1 Ausavarna Ouderavond kleuterschool ,De Duinkonijntjes' te Renesse 5 P.V.C.-BUREAUHOUDER F. C. HANSE MET PENSIOEN BROOD DRIE CENT DUURDER NEDERLANDSE ECONOMIE ZAL OLIEBOYCOT STEVIG VOELEN P.L.O. enige vertegenwoordigster van het Palestijnse volk naaimachines n«»otim uit 1 V Afscheid van „een fnnktionaris" ZIERIKZEE, 29-11. De heer F. C. Hanse - bijna de personifikatie van de organieke begeleiding van de landbouw in de regio - beëindigt op 1 december a.s. zijn loopbaan als distriktsbureauhouder van de Provinciale Voedselcommissaris, na een diensttijd van bijna veertig jaar, wegens het bereiken van de pensioengerechtigde leeftijd Velen - met name uit de agrarische wereld - zullen behoefte hebben de heer Hanse te danken voor zyn vele werk. Zij krijgen daartoe de gelegenheid tydens een zaterdagmiddag te houden receptie in de Graanbeurs van het Huis van Nassau. In afwachting van dit officiële afscheid („laten ze het maar rustig houden"), hadden wij een gesprekje met deze „administratieve dui zendpoot", die - zoals hij het zelf zegt - destijds geruisloos, maar duidelijk definitief - in deze ingewikkelde en pluriforme materie is ingeschoven. (Foto: Zierikzeesche Nieuwsbode) De ramp Helemaal onlogisch was dat niet, want zjjn vader, de heer P. Hanse te Eikerzee (daar groeide het gezin op), was ook al duidelijk een landbouw- organieke- en administratieve fi guur, die maar liefst twaalf secreta riaten beheerde en daarnaast nog van alles deed „in graan en gras". De thans scheidende functionaris, Werkte - na zjjn hbs-examen - eni ge tijd bij de toenmalige Bank van Schouwen en nadien bij de Water leiding Mij i.o., maar volgde met een merkwaardige vanzelfsprekendheid zijn vader op als funktionaris bij de toenmalige Gewestelijke Tarwe Or ganisatie Zeeland, nadat hij als tweede man in funktie al enige tijd had meegelopen. Zo is het gekomen, of liever zo is het begonnen, toen al lemaal nog in Eikerzee. Gp 6 september 1934 volgde zijn officiële benoeming als Kring-sec retaris van de genoemde organisa tie en nadien is het zich toen al aan dienende pakket van (crisis)-maatre- gelen steeds maar gegroeid, vooral ook door de rampen, die de regio samenleving in het algemeen en de landbouw in het bijzonder troffen: crisis, oorlog stormvloed van 1953 „Men kan praktisch zeggen dat op het stuk van maatregelen en admi nistratieve begeleiding, de periode van 1934-1961 door al deze gebeurte nissen is gekenmerkt en daaraan zijn konsekwenties ontleende voor ZIERIKZEE. Succes voor de Wel fare-dames van het Rode Kruis, succes voor de dames in rusthuis „Irene", die fraaie handwerken en andere goederen vervaardigden en succes tenslotte voor het rusthuis zelf, waar dinsdag de gehouden ex positie keurig bleek te zijn georga niseerd De foto geeft een beeld van de belangstelling aan één der expo sitietafels. (Foto: Zierikzeesche Nieuwsbode) het werk; na die tijd is er wat meer regelmaat in het geheel gekomen", aldus de heer Hanse, die zelf maar moeilijk kan geloven, dat althans dit deel van zijn takenpakket „fini" is. „Het leven gaat snel", voegt hij er wat filosofisch aan toe. Lawine van maatregelen Het leven gaat snel; ook voor de scheidene funktionaris geen wonder, want „er is altijd meer bijgekomen en nooit iets afgegaan", in dat mid denstuk van zijn werkzaamheden. Een lawine van maatregelen, die doorgespeeld moest worden naar de instanties en de direkt belangheb benden - de boeren van Schouwen- Duiveland en geruime tyd ook nog van Tholen is altijd over hem uit gestort. Organisaties bloeiden snel op in die eerste tijd ook al: de Zeeuwse Varkens Centrale bijvoorbeeld en voor het