Surinaamse verschuiving is geen oplossing 4-pers. eethoek intermeubel verdwenen verlooide BLIK DOOR HET WERELD VENSTER SNEEUWRAMP IN ZUID-ITAIAË Frankrijk en Engeland toeschietelijker? Het anti- inflatiebeleid Rantsoenering benzine in V.S.? GENÈVE GAAT WEL DOOR Argenta" Super Lux: de lamp met 30% meer licht op tafel ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Donderdag 6 december 1973 Nr. 21400 7 Vrijdag 7 december, 20.20, Nederland 1: Nana Mouskouri. Èen show rond de Griekse zangeres Nana Mouskouri. Suriname heeft een politieke aardverschuiving meegemaakt, maar daarmee zijn de problemen geens zins opgelost. Integendeel, ze zijn er zo mogelijk alleen maar moeilijker door geworden. Het kan niemand verwonderen dat premier Sedney is weggevaagd. Onder zijn regering is Suriname voortdurend achteruitge gaan zowel in sociaal als in ekono- misch opzicht. Zo leverde hij gratis munitie aan de oppositiedie nu overigens de taak krijgt het in dit opzicht beter te doen. Over al te veel middelen krijgt ze daarbij niet te beschikken. Zo overweldigend is de stembus zege nu ook weer niet geweest dat de Nationale Partij Kombinatie NPK een solide basis in het parlement krijgt. En zelfs de samenstellende delen van de kombinatie zijn het wel eens geweest dat Sedney moest ver dwijnen maar over wat ze moest doen daarna heerst nogal wat me ningsverschil. Onder andere over het netelige punt van de onafhankelijk heid: sommigen willen die pas na dat de ékonomie wat steviger is. a?i- deren menen die ekonomie juist sie- viger te kunnen maken door onaf hankelijkheid inklusief nationalisa ties. En de grote Hindoestaanse par tij van Lachmon, de sterke man op de achtergrond, is geenszins ivegge- vaagd zodat diens verzet tegen on afhankelijkheid ook geenszins ge broken is. Wat Sedney plus zijn eigenlijke baas Lachmon veel stemmen kostte was de korruptie. Maar de forste groepering in de kombinatie die nu mag regeren is de nationale partij die indertijd met premier Pengel niet veel beters liet zien. En wat akeliger is: nu verloren niet alleen partijen, ook een bevol kingsgroep: de Hindoestanen moes ten wijken voor de Creolen, de Su- rinamers van neger af stamming die hierbij geholpen werden door Suri- namers met een Javaanse achter grond. Een raciale tegenstelling die belet dat zich een echte Surinaamse natie als eenheid kan presenteren, wat sommigen zien als een grote be lemmering om de onafhankelijkheid te aksepteren die Den Haag zo graag zou zien. Anderen geloven ju.ist dat de onafhankelijkheid die raciale te genstelling zou laten verdwijnen omdat men dan onder de druk van de moeilijke omstandigheden daar toe wel gedwongen zou worden. Drie zorgen De theorie is aurdig, de praktijk in het buurland Guyana waarmee Suriname in menig opzicht vergele ken kan worden echter is geheel an ders. Daar kan trouwens evenmin Advertentie Nieuw aangekomen tafei met uitschuifbaar formicablad tijdelijk f 495.- Zie etalage meelstraat 31 zierikzee HAMBURG. Na een zuinigheids waarschuwing van Bonn heeft men in Hamburg toch nog iets gevonden, om feestverlichting te ontsteken. Onderbroken rijen kleine lampjes voor de ornamenten en het staat best aardig. gesproken worden van een enorme ekonomische opleving onder verge lijkbare omstandigheden. Nederland heeft, niet alleen om de kwalijke naam van kolonialistisch land kwijt te raken, ook al loopt Suriname by lange na niet aan de Haagse leiband, maar meer nog om verschoond te worden van de immi gratie die een gevolg is van de slechte sociaal ekonomische omstan digheden, het grootste belang erbij dat de nieuwe regering slaagt waai de vorige faalde. Na kan de Suri naamse kritiek dat de ontwikke lingshulp daarbij niet erg heeft ge holpen weerlegd