Nederlandsche Bank verhoogt tarieven WEENSE WORSUES Inbraak bij juwelier te Bruinisse Twee vrouwen omgekomen DE ZIERIKZEESCHE COURANT Rode Kruis-hulp voor slachtoffers Nabije Oosten Japan doet lief tegen Arabieren „Autoloos" soms voordelig „Oliekraan verder open bij begin terug trekking Israël" 429" „Hoor wie tikt daar" ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Donderdag 6 december 1973 I30stc jaargang Nr. 21400 WAARIN OPGENOMEN 1797- 1889 REDAKTIE, ADMINISTRATIE EN BEZORGING: Jannewekken 11, Zierikzee. Postbus 1. Tel. (01110) 2255. Tel.-nummers na 18.00 uur: Redakteur: M. J. Bij de Vaate (01110) 2938; Advertenties: (01110) 2118 of 4188; Be zorging (01110) 4188. Postrekening 13 76 77. ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIES: Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling 14,50; per jaar 55,Losse nummers 30 cent - Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag - Advertentieprijs 21 cent per losse mm.; „Succesjes" (max. 4 regels) J 2,75. Vraagt onze contractprijzenI De advertentieprijzen zijn exclusiel 4 B.T.W. Uitgave: B.V. Drukkerij v/h Lakenman Ochtman, Zierikzee. In dit nummer: Sint ivas hier en daar en overal Gasgeyser bleef branden: 's -GK AVENZANDE,.5-12.De 29- jarige mevrouw Baljeu-Vendeloo uit 's-Gravenzande en de 57-jarige me vrouw Vendeloo uit Schiedam zijn woensdagmorgen omstreeks negen uur dood in bed aangetroffen. Bij onderzoek is gebleken, dat de keukengeyser de gehele nacht is blij ven branden, waardoor in het huis vermoedelijk een groot gebrek aan zuurstof is ontstaan. Omstreeks half negen ontdekten buren dat uit het huis stoomwolken Benzine in Noorwegen op de bon OSLO, 5-12. Noorwegen gaat ben zine rantsoeneren. Evenals in Zwe den zullen met ingang van 7 januari a.s. bonnen worden verstrekt. Dit heeft miister van handel Jens Ever- sen woensdag in het Noorse parle ment bekendgemaakt. De minister zei voorts dat er met ingang van het komende weekeinde een rijverbod zal gelden vanaf za terdag 12.00 uur tot maandag 02.00 uur. DEN HAAG, 5-12. De bijdragen van de Nederlandse bevolking op giro 777 van het Nederlandse Rode Kruis in Den Haag voor de hulpver lening aan de slachtoffers van het conflict in het Midden Oosten heb ben de kwart miljoen gulden over schreden. Het Nederlandse Rode Kruis heeft de afgelopen twee maan den ettelijke hulpzendingen medica menten, verbandmiddelen en voedsel verzorgd naar gebieden van de bjj het conflict betrokken partijen, waar ernstige nood heerste. S. kwamen. Ze. waarschuwden de poli tie die zich via een raam, dat moest worden opengebroken, toegang tot het huis verschafte. Volgens een doktersverklaring moeten de dames omstreeks zes uur in de morgen zijn overleden. De heer Bal jeu was niet in huis. Hij wordt in een ziekenhuis in Delft verpleegd. BEIROET, DAMASCUS, AMMAN, 5-12. Om zeker te zijn van de voor zijn economie zo belangrijke Arabi sche olie heeft Japan in het Nabije Oosten een „Vriendschapsoffensief" gelanceerd. Met het doel de Arabische landen gunstig te stemmen heeft de Japan se redering om te beginnen Israël verzocht de in 1967 bezette gebieden aan de Arabieren terug te geven. Voor het werk van het VN-bureau voor hulp aan de Palestijnse vluch telingen (UNRWA) heeft Japan voor het volgend jaar zijn bijdrage ver hoogd van 1 tot 5 miljoen dollar. AMSTERDAM, 5-12. Het gaat niet iedereen slecht op de autoloze zojir dag. In de treinen wordt zondags b\j- na dertig procent meer gegeten en gedronken dan op zondagen vóór dc autoloze zondag. Aldus drs. P. J. van Houten, alge meen-directeur Wagons-Lits Neder land, die verder van oordeel is, dal tal van Nederlanders