f stijlklokken 1 XAC.JMOURER dat had je niet moeten doen AGENDA Handhaving kanipeerbesluit - Precariorechten - Geschenk „Autoloze" zondag ui D'66 stapt op te Vlissingen Gemeenteraad Weatersehonwen WI2STERSCHOUVVEN, 20-11. Op deze week gehouden vergadering van de gemeenteraad, onder voorzitterschap van burgemeester II. 1*. EverwUh ®Un nog verschillende belangrijke zaken aan de orde gekomen. Zo werd voor de consolidatie van de vlottende bij de N.V. Bank voor Ned. Gemeenten eep geldlening aangegaan van t' 200.000. De heer Dalebout vond de gevraagde rente van 8,75 proeent aan de hoge kant, waarop de voorzitter alwoordde dat de rente in deze tyd nu eenmaal hoog is. Een aantal beroepsschriften tegen het besluit van b. en w, dd. 8 juni 1973 om gedeelten van de gemeente aan te wijzen waarop het verboden is kampeermiddelen te plaatsen of te hebben werd na advies te hebben ingewonnen bij de beroepscommis sie ongegrond verklaard. Het besluit v an b. en w. wordt ongewijzigd ge handhaafd. Ten aanzien van een concept-verordening op de heffing en invordering van precariorechten voor de gemeente Westerschouwen zag de heer Hendrikse graag dat hierbij cle mogelijkheid van beroep op de raad open werd gelaten, zulks ter bescherming van b. en w. en voor de betrokkenen. De voorzitter deelde hierover mede dat een en ander nog in onderzoek is bij hel college. De heer K rijnse Lokker vond de omschrijving erg sumier. Men zal er van moeten uitgaan dat deze verordening niet voor een half jaar is, maar voor vele jaren. Verder wilde hij weten wanneer men een zonnescherm heeft waarop de aard van het bedrijf (b.v. bakkerij) staat vermeld dit ook als reklame wordt gezien en hiervoor dan f 25,per vierkante meter moet betalen in plaats van f 2,50. Een aanduiding van 'het eigen bedrijf zag de heer Krijnse Lokker niet als reklame. waarmee de voorzitter het eens was. De concept-verordening werd dooi de raad vastgesteld. Geschenk Op voorstel van b. en w. werd Advertentie overgegaan tot aanvaarding van een schenking van de heer A. C. van Geveren van een garage aan de Mauritsweg te Renesse welke hij gratis zal mogen blijven gebruiken zo lang hij daar woont waarbij hij dan vrij zal zijn gesteld van het be talen van huur voor de grond waar op deze garage is geplaatst. Geen bezwaar bestond er by de raad tegen het wyzigingsplan le Sc- rcoskerke waarbij op een strook gvOhd aan de Dorpsweg de mogelijk heid wordt geschapen vijf huizen te buywen. Gp de aanvraag van mevr. G. Porrmerenke-Bouman om in het winkelcentrum te Renesse een dis co-bar te bouwen werd afwijzend beschikt. Door het college van b. en w. werd besloten aan een lid van iedere fralctie een toelage van f 25, toe te kennen voor het bijwonen van het congres van de Vereniging voor Ned. Gemeenten in mei 1974 te Groningen. Discussiepunt op dit con gres zal zijn: „De positie van het raadslid". Bellenwekkers Reiswekkers Luxe wekkertjes Batterij wekkers f Vele maten en soorten Juwelier-Horloger S HdVMtpkln 1 ZterfloM T«L (01110) 244» Deelnemer gratis koopdag Nederland en de E.E.G.