rundvee een vergelijkbare organisatie. Uitvoerend orgaan werd de Prov. Voedselcommissaris. De naam is nog altijd „in", maar in we zen gaat het thans om de Stulm (Stichting Uitvoering Landbouw Maatregelen), „maar er zijn zelfs een heleboel agrariërs die deze naam niet kennen". Het was en is: „de heer F." C. Hanse van de P.V.C.". Ingewikkelde funktie Wat ooit een tijdelijk „crisisbaan tje" leek, evolueerde tot een zeld zaam ingewikkelde en veeleisende funktie, die ervaring en takt verg de om bepaalde dingen aan de men sen „te verkopen". Dat gold met na me in de oorlogstijd, toen 't schaar ste element een extra zware di mensie gaf aan het werk. De gekste dingen moesten geregeld.' inname van alle granen, maatregelen t.a.v, de eieren, distributie veevoeder en al dat- soort dingen. „Als ik er nu in eens zou komen voor te staan, zou het niet gaan", weet de heer Hanse die ook de februariramp diep heeft ondergaan. Naast het leed, kwam de stroom van moeilijkheden. Ervaringen had hij al opgedaan tijdens de oorlogsevakuatie, maar na de ramp was het veel diepstekender en abrupter: schaderegelingen, vee- regisfcratie, herverkaveling, gipsver- strekking, het moest allemaal onder moeilijke omstandigheden voor el kaar gebracht. Er was dan ook een tijd dat op het P.V.C.-kantoor niet minder dan 23 mensen werkzaam waren sinds 1970 dcet de heer Hanse het alleen in part-time. Die situatie is ontstaan, na het af stoten van Tholen, dat een eigen man kreeg. Die „eigen man" ginds, wordt straks opvolger van de heer Hanse. Het is de heer J- A. de Wilde te Stavenisse, die per I december in dienst treedt. SPORT SCHAKEN Huishoudelijke eoiupetilie „Zierikzee" In de huishoudelijke competitie van de schaakvereniging „Zierikzee" zijn de laatste drie weken slechts zeven partijen gespeeld. Dit had als oorzaak dat op diezelfde avonden wedstrijden zijn gespeeld tegen resp. Oostkapelle I, Middelburg I en „de Zwarte Dame I" (uit Kruiningen). Op 12 november werden twee partijen gespeeld nl.: P. Wiebols-M. O. Kloet 0-1; A. Scheele-A. de Spirt 0-1. Een week later op 19 november werden weer twee partijen gespeeld, en wel: J. Koster-R. P. Hogerheyde 0-1; M. O. Kloet-A. Kamp 0-1. Tenslotte werden op 26 november drie partijen gespeeld die het vol gende resultaat opleverden: J. Kos- (er-E. Bouman 0-1; F. Visser-J. J. Hoogstrate 0-1; M. O. Kloet-A. J. L. Blom, afgebroken. Opmerkelijk is dat bij bovenge- nomede 6 uitslagen de 6 zwartspe- lers als overwinnaar uit de bus kwamen. Aangezien niet iedere speler even veel partijen heeft gespeeld en er bovendien nog drie afgebroken par tijen zijn, is het niet zo eenvoudig om een goede ranglijst te geven. De kop van de x-anglijst ziet er nu als volgt uit: De heren J. A. J. v. d. Made en J. J. v. d. Ende hebben tot nu toe al hun partijen gewonnen en hebben 6 punten, de derde t/m de vijfde plaats wordt gedeeld door de heren E. Bouman, H. Uil en A. Kamp met 4 punten en de zesde t/m de zevende plaats wordt inge nomen door de heren R. P. Hoger heyde en A. Scheele met ieder 3 punten. DEN HAAG, 28-11. De broodprij zen worden met ingang van heden (donderdag) verhoogd met ten hoog ste 3 cent per heel brood van 800 gram en maximaal één cent per half brood van 400 gram. Dit geldt zowel voor in de winkel afgehaald als thuis bezorgd brood. Minister Lubbers van economische zaken heeft hiervoor toestemming gegeven. De verplichte minimum-brood broodprijzen, zoals die zijn vastge steld door het Produktschap voor granen, zaden en peulvruchten, zul len worden verhoogd met vier cent voor verpakt gesneden brood en met 3 cent voor ander brood. ROTTERDAM, 28-11 Een produk- lievermindering