Investeringsbegroting W.M.Z. toont totaal 36,1 miljoen waarschuwing OPNIEUW BEROERING IN LEGERTOP Economie en democratie in staatsbestuur 4 STREEKNIEUWS Te Haamstede vijf nieuwe bronnen nodig BARRE WINTER IN DUITSLAND GOES, 3-12. De investeringsbegroting van <le N.V. Watermaatschappij „Zeeland" (W.M.Z.) voor 1974, laat een totaalbedrag zien van 36,1 miljoen gulden. Hel grootste deel van de geplande investeringen gaat naar de afdeling nieuwe werken (29,4 miljoen), ter wijl voor de afdeling exploitatie 6,1 miljoen gulden uitgetrokken is. Voor laboratorium en algemene za ken is ruim een half miljoen gulden gereserveerd. Hét Biesbosch-projekt van WMZ „slokt" het grootste deel op: ruim 21 miljoen gulden. Een tweede projekt in het kader van de aanvulling produk- tiemiddelen, infiltratie van Haringvlietwater, heeft in 1974 aan investeringen aanzienlijk minder nodig: i miljoen gulden. ïn de aanvoer- en transportsek- tor wordt rekening gehouden met investeringen ter grootte van 4,2 miljoen gulden. Miljoenen guldens. in belangrijke mate afkomstig van de afnemers van WMZ via de watergelden. De inves teringen zijn echter noodzakelijk, om een zo ongestoord mogelijke water voorziening te Verzekeren. Uit het onderstaande overzicht blijkt, waar aan het geld in 1974 zoal besteed zal worden. Nieuwe werken, produktie: vanuit de Isabella- en Zwartsluispolders in België wordt al geruime tijd polder- water betrokken, dat afgevoerd wordt naar de spaarbekkens bij het oppervlakte waterpompstation Braakman. In de loop van '73 werd zekerheid verkregen over een goede regeling voor afnamè van het Bel gische water. Daardoor is het mo gelijk om in 'het afstromingsgebied werken uit te voeren, waardoor een vlotte afname van het polderwater verzekerd is (tot nu toe werd ge werkt met tijdelijke voorzieningen). Voer 1974 is uitgetrokken een be drag van 2 miljoen gulden. De totale kosten van dit projekt bedragen 7,2 miljoen gulden. Voor de verbetering van de zuive- ringswerken van het pompstation Braakman is een bedrag van 4 ton nodig. In droge jaren moet het een extra behandeling ondergaan. Pompstaton Haamstede Bij het pompstation Haamstede zal de bronnenfcapaciteit moeten worden uit gebreid tot ongeveer 550 m3 per uur, waarvoor vijf nieuwe bronnep noodzakelijk zijn. Kosten: f 325.000,-. De uitbreiding zal eerst kunnen worden gerealiseerd, als goedkeuring wordt verleend op de aanvrage om de onttrekkingscapa citeit te mogen vergroten. Op het verzoek daterend Van 1970 - is nog geen beslissing gekomen. In het pompstation Halsteren moet het speelsysteem van twee filters worden verbeterd, in verband met toenemende vervuiling (het slib be vat veel kleideeltjes en het schoon- maaksysteem (lucht en water) wordt onvoldoende over de filters verdeeld. Ook is het nodig om de bedienings- apparatuur aan te passen. Voor de wijzigingen is een bedrag van f 250.000,- nodig, waarvan de helft in 1974 gebruikt zal worden. Voor de zomer van 1975 zal - ge let op het watergebruik-'- de win ningscapaciteit van het pompstation Huijbergen uitgebreid moeten zijn. Daarvoor zijn twee nieuwe bronnen nodig. Verder moet er een pompput gebouwd worden, terwijl een nieuwe noodstroomvoorziening noodzakelijk is. Het huidige aggregaat kan in 1974 bij kalamiteiten nog net het benodig de elektrische vermogen leveren. Ten laste der investeringsbegroting 1974 komt een bedrag van f 208.00,- Z1ERIKZEE. Nog vóór St. Nicolaas vielen deze twee ijskoude sneeuw poppen te fotograferen in eenZierik- zeese tuin. Al is het nu wat luw er, de natuur - zo blijkt - trekt zich van de oliecrisis niet veel aan. De popen zijn inmiddels alweer „verwaterd". (Foto: Zierikzeesche Nieuwsbode) Een deel van het bronnenveld van het pompstation Ossendrecht moet mogelijk worden vervangen in ver band met door de gemeente gepro- jekteerde bebouwing. Een oplossing kan zijn het maken van een nieuwe bron, waarvoor de kosten geraamd worden op f 110.000,-. De innameleiding- en besturing voor het grondwater uit Brabant van het pompstation St. Jansteen (uit 1966) is nog provisorisch. Het maken van de voorzieningen in definitieve vorm gaat in 1974 f 67.000 kosten. Biesboschprojek t van de