nieuwe inpraehtige japonnen Holty 3 SINT EN PIET OPENDEN SPEELHAL IN DE JEUGDSOOS Vergadering gemeenteraad Duiveland STREEKNIEUWS BEJAARDEN WISTEN RAAD MET DE „KLAAS-VIERING" Sint bracht dit jaar kerstartikelen mee TOETREDING P.Z.E.M. TOT S.E.P. ZIERIKZEESCIIE NIEUWSBODE Vrijdag 7 december 1973 Nr. 21401 Meer sou huis roor Brogum Aan hel spel in de nieuwe ruimte. ZIERIKZEE, 6-12. Onder groie jeugdige belangstelling werd donder dag in het gebouw van jeugdsoos „Brogum" de „speelhal" door Sint en twee Pieten geopend. De beschikbaar gekomen ruimte werd in de afgelopen maand door leden van de soos opgeknapt en ge schilderd. Rond acht uur dec-J St. Nicolaas vergezeld van twee zwarte Advertentie Familiereünie Ilotel VAN OPPEN ZIERIKZEE Jaarverslag vormingsinstituut Deze week verscheen het tweede jaarverslag van de Stichting Vor mingsinstituten voor Werkende Jongeren in Midden- en Noord- Zeeland. In het verslag wordt mel ding gemaakt van een goede gang van zaken en een verdei'e uitbouw van het werk. Werd in het vorige verslag nog gesproken over de pro blematiek in de aanvangsfase, thans wordtmelding gemaakt van volwas sen en volwaardig vormingswerk. In het verslagjaar - op 1 november 1972 - vond de opening plaats van het instituut te Zierikzee. ZIERIKZEE Zeeuwse Groentetelers Organisatie Op dinsdag 11 december vergadert in het „Huis van Nassau' de afde ling van de Zeeuwse Groentetelers Organisatie. Als spreker treedt op de heer P. Meeuwsen. met het onder werp: „Bemesting en Bewaring". „Open week" Vormingsinstituut Om ouders en werkgevers van de kursisten en verder alle belangstel lenden in de gelegenheid te stellen kennis te nemen van het werk van het vormingsinstituut wordt in het Vormingsistituut voor Werkende Jongeren aan de Nieuwe Bogerd- straat 26 te Zierikzee van 10-13 de cember een „open week" gehouden. Op de volgende dagen en uren zul len alle belangstellenden welkom zijn: dinsdag 11 december 13.30-15.30 en 9.30-21.30 uur; woensdag 12 de cember 13.30-15.30 uur en donderdag 13 december 10.00-11.30 uur. Het initiatief is uitgegaan van het team van vormingsleiders Goes Zierikzee. Feestje in SmalstacI BROUWERSHAVEN. 5-12. De be jaarden van Brouwershaven kun nen weer terugzien op een feeste lijke en zeer geslaagde Sint NI co- laasmiddag In het vcrenlgingsge- Iioimv. waar zj; werden verwelkomd door mevr. Clarlssc-Klaassc. De pre sidente. mevr. Schouwenaar. die haar man op de kleuterschool vertegen woordigde. kwam iets later. Het feestprogramma werd geopend door mevr. Bos-de Vos, die een de clamatie hield over het bezoek aan Afrika door het bestuurslid mevr. Jonker-de Moor. Ook het dameskoor Pieten zijn entree, waarop diverse gebeurtenissen elkaar in snel tempo opvolgden. Na een korte speech van Sint waarin hij zei te hopen dat de te epen en ruimte er volgend jaar nog net zo goed uit zal zien als bij de opening, volgde bij het openen van de deur van de betreffende hal een ferme explosie, waarna de Pie ten met veel elan door de met Sin terklaaspapier bespannen deurope ning sprongen. Opening zaal Jehova's Getuigen Öp zaterdag 15 december a.s. vindt de opening plaats van de z.g.n. ko ninkrijkszaal van de Jehovah's Ge tuigen te Zierikzee. De zaal is inge richt aan het Kerkplein zuid-zijde. Een viertal sprekers zal het woord voreen, t.w. de heren R. Dalmeyer, Kringopziener Z.W.