Papadopoulos kan opnieuw beginnen intermeubel am boer 4 BLIK DOOR HET WERELD ONZE PUZZELRUBRIEK STREEKNIEUWS Drastische prijsverhoging kunstmest in voorbereiding 7^0 export PtJNJ JONGE JENEVER CERTIFICAAT IN FLES OF STENEN KRUIK DE KEUS VAN DE FIJNPROEVER Bijzondere projektdienst te Oosterland De onlusten in Griekenland de monstreren hoezeer kolonel Papa dopoulos gefaald heeft in wat hij zijn voornaamste taak achtte - wat niet wil zeggen dat zijn dagen als presi dent geteld zijn: hij heeft tenslotte zijn tanks kennelijk goed onder kom ma ndo. Deze en de knuppelende po litie hebben een eind gemaakt aan de demonstraties en de staat van be leg kan voorlopig de burgers wel weer in toom houden Maar dat be tekent wel dat hij vrijwel weer van voren af aan begint, zoals op 21 april 1967 toen hij nog in uniform zijn tanks de hoofdstad binnenvoerde. Wal Papadopoulos zich ten doel stelde was een nieuwe geest op te wekken onder de Grieken, die vol gens hem - en daarin had hij niet helemaal ongelijk - hun individua lisme politiek uitvierden op een ma nier die de staat tamelijk hulpeloos liet dobberen. Geen kabinet had een degelijke meerderheid als basis voor een beleid op langere termijn en zelfs in de partijen waren de veten niet te tellen die lang niet alle zoveel met landsbelangen te maken hadden als met persoonlijke sympathiën en antipathieën. Advertentie Een deurs linnenkast half leg, half hang 171 x 100 x 60 cm teak kleur 159,00 wit 169,00 Gratis thuisbezorgd meelstraat 31 zierikzee Nu, aan die chaotische toestanden maakte hij een eind met zijn 'mili tairen en het werd zo riskant de mond open te doen onder het kolo- nelsreglme dat men inderdaad niet veel meer hoorde. Dit zwijgen uit angst moet Papadopoulos uitgelegd hebben als een teken dat de Grieken tot inkeer waren gekomen - waarin hij zich dan vergiste. De Grieken waren nog niet als tevoren en zeker niet de door hem gewenste brave- rikkcn die bij al hun doen en laten voorzichtig eerst overwogen of de regering er misschien niet door ver zwakt zou worden. Hardere aanpak Dit jaar begon een soort Praagse lente in Athene. Papadopoulos liet de regering weer over aan burgers, zelfs het premierschap, de censuur werd verminderd, er kwam weer wat vrij heid. Die zich prompt uitte in het mi openbaar uiten van kritiek die tevo ren slechts in gedachten of onder grondse bladen onder de oppervlakte was gebleven. De snelle verslechte ring van de ekonomische toestand wakkerde die kritiek uiteraard snel aan, hoezeer op dit stuk meer dan om zijn politieke integriteit premier Spyros Markezinis werd gewaar deerd. Bovendien was de kennisma king met de uit gevangenschap vrij gelaten verwanten en kennissen niet erg geschikt om de liefde voor Pa padopoulos aan te wakkeren: ze had den nogal ivat te verduren gekregen. Dit effekt zal Papadopoulos mis schien niet verwacht hebben door teveel geloof te hechten aan de voor hem gunstige uitslag van het refe rendum over het instellen van de re publiek - een referendum waarvan de eerlijkheid overigens zeer twij felachtig was. Nu weet hij hoe de Grieken over hem denken en de Grieken weten weer hoe hij zijn land onder de duim houdt - wijselijk had hij buiten landse zaken, strijdkrachten en openbare