SOS-comité vraagt uitstel behandeling Oosterschelde-begroting Donateursuitvoering Witte van Haemstede" AGENDA Europeanen berusten in autoloze zondag KLM gaat vluchten combineren 2 DEN HAAG, 8-12. Hel comité Samenwerking Ooster schelde S.O.S. heeft de Tweede Ivamer gevraagd de behandeling van de Oosterscheldebegroting voor 1974 uit le stellen tot na de behandeling van het rapport van tie Commissie Oostersclielde. Het is het eomité vooral te doen om post 218 van deze begroting, waar in f 110 miljoen wordt uitgetrokken voor de „door gaande afsluiting van de Oostersclielde". Het S.O.S.-comité heeft de kamer leden deze week een memorandum gestuurd, waarin commentaar wordt geleverd op de nota Oosterschelde. op 29 juni aan de Tweede Kamer aangeboden door minister Wester terp van verkeer en waterstaat. Het memorandum is ook gestuurd aan het kabinet, de Staten van Zeeland, Noord-Brabant en Zuid-Holland en aan verschillende rijksdiensten zoals Rijkswaterstaat. In het comité wer ken een aantal aktiegroepen in Zee land samen. Zoals bekend pleit de minister in zijn nota voor afsluiting van de Oos terschelde omdat dit de beste oplos sing zou bieden voor het probleem, hoe het land afdoende te beveiligen tegen aanvallen van de zee. Het S.O.S.-comité daarentegen vindt, dat de Oosterschelde open moet blijven. Als de Tweede Kamer de Ooster scheldebegroting goedkeurt, kan Rijkswaterstaat volgend jaar al be ginnen met de aanleg van een ka belbaan over de Oosterschelde Deze baan wordt gebruikt om ladingen steen op de juiste plaats in het water te gooien, zodat de stroomgaten ge lijkmatig kunnen worden gedicht. Veiligheid Het S.O.S.-comité schrijft, dat de veiligheid tegen overstroming ook by het openhouden van de Oosterschel de kan worden gegarandeerd. Het comité wil de bestaande dijken rond de Oosterschelde verhogen en ver stevigen. Bovendien moet achter de ze dijken een tweede dijk worden aangelegd, de zogenaamde slaper dijk. Mirage neergestort: twee Belgen omgekomen BRUSSEL, 10-12. Twee Belgische militaire piloten zijn om het leven gekomen toen hun Mirage 5 neer stortte kort na het opstijgen van de basis Ouffet bij Hamoir. Volgens ooggetuigen kwam er onmiddellijk na de start een rookpluim uit het toestel, dat enkele seconden later neerstortte op een hooiberg in Them, vlakbij Ouffet. De hooiberg geraakte in brand, maar het vuur kon vrij snel geblust worden. Kouhoutek nog steeds zichtbaar MOUNTAN VIEW (Californië)/ BRUSSEL - Twee groepen Ameri kaanse geleerden hebben vrijdag de komeet Kouhoutek waargenomen en ook het Belgische weerkundig insti tuut Ukkcl meldt dat de komeet er nog steeds is ondanks berichten vol gens welke Kouhoutek niet meer zichtbaar zou zijn. Dc Amerikaanse geleerden van het AMES-onderzoekcentrum zijn vrij dag per vliegtuig naar een hoogte van ruim 15 kilometer gegaan om de komeet met krachtige telescopen te fotograferen en deskundigen van het Johnson-ruimtecentrum in Houston melden ook de Kouhoutek te hebben waargenomen In Ukkel is de komeet op 1 decem ber zeer duidelijk gezien en in dc daarop volgde nacht minder dui delijk. Atmosferische omstandighe den hebben sedert dien een duidelij ke waarneming onmogelijk gemaakt. PLANKGAS... OLIEDOM1 DEN HAAG, 8-12. Plankgas olie dom heet de actie, die het ministerie van Verkeer en Waterstaat vrijdag in samenwerking met het