motorbrandstoffen Nixon boekt weinig sukses met zijn „operatie eerlijkheid" WERK IN ZEELAND ONDER GASTARBEIDERS BLIK DOOR HET WERELD ten behoeve van de rantsoenering van voor het wegverkeer welke bonkaarten wanneer waar bezwaren en verder... ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Vrijdag 7 december 1973 Nr. 21401 7 President Nixon voert al een tijdje de grootscheepse „operatie eerlijkheid" waarmee hij het ge schokte vertrouwen van de Ameri kanen in hun president probeert te herstellen. Veel sukses heeft hij daarmee overigens tot diLsver niet. Zijn merkwaardige vasthoudendheid om. op principiële gronden z\jn ge luidsbanden geheim te houden liet hij even merkwaardig plotseling va ren. Alleen bleken toen juist ge sprekken waarvoor belangstelling bestond toevallig te ontbreken. Vreemd, vooral omdat dit zo laat werd gemeld. Maar het toeval werkt vreemd en het kan dus nog wel waar zijn. Maar als dan zijn se- kretaresse per ongeluk ook nog een stuk band gewist heeft dat eveneens net weer een kernpassage zou heb ben bevat, dan vergt het wel heel veel vertrouwen in de president om dit ook nog als een ongelukkige toe val te slikken. Was eerst de opinie dat de president mogelijk iets te verbergen had, nu kan men moeilijk aan de indruk ontkomen dat hij doelbewust bewijsmateriaal vernie tigt dat hem onaangenaam is. Wat uiteraard direkt de zeer sterke ver denking schijnt te wettigen dat het verdwenen materiaal het daglicht wel niet zou hebben kunnen verdra gen. Temidden hiervan een „operatie eerlijkheid" voeren is al haast onbe gonnen werk, maar het wordt er niet beter op als wat de president dan nog te berde brengt over andere za ken helemaal niet klopt. Dat gaat dan vooral om de financiën. Nixon was niet erg rijk, maar heeft goed verdiend als advokaat. Maar genoeg om die huizen te kopen? Daar wordt aan getwijfeld. Hij deed ook zaken met bankiers als Rebozo, die niet he lemaal brandschoon lijken en de neiging om Nixon te verdenken van die relatie goed geprofiteerd te heb ben is haast vanzelfsprekend. Als Nixon zijn financiële zaken wil openbaren, zal hierop een antwoord kunnen komenTenminste als men zijn boeken wil vertrouwen. Maar helaas zijn weinigen daartoe on voorwaardelijk bereid sinds de ban denaffaire: er zullen dan ook wel bladzijden zoek zijn, spot men. Dokumentcn En welke antwoorden geeft Nixon op vragen over zijn belastingaan slagen: 792 over 1970 en 87S over 1971 - menige arbeider betaalt aan zienlijk meer. Hij verwijst naar een advies dat president Johnson hem gegeven zou hebben: zijn papieren uit de tijd van zijn vice-president- schap onder Eisenhower weggege ven, wat dan als gift ter waarde van de papieren aftrekbaar is. De doku- menten werden op S 570.000 ge schat door de belastingdienst waarvan Nixon zelf de uiteindelijke chef is. Volgens sommigen is die gehele Jiskale transaktie dan nog gepleegd op een tijdstip dat dit wet telijk al niet meer kon. Vreemd hier bij is dat de president in eenzelfde gesprek vertelt dat het .moeilijk wordt, als hij aan het eind van zijn ambtstermijn is, zijn presidentiële papieren kwijt te raken - je zou zo zeggen dat die nog meer waard moe- Advertentie zccccccccccccccccccccccccc 8 KOUWENBERG Voor alle b doe het zelf artikelen b op sanitair gebied Poststraat 48 8 tegenover het postkantoor 8 Zierikzee S Werkplaats: Meelstraat 46. S scccoosccocoocococecoosose ten zijn dan vice-presidentiële pa- papieren, maar volgens. Nixon geeft niemand er een cent voor. En, zegt Nixon, ik weet niet of ik mijn belastingpapieren ivel open baar kan maken, want dan wordt ook openbaar wat ik aan weldadig heid heb bedreven