Sparen is goed. Maar 't kan béter. Bij de ABN. Algemene Bank Nederland v&rclwenen verlooide BLIK DOOR HET WERELD Olie dwingt tot terugkeer geheime diplomatie VENSTER naar Een echte bank, óók om te sparen. IJsclub Haamstede-Burgh heeft fijne baan Autoloze zondag en de horeca ZIER1KZEESCHE NIEUWSBODE Uondenlns 29 november 1973 Nr. 21391» 9 Advertentie Er zy n drie redenen: Ten eerste: er zijn bij de ABN veel verschillende spaarvormen, met oplopende rentepercentages, zodat u precies dat kunt kiezen, wat u past. Bijvoorbeeld: spaarboekje of spaarrekening, rente 4Vi%. Maar ook: spaardeposito's, met een opzegtermijn van 3 tot 24 maanden, waarbij de rente varieert van 5% tot 7%. Ten tweede: als u toch spaart bij de ABN, kunt u meteen gebruik maken van al die andere ABN-diensten: van een lening-op-maat tot een zonnige vakantiereis. Ten derde: als u nü een spaarrekening opent, met een eerste inleg van tenminste f 10,-, doet de ABN er f 5,- bijEn - dat is eigenlijk nog een vierde reden-als u het leuk vindt, krijgt u van de ABN een grappig spaarvarken cadeau. BURGH-HAAMSTEDE, 27-11. De ze week hield de IJsclub „Haamste de-Burgh" in hotel Bakker te Burgh de jaaarhrergadering. Na een kort welkomst woord, waarin de voorzit ter de heer N. A. Dambruin er zijn voldoening over uit sprak dat on danks de minder gunstige weersge steldheid er toch een behoorlijk aan tal leden van hun belangstelling blijk gaf., stelde hij "Vast dat de baan er momenteel prima bij ligt. Om het geheel te verbeteren heeft men in het vorige jaar de baan op verschil lende plaatsen uitgediept. Dit najaar heeft men gemaaid en gefreesd waar door men geen overlast van lang gras zal hebben. In de bocht aan de Z-O zyde zit nog iels ie .veel grond. Het ligt in dedoeling dit in 1974 te laten afgraven waardoor men dan de beschikking zal hebben over een prima wedstrijd baan van 400 meter welke aan alle gestelde eisen zal voldoen. Momenteel staat er 25- tot 30 cm water op de baan. Uit het jaarver s-lag van de penningmeester de 'heer J. Kristelijn bleek dat het boekjaar met een voordelig saldo kon worden afgesloten. Namens de commissie tot het nazien van de rekeningen bracht de heer P. van Aarsen verslag uit waarbij hij adviseerde tot goedkeu ring over te gaan, waartoe onder dankzegging voo.r het goede beheer werd besloten. In plaats van de heer M. O. Hanse werd de heer W. Bou- man tot 'lid van de kascomimissie be noemd. Het periodiek aftredende be stuurslid de heer A. v. d. Weel werd herbenoemd. In plaats van de heer M. Hart, die zich niet meer herkies baar stelde, werd de heer M. O. Han se als bestuurslid benoemd. De rondvraag Bij de rondvraag werd o.m. het verlichten van de baan ter sprake gebracht. Besloten werd hierin ver betering te brengen door het aan schaffen van een aantal sterkere lampen. Uitvoerig werd aandacht geschonken aan het probleem dat bij de eerste dagen dat er vorst is door de schooljeugd allerlei rommel (ste nen en takken) op het ijs worden ge gooid. Getradht zal worden om via een schrijven aan de scholen dit in de toekomst te voorkonien. De aan dacht werd er verder op gevestigd dat de leden welke aan wedstrijden in KNBB verband deze winter wil len deelnemen zich nu met het be stuur in verbinding moeten stellen voor het aanvragen voor hun, pas poort daar het anders te laat wordt. Dit mede in verband met de me dische keuring. Het bestuur zal stappen onder nemen om als de baan deze winter geopend kan worden er een con sumptie tent geplaatst te krijgen. Aan 'het slot bracht de heer N. A. Dambruin de heer M. Hart dank voor de bijzondere aktieve wijze waarop hij zich gedurende 10 jaar als bestuurslid van zijn taak heeft gekweten. Als blijk van waardering werd hem een presentje