Hogere opbrengst Zeelandbrug I Keukenklokken Oliecrisis een zegen' VOORSPELLINGEN A I EUBELRA KEUS MAKEN MC* M< AGENDA Egypte schort de Vredesonderhandelingen met Israël op ©AUSTIN MORRIS Chili Autoverkopen dalen Vluchtelingen Zondagsrijverbod verlengd tot 03.00 uur Twee gewonden bij brand in Vlissingen Hamsterwoede in Oostenrijk Benzinebonnen in 99 doden bij brand in Japans warenhuis in vragen asiel Mansholt: 2 De olieboycot gaat ons allen aan en bet is verleidelijk om er tel kens iets van te zeggen. Opvallend leit is, dat uit de huidige situatie een lawine van voorspellingen ont spruit, die druipen van zwaarwich tigheid, maar niet allemaal voor zoete koek behoeven te worden geslikt. Er staan lieden gereed die voorspellen dat het werkloosheid cijfer gaat oplopen tot 200.000. Dat is een beetje een vooroorlogs getal; onmogelijk is niets op aar de, maar men vraagt zich wel af, of uit dergelijke mededelingen niet al te gemakkelijk een paniekstem ming kan ontstaan, waarvoor in feite geen grond is. Deze week trof ons nóg een op merking: de olieboycot is ge-in- spircerd door de Sowjet-Unie,die uit is op verzwaking van de Wes terse economie. De opmerking is van een generaal buiten dienst en zo'n bericht gaat de wereld dan weer in, feitelijk toch zonder ze kerheid over de juistheid en zon der- gesteld al dat zulks waar is - er bij te tellen de tegenmaatre gelen, die genomen worden en zullen worden genomen. Niette min zijn mogelijk symptonen van economische verzwakking, toene mende werkloosheid als gevolg van verminderde produktiviteit en al dat soort dingen, zaken die vooral een wat oudere generatie - nog vol herinneringen aan crisis en oorlog - tot nadenken zullen stemmen. Mogelijk beter dan tevoren in zorg te zitten, is echter zich te spiegelen aan de houding van de vliegtuigbemanning, die deze week zo lievig in het nieuws was. Er moet altijd koelbloedig, met kennis van zaken en niet panieke rig worden gehandeld. Dan wil zelfs een doldriest avontuur nog wel eens goed aflopen. Het geldt eigenlijk voor de hele olie-kwestie. Men mag best begrip hebben voor onderdelen van de Arabische op vattingen, maar het is belachelijk als volk en regering door de knieën gaan als waren het moslem, die voor Allah bidden. Alleen maar, omdat er minder olie komt en (in derdaad) grote economische belan gen op het spel staan. Men moet - met respekt voor ie ders opvatting en waar mogelijk begrip - de tegenstander tegemoet treden. Hem pogen te overtuigen van het zinvolle van eigen visie, maar niet larmoyant gaan huilen en ach en wee roepen. Dat dwingt in de wereld toch geen respekt af. Trouwens om die „wereld" even tot „de negen" van de EEG te be perken, we moeten eerst nog maar eens zien wat daar uit komt en wat er waar wordt van beloften, frasologie, en plechtige verklarin gen. Dan weten we ineens veel meer over onze - overigens niet zo geweldige sterke - positie. Advertentie MIDDELBURG, 29-11. Dc tolopbrcngst van de Zeelandbrug is in oktober van dit jaar mede onder invloed van het tolvrHmakcn van dc Haringvllct- brug met 19,2 pet. gestegen ten opzichte van oktober van het vorig Jitar. In de begroting voor 1973 van de Zeelandbrug werd een toename van de tolopbrengst van 3,5 pet. geraamd gebaseerd op een ongeveer gelijke toeneming van het verkeer. Het aanbod van personenauto's nam in oktober toe met 8,4 pet., van vrachtauto's met 15 pet., en van pas sagiers in touringcars met 17,2 pel. In antwoord op vragen uit de sta ten zeggen G.S. van Zeeland dat de spectaculaire toename van de tolop brengst niet alleen te danken is aan het tolvrijmaken van de Haringvliet- Advertentie Q jjUNGHANS in vele kleuren en modellen. Horloger-Juwelier Dealer: ISTA - Oosterland Tel. (01114) 1495 AMSTERDAM, 