bedrijfs leven is begonnen met het doel flin ke besparingen aan brandstof bp het wegvervoer te verkrijgen. De actie spoort de chauffeurs aan Jiiet met vol motorvermogen te rij den. In dc folder, die de actie bege leidt, staat dan ook: „80 kilometer is op de autosnelwegen dc absolute top. Er onder is vaak beter." Er zijn 180.000 affiches gedrukt, die in beeld het doel van de actie weergeven. Van het foldertje zijn een miljoen, exemplaren gedrukt. Vrijdag en zaterdag werden aan ongeveer 60.000 adressen van tran sportbedrijven, verladers, garagebe drijven. benzinestations en wegres taurants affiches en folders ge- st ti urd. In een foldertje wordt ook nog op gemerkt, dat de chauffeur er niet alleen voor kan zorgen, dat er min der brandstof wordt verbruikt. De bedrijven moeten meewerken om vertragingen np te vangen, door de routes zorgvuldiger te bepalen, tyd besparen bij laden en lossen en de wachttijden bekorten. In de ministeriële nota wordt deze mogelijkheid ook besproken, zij het slechts in verband met de Wester- schelde, die open moet blijven voor de scheepvaart van en naar het ha ven- en industriegebied rond Ant werpen. „Voor de Westerschelde ver staat rijkswaterstaat dus onder op timale veiligheid, dubbele dijken", aldus het S.O.S.-comité. „Het ligt voor de hand. dat hetzelfde opgaat voor de Oosterschelde, temeer daar deze gebieden niet worden geken merkt door de grote economische waarden, die men aantreft in cen traal Holland en langs de Wester schelde". Wat de kosten betreft, zegt het S.O.S.-comité, afsluiting van de Oos terschelde is kostbaarder dan het openlaten. Het comité komt wat be treft dc materiële kosten met een verschil van rond 900 miljoen gul den. Het afsluiten van dc Ooster schelde zou f 1850 miljoen kosten, het openlaten f 950 miljoen. Er is geen rekening gehouden met imma teriële kosten en baten. Het comité vindt verder, dal te genover het zekere verlies aan bio logische waarden geen enkel blijvend voordeel van afsluiting van de Oos terschelde is te verwachten. De werkgelegenheid en inkomensvor ming in het betreffende gebied zul len er ook niet op vooruit gaan. De afdamming zal bovendien negatieve gevolgen hebben voor de visserij. Tenslotte zal de rekreatieve waarde van het gebied achteruit gaan, aldus het comité. „Keetcndamphm" In het memorandum maken de sa menwerkende Zeeuwse aktiegroepen uitgebreid melding van een plan om door het Keeten van Tholen naar Duiveland een dam met schutsluizen aan te leggen. Inharent aan dit „Keetenplan" is de bouw van een dam zonder schutsluis door de Oos terschelde, vlak ten westen van de Schelde-Rijn verbinding van Zuid- Beveland naa Tholen. Deze dammen zijn er in de eerste plaats voor dp veiliheid schrijft het comité Door de Keetendam zal de waterbeweging 15 tot 20 procent verminderen, waar door onder meer bodemuitschuring zul verminderen. Er zyn meer voordelen, volgens het comité: de kustlijn van de aan eb en vloed onderhevige Ooster schelde zal worden verminderd van 245 tot 125 kilometer Dit betekent, dat het op hoogte brengen van dc bestaande dyken slechts hoeft te ge beuren over een afstand van 125 ki lometer. De beoogde veiligheid kan zo eerder worden bereikt. Binnen twaalf jaar denkt het comité DEN HAAG. 9-2.1 In totaal ne gen Europese landen waren zondag de wegen het domein van de voet ganger en de