EUBELRAMA DE ZIERIKZEESCHE COURANT PALESTIJNEN KAPEN PASSAGIERSTOESTEL VAN K.L.M. Energiebeperkende maatregelen in Y.S. AARDBEVING OP DE AZOREN ADJUDANT W. DE, VLAM HANGT DE PET AAN DE WILGEN ESsJSSST^ FELKE AANBOUWKEUKENS ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Miiuiulug 26 november 1973 130ste jaargang Nr. 21394 WAARIN OPGENOMEN 1797 - 1889 REDAKTIE, ADMINISTRATIE EN BEZORGING: Jannewekken 11, Zierikzee. Postbus 1. Tel. (01110) 2255. Tel.-nummers na 18.00 uur: Redakteur: M. J. Bij de Vaate (01110) 2938; Advertenties: (01110) 2118 of 4188; Be zorging (01110) 4188. Postrekening 13 76 77. ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIES: Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling 14,50; per jaar 55,Losse nummers 30 cent - Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag - Advertentieprijs 21 cent per losse mm.; „Succesjes" (max. 4 regels) 2,75. Vraagt onze contractprijzenl De advertentieprijzen zijn exclusief 4 B.T.W. Uitgave: B.V. Drukkerij v/h Lakenman Ochtman, Zierikzee. In dit nummer: Succesvolle Rode Kruis-avond le Renesse 247 passagiers en 17 bemanningsleden aan boord DEN HAAG, 26-11. Heden-maandagmorgen, even na zes nnr, begon de derde fase van de kaping van een Boeiing 747 Jumbo Jet van de K.L.M., met een landing van de machine op de luchthaven van de Libische hoofdstad Tripolis. Aan boord van de Jumbo, de „Mis sissippi", bevinden zich 247 passagiers, onder wie 7 Nederlanders, en een bemanning van 17 koppen. De autoriteiten van Tripolis hadden aanvankelijk de toestemming voor de landing op het vliegveld van de hoofdstad van Libië geweigerd. Vol gens het Engelse persbureau Reuter zou het vliegveld tydelyk gesloten zijn in verband met bouwwerkzaam heden. Toen het vliegtuig al boven de stad was en de KLM-directie koortsachtig zocht naar een nieuwe landingsplaats, waar mogelijk met de kapers onderhandeld zou kunnen worden, kwam de toestemming toch. WASHINGTON, 26-11. President Nixon heeft zondagavond een verbod uitgevaardigd op de verkoop van benzine op zaterdagavond en de ge hele zondag. Hij kondigde voorts beperkingen af voor het gebruik van olie voor verwarming van woningen, kantoren en fabrieken, dit alles ter bestrijding van de energiecrisis in de Verenigde Staten. De Amerikaanse president heeft verder gelast, dat reclame- en sier- verlichting, met inbegrip van kerst verlichting buitenshuis verboden zullen zijn. LISSABON, 24-11. Op de tot de Azoren behorende eilanden Faial en Pico zijn bij een aardbeving in de nacht van vrijdag op zaterdag 3500 mensen dakloos geworden. Er zyn 30 bevingen geregistreerd. Slechts twee mensen werden ernstig gewond. WESTENSCHOUWEN, 24-11. Bram Wassenaar (Ciko '66) heeft zaterdag middag in cle Domeinen bij Westen- schouwen de zesde mosselloop ge wonnen. De Arnhemmer liep de 8000 meter in 22 minuten en 37.8 sec. Hans v. Rasteren (Fortuna VI) legde met een achterstand van bijna een halve minuut beslag op de tweede plaats. De uitslag is: 1. Bram Wasse naar (Ciko '66) 22.37.8; 2. Hans van Rasteren (Fortuna VI) 23.09; 3. Mar tin van Prooyen (AV'56) 23.45; 4. Rien Rarman (Trias) 25.07; 5. Koos Oggel (AV'56) 25.09; 6. Piet de Dreu (AV'56) 25.14. (Foto: Zierikzeesche Nieuwsbode) Bij de landing waren de tijdelijk zaakgelastigde van Nederland, drs. J. J. Roos, en de KLM-vex'tegenwoordi- ger Verkerk aanwezig. De Mississip pi was zondag 25 november om 13.13 van Schiphol opgestegen