Slot winkelaktie Oosterland VIJF-en-TWINTIG-JARIG JUBILEUM J. FLUIJT BIJ EMULSION HOLLAND STREEKNIEUWS Winkelweek-materiaal fladderde omlaag ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Maandag 10 december 1073 Nr. 21402 3 ZIERIKZEE, 8-12. Zaterdagmiddag werd de heer J. Fluijt op hartelijke wjjze gehuldigd in verband met zijn vyf-en-twintig jarig jubileum by Emulsion Holland b.v.. Dit dienstjubilcum bij de Zierikzeese emulgatoren- fabriek betekende dat de heer Fluyt met zijn gezin het middelpunt vormde van een vooral ook door vele collega's van het „moederbedrijf" Kon. Zee- landia b.v. druk bezochte receptie. Bij de aanvang van de feestelijke bijeenkomst in de bovenzaal van café restaurant „Mondragon" was het ook de algemeen direkteur van Zcclandia, de heer M. Doelcman H.J.zn., die de famile Fluijt toesprak, en er aan her innerde dat de jubilaris wel veel met de bakkerijgrondstoffcnfabrick te maken heeft, maar er in feite toch ook weer niet „helemaal" bij behoort. De heer Fluijt heeft gedurende zijn dienstperiode, gestart in oktober 1948, de gehele opbouw van Emul sion Holland meegemaakt. Hij be gon in de „loods" aan de St. Domus- straat, maar heeft intussen volop de ruimte gekregen in de fabriek aan de Grachtweg. „Een fabriek die voor een groot deel op het debet van de jubilaris kan worden geschreven", aldus de heer Doeleman. De jubilaris draagt voor een groot deel de verantwoordelijkheid in de fabriek. Hij doet dat met de inzet en toewijding van z'n hele persoon. Na deze woorden van hulde, waarin ook mevrouw Fluit-Kloet als voormalig Zeelandia-medewerkster in ruime mate deelde, spelde de heer Doele man de jubilaris het gouden Zeelan- dia-insigne op. Mevrouw Fluijt kreeg een doos bonbons aangeboden, de ju bilaris een geschenk in envelop. „Bezige By'' Emulsion Hollond-direkteur de heer K. E. Erasmussen ging hierna nog wat dieper in op de verdiensten van de jubilerende heer Fluijt. Hij achtte een periode van 25 jaar „in de emulgatoren" een voor 't gehele land uniek feit. De jubilaris leverde dan ook een belangrijke bijdrage aan het bedrijf, zoals dat tot de huidige staat is uitgegroeid. De groeiende produktie had als ge volg dat de ruimte in de St. Domus- straat kon worden verlaten in 1956 en geruild werd voor de nieuwe fa briek. Uiteraard gaf die omschake ling de nodige spanningen, die de jubilaris echter duidelijk de baas wist te blijven. De heer Fluijt legde de laatste hand aan vele nieuwe in stallaties; hij bezocht in het kader van zijn werk de zusterfabriek in Denemarken. De heer Rasmussen schetste de ju bilaris als een „bezige bij" die niet van ophouden weet. Hy is van natu re een bestheiden man en altijd pa raat voor de fabriek. Toch ziet hy ook nog kans zich toe te leggen op veehouderij in 't groot en in 't klein, aldus de heer Rasmussen. Namens de collega's van de fa briek in Denemarken mocht de heer Fluijt een polshorloge in ontvangst nemen. Goede buur De heer J. Willemse sprak als- voorzitter van de personeelsvereni ging de jubilaris toe onder het motto van 't spreekwoord „beter een goede buur dan een verre vriend". Al is de afstand in meters wel gegroeid toch is er een zeer hechte band tus sen de bedrijven gebleven. De heer Emulsion-Holland-direkteur de heer K. E. Rasmussen (links) loenst de jubilerende heer Fluijt geluk met zijn 25-jarig jubileum. (Foto: Zierikzeesche Nieuwsbode) Willemse sprak in dit verband van een goede samenwerking met de ju bilaris. Velen bewaren ook prettige herinneringen aan de Zeelandia-tijd van de echtgenote van de heer Fluijt. Namens de collega's kreeg de ju bilaris als „verwoed-doe-het-zelver" een elektrische verfspuit aangebo den. De heer Fluijt sprak later tij dens deze geanimeerde receptie een dankwoord vor de hem toegespro ken goede woorden en aangeboden geschenken. Vragen statenlid inzake huishoud-nijverheidsonderwijs op Schouwen-Duiveland Het lid van provinciale staten de heer N. Filius te Kortgene, heeft aan Ged. Staten een aantal vragen ge steld ingevolge art. 25 van het re glement van orde inzake het lager huishoud-nijverheidsonderwijs op Schouwen-Duiveland. Het staten lid vraagt of het college kennis genomen heeft van het ver slag in de