Regering vraagt grote bevoegdheden Overeenstemming Ierse raad „WIJ ZULLEN TOEGEVEN IN RUITER STREEKC0NC0URS IN WESTHOEK WAT MOETEN GENEVE" x v if I FELKE AANBOUWKEUKENS EUBELRAMAI DE ZIERIKZEESCHE COURANT Tweede Kamer 35 zondagsrijders gepakt bilt ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Maandag 10 december j 07.'5 130ste jaargang Nr. 21402 WAARIN OPGENOMEN 1797 - 1889 REDAKTIE, ADVERTENTIES EN BEZORGING Telefoon (01110) 2255. Voor telefoonnummers na half zes: zie pagina 2 onder de rubriek „Agenda". Redakteur: M. J. Bij de Vaate. Uitgave: B.V. Drukkerij v/h Lakenman Ochtman, Jannewekken 11, Zierikzee. Postbus 1. ABONNEMENTEN EN ADMINISTRATIE: Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling 14,50; per jaar 55,Losse nummers 30 cent - Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag - Advertentieprijs 21 cent per losse mm; „Succesjes" (max. 4 regels) 2,75. Vraagt onze contractprijzen! De advertentieprijzen zijn exclusief 4 B.T.W. In dit nummer: Winkelweek-papieren Renesse uit de lucht DEN HAAG, 8-12. De internationale ontwikkeling is, naar het oordeel van de regering, van zó dreigende aard, dat rekening moet worden gehouden met een ernstige en plotselinge verstoring van de sociale en economische verhoudingen in ons land. De regering zegt dit in het zaterdag aan de Tweede Kamer aangeboden ontwerp „machtigingswet inkomensvorming en bescherming werkgelegen heid". Met deze wet wil de overheid aanvullende bevoegdheden voor 1974 verkrygen om in staat te zijn terstond en doeltreffend het hoofd te bieden aan eventuele verstorende ontwikkelingen. De nu door de regering gevraagde bevoegdheden hebben betrekking op: de arbeidsvoorwaarden voor alle loontrekkenden; de beëindiging van arbeidsverhoudingen; de bezetting van arbeidsplaatsen door buitenlandse werknemers; de diensten van beoefenaren van vrije beroepen; de huur wet, woningwet en de wet jaarlijkse huurverhogingen; en voorts divi- denten, tantiemes, grateficaties, huren, pachten en commissarisenbeloningen. Het verkrijgen van de bevoegdhe den op deze terreinen wordt door de regering „een eis van de hoogste or de" genoemd. Het is een landsbelang, dat de wet op zeer korte termijn tot stand komt. Waakzaamheid In de toelichting zegt de regering dat de energievoorziening de laatste maanden ernstig in gevaar is geko men en dat een zeer ongunstige ont wikkeling zich heeft afgetekend ten aanzien van de grondstoffenprijzen. Deze ontwikkelingen nopen tot de grootste waakzaamheid, aldus de toelichting. Er wordt op gewezen, dat de ontwikkelingen, die groepen in de samenleving het hardst drei gen te treffen, die tot de zwaksten gerekend moeten worden. Daarom zal het nationaal inkomen zodanig verdeeld moeten worden dat de zwaarste lasten op de schou ders van de sterksten te rusten ko- In het wetsontwerp wordt minis ter Boersma (sociale zaken) in be ginsel de bevoegheid gegeven voor het stellen van dwingende regels voor de arbeidsvoorwaarden: de lo nen en de salarissen in het bedrijfs leven, alsmede die bij het rijk en an- Van der Stoel sprak met Kissinger BRUSSEL, 9-12. De Verenigde Staten hebben er begrip voor dat Nederland voor het oplossen van de energiecrises in de eerste plaats blijft zoeken naar een formule in EEG- verband. Desondanks zullen daarnaast de Verenigde Staten en Nederland zo- nenaamde „contingency" -besprekin gen gevoerd worden in verband met de bereidheid van de V.S. Nederland met zijn oliemoeilijkheden te helpen. Dat heeft mr. Max van der Stoel, de Nederlandse minister van buiten landse zaken, zondagavond ver klaard na een „constructieve en ui termate nuttige gedachtenwisseling" met zijn Amerikaanse collega Henry Kissinger. dere publiek-rechtelijke lichamen en de door de overheid gesubsidieerde instellingen. De bevoegdheid stelt de minister in de gelegenheid niet slechts een maximaal toelaat bare wijziging in de bestaande arbeids voorwaarden mogelijk te maken, maar een wijziging in die arbeids voorwaarden bindend vast te stellen, waarbij een minimum tevens het maximum vormt. Hel ontwerp machtigt de kroon eveneens de arbeidsvoorwaarden te regelen van mensen in dienst van provincies, gemeenten en van door de overheid gesubsidieerde instellin gen. Op deze wijze zal het mogelijk zyn dat door de centrale overheid de arbeidsvoorwaarden van alle perso nen in dienstverband bindend wordt voorgeschreven, ongeacht of ze wel of