29-11. De daling in de verkopen van nieuwe personen combinaticwagens in Nederland, die als gevolg van dc oliecrisis in dc af gelopen weken duidclfjk merkbaar was, is nu ook tot uiting gekomen in dc rcgistratiecüfers van dc Rai in Amsterdam. Het zijn vooral de particuliere au tokopers die het af laten weten, zo is de indruk bij de Bond van Gara gehouders (Bovag) in Den Haag. In de eerste 10 dagen van novem ber kon dc Rai nog 12.800 nieuwe personenauto's registreren 11.400 in dezelfde periode van 1972), maar in dc volgende tien dagen kwam de verkoop uit op slechts 8.850 stuks fegen 12.300 in 1972), ofwel een da ling van 3.450 automobielen. •TaLftttNI M §oê>ipgoe>ip§( Deelnemer gratis koopdag DEN HAAG, 30-11. Het rijverbod op zondag wordt, zoals aangekondigd verlengd tot 3.00 uur. Deze regeling gaat aanstaande zondag, 2 december, in. De uitgereikte ontheffingen die geldig waren tot 24.00 uur, behou den hun geldigheid, dan tot 3.00 uur Zij die een ontheffing hebben be hoeven dus geen nieuwe aan te Vra gen. Het verbod om tot maandag 3.00 uur te rijden, geldt niet voor motorvoertuigen ingericht en ge bruikt voor het vervoer van goede ren. Tevens zullen buitenlanders uit een land waar geen rijverbod geldt (bijvoorbeeld Engeland) bij aan komst in Nederland zonder meer een ontheffing kunnen krijgen tot aan de plaats van hun bestemming. Deze ontheffing wordt door de marechaussee of de douane verleend in zeehavens, op luchthavens en aan de grenzen. Het ministerie van verkeer en wa terstaat deelt nog mee, dat rijkswa terstaat ook op autoloze zondagen eventuele 'gladde wegen zal bestrij den. In principe wordt daarbij niet afgeweken van de tot nu toe gevolg de gedragslijn. Alleen bij sneeuwval op autoloze dagen zullen eerder dan gebruikelijk sneeuwploegen worden ingeschakeld. Het verkeer zal op de ze dagen vrijwel ontbreken als hel pende faktor om de wegen schoon te krijgen. VLISSINGEN, 29-11. Donderdag middag zijn bij een felle uitslaande brand in een woonhuis te Vlissingen twee mensen gewond geraakt. Dc brand onstond door het ontploffen van oen olickachel. De bewoonster van het huis hol de naar buiten om de brandweer tc waarschuwen. Haar 79-jarige echt genoot wachtte te lang en z-ag zijn vluchtweg naar buiten afgesloten. Ilij liep zware brandwonden op, on der andere aan zijn gezicht. Een brandweerman die de oude man wil de redden werd getroffen door een steekvlam waarbij hij ook brand wonden opliep. De beneden verdie ping van het huis brandde totaal uit, terwijl dc bovenverdieping zware schade opliep. brug, maar ook aan de verhoging van de tarieven die per 1 oktober is ingegaan. WENEN, 29-11. Dc vrees dat dc energiecrisis zal leiden (ot oen te kort aan levensmiddelen heeft in Oostenrijk geleid tot een enorme hiamstervvoedc.! Een woordvoerder van het minis terie van handel sprak donderdag van een „hysterische'' toeloop op meel, suiker en rijst. Verder hamste ren de huisvrouwen vooral linzen, bonen, zeep en wasmiddelen. LONDEN, 29-11. Voor de postkan toren in Groot-Brittannië stonden donderdag lange rijen automoblisten die hun benzinebonnen kwamen af halen voor het geval de regering tot distributie mocht overgaan. Op de zwarte handel in benzine bonnen staat een gevangenisstraf van maximaal drie maanden en een geldboete van ongeveer 620 gulden. Bombrieven Israël kwamen uit Nederland JERUZALEM, 21-11. Op het hoofdpostkantoor in Tel Aviv zijn donderdag zes bombrieven ontdekt die in Nederland zouden zijn ver stuurd. De 'brieven waren gericht aan adressen in de Israëlische steden Tiberias, Nathania, Asjdod, Asjke- lon en Gedere. Zij konden onschade lijk worden 'gemaakt. Plan voor warmte-isolatieproject DEN HAAG, 29-11. „De Neder- landse huizen, gebouwen kassen