Zierikzeesche Nieuwsbode van 8 november jl. over een ouder avond van de Prot. Chr. huishoud school te Haamstede. In dit verslag werd medegedeeld dat deze school opgeheven en verplaatst zal worden naar Zierikzee waar men zijn intrek zal nemen in de huishoudschool ..Prinses Juliana", met behoud van de eigen identiteit. De heer Filius stelt in dit verband verder de volgende vragen NUTSSPAARBANK uw ideale gezinsbank II bent welkom bij uw Nutsspaarbank HYPOTHEKEN op aantrekkelijke voorwaarden BROUWERSHAVEN Markt, donderdags van 9.UU 10.30 uur. Aangezien nog geen 10 jaar gele den een nieuwe school te Haamstede werd gebouwd en beide scholen worden beheerd door de ZLM, is er dan geen sprake van een vreemde onderwijssituatie bij het l.h.n.o. op Schouwen-Duivelad, temeer daar in Bruinisse een christelijke huishoud school aanwezig' is? Zal deze ovei-plaatsing niet tot splitsing van de school in Zierikzee leiden? Is het college niet van mening, dat de mogelijkheden van de school in Zierikzee verkleind worden in ver band met de daar nu aanwezige INAS- en o.v.b.-opleiding en is dit onderwijstechnisch verantwoord? Kan uw college stappen onderne men hetzij bij de betrokken instel lingen, hetzij bij het betrokken mi nisterie, dat de uiteindelijke goed keuring moet verlenen, dit in het be lang van het tot nu toe goed func tionerende lager huishoud-nijver heidsonderwijs in Zierikzee? Duinwaterwinning te Haamstede Het uitblijven van een beslissing op het verzoek van de N.V. Water maatschappij „Zeeland" tot uitbrei ding van de duinwaterwinning te Haamstede wordt vermoedelijk ver oorzaakt door ingekomen verzoeken om schadevergoeding terzake van verdrogingsverschijnselen. Aldus deelt Ged. Staten mee in antwoord op een desbetreffende vraag uit de staten naar aanleiding van de provinciale begroting voor 1974. Hel onderzoek door de Commissie Grondwaterwet Waterleidingbedrij ven, in handen van welke commissie de verzoeken om schadevergoeding zijn gesteld, heeft uitgewezen, zo deelt het college mee, dat een zeer gecompliceerde situatie aanwezig is. Behalve op de bijzonder droge laatste jaren en de toegenomen win ning door de W.M.Z. wordt gewe zen op de volgende punten: Wijziging in het polderpcil met als mogclyke konsekwentic een ver hoogde afvloeiing in de richting van OOSTERLAND. 8-12. Vrijdag avond was de slotfase van de hier ter plaatse gehouden Winkelaktie 1973, georganiseerd door de midden standersvereniging, bestaande uit een grote bazar, die gehouden were in het Ncd. Hcrv. Verenigingsgebouw Met een muzikale wandeling door liet dorp van ..Oostcrlands Fanfare' werd het publick eraan herinnerd dat deze plaats zou vinden. Er waren in de zaal een aantal at tracties aanwezig: een rad van avon tuur, schiettent, grabbelton, spijker- balk etc. Wc aktic van de eveloppen die 22 letters moesten bevatten, die samen de slagzin: „Win een prijs in Oosterland'' vormden is boven ver wachting goed geslaagd. Bijna 300 personen deden aan deze aktic mee, die daardoor uitgroeide tot een on verdeeld succes. De zaal van het ge bouw was feitelijk te klein om al de belangstellenden te kunnen bergen, vooral toen ook nog een aantal mu zikanten van „Oostclands Fanfare" hun gewaardeerde medewerking kwamen verlenen, om onder leiding van de directeur, de heer Jac. Capel- le, aan deze avond luister bij le zet ten. Alle attracties genoten bijzon der veel belangstelling. Pryzcn Pi ij de trekking van de prijzen de lctleraktie die voorzover het de eerste vijf prijzen betrof, werd ver richt door dc secretaris van Duive lend, dc heer Jac. van der Maas Cz. viel dc hoofdprijs, een brommer, ten deel aan de heer A. van den Berge, Lage Rampcrlsewcg. Dc eerste prijs Een stereo platenspeler, wa.s voor dc heer Jac. de Jonge uit de Weelstraat Tweede prijs: Een El. boormachine ging naar L. de Bruine, Rijksweg. Derde prijs: Ken set mistlampen, viel toe aun dc heer N. Kort-Kristelijk, aan de Oud-Heiligenwcg. Vierde prijs: Een Didas-dcken. was voor mevr. M. van der Berge-van der- Maas uit de Steengrachtstraat en dc vijfde prijs: Een racebaan, naar de heer J. Uzclenberg, van den Abode s't raat. Verder waren er nog 45 klei nere prijzen. Gewicht Als extra attractie op