thans de voor delen van de trein hebben ontdekt. Hij verwacht, dat zij ook na de olie moeilijkheden eenzelfde standpunt zullen blijven innemen. WASHINGTON, 5-12. Saoedië- Arabië zal zijn produktie en versche ping van olie naar het westen gaan opvoeren zodra Israël begint met de terugtrekking uit de bezette Arabi sche gebieden. Dit beeft de Saoedi- sche minister Van olie, sjeik Jamani, in Washington bekendgemaakt. Samen met zijn Algerijnse collega Abdessalem verblijft Jamani een week in de Verenigde Staten. Na een onderhoud van anderhalf uur met de minister van buitenlandse zaken Henry Kissiger vertelde hij op een persconferentie dat er redenen kunnen komen voor de Arabische olielanden, om hun leveranties aan hei westen weer te verhogen. De Geneefse conferentie moet op 18 de cember beginnen. Advertentie ,/f ^oocfljuijö" Havenplein 7 - Zierikzee Weekmenu: (ook op zondag) franse bocrenpatc gebraden jonge cend roomijs met rhumcakcjcs a 17,50 Tafelreservering: (01110) 2584 AMSTERDAM, 5-12. De Netlerliiiulsehe Bank gaat met ingang van lieden-donderdag 6 december, haar tarieven over de hele linie met een vol procent ver hogen. Het wisseldisconto wordt nu 8 procent, het promcsscndisconto gaat naar 9 procent, de rente voor voorschotten in rekening-courant en beleningen voor particulieren naar 10 procent en voor andere naar 9 procent, aldus de Centrale Bank. De Nederlandsche Bank heeft de maatregel genomen met het oog op de stijging van het binnen- en bui tenlandse renteniveau. De verhoging is de zesde in ruim zes maanden. De laatste verhoging dateert van 16 ok tober. Toen verhoogde de Nederland sche Bank haar tarieven over de hele linie met een half procent. De wijziging van het promessen- disconto is het belangrijkste, omdat de banken hun rentetarieven op kortlopende kredieten en leningen aan het bedrijfsleven meestal kop pelen aan dit tarief. „Onaangename verrassing" Geldmarktkringen noemden de Advertentie pot 180 gram 99 discontoverhoging een „onaangena me sinterklaasverrassing", maar de maatregel werd toch logisch geacht gezien de ontwikkeling van de ren tetarieven en de „zware aanval op de gulden". Wel is men algemeen van oordeel dat meer maatregelen noodzakelijk zijn om de binnenland se geldmarkt steun te bieden. De tarieven voor daggeld waren woensdag reeds opgelopen tot circa 11 procent en de verwachtingen zijn dat donderdag 14 tot 18 procent zal gelden. „We krijgen weer crisis-ach- tige tarieven", aldus een wisselma kelaar. In beurskringen toonde men zich niet verrast over de maatregel. In het niet-officiële beursverkeer rea geerde de obligatiemarkt niet. „Het zit al verdisconteerd in het woensdag sterk gedaalde koerspeil", zo zei een obligatiemakelaar. Hij voegde ereaan to edat de koer- esn „Vermoedelijk niet verder zullen dalen". Volgens de zegsman circu- leei'den woensdag op de beurs ge ruchten dat een couponbelasting zou worden ingevoerd. Voor de aandelenmarkt zijn de verwachtingenniet positief. 'Men verwacht geen paniek, maar „gunstig kan het nooit zijn", aldus een make laar. PANAM in moeilijkheden NEW YORK. 5-12. Als het brand stoftekort in de Verenigde Staten aanhoudt zal Pan American Airways overheidssubsidie moeten aanvragen om te kunnen blijven vliegen. Dit staat in een brief van de president van de maatschappij, William T. Seawell, bij het jongste kwartaal- overzicht dat de aandeelhouders dezer dagen hebben ontvangen. Panam verwadht dat zij haar activi teiten in het komende jaar met vijf tien procent zal moeten beperken. ZIERIKZEE. St. Nicolaas deze week op het toppunt van zijn aktiviteit, kon het op een gegeven moment niet meer aan en charterde maar liefst zes sub-klazen en veertien Zwarte Pieten, zowel voor dak als straatwerk. De Prot. Stichting voor Maatschappelijk Werk en Gezinsverzorging, had voor die noodoplossing gezorgd. Zieken, invaliden en bejaarden werden door de leden van het Klazen-gilde bezocht en bedacht. Ze werden vereeuwigd voor het gebouw van de stichting in de Nieuwe Boogerdstraat. (Foto: Zierikzeesche Nieuwsbode) BRUINISSE. 