Openbaar vervoer bereidt zich voor op brandstof-distributie X ESSELAM ALEIKOEM! R.K.-KERK ZIERIKZEE WACHT OPENING OP 9 DECEMBER DE ZIERIKZEESCHE COURANT I „DE TWAALF APOSTELEN" I ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE ijdug 30 november 1973 130ste jaargang Nr. 21397 WAARIN OPGENOMEN 1797 - 1889 REDAKTIE, ADMINISTRATIE EN BEZORGING: Jannewekken 11, Zierikzee. Postbus 1. Tel. (01110) 2255. Tel.-nummers na 18.00 uur: Redakteur: M. J. Bij de Vaate (01110) 2938; Advertenties: (01110) 2118 of 4188; Be zorging (01110) 4188. Postrekening 13 76 77. ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIES: Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling 14,50; per jaar 55,Losse nummers 30 cent - Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag - Advertentieprijs 21 cent per losse mm.; „Succesjes" (max, 4 regels) 2,75. Vraagt onze contractprijzenl De advertentieprijzen zijn exclusief 4 B.T.W. Uitgave: B.V. Drukkerij v/h Lakenman Ochtman, Zierikzee. in dit nummer: Slippartijtjes door de gladheid De NS-directie merkt op dat door voering van de distributiemaatrege len een extra krachtsinspanning zal betekenen voor het spoorwegperso neel. Maar die krachtinspanning zal „onder geen beding" tot onaanvaard- barse sociale consequenties mogen leiden, aldus de NS-direktie. Advertentie Bezoekt óók op zondagen: Hotel „Haamstede-station" (tevens slijterij) Restaurant „De Val" Zierikzee Verse kofie 0,95 Pannekoeken 2,25 en 2,50 Winterschotels 5,75 Toeristenmenu 8,50 en andere menu's en schotels, o.a. speciale visgerechten. Om mee te nemen: Patat frites (200 gr.) 1,15 Op bestelling maaltijdsoepen uit eigen keuken, p. liter 2,00 en diverse koude en warme schotels Advertentie kend-^rolee - In gevaL van sïoi - .tg kunt u bellen (01110) 2087 of 3909 Constante bewaking over af onze c.v.-installaties en bouwpakketten. Alle redenen om vrijblijvend offerte te vragen! In het kader van de directe hulp aan de hongerende bevolking in de Noord-Oostelijke provincies van Etriopië, t.w. Wollo, Tigre, Harrar, Noord Shoa en het Danakil-gebied, heeft Mimesa zich tot de Nederland se regering gewend met het verzoek om bij de Ethiopische regering - via haar vertegenwoordiger in Addis Abeba, jhr. Van Suchtelen - aan te dringen hulpzendingen met voe- dings- en verbandmiddelen, alsmede medicamenten vrij te stellen van in voerrechten en andere heffingen. Het gironummer voor deze hulpak- tie tb.v. Ethiopië is 1 8 8 0 0 0. Bij de stortingen dient te worden vermeld MEMISA - Rotterdam t.b.v. Honger snood Ethiopië. Dit nummer bestaat uit 16 pagina's J Er zou veel mijder dwaasheid f zijn, als men haar niet zo errnstig opnam. f J Weber f Herstel vrijivel klaar ZIERIKZEE, 29-11. Met de restauratie van het interieur van de stedelijke R.K.-parochiekerk, is men toe aan de laatste hand en dat mag dan de „inake-up" zijn - schilderwerk dus - na een diep stekende restauratie, feitelijk slotstuk van een driedelige fasering, waarvan de laatste de ingrij pendste was. Het interieur kreeg - als men een typering wil - naast de degelijke con- struktieve voorzieningen - een wat strakker karakter. Een tcrugrcstaurercn naar de vorm van 1936. toen veel moois werd opgeruimd, bleek niet mogelijk. Men is uitgegaan van het bestaande en heeft dit aan een voortreffelijk ge slaagd proces van vernieuwing en verbetering onderworpen. Met een plech tige dienst zal de kerk op zondag 9 december in gebruik worden genomen. De kerk - oorspronkelijk een schuur - of schuilkerk - stamt uit 1768. In het parochiehuis - dat was voor ons een Zicrikzees' nieuwtje - hangt het geschilderde portret van de stichter Judocus de Man. die eigenlijk De Kardi naal heette; een royaal uitgevoerde man, met een Bach-pruik. Het karakter van „schuilkerk" behield het godshuis tot - als gezegd - 1936. Toen kwamen er ramen, maar de fraaie 18c ceuwsc preekstoel verdween evenals een ver laagd plafond met ballustradc. Met wat nostalgie betreurt men in R.K.