niet onder een cao of bindende loonregeling vallen. Besluiten over tarieven en hono raria van beoefenaren van vrije be roepen zullen volgend jaar slechts mogen worden genomen in overeen-* stemming met de minister van so ciale zaken. De minister van financiën krijgt de bevoegdheid om regels vast te stellen voor de uitdeling van divi denden. Volgens het ontwerp wil de regering deze dividendenregulatie bereiken door het zo nodig instellen van een dividend-plafond bij de bron. Daardoor zijn alleen dividen den van binnenlandse ondernemin gen aan een regeling onderworpen. In het ontwerp woi'dt er de aan dacht op gevestigd, dat de honoraria voor diensten van commissarissen van vennootschappen te kwalificeren zijn als prijzen in de zin van de prij zenwet, op grond waarvan het even eens mogelijk is maatregelen te tref fen. De huren Op het terrein van de huren zaL minister Gruyters (volkshuisvesting) de bevoegdheid krijgen om af te wijken van de wettelijke jaarlijkse huurverhoging en de al vastgelegde percentages te vervangen door lage re. De machtigingswet voorziet oöic in de mogelijkheid in te grijpen in de huurverhogingen als onderdeel van de huurharmonisatie, in de huurprijzen van huizen in geliberali seerde gebieden en in de huurprijzen van bedrijfsruimten. Dajan: WASHINGTON, 9-12. De Israël- sche mihistcr van defensie, Mosje Dajan, heeft zondag verklaard dat Israël een beetje zal moeten toege ven op de vredesconferentie in Ge neve. „Wij zullen een compromis moeten sluiten", zei hij in een vraag gesprek voor de Amerikaanse tele visie. „Wy behoeven niet alle ge bieden die wy in de zesdaagse oorlog van 1967 verwierven, te behouden". Dajan zei dat de grenzen van vóór 1967 in overeenstemming zouden kunnen zijn met de veiligheid van Israël, indien er waterdichte waar- Weer was bar HAAMSTEDE, 8-12. Onder wel bijzonder ongunstige weersomstandigheden vond zaterdag te Haamstede het vorige week reeds uitgestelde streekconcours van de L.R. en P.C. „Westelijk Schouwen" en de L.R. en P.C. „Schouwse Ruiters" plaats. Door de harde en byzonder koude wind en de buien met neerstriemende slagregens was het verblyf op het fraai aan de Adriaan v. d. Weydeweg gelegen terrein verre van aangenaam te noemen. De bewondering ging dan ook uit naar de deelnemers, de jury-leden die in de jurytent zo'n beetje zaten te verkleumen en de medewerkers van de beide organiserende vereni gingen. Van hen hadden vooral de parcoursbouwers het bepaald niet gemakkelijk. De windvlagen veroorzaakten enige malen een ware ravage by de opgestelde hindernissen. Als men het geheel dan weer netjes voor elkaar had kon men soms door een windvlaag weer opnieuw aan het werk. De parcoursbouwers hadden hierbjj nog het voordeel dat ztf hun kleding aan de weersomstandig heden konden aanpassen iets wat de deelnemers niet konden. woord van. welkom tot de juryleden, de heer Jac. de Feiter uit Axel, de heer G. Baas uit Nw. en St. Joost- land', de heer J. J. Hokke uit Kloos- terzande én de heer J. de Wilde uit Dreisdhor. In hun ruiterkleding werden de op het programma vermelde nummers afgewerkt waarbij men enige malen een zware regenbui moest trotse ren. Natuurlijk betekede dit alles voor de deelnemers en 'hun rijpaar den een niet onbelangrijke handicap. Dat zij desondanks nog redelijk goe de prestaties wisten te leveren was een verdienste op zich zelf. Met een welkomst woord1 door de voorzitter van de L. R. en P. C. „Westelijk Schouwen" de heer H. Bremer werd het middagprogramma geopend. In het bijzonder richtte 'hij hierbij een Toch geslaagd Hierbij betrok hij eveneens de L. R. eri P. C. „Weelruiters", de deelne mers van de twee organiserende verenigingen en verder alle mede werkers aan dit concours. Onder leiding van paradecomman dant de heer A. J. Hanse werd het concours afgesloten met een parade door alle deelnemers welke werd af genomen door burgemeester H. P. Evcrwyn Van Westerschouwen, de Bondsvertegenwoordiger de heer J. J. Hokke en de voorzitter van de L. R. en P. C. „Westelijk Schouwen" de heer H. Bremer. Tot slot sprak de heer H. Bremer een woord van dank tot allen die ondanks de minder gunstige weers gesteldheid er het zijn toe had bij gedragen om dit concours toe nog te doen slagen. borgen voor de vrede zouden zijn. Maa,r zei hij, het hangt af van het soort waarborgen en „die grenzen moeten ver weg liggen". Op de vraag of Israël kernwapens