-solidariteit BRUSSEL, 22-11. Nederland zal verbitterd voor vechten dat de EEG zich waarmaakt, juist ook op het stuk van de energievoorziening. Dat heeft de Nederlandse eerste minis ter, drs. J. den Uyl, donderdagavond in Brussel verklaard. Ik vraag me af wat de zin van de EEG is als zou blijken dat juist in een tijd van cri sis haar vrije markt mechanisme niet zou functioneren. Willy Brandt heeft verklaard dat uiterlijk half de cember de Europese solidariteit ge bleken zal moeten zijn. De Neder landse regering is het daar van har te mee eens, zo zei Den Uyl donder dag in Brussel. Fout met elektriciteit bij strenge winter DEN HAAG. 22-11. Een zeer stren- ge winter zou de elektriciteitsvoor ziening in ons land in moeilijkheden kunnen brengen. De gezamenlijke Nederlandse elektriciteitsbedrijven hebben een voorraad aan stookolie en steenkool voor 35 dagen, waarop zij kunnen terugvallen bij strenge vorstperiodes. De bedrijven hebben de afspi'aak gemaakt dit alleen te zullen doen Ingeval van doorzetten de vorst. Geen van de Nederlandse elektri sche centrales draait thans op olie. De meesten werken met aardgas als brandstof, enkelen gebruiken ook nog steenkool en voor vijf procent wordt kernenergie gebruikt. K.N.M.Ï. gaal zeedeiningen voorspellen DE BILT, 22-11. Hel KNMI in De Bilt is bezig met een onderzoek naar cle deining van de Noordzee teneinde een formule te berenken om deze „woeligheden" minstens zes uur van tevoren te voorspellen. De kapiteins van de mammoettankers kunnen daarmee dan rekening houden. In de Noordzee is een vaargeul gebaggerd voor deze mammoettankers, die bij flinke deinig van de zee nogal last hebben van slingeren. Kr bestaat dan het gevaar dat een tanker aan de grond loopt. ROME, 22-11. De Italiaanse minis terraad heeft donderdagavond na langdurig kabinetsberaad maatrege len bekendgemaakt ter beperking van het olieverbruik. Op zondag zal geen auto mogen worden gereden, de snelheid op de autosnelwegen wordt beperkt tot 120 km per uur en op andere wegen tot 100 km, de benzineprijs wordt verhoogd met ca. acht cent per liter. Dil zijn de belangrijkste maatregelen Alsof een schakelaar BRUSSEL, 22-11. Alsof er een schakelaar werd omgedraaid. Zo omschrijven deskundigen van het Belgische ministerie van volksge zondheid de plotselinge daling van het koolmonoxydegehalte in de lucht in Brussel en omgeving, even nadat in het afgelopen weekeinde de auto loze zondag was ingegaan. Tien mi nuten tot een kwartier nadat de wa gens zondagochtend om drie uur, van de straat waren was het kooi- monoxyde-gehalte in de lucht met 75 procent gedaald. Brandstofmisère in België BRUSSEL, 22-11. De federatie van garagehouders in België, Fegaiv bel, het overkoepelend orgaan van voornamelijk kleine garagehouders, heeft er donderdag over geklaagd dat. zijn leden Vrijwel geen benzine meer kunnen verkrijgen bij hun maatschappijen. Meer en meer pom pen moeten sluiten omdat ze geen vooraad meer hebben, aldus de fe deratie. Fegarbel gaat zelfs zovef om te zeggen dat er bij zijn leden 48 uur geen benzine meer voorradig zal 2ijn De organisatie heeft er bij de Bel gische regering op aangedrongen maatregenlen te treffen om de si tuatie te verhelpen. VLISSINGEN, 22-11. De twee man sterke D'66 gemeenteraadsfractie heeft donderdag tijdens de begro tingsbehandeling in Vlissingen ge zegd dat deze fractie niet meer zal mee doen aan de komende raads verkiezingen. De twee zittende leden moeten in verband met drukke werkzaamheden afzien van hun ge meenteraadslidmaatschap. Er blij ken geen partijgenoten te zijn die het vaandel willen overnemen. Onthutsend resultaat auto-controle AMSTERDAM, 23-11. Bij een ver keerscontrole donderdagavond op de E-10 ter hoogte van Edam bleek dat aan één op de drie aangehouden au to's iets niet in orde was. Van de 250 door de Rijkspolitie in Waterland, de