aangebo den. De heer Hart sprak woorden van dank tot de bestuursleden voor de prettige wijze waarop altijd is samen gewerkt. „Als het nodig is kan men altijd nog een beroep op mij doen", aldus de heer Hart. 27 FEUILLETON DOOR CRÊ DE BOER De EEG-ministers van buiten landse zaken zijn weer eens bijeen geweest, waarover ze de buitenwe reld vrijwel geen andere informatie hebben verstrekt dan dat ze inder daad met elkaar gesproken hebben. En dat terwijl toch geen geringe za ken ter sprake geweest konden zijn. In de eerste plaats natuurlijk weer - en voorlopig nog wel een tijdje - het Nabije Oosten en de olie. Met direkt daarop en ermee verbonden de vraag van de solidariteit in de ge meenschap en een gemeenschappe lijke energiepolitiek. Het geheel voltrekt zich achter een dicht gordijn van stilzwijgen en dit is ook wel noodzakelijk. Waarne mers baseren dan vervolgens hun konklusies op de mate van tevre denheid die ze menen af te kunnen lezen op het gezicht van ministers - een hachelijke zaak natuurlijk, want een slecht gevallen maaltijd annex maagpijn kan dan licht uitgelegd worden als een falen van de solida riteit. Het beste wat de negen konden afspreken is dat men inderdaad als de nood helemaal aan de man komt Nederland wel tersluiks helpt aan olie, maar het spreekt vanzelf dat een dergelijk besluit niet aan de grote klok gehangen kan worden: de Arabische landen zouden het niet waarderen. Als achtergrond van deze houding zoeke men overigens niet gevoelens van sympathie of een „eerlijk zullen we alles delen men taliteit"; met name Frankrijk en Engeland staan sterk op het stand punt dat ieder voor zich moet zorgen in oliezaken en wie dit niet lukt heeft pech gehad, solidariteit en EEG-verdragen hebben daarmee verder niets van doen. Aardgas Maar zo langzamerhand wordt het de niet door extra-boycot bedreigde acht wel duidelijk dat men door de Arabische landen wel duidelijk in één boot is gewerkt: alle negen kun nen voorzien dat ze tekorten krijgen in de energievoorziening die rustig rampzalig genoemd kunnen worden. Als de één (e?i koste van de anderen probeert er beter af te komen, wordt alleen de rekening maar hoger en dan is het verstandiger om maar liever met één stem te spreken. En dan wellicht beter niet al te open baar: de juiste woorden in het juiste oor kunnen beter effekt opleveren dan lange communiqué's. Onder deze omstandigheden zullen het dan waarschijnlijk wel de -Franse diplomaten-moeten zijn die deze delikate missie moeten vervul len om de Arabische landen ertoe te bewegen de hand over het hart te strijken. Waarbij het voor Neder land misschien niet onaangenaam is te weten dat juist de Fransen er heel weinig belang bij hebben van Ne derlands aardgas verstoken te ra ken. DEN HAAG, 28-11. Het bedrijf schap Horeca heeft becijferd, dat de eerste drie autoloze zondagen en de daaraan voorafgaande zaterdagen de horeca-bedrijven in Nederland op een omzetverlies van 25,7 miljoen gulden zijn komen te staan. Daar het bedieningsgeld in deze bedrijven 15 procent bedraagt blijkt, dat de 55.000 werknemers in de horeca-sec- tor in deze drie weekends 3,7 mil joen gulden aan inkomen hebben ge derfd Het netto inkomensverlies voor werkgevers en werknemers samen wordt voor aftrek van belasting op 7,5 miljoen gulden geraamd door secretaris drs. A. W. Merk. APELDOORN. Prinses Margriet heeft vorige week in het dieselcen- trum van Leonard Lang B.V. te Apeldoorn, een speciale voor licha melijk gehandicapten aangepaste autobus in ontvangst genomen. Tij dens het kijkje in de bus, zien we v.l.n.r.: de heer J. J. Lang sr., de voorzitter van het Nederlandse Rode Kruis jhr. G. Krayenhoff en de prinses. In een werelddeel waar het tot de goede zeden is gaan behoren het