mondragon - zierikzee DE LANDBOUW WIL DISTRIBUTIE PROPAANGAS wefoffe jongens zijn... Amerikanen en Russen aan bestandslinies Minimumloon voor 15-22 jaar Weer pleidooi voor zomertijd Nederland en liet Nabije-Oosten DE CHARLOTS 0p zondag thuis? Dan op zaterdag gezellig uit! AGENDA Maan- en zon- verduisteringen Openbaar vervoer staat voor krachtproef Afspraken nodig over energie- en voedselverdeling Z VERDIEN JE EIGEN ZAKGELD! bezorger voor Noordgouwe Algemene staking in Frankrijk 2 Advertentie DEN HAAG. 5-12. De omstandig lieden dwingen tot distributie van propaangas. De heren J. van Noord en W.J. Lokhorst betoogden dit in de woens dag gehouden bestuursvergadering van het Landbouwschap, nadat drs. M. L. de Heer van de sociaal-econo mische afdeling van het schap had uiteengezet dat in pluimveehouderij, varkenshouderij en kalvermesterij zestig procent van de bedrijven van propaangas afhankelijk is. Men be sloot, de overheid ten spoedigste om de distributie te vragen. Vice-voorzitler C. G. A. Mortens had in zijn openingsrede al zijn in stemming betuigd met de op handen zijnde oliedistributie en opgemerkt dat het gebruik van propaangas be perkt zou dienen te worden tot de sectoren die er geheel op zijn aan gewezen. JERUZALEM, 5-12. Amerikaanse en Russische waarnemers zullen binnen een dag of wat hun posten innemen aan de bestandslinies in het Midden-Oosten, zo heeft een VN- woordvoerder in Jeruzalem dinsdag verklaard. De Russische waarnemers zijn en kele weken geleden in Cairo aange komen. De Amerikanen kwamen in middels in Israel aan. Verwacht wordt, dal Amerikaanse officieren observaties zullen ver richten aan de Israëlische zijde van de linies en de Russen aan de Egyp tische zijde. Situatie van Rijnwater permanent slecht BONN. 5-12. Terwijl de ministers van de Rijnoeverstaten in Bonn ver gaderden voor een schone Rijn. heb ben metigen bij O'chtcn aan de Waal in Nederland aangetoond dat het Rijnwater nog eVen slecht is als vo rig jaar. Er is geen verbetering gekomen in de kwaliteit van het water, op grond van een aantal metingen in dë loop van dit jaar is zelfs een stijging te constateren van de aanwezige hoe- Veelheden fosfaat, nylraat en ammo niak, die op 28 november j.l. resp. waarden bereikten van 2,1, 9.9 en 2,8 mili'gram per liter. DEN HAAG. 5-12. Met ingang van 1 januari 1974 zullen werknemers van 15 tot en met 22 jaar vallen on der de wet minimumloon en mini mumvakantiebijslag. De minimum jeugdlonen variëren naar leeftijd van 4o procent van het minimum loon voor 15-jarigen tot 92,5 procent voer 22-jarigen, een stijging van 7,5 procent per jaar. De regeling zal opnieuw worden bekeken wanneer onderwijs- en ar- beidsmaatregelen voor' werkende jongeren worden getroffen, en de werknemer de status krijgt van leerling, zo is woensdag in de Staats courant gepubliceerd. DEN HAAG, 5-12. Herinvoering van de zomertijd betekent, dat er meer gebruik kan worden gemaakt van het daglicht en zodoende een aanzienlijke besparing op het ener gieverbruik kon worden verkregen. Dit zeggen de Stichting Recreatie en de Vereniging Euriklok in een brief aan de regering, waarin gepleit wordt voor herinvoering van de zo mertijd. De voordelen, verbonden aan de herinvoering van de zomer tijd wegen bepaald zwaarder dan de nadelen, zo merken zij op. SOESTD1JK. Koningin Juliana heeft op paleis Soestdijk een facsi mile herdruk in ontvangst genomen van de eerste „Topographische en militaire kaart van het Koninkrijk der Nederlanden". Foto: bij de over dracht zien we v.l.n.r. prof. dr. ir. C. Koeman, reserve kolonel ir. J. A. C. E. van Roermond en direkteur H. Dijkstra van Unieboek Fibula. DEN HAAG, 5-12. De Nederlandse regering houdt onveranderd vast aan de befaamde 242 resolutie van de veiligheidsraad in al zijn onderdelen als basis voor de oplossing van het Midden-Oosten-conflict, aldus heeft minister mr. M. van der Stoel woens