van de olie. en che mische industrie zal ingrijpende ge volgen hebben voor de Nederlandse economie. Bij een vermindering in 1975 met 20 pet. neemt de werkloosheid in Rijnmond toe met 19.100 en in de rest van ons land met 8100 man. De betalingsbalans verslechtert dan met f 1200 min. en het nationale in komen neemt af met f 1470 min. Dit alles zegt voldoende over het belang van de olie- en chemische industrie voor de economie. Tot deze conclusie komen dis. P. J. J. Lesuis en drs. F. Muller, die beiden werkzaam zijn aan de facul teit der economische wetenschap pen van de Rotterdamse Erasmus- universiteit. ALGIERS, 28-11. De Arabische staatshoofden hebben dinsdagavond op de topconferentie in Algiers dc Palestijnse bevrijdingsorganisatie (P.L.O.) erkend als de enge, wettige vertegenwoordigster van het Pales tijnse 'volle. Volgens een vertegenwoordiger van de bevrijdingsorganisatie is hel desbetreffende besluit met algemene stemmen genomen en zijn er geen voorwaarden voor de P.L.O. aan verbonden. Koning Hoessein van Jordanië had de conferentie eerder laten weten dat hij de komende vredesonderhan delingen met Israël niet zal bijwonen als de Palestijnse bevrijdingsorgani satie erkend wordt als de enige ver tegenwoordigster van het Palestijnse volk. de afstand tussen de gebruiker en het inleveringspunt zo klein moge lijk te doen zijn. Gestreefd zal wor den naar tenminste één verzamel punt pev gemeente. Bij de aktie gaat het om het in zamelen van restanten van bestrij dingsmiddelen die niet meer zijn toegelaten of verouderd zijn. Behal ve de verbrandbare zullen ook de niet-verbrandbare bestrijdingsmid delen worden ingezameld. Deze zul len, alsmede de kwikhoudende mid delen, in afwachting van een defi nitieve regeling voorlopig worden opgeslagen in daartoe geschikte pro vinciale ruimten. SCHEEPVAART Abida, 27-11 van Genua naar Drince Laarderkerk, 28-11 te Rotterdam t Jap anse militairen in de kou TOKIO, 28-11. Met het oog op de olieschaarste moeten de Japanse soldaten buiten meer marcheren daar hel in de ka zernes te koud is. Het mini sterie van defensie in Tokio gaf de militairen opdracht stroom te sparen en het olie- verbruik te beperken. De militairen zullen bij oe feningen minder vervoer krij gen en meer moeten lopen. In de kazernes moeten de tempe raturen onder de 18 graden blijven. Zendt deze advertent.e n^ u ontvangt grahs Cretlo „Was of is er een andere land- bouwweg, dan die louter geplaveide met zoveel maatregelen en „stenen der wet", wilden we weten, beheer Hanse twijfelt sterk. Hij ziet de noodzaak, „maar het is wel zaak dat men in die wirwar het menselijk as- pekt niet uit het oog verliest. Men heeft altijd met mensen te doen. Je bent tenslotte een-dienaar", aldus 't credo van een in dit vak met een Januskop, vergrijsde funktionaris, die nog wijst op de voorsprong die al die ingrijpende veranderingen - en de maatregelen - in deze agra rische regio teweeg hebben gebracht De agrarische wereld zal alleen in de toekomst op zijn tellen moeten blijven passen: wegen en recreatie bedreigen ergens de cultuurgrond. Blijvende aanpassing blijft voor de ondernemer ook nodig en dat is lang niet altijd gemakkelijk, vooral niet voor degenen, die dan al niet marginaal werken, maar toch niet zoveel speelruimte hebben. Een voorbeeld zijn (ook) de kleinere vee boeren, die al op de melktank moe ten. overschakelen. „Soms bij zes koetjes al". Het zal altijd aanpakken blijven, vooral voor de jonge onder nemer (ze hebben vaak geen tijd om op de Beurs te verschijnen). En wat mjyzclf betreft: ik heb het altyd met veel voldoening gedaan. Ik ben opgegroeid temidden