Gesprek regering top vakcentrales REINIGINGSDIENST ZETELT TE KERKWERVE mwSM 9 E ZIERIKZEESCHE COURANT Waarnemers V.S. in Israël Koude aan Rivièra Belangrijke wijzigingen op komst Israël nam afscheid van Ben Goerion ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Dinsdag 4 december 1973 130stc jaargang Nr. 21399 ^ItNCIALE WAARIN OPGENOMEN^ 1797 - 1889 REDAKTIE, ADMINISTRATIE EN BEZORGING: Jannewekken IJ, Zierikzee. Postbus 1. Tel. (OM 10) 2255. Tel.-nummers na 18.00 uur: Redakieur: M. J. Bij de Vaate (01110) 2938; Advertenties: (01110) 2118 of 4188; Be zorging (01110) 4188. Postrekening 13 76 77. ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIES: Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling 14,50; per jaar 55,—. Losse nummers 30 cent - Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag - Advertentieprijs 21 cent per losse mm.; „Succesjes" (max. 4 regels) 2,75. Vraagt onze contractprijzen! De advertentieprijzen zijn exclusief 4 B.T.W. Uitgave: B.V. Drukkerij v/h Lakenman Ochtman, Zierikzee. m du nummer: Een „toen"- boekje van Dreischor DEN HAAG, 4-12. Het eerste informatieve gesprek dat een kabinetsdelegatie onder leiding van minister president Den Uyl maandagavond in Den Haag heeft gevoerd inet de top van de drie vakcentrales, was na bijna drie-en-een-lialf uur tegen half twaalf ten einde. Het zal volgende week dinsdag, als het kabinet over hardere cijfers beschikt, worden voortgezet. De voorzitters van de drie vakcentrales, de heren W. Kok (N.V.V.), W. J. L. Spit (N.K.V.) en J. Lanser (C.N.V.), hebben na afloop, in tegenwoordigheid van de leden van de drie delegaties, op een persconferentie o.m. meegedeeld, dat van de kant van het kabinet „wat meer informatie" is verstrekt over mogelijke gevreesde gevolgen van de beperking van de olie-aanvoer en van de in het bijzonder op ons land gerichte olieboycot. N.V.V., N.K.V. en C.N.V. zien in dit stadium geen aanleiding om af te zien van hun verlangen naar een reële welvaartsverbetering van 2,5 procent in de c.a.o.'s voor 1974. Dit hebben de drie voorzitters van deze vakcentrales maandagavond laat ver klaard. TEL AVIV, 312. Een transport vliegtuig van de Amerikaanse lucht macht heeft maandag 28 Ameri kaanse officieren naar Israël over gebracht voor een V.N.-waarne- mersrol in het Midden-Oosten. De Amerikanen zullen gedurende negentig dagen dienstdoen aan de bestandslijnen met Syrië en Egypte, maar verwacht wordt dat hun ver blijf tot drie maanden zal worden verlengd. Het Amerikaanse contingent be stond uit veertien officieren van de landmacht, vier van de marine, vijf van de luchtmacht en vijf van het korps mariniers. MARSEILLE, 3-12. Aan de Franse riviera heerst een ongewone kou, het vroor 2,7 graden, wat sinds het begin van de metingen hier in 1946 neg niet is voorgekomen. In de buurt van Marseille hebben automo bilisten de hele nacht doorgebracht in hun auto's op de autowegen, die door ijzel x sneeuwval in een glij baan was veranderd. Tijdelijk karakter De vakcentrales hebben vijf uit gangspunten voor de beoordeling en voor de aanvaardbaarheid van het complex van maatregelen kenbaar gemaakt. Zij zijn van oordeel dat de machtigingswet „moet en gebaseerd zal zijn" op de noodsituatie en der halve een tijdelijk karakter moet hebben. Zij zijn verder van mening dat de werkgelegenheid zoveel mogelijk vei lig zal moeten worden gesteld, in het bjjzonder van die groepen die het sterkst in de verdrukking kunnen komen. De vakcentrales hebben vervolgens uitgesproken dat als onder de te ne men maatregelen ook op het punt van de loonontwikkeling naar het oordeel van het kabinet wat zou moeten gebeuren, er niet alleen naar de looninkomens die per c.a.o. wor den geregeld moet worden gekeken. In dat geval zal ook een geëigend pakket voor de zgn. niet-looninko- mens, de vrije beroepen, moeten wor den gemaakt. En het moet dan niet alleen blijven bij een mooie uit spraak, aldus de heer Kok. Er moet dan een effectief instrumentarium zijn dat op de niet-looninkomens kan worden toegepast. Vrije beroepen Minister Boërsma zei o.m. dat het de bedoeling is in de machtigingswet bepalingen op te nemen die beoefe naren van vrije beroepen de ver plichting opleggen ambtenaren in lichtingen over het inkomen te ver strekken. Die ambtenaren zullen steekproefsgewijs werken. Minister-president Den Uyl merkte op dat hij maandagavond iets uitge breider