lafesbaak O rrico Een nieuwe kans voor Noord-lerland verdwenen verlooide BLIK DOOR HET WERELD C. Wandel en Zn f Om vrij op 24 en 31 december Wat biedt de BEELDBUIS? Kritiek op statiegeld Kaas met ster-allures geef een appeltje voor de dorst; zet wat op een spaarboekje bij de Z1ERIKZEESCHE NIEUWSBODE Vrljdug 30 november 1973 Nr. 213117 9 Noord-lerland gaat weer een beetje proberen zichzelf te besturen. Er komt een bestuursraad die onge veer maar niet helemaal de be voegdheden krijgt van de vroegere regeringen in Belfast. Met als kar- Citroën-agent voor Schouwen~Duiveland GARAGE Nieuwerkerk. tel. (01114) 1487 KORTE BERICHTEN UIT HET BINNENLAND ASSEN. De Nederlandse Aardolie maatschappij (NAM) heeft van een organisatie die zich tooit met de naam NIRAG (Noorden inzet recht vaardige aardgasbatenverdeling met geweld) een dreigbrief ontvangen, waarin wordt aangekondigd dat aanslagen op installaties van de N.A.M. kunnen worden verwacht. DEN HAAG. De „Europa specia list" van de PvdA in de Tweede Ka mer, dn. S. Patijn, heeft woensdag, tijdens het debat over de begroting van buitenlandse zaken twijfel uit gesproken over de Europese topcon ferentie, die 14 en 15 december in Kopenhagen wordt gehouden. DEN HAAG. De voorzitter van het Europese parlement, het Tweede- Kamerlid mr. C. Berkhouwer (VVD) zal 4 december door het Franse staatshoofd president George Pom pidou worden ontvangen. HEERHUGOWAARD. Acht ge meenten, die aangewezen zijn voor de bijstandsverlening aan woonwa genbewoners, hebben zich dinsdag solidair verklaard met de gemeente Heemskerk. De sociale dienst van deze gemeente weigert zg. winteruit- keringen te verstrekken, als de noodzaak daarvoor niet kan worden aangetoond. VENLO. Generaal E. Wiener, die in begin van dit jaar in Brussel overleed, heeft bij zijn testament aan de stad Venlo een aantal kunst voorwerpen, waaronder enkele schilderijen en een artistieke en waardevolle uitgebreide collectie zilveren bronzen penningen ge schonken. AMSTERDAM. Woensdag zijn 200 studenten van twee sub faculteiten (de sociaal culturele wetenschappen en de pedagogische andragogische wetenschappen) aan de Vrije Uni versiteit overgegaan tot de bezetting van de gebouwen van de subfacul teit. UTRECHT. Het 35 man tellende personeel van Porter Precision Pro ducts in Weesp heeft woensdag slo ten op de deuren van het bedrijf aangebracht om te kunnen voorko men dat vier machines uit de fa briek worden overgebracht naar Frankrijk. EGMOND AAN ZEE. Op het strand van Egmond aan Zee is een grote partij hout aangespoeld, be staande uit planken en zeer lang ribhout. De partij is door de strand vonderij geborgen. Over de her komst ervan is niets bekend. DEN HAAG. Het Tweede Kamer lid Relus ter Beek (PvdA) die tesa- men met Scholten een bezoek heeft gebracht aan het bevrijde gebied van Guinee Bissau, heeft in de Tweede Kamer een motie in het vooruitzicht gesteld, waarin de re gering wordt gevraagd Guinee Bis sau als onafhankelijke staat te er kennen. Advertentie scccc&yyyyDCCccccccccceecc KOUWENBERG Voor alle doe het zelf artikelen op sanitair gebied Poststraal 48 tegenover het postkantoor Zierikzee Werkplaats: Meelstraat 46. dinaal verschil ook dat hierin de protestanten (zes) samenwerken met de katholieken (vijf) en één neutrale. Een struktuur die logisch lijkt in een gebied waar ernstige tegenstellingen bestaan tussen de twee geloofsge meenschappen. Maar die logika kon nooit in de praktijk gebracht worden toen dit deel van het Ver. Konink rijk voor zijn zelfbestuur een echt kabinet had, met uitgebreide be voegdheden. Deze onmogelijkheid om een tegenstellingen overbrug gende coalitie te vormen was een voorname