van de boerenbevolking en heb vooral ook 'het ploeteren van vroeger gezien. Zo iets doet je wat cn professioneel heb ik daar blykbaar automatisch de konsekwenties van aanvaard". By elkaar best een positief verhaal van een man, die er veertig niet eenvou dige jaren heeft opzitten. Inzamelingsaktie bestrijdingsmiddelen MIDDELBURG, 28-11. Begin 1974 zal - zoals bekend - in Zeeland de inzamelingsaktie bestrijdingsmidde len worden gehouden. Gedacht wordt hierbij aan de maand januari aan staande, omdat in deze periode het rendement waarschijnlijk het grootst zal zijn. Er zal worden getracht om uit- i ZN 29-11 1 RENESSE, 28-11. Maandag werd in de openbare kleuterschool „De Duin- konijntjes" te Renesse een goed bezochte ouderavond gehouden. De avond werd geopend door de voorzitster van de oudercommissie, me vrouw Brondgeest. Ze verwelkomde alle aanwezigen, in het bijzonder burge meester Evcrwijn cn'echtgenote, mejuffrouw Houtman en de spreker van deze avond, dc heer Van Leeuwen, hoofd van de Bcatrixschool in Zierikzee. De heer Van Leeuwen hield op boeiende wijze een lezing over het onderwerp probleem-kinderen. Hij begon te stellen dat het woord pro bleemkinderen natuurlijk een zeer ruim begrip is, vandaar dat hij ver schillende soorten probleemkinderen op een rijtje zette. Hij onderscheidde bijv. de groep kinderen, waarvan bij de geboorte reeds 't probleem wordt onderkend, een groep waarvan het probleem in de eerste levensjaren aan het licht treedt, en een groep waarvan het probleem pas naar vo ren komt als ze de basisschool be zoeken. Hij wees erop dat het voor het kind erg belangrijk is dat het probleem zo snel mogelijk wordt on derkend. Twee scholen Spreker vertelde dat de Beatrix- school eigenlijk twee verschillende scholen in één is. Op de „ene" school komen de kinderen die nooit dc zgn. intelectuele vaardigheden als lezen, rekenen enz. zullen kunnen leren. Men probeert op de Beatrixschool die kinderen zo optimaal mogelijk sociaal redbaar te maken, d w.z. dat r'« v-i"(Wrn die vaardigheden wor den bijgebracht waarmee ze zich zo zelfstandig als mogelijk is kunnen redden in hun eigen omgeving. Op de „andere" school komen kin deren die wel degelijk kunnen leren rekenen en lezen enz., maar die het tempo op de basisschool niet kunnen volgen. Deze kinderen ko men een enkele keer van de kleuter school, maar merendeels van de ba sisschool naar de Bcatrixschool. Het programma op de bas'sschool is afgestemd op 't gemiddelde Neder landse kind, er zijn kinderen die met dat programma niet mee kunen. Dc heer rrr»n Leeuwen vertelde beknopt hoe het in zijn werk gaat om het kind van de basisschool over te laten gaan naar de Beatrixschool. En ver volgens vertelde hij wat er dan voor het kind verandert, t Kind komt in een meer ontspannen sfeer, omdat alles niet meer zo op prestatie is ge richt. Met voorbeelden en op zeer boeiende wijze vertelde de heer Van Leeuwen hoe men dc kinderen pro beert te motiveren bepaalde dingen te doen. En passant deed hij een be roep op dc aanwezigen om. als zc oen oude schrijfmachine hebben die niet meer werd gebruikt, die aan de Beatrixschool te geven, omdat men er voor het taalonderwijs met veel succes gebruik van maakt. Plannen op school Aan het eind van de lezing was er gelegenheid tot het stellen van vra gen. Na de pauze werd het zakelijk gedeelte van de ouderavond afge werkt. De penningmeesteresse mevrouw Van 't Veer bracht financieel verslag slag uit en de secretaris, de heer Fransen van de Putte las het jaar verslag voor. Vervolgens vertelde de hoofdleidster van de school, me vrouw Kleiss-van Rooijen, wat de plannen zijn voor