Amsterdamse verkeersgroep, ver- keersinspectie en belastinginspectie gecontroleerde auto's vertoonden er 82 een of andere tekortkoming. De bestuurders kregen een procesver baal. De politiemensen noemen deze score „buitengewoon hoog". Politie en publiek UTRECHT, 22-11. Het werk van de' politie laat het publiek meestal onverschillig. Alles wat er op straat gebeurt laat de burgerij lauw. Wa ren de mesen wat attenter dan zou dat de politic handen vol werk sche len. Deze verzuchting slaakte -hoofd-in specteur C. van den Dorpe, chef voorlichting van de Utrechtse ge meentepolitie. donderdag op een persconferentie in Utredht. Met name het gilde der bromfiets- dieven spint volgens de Utrechtse politie garen bij de lauwe houding van het. publiek. „Flitsen" uit het buitenland PEKING. In China kent men geen oliecrisis. De volksrepubliek verkeert wat haar industrie betreft nog in het ontwikkelingsstadium en heeft daardoor tot op heden nog betrekke lijk weinig olie nodig gehad. Boven dien zijn er in China geen particu liere autobezitters. MEXICO-STAD. Vijftien mensen zijn om het leven gekomen en drie enveertig zwaar gewond bij een bus ongeluk dat 100 km ten zuid-westen van de stad Mexico gebeurde. TOKIO. Japan heeft woensdag van Israël geëist dat het zich terugtrekt uit de Arabische gebieden die het in juni 1967 bezette. DAKAR. In de bevrijde gebieden van Guinee Bissau is het Portugese geld vervangen doof de „Peso", zo heeft president Luis Cabral in een vraaggesprek met het Senegalese persbureau verklaard. HONGKONG. In de Chinese hoofdstad Peking heeft de minister voöf buitenlandse handel Li Tsjiang dinsdag een Nederlandse technolo- gisch-xndustriële expositie geopend. WASHINGTON. De Washington Post .schrijft woensdag dat Ameri kaanse functionarissen van mening zijn dat de Sowjet Unie tijdens de jongste oorlog in het Nabije Oosten kernwapens naar Egypte heeft over gebracht. Het zou gaan om tactische kernwapens van het type „wind vlaag" met een bereik van bijna 300 kilometer. ROME. Politie-artsen hebben vast gesteld dat het oor dat onlangs aan een krant in Rome werd gestuurd, waarschijnlijk van de vermiste oliemagnaat Paul Getty is, zo is dinsdag in politiekringen vernomen. PARIJS. De grootste twee vakor ganisaties in Frankrijk, de Confede ration Generale de Travail en Con federation Francaise Democratique de Travail, hebben opgeroepen tot een 24-uursstaking op 6 december. JERUZALEM. De Israëliërs gaan met ingang van januax-i hun klokken en horloges een uur voor zetten om daarmee bij te dragen aan de ener giebesparing, zo heeft de Israëlische regering dinsdag besloten. NAPELS. In verband met de cho- lera-epidemie in Napels zijn na een uitgebreid onderzoek 49 functiona rissen in staat van beschuldiging ge steld, onder wie de havenmeester, het hoofd van de provinciale ge zondheidsdienst en de inmiddels af getreden Prefect van Napels. OSLO. De Noorse minister van buitenlandse zaken Knut Fryden- lund is van plan de kwestie Grieken land in de NAVO aan de orde te stellen. ROME. Men meende alles van het Colosseum te weten. Maar de opgra vingen onder het beroemdste monu ment uit de oudheid - onder het af wateringskanaal zeven meter onder de hoofdingang - hebben spectacu laire bijzonderheden aan het licht gebracht over het circusleven in de vierde eeuw na Christus. PARIJS. President Pompidou van Frankrijk heeft woensdag opdracht gegeven voor nieuwe maatregelen ter bestrijding van de