en aan wie ik giften heb gedaan, wat noor de goed bedachte personen wel eens onaan genaam kan zijn. Voeg hierbij dat de president in sinueert dat de door hem ontslagen minister van justitie Richardson ge logen zou hebben, dan valt dit moei lijk: deze juist is in alle opzichten opgevallen door zijn eerlijkheid. Wie van de twee men moet geloven lijkt dan niet moeilik. In een ander ge val legt de president de eveneens door hoog moreel peil uitblinkende rechter Sirica weer beweringen in de mond die deze ontkent. Zo ver loopt de „operatie eerlijkheid" zon der 1 dat de kaarten inderdaad open op tafel komen. En zonder veel suk ses. „Flitsen" uit het buitenland BONN. De Westduitse regering heeft het vierde program goedge keurd voor de ontwikkeling van kernenergie. In dit program wordt voor de periode tot en met 1976 6,1 miljoen mark uitgetrokken voor de bevordering van het kernonderzoek. BRUSSEL. Komende zondag zul len de Belgen, evehals de afgelopen zondag niet miogen rijden van 's morgens 3.00 tot 's zondagavonds 20.00 uur. Dat betekent dat voor de tweede zondag achtereen het rijver bod versoepeld wordt. Voordien gold een rijverbod van 's ochtends 03.00 uur tot 's maandags 03.00 uur. GENEVE. Syrië heeft ontkend dat Syrische militairen Israëlische krijgsgevangenen hebben gedood. LONDEN. Twee Britse autofabri kanten zijn op het ogenblik hun pro- duktie van kleine wagens flink aan het uitbreiden in verband met het benzinetekort in de wereld. Chrysler Engeland heeft de produktie van de 875 cc „Imp" met bijna 40 procent verhoogd, terwijl British Leyland van plan is meer mini's te gaan maken. ATHENE. Elf mensen die in ver band met de jongste studentenonlus ten in Athene waren-gearresteerd, zijn uit de militaire gevangenis Bo- jati bij Athene ontslagen. Bij deze elf zou de bekende strafpleiter Theodo- ros Katriwanos zijn. CAGLIARI. Potentiële slachtof fers van de reeks ontvoeringen, die momenteel rijke Italianen teistert, kunnen zich nu tegen de risico's daarvan verzekeren. De verzekering betaalt uit wanneer de ontvoerders een losprijs eisen. WASHINGTON. Het fortuin van president Richard Nixon bedraagt bijna 1 miljoen dollar, wat driemaal zoveel is als wat hij had toen hij in 1969 het Witte Huis betrok. Dit is gebleken uit cijfers die advocaten van Nixon hebben voorgelegd aan republikeinse partijleiders in het Congres. SAIGON. De internationale con trolecommissie, die toezicht moet houden op de naleving van het be stand in Vietnam, heeft geen liter benzine meer. Deze week zijn de benzinevoorraden van 65.000 liter uii de opslagplaatsen verdwenen. WASHINGTON. De Verenigde Staten zeggen dat -de sterkte van de communisten in Zuid-Vietnam sinds het bestand van 25 januari is toege nomen met 20 procent. Ze beschuldi gen Npord-Vietnam van „openlijke en ernstige daden van agressie". CAIRO. De Egyptische minister van buitenlandse zaken Ismail Fah- my heeft de ambassadeurs van Ame rika en Rusland afzonderlijk bij zich ontboden voor een gesprek over de groeiende spanning langs het Suez- kanaal en de komende vredesconfe rentie in Geneve. BEIROET. De Syrische minister van economische zaken, Mohammed Imadi, heeft in een vraaggesprek met het persbureau voor het Mid den-Oosten meegedeeld dat de ma teriële verliezen die Syrië door de jongste oorlog in het Midden-Oosten heeft geleden, geschat worden op 1.8 miljard dollar. MIDDELBURG. 