-Nederiand; H. de Jong (dia-vertoning over de ver bouwing); de heer J. Barneveld en de heer P. L van de Schoor. De vuilniszakken Van de zijde van dé Dienst Ge- meent evver ken, vernemen wij dat - in verband met de schaarste aan vuilniszaken, als gevolg van een(on- hodige hamsterwoede - bij gebrek aan zakken iedere zak (d.w.z. plas tic zakken zonder het opschrift Zie rikzee of andere goed sluitende zak ken) door betrokken mogen worden gebruikt. Wat is een wereldwinkel! (I) Een wereldwinkel is een kosmo- politiek aktiecetrum. Onder kosmo- BROUWERSHAVEN, 6-12. Voor de beide klassen van de kleuter school werd 'het Sint Nicolaasfcest gevierd in „De Blokkenbaas". De in spanning verkerende kinderen be hoefden niet lang te wachten, want „de juf" was nog aan het tellen of iedereen er was of het hoge gezel schap trad binnen, uit volle borst toegezongen. Sint en Piet werden hartelijk verwelkomd door mej. Quant en mej. Quintcn. Aardig bleek de tentoonstelling wel ke de kinderen hadden gemaakt van Zwarte Pieten. De kinderen moes ten om beurt bij Sint komen, soms een vermanend woord krijgend, maar over het algemeen lovende woorden. Door diverse kleintjes werd heel mooi gezongen. Zo tussen door kwamen ook de dames van de ocdercommissie aan de beurt, om meestal een flinke veeg uit de pan te krijgen. Sint bleek bij deze alwe tend en goed op de hoogte o.l.v. mevr. Van Liere-Saman, was aanwezig en zong weer prachtig dc Sint Nicolaasliedercn. gezamenlijk met de bejaarden. Mevr. De Bruin declameerde over Sint, evenals mevr. Kwaak, die een rijm bracht op de letters van het alfabet. Onder de bejaarden was gecollec teerd om ieder bestuurslid, dat zo veel werk verzet om de middagen steeds tc doen slagen, een attentie te overhandigen. Ze kregen elk een prachtige plant en een kop en scho tel. Dc heren Janse en Duinhouwer, die steeds oud papier ophalen, waar door het mogelijk is een tweede reis te organiseren, mochten eveneens een kop en schotel benevens zakdoeken in ontvangst nemen. Een luidruchtige surprise-opening waarop het enthousiaste publiek rea geerde met een onmiddellijke inge bruikneming van zowel ruimte als spelmogelijkheden. In de hal staan o.a. opgesteld: sjoelbakken, een voet balspel en tafeltennis, in de toekomsl nog uit te breiden met een biljart. Verder zal de „speelhal" gebruikt worden voor diverse kreatieve doel einden w.o. tekenen en schildeien politiek wordt verstaan: politiek stelling nemen en aktie voeren t.a.v. maatschappelijke problemen zowel plaatselijk, nationaal en internatio naal en het zoveel mogelijk aantonen van de onderlinge samenhang van al deze problemen. In zo'n aktiecen- trum werken 10 a 60 mensen op vrij willige basis. Daar de drempel van de wereldwinkel erg laag is, zijn de wereldwinkelgroepen vaak heel breed samengesteld kwa leeftijd, be roep (ook veel huisvrouwen) moti vatie en politieke oriëntatie. Doel van het aktiecentrum is: A. Door aktie en informatie meer bekendheid te géven aan de feitelij ke (nl. de struktuele) oorzaken van de onderontwikkeling in arme lan den en van vele maatschappelijke problemen in de rijke landen (milieu, onderwijs, woningnood). B. Het ontmaskeren en bestrijden van die groepen, instellingen en personen in de rijlce landen die een rechtvaardiger verdeling van inko men en arbeid 'in de gehele wereld in de weg staan. Opvallend is aan het wereldwin kelmodel dat de onstuimige groei van het aantal wereldwinkels on verminderd doorgaat: zijn er begin 1970 zon 10 wereldwinkelgroepen, midden 