heeft of spoedig zou kunnen produ ceren, zei hij„Daar heb ik helemaal niet van gehoord. Al wat ik kan zeg gen is dat het arsenaal onder mijn controle geen' kernwapens onivat". In januari verdere vermindering Arabische olie-uitvoer BEIROET, 9-12. De Arabische olieministers hebben zaterdag <£p een bijeenkomst in Koeweit besloten de olieuitvoer in januari opnieuw met 5 procent te verminderen. De totale vermindering zal dan op 30 procent zyn gebracht. Dit heeft het Libanese blad „Al Anwar" zondag bericht. Een uitzondering zal worden ge maakt voor de „bevriende en de Af rikaanse landen". DEN HAAG, 10-12. Op de zesde autoloze zondag zyn - voor zover be kend geworden - tot het verstrijken van het rijverbod - 35 automobilstcn aangehouden wegens overtreding van het rijverbod. Hun auto's werden in beslag genomen. De overtreders werden o.m. aan gehouden in Amsterdam, Rotterdam, Den Haag, Doeticnhem, Tilburg, Hen gelo, Eindhoven, Opsterland (Fr.l.), Velsen, Alkmaar, Hoek van Holland en Dronten. De ruiters in aktie bij het nummer bestgaand rijpaard. (Foto: Zierikzeesche Nieuwsbode) LONDEN, 10-12. Op de conferen tie van Londen, Dublin en Belfast in het zuidengelsc Sunningdale is men het zondagavond eens geworden dver de vorming vxn een raad voor heel Ierland. Dit is van officiële Britse zyde vernomen. De Britse regering heeft van haar kant de verzekering gegeven dat als de meerderheid van de bevolking van Ulster de hereniging van Ier land wenste Groot-Brittannië zich niet zou verzetten tegen de vervul ling van deze wens. De bekendmaking van het resul taat volgde na meer dan 50 uur overleg tussen regeringsautoriteiten van Londen, Dublin en Belfast. De vorming van de raad is bedoeld om te komen tot samenwerking tussen Dublin en Belfast ter beëindiging van het geweld in Ulster dat in de afgelopen vier jaar 917 mensenlevens heeft geëist. De katholieke en pro testantse extremisten in Noord-Ier- land verzetten zich tegen het over leg. In het communique dat na de be sprekingen werd uitgegeven, werd nog gezegd dat de drie partijen over- Advertent te PARIJS. Een algemene 24-uurs sta king ontwrichtte in Frankrijk het openbare leven. De staking was uitgeroepen uit protest tegen de steeds stijgende kosten van levens onderhoud. Op de of to: een beeld van een grote protestdemonstratie in de Franse hoofdstad. Dit nummer bestaat uit 8 pagina's Men droomt vaak, wat men wakend wenst. V/AT w eengekomen waren dat mensen die gewelddaden pleegden zowel in Noord- als in Zuid-Ierland berecht zouden kunnen worden, onafhanke lijk van de vraag waar de misdaden werden bedreven. bii y in onze showroom Hoge Kerkstraat 12, Nieuwerkerk Telefoon (01114) 126S Verwachting tot dinsdagavond: Hogere temperaturen Veel bewolking met plaatselijk re gen; matige tot krachtige, aan de kust tijdelijk harde zuidwestelijke wind; minimumtemperaturen van 4 graden in de kustgebieden tot min 2 graden in het zuidoosten van het land maxima morgen circa 6 graden. Voor dinsdag: Aantal uren zon: 0 tot 3. Min.-temperatui*en: van 0 tot 4 gra den boven normaal. Max.-temperaturen: omstreeks nor maal. Kans op een droge periode van min stens 12 uur: 60 procent. Kans op een geheel droog etmaal: 30 procent. ZON- EN MAANSTANDEN 11 dec. Zon op 8.38, onder 16.29. Maan op 18.15, onder 10.00. Volle maan: 10 dec. (2.34). HOOG- EN LAAGWATER ZIERIKZEE: Hoogwater Laagwater 11 dec. 3.48 16.12 9.23 21.35 Springtij: 12 dec. HET WEEKOVERZICHT DE BILT. 10-12. Het K.N.M.I. deelt mee: in de nacht van zondag op maandag heeft het in het gehèle land licht tot matig gevroren. Twente en Beek in Zuid-Limburg meldden met min 7 de laagste minimumtem peratuur. Een lagedrukgebied waar van het centrum boven centraal Eu ropa was aangekomen zorgde voor het. ontbreken van de bewolking en de windstilte die voorwaarde waren voor de temperatuurdaling. Inmid dels trekt het front van een depres sie voor de kust van Noorwegen in snel tempo over de Britse eilanden naar het vasteland van west Euorpa. Dit front passeert dinsdag met regen ons land. Daar de winden tengevol ge van deze ontwikkeling weer in de westhoek terechtkomen, krijgt het weer de komende dagen een wat zachter cn tevens neerslagrijker ka rakter. PARIJS. In Parijs zijn 24 leden van een in oktober 1971 ontdekte smok kelorganisatie lot zware gevangenis straffen veroordeeld.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1973 | | pagina 1