dag in de Tweede Kamer verklaard. Hij voegde hier echter aan toe, dat „wat sinds de publikatie van de me morie van toelichting naar voren is gekomen, dat in het licht van de nieuwe situatie bepaalde preciserin gen zijn aangebracht". Welke deze preciseringen waren," zei hij niet. De minister reageerde op vragen van kamerleden over persberichten, gebaseerd op hetgeen de woordvoer der van het ministerie van buiten landse zaken een dag eerder had ge zegd. en volgens welke Nederland van oordeel is dat Israël zich uit ..de" (dat wil zeggen alle) gebieden die het sinds de zesdaagse oorlog be zet houdt, moet terugtrekken. Raiulenprikkcr slaal 41 maal toe ENSCHEDE. 5-12. Een geheimzin- nige bandenprikker heeft de laatste 8 maanden 41 maal banden van au to's van de Enschedse vishandelaar J. Jonker lek gesneden. De man slaat altijd 's nachts toe en is tot nu toe nimmer gezien. Volgens de vis handelaar heeft herstel en vervan ging van de banden hem tct- nu toe zeker f 4.000 gekost. Hij weef. piet waarom de bandenprikker de ver nielingen aanricht. HOTEL - RESTAURANT - BIOSCOOP CONCERTZAAL - TELEFOON (01110) 2670 DE NU 00K IN NEDERLAND POPULAIRE FRANSE T0PK0MIEKEN EASTMANCOIOR IEDERE BEZOEKER van ons restaurant ontvangt zaterdag avond een vrijkaart voor de bioscoop voorstelling. Tevens serveren wij weer ons speciale CINEMA-MENU a 15,-: Toast met Parma ham Heldere kippesoep Kalfsvlees in kruidensaus met champignons, purée en doperwten Coupe Tricolore of Franse kaasplank EUROCENTBAFILM Toegang alle leeftijden Aanvang voorstelling 20.00 uur Aanvang hoofdfilm 20.30 uur. Flitsen" uit het buitenland TEL AVIV. De strijdkrachten van Israël zijn in staat van verhoogde paraatheid gebracht in verband met de gestegen spanning aan de be standslinies. Beide partijen bereiden zich op het ergste voor, verklaarde een hege Israëlische stafofficier woensda# in Tel Aviv. SANTIAGO. Al de grond die de afgelopen acht jaar door de Chileen se staat is onteigend, zal onder de boeren worden verdeeld, zo heeft het ministerie van landbouw meegedeeld BONN. De Nederlandse vervoers ondernemingen krijgen 42.500 rijver gunningen méér voor het goederen vervoer naar Duitsland. Hiermee komt het totaal aantal ritvergun- ningen op 627.500 voor het lopende vergunningen jaar, dat op 1 oktober 1974 afloopt. MADRID. Vijftien priesters zijn woensdag een „sit-in" actie begon nen in het paleis van de bisschop van San Sebastian. Zij willen hier mee steun betuigen aan de zes pries ters, die elf dagen geleden in de ge vangenis van Zamora een honger staking begonnen. SAIGON. Bij de slag óm de pro vincie Quang Due, bij de grens met Cambodja, hébben de strijdkrachten van Noord- en Zuid-Vietnam meer dan vijfhonderd man verloren aan doden, gewonden en vermisten, zo heeft een Zuidvietnamese militaire woordvoerder woensdag meegedeeld. LEIDEN, 5-12. Maandag 10 december zal de maan gedeeltelijk zijn verduisterd. Het verduisterings schema, opgegeven door de Leidse sterrenwacht, luidt: 00.37 uur: de maan 'treedt de halfschaduiv binnen, 02.09 uur: maan treedt de kernscha- duw binnen, 02.44 uur: midden van de verduistering, 03.20 uur: maan treedt uit de kernschaduw, 04.52 uur: maan treedt uit de halfscha duw. Maandag 24 december zal er een ringvormige zonverdiListering zijn. Deze verduistering begint in Neder land kort voor zonsondergang. Het midden van de verduistering kan in ons land niet worden waargenomen. De uiterste geringe bedekking is het best waarneembaar^ bij zonsonder gang en hel grootst in het uiterste zuidwesten van het land. DEN HAAG, 5-12. De huidige we- rcldvocdselsituatie cn de energie crisis dwingen tot afspraken op korte termijn. In de eerste plaats zullen de westerse landen moeten komen tot een rechtvaardige encrgicverde- ling. Voorts dienen er afspraken te ko men over de beschikbaarheid van voedsel en grondstoffen voor de voedselvoorziening. Dit, betoogde