inflatie. Dit kwam nog- geen 24 uur na de oproep van de Franse Vakbonden tot een algemene staking in de komende maand als protest tegen de stagende prijzen. WASHINGTON. Het Witte Huis heeft woensdag laten weten dat. een van de Watergate-bandjes die aan de justitie moeten worden overhan digd gedeeltelijk verminkt is. KOEWEIT. De Amerikaanse am bassadeur in Koeweit is donderdag ontboden naar het ministerie van buitenlandse zaken, om opheldering te verschaffen o)ver de opmerking van woensdag van dr. Henry Kissin ger dat by voortduring van de Aar- bische olieboycot de Verenigde Sta ten tot tegenmaatregelen bewogen zouden kunnen worden. Advertentie zegt 'n liev$ vrouw als u haar dat gouden sieraad geeft. Wedden?! LONDEN. In Londen werden de Miss World-vèr kiezing en gehouden. Enkele schonen - o.w. Miss Holland, Anna Maria Groot (l.) - lieten zich al tevoren op de foto zetten. Mej. Groot is in gezelschap van Miss Honduras, Belinda Han- dal en Miss Hong Kong, Judy Yung. De Royal Albert Hall was schouwtoneél van het schoonheidsfestijn. Niet rijden, clan belasting terug APELDOORN, 22-11. De heer D. Spruit.uit Beugen bij Boxmeer heeft de...diredteür van h'et Centraal Bu reau voor de Motorrijtuigenbelasting te,Apeldoorn teruggave van een deel van zijn betaalde motorrijtuigenbe lasting gov.raagd, omdat hij zijn au to op zondag niet mag gebruiken. De automobilist heeft een negatief ant woord gekregen. Daarom zal ik een proefproces beginnen, zo heeft de heer Spruit aangekondigd. Dood tussen tractor en ploeg VLISSINGEN, 22-11. Donderdag- mórgen is. de 68-jarige A. H. Zandee 'ih'Nieuwdorp. op Zuid-Beveland ver ongelukt op hét landbouwbedrijf van zijn zoon. Bijhet -loskoppelen van een trac tor van eenvier-scharige wentel- pjq^g raakte'de man beklemd, tussen de ploeg én de 'tractor. Sneeuwklokje in tuin OOSTERLAND, 22-11. Bij de familie A. Hoogendoorn, KÓninginneplein 10 alhier staat momenteel in de bijna winterse tuin een sneeuivklok- je te bloeien wat voor de tijd van het jaar toch wel uniek genoemd kan worden. Met een tweetal bloempjes getooid staat het plantje uitbundig ie bloeien net of de lente zo op komst is. Het is overigens moeilijk uit te maken of dit eenzame plantje nu een vrese lijk late, dan wel een bijzon dere vroege bloeier is. KORTE BERICHTEN UIT HET BINNENLAND DEN HAAG. Staatsseci'etaris Ha- zekamp van economische zaken heeft de Tweede Kamer geen uitsluitsel gegeven over de maatregelen, die getroffen worden om de bedrijven, met name de horeca, die schade on dervinden van de autoloze zondag, tegemoet te komen. DEN HAAG. De energiecrisis vormt een bedreiging van de onder linge samenwerking van de EEG- landen in hun streven om te komen tot een economische en politieke unie. Dit heeft vice-voorzilter Simo- rxet van de Europese commissie dinsdag in Den Haag verklaard in een toespraak op een energieesympo sion van de Eui*opese federatie van vakbewegingen. DEN HAAG. Tijdens de politieke debatten heeft PvdA-fractievoorzit- ter Broeksz aangedrongen op het zo veel mogelijk opvoeren van de aax-d- gaswinning in ons land. De olie- en gasvelden op het continentaal plat. zo zei hij. moeten zo snel mogelijk in produktie worden gebracht. HUIZEN. In het bestemmingsplan OosteiTneent, dat bouwrijp wordt gemaakt voor 10.000 woningen, is in de nacht van woensdag op donder dag een tank met 1200 liter stookolie verdwenen. UTRECHT. De Europese Motelfc- dex-atie afdeling Nederland (23 mo tels en