6-12. De Zeeuwse Raad voor Buitenlandse Werknemers heeft besloten zich per 1 januari 1974 op te heffen. Dit heeft gevolgen voor het werk van deze werknemers. Tot nu toe viel de verantwoorde lijkheid voor het werk toe aan de Stidhting „Bijstand Buitenlandse Werknemers West-Brabant" te Bre da. die van het ministerie van CRM subsidie ontving, de provinciaal funktionaris in denst had, het ont moetingscentrum in Vlissingen. ex- plaitecrde en activiteiten organiseer de. De Zeeuwse Raad voor Buiten landse Werknemers was een over legkader waarin juist de specifieke Zeeuwse problemen rond de buiten landse werknemers werden behan deld. Met goedkeuring van het ministe rie van CRM neemt de stedelijke, Raad voor Maatschappelijk Welzijn in Vlissingen per 1 januari 1974 tij delijk de verantwoordelijkheid voor het werk met buitenlandse werkne mers in Vlissingen over. In de ste delijke raad is de initiatiefgroep butenlandse werknemers vertegen woordigd. Met de overdracht van het werk in Vlissingen is al begonnen. Voor het werk in de rest van Zeeland moet nog een oplossing worden ge vonden. Hiervoor zal een gesprek met het provinciaal opbouworgaan Stichting Zeeland plaatshebben. Advertentie PUBLIKATIE VAN HET MINISTERIE VAN ECONOMISCHE ZAKEN uitreiking bonkaarten Het Ministerie van Economische Zaken deelt mede, dat met ingang van 7 januari 1974 motorbrandstoffen voor het wegverkeer worden gerantsoeneerd. Daartoe zullen van maandag 10 tot en met vrijdag 14 december bij de postinrichtingen bonkaarten worden uitgereikt aan degenen die in het bezit zijn van de witte kaart van het Rijksbureau voor Aardolie- produkten, voorzien van naam, adres, kentekennummer en categorie code, die dezer dagen is bezorgd (verder te noemen "de machtigings kaart"). Hiervan zijn echter uitgezonderd de bedrijfsauto's die op autogasolie (dieselolie) rijden, waarvoor binnenkort een nadere be kendmaking volgt. De afgifte van een bonkaart kan uitsluitend ge schieden tegen inlevering van de machtigingskaart en gelijktijdige overlegging van het kentekenbewijs. Als bewijs van afgifte van de bonkaart zal de achterkant van deel I van het kentekenbewijs van een stempelafdruk worden voorzien. Bij het in ontvangst nemen van de bonkaart dient een retributie van f 2.50 te worden betaald. De bonkaart wordt verstrekt ten behoeve van een standaardtoe wijzing motorbrandstoffen voor het voertuig dat voorzien is van het kenteken dat op de machtigingskaart vermeld is. Bij wisseling van eigenaar wordt geen nieuwe bonkaart uitgereikt. Dit betekent, dat bij verkoop van bet motorvoertuig de verstrekte bonkaart aan de nieuwe eigenaar zal moeten worden overgedragen. In het algemeen stemt de Ietter van de te ver strekken bonkaart.overeen met de letteraan duiding op de machtigingskaart: t.w.: E lichte personenauto's, benzine H middelzware personenauto's, ben zine K zware personenauto's, benzine M bedrijfsauto's, benzine B motorfietsen Voor de machtigingskaarten met de letters I, R en S wordt een bonkaart uitgereikt voor de brandstof zoals deze op het kentekenbewijs is genoemd, t.w.: ontvangt bonkaart H (benzine), G (LPG) of R (diesel) R ontvangt bonkaart R of G S ontvangt bonkaart G indien LPG als brandstof gebruikt wordt. Voor de categorieën E, H en K worden de bonkaarten uitgereikt bij alle postinrichtingen, dus ook bij de postagentschappen. Voor de overige categorieën worden de bon kaarten uitgereikt op de ruim 300 daarvoor aangewezen postkantoren. Een lijst van deze kantoren is op iedere postinrichting aanwezig. Ieder die geen machtigingskaart heeft ont vangen kan door middel van het invullen van een informatiekaart een klacht indienen. De informatickaart zal op iedere postinrichting op verzoek worden verstrekt vanaf 10 decem ber a.s. Na invulling dient de kaart weer te worden ingeleverd bij een der postinrichtingen. Dit geldt eveneens voor het geval het