de vice-voorzitter van het Landbouwschap, de heer C. G. A. Mertens, in de woensdag ge houden bestuursvergadering. Hij zag in de huidige situatie weer eens een bewijs, dat wereldomvattende af spraken over de vorming, de finan ciering, het beheer en de verdeling van de goederenvoorraden dringend noodzakelijk zijn. Er dienen regelin gen en afspraken gemaakt te worden over de internationale transporten van voedsel en grondstoffen. UTRECHT, 5-12. De Nederlandse Spoorwegen verwachten dat door de benzinedistributie het woon- werk verkeer per trein met 25 tot 50 pet. zal toenemen. De grotere toeloop is afhankelijk van de hoeveelheid te verstrekken benzine: 45 of 85 liter per auto per maand. DODELIJKE ONGELUKKEN ROERMOND. De 21-jarige A. W. A. J. van Tilburg uit Heerlen is om het leven gekomen toen de bestuur der, van het Volkswagenbusje waarin hij meereed in St. Odilienberg wilde uitwijken voor een op de weg lig gende takel. Het busje ie tegen een boom gebotst. De takel is vermoe delijk van een vrachtauto gevallen. ALKMAAR. De 36-jarige me vrouw G. Bakker-Jong uit Sloot gaard (gem. Harenkarspel bij Alk- maai') is om het leven gekomen en haar echtgenote, de 50-jarige bollen- kweker P. Bakker werd ernstig ge wond. toen hun auto op een vracht auto botste. NIEDORP. - De 36-jarige me vrouw M. Bakker uit Baarland is om het leven gekomen bij een botsing tussen de door haar echtgenoot be stuurde personenauto en een vracht auto op een voorrangskruising in de provincialeweg in Verlaat Schagen. Beide voertuigen belandden in een sloot. De heer Bakker werd ernstig gewond opgenomen in een zieken huis in Alkmaar. WILLEMSTAD. De 56-jarige E. van der Veer uit Sommelsdijk is om gekomen in Willemstad. De autobus die hij bestuurde werd frontaal aan gereden door een vrachtwagencom binatie die in een slip was geraakt. Verpleegsters huilen niet UTRECHT. 5-12. Twintig procent van de verpleegsters huilt wel eens op de afdeling. Dat blijkt uit een en quête van de werkgroep 2000 onder verpleegsters in algemene zieken huizen, psychiatrische inrichtingen en instellingen voor zwakzinnigen. Een van de vragen was „waarom huilt u niet eens een keer op de af deling". Maar 0,3 procent ant woordde dat het niet mag en 4,2 pro cent dat het niet kan. „Ik hoef niet" zei 54 procent, „ik wil niet" 21 pro cent. Alle beschikbare materieel zal worden ingeschakeld om de forse toeneming van het reizigers-verkeer in redelijke banen te kunnen leiden. Desondanks wordt gerekend op prop volle treinen en bussen. Ook de bus ondernemingen rekenen op een gro tere toeloop, zij het in de spitstijden wat minder dan bij de treinen. Dit blijkt ui-t het actieplan van. de „Koördiatiegroep Openbaarvervoer Qliekrisis" (Kovok) van de Neder landse Spoorwegen en de KNVTO (busondernemingen en taxibedrij ven) dat tijdens een persconferentie in Utrecht openbaar is gemaakt. Delden heefl „vrije vuilniszak" DELDEN, 5-12. De stad Delden gaat het proberen met de „vrije vuilniszak". Voor de zakken die de gemeente lot nu toe leverde geldt als gevolg van de oliekrisis nu al een levertermijn van vier maanden. De gemeente, die met de verkoop van vuilniszakken (er worden er 300.000 per jaar gebruikt) een be drag an f 10.000,verdiende, wil deze inkomsten niet missen. Men heeft daarom besloten de reinigings rechten te verhogen. Veertig zwerfhonden ontdekt bij invalide ZUNDERT, 5-12. Bij de 57-jarige invalide J. M. in Zundert zijn 40 zwerfhonden gevonden. De man hield deze dieren in z'n woning, maar was niet in staat ze te verzorgen. Bijna alle beesten vertonen een slechte gezondheid. Achtendertig honden zijn overgebracht naar het dierenasiel in Breda. De twee lie velingshonden van dé heer M., die beiden een goede gezondheid hebben zijn in de woning gebleven. Kostenverhoging door stijging lamst mest prijzen UTRECHT. 