wegrestaurants cn cix-ca 1700 werknemers) voelt zich ernstig be dreigd door maatregelen als de auto loze zondag, aangezien 95 procent van de omzetten gebaseerd zijn op het autoverkeer. ROTTERDAM. Volgens Rotter dams burgemeester Thomassen is er geen reden tot ernstige bezorgdheid over de toekomst van de Rottei-dam- sehaven. ZEIST. Het Productschap voor Pluimvee en Eiei'en heeft op ver zoek van het bestuur geprobeerd het effect te berekenen van de opwaar dering van de gulden voor de pluim veehouderij. Maar het is tot de con clusie gekomen dat dit volstrekt on mogelijk is. Er zijn zelfs onvoldoen de gegevens beschikbaar voor een globale vex-gelijking van de situatie voor en na de revaluatie. MOORDRECHT. Thans proberen 35 rechercheurs een- spoor te vinden in de moox-dzaak van de 72-jarige Moordrechtse opkoper G. Leenheer, die met-ingeslagen schedel in zijn huis werd gevonden. Het onderzoek werd begonnen met een 20 man om vattende ïecherchegroep van de Rijkspolitie. HOOGEVEEN. Volgens oud-minis ter van sociale zakep B. Roolvink, zal van een toenemig van de wel vaart, zoals die in de afgelopen jaren, steeds te zien is geweest, geen spi*a- ke meer zijn. Eerder zal er ï-ekening mee moeten worden gehouden dat wij op dit punt een stapje terug moeten doen. Hij zei dit op een bij eenkomst van de A.R.-partij in Hoor geveen. UTRECHT. De Utrechtse politie heeft twee knaapjes van aqht aange houden, die in het afgelopen week einde voor ongeveer f 15.000 schade hebben aangericht in een schoolge bouw aan de Vondellaan in Uti-echt. TILBURG. Minister Westeidex-p (verkeer en waterstaat) heeft bij de installatie van het adviescollege voor de nationale verkeei-sacademie in Tilburg gezegd dat uit metingen is gebleken, dat 77 pi-ocent van de au tomobilisten op het ogenblik niet harder rijdt dan 100 km per uur. WEEKEINDE- ARTSENDIENST Zaterdag 24 cn zondag 25 november Dokter G. .1. v. d. Waarden, Noord- gouwe, tel. (01112) 480, neemt waar voor dokter Van Geer en dokter Bontkes. De wcekefndedienst voor Zierikzee e.o. gaat in op vrijdagmiddag om 18.00 uur cn duurt lot maandagmor gen 8.00 uur. Dokter II. Simons; Renesse tel. '01116) 1280; neemt waar voor dokter Stenger en dokter Bruel De weckeinddienst loop van vrijdag avond 18.00 uur tot maandagmorgen 8.00 uur. Zaterdag cn zondag spreek uur uitsluitend voor dringende zaken van 11.30-12.00 uur en van 16.30- 17.00 uur. Dokter J. N. T. de Bruin, Bruinisse, tel. (01113) 1280, neemt waar voor dokter Speelman. De artsendienst OOSTERLAND BRUINISSE gaal in op vrijdagavond 19.00 uur. Dokter E. E. Vleugels Schutter. Zie rikzee, tel. (01110)-2780, neorrL waar voor dokter Richard en dokter Visser. Zr W. C. Sleutel. Haamstede, telef. (01115)-1226. neemt waar voor geheel Schouwen. Mevr. zuster Van Oosterom, Zierik zee. tel. (01110) 2930. heeft dienst 1e Zierikzee DIERENARTS Dierenarts Tjebbes, Middelharnis tel. (01870) 2966 heeft dienst, voor Schouwen-Duiveland en Goereo-Overflakkee. Vrijdag 23 november Ziprikzec Restaurant „De Poorter"; 19.45 uur, ZVU, Natuur- en Vogelwacht. Horv. Verenigingsgebouw; 19.30 uur C.J.V.-..Vliegtocht De Graanbeurs; vanaf 19.00 uur vo gel ten loonsto] ling. Serooskerke Dorpshuis; filmvoorstellingen Rode Kruis; 16.00 en 20.00 uur Burgh-Haamstede Camping Duinrand, 19.30 uur uitvoe ring zangver. „Nu met Hope" (Burgh) Oosterland Sportgebouw; 19.30 uur; uit voeling gymnastiekafdeling s.v. Duiveland. Bruinisse Dorpshuis; filmavond jeugdsoos. Middelburg Statenzaal; 10.00 uur v.m.: Staten vergadering. Zaterdag 24 november Zierikzee De Graanbeurs, de gehele dag tot plm. 22.00 uur vogel ten toonstelling. Westenschouwen Hofdingang Domeinen; 14.00 uur; wedstrijd- en prestatielopen, (Mos selloop); Delta-Sport. Bruinisse Hotel „Storm". 