automatisering Biggekerkc en verbetering aan de opjager Oost burg. G revel ingenbeliken Niewe werken, Haringvlietprojekt en Grevelingenbekken: in Ouddorp is in samenwerking met de Stich ting De Drinkwaterleiding Goereeen Overflakkee een proefinstallatie ge bouwd om de beste zuiveringsme thode voor het Haringvlietwater te onderzoeken, kosten: 1 V2 ton in 1974. De wijze waarop in de toekomst (1976) water uit het Haringvliet in de duinen bij Haamstede zal wor den geinfilteerd, is onderwerp van Advertentie NUTSSPAARBANK Uw ideale gezinsbank U bent welkom bij uw NutssRaarbank voor Buitenlands geld Reischeques NOORDWELLE: Nieuwe werken, Biesboschprojekt: de voorbereidingswerkzaamheden voor de aanleg van de Biesboschlei- ding, de aanleg van 14 kilometer "leiding (1,10 meter doorsnee) tussen Lage Zwaluwe en Huijbergen, de aanleg van 13 kilometer leiding (0,90 meter doorsnee) tussen Huij bergen en Vlissingen-Oost en de res tant-kosten van de zinkers in het kanaal door Zuid-Beveland, vragen in 1974 een bedrag van 21,1 miljoen gulden. Door WMZ (nieuwe werken en laboratorium) zal aan de zuive ring van het Biesboschwater al de nodige aandacht moeten worden be steed. Het ligt in de bedoeling de zuiveringswerken in de omgeving van 's-Gravenpolder aan te leggen. Er is "voor de studies een ton be schikbaar. Nieuwe werken, aanvoer- en tran- sportleidingen: in 1974 zullen weer diverse nieuwe leidingen aangelegd worden. Er is een bedrag van bijna 3,9 miljoen gulden voor uitgetrokken Op het programma staat onder an dere een gedeeltelijk nieuwe leiding van Kruinigen naar Yrseke, omdat de huidige leiding onvoldoende ca paciteit heeft. De leiding Haamstede-Zierikzee zal verzwaard worden om meer wa ter naar de opjager bij Zierikzee (en daardoor ook naar oostelijk Schou- wen-Duiveland) te kunnen transpor teren. Verzwaring is ook gepland voor de leiding van pompstation Haamstede 'naar Burgh, nog zomer 1974. De netdruk in Koudekerke en om streken is tijdens de zomermaanden vaak te laag als gevolg van 'bet toe nemende verbruik in Zuidwest- Walcheren. Daarom zal vanaf het Vlissingse Lammerenburg een gro tere leiding doorgetrokken worden, waardoor de druk voldoende wordt. In Zeeuwsch-Vlaanderen wordt het tweede deel van de leiding IJzen- dijke-Schoondijke gelegd en in de kuststrook van West-Zeeuwsch- Vlaanderen zal door de aanleg van een leiding Potjes-Zuidzande de wa tervoorziening verruimd worden. Nieuwe werken, installaties: voor noodzakelijke verbeteringen aan di verse opjagers in het verzorgings gebied is f 333.000,- uitgetrokken. Het betreft een nieuwe pomp voor de opjager Nieuwdorp, afbouw van de automatisering opjager Zierikzee, een nieuwe hogedrukgroep voor het pompstation Biggekerke en afbouw tegenover Dorpshuis, woens dags van 11.00-12.00 uur. RENESSE „Dropping" uitgesteld De voorgenomen „dropping" in het kader van de Middenstands-akties in verband met de feestdagen, kon za terdag j.l. niet doorgaan en is uitge steld tot zaterdag a.s. Nadere bijzon derheden worden nog medegedeeld. BRUINISSE Man gered van verdrinkingsdood Zaterdagavond viel de 63-jar'ige heer L. O. uit Bruinisse bij het van boord stappen van een sportvissers vaartuig op de haven te Bruinisse over boord. Hij had laarzen aan en kon daardoor niet zwemmen. Dooi de koude bevangen in' het ijskoude water, zag het er slecht voor hem uit, maar de 18-jarige Daan Jumelet (van de in de nabijheid liggende Bru 19), zag kans hem met een bootshaak in zijn jas te pikken. Andere toeschietende omstanders (het was donker plm. 18.00 uur), vol tooiden toen het reddingswerk. Twee casco's van viskotters In de visser6haven te Bruinisse kwamen vorige week binnen twee casco's van. Viskotters, die bij de worden klaar gemaakt, tot volledig uitgerust Noordzeevissersschip. De SL. 7 „Cornelis" zal worden gereed gemaakt voor -schipper J. Brinkman uit. Stellendam. Dit schip is gebouwd door scheepswerf Velt-; huijs in Zuidbroek, volgens het tra ditionele type. De andere kotter is de Lemmer 25 „Steven Willem" voor schipper A. Visser uit Lemmer. Ook dit schip is bij Velthuis gebouwd, maar wel naar een ontwerp van de heer Sanders, uit Leeuwarden. In de Stellendam 