orde zorgvuldig .zijn eigen domein gelaten bij hét verburgelij- ken van het bewind, dat ongetwijfeld zijn hardste aspekten zal herkrijgen na deze uitbarstingen. Voor hoe lang durft niemand te voorspellen. Dit eerste verzet op zeer grote schaal is moeilijker de kop in te drukken dah de door verdeeldheid en verbijste ring voornamelijk onwerkzaam toe ziende Grieken van toen getemd konden worden. Misschien al een beetje door de overschaduwing van de St. Nicolaas- puzzel, „liep" de puzzel van vorige week niet zo druk. Toch was er nog een flink aantal inzendigen, maar wel minder dan normaal. Mogen wij gehuwde dames-inzendsters nog eens verzoeken hun volledige namen te vermelden. B.v.: K. R. S. Jarisen- Pietersen. En dus niet: mevr. Jansen De eerste prijs gaat deze week naar: Mevr. G. Bakker-Jacobi Weststraat 22 ZIERIKZEE Be tweede prijs is bestemd voor: De heer N Bouwman Zcclelieweg 5 RENESSE De oplossing van de puzzel is de volgende: Horizontaal: 1. haarfijn; 6. dinsdag 12. al; 13. eed; 15. dor; 16. Zr.; 17. alk; 19. legioen; 22. boa; 23. sein; 25. lente; 26. kern; 27. tenor; 29. bat; 30. palei; 31. in; 32. boei; 34. even; 3G. Ne; 37. leest; 38. rente; 40. zalm; 41. sela; 43. speen; 46. deels; 49. A.P. 51 rede; 52. Iseo; 53. M.O.; 54 Latijn 56. ven; 58. leven; 60. anijs; 61. Se dan; 63. pols; 64. rak; 65. malaria; 67. lot; 68. I.M.; 69. peg; 70. pan; 72. te; 73. saffier; 74. halster. Verticaal: 1. haastig; 2. alleen; 3. re; 4. fel; 5. ijdel; 7. idee; 8. non; 9. Sr.; 10. Azoren; 11. graniet; 14. kina; 18. kin; 20. gebit; 21. otter; 22. bel; 24. nobelprijs; 26. kanteloep; 28. Roemeen; 30. penseel; 33. es; 35. v.e.; 37. las; 39. els; 42. salaris; 44. e.d.; 45. nevel; 46. dinar; 47. es; 48. mon ster; 50. Panama; 53. melote; 55. tijk; 57. Edam; 59. vol; 61. sage; 62. nipa; 65. mei 66. aal; 69. p.f.; 71. N.S. De nieuwe puzzel Horizontaal: L, plaats waar de rolvoorzegger bij 'toneeluitvoeringen zit; 13. voorzetsel; 14. overal; 15. heldendicht; 16. van geringe dicht heid (van lucht); 17. 100 gram; 18. huisdier; 19. Greenwichtijd (afk.); 21. voordeel; 23. snelle loop 25. Ned. lengtemaat (afk.); 26. kleur; 28. op leidingsinstituut tot beroepsofficier (afk.); 30. evennachtslijn; 32. verdik king van de opperhuid; 33. maatstaf van lichtsterkte; 35 plaats in Lim burg; 36. muzieknoot; 37. openbaar vervoermiddel; 39. vochtig aanvoe lend; 41. militaire rang (afk.); 42. loods; 43. stad in Rusland; 44. let wel (afk.) Latijn); 46. ladder; 48. on verschrokken; 49. vogelprodukt; 51. rivier in Italië; 53. appelsoort; 55. aanwijzend voornaamwoord; 57. zangstem; 59. insekt; 60. omlijsting; 61. 100 meter (afk.); 62. radiografisch noodsein (afk.); 64. danspartij; 65. laatstleden (afk.); 66. scheepsvloer; 68. voertuig; 69. loco-president (afk.) 71. evenzo; 72. deel v.h. oog; 74. met name (afk.); 75. huichelarij. Verticaal: 1. schrander, bijdehand; 2. onder andere (afk.); 3. muzieknoot 4. soort schakelnet; 5. koord voor het ontsteken van ontplofbare stof fen; 6. stad in Duitsland; 7. veer kracht; 8. naaldboom; 9. groot, mo dern logement; 10. trekdier; 11. per soonlijk voornaamwoord; 12. vor mend hoofdbestanddeel; 20. sport v.e. ladder; 21. zonder nut; 22. groot moeder (kindertaal); 