reden waarom deze kabi netten weinig succes hadden bij het verminderen iwn de spanningen. En dat weer ivas aanleiding voor de re gering in Londen om ook zelf het hele civiele bestuur maar over te nemen. Nu kan men zeggen dat de Britten het er niet zoveel beter afbrachten bij hun pogingen om de rust te her stellen door de terreur te beletten. Op zijn best hebben ze die terreur ingetoomd - zonder de Britse solda ten zou intussen het dodental in plaats van zo rond achthonderd de duizend allang zijn gepasseerd. Maar er is ook nooit twijfel geweest in Londen dat het grote probleem niet zozeer die terreur is als wel de verdeeldheid en de ongelijkheid in Ulster die zich in geweld uitte. Zinloze terreur De definitieve oplossing kan niet anders komen dan door de aanlei ding voor de terreur weg te nemen en dit nu is iets wat moeilijk vanuit Londen gelast kan worden - dat moeten de Ieren zelf doen Vandaar dat het een historisch moment ge noemd wordt dat de protestant Brian Faulkner - overigens op het kantje af - zijn politieke achterban ervan wist te overtuigen dat het goed was deel te nemen aan de be stuursraad die met beperkte be voegdheden het zelfbestuur in etappen weer kompleet kan maken. Hetzelfde geldt trouwens voor de katholieken: ook bij hen ging het niet zo gemakelijk om toe te geven aan de coalitie-idee die de Britten afdwongen. Het moment wordt ech ter pas echt historisch als Faulk- ners groep ook inderdaad kans ziet iets te bereiken waarnaar de Noord- Ierse bevolking, katholiek en pro testant, kan kijken met het gevoel dat het redelijk is voor beide par tijen. De terreur waaraan zovélen ver knocht zijn wekt ook bij velen on der de bevolking weerzin, omdat er al die tijd nooit iets wezenlijks mee is bereikt, en slechts ellende mee is veroorzaakt. Faulkners groep krijgt nu de kans te bewijzen hoe men wel iets bereikt en leed verhelpt, waar mee- dan tevens aan de terreurgroe pen de basis ontvalt. DEN HAAG, 29-11. De Stichting van de Arbeid kan. zich er mee ver enigen dat, voor zover er nog af spraken worden gemaakt om op 24 en 31 december a.s. bedrijven te sluiten, een algemene vergunning wordt verleend. Die vergunning moet dan wel verschillende moge lijkheden bieden om de verzuimde uren in te halen. Ook moet die al gemene vergunning onverlet laten ook op andere wijze productiever lies te voorkomen, zoals het beschik baar stellen van vakantiedagen, het opnemen van snipperdagen, het ver richten van overwerk, werktijdver schuiving e.d. De Stichting van de Arbeid heeft dit woensdag meege deeld aan de minister van sociale za ken. ZATERDAG 1 DECEMBER NED. 1: Om vier uur gaan de deu ren van Kijkkast open, waarin het erg spannend belooft te worden. De volgende dertig minuten gaan op aan een film over de tijd waarin een laternist en zijn helper de mensen op zocht met een toverlantaarn. Als laatste heeft de NCRV vanmiddag een verhaal van het Theelepel vrouwtje in petto dat zich heeft voorgenomen te gaan deelnemen aan een ski-wedstrijd. Tussen zeven en acht uur is het weer lachen met Swieb, die een karweitje vindt waar van Bromsnor zegt dat dit eigendom van de gemeente is. Na het journaal is anderhalf uur ingeruimd voor Herkent u deze tijd onder leiding van Kick Stokhuyzen. Voor de mu zikale en vocale onderbreking zor gen o.a. Rita Hovink, Edwin Rutten en het Coktail Trio. Nog meer amu sement brengt het programma Farce Majeure. De NCRV besluit het avondprogramma met de vraag waar het accent moet liggen bij de ver kondiging van het evangelie in Ne derland. IKOR brengt dan nog het Lied van de week. NED. II: Ter opening biedt de AVRO om zeven uur Mash. Frank Burns maakt zich onmogelijk in het