fietser In Noorwegen, Denemarken, Ne derland, België, Luxemburg West- Duitsland, Zwitserland, Liechten stein en Italië stonden miljoenen auto's in garages of op straat gepar keerd omdat deze landen in verband met de energiecrisis een rijverbod op zondagen hebben afgekondigd. Andere landen verscherpten de snel heidsbeperkingen en namen uitge breidere maatregelen om benzine, stroom en olie te sparen. Voorzover zondagavond kon worden geconsta teerd hielden de burgers zich in alle landen vrij goed aan de beperkende maatregelen en schijnen ze in het algemeen te berusten in een voet gangerszondag. SCHIPHOL, 9-10. Als gevolg van de brandstofcrisis heeft de KLM be sloten met onmiddellijke ingang over le gaan tot beperking van het aantal vluchten Dit zal worden be reikt door op bepaalde routen twee vluchten te combineren tot één, in dien althans alle passagiers in één vliegtuig kunnen worden meegeno men. P.P.R.*congres Zeeland over vaste oeververbinding MIDDELBURG, 8-12. Dc afde ling Zeeland van de PPR heeft zich zaterdag voor een vaste oeverver binding over de Westerschelde uit gesproken. Zij zal haar fractie in de tweede kamer adviseren zich bij de parlementaire behandeling hiervan zich op 'hetzelfde standpunt le plaat sen. De afdeling Zeeland meent, dat de vaste oeververbinding een koppeling tot .stand kan brengen tussen de ar beidsmarkten van Zéeuws-Vlaande- ren, West-Brabant en de rest van Zeeland. Huldiging- jubilarissen 99 HAAMSTEDE, 8-12. In de recreatiezaal van de camping „Duinrand'' tc Haamstede hield vrijdagavond de Koninklijke muziekvereniging „Witte van Haemstede" de jaarlijkse donateurs-uitvoering. In zyn openingswoord richt te de voorzitter, de heer E. R. Behrend, in het bijzonder een woord van welkom tot de beschermheer van de vereniging, burgemeester H. P. Ever- wyn en echtgenote, de beide leden de heren J. D. van Nieuwenhuijze en H. P. Verton en de voorzitter van de zustervereniging Luctor et Emergo te Renesse, de heer J. A. Kouman. De voorzitter herinnerde er aan dat het voor de vereniging eigenlijk een bijzonder jaar is, daar deze 90 jaar geleden werd opgericht. Om fi nanciële reden werd dit feit enige tyd geleden in beperkte kring (de le den onder elkaar) herdacht. Om dit mogelijk te kunnen maken hadden de leden zelf maandelijks hiervoor een bedrag gestort. De voorzitter bracht de beheerder van de recrea tiezaal van de camping „Duinrand" de familie Van Mierlo dank voor de verleende medewerking op de feest avond, die hij bijzonder geslaagd noemde. Verder deelde de voorzitter mee, dat in het 90ste jaar van haar be staan door de vereniging Koninklij ke goedkeuring werd verkregen op de statuten. Door het korps werd dit jaar goede prestaties geleverd. Het korps tamboers behaalde op het te Terneuzen gehouden concours een 2e prijs. Een 2e prijs viel ook de fanfare ten deel op het te Oostka- pelle gehouden concours. Naast het feit dat de vereniging dit jaar haar 90-jarig bestaan her dacht, was het ook nog een bijzon dere gebeurtenis voor een viertal le den van het korps, de heren A. M. v. d. Weel, M. v. d. Weel, M. Hoge- stein en A. Groenleer, die vijftig jaar onafgebroken lid van Witte van Haemstede zijn geweest. Voor deze gelegenheid waren de voorzitter van de K.N.F. afdeling Zeeland, de heer Jac. Uitterhoeve en de secretaris de heer K. den Toonder aanwezig. De