1973 zijn er tussen de 160 en 180 wereldwinkels, en de groei (ook in het buitenland) houdt steeds aan. Waarom een wereldwinkel. Teneinde de bevolking in de rijke landen te bereiken wordt o.a. ge bruik gemaakt van het model win kel. Bedoeling van deze winkel is echter niet zoveel mogelijk te ver kopen, omdat daardoor de proble men niet opgelost worden, maar meer door via de verkoop van be paalde goederen informatie te ver strekken over en daardoor het in zicht te vergroten in - de problemen in de arme landen en de oorzaken van de onderontwikkeling en de soli dariteit met de onderdrukte bevol king in de derde wereld te verster ken. Tevens doet de ruimte van de winkel of een gedeelte daarvan dienst als vergaderruimte voor de groep, als stencillokaal of als ten toonstellingsruimte voor scholen en andere groepen. BURGH/HAAMSTEDE Uitvoering K.H. „Witte van Haemstde" In de aakonding van donderdag betreffende de uitvoering van de Kon. muziekvereniging „Witte van Heamstede" is een foutje geslopen, betreffende het vervoer per bus naar de recreatiezaal op de camping „Duinrand". Dit vervoer zal wel plaats vinden op vrijdag 14 decem ber maar niet vandag 7 december. SCHARENDIJKE Haai op het strand P èrsoneelsleden van Rijkswater staat ondekten donderdagmiddag Niettemin mochten toch de dames een kadootje in ontvangst nernen. Juffrouw Quant kreeg een pechlamp voor de auto „Kareltje de Kever" en juffr. Quinten een rieten kranten- mand. Het kado voor de school bestond dit Jaar uit lichtjes voor de kerst boom en versiering, daar er momen teel, nil in twee verschillende school gebouwen les wordt gegeven, ook twee kerstbomen nodig zjjn. Namens de oudercommissie sprak de presidente mevr. Hanse-Verburg een dankwoord tot Snit en Piet en de beide leidsters voor het vele ver richtte werk. Namens het college van burgemeester en wethouders waren vertegenwoordigd mevr. Schouwenaar-Lindenbergh en van Ast-v. d. Schelde, en namens de openbare basisschool mevr. Snipper- burg-Bakker. Door de heren van de oud-papieraktie werden de kinderen getrakteerd op snoeperij. Kiulootje De bejaarden kregen allemaal een kadootje. waarmee ieder zeer in z'n schik was. In dc pauze werd genoten van koffie en koek, geschonken dooi de middenstanders, melkhandel P. de Veth en bakkerij D. Kik. Mevr. Schouwenaar-Lindenbergh dankte een ieder voor de blijde ver rassing welke het bestuur mocht ont vangen en allen die hadden meege werkt om dit feest weer tc doen sla gen. Het koortje mocht nog twee gif ten van f 5.in ontvangst nemen. De collecte bracht f 62.op. Medegedeeld werd dat de kerstvie ring zal plaats vinden op donderdag 20 december, 's middags half drie. een haai op het strand, die door de hoge golfslag in zijn onaangename positie was terecht gekomen. Het was eb en een nadernd einde van de haai scheen in zicht. Een snel ontboden medewerker van „Dolfina rium" bracht uitkomst door het dier bij de staart te grijpen en hem ver volgens dieper het water in te trek ken. De haai maakte een dankbaar gebruik van de hem geboden kans. I-lij zwaaide met zijn staart ten af scheid en koos het ruime sop. ZONNEMAIRE Viering Sinterklaasfeest openbare basisschool Hoewel de openbare basisschool altijd dc gewoonte heeft het Sinter klaasfeest 's middags te vieren, was het dit jaa** organisatorisch niet mo gelijk zodat het deze keer 's ochtens gebeurde en wel op dinsdag jl. Reeds om negen uur waren de leerlingen