dan zaterdagavond de aan dacht heeft gevraagd voor de nu ont stane situatie. De aanvoer van olie loopt terug, vermoedelijk met der tig procent gedurende de laatste we ken. Die daling zou wellicht tot veer tig procent kunnen doorgaan. Dat acht hij niet uitgesloten. In dit opzicht hangt er veel af van hetgeen er in Europees verband zal gebeuren. Hij is wat dat aangaat iets optimistischer dan een week of drie geleden. Dit nummer bestaat uit 10 pagina's ZIERIKZEE, 4-12. De Reinigingsdienst Scliouwen- Duiveland is thans officieel gevestigd. Gisteren (maan dag) werd de zetel van de dienst gehuisvest in het voor malige gemeentehuis van de vroegere gemeente Kerk- werve, aan de Ring 10 aldaar, op enigszins officiële wijze met een toespraakje door de voorzitter van het bestuur, burgemeester A. P. Schouwenaar van Brou wershaven, geopend. De heer Schouwenaar herinnerde er aan dat per 1 januari 1974 de ge meente Zierikzee zal toetreden tot de Reinigingsdienst. Ais gevoig daarvan zal et een wijziging komen in de ophaaldagen. Bovendien betekent dit voor de inwoners van Zierikzee dat er belangrijke veranderingen komen in het tot nu toe in de stad toegepaste systeem van vuilophalen. Verder komt er voor alle inwoners van Schouwcn-Duiveland een veranderd systeem voor het ophalen van grof vuil. In verband met de komende wijzigingen heeft het bestuur van de dienst besloten om in het gehele gebied binnenkort een inlichtingenkrant tc verspreiden onder het motto „Helpt u mee Schouwcn-Duiveland schoon tc houden?" Voorzitter A. P. Schouivenaar van de R.D.S.D. wenst direkteur de heer J. Landman rechtssucces bij de start van, de werkzaamheden in het kantoor van de dienst te Kerkwerve. (Foto: Zierikzeesche Nieuwsbode) De heer Schouwenaar herinnerde aan de oprichting van de dienst in 1955 voor de toen nog zelfstandige gemeenten Bruinisse. Dreischor, Nieuwerkerk, Oosterland en Ouwer- kerk. In 1956 trad Noordgouwe tot de dienst toe en in 1957 volgden Re- nesse en Zonnemaire. Na de samen voeging van de gemeenten bestreek de dienst de gemeenten Bruinisse, Brouwershaven. Duiveland, Wester- schouwen en Middenschouwen. De administratie werd in de loop der jaren gevoerd door de gemeenten Bruinisse. Duiveland. Bruinisse, Middenschouwen. Dit jaar werd de administratie voor het eerst zelf standig gemaakt. Deze is thans ge vestigd in het eigen dienstkantoor tc Kerkwerve. met als directeur-admi nistrateur de heer J. Landman en als assistent de heer B. Post. Dc moge lijkheid bestaat nu voor iedereen op Schouwcn-Duiveland zich recht streeks tot het kantoor van de dienst te wenden. De heer Schouwenaar wenste de heren Landman en Post succes bij de uitvoering van hun werkzaamheden. Forse organisatie De voorzitter konstateerde dat de dienst met de toetreding van Zierik zee zal zijn uitgegroeid tot een forse organisatie, welke de beschikking heeft over moderne apparatuur. Da gelijks wordt het huisvuil van de ge hele streek getransporteerd naar de vuilverwerkingsplaats aan de Hoos- jesweg te Serooskerke. waar verwer king van de afvalstoffen plaatsvindt via de methode van dagelijkse af dekking. De afvalstoffen worden eerst samengedrukt door een tien tons rupslader en daarna met zand afgedekt. In verband met de eisen die uit het oogpunt van milieuhy giëne aan een moderne vuilverwer kingsplaats worden gesteld is een groot bedrag geïnvesteerd in de in richting van de vuilverwerkings plaats. De exploitatiekosten zijn dan ook niet gering. Per 1 januari a.s. zullen in totaal 12 personeelsleden in dienst zijn van de Reinigingsdienst. Minder vuil langs de weg De heer Schouwenaar maakte met voldoening gewag van het feit dat sinds 1 januari van dit jaar dc dienstverlening van dc dienst steeds meer effect te zien geeft. Dit demon streert zich in een belangrijk min dere vervuiling langs wegen- en slootkanten: kenelijk wordt er min der afval langs de openbare weg neergesmeten en dat is uiteraard zeer gewenst in het kader van een goede milieuzorg. Ongetwijfeld is de ze goede gang van zaken een gevolg van de mogelijkheid op Schouwen- Duiveland alle huisvuil op de „lega le" wijze mee te geven. De Reinigingsdienst heeft de be schikking over twee huisvuilauto's, terwijl een derde huisvuilauto in de loop van volgend jaar zal worden aangeschaft; daarmee zal een inves tering gemoeid zijn van f 105.000, Een punt van extra zorg voor de dienst vormen de