Sparen is goed. Maar *t kan béter. Bij de ABN. Algemene Bank Nederland De rechten van de Palestijnen zijn maar een vaag begrip BLIK DOOR HET WERELD ISTER Een echte bank, óók om te sparen. Vergadering Afd. „Duiveland" V.0.0. Horeca-enquête tweede autoloze zondag Geen tweede kerncentrale bij Borssele verdwenen verlooide SINT NICOLAAS IN 1924 ZIERIKZÈESCIIE NIEUWSBODE Donderdag 22 november 1973 Nr. 21392 9 Advertentie Er zijn drie redenen: tot een zonnige vakantiereis. Ten eerste: er zijn bij de ABN veel verschillende Ten derde: als u nü een spaarrekening opent, spaarvormen, met oplopende rentepercentages, met een eerste inleg van tenminste f 10,-, doet zodat u precies dat kunt kiezen, wat u past. de ABN er f 5,- bijEn - dat is Bijvoorbeeld: spaarboekje of spaarrekening, eigenlijk nog een rente 4'/2%. Maar ook: spaardeposito's, met een vierde reden - als JÉX opzegtermijn van 3 tot 24 maanden, waarbij u het leuk vindt, de rente varieert van 5% tot 7%. krijgt u van de W qp Ten tweede: als u toch spaart bij de ABN, ABN een grappig J kunt u meteen gebruik maken van al die spaarvarken andere ABN-diensten: van een lening-op-maat cadeau. De rechten van het Palestijnse volk worden thans genoemd in al lerlei verklaringen, inklusief die van de negen EEG-ministers van buiten landse zaken. Zij hebben die rechten niet nader omschreven - ze hadden het ook niet gekund, want ze zijn nergens vastgelegd. Tot voor enkele jaren repte ook niemand ervan be halve dan een paar dozijn Palestijnse verzetsorganisaties - ook de Arabi sche regeringen niet. Arafat, de be langrijkste, maar lang niet de enige voorman van de Palestijnen, werd bijvoorbeeld smadelijk weggestuurd toen de machthebbers in de Arabi sche wereld hun befaamde konfe- rentie van Kartoem hielden. De resolutie 242 van de Veilig heidsraad uit 1967 waarvan nu on ophoudelijk wordt geëist of aanbe volen dat ze nageleefd wordt, kon het ook nog stellen zonder het woord Palestijnen. Inderdaad, als de Palestijnen bitter zijn, dan niet al leen oi>er de staat Israël maar even zeer over Egypte dat de Gaza-strook en Jordanië dat de hele rest van het vroegere mandaatsgebied Palestina inpikte, grotendeels het grondgebied dat volgens het delingsplan waaraan de staat Israël zijn bestaan dankt was toebedacht aan een Islamieti- sche staat naast de Joodse. Mannen als Arafat brengen dit uiteraard tak- tich nu liever niet ter sprake omdat ze toch op Egypte in ieder geval en daarna ook op Jordanië zijn aange wezen om nog iets van hun verlan gens verwezenlijkt te krijgen. Doordat er zoveel Palestijnse groe peringen zijn is het niet mogelijk hun wens - of eis - al te precies te om schrijven. De meeste gaan ervan uit dat er geen enkele reden was voor een verdeling van Palestina dat in zijn geheel als een wereldse staat had kunnen bestaan en waarin de beide groepen naast elkaar konden leven zoals ze dit ook onder het Brit se mandaat konden. Dit klinkt rede lijker dan het is: de laatste jaren van het mandaat waren niet bepaald een toonbeeld van broederlijk naast el kaar leven. Onder die dwang van de realiteit lijkt het inderdaad zinniger om liever twee staten te stichten, zoals 25 jaar geleden ook de bedoe ling was. Het plan is trouwens ook herhaaldelijk geopperd, onder an dere door koning Hoessein van Jor danië. Wat Qit voor de Palestijnen in ballingschap onaantrekkelijk maakt, is dat ze dan ingeklemd zou den wonen tussen Jordanië en Israël. Van de Joodse staat verwachten ze niet veel goeds en hun ervaringen In een verklaring aan de provin ciale staten van