voor vlucht KL 861, die via Athene, Beiroet, New Delhi, Bangkok en Manilla, Tokio als eindbestemming had. Op Schiphol zijn 197 passagiers ingestapt die een bestemming hadden verder dan Bei roet. In Athene zijn er 37 bijgeko men, in Beiroet stapten 13 passa giers aan boord. Het merendeel van de passagiers zijn volgens de KLM Japanners. Aan boord bevindt zich ook de zoon van de oud-premier van Libanon, Faycal Salam. De Mississippi arriveerde zondag middag om 15.04 uur in de Griekse hoofdstad Athene, vanwaar men om 16.05 zonder problemen weer ver trokken naar Beiroet. Om 18.45 is de machine vandaar vertrokken. Eén uur na het vertrek werd de ma chine gekaapt door een nog onbe kend aantal kapers, aan wie gezag voerder I. L. Risseeuw (55 jaar) zijn leiding moest overdragen. De machi ne zette koex*s naar Damascus, waar brandstof werd geweigerd. Een lan dingsvergunning voor Beiroet, waar heen men terug wilde, werd._even- eens geweigerd. Om 23.15 vertrok de machine naar de Cyprische hoofd stad Nicosia, waar de luchtreus om 8 minuten na middernacht Neder landse tijd zijn wielen aan de grond zette. Gesprek met kapers Volgens de president-directeur van de KLM, de heer S. Orlandini meld de één van de kapers zich via de boordradio aan de KLM direct in het hoofdkantoor van de maatschappij met de woorden: „I am the new cap tain of the flight KL 861". De kaper sprak uitstekend Engels en toonde zich absoluut niet geëmotioneerd. Hij zei te spreken namens de na tional Arab Youth Organisation en wilde contact met een vertegenwoor diger van de Nederlandse regering. Het was h vt tweede gesprek van de KLM-direcOe met de gekaapte Boe ing. Het eerste was afgebroken na de mededeling van captain Risseeuw dat de machine was gekaapt. Uit Nicosia werd na de landing ge meld dat de actie was bedoeld om zeven Palestijnen uit de gevangenis in Nicosia te halen, die daar tot ze ven jaar gevangenis waren veroor deeld wegens aanslagen op een El Al vliegtuig en op de woning van de Israëlische ambassadeur. Gevraagd naar de reactie op het verzoek overgebracht aan president Makarios, zou de Cyrische minister Kazamias van verkeer gezegd heb ben: „Dit was niet het moment om president Makarios wakker te ma ken". Volgens de KLM-directie, die geen bevestiging kon geven van de berichten van de persbureaus, be kritiseerde de kaper de houding van de Nederlandse regering ten opzichte van de Palestijnen. Hij zei ook dat Nederland hulp zou hebben verleend aan Israël onder meer door het zen den van wapens. Nadat het vliegtuig om 3 uur uit Nicosia was opgestegen, zonder Pa lestijnse gevangenen maar wel met 23 ton brandstof, werd koers gezet naar de stad Benghasi in Libië. Tij dens de vlucht heeft de KLM-direc tie de kapers kunnen overhalen de koers te wijzigen naar de hoofdstad Tripolis. In Benghasi beeft Neder land geen vertegenwoordiger. Ver wacht wordt dat de kapers in Tripo lis hun eisen bekend zullen maken. De kaping is volgens de KLM zonder bloedvergieten verlopen. Aan boord zou alles in orde zijn. Afscheid gewaardeerd politieman ZIERIRZEE. Een zeer geslaagd jaarfeest heeft de junior en-af deling van de C.J.V., onder het motto: „Vlieg mee met het C.J.V." achter de rug. Het gevarieerde programma boeide vrijdagavond een gevuld BRUDNTSSE, 23-11. We welen niet of de statistieken later zullen uitwijzen dat het aantal overtredingen, of andere zaken waarbij politie nodig is, op vrijdagmor