worden. Anderzijds kan evenmin ontkend worden dat juist de onzekerheid over het so- ciaal-ekonomisch beleid in Parama ribo en over de onafhankelijkheid, remmend werkt op de lust van bui tenlandse ondernemingen in Surina me anders te werken dan ze nu doen en waarbij inderdaad de bevolking weinig profiteert vergeleken met de winst die weer uit het land weg vloeit. En dit soort ekonomische injekties van het bedrijfsleven kunnen nim mer geheel vervangen worden door overheidshulp - de twee stimulansen voor de ekonomie storteren alleen in samenwerking effekt. Voor dit eko nomische en voor het raciale pro bleem, plus dat van de onafhanke lijkheid - samen de drie grote zor gen van Suriname - is ook nu geen oplossing gekomen. ROME, 4-12. Aanhoudende sneeuwstormen hebben dinsdag in veel Zuiditaliaanse steden tot dra matische toestanden aanleiding ge geven. In Avèllino onder Napels lag de sneeuw anderhalve meter hoog. On der deze last is het dak van een pas afgebouwde en onlangs in gebruik genomen sporthal, ingezakt. Bij Salerno wacht men op een le vensteken van een patrouille van vijf carabinieri (rijkspolitiemannen), die maandagmiddag was vertrokken voor een zoekaktie naar zes vermiste kolenbranders. In het gebergte waar nu dozijnen politiemannen de bossen uitkammen ligt de sneeuw hier en daar twee meter hoog. BRUSSEL, 5-12. Frankrijk en En geland zijn in Brussel meer bereid gebleken tot een dialoog over de Europese olieproblemen dan voor been. Dat is dinsdagmiddag duidelijk gebleken tijdens het geheime beraad van de minister van buitenlandse zaken van de EEG in Brussel. Echte besluiten over de Europese houding ten aanzien van het energieprobleem moeten echter op de komende EEG- topconferentie in Kopenhagen geno men worden. Dat was ook een dui delijke conclusie die getrokken 'kon worden na het gesprek van de mi nisters. BRUSSEL, 5-12. Ondanks grote bezwaren van de Nederlandse mi nister van financiën, Duisenbcrg, is Nederland in Brussel toch akkoord gegaa met een Europese resolutie tegen de inflatie. De bezwaren van de Nederlandse bewindsman kwa men er op neer, dat onvoldoende re kening gehouden was met de invloed van de energiecrisis op de economie. KORTE BERICHTEN UIT HET BINNENLAND DEN HAAG. De Nederlandse con sument profiteert nog steeds niet mee van de prijsdalingen voor rund vlees, die op de slachtveemavkt al geruime tijd worden waargenomen. Dat vindt het Consumenten Contact. ROTTERDAM. De Rotterdamse politie heeft het lijk geborgen van de Indiase tweede-stuurman K. K. Coolper, die zaterdagochtend in de Waalhaven was verdronken. De man was uitgegleden op een touwladder, terwijl hij de diepgang van zijn schip langs de romp probeerde af te lezen. DEN HAAG. Minister Boersma van sociale zaken heeft overeen komstig het advies van de stichting van de arbeid, een algemene ver gunning verleend voor het inhalen van de verzuimde uren op 24 en 31 december a.s., voor zover daarover nog afspraken in het bedrijfsleven worden gemaakt. UTRECHT. Het premiepercentage van de verplichte ziekenfonds verze kering zal voor het jaar 1974 wor den vastgesteld op 9,5 procent. Dit heeft de ziekenfondsraad meege deeld. HILVERSUM. De aktie van de „Wilde Ganzen", die het IKOR op 28 oktober jl. organiseerde tegen de hongersnood in Ethiopië, heeft tot dusver ongeveer f 360.000 opgele verd. De giften blijven nog steeds binnenkomen, aldus een woordvoer der van het IKOR. ROTTERDAM. Een namaakbom heeft maandagnacht voor conster natie gezorgd in het Rijnhotel te Rotterdam. Omstreeks 00.30 uur vond een gast in zijn kamer op de derde verdieping in de lade van een wandtafeltje twee bruine staven, van waaruit draden verdwenen in het tafeltje. KOOG AAN DE ZAAN. De 80- jarige rentenierende veehouder L. Krijt