het verdere school jaar. Vanaf 15 januari zullen weke lijks groepjes ouders de kans krijgen een morgentje in de klas van hun kind mee te maken. In februari ho pen de leidsters met de kleuters een bezoek te brengen aan een bakkerij om de kinderen te laten zien hoe het brood wordt gebakken. In maart zal er een tweede ouder avond wonder» f»oVio'>rIr»r» r*r>-o zal men de gelegenheid krijgen het werk van de kleuters te bezichtigen. Tn aoril zal het Daasfeest woraen gevierd met het zoeken naar en ver sieren van eieren. Het koninginne- feest zal worden gevierd met een poppenkastvoorstelling. In mei zal er oen kermis worden gehouden. De ze feestelijke gelegenheid komt in de plaats van het schoolreisje dat vo rige jaren wel werd gehouden. In iuni zal met de oudste kleuters een bezoek worden gebracht aan de basisschool om alvast kennis te ma ken met de juffrouw en met de om geving. Dc laatste schooldag wanIot vevierd met een pannekoekenfeest en er zal dan ook afscheid genomen worden met dc kleuters die na dc vakantie naar de basisschool zullen gaan. Na dit overzicht van de verschil lende hoogtepunten voor de eerste helft van 1974 stelde mevrouw Kleiss voor het schoolfonds van f 1.— per maand op f 1,50 te brengen. Tevens slcldc zc voor het bedrag in twee halfjaarlijkse termijnen te voldoen in plaats van ieder maand. Het voor stel Sverd zonder tegenstemmen aan vaard. Sinterklaasfeest Vervolgens vertelde mevrouw Kleiss dat op 5 december met de kleuters Sinterklaas zal worden ge vierd. Bij dit feest zullen alleen de leden van de oudercommissie hel personeel en de kleuters aanwezig zijn en dus niet zoals gebruikelijk ook de ouders van de kinderen. Zij was van mening dat de aanwezig heid van de ouders een storende in vloed heeft op de spontaniteit van de kinderen. Ze begreep volkomen dat de meeste moeders het erg jam mer zouden vinden, maar zc vroeg iedereen begrip te hebben voor haar argumenten. Er was niemand die te gen de mededeling ageerde. Mevrouw Kleiss deed een beroep op de ouders om eens te kyken of zc niet ergens nog wat oude kleren hebben die gebruikt zullen kunnen worden als vcrklccd-klcren. Er wordt op school erg veel gedaan aan beeldende expressie en verkleed-kle ren maken het natuurlyk veel ech ter. Ook waardeloos materiaal is van harte welkom cn dan graag niet al leen margarinekuipjes, maar ook W.C.-rollcn. luciferdoosjes cn lege verpakkingsdozen. Als slot vertelde mevrouw Kleiss dat dc gemeente het plan heeft het klaslokaal te verruimen. Men wil een stuk van de oude hal. die sinds hot nieuwe lokaal erbij gebouwd is niet meer wordt gebruikt, bij de klas trekken. Aan de hand van de teke ning toonde burgemeester Everwijn hoe het zal worden. Het is dc bedoe ling van mevrouw Kleiss van het nieuwe stuk klas een timmerhoek te maken. Na de rondvraag, waarin niets bij zonders naar voren kwam. sprak burgemeester Everwijn nog enkele woorden. Hij zei dal de school vroe ger wel eens een probleemschool w>s geweest, maar dat er tegenwoord ig oen bijzonder goede sfeer' is. Wet houder Steur en ook wethouder Hoo„ gerhuis waren verhinderd dc ouder avond bij te wonen en daarom was de burgemeester zelf gekomen. Hij bracht het kunstvoorwerp (cm konijnenkop die ;'n opdracht van de gemeente dooi Wcsscl van Striem v/as gemaakt), dat sinds kort op de muur van de school was bevestigd, onder de aandacht. Verder bracht hij dank aan hot personeel en dc oudercommissie voor het goede werk dat zij voor dc school doen. Hij sprak tot slot de hoop uit dal er de komende jaren geen pro l.lomc n nu er zullen iij/un.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1973 | | pagina 5