24. volstrekt niets; 25. kledingstuk; 27. onbepaald hoofdtelwoord; 28. toiletbenodigd heid; 29. woonschip; 31. niet parke ren. (afk.); 33. mannetjeskat; 34. ge graven waterscheiding; 38. sierlijk dier; 40. vlaktemaat; 44. drinkebroer; 45. vlinderbloemige plant; 47. deel v.e. auto; 48. wig om hout te klieven 49. zoogdier; 50. deel van* Europa; 52. de onbekende (afk. Latijn); 54. tel woord; 56. en dergelijke (afk.); 58. beroemd Frans beeldhouwer; 60. niet overvloedig; 63. bijbelse persoons naam; 64. stad in Italië; 67. vrouwe lijk rund; 68. waterkoud; 70. tot rouwbeklag (afk.) (op \isitekaartjes) 71. deel v.h. been; 73. Engelse munt (afk.); 74. muzieknoot. RENESSE Lek In de waterleiding Begin deze week bemerkte men op De Blinkert, het pompstation van de waterleiding te Haamstede dat er er gens een lek moest zijn. Er ging nl. pep uur zo'n 50m3 verloren. Eerst werd te Haamstede gezocht, maal later ook te Renesse. Na een paar dagen zoeken vond men woensdagmiddag het lok bij camping De Duinhoeve aan de Loane te Renesse. Er bleek oen breuk te zitten in eerv ringleiding naar Zie rikzee. Door al het water dat uit het lek was vrijgekomen is ongeveqr 2 hectare duinpolder onder water ko men te staan. Woensdagavond is men druk be zig geweest om met met een hydro- lische kraan een ringdijk om het lek te graven en het water weg te pom pen, om vervolgens het lek te dich ten. ZONNEMAIRE Straatverlichting tot half tien In verband met de energiecrisis brand de straatverlichting momen teel tot 's avonds half tien in de ge meente, waarna alleen de nacht branders de verlichting verder ver zorgen. Wanneer de crisis nog wat aanhoudt zal vanaf 1 januari dit tijdstip nog vervroegd moeten wor den tot 7 uur n.m. Welfare cursussen In het Groene Kruisgebouw te Zonnemaire wordt door de afdeling Brouwershaven van het Ned. Rode Kruis een cursus Welfare-werk ge organiseerd. De cursus wordt gege ven op de volgende middagen: 28 november; 12 december; 19 decem ber; 23 januari; 30 januari; 6 febru ari; 13 februari; 20 februari; 27 fe bruari; 6 maart en 13 maart. NIEUWERKERK Man licht gewond bij verkeersongeval In de nacht van dinsdag op woens dag omstreeks 0.45 uur vond op Rijksweg 18 nabij Nieuwerkerk een éénzijdig ongeval plaats, waarbij de uit Oude Tonge afkomstige C. J. M. B. lichtgewond raakte. Het ongeval gebeurde toen B., rijdend op de hoofdrijbaan van Rijksweg 18 en komende uit richting Zierikzee in de rechterberm geraakte vervolgens de zuidelijke parallelweg opschoot weer terug op de hoofd rijbaan kwam en op de noordelijke parallelweg terecht kwam om vervolgens in het struik gewas. tot stilstand te komen. De be stuurder raakte hierbij lichtgewond, plaatselijk arts Richai'd verleende eerste hulp. De V.W. personenauto werd total-loss door Garage Istha weggesleept. BRUINISSE Vogels wijken voor dam Op de Krammerplaat of Plaat, van Oude Tonge, beginnen zich al de contouren af te tekenen van de dam, die men daar gaat leggen om de re creanten, die zich daar in de toe komst zulen ophouden, te vrijwaren tegen de golfslag. Dit gaat momenteel wel ten koste van de vele vogels, die op die plaat in het verleden voorkwamen. Wel waren nog enkele wilde zwanen uit het hoge noorden afkomstig (geen