ken tekennummer op de machtigingskaart niet overeenstemt met dat van het motorvoertuig dat in het bezit is van de geadresseerde. Het indienen van zo'n informatiekaart heeft echter geen zin zolang niet ten minste één maand is verstreken sedert de belasting voor het betreffende voertuig op eerste aangifte is betaald of overgeschreven. Slechts volledig ingevulde informatiekaarten kunnen in behandeling worden genomen. Be trokkenen zullen zo spoedig mogelijk van het Rijksbureau voor Aardolieprodukten bericht ontvangen. Teneinde de uitreiking zonder stagnatie te laten verlopen wordt het onderstaande schema aangehouden: begint uw naam dan kaarten met de letters: afhalen op: A-DOR maandag 10 december. DOR-JANSEN dinsdag 11 december JANSEN - MUL woensdag 12 december MUL - SPRO donderdag 13 december SPRO t/m Z vrijdag 14 december Vermijd- zoveel mogelijk de piekuren (tijdens de middag pauze). Zonodig zal de open- stellingstijd van de kantoren worden verruimd; men lette hiervoor op nadere publikaties. Na 15 december kunnen de genen, die op een later tijdstip de machtigingskaart hebben ontvangen voor bet verkrijgen van een bonkaart alsnog te recht bij de ruim 300 postkan toren die worden aangewezen voor de uitreiking van deel II van het kentekenbewijs. Omtrent de geldigheid van de bonnen en de daarop te ver krijgen hoeveelheid motor brandstof zullen t.z.t. nadere mededelingen volgen. Dan zullen ook de regelingen wor den bekendgemaakt voor de categorieën welke buiten de algemene regeling vallen. Dit zijn: motorvoertuigen van hier te lande woonachtige vreemde lingen met buitenlands ken teken; politie- en brandweer auto's; voertuigen van reini gingsdiensten; ambulances als zodanig herkenbaar; auto bussen; handelsvoorraden motorvoertuigen; motorvoer* tuigen voor intern vervoer en voor het vervoer op fa brieksterreinen; nict-gekcnte- kendc landbouwtractorcn ea -machines; mechanische trek- wagens; rijdende bibliotheken; walsen en wcgenbouwmachi- ncs; bromfietsen welke niet met 2-taktmengse! rijden (bromfietsen met 2-taktmeng- sel blijven buiten de rant soenering). DACCA. Een planningscommissie in Bangla Desj heeft legalisering van de abortus aanbevolen om de groei va» de bevolking af te remmen. NEW YORK. De Arabische landen beperken hun olieproduktie in ja nuari weer met vijf procent. De maatregel is gericht tegen alle lan den die Arabische olie afnemen. PARIJS. Frankrijk heeft nieuwe maatregelen aangekondigd die dc sterke prijsstijgingen moeten afrem men. Plan voor kunstmatig eiland ROTTERDAM, 5-12. De di rectie benedenrivieren van Rijkswaterstaat heeft een plan ontwikkeld voor het aanleg gen van een eiland dertig km uit de kust van Hoek van Hol land. Dit eiland zou in eerste instantie bedoeld zijn als ave rij-haven voor zeer grote olie tankers. Daarnaast denkt men het eiland ook te kunnen be nutten voor andere doeleind en, zoals een opslagplaats voor vloeibaar aardgas en mis schien ook een kerncentrale. Rijkswaterstaat heeft zijn plan ter beoordeling voorge legd aan het gemeentelijk ha venbedrijf van Rotterdam. Het aanleggen van het ei land zou gecombineerd kun nen worden met hel uitdiepen van de zogenaamde oliegeul in de monding van de Nieuwe Waterweg. Het eiland zou voor eenderde gedeelte kun nen bestaan uit bij hel uitdie pen van de geul gewonnen zand. Dit uitdiepen is een wens van Rotterdam, dal gaarne ook aan de allergroot ste olietankers (72 voet diep) faciliteiten wil bieden. KORTE BERICHTEN UIT HET BINNENLAND BORN. De regering heeft DAF toe stemming gegeven in Born over te gaan tot verkorting van de werktijd. Deze mag zes dagen bedragen uit gesmeerd over