di plomatieke spel zoveel mogelijk in het openbaar te spelen, geeft het misschien een beetje griezelige in druk als de EEG-ministers opeens zo overgaan naar het systeem van de geheime diplomatie. Maar het hangt er natuurlijk wel van af hoe die wordt beoefend. Bijvoorbeeld heeft de grote pleitbezorger van de gehei me diplomatie die prof. Henri Kis singer is als presidentieel adviseur en als minister bewezen dat er aar dige resultaten mee te behalen zijn. De Kamer en tie liulp aan getroffen bedrijfstakken DEN HAAG, 28-11. De meerder heid van de tweede kamer heeft bij de regering er op aangedrongen, wat de gevolgen van de oliecrisis betreft, tegemoet te komen aan getroffen be drijfstakken en/of activiteiten. Deze aandrang was neergelegd in een vo rige week, tijdens het kamerdebat over de begroting-1974 van het de partement van economische zaken ingediende VVD-motie. Deze motie werd aanvaard, met de stemmen van SGP, BP, GPV en RKPN tegen. KORTE BERICHTEN UIT HET BINNENLAND ROERMOND. De recherchegroep van de rijkspolitie district Roermond heeft in de afgelopen twee maanden 125 inbraken opgelost. Vijftien jongelui tussen 19 en 21 jaar wer den aangehouden. De totale buit was betrekkelijk gering en wordt ge raamd op f 50.000. ROTTERDAM. De heer H. J. An- beek, voorzitter van de Unie van ziekenfondsen, vindt dat de honora ria van de ziekenfondsmedewerkers (huisartsen, specialisten, apothekers enz) voor 1974 op het niveau 1973 moeten worden bevroren. DEN HAAG. Twee 20-jarige Ha genaars, chauffeur J. R. O. en boek houder M. C. W. G., hebben bekend dat zij sinds april in de wijk Maria- hoeve waar zij wonen, tien geslaag de tasjesroven hebben gepleegd en 35 pogingen daartoe hebben gedaan. UTRECHT. De actiegroep „Vrij heid voor de Grieken" heeft de be zetting van het arbeidsbureau aan de Parkstraat in Utrecht opgeschort. Direct na het verlaten van het ar beidsbureau zal dit bureau tenmin ste gedurende een maand gesloten worden. ARNHEM. De Arnhemse politie heeft drie jongemannen aangehou den die in het bezit waren van 12 kg hasjiesj. Het zijn de 20-jarige M. B., de 23-jarige H. V. A. en de 26-jarige L. C., allen uit Arnhem. AMSTERDAM. Het gemiddelde Nederlandse gezin kocht in 1972 15 boeken, het Vlaamse in dat jaar 11. Daar staat tegenover dat tussen 1963 en 1971 de Belgische boeken- consumptie zich in verhouding tot het nationale bestedingspakket gun stiger heeft ontwikkeld dan in Ne derland. EINDHOVEN. De rijkspolitie heeft een verhoogde surveillance ingesteld in verband met een reeks brand stichtingen in de afgelopen weken in Leende (N.B.) waarbij boeren schuren, hooimijten e.d. in vlammen opgingen. VAASEN. Onbekenden hebben in de vroege ochtend het politiebureau in het Gelderse Vaassen beschoten. Er werden drie kogels afgevuurd uit een Flobert. AMSTERDAM. De 23-jarige Am sterdammer T. L. is dinsdagmiddag in een kraakpand op de Nieuwezijds Voorburgwal in de hoofdstad door een politie-agent neergeschoten en ernstig gewond in het Binnen Gast huis opgenomen. De agent vuurde een gericht schot af toen het slacht offer hem, aldus een politiewoord voerder, met een bijl bedreigde. ROTTERDAM. Uit een winkel aan de Abraham Kuyperlaan in Rotter dam zijn de vorige nacht 200 suède- en nappajasjes gestolen met een ge- 'zamenlijke waarde van f 30.000, De dieven kwamen binnen door het forceren van de winkeldeur. BEN HAAG. In vier landen van de Europese-gemeenschap zijn de ver- bruikersprijzen in de periode juli 1972-juü 1973 sterker gestegen dan in Nederland, aldus blijkt uit een overzicht. da»t de Europese-commis- sie het «dagelijks bestuur" van de EEG op verzoek van een Gaullisti sche afgevaardigde van het Europe se parlement heeft gepubliceerd. DEN BURG. De gemeente