11.00 uur, publieke verkoping huizen en perceel grond. Slot Oslende; 14.00 uur, vergadering afdeling Zeeland Ned. Genealogische Vereniging. Middelhai'nis Herv. Kerk, 20.00 uur. orgelconcert. Maandag 26 november Renesse Openbare kleuterschool; 20.00 uur, oudei-avond. Dinsdag 27 november Zierikzee Rusthuis „Irene"; 15.00 uur, verko ping werkstukken. R.K.-centrum; 19.30 uur U.V.V. Zonnemaii'e Herv. Verenigingsgebouw; 20.00 uur Rode Kruisfilmavond; 16.00 uur kin- dei-voorstelling. „De Drie Schapen"; 19.30 uur, alge mene vei-gadei-ing Coöp. Raiffeisen- bank „Di'eischor". Woensdag 28 november Zierikzee Herv. Verenigingsgebouw. 14.30 uur, bejaai-denmiddag N.C.V.B. Noordgouwe 14.00 uur, Herv. Vi'ouwenvereniging. Brouwershaven Jacob Cats; 20.00 uur Rode Kruis filmavond; 16.00 uur kindervoorstel ling. Zonnemaire Gi-oene Kruisgebouw. 14.00 uur, Wei- fa i-e cursus. BIJS(SEN) Het ziet er „dus" naar uit, dat kin deren en kleinkinderen een degelij ke melkbus in de hoek van de ka mer hebben bij wijze van stuk an tiek. Want - men kan optimistisch zijn of niet - maar straks is het met de melkbus fini. Er is - ook hier al - een moderne en snelle ontwikke ling aan de gang wat betreft de op slag en het transport van melk. Als gevolg daarvan legt de melk bus het loodje. Dat is natuurlijk weer gewoon verschrikkelijk jam mer, want ontelbare jaren heeft de melkbus hel typisch accentje gege ven aan het agrarische leven of zeg maar het platteland. De literatuur is vol van de melk bus. De boer ging met rammelende melkbussen naar de wei, om de run deren te ontlasten van hun uier vracht. De vrouw(c) schuurde de melkbussen en eerder nog de meld. Boven een melkbus zag de roman schrijver altijd de blozende armen r>an een fikse boerendeern en het is de vraag waardoor hij het meest ge ïnspireerd werd. Vroeg al in de mor gen hebben altijd melkbussen aan de hekken van boerenhoeven ge staan. Ze stonden soms in de regen, maar vaak ook weerkaatste de zon in het glanzend metaal. Er is geen echte Nedcrland-mooisle-plekjcs- kalender, of er staan van die melk bussen, schijnbaar achteloos neer gezet langs cle kant van de weg. We tend dat alles veranderen moet, pro testeer ik hier toch tegen het ver dwijnen van de melkbus, maar dat zal stellig nutteloos zijn. Een melkbocht met koeien en bussen: Mauve heeft het ai geschil derd en andere kunstenaars ook wel en men moet de „melkknecht" in ge dachten houden, die ooit zijn karret je langs cle zandweg reed, volgela den met bussen, die soms zacht, soms onstuimig tegen elkaar aan rinkelden. We worden als maar armer: het paard trekt de voor niet meer achter de ploeg en er gokkeren geen ganzen meer op het erf (en ze zijn toch zo goed tegen overvallers), kippen hou den hun ochtendpraatje niet meer in en rond het hok en de haan stijgt niet meer luidruchtig, maar fier bo ven dit geneuzel uit. Geen dampende paardelijven meer in de stal en ook al geen melkbussen meer. Het is ol- lemaal „clean" en efficiënt gewor den en we draaien op olie, zolang het duurt uiteraard, maar dat is een andere (moeilijke) zaak! SCH1ERE1LANDMAN

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1973 | | pagina 2