knobbelzwanen). Geslaagde kaasavond De Hervormde Vrouwenvereniging van Bruinisse organiseerde in sa menwerking met de zuivelhande laars De Ronde en Van de Vreede een kaaspropaganda-avond, waarbij ook gasten van de NCVB-afdeling en van de vrouwenvereniging van de Geref. Gemeente en andere belang stellenden aanwezig waren. De heer Bikker uit Vlissingen hield een praatje over het onderwerp „van koe tot consument" toegelicht met dia's. Daarbij kreeg men o.a. te zien moderne veehouderijstallen, machi nale melkmachines, koeltanks, tank- vervoer van melk en de behandeling van de melk eerst in zuivelfabrieken en vervolgens in kaasfabrieken. Al met al een produktieketen met vele schakels, waarbij men zich kon rea liseren dat goede kaas maken geen eenvoudige zaak is. In de pauze werd niet alleen koffie aangeboden, maar kon ook worden geproefd van verschillende soorten kaas. Daarna vertelde de heer Bik ker iets over verschillende soorten kaa^. Gewezen werd o.a. op de uit stekende combinatiemogelij kheden van kaas- en wijnsoorten. Zegel voor iedere gulden In het bericht over de winkelweek te Bruinisse is een fout geslopep. Er wordt namelijk een zegel verstrekt voor iedere gulden van het aankoop bedrag en niet - zoals gemeld - voor iedere f 0,50. Verkoop Welfare-goederen In ,,'t Oppor" wordt dinsdag 27 november (van 25 uur) een verko ping gehouden van Welfare-goede ren, vervaardigd door bewoners van het huis. Advertentie LAND- EN TUINBOUW DEN HAAG, 22-11. Het ziet er naar uit dat de kunstmestpryzen in Nederland en elders drastisteh om hoog zullen gaan. Vooral zal dat het geval zyn met fosfaatmestsloffen, als gevolg van een zeer grote prijs verhoging van ruw fosfaat. Duurder worden van stikslofmest- stoffen is te verwachten omdat een der belanrijkste grondstoffen daar van. aardgas, ook duurder is gewor den. Hoe groot de prijsverhogingen in ons land zullen zijn zal pas vol gende week bekend worden. De in dustrie is nog aan 't calculeren, zal met De enige Jonge Jenever ter wereld met het Certificaat van Zuiverheid, Kwaliteit en Waardering, verleend door The Royal Institute of Public Health Hygiene, te Londen 3 KOUWENBERG b' Voor alle doe het zelf artikelen op sanitair gebied b Posisiraat 48 8 tegenover het postkantoor x 8 Zierikzee Werkplaats: Meelstraat 46. jj Planken spoelen aan op Schiermonnikoog SCHIERMONNIKOOG, 22-11. Op Schiermonnikoog zijn duizenden planken aangespoeld. Zij zijn ver moedelijk afkomstig van de Duitse kustvaarder Wangen, die enkele dar gen geleden tijdens slecht weer zijn deklast ovérhoord heeft gezet. Vrachtauto's-van de gemeente re* den af en aan om het hout op ite ha len. Het werd opgeslagen op het ge meenteterrein. KLM heeft tekort aan kerosine SCHIPHOL. Tekort aan kerosine dwingt de KLM tot aanpassingen in het vliegschema, zo heeft de maat schappij meegedeeld. SCHEEPVAART Abida; 26-11 te Genua verwacht. Acila; 24-11 t.h. Kaapstad verwacht. Acmaea; 20-11 North Sydney. Area; 22-11 Bukom naar Yokohama. Atys; 21-11 Miri verwacht. Diloma; 27-11 Miri verwacht. Dione; 27-11 in de P.G. verwacht. voor de verhoging toestemming van de minister van economische zaken moeten hebben en zal, ingevolge de prijzenbeschikking, niet eerder dan een maand na aanmelding de