Texel en het Staatsbosbeheer worden overspoeld door aanbiedingen van jagers die graag de konijnenplaag willen helpen bestrijden. „Wij wor den er tureluurs van", aldus een em ployee van het staatsbosbeheer. VENLO. Onbekenden hebben in de nacht van maandag op dinsdag in Venlo een vrachtauto van een ex peditiebedrijf uit Amsterdam, die op de Maaskade geparkeerd stond, ont vreemd. De auto was geladen met ongeveer 400 dozen sigaretten ter waarde van ca. f 135.000. AMSTERDAM. De PTT heeft uit metingen kunnen afleiden, dat de autoloze zondag een verhoging van het interlokale telefoonverkeer te zien heeft gegeven van 10 tot 20 pro cent in vergelijking met een „nor male" zondag. ROTTERDAM. De algemene ver gadering van de Nederlandse Unie van Ziekenfondsen heeft staatsse cretaris Hendriks van volksgezond heid dinsdag in een resolutie ge vraagd, maatregelen te nemen om de huidige onbeperkte vrijheid van de artsen bij het voorschrijven van geneesmiddelen „tot redelijke pro porties terug te brengen". UTRECHT. De voedingbonden van NVV, NKV en CNV (AVB, AVG en CVAR) hebben in een telegram aan minister president Den Uyl en aan minister Boersma van sociale zaken gevraagd, spoedig een beslissing te nemen over de verplichte sluiting van bedrijven op 24 en 31 december. SCHIPHOL. De beveiliging van Schiphol is in handen van een te groot aantal politiekorpsen, zo meent burgemeester C. van Stam van Haarlemmermeer, waaronder Schiphol ressorteert. Hij vindt een reorganisatie bij de beveiliging van Schiphol noodzakelijk. ONSTWEDDE. In Onstwedde is dinsdagavond de opslagplaats van een melkhandel door brand ver woest. Alle melk en andere produk- ten gingen verloren. De schade wordt geschat op een ton. UTRECHT. De warenhuisreus Ko ninklijke Bijenkorfbeheer gaat in de Utrechtse binnenstad een splinter nieuwe Bijenkorf bouwen. Het nieu we warenhuis, waaraan men in 1975 wil gaan bouwen en dat najaar 1977 moet worden geopend, zal verrijzen bij het Vreeburg. BUSSUM. De brand, die laat een villa aan de Bussumse Eslaan gro tendeels heeft verwoest, blijkt te zijn aangestoken door de 38-jarige Amsterdammer K. K. De man heeft zich bij de politie gemeld. DEN HAAG. De tweede kamer heeft het door de regering voorge stelde dekkingsplan 1974 in grote lynen aartVaard. Aanvragen om arbeidstijdverkorting ROTTERDAM, 28-11. Bij het mi- nisterie van sociale zaken zijn sinds 'het begin van de olieboycot ongeveer 600 aanvragen bnnengekomen om arbeidsfijdsverkorting. De meeste aanvragen worden ge daan door benzineverkopers (430), met °P de tweede plaats de horeca- werfcgevers (200) en op de derde plaats de Bovag-o$dernemers (170). Het zijn niet alleen de garages en autoverkoopbedrijven, die arbeids- verkorting willen, maar ook bijvoor beeld de autoverhuurbedrijven en firma's die zich bezig houden met het vervoer van, (nieuwe) auto's. „Ik onwaarheid? Waarom zou ik? Wacht es effe.ja, dat is zo.een week of wat geleje zat ze opeens hier in de zaak. Op een» zaterdagmid dag. Freek waarschuwde me, net als nu. Ze kwam hier om me te zeggen, dat ze zich ongerust maakte om mijn moeder. Ze is veel te dik, meheer, en af en toe heeft ze er last van. Hartkloppingen en zo. We zijn toen samen naar de Hogerbeets gereden en ik heb de dokter gewaarschuwd, Maar het viel allemaal nog erg mee. Ja, dat is zo. Maar dat vergeet een mens. Niet belangrijk, nietwaar? Ze zal hier een kwartiertje binnen ge weest zijn, 'hoogop." Hij draaide zich om naar de barkeeper en riep: „Freek, weet, je het nog? Op die za terdagmiddag, toen het zo koud was? Je waarschuwde me, dat m'n nicht hier zat. Omdat m'n moeder niet lek ker was. Weet je wel? Die knappe griet in donkere wintermantel." De man knikte. „Ze heeft nog een glas limonade