is in de nacht van zondag op maandag in zijn woning in Koog aan de Zaan door een insluiper overval len. De bejaarde man liep een bloe dende hoofdwond op toen hij zich tegen de indringer verweerde. Deze ging er vandoor met 50 gulden. GROESBEEK. In de gemeente Groesbeek is een groot aantal tbc- gevallen geconstateerd onder de mannen van dertig jaar en ouder. Er wordt nu een extra onderzoek ver richt door de Stima in samenwer king met het gemeentebestuur. Twee doden bij frontale botsing DOESBURG, 5-12. De 22-jarige A. Lunenberg uit Zevenaar en de 21- jarige mejuffrouw R. Verheij uit Doesburg zijn bij een verkeersonge luk om het leven gekomen. Zij zaten in een personenauto, die op Rijks weg 51 in Drempt bij Doesburg in een bocht slipte en tegen de voor kant van een vrachtwagen botste. Bij val van 21 meter alleen enkel gebroken DEN HAAG, 4-12. Door een mis verstand met een collega op de grond heeft de 17-jarige monteur A. J. Cocijnse uit Vianen in Den Haag een val van 21 meter gemaakt, waar bij hij slechts een enkeL brak. De monteur stond boven de binnen plaats van een gebouw op een lift- platform, toen door het misverstand de kabel opeens van de trommel liep en de lift door de vergrendeling sloeg. Eenentwintig meter lager sloegen monteur en lift tegen de ste nen, waarbij de monteur alleen zijn enkel brak. WASHINGTON, 5-12. De regering Nixon zal pas tegen het eind van deze maand beslissen of in Amerika de benzine zal worden gerantsoe neerd. Dit is dinsdagavond bekend gemaakt door onderminister van financiën William Simon, kort nadat hij door president Nixo was be noemd tot hoofd van. een nieuw su perbureau dat zich moet gaan bezig houden met de toenemende oliecrisis Geboortegolf door% soberheid MILAAN, 5-12. De soberheids maatregelen waartoe de Italiaanse regering heeft besloten, kunnen een ramjjzalige geboortegolf in het toch al overbevolkte Italië tot gevolg hebben, zo schrijft prof. Adriano Buzzati Traverso, een van de leiden de experts inzake bevolkingsvraag- stukkne, in de „Corriera Delia Se ra". De vroege sluitingsuren voor restaurants, bioscopen en televisie en het zondagsrijverbod kunnen „paar tjes, getrouwd of niet, verleiden tot meer en langduriger liefdesspel", zo meent hij. JERUZALEM, 5-12. De Ameri kaanse onderminister van buiten landse zaken Kenneth Rush lieeft dinsdag in Jeruzalem een onderhoud van een uur gehad met de Israëli sche minister van buitenlandse za ken Abba Eban. Tegen verslaggevers zei Rush later dat zyn optimisme dat het conflict in het Midden-Oosten opgelost wordt is gebleven. Hij voorziet dat de vre desconferentie in Geneve volgens plan nog deze maand begint. Wat biedt de BEELDBUIS? DONDERDAG 6 DECEMBER NED. I: Met Beertje Colargol, de komische filmfragmenten van Zwijgen is goud en een tekenfilm met Popeye vult de VPRO het uur tussen zeven en acht. Na journaal en Berichten uit de samenleving staat een aflevering van de Amerikaanse serie All in the familie klaar. Edith viert met haar man, dochter en schoonzoon haar verjaardag met een dineetje in een Italiaans restaurant. Maar zoiets gebeurt in het gezin Bunker niet vlekkeloos. In Zipcode een reportage over het oliesjeikdom Koeweit. De VPRO besluit het pro gramma met de anderhalf uur du rende speelfilm Mon oncle Antoine van de Canadese regisseur Claude Jutra. Ondanks het slechte sociale klimaat in een mijnwerkersstadje heerst er een sfeer van warme men selijkheid en eendracht. Mon Oncle Antoine is op diverse filmfestivals onderscheiden. NED. II: Om zeven uur brengt de EO Koffiebar waarin de Engelse zanger David Pope te beluisteren is. Vervolgens wordt tot acht uur hel documentair programma Polar Bear afgedraaid. Deze Candese produk- tie beschrijft de jaarlijkse trek - in