een periode van zes weken. In overleg met de onderne mingsraad is besloten op welke da gen Ihet bedrijf zal zijn gesloten. AMSTERDAM. De grote spaar banken in Nederland hebben een minder gunstige maand achter de rug. De spaarresultaten zijn aller- wege achter gebleven en er moes: meer worden terugbetaald dan werd ingelegd. In veel gevallen wordt Sin terklaas als de boosdoener be schouwd, maar de ontsparingen zijn groter dan vorig jaar november. DGETINOHEM. Het rijk heeft een milj oenenorder geplaatst bij de Ko ninklijke Fabrieken Diepenbrock en- Reigers B.V. (DRU) te Ulft. Het gaat om de levering van ijzeren kisten ter waarde van f 3,5 min. De order geeft gedurende anderhalf jaar werkgele genheid aan 40 mensen, aldus DRU. DRU behoort tot het Internatio- Müller-concern. -ENSCHEDE. Door het plotseling uitbreken van varkenspest zijn bij twee landbouwers in Albergen en Wierden in totaal 870 varkens afge maakt. Een veewagen die enkele besmette varkens vervoerde bleek bij beide landbouwers op bezoek te zijn geweest. AMERSFOORT. De ontslagen die nodig zullen zijn bij de reorganisatie binnen het Erdal-corcern, kunnen beperkt blijven tot ongeveer 100 man DEN HAAG. De Tweede Kamer heeft met meerderheid van stemmen de regering verzocht op korte ter mijn concrete stappen te onderne men ten aanzien van de volkenrech telijke erkenning van Guinee-Bissau Bij die stappen moet het beleid zijn, dat de erkenning effect sorteert wanneer een aantal westerse landen gelijktijdig tot erkenning overgaat. ROTTERDAM. Het gemeentebe stuur van Rotterdam weet nog niet wat voor beleid het moet gaan voe ren met betrekking tot de diverse aspecten van de oliecrisis. „Wij kun nen ons pas een oordeel vormen als wij het. rapport van de Esso-werk- groep hebben ontvangen. Daarnaast wachten we met smart op de olie nota van de regering. Vooralsnog weten we niet, waar we aan toe zijn" aldus wethouder Viersen voor de haven en ecoomische ontwikkeling. DEN HAAG. Ondanks de vi ij sombere berichten over de huidige olieschaarste zijn de Nederlandse middenstand en de grootwinkelbe drijven niet slecht te spreken over dc interklaasverkopen. „De totale omzet is zeker gelijk geweest aan die van verleden jaar. In de speelgoedafde ling is zelfs tien pet. meer verkocht", zo verklaarde drs. G. van Woerkom, algemeen secretaris van Vroom en Dreesman. DEN HAAG. Dc Tweede Kamer zal akkoord gaan met het voorstel van de regering om dc aanpassing van de loongrens voor de zieken fondswet voortaan aan de hand van de loonindex te doen plaatvinden. Totnutoe gebeurde dit aan de hand van de gemiddelde daling of stijging van zowel de loon- als de prijsindex. GOR1NCHEM. De inspecteur voor dc volksgezondheid in Zuid-Holland dc heer L. C. Buysert, treft voorbe reidingen voor een onderzoek naar de besmetting van vier baby's in het prinses Beatrix ziekenhuis te Gorinchem. Hij he$ft donderdagmor gen een schriftelijke klacht van een van de ouders ervan ontvangen. ROTTERDAM. De Rotterdamse politie heeft een bekeuring uitge deeld aan een winkelier in de Atjeh- straat., die alvast was begonnen met de verkoop van jaarwisselingsvuur werk. GRONINGEN. Eind november (hadden zich 12.304 studenten laten registreren aan de Rijksuniversiteit te Groningen. Slecht 5151 studenten bestaaiden ook hun collegegeld. 3660 deden dat via hun rijksstudietoelage DEN HAAG. De Nederlandse ver tegenwoordiger in de dekolonisatie commissie van de VN-assemblee heeft scherpe kritiek geleverd op hei beleid van de Zuidafrikaanse rege ring ten aanzien van Namibië (Zuid west-Af rika). I t

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1973 | | pagina 7