-kring de nogal spijtige fouten toen gemaakt. Die spijt intussen wordt wel ver goed. door het nieuwe aangezicht van het interieur en de wetenschap, dat constructief alles in orde is, met name het dak en de gevels, die in de twee voorafgaande bouwfases wer den aangepakt. In dat kader kwam ook een nieuwe cv-installatie, die - hoe wijs bedacht achteraf - op aardgasbasis funktioneert. Ingrijpend was het herstel van het stucwerk, dat ook construktieve voorzieningen vergde en verder kre gen plafonds en wanden een bespui- tingsbehandeling. Bouwadviseurs van het bisdom Breda, gaven aanwijzingen, die na realisering evolueerden tot een iets estetischer vorm van het interieur, o.m. door het dichtmetsclcn van en kele raampartyen en de inbreng van nieuwe glas-in-lood-ramen. met ge bruikmaking van z.g.n. Dantziger glas. Dit is een handgeblazen glassoort, die nog in West-Duitsland wordt ge maakt. Het is z.g.n. getrokken glas, dat een bepaald visueel effekt geeft bij geschakeerde lichf-inwerkingen. Schilderijen Het aantal zitplaatsen is vrijwel gelijk gebleven (plm. 480) en een op merkelijk feit in het kader van de totaalaanpak wordt de inbreng van de veertien statieën, de veertien schilderijen, waarop de Via del Oro- sa van Christus wordt uitgebeeld, destijds (1872) een aanschaf uit het legaat mevr. Nelemans. De schilde rijen werden in de vorige eeuw ge maakt in een Roermonds atelier. Nieuwe lijsten zijn aangebracht en de schilderijen, die in vervallen toe stand begonnen te geraken zijn - ge lijk bekend - heel fraai gerestaureerd door de heer G. H. Breetvelt te Zie rikzee. Uiteraard komen de beelden terug in de kerk, w.o. de beroemde Piëta en het bouten Maria-beeld uit 1650 (ouder dan de kerk zelf). Een aanwinst vormt een in bruik leen afgestaan gepolychromeerd beeld van het Heilig Hart. door het Bisschoppelijk museum te Breda. Het spreekt vanzelf dat in het aan gevoeligheid gewonnen milieu, de verlichting is aangepast aan het ge heel. Punt voor het kerkbestuur was de kerk klaar te krijgen voor de jaar wisseling. Dat gaat naar het zich laat aanzien wel lukken. Na 9 dec. moeten nog wel wat voorzieningen getroffen en wat bijwerk uitgevoerd, maar het karwei is op tijd geklaard. Er werkten aan mede: Aannemers bedrijf Van Aken, J. C. Verkaart en B. van Velthoven (metselwerk), Aan nemersbedrijf J. van Velthoven, schildersbedrijf fa. gebrs. Koster en fa. Lievense, Nieuwerkerk (elektrici teit). De Spirt (vloeren). Dienst 9 december Wat de dienst betreft op 9 decem ber zal de mis worden gecelebreerd door bisschop H. Ernst te Breda, mei als concelebranten de pastores F. Loonen en V. van de Reyt, deken P. Blommerde en oud-pastoor H. van Deursen. Hel koor zing! de Missa Facilissi- ma van G. Matiolli. UTRECHT, 30-11. Het openbaar vervoer legt momen teel de laatste hand aan een plan de eampagne om de gevolgen van de wellicht op korte termijn in te voeren distributie van benzine en olie zo goed mogelijk op te kunnen vangen. Minister Lubbers van economische zaken verklaarde naar gemeld deze week dat het niet uitgesloten is dat de distributie al op 17 december wordt ingevoerd. De speciale „Coördinatiegroep Openbaar Vervoer Oliekrisis" (Kovok) - waarin topmensen van NS en KNVTO zitten die maatregelen voorbereiden in verband met de oliecrisis - zal nog voor dit weekeinde een aktieplan op tafel leggen waarin een groot aantal maatregelen aan de NS-directie wordt voorgelegd die op korte termijn kunnen worden uitgevoerd. Oliesheiks, dierentuindirecteuren en alle andere Effendi's die van lekker eten en hoffelijke bediening houden, worden uitgenodigd op de autoloze zondag te komen per éénzits dromedaris of wanneer zij hun lievelingsgade wensen mede te nemen per tweezits kameel. Voor