veldhospitaal nadat hij daar de baas is geworden. Zijn ondergeschikten kunnen het niet na laten hem een hak te zetten. Piet Bambergen en Rene van Vooren stoeien met een afluistersysteem, bezoeken een was serette en een boetiek en doen iets in de krantenwereld. Belangrijke gast in dit programma is de bekende zangeres Shirley Bassey. Na de Mounties staat een aflevering van de misdaadserie Cannon op het pro gramma. De hoofdfiguur is een ra deloze leraar, wiens dochter op een mysterieuze wijze om het leven is DEN HAAG, 29-11. Volgens de VVD-fractie in de Tweede Kamer heeft de voorgestelde heffing van statiegeld op motorvoertuigen het karakter van een gedwongen staats lening. De liberale fractie vindt deze vorm van. geldwinning door de over heid in de huidige omstandigheden verwerpelijk. De kapitaalmarkt is ruim genoeg om financieringsmid delen aan te trekken en „het gaat niet aan" voor een dergelijke lening geen rente te vergoeden. gekomen en die nu wraak wil nemen op de man die volgens hem de moor denaar is. De resterende vijftig mi nuten gaan op aan AVRO's Sport- panorama. Naast gemengd sport nieuws een nieuwe aflevering van de serie over de grootste boksge- vechten van deze eeuw. Ditmaal aandacht voor de partij tussen Jack Johnson en Jess Willard. ZATERDAG 1 DECEMBER NED. I: 10.30 Teleac16.00 Nieuws; 16.02 Kijkkast; 16.40 Laterna Magi- ca; 17.10 Het theelepelvrouwtje en de skisport; 18.45 Ti-ta-tovenaar; 18.55 Nieuws19.05 Swiebertje; 20.00 Journaal; 20.20 Herkent u deze tijd; 21.50 Farce Majeure; 22.20 Ander Nieuws; 22.50 Journaal; 22.55 Het lied van de week. NED. II: 18.45 Ti-ta-tovenaar; 18.55 Nieuws; 19.05 Wie van de drie?; 19.30 MASH; 20.00 Journaal; 20.20 De Mounties show; 21.10 Can non; 22.00 Sportpanorama; 22.50 Journaal. ZONDAG 2 DECEMBER NED. I: Om zeven uur een afle vering van Mac Cloud, waarin deze te doen krijgt met spoken. Na een spannende anderhalf uur kan het publiek bijkomen met een zogeheten Kronkel van de schrijver Simon Carmiggelt. Ongecompliceerd kijk spel in een aflevering van Jelle de Vries' serie Twee onder een kap. In de belangrijkste rollen nog steeds Tonny Huurerüan, Peter Aryans, Frits Lambrechts en Jeroen Krabbé. Vervolgens in de serie Waaldrecht het stuk Statiegeld, dat zich afspeelt in circussfeer. Hoofdfiguren zijn een bekend acrobaten-duo dat na ■een abrupt einde van hun carriere na verloop van tijd het plan heeft opnieuw te beginnen, hetgeen grote tegenwerking ondervindt van de vriendin van een van de acrobaten. Tenslotte een portret van de toneel schrijver Rolf Hochhuth. Nog even terug naar de zondagmiddag, voor een aflevering van het programma met de muis en deel 10 van de science-fictionserie Star-Trek, waar in het ruimteschip van kapitein Kirk zijn ondergang tegemoet dreigt te gaan. NED. II: Een bijbelverhaal voor de jeugd en een aflevering van Ti-ta-_ tovenaar gaan vooraf aan de Vrij-' buiters. Kolonel Buchan en zijn jon ge assistenten hebben nog steeds de handen vol aan de bandieten Ryam en Burke, die in feite slechts spion nen zijn. Alles over het sportgebeu ren vandaag in ons land in Studio Sport. De NOS zet de kijkers hierna het programma Belleveu voor, waarin Ageeth Scherphuis een ge sprek heeft met de schrijfster dr. Annie Romein-Ver schoor. De Engel se komiek Ronnie Barker doet kluchtige dingen in het \hierna vol gende t.v. spel. Hij speelt een vrien delijke echtgenoot, wiens vrouw plotseling het plan heeft opgevat hem te verlaten. In E-73 aandacht voor ernstigere zaken. Men krijgt te doen met Europese belangen en Ne derlandse ontwikkelingen. Tot slot nog een pas-de-deux van het ballet Twilight. ZONDAG 2 DECEMBER NED. I: 15.00 Nieuws; 15.02 