Zeeland, de gemeen tebesturen in Zeeland, het bestuur van de provinciale Zeeuwse energie maatschappij en de leden van de tweede kamer zeggen de bonden, dat ze met gemengde gevoelens hebben kennis genomen van het in bedrijf stellen van de kerncentrale in Borse- le op 20 juni 1973. Enerzijds kan het bij een snel slinkende reserve aan fossiele brandstoffen toegejuicht worden, dat er ook andere met)ho- den gevonden zijn om in de energie behoefte te voorzien, anderzijds moet met Hoessein zijn evenmin vertrou wenwekkend geiveest. Kom premis Mannen als Arafat staan nu voor een moeilijke beslissing. Voor het eerst worden nu de aanspraken van de Palestijnen om te wonen en te werken in het gebied waaruit ze ge weken zijn zowel voor Israël als la ter voor Jordanië wel algemeen er kend. Voor het eerst ook is er een definitieve onderhandelingsronde in het verschiet om te regelen wat nu al een kwart eeuw tot een konflikt- situatie heeft geleid - onderhande lingen waarbij niemand hen nu zal weren. Moet men nu blijven eisen dat de geschiedenis helemaal wordt teruggedraaid naar voor 1948? Of moet men in realiteitsbesef aan vaarden dat het ideaal altijd onbe reikbaar is, zodat het beter is genoe gen te nemen met wat wel haalbaar l{jkt? Dat zou bijvoorbeeld een Pa lestijnse staat kunnen zijn naar de ideeën die het laatst nog door koning Hoessein zijn geopperd, een vorst die tot de konklusie is gekomen dat de Palestijnen, die bijna driekwart van zijn onderdanen uitmaken, beter met de in 1948 geannexeerde grond weer afgestoten kunnen worden, wil hij ooit rust hebben. Men kan spekuleren wat men wil over komende onderhandelingen, maar veel hangt af van de houding van de Palestijnse verzetsgroeperin gen. Realisten als Arafat lijken nu te voelen voor een verlate deling a la 1948. Hij en tal van kollega's zijn naar Moskou gegaan, waar de Russen hen kennelijk onder pressie hebben ge zet. Een andere guerrillaleider, Ha- basj van het volksfront, is één der weinigen die weigerde de reis mee te maken - hij doet geen water in de wijn, waarmee niet gezegd wil wor den dat alle Moskougangers daartoe wèl bereid zijn. Het lijkt erop of de Russen en Amerikanen de taken verdeeld heb ben: Kissinger kalmeert de Egypte- naren en hun belangrijkste bondge noten en oefent pressie uit op Israël en legt via een bestand de grondslag voor een vredsekonferentie - een on derneming die grote aandacht krijgt. De Russen proberen de Palestijnen rijp te maken voor een kompromis - het valt minder op, maar is niet min der belangrijk willen de twee super machten hun wens - verlost te ra ken van een te gevaarlijk wordende situatie in het Nabije Oosten - ver wezenlijkt zien. echter onder ogen gezien worden, dat blijkens elders opgedane ervaringen aan kerncentrales potentiele gevaren verbonden zijn. Daarbij bestaat het risico, dat bepaalde gevaren nog niet of onvoldoende zijn onderkend. Het verleg orgaan dringt er dan ook op aan, dat er in en bij de kerncentra le Borsele voordurend een strenge veiligheidscontrole zal worden uit geoefend door een onafhankelijk or gaan en dat de verkregen gegevens regelmatig zullen worden gepubli ceerd. Voor 35 jaar ZIERIKZEE. (Adv.) St. Nicolaas Cadeaux: Warmwater-kruiken, Bri ket-Strijkijzer, Houten koffiemolens, Koperen ketels, Chocolade ketels, Vulemmers, Tegelplaten, Carbid- rijwiellantaarns, Geldkisten, Huis houd slijpstenen, Nieuw, Nieuw, Nieuw! Mofkruiken, D,P. Zierikzee. ZIERIKZEE. Tijdens de gemeente vergadering gaf de heer v. d. K. in overweging ook hier een vrijwillige brandweer op te richten, hoe