heer Uitterhoeve herinnerde er aan dat Witte van Haemstede inder tijd als eerste op Schouwen-Duive- land is toegetreden tot de Zeeuwse Bond van Koninklijke Nederlandse Federatie, waardoor deze vereniging cigcnlyk 'een bijzondere plaats in neemt in dc ry van muziekverenigin gen. Met veel genoegen was hij dan ook naar Haamstede gekomen om de ju bilarissen te huldigen. In de eerste plaats feliciteerde hij de vereniging met het 90-jarig bestaan. In de loop van deze 90 jaar is er ongetwijfeld wel het een en ander in de vereni ging gepasseerd. De leden hebben veel kunnen genieten van hun hob by, terwijl zij daarnaast met hun op treden de gemeenschap een dienst •hebben bewezen. Om te weten wat het bezit van een muziekgezelschap eigenlijk betekent moet men ten rade gaan bij een gemeenschap waar dit ontbreekt. Het bezit van een muziekgezelschap betekent voor iedere gemeenschap een kostbaar bezit. Om het peil nog op te voeren deed de heer Uitterhoe ve de aanbeveling zich op de con coursen te laten zien. Hulde bracht hy aan de jubilaris sen voor hun bijzondere verdienste door gedurende 50 jaar onafgebroken het korps te dienen. Als eerste in Zeeland kregen zy het sedert 1 jaar ingestelde erc-medaillc van ver dienste voor vijftig jarig lidmaat schap opgespeld. Naast deze onderscheiding word de jubilarissen ook een oorkonde aan geboden. De voorzitter van „Witte van Haemstede" de heer Behrend feliciteerde hiei'na de jubilarissen, terwijl hij de heren Uitterhoeve en Den Toonder dank bracht voor hun komst naar Haamstede. Muziekprogramma Onder leiding van de inslruktëur de heer M. Post werden door het tamboerkorps een drietal nummers ten gehore gebracht. Na dit optreden werd er onder leiding van haar diri gent de heer L. Horseling door het muziekkorps op voortreffelijke wijze een zestal nummers gebracht. Ter verduidelijking werden verschillende nummers door de heer Horseling van een commentaar voorzien. Aan het slot hiervan zei burgemeester Everwijn dat hij verheugd was te kunnen konstateren dat na de over gang van harmonie op fanfare twee jaar geleden de stijgende lijn duide lijk aanwezig is. De vereniging is momenteel springlevend, waarbij kan worden vastgesteld dat er hard op de repetities wordt gewerkt. Als de leden van het korps nog iets meer aandacht aan het thuiswerk willen besteden zal het mogelijk zijn nog sneller „crescendo" te gaan. De jubilarissen, die hij cfe steun pilaren van de vereniging noemde, feliciteerde hij met hun jubileum. De heer Behrend sprak hierna een woord van waardering tot de heren M. Post en L. Horseling voor het geen zij in het afgelopen jaar voor de vereniging hadden gedaan wat hij gepaard liet gaan met het aanbieden van een presentje. De dames van de jubilarissen mochten een ruiker in ontvangst nemen. Opvoering blijspel In de pauze vond een geslaagde verloting plaats. Na de pauze bracht het toneelgezelschap uit Ouwerkerk het blijspel „Niéts veranderlijker dan een mens'' van P. Zonruiter voor het voetlicht. Oorspronkelijk had het in de bedoeling gelegen dat de toneelgroep uit Di-eischor op deze avond zou optreden. Wegens droevi ge familieomstandigheden moest dit gezelschap enige dagen voor de op voering afschrijven, waarna de to neelgroep van Guwerkcrk bereid werd gevonden dc opengevallen plaats in te nemen. De heer Behrend dankte aan bet slot