met vele moeders aanwe zig in het Verenigingsgebouw in de I. M. van der Bijlstraat, waar allen eerst getuige waren van de opvoe ring van een toneelstukje, opge voerd door de leerlingen van de hoogste klassen. Hel stuk, dat zich afspeelde in het Midden-Oosten en waarin het the ma „Olie" wel zeer centraal stond, werd door de leerlingen op een vlot te manier gespeeld en werd na af loop op een spontaan applaus be loond. Nadat in de volgende pauze de leerlingen chocolademelk en de moeders koffie werd geschonken, brak het moment aaan dat Sint Ni colaas vergezeld van zijn trouwe Piet de wachtende kinderen kon verwelkomen. Nadat het hoofd van de school, de heer K. Mandemaker Sint en Piet had verwelkomd, riep de Sint een flink aantal leerlingen bij zich om eens over het afgelopen jaar te praten. Dit alles werd afgewisseld door het zingen van liedjes en het maken van muziek, zodat al gauw weer het tijdstip was aangebroken dat Sint en Piet weer voor een - jaar afscheid moesten nemen van de kinderen. Gelukkig had hij voor iedereen een mooi kadoo en een versnapering achtergelaten, zodat elk kind blij en tevreden Sint en zijn knecht met een toepasselijk lied kon uitzwaaien. NIEUWERKERK Ned. Rode Kruis brengt films Het Ned. Rode Kruis g'aat 13 de cember a.s. de jaarlijkse filmavond organiseren in Nieuwerkerk. "s Avonds wordt de hoofdfilm ge draaid t.w. „De Kaperkapitein" (in kleur) waarin Burt Lancaster en Eva Bartok de hoofdrol spelen. De toegang is 14 jaar. 's Middags wordl eveneens in „Ons Dorpshuis" de film voor de jeugd gedraaid. Het is een film over de bekende Flintstones. Het is eveneens een kleurenfilm; de entree bedraagt f 0,75 per persoon. Het Ned. Rode Kruis rekent op een groot aanta'L belangstellenden. Dit is in de eerste plaats belangrijk weer eens de aandacht te vestigen op de vele werkzaamheden doo:r het Neö. Rede Kruis verricht. Denken we in de gemeente Nieuwerkerk aan het Welfarewerk van enkele dames. Al dat werkt vergt natuurlijk grote uitgaven. Velen steunen reeds het Rode Kruis, door een jaarlijkse do natie. Maar door mutaties en huwe lijken kan dit aantal nog flink groe- en, door hen die al een minimum aan donatie betalen, terwijl de on kosten steeds maar stijgen. Het Roue Kruis doet daarom een vriendelijk beroep op deze mensen om dit dona tie bedrag aan te passen aan de hui dige omstandigheden. OOSTERLAND Sint op Chr. Kleuterschool Om half drie ivoendagmidda^ 5 december jl- vierden de kinderen van de Chr. Kleuterschool: „Riidda Barnen, het Sinterklaasfeest in de Ned.! Herv. Verenngingsgebouw aan de Sint Joostdjjk alhier. Er waren behalve 64 leerlingen ook tal van moeders aanwezig om dit feest mee te maken. Nadat Sint en Piet waren gearri veerd, werd door het schoolhoofd mevr. Beije hartelijk welkom gehe ten, waarna hij alle leerlingen een kadootje aanbood. Sommigen moch- - ten op Sint's knie plaats nemen. De kinderen zongen Sinterklaas versjes. In de pauze werden de kleuters op limonade getracleerd en de moeders op koffie met koek. Na pauze kwa men de andere kleuters met hun leidster, mevr. S. Dalebout-van Dijke aan de beurt. Ook zij werden getrac leerd en zongen het gezelschap enige Sinterklaas liederen toe. Hoofdleid ster mevr. Beije sprak een dank woord tot Sint Nicolaas en zijn zwarte knecht, waarna de Goedhei ligman verklaarde het bijzonder prettig te hebben gevonden in de kleuterschool in Oosterland en dat dit feest bijzonder goed