Spaarrente tot DOOR DELTAWERKEN BEDREIGDE VISSERIJ LIJDT SCHADE VAN F 1 MILJARD procent 4 STREEKNIEUWS Causerie over B.L.0. op avond kleuterschool Zonnemaire F.A.O. bepleit wereldvoedselpolitiek Tariefsverhogingen delen zich ook mee aan grootverbruikers Zeeuwse visserij presenteert rekening DEN HAAG, 28-11. De nalioiiaal-eeoiionxische waarde van de door de deltawerken bedreigde visserijbedrij ven, zal tussen 575 miljoen en 1 miljard liggen, en dan eerder in de buurt van bet hoogste dan van liet laagste van die bedragen. De Deltacommissie van bet visserijschap stelt dit in een interimrapport over de gevolgen van de afsluiting van de Oosterschelde voor de visserij. Door het wegvallen van de Oosterschelde, zegt de commissie, zal in de Noordzee de tongstand met 6, de scholstand met 3 a 4 procent verminderen. In de zuidelijke Noordzee zal de tongstand zelfs met 50 procent achteruitgaan de garnalenstand zal er zodanig verminderen dat geen commerciële bevissing meer mogelijk is en ook de stand van schol, haring, makreel en rondvis in de zuidelijke Noordzee zal zeer belangrijk gereduceerd worden. De commissie van het Visserij- schap spreekt de hoop uit dat de stu die van de Oosterschelde Commissie (commissie Klaasesz) zal leden tot een alternatieve oplossing voor de veiligheid, waardoor nadelige gevol gen voor het visserijbedrijf zouden uitblijven. Gekapitaliseerde waarden Bij haar berekening van de natio- naal-economische waarde van de bedreigde takken van visserij is de commisse uitgegaan van de toege voegde waarde (loon, rente en winst) die daarmee in 1972 werd behaald. Zij komt tot gekapitaliseerde natio- naal-economische waarden van f 25 miljoen voor de garnalenvisserij, f 80 miljoen voor de kleine zeevisserij, f 120 miljoen voor de mosselvisserij, en voegt daarbij elk van de drie hetzelfde bedrag aan toe voor handel en verwerking. De nationaal-economische waarde van de oesterbedrijven inclusief han del en verwerking schat zy op f 100 miljoen, die van de kreefteparken op f 25 miljoen. Samen maakt dat f 575 miljoen. Pro memorie zijn opgenomen de nationaal-economische waarde van de achteruitgang van de haringstand en van andere takken van visserij die verloren dreigen te gaan, zoals kokkel visserij en weervisserij. Verloren mosselhetlrijf Bij de berekening is de commis sie er van uitgegaan dat het hele mosselbedrijf verloren zal gaan. Het staat immers niet vast dat kunst matig verwateren op economische basis mogelijk zal blijken. Maar ook als dat wel kan zal de schade nauwelijks minder bedragen, omdat het verplaatsen van de mos- selbedrijven naar de Waddenzee veel zal kosten, terwijl een aantal garna- lenvissers op de Waddenzee zou moeten wijken voor de mosselcultu res. De commissie vindt haar cijferop stelling aan de lage kant. Er is na melijk niet bij inbegrepen het ge deelte van het oesterbedrijf, dat er na de rampzalige winter 1963/'64 mee ophield omdat de toekomstige afsluiting van de Oosterschelde de Dürer houtsnede ontdekt ARNHEM, 28-11. In een map met prenten uit het legaat aan het Arn hems gemeentemuseum van de Arn hemse Patricia A. Verheull die in 1897 overleed is bij toeval een door Albrecht Dürer vervaardigde hout snede-cyclus uitbeeldende het leven van Maria ontdekt. Op de titelpagi na is de hele serje compleet. De houtsnede-cyclus is door Dürer tussen 1503 en 1510 in Neurenberg gemaakt. De unieke kostbare vondst zal van 3 december tot 27 januari a.s. in het museum worden tentoon gesteld. Wapens in Arnhem gevonden ARNHEM, 28-11. De politie in Arnhem heeft woensdag tijdens huis zoeking in een pand aan de Rijnwijk een grote partij illegale wapens en munitie gevonden. In verband hier mee zijn de 26-jarige koopman C. K. en diens 29-jarige broer A. C. M. K., beiden uit Arnhem, aangehouden. Het zijn -bekenden van de politie. De opsporing van de wapens ge beurde in samenwerking