deze bazar kon nog geraden worden naar hel totale gewicht van de zes bcstuurs leden van de Middenstandersvereni ging die gewogen waren op.de weeg brug: „Even Buiten", en waarvan J. A. Beije later op dc avond het re sultaat kwam brengen in dc vorm van een wecgkoartje. I-Ict zuivere gewicht bedroeg 482.65 kg. en mevr. J. Roks-Capelle won de eerste prijs hiervan met te raden 483 kg. de tweede prijs was voor Jan Verhoek Cz. die 482 kg raadde. Talloze prijzen werden ook aan de mangebracht door het ..Rad van Avontuur", waaronder een viertal springlevende hanen en een konijn voor de nodige hilariteit zorgden. Tof lot heeft de voorzitter van dc Mid- denst anders-vereniging, de heer .J. P. Hongert hel publick in Oosterland dank gebracht voor hun aandeel in deze geslaagde aktic, en niet minder dc muziekvereniging, die onder lei ding van haar directeur, de heer Jac. Capellc, steeds klaar stond om de akte te begeleiden. De heren van der Maas en Beije kregen voor hun aan deel op deze .laatste avond een boc- kenbon aangeboden, wat dan tevens het einde betekende van deze alles zins geslaagde winkelaktie in Ooster land. Het ligt in de bedoeling voortaan per jaar twee van deze acties op touw te zetten, zodat er waarschijn lijk op de helft van het volgend jaar weer iets dergelijks uit de bus zal komen. Vliegtuigen Loven Renesse de polder vanuit het duingebied; be bossing, waardoor de verdamping van de neerslag niet onaanzienlijk is toegenomen; eigen winningen in de omgeving van het waterwingebied door partikulie- ren. Het college wijst er op dat het ui termate moeilyk blijft vast te stel len welke invloed iedere faktor heeft. Toch met dienaangaande ze kerheid bestaan, wil een beslissing genomen kunen worden omtrent de uitbreiding van de woning door de N.V. Watermaatschappy „Zeeland", aldus Ged. Staten. ZIERIKZEE Wereldwinkel Zierikzee (II) Naast het „runnen" van een win kel is de kosmopolitieke aktlegroep aktief in scholen, kerken en vereni gingen. Overal probeert zij via le zingen. stands, akties, demonstraties, huis aan huis bezoek en kollektes voor bevrijdingsbewegingen, de be volking bewust te maken van de onhoudbare situatie waar wij in le ven en probeert zij samen met de bevolking wegen te vinden om zich hiertegen te verzetten. Plaatselijk werkt de wereldwinkel met zoveel mogelijke kerkelijke, politieke en maatschappijkritiese groepen samen. De wereldwinkels voeren zowel lan delijk als plaatselijk kosmopolitieke akties. Landelijk zijn er akties gevoerd rondom de Angola-koffie, Vietnam, (steunaktie voor Medies Comité Ne derland Vietnam), rietsuiker, Chili en Suriname. Plaatselijke akties rond Tanzania, Brazilië, milieuakties, in- zamelingsakties voor bevrijdingsbe wegingen, akties tegen afbraak van woningen, tegen vestiging van wa penindustrie, enz. De goederen die de wereldwinkel verkoopt - allen door pamfletten be geleid - kan men indelen in drie groepen, te weten: a. politiek-illustratieve produkten. Dat zijn die produkten - symbool artikelen - aan de hand waarvan men iets kan vertellen over bepaalde aspekten van de uitbuiting van de arme landen door de rijke landen of door groepen uit de rijke landen. En kele voorbeelden: rietsuiker (protest tegen de EEG landbouwpolitiek), poe derkoffie (protest teegn lage grond stof prijzen en hoge invoerrechten op verwerkte koffie), thee. Feitelijk in formatie over deze ai'tikelen laat di- rekt en konkreet iets zien over de al gemene oorzaken van de onderont wikkeling. Deze produkten worden zoveel mogelijk rechtstreeks geïm porteerd van koöperaties uit de der de wereld, liefst uit die landen en/of groepen die bezig zijn een rechtvaar dige sociaal-ekonomiese struktuur op te bouwen. b. informatieve produkten. Boeken, RENESSE, 8-12. Jn het kader Van de Winkelweek vond zaterdag dan tojch de voorgenomen, maar eerder door de weersomstandigheden uit gestelde „folder dropping" (het van een vliegtuig neerlaten van vouw bladen) plaats. In de morgen versche nen twee vliegtuigen boven Renesse waaruit met kwistige hand een gro te hoeveelheid papier naar beneden werd geworpen. Van alle deelnemende winkeliers waren er genummerde folders en die nummers gaven kans op een prijs. Dat de