verho ging mogen laten ingaan. De landbouwtopcoöperatie Cebe- co-Handelsraad, in Nederland een dep grootste distribuanten van kunstmest, heeft de aangesloten co- opera lies aangeraden de eerder be kendgemaakte prijzen alvast in te trokken. Te zijner tijd wil Cebeco- Handelsraad, als van economische zaken goedkeuring kan woixien ver kregen, de prijzen ieens over de hele linie verhogen. Op het ogenblik zijn er nog veel afnemers die nog weinig of niets hebben ontvangen. MARKTBERICHTEN BARNEVELD, 20-11. Coöp. Veluwse Eierveiiing Barne- veld. Aanvoer: 748.440 stuks. Stem ming: redelijk. Prijzen (in guldens per 10 stuks): Eieren van 50-51 gram 15,76; 55-56 gram 16,51; 60-61 gram 16,62; 65-66 gram 16,88. BARNEVELD, 22-11. Coöp. Veluwse Eierveiiing. Aan voer: 2.896.90Q stuks. Volgens de vei lingslij st 1.695.000 stuks. Stemming redelijk. Prijzen (in guldens per 100 stuks): 'eieren van 50-51 gram 16,51— 17,04; 55-56 gram 16,83-17,63; 60-61 gram 17,52-17,84; 65-66 gram 17,63- 18,38. Eierveiiing. Aanvoer: 871.630 stuks. Stemming: kleine eieren vlo,t grote kalm. Prijzen (in guldens per 100 stuks): eierén van 50-51 gram 17,07; 56-57 gram 17,38; 61-62 gram 17,76; 66-67 gram 17,71; Eiermarkt. Aanvoer: ca. 1.800.000 stuks. Handel: vlug. Eieren van 48- 54 gram 16,30-16,80 per 100 stuks, kg -prijs 3,40-3,11; 57-61 gram 17,30 -17,55 per 100 stuks, kg-prijs 3,04- 2,88; 64-67 gram 18,00-18,25 per 100 stuks, kg-prijs .2,81-2,72; witte eie ren 25-80 cènt per 100 stuks lager, te Thesinge, die dit beroep heeft aangenomen. KERKNIEUWS Ned. Herv. Kerk Beroepen te Hardinxveld: J. L. W. Koppenhol, Huizen N.H.; te Leider dorp en Hoogmade: J. Geursen te Goes. Bedankt voor Yerseke (toez.): F. A. L. Franeker te Woubrugge; voor H. I. Ambacht: L. G. Zwanenburg, Huizen N.H. Toegelaten tot de evangeliebedie ning: mevr. A. C. Roscam Abbing- Valeton, Schapenstraat 13, Gronin gen die zich niet beroepbaar stelt; J. W. Blankert, I. B. Bakkerlaan 61, kll27, Utrecht die zich wel beroep baar stelt. Geref. Kerken Beroepen te Rotterdam-Charlois: J. Schelhaas te Delft-Abtswoude. Geref. Kerken Vrijgemaakt Beroepen te Grijpskerk-Niezijl Ferwerd-Hallum en te Vroomshoop: H. Folkers, kand. te Ommen. Geref. Kerken Vrijgemaakt bui,ten verband Bedankt voor Loosdrecht: J. H. Veefkind te Krommenie. Chr. Geref. Kerken Beroepen te Zierikzee (als pred. voor Israël): drs J. L. C. Boertjens Bedankt voor Urk: B. de Romph te Naarden. Geref. Gemeenten Bedankt voor Randburg Trans vaal (Z. Afrika): N. W. Schreuder te Goes. De hervormde synode en de „geboorteleden" DRIEBERGEN, 22-11, „Waar lig- gen de grenzen van de kerk? Wie hoort bij de kerk en wie niet?". Een keur van theologen hield zich dins dag met dergelijke vragen bezig in de Hervormde synode, waar op nieuw langdurig werd gesproken over het vraagstuk van de zoge naamde geboorteleden. De Hervormde kerk kent ruwweg drie categorieën van leden die in artikel 2 van de kerkorde staan ver meld: de belijdende leden, de doop leden, en als derde groep zij die uit Hervormde ouders zijn geboren, de zogenaamde geboorteleden. Over de ze laatste grote groep ging het debat in de Hervormde synode. Een beslis sing werd nog niet genomen. Herv. gemeeiiteavond te Oosterlaud OOSTERLAND, 