7 zal een 820 p.k. Stor Dieselmotor worden gebouwd, 750 omw. per minuut. Na benoeming- nieuwe chef gen. staf DEN HAAG, 4-12. Zowel de benoeming van de nieuwe chef van de gene rale staf en bevelhebber der landstrijdkrachten, generaalmajoor J. E. van der Slikke als de ontslagaanvraag per 1 januari a.s. van luitenant-generaal F. E. Meijnderts hebben in hoge legerkringen maandag beroering gewekt. Luitenant-generaal Meijnders is in feite dè oudste luitenantgeneraal in anciënniteit in ons land en de enige met een langdurige comman do-ervaring. Over de reden van zijn besluit wenste luitenant-generaal Meijn derts maandagavond geen enkele mededeling te doen. In Haagse le gerkringen wordt echter aangeno men dat de benoeming van generaal majoor Van der Slikke tot chef van de Generale Staf de voornaamste oorzaak is geweest. Hij zelf was van oordeel dat hij na het ontslag van luitenant-generaal IJsselstein, per 1 december j.l., als diens opvolger in In de Lemmer 25 komt een ster kere motor namelijk 1100 p.k. Deutz Diesel, 380 omw. per minuut. Beide schepen werden in de haven gesleept, door de sleepboot Themi 4, van de firma Dijkhuizen uit Vlissin- gen. SINT PHILIPSLAND Vogeltentoonstelling Door de vogelvereniging „Flivoli" te St. Philipsland zal op 7 en 8 de cember a.s. een vogeltentoonstelling en bloemenshow worden gehouden in hotel „De Druiventros". Kerstuitvoering Op zaterdag 15 december om, 7.30 uur 'hopen in „De Wimpel" te St. Philipsland op te treden het „Flip- lands" mannenkoor en de chr. zang vereniging „Maranatha" met oen kerstprogramma. Beide koren staan onder leiding van de (heer C. den Braber. Verduistering van miljoen gulden DEN HAAG, 3-12. De 26-jarige mejuffrouw A. B. uit Den Haag heeft tegenover de Haagse politie toegegeven enkele tonnen tot wel licht een miljoen gulden aan geleend geld te hebben verduisterd bij uit de hand gelopen effectenspeculaties. De vrouw is aangehouden en zal woensdag aan de officier van justitie worden voorgeleid. De speculaties, waarvoor zij bij kennissen en zaken lieden geld had geleend, gingen op een gegeven ogenblik gigantische verliezen opleveren, toen de olie crisis doorzette. De vrouw raakte toen in de schulden, trachtte het ene gat met het andere te stoppen, maar eindigde tenslotte met een zeer grote schuld. Twaalfduizend liter melk weggevloed over weg UTRECHT, 3-12. Op de Rijksweg Utrecht-Rotterdam, ter hoogte van Moordrecht. is maandagmiddag 12.000 liter melk weggevloeid. De melk was afkomstig uit een aan hanger, welke los was geraakt van een vrachtwagen en daarna in de middenberm over dc kop sloeg. De rijbaan in de richting Rotterdam is gestremd geweest. Er zijn geen per soonlijke ongelukken gebeurd. aanmerking moest komen. Dat dit nu uiteindelijk niet is gebeurd moet volgens defensiekringeri zo hard zijn aangekomen dat hij heeft besloten dè.datum van. zijn pensionering 1 npvember 1974 - niet af te wachten en reeds op 1 januari a.s. heen te gaan. Vijanden Aangepomen wordt dat de medio dit jaar ontstane „generaalsruzie" waarbij luitenant-generaal Meijn derts in conflict kwam met het zo genaamde „Haagse generaalskwar- let" voor minister Vredeling aanlei ding is geweest de voorkeur te ge ven aan de benoeming van de jon gere generaal-majoor Van der Slik ke. „Meijnderts heeft toen teveel vij anden in Den Haag gemaakt", aldus een legerfunctionaris. Het niet benoemen van luitenant- generaal Meijnderts tot chef Genera le Staf betekent voor de betrokkene ook dat zjjn inmiddels bij de minis ter ingediende rapport over onder meer diensttijdverkorting met de planmaker zelf niet verder zal wor den besproken. Rede prof. dr H. van den Doel NIJMEGEN, 1-12. Prof. dr. Hans van den Doel (heeft donderdagmid dag in Nymegen het ambt van hoog leraar aanvaard nuet het uitspreken van een rede, getiteld „Economie en democratie in het staatsbestuur", waarin hij zich voorstander toonde van het invoeren van intern ambte naren zelfbestuur. Prof van den Doel, die tweede- kamerlid en specialist volkshuisves ting in de Partij van de Arbeid is geweest, is thans verbonden aan de faculteit der sociale wetenschappen van de Katholieke universiteit in Nijmegen voor het