5-12. De te verwach ten veiihcging van de kunstmestprij- zen af fabriek op grond van thans beschikbare gegevens zal de Neder landse boeren \oor een extra kos tenverhoging plaatsen van globaal genomen 1' 32 miljoen per jaar. Die prognose doet men bij de Uniê van Kunstmestfabrielceft in Utrecht, met uitdrukkelijk de aantekening erbij dat het bij die 32 miljoen niet zal kunnen blijven. Donderdag 6 december Zierikzee Huishoudschool; 14.00-0.00 uur spreekuur consementenvoorlichting. Jeugdsoos Brogum; 20.00 uur; ope ning speelzaal. Vrijdag 7 december Haamstede Camping Duinrand; 19.30 uur; uit voering „Witte van Haemstede". Openbare basisschool „Prinses Ire-' ne"; 20.00 uur. ouderavond. Zaterdag 8 december Zierikzee Concertzaal; filmvoorstelling. Renesse Dorpshuis; 20.00 uur; toneelvoorstel ling ..Op Drift". Maandag 10 december Zierikzee Stadhuis; 20.00 uur; vergadering ge meenteraad. Mondragon-fover; 20.00 uur; lezing Z.V.U. Hotel „Het Wapen van Renesse"; 20.00 uur, jaarvergadering IJsvere niging „Renesse". Dinsdag 11 december Haamstede Hotel Bom; 18.15 uur, Coöp. Land- bouwvereniging „C. et C.\' Kerkwerve 14.00 uur; zang- en spelmiddag van de kleuters voor de bejaardensoos. Woensdag 12 december Zierikzee Stadhuis; 20.00 uur; vergadering ge meenteraad. Noordgouwc Hotel v. d. Weijde; filmvoorstellin gen Rode Kruis; 16.00 uur voor kin deren; 20.00 uur volwassenen. Dreischor Café „De Drie Schapen"; 20.00 uur; vergadering Groene Kruis „Schou- wen-Duiveland". Vrijdag 14 december Zierikzee Concertzaal; 20.00 uur; toneelavond Z.V.U. („Ik hou van uw vrouw"). Advertentie Wij zoeken een stevige knaap van een jaar of zeventien, in bezit van fiets of bromfiets, als Sollicitatiesschriftelijk, mondeling of telefonisch aan hei J kantoor van de Zierikzeesche Nieuwsbode (t.a.v. de heer I Van Loon), Jannewekken 11, Zierikzee. Telef. (01110) 2255. Camping Duinrand; 19.30 uur; uit voering „Witte van Haemstede". Hotel „Bom"; 20.00 uur; jaarverga dering motorclub „De Koppeling". Zaterdag 15 december Zierikzee Lutherse kerk; 19.30 uur kerstzang avond Zierikzees Kamerkoor. Woensdag 19 december Kerkwerve Kerstfeestviering va nde bejaarden. Vrijdag 21 december Zierikzee R.S.G. Prof. Zeeman; 20.00 uur film avond „Ziejook". Caféhoudster gewurgd KERKRADE, 5-12. In de rosse buurt van Kerkrade is hel lijk ge vonden van de 48-jarige kasteleinse F. L. Lingeman. Het lijk werd aan getroffen op de heren-wc van haar café. De politie van Kerkrade spreekt het vermoeden uit dat de vrouw, gezien de sporen van geweld aan haar hals, gewurgd is. Inmiddels heeft de politie de 21- jarige werkloze kantoorbediende J. E. te Heerlen gearresteerd, die een volledige bekentenis heeft afgelegd. BEIROET. Twee schepen van de Amerikaanse zevende vloot zijn dooi de Straat van Bab el Mandeb de Rode Zee binnengevaren, meldt het Iiraakse nieuwsbureau uit Aden. LAATSTE NIEUWS PARIJS, 6-12. In Frankrijk is hë- den-donderdag een algemene staking begonnen, die het openbare leven voor een groot deel ontwricht. De grote vakbonden hebben de staking uitgeroepen met steun van de linkse oppositiepartijen, uit pro test tegen de stijgende kosten van levensonderhoud. In Parijs en in de Franse provin ciesteden zijn donderdagochtend de kranten niet verschenen. Verder is hel huisvuil niet opgehaald. Miljoenen werknemers hebben met voel moeite hun werkkringen kun nen bereiken. Bij do spoorwegen was donderdagochtend nog maar een derde van het aantal gebruikelijke treinen in gebruik. In Parijs heeft de regering op drukke punten aan de rand van de slad. militaire vrachtwagens in be drijf gesteld. De verkeerslichten wa ren builen werking. Ook het binnenlandse luchtver keer in Frankrijk is door de staking bijzonder getroffen. De scholen bicven donderdag ge sloten en de onder toezicht van de staat staande televisie en radio had den hun activiteit tot een minimum beperkt. 7

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1973 | | pagina 2