gen 23 november een opmerkelijke piek vertonen, maar een feit is wel dat op die morgen vele politie mensen „niet thuis" hebben gegeven, omdat ze in Brainisse in het Dorpshuis verenigd waren, om hun collega, oud-collega, superieur of ondergeschikte, ad judant W. Vlam, van de groep Bruinisse van de rijks politie, een waardig afscheid te geven. Verschillenden hadden daarvoor een grote reis moeten maken en burge meester G. Hokken van Bruinisse kon dan ook naast de familie Vlam zelf, een volle zaal welkom heten. Hij vertelde dat adjudant Vlam op deze dag zijn 60ste verjaardag vierde en dat hy tevens afscheid nam, na bijna 40 jaar politiedienst. De laatste zeven jaren van zijn dienst had adjudant Vlam op Brui nisse doorgebracht. Hij zal er ook als ambteloos burger blijven wonen, een bewijs, dat „Bruinisse en Vlam" het goed met elkaar hebben kunnen vin den. Geen wonder, want de heer Vlam was niet alleen een goed po litieman, maar ook een minzaam mens, die zich had ontpopt als een soort sociale werker. Een zaak was voor de heer Vlam niet af, als een p.v. al of niet was opgemaakt, maar hij probeerde ook daarna nog wat te doen om een oplossing te vinden, waardoor een mens in het rechte spoor kon worden gebracht. Behalve burgemeester Hokken van Bruinisse waren ook burgemeester J. de Kam van Duiveland en burgemeester G. van den Berg van St. Philipsland (allen vallend onder de Groep Brui nisse) aanwezig. Burgemeester Hok ken zou graag straks van de diensten van de heer Vlam gebruik maken, als hij hem nog eens nodig had. Geschenken De heer Vlam kreeg een elektri sche boorstandaard aangeboden en kan zich aan zijn hobbies gaan wij den. Dit cadeau was door de drie gemeenten uit de Dienstkring gege ven, terwijl er voor mevrouw Vlam een bloemetje bijgevoegd was. Overste W. G. Lanting te Middel burg was aanwezig om afscheid te nemen van één van zijn adjudanten, de viei'de in successie, die de dienst verlaat. Hij was eens in de papieren gedo ken en noemde naast de geboorte datum van adjudant Vlam 23 no vember 1913, zijn geboox-teplaats An- dijk, zijn militaire diensttijd in 1933 begonnen, zijn dienst bij de politie- troepen, de marechaussee en ten slotte het korps Rijkspolitie, met di verse standplaatsen als Millingen, Uden, Nijmegen, Baarle Nassau, Chaam, Fijnaart en tenslotte Bx-ui- nisse. Het vertrek van enkele goede po litiemensen, kort nadat hij zijn taak op Bruinisse begonnen (Helmendach, Hoekman, Nouwen) niet uit rancune mara om px'omotie te maken ver- zwaarde de taak in het begin. De officier van Justitie mr. Blok, wilde graag de gelegenheid aangrij pen om zijn waardering uit te spre ken voor het goede werk van de Rijkspolitie. Het komt niet altijd goed over hoeveel waardei'ing wij voor de mensen van de Rijkspolitie hebben, aldus mr. Blok. Juist het feit dat de officier van justitie een beetje vitterig allerlei details wil hebben, die niet in de stukken staan, forma listisch en onplezierig kan het con tact met het parket en de officier van justitie soms zijn, althans naar schijn, da wex-kelijkhekLJs,. anders verzekerde mr. Blok, die adjudant Vlam herinerde aan de door hem gevonden oplossing voor diverse px-o- blemen. Opperwachtmeester I. Fluijt, sprak namens de groep Bruinisse: „We wisten, dat in uw gezin moeilijkhe den waren als gevolg van ziekte, maar nooit hebben we kunnen be- mex'ken, dat de spanningen werden afgereageerd op uw personeel. Door tactvol