zomermaanden: dan zorgen vier maal zoveel (tijdelij ke) bewoners voor een extra belas ting, want dat viervoud aan mensen laat minstens een achtvoud aan af valstoffen achter, zo berekende de heer Schouwenaar. Toch twijfelt het bestuur er niet aan dat wanneer de bevolking en de op Schouwen-Duiveland verblijven de recreanten er aan willen meewer ken het door gezamenlijke inspan ning mogelijk moet zijn het gebied schoon te houden. In afwijking van het tot nu toe gevolgde systeem dient grof vuil met ingang van 1 januari 1974 te worden aangemeld bij dc administratie van dc dienst te Kerkwerve. Gewezen wordt nog op het feit dat dc stort plaats te Zierikzee per 1 januari 1974 gesloten zal worden. Het is zaliger te geven, dan te ontvangen. WAT UQT Dl ZIERIKZEE. Sint en zwarte Piet brachten maandagavond een bezoek aan de Hoge Molenstraat. Sint kreeg de nodige aandacht, maar vooral zwarte Piet, die zijn zilveren schooljubileum herdacht, in dier voege dat hij vijf en twintig maal op zijn tocht door Nederland, deze school bezocht. Een zilveren Piet dus! (Foto: Zierikzeesche Nieuwsbode) Verwachting tot woensdagavond: Weinig verandering Op de meeste plaatsen droog weer met vrij veel bewolking; in het zuid oosten eerst nog hier en daar mist; minimumtemperaturen van 7 gra den aan zee tot 3 graden in het oos ten van het land, maxima rond 8 graden; matige, in het Waddenge bied krachtige wind uit west tot noórdwest. Voor d.onderdag: Aantal uren zon: 0 tot 3. Min.-tempera turen: van ongeveer normaal tot 4 graden boven normaal. Max.-temperaturen: omstreeks nor maal. Kans op een droge periode van min stens 12 uur: 60 procent. Kans op een geheel droog etmaal: 30 procent. ZON- EN MAANSTANDEN 5 dec. 'Zon op 8.31, onder 16.30. Maan op 13.32, onder 2.39. 6 dec. Zon op 8.32, onder 16.30. Maan op 13.54, onder 3.56. Volle maan: 10 dec. (2.34). HOOG- EN LAAGWATER ZIERIKZEE: Hoogwater Laagwater 5 dec. 10.23 23.10 4.03 16.38 6 dec. 11.37 5.15 17.42 Doodtij: 5 dec. HET WEEKOVERZICHT DE BILT, 4-12. Het K.N.M.I. deelt mede: De krachtige noordwestelijke stroming van zachte lucht die een spektakulair eind maakte aan een korte periode met sneeuw en strenge vorst in de nacht heeft zich thans over geheel west- en midden Europa uitgebreid en daarmee het winter weer tot een eindweegs het vaste land teruggedrongen. De noordwes telijke cirkulatie wordt in stand ge houden door een hogedrukgebied ten zuidwesten van Ierland en een ge bied met lage barometerstanden bo ven Skandinavië. In deze drukver- deling komt nog weinig verandering, zodat een terugkeer van vorst en sneeuw binnen afzienbare tijd nog niet waarschijnlijk lijkt. Zelfmoordplannen van Boeddhistische sekte in Zuid-Vietnam HO A HAO, ZUID-VIETNAM, 3-12 De leiding van de Boeddhistische sekte der Hoa Hao in Zuid-Vietnam heeft gedreigd met tientallen zelf moorden door volgelingen als presi dent Nguyen van Thieu vasthoudt aan zijn voornemen dfc volksmilitie van de sterk anti-communistische en in de delta van de Mekong hecht verankerde sekte, te ontbinden. JERUZALEM. 3-12. Israël heeft maandag afscheid genomen van oud premier David Ben Goerion, die 25 jaar geleden dc zionistische droom gestalte gaf met de stichting van dc staat Israël. In het hele land loei den de alarm-sirenes toen in Jeru zalem dc rouwdienst begon. Het werk op dc velden, in dc kantoren cn fabrieken en het leven op straat werd een uur stilgelegd. Dc zaterdag overleden Ben Goe rion lag sinds zondag opgebaard in de voorhof van de Knesseth, het par lementsgebouw. Meer dan een kwart miljoen Israeli's kwamen hem daar de laatste eer bewijzen. In overeen stemming met de wens van de over ledene werd er geen grafrede gehou den, alleen een minuut stilte in acht genomen. Een militaire voorzanger zong een oud Hebreeuws treurlied „El Mole Rahami" (God vol van genade). On geveer 3.000 militairen in uniform, gebaarde orthodoxe Joden in zwar te mantels en burgers in donker pak stonden tijdens de plechtigheid in de voorhof van de Knesseth, op een van de heuvels van Jeruzalem. Later werd de kist met het stoffe lijk overschot van dc 87-jarige staalsman Ln een helicopter gedra gen, die hem naar de kibboets Sde Boker in de Negev zou brengen. Daar wordt Ben Goerion begraven naast zijn vrouw Paula. Ben Goerion woonde in Sde Boker sinds hfj zich terugtrok uit de politiek.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1973 | | pagina 1