met de re- cherchegroep van de Koninklijke Marechaussee en de explosieven op ruimingsdienst uit Culemborg. OOSTERLAND Openbare kleuterschool Aan de Openbare kleuterschool alhier, die momenteel nog resideert in een tweetal lokalen van de voor malige Lagere schoolgebouw aan de Groene Poort, is met ingang van 1 woord. Zij deed haar jaarverslag op rijm, wat doo.r alle aanwezigen met een hartelijk applaus werd beloond. Na de pauze gaf de heer W. B. van Leeuwen, hoofd van de Beatrix- school te Zierikzee, een boeiende uiteenzetting over het buitengewoon lageronderwijs wat door een eder zeer gewaardeerd werd. Want vaak wordt de BLO school uit een ver keerd oogpunt bekenken, wat ZÜ ge zien haar resultaten zeker niet ver dient Nadat nog verschillende vra gen door de heer Van Leeuwen be antwoord waren sloot de voorzitter deze goed bezochte ouderavond met een speciaal woord van dank aan de spreker. ZONNEMAIRE, 28-11. De kleuter- scjiool te Zonnemaire heeft haar jaarlijkse ouderavond gehouden. Dc voorzitter de heer Kuiper, heette al le aanwizegen welkom, in het bij zonder wethouder De Moor, de heer Mandemaker, hoofd van de openbare school en de heer Meijer, hoofd van de bijzondere school. Nadat de verschillende verslagen gelezen waren werd de nieuwe pen ningmees ter esse, mevr. v. d. Velde- Berrevoets, gekozen. Mevr. Van Leersum-Fondse werd, onder aan gebracht voor de manier waarop zij de financiën heeft beheerd. Hierna kreeg mej. De Moor het perspectieven te zeer verkleinde. Hierdoor wordt nu nog maar een derde van de bestaande produktie- mogelijkheden benut. Eerder bij miljard Bij optimale benutting zou in het oesterbedrijf een nationaal-econo mische waarde van f 300 miljoen verloren dreigen te gaan. Vandaar dat de commissie meent dat het to tale bedreigde bedrag" eerder bij het miljard dan bij f 575 miljoen ligt. januari a.s. door het gemeentebe stuur van Duiveland benoemd als hoofdleidster mevr. J. van Westen van Dongen alhier. Zij is momenteel nog werkzaam als kleuterleidster te Steenbergen. Aan deze school, die eertijds hopelijk zal worden ver plaatst naar het nieuw te bouwen kleuterscholencomplex in het plan- Stouten, is vanaf de oprichting in 1971 werkzaam als hoofd leidster: mevr. A. van Geesbergen-de Roos. Deze gaat per 1 januari a.s. het kleuter onderwijs verlaten. Ze is woonachtig te Zierikzee. BRUINISSE Vandalisme in nieuwbouw In he tPlan-West hebben bij een zestal in aanbouw zijnde bejaarden woningen de glasvezelplaten naast de voordeur ingetrapt. In enkele andere nog niet bewoon de huizen in de Mosselstraat werden ruiten ingegooid. Weer een staaltje van vrijetijdsbeoefening waarvan gehoopt wordt dat men de daders zal weten te vinden. Ondertussen wel ruim f 1000,schade voor de be trokken aannemers Mooyaart, Oude Tonge en Vaders, Oud Vossemeer. Vergadering B.V. Solidair In de jongste vergadering van de B.V. Solidair werd en debalans en het verlies en winstrekening goedge keurd. De B.V. had een gunstig sei zoen 1972/1973. Als nieuwe bestuurs leden werden gekozen de heren D. van den Berg Wz. (Bru 6), H. Hoo- gerheide (Bru 50) en M. Verspoor (Bru 4) zulks in de vakature ont staan door het bedanken van de he ren C. Jumelet, A. Jumelet en J. L. Kik, allen Bruinisse. De B.V. Soli dair is een mosselexporteurs vereni ging, en is gevestigd in Yerseke. Bij het verscheiden van A. Kik Op 77-jarige leeftijd overleed te Bruinisse de heer A. Kik. De heer Kik moest in de Eerste Wereldoor- lig in militaire dienst, waar hij op passer werd bij de cavalerie. Na zijn diensttijd volbracht te hebben, wilde hij niet naar huis te rug, waar zijn vader het beroep van klein landbouwer uitoefende, maar kwam hij via zijn oppassersbestaan in het hotelvak in de grote steden. Hij wist zich in zijn vak uitstekend op te werken. Tenslotte kwam hij in Amerika terecht, waar hij jarenlang een z.g. „koery" had, d.w.z. hij