gedronken." „Ja, ja.." De caféhouder knikte enkele malen heftig. „Nou weet ik alles weer. Ze zat hier zowat te jan ken. Dat komt, Jannie was nogal op m'n ouwelje. Peettante, he? Beetje ouderwets, vind ik, maar ja, ieder zijn meug, zeg ik maar. Het doet geen zeer en het kost evenmin geld." Hij grinnikte om zijn eigen mop. Brandts gezicht bleef neutraal. „Dus niet meer als één keer?" „Ik zou 'het niet weten, meneeT. Nee, het is wel bij die éne middag gebleven." „O. En bent u 's avonds altijd in de zaak hier?" „Ja. doorgaans wel. Behalve als het niet te druk is. Dinsdags bij voorbeeld, is het een slappe dag. Dan blijf ik meestal achter. Kan Freek het alleen wel af." „Het spijt me, meneer Ertsma, maar Jannie is hier verscheidene malen in de zaak geweest. Waarom vertelt u me niet de waarheid? En wat kwam ze hier doen?" De ander was helemaal niet ge schrokken of onder de indruk. „Best mogelijk, dat ze hier op een of an dere dinsdagavond met haar bink binnenkwam. Maar er komen hier zoveel mensen. Daar let Freek niet op. Als men zich behoorlijk ge draagt, is iedereen hier welkom. Wij houden er geen aantekening van, meheer, wie hier binnenkomt om wat te verteren. Dan hadden we dagwerk." Brandt dronk zijn glas leeg en kwam overeind. Hij legde een gul den op tafel, keek de man nog eens aan en zei op beheerste toon: „Denk er nog maar eens over na, meneer Ertsma, want ik kom nog een keer terug. Het zal erg verstandig zijn, als u in die tussentijd uw geheugen wat opfrist, want we komen er altijd achter. En als het een louche zaak was, waarmee uw nichtje en u zich bezighielden, kunnen er voor u nog wel eens moeilijkheden uit ontstaan. Goedenmorgen." Op straat keek hij nog even door dc grote ruit en zag, dat Ertsma en zijn barkeeper in een heftig gesprek gewikkeld waren. Hoofdstuk 9 Waarin blijkt, dot Sander van Pais een verleden had Die avond bracht rechercheur Brandt verslag uit van zijn Amster damse reis bij zijn superieur thuis. Want nadat hij uit het café van Jaap Ertsma was vertrokken, had hij nog een bezoek gebracht aan het bureau Warmoesstraat en daar ge sproken met verschillende collega rechercheurs. Daar was hij een paar interessante bijzonderheden te weten gekomen omtrent de café eigenaar en zijn barkeeper. Want de zaak stond op de lijst van verdachte huizen. Niet op sexueel gebied, want prostitué's werden door Freek des noods op hardhandige wijze naar buiten gewerkt en als een zoge naamde beschermer van zo'n publie ke vrouw met een paar vrienden verhaal kwam maken, was Freek in zijn eentje in staat de hele pooier bende de straat op te werken. Freek was in zijn jonge jaren bokser ge weest en nog wel zwaar gewicht. Dal was in de rosse buurt van de hoofd stad bekend, zodat iedereen het no dige respect had voor de reus ach ter de tapkast. Nee, het euvel had een andere strekking. Een rechercheur vertelde: „Een jaar of drie geleden hebben we er na middernacht een inval gedaan en toen rolden we een bende op, die zich specialiseerde in het vervalsen van identiteitspapieren. Vooral voor zeelieden. In ruil voor een bonk geld. Een paar kopstukken zijn toen veroordeeld, maar al lang weer op vrije voeten. Waar ze zich momen teel ophouden, is niet bekend. Af en toe ziet men er één lopen, maar schaduwen helpt niet, want die lui zijn geslepen en zo glad als een aal. Binnen een paar uur zijn we het spoor bijster en zien we hem dagen niet meer. Toch hebben we vage aanwijzingen, dat men opnieuw in het kroegje van Jaap bezig is met dat oude handwerk. Maar veel om zichtiger dan vroeger. Af en toe stappen we onverwacht binnen, ne men een kijkje en onthouden, wie er allemaal zit. (wordt vervolgd)

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1973 | | pagina 9