een onder zoek naar een recreatieprojekt dient niet uit handen gegeven, gelet op de mogelijkheid dat de man met de kleine beurs er niet aan te pas komt. (Vervolg pag. 4) Verwachting tot woensdagavond: ZIERIKZEE, 10-12. - Na afwerking van een korte agenda, kwam de gemeenteraad van Zierikzee, op de maandag ten stadliuize gehouden vergadering, onder voorzitterschap van burgemeester Th. H. de Meester, toe aan de algemene beschouwingen over de begroting 1974. In volgorde werd gesproken door de heren M. de Moor, M. C. Doeleman en W. den Boer, namens res- pektievelijk de P.v.d.A., de V.V.D. en de P.C.-fraetie en K.V.P. Plus- en minpunten, die er in de begroting uitsprongen, werden door alle sprekers genoemd, maar bjj de detaillering waren er toch duidelijk afwij kende opmerkingen en vooral vragen; huiswerk voor het college van b. en w., dat in de woensdag a.s. te houden vergadering hier nader op zal ingaan. De heer De Moor sprak zijn waar dering uit voor het tijdig gereed zijn van de begroting. Het eindcijfer ziet er aantrekkelijker uit dan voorheen, dank zij de betere uitkering op grond van de verfijningsregeling histori sche stadskernen. Kritiek is er wat betreft de uitke ring voor het onderwijs. Het steeds toenemend tekort kan schadelijk zijn voor het onderwijs en een betere mi nisteriële regeling is gewenst. De fraktie van de P.v.d.A., onder gaat de voorgestelde belastingverho gingen als onprettig, maar noodza kelijk. Gewacht wordt op voorstellen m.b.t. de belasting op onroerend goed. Zijn er al resultaten bekend van andere gemeenten? Werkgelegenheid Gehoopt wordt op meer werkge legenheid, gelet op de behoorlijke toename van de bevolking. De frak-* tic gaat akkoord met de uitgifte van een mededelingenblad, waarover na dere informatie wordt gewenst. Mo gelijk kan een begeleidingscommissie nuttig zijn. De fraktie dankt de brandweermannen voor het prima werk en is voorstander van loop straten voor het gehele jaar. Op kor te termijn zal het hier toch van moe ten komen en uitgezien dient te wor den naar parkeerruimte buiten de stadswallen. Geïnformeerd wordt naar de funktie van een parkeer wachter. f

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1973 | | pagina 1