optreden werden vele zaken elegant opgelost, aldus opper Fluit, die zijn woorden vergezeld deed gaan van een decopeerzaag, ook al een hobbygereedschap. Elegante oplossingen Overste Lanting had tevoren de bekende enveloppe met inhoud over handigd, terwijl de bloemen voor mevrouw in een zekere regelmaat naar het podium werden gedragen. Adjudant Beekman van de Groep Brouwershaven, dankte voor de sa menwerking in de Noordgroep. Oud adjudant Bakker uit Fijnaart kwam met enkele vrienden en echtgenoten ook zijn collega uitluiden. Onder de aanwezigen waren ver der een aantal manschappen van de x-esei*ve-politie. Namens hen sprak de heer Geluk uit St. Philipsland. Laatste spreker was wachtmeester le klasse D. Coppoolse, die sprak als secretaris van de zes personen tel lende afdelingen van de Ned. Chr. Bond van Politieambtenaren, waar- van adjudant Vlam voorzitter was. Adjudant Vlam dankte voor de mooie dag hem door zovelen bij zijn afscheid bereid. Hij vergeleek de te genwoordige tijd met die van vroe ger, gaf toe, dat vele problemen moesten worden opgelost, maar was blij en dankbaar voor de manier waarop men dat gezamenlijk had kunnen doen. Een opvolger voor adjudant Vlam zal niet worden benoemd. De post wordt opgeheven en wordt by Zie-, rikzee gevoegd, wat Bruinisse en Duiveland betreft, terwyl St. Phi lipsland by Tholen wordt onder ge bracht. LONDONDERRY. Zondagavond zijn in het Noordierse Londonderry twee Blitse militairen door guerilla- strijders doodgeschoten. (Foto: Zierikzeesche Nieuwsbode) Dit nummer bestaat uit 6 pagina's Een wijnstok, draagt drie tros sen: de eerste van genot, de tweede van dronkenschap, de derde van berouw. Anacharsis Advertentie in onze showroom Hoge Kerkstraat 12, Nieuwerkerk Telefoon (01114) 1265 Verwachting tot dinsdagavond: Aanhoudend buiig Veranderlijke bewolking met nu en dan hagel-, sneeuw- of regenbuien; matige tot krachtige, aan de kust nu en dan hai'de noordwestelijke wind; minimumtemperaturen van 2 gi-aden vlak aan zee tot omstreeks 2 gra den in het binnenland. Voor woensdag: Aantal ui-en zon: 0 tot 4. Min.-temperaturen: 0 tot 6 gi-aden onder normaal. Max.-temperatui*en: 0 tot 6 graden onder normaal. Kans op een droge periode van min stens 12 uur: 60 procent. Kans op een geheel droog etmaal: 30 procent. ZON- EN MAANSTANDEN 27 nov. Zon op 8.19, onder 16.35. Maan op 10.42, onder 18.37. Eerste kwartier: 3 dec. (2.29). HOOG- EN LAAGWATER ZIERIKZEE: Hoogwater Laagwater 27 nov. 4.38 16.49 10.13 22.25 Springtij: 26 november. HET WEEKOVERZICHT DE BILT, 26-11. Het KNMI deelt mede: Maandagochtend strekte zich een gordel van hoge barometerstan den uit van Groenland tot het zee gebied ten westen van Portugal. Van Noord-Groenland tot West van Ier land was de luchtdruk boven 1035 mbar. Boven Noord-Rusland lag een diepe depressie met een kern- druk van 960 mbar. Deze drukver- deling zal zich ook dinsdag in grote trekken handhaven. Tussen genoem de systemen staat een sterke noord westelijke luchtstroming, die koude lucht uit het hoge noorden aanvoert. Deze stroming zet zich tot diep in Europa voort. Bovon het relatief warme noordzeewater vormen zich gemakkelijk buien, die ver het land binnendrijven en zich ontlasten in de vorm van sneeuw, hagel of - dichter bij de kust - als regen. In de nacht komt het daarbij, behalve vlak langs de kust tot lichte vorst.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1973 | | pagina 1