bewaking en parkeerhaven voor woestijnschepen wordt van zelfsprekend zorg gedragen. Zij, die te voet, per rijwiel, brommer, bus of Arabische hengst komen, zijn even hartelijk welkom. De tafels zijn óók op zondag feestelijk gedekt, de kaarsen flonkeren, de zoete luistermuziek kust uw oor, de heerlijke geuren van exotische schotels strelen uw neus, terwijl u op zo'n rustzondag gelukzalig kunt genieten van een vorstelijke fles wijn. Het Poorthuys ziet met verlangen uit naar gasten met goede smaak, die zich op betaalbare wijze willen laten verwennen door de hoffelijke gastvrouwen en gastheren van RESTAURANT HET POORTHUYS Havenplein 7 in het pitoreske hart van Zierikzee, telefoon 01110-2584. De gast is koning in Het Poorthuys Vooruitlopend op deze maatregelen deelde NS mee dat naar verwacht de run van reizigers op trein, tram en.bus vooral in de spitstijd van het woon-werkverkeer aanzienlijk zal zijn. Vooral de bus zal door die toe loop onder grote druk komen te staan - iedere extra bus betekent een extra chauffeur - maar ook de trein zal een behoorlijk extra aandeel te verwerken krijgen. De NS merkt overigens op dat men van het openbaar vervoer niet mag verwachten dat het van de ene op de andere dag een toeloop van tien tallen procenten reizigers meer glad jes zal kunnen verwerken. Vooral in de spitsuren is dat onmogelijk. De huidige capaciteit is namelijk op een. normale spits afgestemd. Verhoging van die spitscapaciteit zou alleen op langere termijn kunnen, als het geld er zou zijn voor investerigen en ex tra personeel. Om de vervoerscapaciteit in het woon-werk-verkeer zo groot moge lijk te maken zal het openbaar ver voer zodra de distributie een feit is al het beschikbare materieel laten rijden. Met dat materieel zal NS vooral de treinen in de spitsuren versterken. Daarbij, aldus een NS- woordvoerder, zal men de normaal toch al rijdende treinen zoveel mo gelijk verlengen en pas in laatste instantie zijn toevlucht nemen tot het verhogen van de bestaande fre quenties. Spreiding werktijden Willen de treinen in de spitstijden niet onaanvaardbaar vol worden dan zal de regering volgens de NS over moeten gaan tot een verplichte sprei ding van werktijden in de grote ag glomeraties. De spoorwegen zouden wat dit betreft zelf het goede voor beeld willen geven. Men is bezig een omloopplan uit te werken waarin spitsuurmaterieel langer dan nu - 's ochtends van 07.00 tot 09.00 uur en 's avonds van 16.30 tot circa 18.30 uur - in touw zal blijven. Op die manier hoopt men dan het min of meer „uitgesmeerde" aanbod van reizigers in de spits beter te kunnen opvangen. Overleg hierover wordt momenteel gevoerd met het minis terie van verkeer en waterstaat. Hóe dan ook zal het toch voor veel reizigers - met name in de spits - „staan blijven" geblazen zyn, een kwaliteitsverlies waarmee de NS „niet gelukkig" is. In die gebieden waar vooral de treinen en bussen al maximaal bezet zijn zal men proberen extra ritten te rijden. Ook overdag kan bij bus en trein een grotere vraag naar vervoer ontstaan, b.v. door zakenverkeer buiten de spits, ziekenhuisbezoek of winkèlverkeer. De spoorwegen zul len ook dan de treinen zomogelijk langer maken. ZIERIKZEE. Tot cên der kostbaarheden rnn de R.K.-parochiale kerk be hoort het oude doopvont, waarvan het onderste deel nog een deel is van de oorspronkelijk zeer fraaie 18e eeuwse preekstoel ,die echter - verdrietig ge noeg - in de dertiger jaren werd opgeruimd, in het kader van een toenmalige restauratie, die zeker niet estetisch verantwoord was. (Foto: Zierikzeesche Nieuwsbode) Advertentie ULllllllllllllllllllllllllllllllllllillllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllU) Maandag 3 december de gehele dag geopend JUWELIERSHUIS E Havenplein 6 - Zierikzee E iïi iT

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1973 | | pagina 1