Open baar kunstbezit; 15.07 De TV-muis; 16.35 StarTrek; 16.25 E-73; 16.55 Toto; 17.00 Vesper; 18.20 Teleac; 18.55 Ti-ta-tovenaar; 19.00 Nieuws; 19.05 McCloud; 20.40 Simon Carmig gelt; 20.45 Twee onder één kap; 21.10 Waaldrecht22.10 Toneel als politie ke provocatie; 22.45 Journaal. NED. II: 18.47 Vooraf; 18.50 Woord voor Woord; 18.55 Ti-ta-tovenaar; 19.00 De Vrijbuiters; 19.25 Studio Sport; 20.40 Nieuws; 20.45 Bellevue; 21.35 Een vreemd klusje; 22.00 E-73; 22.25 Twiligth; 22.40 Journaal. MAANDAG 3 DECEMBER NED. I: Van de AVRO de vaste programma's Toppop, het Zieken- Advertentie Advertentie niet vergeten. JFrico eten spaar i voor alk zekrh zo noemen zich Raiffeisenbanken en Boerenleenbanken huis, Cannon en Televizier. Tussen de twee laatste programma's in een aflevering van Willeke Er was eens. Om zeven uur brengen Ad Vis ser en Penny Jager dé laatste ont wikkelingen in het hitwezen. Dit maal een nogal droevige aflevering van Het Ziekenhuis. Na het journaal de serie Cannon waarin de detec tive moet optreden, als de lijfwacht van een zekere Philip Trask, die be weertbedreigd te worden. In het sprookje Vrouw Holle is Willeke Alberti een van de twee stief zusjes. Van de twee meisjes is er een erg gelukkig en de andere juist ongeluk kig, maar misschien worden de rol len omgedraaid. Televizier Magazine vult tenslotte de resterende vijftig minuten. NED. II: Tussen zeven en acht het drieluik, In de soete suikerbol, De Beverly Hillbillies en Tweekamp. Deel vijf van de Boerin in Frankrijk staat na het journaal op het pro gramma. Eindelijk zijn er betere tij den op komst voor de familie Den Hollander. Tijdens een feest, waarbij boer Johan volgens de dorpstraditie zijn schuur beschikbaar stelt komt ook het contact met de dorpsbewo ners op gang. Hierna aktualiteiten in het programma Hier en Nu, waarna een aflevering van Tussen salon en souterrainwaarin de kin deren opstaan tegen de ouders met als resultaat een nogal onplezierige situatie voor de ouders van Bella my. De NCRV besluit om kwart voor elf haar uitzending met tien minuten zang en muziek in de rubriek Gees telijke liederen. MAANDAG 3 DECEMBER NED. I: 11.10 Schooltelevisie; 12.30 Teleac; 18.45 Ti-ta-tovenaar; 18.55 Nieuws; 19.05 Toppop; 19.30 Het zie kenhuis; 20.00 Journaal; 20.20 Can non; 21.10 Willeke er was eens; 22.00 Televizier; 22.50 Journaal. NED. II: 18.45 Ti-ta-tovenaar; 18.55 Nieuws; 19.05 In de soete sui kerbol; 19.10 De Beverly Hillbillies; 19.30 Tweekamp; 20.00 Journaal; 20.20 Boerin in Frankrijk; 21.15 Hier en Nu; 21.55 Tussen salon en souter rain; 22.45 Geestelijke liederen22.55 Journaal; 23.00 Teleac. FEUILLETON DOOR GRÉ DE BOER 28 Zonder enig resultaat overigens. Brandt, jij bent rechercheur en ik ben het. Dus jij weet net zo goed als ik, dat je op een gegeven ogenbilk aanvoelt, wanneer er ergens iets scheef zit, nietwaar? Maar je kunt het niet bewijzen, dat is het ellen dige. Enfin, collega, we gaan die tent vanaf vandaag weer eens extra in de gaten houden. Als we een man vrij kunnen maken, gaan we in de buurt posten. Kunnen we ongemerkt zien, wie er naar binnen gaat en wie er uit komt. Als we wat concreets weten, krijg je een seintje. En be- dankt voor je komst hier. Het ver sterkt ons in onze mening, dat we goed zitten met onze verdenkingen." Brandt had nog één vraag. „Wat weten jullie van die Freek?" „Tja, daar vraag je wat. Baas en knecht: tweehanden op één buik. Jaap heeft het koppie, Freek de knuisten. Doorgaans een prima com binatie voor allerlei linke zaakjes. Het gekke is, dat zowel Jaap als Freek een slee van een wagen heb ben, terwijl, voor zover we kunnen nagaan, er nauwelijks brood zit in die tent van