de wintertijd - van de ijsberen in de Canadese provincie Hudson Baai. Na het journaal is de camera gericht op Land in zicht. Met name worden de wandel en handel beschreven van de filmevangelist José Diego Flores. Onder de titel Teletournee begint een muzikale ontdekkingsreis met natuuropnamen o.a. in Finland en Lapland. Hierop aansluitend een af levering rau de, aktualiteitenrubriek Nader bekekenVervolgens wordt tot elf uur deel twee uitgezonden van de Engelse serie Trans-African Hovercraft. Voordat Den Haag Van daag op het beeld komt, zendt de EO nog een kwartier geestelijke zang uit. DONDERDAG 6 DECEMBER NED. I: 10.45 en 14.00 Schooltele- In casu waar moet hij het geld vandaan halen voor de inrichting van de woning, de huwelijkskosten en straks het geld voor de instand houding van zijn huishouden? Hoe wel ik daarvoor geen enkel bewijs heb, neem ik toch aan, dat die ver dwenen verloofde wel van het een en ander op de hoogte zal zijn ge weest." Hoofdstuk 10 Waarin Sander van Pais zich niet bloot geeft en Grilder ook weer een rol speelt Dit laatste zei Brandt ook tegen z'n chef, nadat deze het rapport van de Amsterdamse politie omtrent Sander van Pais had gelezen. „En daarom ga ik steeds meer overhellen naar de gedachte, dat die meneer Van Pais een rol gespeeld heeft in de verdwijning van Jannie Ertsma. Ge stel. dat ze op het punt heeft ge staan haar verloving uit te maken, omdat ze wat over het verleden van haar verloofde heeft vernomen. Dat is helemaal geen gekke gedachte. Een verbroken verloving betekent in de kringen van de families Ertsma en Van Pais min of meer een schan daal. De ouders van die Sander gaan dan op zijn minst een verklaring vragen en dan komen de wandaden van zoonlief uit. Aangenomen, dat pa en ma Van Pais er niet van op de hoogte waren. Hoe reageerde Sander van Pais op het plan, dat Jannie de trouwerij niet zou laten doorgaan? Een kat in het nauw maakt rare sprongen, meneer." „Jawel, Brandt, maar je vergeet nu één ding." ..Wat dan. meneer?" De jongeman zat op de avond van visie; 18.45 Ti-ta-tovenaar18.55 Niews; 19.05 Beertje Colargol; 19.15 Zwijgen is goud; 19.45 Popeye; 20.00 Journaal; 20.20 Berichten uit de sa menleving; 20.35 All in the family; 21.00 Zip code; 21.45 Mon oncle An toine; 23.15 Journaal. NED. II: 18.45 Ti-ta-tovenaar; 18.55 Nieuws; 19.05 Koffiebar; 19.25 Polar bear; 20.00 Journaal; 20.20 Lan inzicht; 21.05 Teletournee; 21.55 Nader bekeken; 22.15 Trans-African Hovercraft23.00 Met woorden en muziek; 23.15 Den Haag van daag; 23.25 Journaal. VRIJDAG 7 DECEMBER NED. I: Om zeven uur gaat the Advertentie voor dezelfde stroomkosten de dertigste december ergens hoog in de lucht tussen Amsterdam en Tokio. Wil je nog beter alibi heb ben?" Brandt kneep één oog half dicht. „Als hij nu eens met opzet gezorgd heeft voor een waterdicht alibi en het vuile werk aan een ander heeft opgedragen?" „Je bedoelt, dat je nu weer denkt aan onze aanvankelijke reconstruc tie?" „Precies, meneer. Die Sander kan zijn verloofde de avond voor zijn vertrek een briefje gestuurd hebben. Of telefonisch hebben ingelicht. Er komt een man - of een vrouw, dat kan ook - maandagavond, naar je toe. Punt van afspraak: het Prinsen park. Tijd omstreeks half acht. Met een belangrijke boodschap Die man of vrouw heeft opdracht Jannie om zeep te helpen. De persoon in kwestie heeft van tevoren de situa ties in het park in ogenschouw ge nomen en de mogelijkheid ontdekt zich van het lijk te ontdoen via de achterkant van het park. Maakt een gat in de omheining en alles is com pleet om het drama tot in de puntjes te doen slagen. Ik heb veel zin om die meneer Sander eens goed aan de tand te voelen." Inspecteur Benning schudde het hoofd. „Gaat nie.t jongen. Geen be