beter de brandweer, hoe beter de zaken van de brandassuradeuren. ZIERIKZEE. (Adv.) Kind, Moeder, Vader genieten wanneer zij in het bezit zijn van een Kerstboom, een van de. mooiste Sint-Nicolaas-Ca- deaux. Kom binnen een kijkje ne men. J. G. Rijwielhandel. ZIERIKZEE. (Adv.) Koopt onze Zagen, want we zagen nooit Zagen zagen, die we zoo zagen, als wij onze Zagen zagen zagen. Firma A. T. Zie Etalage. ZIERIKZEE. Ter voldoening aan een tot ons gericht verzoek vermel den wij hier aan de hand van het verschenen jaarverslag van de ver een. „Het Ziekenhuis" voor Schou- wen-Duiveland het aantal in 1922 opgenomen en verpleegde patiënten: 162 patiënten met een totaal van 3722 verpleegdagen. ZIERIKZEE. (Adv.) Zéér Nuttige Sint-Nicolaas Geschenken zijn Na- tuur-Wollen-Gëmengd Wollen ge breide Ondergoederen. Aanbevelend A. v. L., Dam 87. OOSTERLAND, 20-11. Deze week Ivond in het cafetaria „Neffen 'd Eule" de algemene ledenvergadering plaats van de afdeling „Duiveland" van de vereniging voor Openbaar Onderwijs. De voorzitter, de heer W. P. Stouten, opende de vergadering, die zeer miniem bezocht was met een welkomswoord tot de aanwezigen, inzonderheid tot de heer M. J. Zeij- ler, oud-voorzitter van de afdeling Spr. vondt het zeer naargeestig dat van een vereniging, die meer dan 140 leden telt, er maar 9 aanwe zig waren. Omdat dit was verwacht feeeft men ook geen spreker of een film laten komen. De voorzitter memoreerde de goed geslaagde ontspanningsavond' met verloting, gehouden in februari "van dit jaar en dankte nog de vele mid denstanders die wat in natura schon ken voor deze verloting. In navol ging van een landelijke aktie werden ook hier ter plaatse op de eerste schooldag door het bestuur van de afd. de kinderen ontvangen die voor het eerst naar school kwamen en die een vouwblad werden aangeboden, met als resultaat dat er flink wat nieuwe leden aangeworven werden. Het financieel verslag werd ge bracht door de penningmeesteresse, mevr. M. van der Werf-van dei- Maas waaruit bleek dat de inkoms ten bedroegen in het voorbijgegane jaar f 2234,11, de uitgaven f 1783,17, alzo een batig saldo van f 450,94. De kas was gecontroleerd door de heren J. van der Maas-Stoutjesdijk, L. van Dijke en H. J. Stoutjesdijk en in de beste orde bevonden. De voorzitter dankte mevr. van' der Werf, en de heren van de controle. In de kas- commissie werd' de heer J. van dei- Maas (aftredend) vervangen door het waarnemend lid, de heer Jac. Goud zwaard Kz. en in diens plaats geko zen tot waarnemend lid de heer L. W. Boogert Johz. Bestuursverkiezing Bij de bestuursverkiezing werd in- plaats van mevr. J. Geelhoed-Boot, die aftredend was en niet herkies baar, gekozen de heer H. F. Clerx. Er was voor mevr. Geelhoed een ge schenk bon en de voorzitter dankte haar voor alles wat zij voor het openbaar onderwijs heeft gedaan. Na d'e pauze, kwamen de plannen van de afdeling voor 1974 aan de or de. Men wil op de ontspannings avond in januari of februari van het volgend jaar weer een toneeluitvoe ring geven, wat echter in het ge drang komt nu van gemeentewege plannen bestaan om dé „Conferentie- kamer" te sluiten en te slopen en er in het hervormd verenigingsgebouw wegens het ontbreken van een po dium en te weinig ruimte, geen ge legenheid bestaat deze uitvoering te realiseren. Op een verzoek aan het gemeentebestuur om de „Conferen- tiekamer" nog een keer te mogen ge bruiken is nog geen antwoord ont vangen. Verder zal ook in 1974 weer de ledenwerfaktie plaats vinden in het schoolgebouw. OSLO-PARIJS. Een deens lid vc<n