22-11. In het Herv. Verenigingsgebouw vond de gemeen te-avond plaats van de Ned. Herv. Gemeente, die zeer goed bezocht was De pastor-loci, ds. M. C. van der Meer, die de leiding had kon niet minder dan 86 aanwezigen een wel komst woord toeroepen. Na de gewone opening werd gele zen Ps. 27. en ging de predikant voor in gebed. Hierna werd gezongen Ps. 27 1 waarna enige besprekingen volgden over het gelezen Schriftge deelte. Mededeling volgde dat in- plaats van ouderling H. A. van der Werf, die aftredend was, de heer P. A. Beije werd gekozen en in de va cature Jac. van der Maas Pz., de heer L. van Wijk, eveneens als ouderling. Als diaken werd gekozen in de va cature W. van den Bos, de heer H. A. Dorst Mz. Na de pauze volgde be kend making van de begroting 1974 van de diakonie, inclusief het Herv. Verenigingsgebouw en hel Gasthuis. Diaken M. C. de Valk gaf hierbij de nodige toelichting over dit cijferma teriaal. Van de begroting van de kerkvoogdij lichtte de ouderling kerkvoogd A. F. Schoof de cij fers toe. Eén van de kerkorganisten, de heer De Raad, hield vervolgens een orgelpraatje dal zeer in de smaak viel. In de rondvraag kwam weinig meer uun de orde. Met dank gebed door de heer Van der Maas werd deze goed geslaagde gemeente avond besloten. Hel orgel tijdens de zang werd bespeeld door de heer J. Stoutjesdijk. OOSTERLAND. 22-11. Op zondag middag 25 november a.s. zal in hel Hervormd Verenigingsgebouw een „projektdienst" gehouden worden waarvan de voorbereiding en de uit voering door de Herv. Jeugdkapel zullen worden gerealiseerd, onder leiding van de heer Th. Sinke. Medewerking aan het creatieve gedeelte van de voorbereiding ver leende de heer J. Uil. Aan de hand van een liturgie zal deze dienst ge houden worden met medewerking van de jeugd. Er wordt gezongen, Advertentie A (count ant skantoor administratie en belastingzaken economisch advies en begeleiding Li ti den laan 3 Telefoon 01870-3477 Middelharnis orgel gespeeld, gedeelten uit de H. Schrift voorgelezen, samenspraken gehouden, gebed en dankzegging verzorgd. Hoofdthema van deze dienst is: „Arm en rijk" en is tevens bedoeld als een aanbeveling voor de NOVIB-actie „Gast aan tafel", waarvoor een collecte zal gehouden worden. Een van de jongeren zal iets over deze actie vertellen. Jaap Schoof zal iets vertellen over de verhoudingen arm cn rijk in de we reld, en hoe ontstellend groot de el lende wel is. De heer Th. Sinke zal een toespraak houden met als the ma ..Een kwestie op leven en dood?". Tot besluit zal één der jongeren het dankgebed uitspreken, en zingt men staande „Ga nu hoen in vrede". Kindercrèche Na deze gevarieerde dienst, waar op iedereen, ook de ouderen, harte lijk welkom is, wordt een ieder uitgenodigd wat na te praten over het gehoorde of over andere be langrijke aangelegenheden, onder het genot van een kopje thee of kof fie. Er kunnen dan ook vragen ge steld worden, terwijl een ieder zijn eigen mening kan overbrengen, ook wanneer men het met sommige din gen niet eens is. Er is die middag een kindercrèche in het zaaltje bo ven het Verenigingsgebouw, zodat men daar de kleine kinderen kwijt kan. De aanvang is om half 3. I i

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1973 | | pagina 4