georgani seerd was. Hierna nam men afscheid De voorzitter de heer A. Bal fun geerde als chauffeur voor Sinter klaas. Hierna vertrokken ook de moeders cn dc kinderen, die hun eigen stoel tjes uit de school hadden meege bracht. waarop zij in een kringetje rond Sinterklaas zaten. Hiermee was dit prettige festijn geëindigd en het mag alleszins goed geslaagd heten. Busjescollecte Mbuma-zending De busjeseollecte, die hier ter plaatse weer gehouden werd ten bate van de Mbuma-zending. onder leiding van de heer L. Meerman, door Ina Dooge. Marco en Wim Goudzwaard. Ineke van Haaften. Hans en Saar Joppe en Kees Meer man, bracht op in de maand oktober van dit jaar de som van f 138.65. waarvoor een dankwoord aan dc geefsters cn gevers, en niet minder aan de leiding en de collectanten. NIEUWERKERK. 7-12. Op dinsdag avond 11 december a.s. komt de raad van de gemeente Duiveland in open bare vergadering bijeen, in het ge meentehuis te Nieuwerkerk, onder voorzitterschap van burgemeester J. D. de Kam. De uit 25 punten bestaande agenda geeft aan de opening door de voor zitter en na de ingekomen stukken: verlening van garantie voor een geld leningten behoeve van woningbouw in de gemeente, aan de heren G. H. Kops, G. Tuinman, P. J. A. M. Geels, L. J. de Keijzer en Th. Toets. Verder verkoop grond te Nieuwerkerk aan A. G. Heijnekamp en J. M. Dattin en verkoop grond te Oosterland en te Dia-verfoning voor Vrouwenverenignig „Martha" Donderdagavond heeft op de ver gadering van de Chr. vrouwenver eniging „Marhta", die gehouden werd in het Hervormd Verenigings gebouw aan de Sint Joostdijk, onder leiding van de presidente, mevr. J. Stoutjesdijk-Borst, mevr. M. K. Beije uit Ziei-ikzee, hoofdleidster aan de Chr. Kleuterschool „Radda Bar nen" alhier, na de pauze een kleu rige serie dia's vertoond van haar reizen naar Zwitserland en Italië. Ingeleid door de presidente kwamen tal van mooie natuurtaferelen, oude gebouwen, kerken, beeldgroepen op het witte doek. Mevr. Beije gaf op duidelijke wijze toelichting bij deze lichtbeelden. Na afloop dankte de presidente de inleidster voor deze mooie vertoning, en bood haar na mens de vereniging een enveloppe met inhoud aan. Hierna sloot men de avond met het zingen van alle verzen van Gezang 281. Het orgel werd tijdens het zingen bespeeld door mevr. J. Capelle-Beije. BRUINISSE De uitreiking van distributiebonkaarten Afgestemd op de mededeling van het Ministerie van Economische Za ken omtrent de uitreiking van dis- tributiebokaarten voor motorbrand stoffen bereikt ons van de directie der PTT de mededeling, dat te ver- wacjhten is, dat het kantoor Bruinis- se de extra toeloop niet binnen de normale openstellingstijden zal kun nen verwerken. Alleen voor de ver strekking van bonkaarten zal het kantoor da.n ook van maandag 10 t/m vrydag 14 december 1973 tevens zijn geopend van 18.00-19.00 uur. Sint Nicolaasleestjes Met ongeveer 80 aanwezigen vier de de bejaardensoos op Bruinisse het Sint Nicolaas feest. Na een welkomswoord van mevr. van de Linde-Bezemer waarin zij haar vreugde uitsprak over de goe de opkomst volgde de theepauze ge lardeerd met een stuk boterletter, zang, declamatie, voorlezen van pro za en poëzie volgden elkaar met een zekere regelmaat op. De dames kre gen een cadeautje in de vorm van een opgemaakt „stukje", waarin een MIDDELBURG. In de kantine van het gebouw van de PZEM te Middel burg werd door een veertigtal bur gemeesters en