DE ZIERIKZEESCHE COURANT KISSINGER WAARSCHUWT DE ARABISCHE LANDEN Kans groot op hernieuwde strijd in Midden-Oosten weekhfi ^23 familiezak, paprika no. of potato Akkoord over coalitie in Noord-Ierland Doden dooi orkaan AUSTIN MORRIS lest minder honger in Ethiopië op Sch.-Duiveland Rechtse Statenfrakties confereerden dag URANIUM IN ENGELAND K ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Donderdag 22 november 1973 13üstc jaargang Nr. 21392. WAARIN OPGENOMEN 1797 - 1889 REDAKTIE, ADMINISTRATIE EN BEZORGING: Jannewekken 11, Zierikzee. Postbus 1. Tel. (01110) 2255. Tel.-nummers na 18.00 uur: Redakteur: M. J. Bij de Vaate (01110) 2938; Advertenties: (01110) 2118 of 4188; Be zorging (01110) 4188. Postrekening 13 76 77. ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIES: Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling 14,50; per jaar 55,Losse nummers 30 cent - Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag - Advertentieprijs 21 cent per losse mm.; „Succesjes" (max. 4 regels) 2,75. Vraagt onze contractprijzen! De advertentieprijzen zijn exclusief 4 B.T.W. Uitgave: B.V. Drukkerij v/h Lakenman Ochtman, Zierikzee. m au nummer: Pedagogische (teken)prijs op school Renesse Mogelijkheid tegenmaatregelen V.S. wordt bezien WASHINGTON, 21-11. De Amerikaanse politiek in zake liet Midden-Oosten zal volgens Henry Kissinger niet worden beïnvloed door de druk van de Arabische olieboycot. Als deze boycot echter onredelijk lang zal voortduren, zullen de Verenigde Staten moeten bezien wat voor tegenmaatregelen kunnen worden genomen. Tijdens een persconferentie in Washington zei de Amerikaanse be windsman dat de Verenigde Staten vasthouden aan hun beleid en hun verplichtingen „en niet onder druk hiervan kunnen worden afgebracht. Het is echter duidelijk dat, als druk CAIRO, JERUZALEM, 22-lt. De kans op hervatting van de strijd in het Midden-Oosten is groter dan de kans op Vrede, heeft de Egyptische vice-premier en minister van bin nenlandse zaken Salem woensdag verklaard in een toespraak tot stu denten. Hij gaf Israël daar de schuld van, zeggend dat dat land de V.N.-reso- Luties weigerde uit te voeren. Ook premier Meir van Israël liet zich woensdag pessimistisch uit over de vredeskans. Ze zei dat Egypte en Syrië door de Sowjet-Unie volledig zijn 'herbewapend en dat zij de strijd elk ogenblik kunnen hervatten. Advertentie CHIPS 69 ZIERIKZEE. De frakties werden te Zierikzee ontvangen in cle trouwzaal, waar ook de besprekingen plaats vonden. (Foto: Zierikzeesohe Nieuwsbode) onredelijk en voor onbepaalde tyd blijft bestaan, Washington zal moe ten bezien welke tegenmaatregelen kunnen worden genomen. „We zou den dit met enorme terughoudend heid doen en we zijn nog steeds hoopvol gestemd dat we dit punt niet zullen bereiken". Voorstellen Kissinger weigerde een limiet te stellen waai'binnen de olieboycot zou moeten zijn opgeheven, maar opper de dat het meest constructieve beleid zou zijn alle betrokken partijeh tijd te geven met vredesonderhandelin gen voor het Midden-Oosten te be ginnen. Hij liet doorschemeren dat mogelijk volgende week een akkoord wordt bereikt over een vredesconfe rentie in december. De onderhande lingen zullen zich dan concentreren op de volgende punten: terugtrek king van troepen, waai'borgen inza ke de veiligheid, externe garanties, het Palestijnse probleem en de toe komst van Jeruzalem. Kissinger gaf te kennen dat Ame