de tonelisten voor het geen zij op deze avond hadden ge bracht en de bereidwilligheid welke zij hadden getoond om „Witte van Haemstede" uit de onverwachte moeilijkheden te helpen. Onderscheidingen voor „Witte van Haemstede"-jubilarissen. (Foto: Zierikzeesche Nieuwsbode) Jongen overleden door druggebruik AMSTERDAM, 9-10. In oen kraakpand aan de Nieuwezijdskolk in Amsterdam is zondagochtend een 17-jarige jongen, H. J. D. de V., vol gens de politie van beroep bejaar denverzorger, dood aangetroffen. Hij was kort tevoren gestorven nadat hij een mengsel van cocaïne en he roïne had opgesnoven. Dit heeft de politie van het bureau Warmoes straat zondag meegedeeld. De poli tie werd zondagochtend gewaar schuwd door kameraden van de jon gen, die hadden gemerkt dat hij niet meer ademde. Drie doelen bij botsing DOESBURG, 9-12. Op de Rivier- weg in de gemeente Doesburg is za terdagmiddag een ongeluk gebeurd, dat aan drie mensen het leven heeft gekost. De slachtoffers zijn de 49- jarige J. v. Oudgaarden, diens vrouw de 43-jarige R. J. v. Oudgaarden- Wassink en haar vader de 79-jarige G. J. Wassink. De 14-jarige zoon en de 9-jarige dochter van het echtpaar werden evenals de vrouw van de heer Wassink zwaar gewond. De zoon verkeert nog in levensgevaar. Vier zwaargewonden bij verkeersongeluk ZEVENAAR. 9-12. Drie zieken- broeders en een taxichauffeur zijn in de nacht van zondag op maandag zwaar gewond geraakt bij een ver keersongeluk in Zevenaar. De taxi die de ziekenbroedersvan huis had opgehaald en op weg was naar het ziekenhuis waar de drie werken, raakte door de gladheid van de weg in een slip en botste vervolgens te gen een boom. De vier zwaar ge wonden zijn opgenomen in een zie kenhuis in Arnhem. Drie jongens omgekomen bij auto-ongeluk MARUM, 9-12. Drie jonge man nen zijn zondagnacht omgekomen bij een auto-ongeluk, dat even na mid dernacht in Marum (Gr.) plaats vond Het zijn de 19-jarige Jan Tjerk de Vries uit Beesterzwaag, de 18-jarige Taeke van Houten uit Kloostertille en de 18-jarige H. Top, eveneens uit Kloostertille. Hun auto, die vermoe delijk door Jan de Vries werd be stuurd, werd door een andere perso nenauto gegrepen, toen hij van de Noorderweg de Rijksweg 43 opreed. De jongelui waren op slag dood. Een vierde inzittende, de 19-jarige Hal'be Kootstra uit Kollumerzwaag, werd zwaar gewond. De bestuurder van de andere auto kreeg geen letsel van enige betekenis. Twee dokarbeiders door kabel doodgeslagen ROTTERDAM. 9-12: Twee dokver- halers zijn zaterdagmiddag op dc werf van Wilton-Fijenoord in Schie dam door een losgeslagen kabel ge raakt en daarbij omgekomen. Het zijn dc 56-jarige P. Spithoven en de 47-jarige J. L. Koppcschaar uit Schiedam. Beide mannen waren aan het werk bij hel binnenloodsen van de tanker „Brasilia" (140.000 ton) in het dok. Op een gegeven ogenblik brak één van de haken waaraan dc kabels waren bevestigd. Dc heer Koppeschaar werd tegen de dokwand geslagen. Hij was op slag dood. Zijn collega kwam in het dok zelf terecht, waarin negen meter water stond. Zijn stoffelijk overschot werd zondagmiddag gedregd. Er wordt ccn onderzoek ingesteld naar de oorzaak van het ongeval. DODELIJKE ONGELUKKEN RIJSSEN. De 17-jorigc R. Cox is bij een verkeersongeval om 't leven gekomen. Bij een inhaalmaneuvre op zijn bromfiets kwam hij op de lin- kerweghelft waarna hij tegen