wethouders van di verse Zeeuwse gemeenten in een be sloten vergadering protest aangete kend, tegen het feit dat op de aan deelhoudersvergadering zal moeten worden gestemd over dc toetreding van de PZEM tot de EP (Samenwer kende Elektriciteit Producenten) Doordat tweederde van de PZEM- aandelen in handen van de provin cie is en de staten hun vertegen woordigers opdracht hadden gegeven vóór te stemmen, voelden de be- Nieuwerkerk aan Blockinvest B.V. te Rotterdam. Verder ontslag aan me vrouw Sinke-Joziasse als onderwij zeres aan de openbare lagere school te Oosterland. Vervolgens vaststellingen gemeen schappelijke regeling Beatrixschool, rekeningcourant-overeenkomst, kre diet in rekeningcourant voor 1974 en van een tariefregeling: werken voor derden Verder wijzigingen verorde ning organisatie financiële admini stratie en kasbeheer, van de preca- rioverordening en van de algemene vet koops voor wa arden. Tot slot vaststelling van brandpre ventieverordening en van verkeers maatregelen te Nieuwerkerk en te Oosterland. Advertentie NIJTSSPAARBANK Uw ideale gezinsbank U bent welkom bij uw Nutsspaarbank voor Jeugd-preniiesparen 10 premie KIÏRKWIÏRVE: Ring, woensdags van 14.00- 15.00 uur. washand was verwerkt, maar waar in ook snoep en fruit in ruime mate voorkwamen. De heren kregen een doos sigaren. Natuurlijk slaagde men er ook dit keer in, een middag in el kaar te zetten, die iedereen tevreden stelde. Gref. Vrouwenvereniging Ook'de Gref. Vrouwenvereniging vierde deze week haar Sinterklaas feest. De leiding had de presidente mevrouw IJzelenberg-Olree. Deze is zeer bekwaam in het maken van ge dichten en zo was er een A.B.C. in dichtvorm gemaakt, waarbij ieder lid een beurt kreeg. Natuurlijk was dit aanleiding tot het scheppen van een uitstekende sfeer, die bij de Sin terklaas jolijt paste. Maar deze sfeer werd nog opgevoerd, toen de pakjes- pret aan de beurt kwam. Een gezel lige avond, met een prima sfeer, was het resultaat van het werken van hen die de avond organiseerden. Rode Kruis-filmavond Voor de vertoning van de Rode Kruisfilm te Bruinisse in het Her vormd Verenigingsgebouw, bestond ook 's avonds grote belangstelling. Dat de kindervoorstelling nooit aan gebrek aan belangstelling te lij den heeft is bekend, maar voor dc ouderen kan dit nog wel eens het geval zijn. De opbrengst voor de filmvoorstellingen (De Kaperkapi tein) met de kindervoorstelling en de verloting was f .508,50. stuurcolleges van de gemeenten zieh eigenlijk gepasseerd. De PZEM- direkteur en de voorzitter burge meester Aschof van Terneuzen kre gen veel vragen te beantwoorden. In een motie die ter kennis zal worden gebracht van 'het PZEM-bestuur en van Ged. Staten van Zeeland, werd de ontstemming ter kennis gebracht, met het verzoek een dergelijke pro cedure, waarbij van te voren vast staat dat de stem van de gemeente besturen niet zal worden gehoord of geen invloed meer kan uitoefenen in het vervolg te voorkomen. De motie was opgemaakt, door burgemeester Pijl-Hogeweg van Reimerswaal. Advertentie J uist binnengekregen Meer dan ooit zult u verrast zijn met de aantrekkelijke prijzen van zóveel nieuwe charme in japonnen. En u weet: wij nemen graag de tijd u heel persoonlijk te adviseren. Dam 19, Zierikzee Gelukkig adres voor betaalbare Mode. Kleuterfeest in Smalstarl Zeeuwse - gemeentebesturen voelen zich gepasseerd

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1973 | | pagina 3