en bepaalde industriële apparatuur voor warmte zijn zo lek als een vergiet voor water is". Aldus een rapport van een werk groep van het wetenschappelijk bu reau van D'66, waarin een plan voor een warmte-isolatieproject wordt ontwikkeld. Het project beoogt het energieverbruik voor verwarming tenminste te halveren, zo niet tot een kwart terug te brengen. In hef rap port wordt gesteld, dat in ons land wat betreft de invoering van warm- te-isolatie, een „aanzienlijke achter stand" bestaat t.o.v. andere -West europese landen. De warmteverlie zen van een woning in Zweden zijn ongeveer 40-18 pet. van die van de Nederlandse verliezen. Het rapport noemt het gebruik van stilstaande lucht als de praktisch meest toepas bare vorm van warmte-isolatie. Het wetenschappelijk bureau van D'66 heeft ook gerapporteerd ofc'cr de opbouw van een optimaal ener giebeleid. Aangedrongen wordt op het ontwikkelen van nieuwe, veilige en sc|ione energiebronnen op het be ter gebruiken van de bestaande ener giebronnen en op het stabiliseren en waar mogelijk verminderen van de vraag naar energie. Dit laatste zou bereikt kunnen worden door het ge bruik van een progressief tarief voor elektriciteit, gas en huisbrandstof, het invoeren ,van heffingen ten be hoeve van ontwikkelingswerk en door verbodsbepalingen om te voor komen dat in de particuliere sector min of meer dverbodigc energie-in tensieve apparatuur zonder vergun ning wordt gebruikt. KOEMAMOETO, Japan. Dc brand in ccn acht verdiepingen hoog wa renhuis in Koemamoto op het zuide lijke Japanse eiland Kioesjoc, 880 km ten zuid-westen van Tokio, heeft al 99 mensenlevens geëist Er zijn ongeveer 77 gewonden ge teld en gevreesd wordt dat een aan tal mensen nog opgesloten zit in het magazijn „Tai.vo" waar velen kerst inkopen deden toen dc brand uit brak. GENEVE, 29-11. Wanhopig zoeken duizenden politieke vluchtelingen in Chili naar landen die hen asiel wil len verlenen. In ccn verklaring, die ontvangen werd door dc Wereld raad van Kerken te Genèvc, richten „buitenlandse vluchtelingen in Chi li" zich tot de wereldopinie. Dringend vragen zij druk uit te oe fenen op do regeringen om in te gaap op het. verzoek van de Verenig de Naties om vluchtelingen op tc ne men. Tot nu toe hebben 15 landen, waaronder Nederland, positief op dit verzoek gereageerd. Advertentie vvv''."/vvv*'.'v "I**:**:**:**:**:**:**:**.* I 1 v FELKE AANBOUWKEUKENS I bij 4 4 4 in ome showroom Hoge Kerkstraat 12, Nieuwerkerk Telefoon (01114) 1265 is niet moeilijk uit de grootse sortering, GOUD - ZILVER - UURWERKEN van Juwelier-Horloger Jac. Mourer Maar u moei natuurlijk wel even de moeite nemen om bij ons binnen te komen. JUWELIER-HORLOGER Vrijdag 30 november Burgh Café-bar „De Westhoek", h.c.v. „De Krabbe". Kerkwcrvc Verenigingsgebouw; 19.30 uur, Sint Nicolaasfeest openbare basisschool „Prinses Irene". naast 's Gravensteen Havenplein 1 ZIerikzee Tel. (01110) 2443 Deelnemer gratis koopdag. PARIJS, 29-11. „De huidige oliecrisis is een zegen. Deze crisis heeft alleen maar een situatie bespoedigd die onvermijdelijk was geworden door het ver spillen van natuurlijke rijkdommen als gevolg van de politiek de economische ontwikkeling tën koste van alles op tc voeren". Dit zei donderdag dr. Sicco Mans- holt, de oud-voorzitter van de Euro pese Commissie bij de opening in Parijs van een colloquium over „Mi lieuvraagstukken in de EEG", dat is georganiseerd door het studiecen trum van de Europese Gemeenschap pen aan de universiteit van Parijs. Volgens dr. Mansholt is deze olie crisis het enige middel om de politi ci ervan te overtuigen dat er snel, zelfs zeer snel moeten worden ge handeld. Hij legde er de nadruk op dat het tijd wordt dat de maatschap pen die streeft naar economische groei