harde wind nog al wat papier uit de kern van het dorp wegblies bleek geen enkel bezwaar. Er waren genoeg liefhebbers om de afgedwaalde „folders" achter na te rennen. Er was ook tamelijk wat publiek, vooral ook veel „jeugd", om de gedropte folders op te rapen. Er werden ook parachuutjes uitgewor- Promotie De vroegere leerling van het Prof. Zeemanlyceum drs. J. H. Wieringa promoveerde aan de rijksuniversiteit te Groningen tot doctor in de wis kunde en natuurwetenschappen. Het proefschrift luidde „Adamantaan- skelet en reaktiviteit". Promotor en pen en de gene die die opraapten wisten gelijk dat ze tot de gelukki gen behoorden, want een parachuut je gaf in ieder geval .recht op een prijs. Neg lang nadat de vliegtuigen •waren verdwenen, was het in de dorpskern gezellig druk met mensen die de etalages langs liepen om de nummers te vergelijken m« i de num mers op de prijzen in de etalage s van de deelnemende winkeliers. De hoofdprijs, een wollen deken, werd pas maandagochtend bekend ge maakt. Deze prijs viel op nummer 988 van Supermarkt Versepul. Voor de leerlingen van de basis school had de dag nog een extra feestelijk karakter omdat ze op school van de heer Jaap Verboom een bon hadden gekregen die op de dag van de ..dropping" in de hal van de heer Verboom in een zak frites kon worden omgezet. Gesprekskring Ned. Herv. Kerk Maandagavond 10 december komt de gesprekskring van de Ned. Herv. Kerk bijeen ten huize van mejuf frouw W. P. Gaan'derse, Burg. van Eetenstraat 1. Onderwerp van ge- sperk is „Bevrijding" (het thema over de komende kerkenconferentie' in Nederland). Een ieder is welkom. tijdschriften, posters, grammofoon platen (bijv. uit Chili) e.d. handelend over ontwikkelingsstrategie, imperi alisme, bevrijdingsbewegingen, mi lieu, enz. c. produkten waarmee direkt de be volking en de derde wereld gesteund worden. Dit zijn meest handwerk- produkten van koöperaties uit de ontwikkelingslanden. Frontale botsing Heden- (maandag) morgen om kwart over zes vond op de rotonde een frontale botsing plaats tussen twee personenwagens. De bestuur der van een Opel M. v. d. V. uit Re- nesse die richting' Bruinisse reed, bevond zich waarschijnlijk door een inhaalmanoevre op het linkerge- deelte van de weg waardoor hij frontaal op een Datsun bestuurd door W. D. uit Oosterland inreed. De firma's Kort en Ista hadden een uur werk aan het uitzagen van W. D. die met ernstige verwondigen naar het Rode Kruis ziekenhuis ver voerd werd, wara de arts J. B. Visser eerste hulp verrcihtte. V. d. V. werd lichtgewond. Door dit ongeval heeft gedurende enige tijd een stremming van het verkeer plaatsgehad. copromolor waren prol', dr. H. Wijn berg en prof. dr. J. Straling. Vergadering V.V.V. Donderdagavond 20 december houdt V.V.V. „Renesse Vooruit" een algemene vergadering in de zaal van hotel „Het Wapen van Zeeland" te Renesse. De evenementen commissie zal verslag uitbrengen, waarna de begroting' voor 1973 behandeld zal worden. Kerstavond Plattelandsvrouwen Vrijdag 14 december houdt de Ne derlandse Bond van Plattelansvrou- wen afd. Noordwelle e.o. een Kerst avond in de zaal van restaurant „Rietnisse"' te Renesse. De voor drachtkunstenares mevr. Liesbeth O'Sullivan-Veendorp zal een geva rieerd Kertprogramma brengen, in de vorm van voordracht, verhalen en liedjes met gitaarbegeleiding. NIEUWERKERK Zilveren jubileum Beter Wonen ZIERIKZEE. Op de door de ge meente Zierikzee aangeboden re ceptie bij gelegenheid van het zil veren jubileum van de Woning bouwvereniging „Beier Wonen", ontving het bestuur van de Stich ting Gezinsvervangend Tehuis een cheque van 5.000,uil handen van de voorzitter, de heer J. Coumou. De bestuursleden dankten hartelijk. V.l.n.r.: burgemeester A.t P. Schou- Wenaar. mej. A. Padmos, de heer C'. v. d. Maas en de heer J. Coumou. ZIERIKZEE. Iedereen in volle be wondering voor de door de jubile rende Woningbouwvereniging „Beter Wonen" aan de gemeente geschonken maquette van het (te saneren) Ha ven kwartier. In hfit midden burge meester Tlx. H. dc Meester. Dc ma quette zal een plaatsje krijgen in het gemeentemuseum. (Foto's: Zierikzeesche Nieuwsbode)

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1973 | | pagina 3