5-12. In dc nacht van dinsdag op woensdag (4 op 5 decem ber) is geprobeerd een etalage leeg te roven van dc juwelicrszaak „La Renaissance" te Bruinisse. Even voor twaalf uur, stopte voor de zaak een auto waarin drie mannen. Met een ijzercrcn buis werd de* ruit ingesla gen.. Men had er echter kcnlfjk niet op gerekend, dat achter dc gewone ruit. nog een extra ruit zat, met hardglas om tegen inbraken tc bc- sehermen. In dc voorste ruit ontstond een groot gat. Het doorslaan van de tweede ruit gaf meer moeite en in tussen was door de buren grasgerin- kel gehoord. Overbuurman C. Hoo- gerwerf knipte in zijn muziekzaak het licht aan en de heer W. van den Ouden, die eveneens maar een tien tal meters verder woont, kwam eveneens naar buiten. Ze zagen een auto waarin drie mannen wegreden. Door het betrekkelijk kleine gaatje in de tweede ruit. hadden de dieven aldus de eigenaar de heer P. J. in "t Veld slechts een bescheiden aantal voorwerpen kunen weggraaien, waarschijnlijk enkele horloges. De schade was nog niet exact opgeno men. De heer in T Veld was zelf afwe zig. Mevrouw in 't Veld was al naar bed en heeft van het gehele geval niets gehoord. De heer in "t Veld houdt opruimingsuitverkoop. De die ven hebben bij het opruimen wel licht wat willen helpen, maar de manier wordt toch niet erg gewaar deerd. Dit nummer bestaat uit 10 pagina's Hartstocht in geloofszaken, i J vindt zijn grond in een zeker geheim ongeloof. a Verwachting tot vrijdagavond: Iets minder wind Wisselend bewolkt met plaatselijk enkele buien; vrij krachtige tot harde, aan de kust eerst nog storm achtige wind tussen west en noord west. later overal afnemend tot krachtig of matig; minimumtempe raturen ongeveer 3 graden, maxima morgen rond 7 graden. Voor zaterdag: Aantal uren zon: 1 tot 5. Min.-temperaturen: omstreeks nor maal. Max.-temperaturen: 0 tot 5 graden onder normaal. Kans op een droge periode van min stens 12 uur: 70 procent. Kans <?p een geheel droog etmaal: 40 procent. ZON- EN MAANSTANDEN 7 dcc. Zon op 8.33. onder 16.29. Maan op 14.22, onder 5.17. Volle maan: 10 dec. (2.34). HOOG- EN LAAGWATER ZIERIKZEE: Hoogwater Laagwater 7 dec. 0.19 12.44 6.18 18.40 Springtij: 12 dcc. HET WEEKOVERZICHT DE BILT, 6-12. Het K.N.M.I. deelt mede: Een zwakke rug van hoge luchtdruk trekt over ons land naar het oosten waardoor de wind weer gaat afnemen. De aangevoerde lucht is iets droger cn minder zacht. Er kunnen nog enkele buien vanaf de Noordzee ons land binnendrijven. Donderdag trok een diepe depres sie van Schotland naar Noorwegen en verder naar de Oostzee. De depressie veroorzaakte op de Noordzee zeer zware storm uit west tot noordwesl. Ook langs onze kust wakkerde de wind flink aan. Met uitzondering van noordelijk Scandinavië, Finland en Rusland is de vorst nu uit geheel Europa ver dreven. In .Spanje en Italië werd hel woensdag 10 a 12 graden en daarmee maar 3 of 4 graden warmer dan bij ons. Alleen langs de oostkust van Spanje werd het 19 graden. DEN HAAG. Minister-president Den Uyl tekende op de ambassade van Is raël het condoleance-register in verband met het overlijden van de stichter ran dc' slaat Israël. David Ben Goerion.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1973 | | pagina 1