geven van onder wijs in de politicologie, en het bij zonder de bestuurskunde. Kenmerkend voor het gedrag van leidinggevende ambtenaren is, naar het oordeel van de hoogleraar, dat zij van vergroting van de overheids voorzieningen in verhouding meer de voor. dan de nadelen ondervin den: salarisverhoging, machtsuit breiding, prestigevengroting. Burgers ondervinden de nadelen van de voorzieningen: belastingver hoging en verminderde vrijheid. Volgens prof. van den Doel ver tonen de leidinggevende ambtenaren de neiing om de omvang der pro duktie op hun afdelingen verder uit te breiden dan voor het welzijn van de burger ideaal is. Bedreigingen daarvan zijn de produkten van het „militaire-industriële complex" in de defensie-bureaucratie, maar ook van een „hydraulisch complex" in de wa terstaat-bureaucratie of van een „bulldozer-complex" in de slads- ontwikkelings-bureaucratie. De of fers van de burgerij voor dal bud get kan de leidinggevende ambtena ren tot op zekere hoogte, aldus prof. van den Doel, onverschillig laten. Een beperking bestaal slechts: de werkelijke kosten dienen door het budget te worden gedekt. Naar de mening van de nieuwbenoemde hoogleraar is de enige manier om de expansieneigingen van departemen ten in te tomen: geleidelijk invoering van intern-ambtenarenzelfbesluur. Advertentie Geven en krijgen van gouden sieraden is opwindend. Raak er dus niet aan verslaafd! HAMBURG, 3-12. Hevige sneeuw val in het noorden en Siberische kou in het zuiden van de bondsrepubliek betekende maandag voor duizenden autobezitters onvrijwillige verlen ging van het zondagse autorijverbod. In Beieren slaagden talrijke auto mobilisten er niet in de sloten van bun wagens ontdooid te krijgen en de motor te starten. Bij temperaturen die tot 28 graden onder nul waren gedaald bevroor de dieselolie in de sproeiers van de vrachtwagens, die al weer sinds zon dagavond elf uur - vijf uur voor het einde van het zondagse rijverbod - mochten rijden. Door het grimmige vriesweer werd het openbare vervoer in Münchcn gedeeltelijk ontwricht. De deuren van de forensentreinen gingen niet moer automatisch dicht. In Sleeswijk-Holstein werd het verkeer in de eerste plaats door gladheid gehinderd nadat de tempe ratuur in de nacht tot enkele graden boven nul gestegen was. In Hamburg had het verkeer te lijden van zware sneeuwval. Duizen den mensen kwamen ie laat op hun werk. Uit het zuidwesten en uit Noord- rijn-Westfalen zijn vrijwel geen be richten over hinder ontvangen. In Parijs is maandag de eerste sneeuw van het seizoen gevallen. studie( waarvan het aandeel van 1974 f 55.000,- bedraagt. De voorbereidingen voor de aan leg van de leiding Scheelhoek (aan het Haringvliet)-Haam stede zullen in 1974 van de grond komen: plan ning tracé aanvraag vergunningen, vestigingen zakelijke rechten, enzo voort. Er is een bedrag van f 50.000 voor beschikbaar. Met de Deltadienst van. rijkswaterstaat vindt overleg plaats over inschakeling van WMZ bij de studie over aanleg spaarbekkens in de zuidelijke delta. Voor 1974 is hier voor een bedrag van f 54.00 uitge trokken. Exploitatie: hierbij gaat het hoofd zakelijk om werkzaamheden in de distributiesektor, zoals aanleg, ver nieuwing en wijziging van distribu tieleidingen en dienstleidingen (naai de huizen toe), het verleggen en wij zigen van transportleidingen en de vernieuwing van watermeters, keer- kleppen, enzovoort. Totaalbedrag: 6,1 miljoen gulden. Laboratorium en algemeen, een bedrag van ruim 5 ton voor studie en proeven laboratorium, aansdhaf- vernieuwirig vervoermiddelen en dergelijke. AMSTERDAM. De Amsterdamse burgemeester heeft de officiële ope ning verricht van het nieuwe hoofdkantoor van de Algemene Bank Ne derland aan de Vijzelstraat. Als blijk van waardering voor het streven van Amsterdam om de stadskern als monument te bewaren, schonk de bank een bedrag aan 200.000 uoor aankoop nan drie panden tegen het koninklijk paleis. Foto: mevr. Samkalden, de burgemeester, mevr. Batenburg en dr. A. Batenburg, voorzitter van hel presidium van A.B.N., bij de maquette van de (hier reeds gerestaureerde) panden. 1 i

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1973 | | pagina 4