de Europese commissie, Fingun- delacht, heeft in Oslo verklaard dat Nederland olie moet kunnen krijgen Van de andere EEG-landen. „Nie mand kan Nederland beletten zich in andere landen van de EEG van olie te voorzien. Binnen de gemeen schap hebben wij een vrije markt", aldus de Deen op een persconferen tie tjjdens een particulier bezoek aan Noorwegen. DEN HAAG, 21-11. Op de twee de autoloze zondag, op 11 november, heeft 96,7 procent van de Nederland se 'horeca-bedrijven een daling in hun omzetten gehad tegen 92,5 pro cent op de eerste autoloze zondag. Een omzetstijging had op deze tweede zondag 3,3 procent, tegen 6,1 procent op de eerste zondag. De ge middelde omzetdaling bij de bedrij ven op de tweede zondag was 60,6 procent tegen 49 procent de eerste zondag. Aldus is gebleken uit een onder zoek van het bedrijfschap horeca dat inmiddels het persoonlijke idee van zijn secretaris A. W. Merk om op za terdag de auto's met een laatste on even nummer en op zondag die met een laatste even nummer te laten rijden, als standpunt van het bedrijf schap bij de overheid heeft gedepo neerd. Dit totdat een benzinedistri- butie zal worden ingevoerd, een maatregel, die het bedrijfschap het liefst ingevoerd zou zien als uitvloei sel van de olieboycot. Van de bedrijven met een omzet daling had' 35,2 procent een terug gang van 80 tot 100 procent tegen 26 procent op de eerste autoloze zon dag 65 procent van de ondervraag den een omzetdaling van boven de 40 procent, ook dit percentage was gestegen en wel van 65 naar 76,2 procent. Zeeuwse vakbonden: VLISSINGEN, 19-11. De afdelingen Zeeland van C.N.V., N.K.V. en N.V.V. zijn van mening, dat er voorlopig In en bij Borsele geen tweede kerncentrale of een ander met radioactieve stoffen werkend bedrijf mag worden gevestigd. Eerst wanneer gedurende een langere periode is gebleken dat de bestaande kerncentrale de veiligheid niet in gevaar brengt, zou een dergelijke vestiging kunnen worden overwogen, waarbij dan uiteraard ook het nationale energie beleid in de beschouwingen moet worden betrokken. FEUILLETON DOOR GRÉ DE BOER 23 „Ik zei u al, dat er een scherpe se lectie wordt toegepast. Anders zou ik er beslist niet met mijn verloofde heengegaan zijn." „Enig idee of een der mannelijke 'bezoekers betrokken kan zijn ge weest bij de verdwijning van uw verloofde?" De man zuchtte. „Meneer, ik heb me. sinds ik terugkwam uit Japan, suf geprakkizeerd over deze nare zaak. En geloof maar, dat ik in ge dachten allen de revue heb laten passeren. Maar ik zou het met de beste wil van de wereld niet weten, tegen wie ik ook maar enige verden king zou kunnen koesteren. Of het zou die verdomde fotograaf moeten zijn." „Ja, die meneer GrilderKent u hem?" „Ik heb hem een paar keer in zijn auto gezien. Een gescheiden vent. Naar wat ik over hem heb verno men, kan ik me begrijpen, dat z'n vrouw hem de deur heeft gewezen. Dat had ze jaren eerder moeten doen. Een gemeen, gevaarlijk ventje, die me tot alles in staat lijkt." „Ook bijvoorbeeld tot moord?" „Ook bijvoorbeeld tot moord." herhaalde de KLM-man. „Al heb ik er uiteraard geen enkel steekhou dend bewijs voor. Laten we het noe men: een soort intuïtie." „Is u bekend, hoe het kontakt tus sen die meneer Grilder en uw ver loofde is ontstaan?" ..O, de kerel werkte indertijd voor Fisher en Van der Laan, waar Jan- nie ook al jaren in dienst was. Hij staat bekend als iemand, die spoedig handtastelijk wordt. Hij vereerde .haar ook enkele malen met zijn twij felachtige attenties. Ze is nog zo dom geweest één keer met hem te gaan naar