zal moeten worden omgezet in een maatschappij waarbij het over leven voorop staat. Dr. Mansholt vond Europa de meest aangewezen gemeenschap om hier een begin mee te maken. CAIRO, 29-11. Egypte heeft beslo ten de vredesonderhandclignen met Israël bü kilometerpaal 101 op tc schorten, zo heeft een woordvoerder van de Egyptische regering donder dagavond verklaard volgens een be richt van het semi-officiële persbu reau voor het Midden-Oosten. De Egyptische woordvoerder zei, dat het besluit een gevolg was van „de ontwijkende houding van Israël ten aanzien van de uitvoering van een deel van de bestandsovereen komst", die een eind maakte aan de oorlog van vorige maand. Aanbieding nationaal geschenk DEN HAAG, 21-11. Maandag 10 december zal het nationale ge schenk, waarvoor rond het zilveren regeringsjubileum van de koningin in september een inzamelingsactie is gehouden, worden aangeboden aan. koningin Juliana. Dit zal gebeuren tijdens een ontvangst door de ko ningin op paleis Huis ten Bosch in Den Haag van het nationale comité, dat de landelijke aktie heeft georga niseerd. Tot nu toe heeft de aktie f 7,3 min. opgebracht. Er komen nog steeds giften binnen, aldus het' nationale comité. WEEKEINDE- ARTSENDEENST Zaterdag 24 en zondag 25 nofvember Dokter W. Bontkes, Zicrikzec, tel. (01110) 2280, neemt waar voor dokter v. d. Waarden en dok ter Van Geer. De weekeindedienst voor Zicrikzcc e.o. gaat in op vrijdagmiddag om 18.00 uur en duurt tot maandagmor gen 8.00 uur. Dokter G. A. M. Stcngcr. Haamstede tel. (01115)-1861neemt waar voor dokter Bruel en dokter Simons. Spreekuren zaterdag, zondag: 11.30-12.00 uur en 16.30-17.00 uur. Dc weckcinddicnst loop van vrijdag avond 18.00 uur tot maandagmorgen 8.00 uur. Zaterdag en zondag spreek uur uitsluitend voor dringende zaken van 11.30-12.00 uur en van 16.30- 17.00 uur. Dokter II. Speelman, Oosterland, (01114) 1280. neemt waar voor voor dokter De Bruin. De artsendienst OOSTERLAND BRUINISSE gaat in op vrijdagavond 19.00 uur. Dokter Richard. Nieuwerkerk, tele foon (01114) 1810, neemt waar voor dokter Vleugels Schutter cn dokter Visser. Zuster mevr. v. d. Velde. Zonnemairc tel. (01112)—450 of 377, neemt waar voor geheel Schouwen Zuster v. d. Berg. Zicrikzec Tel. (2930) heeft dienst. DIERENARTS Dierenarts S. Bcrgsma. Zierikzcc. tel. (01110)-2180. heeft dienst voor Schouwen-Duiveland. Egypte, aldus de woordvoerder, stelt Israël verantwoordelijk voor de mogelijke gevolgen van het Egypti sche besluit. V/AT W Dl bilt Gemeentehuis; 19.00 uur, vergade ring gemeenteraad. Zaterdag 1 december Br uinisse Dorpshuis, 15.00 uur, ledenvergade ring W.S.V. „Bril". Maandag 3 december Zicrikzec Concordia; 19.30 uur; Sint Nicolaas- avond voor de bejaarden (UW). Westerschouwen Hotel W'Schouwens Welvaren; 20.00 uur, Ver. van Huisvrouwen; St. Ni- colaas-Bingo-avond. Dinsdag 4 december Zierikzcc Huis van Nassau, 20.00 uur, Ver. van Oudleerlingen. Woensdag 5 december Kerkwerve Verenigingsgebouw; 14.30 uur; op voering toneelspel voor bejaarden door leerlingen openb. basisschool „Prinses Irene". Vrijdag 7 december Kerkwerve Openbare basisschool „Prinses Ire ne"; 20.00 uur, ouderavond. Dinsdag 11 december Kerkwerve 14.00 uur; zang- en spelmiddag van de kleuters voor de bejaardensoos. Woensdag 19 december Kerkwerve Kerstfeestviering va nde bejaarden. WARSCHAU. Alle Poolse top functionarissen, de ministers incluis, moeten terug naar school om de - vaak van het westen overgenomen - nieuwe management-technieken te leren. Verwachting tot zaterdagavond: Vannacht matige vorst Vooral aanvankelijk enkele sneeuw buien, morgen ook opklaringen; hier en daar mistbanken; zwakke tot ma tige wind uit noordelijke richtingen; minimumtemperaturen van min vijf tot min tien graden, maar vlak aan zee ongeveer min één graad; maxi ma morgen omstreeks plus één graad. Voor zondag: Aantal uren zon: 1 tot 6. Min.