bezorgde di ners aan huis op bestelling in de miljoenenstad New York en wel bij de voornaamste families. Nadat hij na de Tweede Wereldoorlog enkele keren heen en weer was gereisd om zijn familie te bezoeken, kwam hij een tiental jaren geleden voorgoed weer naar Nederland terug, de laat ste jaren was hij na een attaque niet meer de oude en werd hij bij een fa milielid opgenomen en liefderijk verpleegd. Adriaan (Andree) Kik was een voorbeeld, hoe een gewone dorsjongen met geen andere oplei ding dan een beperkt aantal klassen lagere school zich toch een belang rijke positie kan veroveren. SEROOSKERKE. Eén van de'vrij talrijke slachtoffers van de door de sneeuw veroorzaakte gladheid van het wegdek. Een VW-busje onder Serooskerke zocht - tegen de bedoe ling van de chauffeur - de sloot op. (Foto: Zierikzeesche Nieuwsbode) Auto's in slip G. T. te Middelburg reed maan dagmiddag met zijn personenauto, komend uit Zierikzee in de richting Ouoe Tonge op Rijksweg 18, toen een voor hen rijdende auto begon te remmen en te slippen juist bij de Staphorster kruising bij de Oude Dijk. T. remde eveneens maar de gladheid van de weg maakte hem tot slachtoffer. De auto kwam terecht tegen het eilandje van beton, dat bij genoemde kruising de diverse wegen scheidt. De chauffeur kwam er goed af, maar de auto werd zwaar be schadigd. Hij kon niet verder rijden en is later door de firma, waartoe hij behoorde, opgehaald. Onderhoud straten In de 30 november te houden ver gadering van de gemeenteraad van Bruinisse wordt een krediet ge vraagd voor de onderhoudswerken (herbestrating) van de volgende straten: de gehele Julianastraat, de Beatrixstraat en de Prinses Wilhel- minalaan vanaf de Beatrixstraat en enslotte het herleggen van trottoirs en het herzetten van trottoirbanden van de Irenestraat. In plan-West gaat het om de vol gende straten: het herbestraten van een gedeelte van de Mosselstraat, en het leggen van trottoirs voor de be jaardenwoningen in Stelbergstraat en voor premiewoningen in de Mos selstraat en de Mosselstraat. ROME, 28-11. De voedsel- en. landbouworganisatie (F.A.O.) van de Verenigde Naties is van mening dat er een wereldvoedselpolitiek moet komen om ervoor te zorgen dat het aanbod van levensmidde len geljjke tred houdt met de behoeften. Het bestuur van de orga nisatie heeft dinsdag een resolutie aangenomen waarin F.A.O.- directeur dr. A, Boerma wordt verzocht een werkgroep te vormen voor de opstelling van een tekst die „zo spoedig mogelijk" door de aangesloten regeringen kan worden goedgekeurd. Volgens functionarissen van de F.A.O. betekent dit dat de eerste hindernis is overwonnen op de weg naar de oprichting van een internatonale instantie die ervoor kan zorgen dat er overal in de wereld voldoende voedsel beschikbaar is. Dr. Boerma zei in dc bestuursvergadering, die donderdag eindigt, dat de resolutie „een belangrijke stap voorwaarts betekent in de geschiedenis van de strijd tegen de honger in de wereld". De Amerikaanse afgevaardigden juichten de aanvaarding van de resolutie toe maar merkten op dat een wereldbeleid voor de voed selvoorziening alleen doeltreffend kan zfón als alle grote voedsel- producerende landen eraan meewerken. Dit werd beschouwd als een verwijzing naar de Sowjet-Unie die geen lid van de F.A.O. is maar wel een grote producent van tarwe. ZIERIKZEE. Vele waren woensdag aanwezig in de nieuwe, gemoderni seerde zaak van de fa. J. Blom en Zonen aan de Hem (26a). te Zierik zee, om getuige te zijn van de ope ning van deze (Végé) zaak. Een kijk je in het interieur; de inrichting is gebaseerd op het systeem van zelf bediening. (Foto: Zierikzeesche Nieuwsbode) TWEEDE KAMER Moties bij behandeling buitenlandse zaken DEN HAAG, 28-U. De behande- ling van de begroting van buiten landse zaken in de Tweede Kamer zal aanleiding geven tot het indienen van vrijwel zeker drie, en mogelijk