zijn atelier. Om een paar opna men te laten maken. Hij wilde haar daarna als model hebben, maar Jannie heeft daarvoor natuurlijk be dankt. Stel je voor: haar foto in bij voorbeeld badpak in geïllustreerde bladen. Dat ging dus niet door en meneer was er behoorlijk over ge belgd. Ze vertelde, dat hij haar lastig viel en ik heb meneer een keer op gebeld en de waarheid gezegd. En er aan toe gevoegd, dat ik al zijn gore botten zou breken, als hij zich nog eens vertoonde in de nabijheid van mijn verloofde. Sindsdien liet hij haar met rust. „Is u bekend wat voor opnamen Grilder van uw verloofde heeft ge maakt?" „Allicht. Ze heeft ze me laten zien. Niets bijzonders. Niet descent of zo. Jannie heeft een uitstekend figuur en op deze foto's kwam dat er wel bijzonder voordelig uit. De man is inderdaad vakkundig op zijn terrein, dat moet ik toegeven. Maar dat im pliceert nog niet, dat ze dan ook maar model moest staan voor alle mogelijke reclamcfoto's. De idee gewoon belachelijk." Brandt dacht een poosje na. „Kent u eh een zekere mevrouw Erts- ma-Penders? Tante van Jannie en in Amsterdam woonachtig?" Sander van Pais knikte enkele ma len. „We zijn twee keer samen bij haar op bezoek geweest. Ze is niet mijn type, maar ja, het is een tante van Jannie. dus blijf je beleefd." Hij haalde zijn schouders op. ..In welk opzicht uw type niet, me neer Van Pais?" O, qua stand. Ze is geboren en ge togen in de Jordaan en dus een echt volkstype, al probeert ze het zo veel mogelijk te verbloemen. Trouwens, de straat alleen al, waarin ze woont, zegt mij genoeg." „Volksbuurt?" „Min of meer. Trouwens, ik vind Amsterdam toch een verschrikkelij ke stad: smerig en onleefbaar. Ik vlieg de hele wereld rond en dan hoor je genoeg. Amsterdam staat be kend als de vuilnisbak van Europa. Maar ja, Jannie was nogal dik met haar tante. Ze was haar petekind." Brandt kwam overeind. „Ik zal u niet langer van de visite afhouden. Dank u voor de inlichtingen. Als ik u nog eens nodig heb, informeer ik wel bij de KLM, wanneer u weer in Nederland bent." De man schudde zijn hoofd. „Lie* ver niet. Door die nare historie met Jannie ben ik toch al teveel in dc publiciteit gekomen onder mijn col lega's. Belt u mijn ouders maar op; die weten altijd precies, waar ik zit. Laat de KLM er maar buiten". Hoofdstuk 8 Waarin Brandt in Amsterdam weer wal wijzer wordt Dat laatste zinnetje: laat de KLM er maar buiten, gaf Brandt te den ken. Het besprak het onderhoud, dat hij gehad had met de beide families in het algemeen en met Sander van Pais in het bijzonder met zijn chef. inspecteur Benning. „Kunnen we niet op de een of andere wijze dis creet nadere inlichtingen bekomen over deze Sander van Pais? (wordt vervolgd) Sinterklaas komt al heel wat jaren in Zierikzee en ook in 1924 was dat weer het geval. Fotograaf P. C. Pa- gé maakte op de stoep van het huis van If. J. Doeleman in de Poststraat deze speciale Sinterklaasfoto voor het boek „Sinterklaas in Zierikzee". Op deze foto zien u'e onder meer: mevrouw J. Klein Wassink-van der Weijde, D. Borst (vader van het bur gerweeshuis), mej. M. Merle, J. E. van den Broeke, mevr. M. C. Doe- leman-Verton, Jopie Doeleman, Boy Doeleman, H. J. Doeleman (de fabri kant), juffrouw J. Leupen, Corrie Doeleman. N. J. Visser, D. Coumou en M. C. Doeleman AAWzn. De rol van Sinterklaas was in handen van de echtgenote van de burgemeester, mevrouw Fokker van Crayestein van Rengerskerke en als zwarte Pieten fungeerden Hendrien Matthijsse en Jaan Eijke.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1973 | | pagina 9