hen. Hoe komen de he ren dan aan de centen?" „Duizend-en één mogelijkheden in een stad als Amsterdam," meende Brandt „Precies, collega. Beiden hebben een straflijst. Uit m'n hoofd weet ik niet alles, maar wat ik me kan her inneren is, dat Jaap jaren geleden een paar meiden had zitten, begrijp je? Daar profiteerde hij van. Hij heeft half jaartje opgeknapt in Nor- gerhaven, meen ik. Hij is bovendien een paar keer betrokken geweest bij een beroving, maar er was niet voldoende bewijs, zodat we hem moesten laten gaan. Opeens kocht hij die zaak in de Oudebrugsteeg. Was toen al een verlopen tent. Sindsdien kregen wij tips over ver valste identiteitspapieren en betrap ten wij een zestal man. Jaap werd veroordeeld wegens medeplichtig heid. Weer een half jaar, meen ik, die hij in de Haarlemse koepel heeft uitgezeten. Nou ja uitgezeten binnen vier maanden was hij weer terug in zijn tent. Zogenaamd we gens goed gedrag vervroegd in vrij heid gesteld. Ja ja, je moet er nog om lachen ook En Freek heeft en kele zaakjes achter de rug met ge weldpleging en mishandeling. Een keer of vijf, denk ik. Meest korte straffen: maand en twee maanden. Hij is een verlopen bokser, maar nog oersterk. Elke dag traint hij nog. Hij is judoka, groene band als ik me niet vergis, dus niet de eerste de beste. De onderwereld hier kent hem en heeft respect voor hem. Ze hebben hem eens met een mes gestoken, maar dat schampte af op een knoop en zo bleef het een vleeswond Brandt keek zijn chef enige tijd aan. „Weet u, wat me opgevallen is, meneer? Die Jannie kende ook judo. Tante Riek heeft zelf verklaard, dal Jannie haar neef Jaap eens gevloerd heeft. In de heupzwaai genomen. Jannie judo en Freek judo. Ergens geeft me dit te denken." ,Je bedoelt, dat ze elkaar kennen en dat die Freek haar misschien heeft opgeleid?" „Bijvoorbeeld. Zal ik u eens wat zeggen, meneer? Ik ga hoe langer hoe meer overhellen naar de mening, dat die verdwenen verloofde helemaal niet verdwenen is. Niet dood is, be doel ik. Maar om de een of andere reden ergens is ondergedoken.'" „En die sporen dan in het bosje van het Prinsenpark? Hoe wil je dit verklaren?" ,I.k verklaar dit zo, meneer: in- plaats van het slachtoffer te zijn. kan die Jannie wel degene geweest zijn, die aanviel. Vanwege haar judo-opleiding." „Een man of een vrouw?" Brandt zuchtte. „Wist ik dat nu maar. Een man of een vrouw. Ge stel, dat die Jannie wat te maken had met de louche zaakjes, die waarschijnlijk in het café van Jaap Ertsma afgehandeld werden. Ie mand heeft ontdekt, dat Jannie erbij betrokken was en die iemand pro beert het meisje te chanteren. Ze maakt een afspraak met de betrok ken persoon, lokt hem mee het Prinsenpark in, gaat naar het bosje en brengt hem daar om zeep. Het zal waarschijnlijk een man geweest zijn en die heeft zich wellicht duchtig geweerd. Bewijze de sporen van een worsteling." „En waar is die iemand gebleven? Dood of levend?" „Twee mogelijkheden: óf de man heeft zodanig de schrik gekregen, dat hij de benen heeft genomen; óf Jannie heeft hem naar de andere wereld geholpen, maar de afraste ring versleept, over de autobaan heen naar dc rivier en hem daarin gedeponeerd" Volgens deze gevolgtrekking zou het meisje van tevoren zelf de af rastering hebben vernield". „Ik dacht, meneer, dat we met die mogelijkheid ernstig rekening moe ten houden." De inspecteur keek zijn onderge schikte enige tijd nadenkend aan. „Het klinkt allemaal tamelijk fan tastisch. beste jongen." „Maar dit zijn in elk geval feiten: Jannie ging niet uitsluitend naar Amsterdam om daar haar tante op te zoeken. (wordt vervolgd) t

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1973 | | pagina 9