zelfs vier moties. De reeds in het vooruitzicht ge stelde moties over Griekenland en Guinee Bissau beogen de regering verder te doen gaan dan zij (thans) wil. De eventuele derde motie, over de bevoegdheden van het Europese parlement, is meer bedoeld als een steun in de rug van minister Van dei- Stoel. Schaduwarchief Amsterdam op microfilm AMSTERDAM, 29-11. In de Rock;/ Mountains in Noord-Amerika ligt in een atoomvrije kelder een zoge naamd schaduwarchief van Amster dam. Dit schaduwarchief, bestaat uit opnamen op microfilm van vrij wel alle bescheiden tot en met het tolprivilege, dat Floris V in 1275 aan de stad Amstelledammeverleend. Dit heeft de hoofdstedelijke gemeen tearchivaris dr. W. J. van Hoboken donderdag gezegd, ter gelegenheid van de officiële opening van het ge restaureerde raadhuisje van Nieu wer- Amstel. De opening van het huisje, waarin sinds 1914 niet alleen het hoofdstedelijk archief, maar ook tal van waardevolle stukken van na tionaal belang zijn opgeborgen, iverd verricht door de minister van CRM, mr. H. W. van Doorn. Walermaatschappij „Zeeland" GOES, 27-11. Dc voorgenomen verhoging der verbruikcrstaricven door dc Watermaatschappij „Zeeland", deelt zich ook mede aan grootverbruikers- sektor. De toekomstige aanvoer uit de Bicsbosch maakt het noodzakelijk om naast dc prijs van het watergebruik het vaste bedrag te verhogen. Teneinde een ongeveer gelijke procentuele verhoging te verkrijgen bestaat de wijziging uit een verhoging van het vaste bedrag en van de m:!-prijs, als volgt: 700,vast bedrag wordt 800,en nv!-prijs 0,44 wordt 0,50; f 400,vast bedrag wordt 465,en m;!-prijs 0,52 wordt 0,58; 250,vast bedrag wordt 315,en ms-prijs f 0,70 wordt f 0,73. De tarieven 1974 worden derhalve: OMSCHRIJVING I II A II B 1. voor elke m'5 beschikbaar gestelde uurkapaciteit is per ,jaar ver schuldigd 800 465 315 2. het afgenomen water wordt be rekend tegen 0,50 0.58 0,73 waarbij de tarieven II A e II B uit sluitend gelden voor kleinere afne mers met een relatief lage bedrijfs tijd; als criteria gelden hierbij: maximale jaarafname 20.000 m:!; benodigde'kapaciteit kleiner dan of gelijk aan 10 m:t per uur; De tariefsverhoging die hieruit - voor 1974 - voortvloeit is afhankelijk van de bedrijfstijd doch zal tussen 10 procent en 15 procent liggen. Teneinde te grote procentuele ta riefsverhogingen te voorkomen is be sloten om voor die afnemers die ten gevolge van de per 1 januari 1974 geldende nieuwe tarieven, gerekend over hetzelfde verbruik als in 1973, meer gaan betalen dan 120 procent van hetgeen betaald zou zijn indien geen wijzigingen in lariefstruktuur in een vorig jaar zou hebben plaats gevonden. de tariefsverhoging te be perken tot 20 procent. Voor WMZ betekent deze tariefs wijziging inclusief de tevoren over eengekomen kontraktuele stijgingen f 1.133.000,—. Dc meeropbrengst Samenvattend omvat de tariefs wijziging een meeropbrengst van ruim f 2.100.000,waarna als ge volg van de gestegen exploitatielas ten voor 1.974 een tekort resteert van f 3.000.000,Het nadelige saldo kan nog gedekt worden uit dc voorzie ning exploitatietekorten. De gemiddelde tariefsverhoging, waarin mede begrepen de bekende opbrengststijgingen ten gevolge van werking van indices en dc 20 procent overgangsregeling, bedraagt 7,1 pro cent. De investeringsbegroting 1974 laut een totaal zien van ruim 36 miljoen gulden (n 1973 geraamd op bijna 20 miljoen). Het grootste deel is be stemd voor dc investeringen van dc afdeling nieuwe werken (29Vz mil joen gulden). De rente, die wij vergoeden op spaargelden, loopt van 41/j% voor dagelijks opvraagbare tegoeden tot 8%% voor onze Spaarwinstbiljetten aan toonder en de N.M.S. - Rentespaarbrieven. Vraagt u eens bij een van onze kantoren naar deze spaarmogelijkheden. NEDERLANDSCHE MIDDENSTANDSBANK I 4

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1973 | | pagina 4