wijs. Enne de familie Van Pais is te bekend in onze stad Hij is di recteur van drie grootwinkelbedrij ven en als ik goed ben ingelicht ook nog commissaris van een paar an dere grote instellingen. We hebben nog altijd enkel veronderstellingen. Het enige feit is: er verdwijnt een vrouw, weliswaar onder verdachte omstandigheden, maar een dader hebben we niet en evenmin een lijk. Eddy go round show van start. Eddy Becker presenteert Petula Clark, Euson en hoogstwaarschijnlijk Gil bert'O Sullivan. Na het journaal zingt Nana Mouskouri nummers uit haar internationale repertoire. Na dit programma waarin ook de Sitar- ki gedanst wordt maakt Ted de Braak hel drie Nederlanders erg moeilijk. Muziek en zang door Rocco Granata en Oscar Harris and the Twinkle Stars. Begeleid door de or ganist Feike Asma zingt de sopraan Annette de la Bije een aantal gees telijke liederen in de Dagsluiting. Na de rubriek Uit de kunst is er nog een gesprek met minister-president Den Uyl over het kabinetsberaad van vandaag. NED. II: Allereerst een aflevering van Wat een familie, waarin blijkt dat een kleine aanrijding grote ge volgen kan hebben. Daarna wordt een nieuw deel op de buis gebracht van de avonturenserie Arthur waar in deze wordt overvallen. Na het journaal worden de deelnemers aan de kwis Alles of niets getest op spe cialismen, parate kennis en reactie vermogen. Spannende momenten in Hec Ramsey, om kwart over negen. Ramsey, vervuld van haat en mach teloze woede nadat zijn aanstaande vrouw en haar zoontje bij een post- koetsoverval gedood zijn gaat op zoek naar de moordenaar. De IKOR brengt om tien voor elf Toekomst shock, een programma dat zich be zig houdt met gewetensconflicten. Presentator is de bekende acteur Orson Welles. VRIJDAG 7 DECEMBER NED. I: 11.10 Schooltelevisie; 18.45 Ti-ta-tovenaar; 18.55 Nieuws; 19.05 The Eddy go round show; 20.00 Journaal; 20.20 Nana Mouskouri, 21.10 Ted en de meeste^kwisse 22.40 Muzikale dagsluiting; 22.50 C.' sprek met de Minister-Preside. 23.00 Uit de kunst; 23.25 Journaal. NED. II: 19.45 Ti-ta-tovenaa' 18.55 Nieuws; 19.05 Wat een familie: 19.30 Arthur; 20.00 Journaal: 20.2( Alles of niets; 21.15 Hec Ramsey: 22.50 Toekomstshock; 23.40 Journaal. Wil je met alle geweld doorgaan op de veronderstelling, dat Van Pais junior er meer van weet, bezoek hem dan nog eens en praat rustig met hem onder vier ogen. Maar vooral rustig. En wacht dan zijn reakties af." Sander van Pais was helemaal niet ingenomen met het hernieuwde bezoek van de rechercheur. „Nieuws over Jannie?" vroeg hij, maar Brandt onderkende de spot in zijn stem. De man bleef in de deurope ning staan. Brandt boog even en wees naar een stoel. „Gaat u zitten, meneer Van Pais, maar sluit eerst de deur achter u, want wat ik te vragen en te zeggen heb, kan beter onder vier ogen blijven." De man voldeed aan het verzoek, maar bleef staan en keek de re chercheur geringschattend aan. ,.U doet nogal geheimzinnig, meneer. Kijkt u soms teveel naar dc teevee?" „Misschien wel. misschien niet," antwoordde Brandt onverstoorbaar. „Mag ik u vragen, hoe uw dochtertje het maakt? U weet wel. die in Sin gapore woont. In de Valleyroad. Bij haar moeder: mevrouw Ana Jam Pau." Als rechcrcher Brandt gezegd zou hebben: „Ik arresteer u. verdacht van moord op uw verlofdc. zou de man niet meer geschrokken kunnen zijn. Sander van Pais werd geleide lijk aan krijtwit. Hij wankelde even en zocht steun aan de stoel, waarop hij tenslotte ging zitten. Een beven de hand zakte naar beneden in de colbertzak cn diepte daaruit een pakje sigaretten, waaruit hij er één nam. Brandt gaf hem vuur met zijn aansteker. (wordt vervolgd) 31 FEUILLETON DOOR GRÉ DE BOER

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1973 | | pagina 7