een links van de weg staande boom reed. De jongeman overleed ter plaatse aan de gevolgen. VENRAY. Dc twee-jarige Andreas Blom uil Venray is om het leven ge komen. toen hij spelenderwijs onder de laadbak van de vrachtwagen van zijn vader was gekropen en door /.fin vader werd overreden De 41- jarige man had zijn zoontje niet op gemerkt en reed achteruit. Het hoofdje kwam onder het achterwiel terecht. Maandag 10 decembei Zierjkzcc Stadhuis; 20.00 uur; vergadering ge meenteraad. Mondragon-foyer; 20.00 uur; lezing Z.V.U. Renesse Hotel „Het Wapen van Renesse"; 20.00 uur. jaarvergadering IJsvere niging „Renesse". Dinsdag 11 december Zierikzec Huis van Nassau; 19.30 uur; afd. Zeeuwse Groentetelers Organisatie. 13.30-15.30 en 19.30-21.30 uur: „Open dag" Vormingsinstituut Werkende Jongeren. Haamstede Hotel Bom; 18.15 uur, Coöp. Land- bouwvereniging „C. et C." Kerkwerve 14.00 uur; zang- en spelmiddag van de kleuters voor de bejaardensoos. Woensdag 12 december Zierikzee Stadhuis; 20.00 uur; vergadering ge meenteraad. 13.30-15.30 en 19.30-21.30 uur: „Open dag" Vormingsinstituut Werkende Jongeren. Noordgouwe Hotel v. d. Weijde; filmvoorstellin gen Rode Kruis; 16.00 uur voor kin deren; 20.00 uur volwassenen. Dreischor Café „De Drie Schapen"; 20.00 uur; Vergadering Groene Kruis „Schou- wen-Duiveland". Donderdag 13 december Zierikzee 10.00-11.30 uur: „open dag" Vor mingsinstituut Werkende Jongeren. Nieuwerkerk Dorpshuis; Rode Kruis-films; 16.00 uur kindermatinee; 20.00 uur vol wassenen. Vrijdag 14 december Zierikzee Concertzaal; 20.00 uur; toneelavond Z.V.U. („Ik hou van uw vrouw"). Haamstede Camping Duinrand; 19.30 uur; uit voering „Witte van Haemstede". Hotel „Bom"; 20.00 uur; jaarverga dering motorclub „De Koppeling". Renesse Restaurant „Rietnisse"; kerstavond Plattelandsvrouwen afd. Noordwelle e.o. Zaterdag 15 december Zierikzee Lutherse kerk; 19.30 uur kerstzang avond Zierikzees Kamerkoor. Maandag 17 december Zierikzee Concordia; 19.30 uur kerstavond van U.V.V. voor alle bejaarden. Woensdag 19 december Kerkwerve Kerstfeestviering va nde bejaarden. Donderdag 20 december Renesse Hotel „Het Wapen van Zeeland"; 20.00 uur, vergadering V.V.V. „Re nesse Vooruit". Vrijdag 21 december Zierikzee R.S.G. Prof. Zeeman; 20.00 uur film avond „Ziejook". ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Tefefoonnrs. na half zes Redaktie: M. J. Bij de Vaate (01110) 2938 J. P. Jongschaap (01110) 2416 Advertenties: (01110) 2118 of 4188 Bezorging: (01110) 4188 Overval op 102-jarige GILZE, 9-12. De 102 jaar oude heer Aarts in Gulze (N. Br.), is za terdagochtend in zijn woning over vallen door twee mannen. Een van dc overvallers was gewapend mei ccn mes. De heer Aarts en zijn 63- jarige dochler Cornelia konden dc mannen niet, meer dan f 100,- geven, het huishoudgeld van de komende week waarmee de overvallers ge noegen namen. Straks brandweervrouw AMSTERDAM. 6-12. Het Am sterdamse VVD-gcmeentoraadslid mej. H. Pleij hcefl er donderdag bij de begrotingsbehandeling in dc raad voor gepleit °ok vrouwen dc mogelijkheid te geven in dienst van dc brandweer te treden. Behalve bij de adminisl ratio. proven lievoorlich- ting. conlTolc brandveiligheid o.d. zouden zij eventueel ook ingescha keld kunnen worden hij het bestrij den van branden.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1973 | | pagina 2