-temperaturen: 2 tot 8 graden onder normaal. Max.-temperaturen: 2 tol 8 graden onder normaal. Kans op een droge periode van min stens 12 uur: 80 procent. Kans op een geheel droog etmaal: 50 procent. ZON- EN MAANSTANDEN 1. dcc. Zon op 8.25, onder 16.32 Maan op 12.24, onder 23.04 2. dec. Zon op 8.27, onder 16.32 Maan op 12.41, onder 3. dec. Zon op 8.28, onder 16.31 Maan op 12.57, onder 0.13 Eerste kwartier: 3 dec. (2.29). HOOG- EN LAAGWATER ZIERIKZEE: Hoogwater Laagwatcr 1 dcc. 6.42 19.11 0.31 12.48 2 dcc. 7.19 19.55 1.18 13.33 3 dcc. 8.09 20.51 2.06 14.24 Doodtij: 5 dcc. IIET WEEKOVERZICHT DE BILT, 30-11. Het K.N.M.I. deelt mede: Tussen een rug van hoge druk boven Engeland cn een lagedrukge bied boven Polen gaat aanvoer van arctische lucht via Scandinavië naar West-Europa nog steeds door, wel wordt dc wind minder door afne mende luchtdrukverschillen. Dit heeft, echter alleen maar tot gevolg dat boven hel sneeuwdek, dat nu geheel midden- cn noord-Europa be dekt, de nachtelijke afkoeling nog groter wordt. In midden-Dcnomarken kwamen vanochtend reeds minima van meer dan 15 graden onder nul voor. Door de afnemende wind zullen de boven zee gevormde sneeuwbuien minder ver landinwaarts drijven. Er is ook op wat langrc termijn nog geen aan wijzing voor een weersomslag, zodat ons een winters weekeinde tc wach ten staat. „PASSÉ" Als het nieuws niet zo opwekkend is, vlucht ik - beetje laf natuurlijk - naar een tijd, toen hel nieuws ook niet opwekkend was, maar dat is al lemaal al passé en dat scheelt een beetje. Een mens krijgt dan hulp van de dokumentatie; in casu een bundel tijdschriften uit 1913 en of het zo uitkomen wil; er was toen een groep Nederlanders op voetreis door dc wereld. Het eerste plaatje dat van deze mondiale stappers werd ge maakt, was uit Egypte, staande voor de pyramide van Cheops. Sadat moest het eens weten. De R.T.M. had bij Barendrecht trammelant, want een goederentrein mooie karretjes met die gespijkerde spijltjes aan de bovenbouw, waar altijd runderen doorheen gluurden) liep uit de rail. Dat gaf een gedoe daar in een land schap van (nog) zuiver, huisje, boompje, beestje (en slootje). Plaatje uit Moskou. Wat was daar aan de handhet 300-jarig jubileum werd gevierd van het vorstenhuis Romanoff. De tsaar - uiteraard mei echtgenote aanwezig - ..werd be schermd door een dubbele muur van soldaten". Toen al Curatoren en professoren van dc universiteit van Amsterdam, hadden in het Klein Auditorium van dc Hogeschool, mooi de baretten opgezet om eens samen lekker op de foto te gaan. Studenten drongen niet binnen, om- eisen te si ellen met betrekking tof inspraak en dat soort dingen. Wel nee. Een half uur heb ik gekeken naar de repro's van schilderijen van de Haagse kunstschilder F. P. ter Meuten. Die naam komt men niet ie dere dag meer tegen, maar het is wel de moeite waard om te zien hoe deze toenmalige voorzitter van „Putchri Studio" heide/andschappen en scha pen kon schilderen. Jc vraagt je ook af. of de kostbare tempel Mendoet in het dist rikt Pro- bolinggo, residentie Kedoc op Java. er nu ook nog zo bij staat. U zou - kom maar kijken - nok het bestuur van de tentoonstelling „De vrouw 1813-1913" te Amsterdam eens moe ten zien: zwart, streng, met hoeden cn hoge kuise japonnen voor een ta feltje zonder ccn bloempje er op Nee dan. Rika Hopper als Hermivc van Ronsbergen in het stuk „De Sterksten". Een en al gratie; een fraai vallende japon, een hert diepe hals cn een hoed met ren zwierige pluim. Ze wisten hel toch wel in 1913. SCH1ERFALANDMAN

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1973 | | pagina 2