rika hoopt begin volgende week met voorstellen te komen tot steun aan de landen die het slachtoffer zijn van de olieboycot. Op de vraag of Wash ington een deel: van energiebronen wil delen met Japan, Nederland en andere landen antwoordde hij echter dat het eerste probleem is de ener giecrisis in de Verenigde Staten on der controle te krijgen. Het laten delen in de energiebron nen van Amerika is naar zijn me ning een erg ingewikkelde zaak. De specifieke behoeften van Japan en Nederland vereisen zorgvuldige stu die „en we doen ons uiterste best de zaak te bekijken". Kissinger beklemtoonde dat lan den die erg kwetsbaar zijn voor de olieboycot zouden moeten overwegen meer bij te dragen-aan een vredes regeling door nauwer met de Vere nigde Staten samen te werken in plaats van afzonderlijke akties te ondernemen. In dit verband uitte hij kz-itiek op de „moeilijke bondgeno ten" die zich tijdens de crisis in het Midden-Oosten des te moeilijker ge droegen, hoe meer zij werden ge raadpleegd. Tegelijkertijd gaf hij toe dat de spaningen binnen het NAVO- bondgenootschap „het grootste deel van dit jaar" al hebben bestaan. BELFAST, 21-11. De drie politieke partijen in Noord-Ierland hebben woensdagavond overeenstemming bereikt over de Vorming van een coalitieregering gebaseerd op een protestants-rooms-katholieke samen werking voor de door godsdienstige tegenstellingen verscheurde Britse provincie. De drie partijen - de protestantse Unionisten, de Rooms-Katholieke sociaa'l-democratische Labourpartij en de Alliantiepartij - hebben gedu rende zeven weken onder leiding van Whitelaw over de vorming van een provinciale coalitieregering onder handeld. "MANILLA,- 21-11. Door oversti j- min-gen op het eiland Mindenao .n het zuiden van de Filippijnen zijn drieëntwintig mensen om het leven gekomen, zo heeft het Rode Kruis in Manilla woensdag bekendgemaakt. Advertentie Dealer: ISTA Oosterland Tel. (01114) 1495 ZIERIKZEE. Deze week vond in het bejaardencentrum Borrendamme weer de jaarlijkse bazar plaats van goederen in Rode Kruis Welfare- verband gemaakt door de bewoners van het huis. De publieke belang stelling was groot en de goederen gingen vlot van de hand. Een kijkje op de tentoonstellingstafels. (Foto: Zierikzeesche Nieuwsbode) ADDIS ABEBA, 21-11. De honger snood in het noordoosten van Ethio pië is geleidelijk aan het afnemen, maar de situatie is nog allesbehalve rooskleurig. Hoewel de hulpverlening uit het buitenland goed op gang is gekomen, verblijven in de vluchtelingenkam pen rondom de provinciehoofdstad Dessie nog veel slachtoffers, van wie er gemiddeld vijftig per dag sterven. Echte honger is er in de kampen niet meer, maar de ziekten die er door veroorzaakt zijn eisen hun tol. Po 1 i lieke regio-oriënterings trip ZIERIKZEE, 21-11. De Statenfrakties van de A.R.P., K.V.P. en C.H.U. brach ten woensdag een bezoek aan Schouwen-Duiveland. Het bezoek droeg een oriënterend karakter, zoals ook enige tijd geleden de „linkse" frakties deze regio „deden". Wel bleek, dat een dag voor Schouwen-Duiveland feitelijk te kort is. Bezocht werden Duiveland (Nieuwerkerk), Bruinisse, Wester- schouwen cn Middenschouwen (Haamstede), Brouwershaven (te Dreischor) en Zierikzee. Kontakt werd gelegd met de colleges van b. en w. en in verschillende gevallen was ook een aantal raadsleden aanwezig. Woordvoerders na afloop waren de heren I. Filius (A.R.P.), P. J. v. d. Bosse (C.H.U.) en C. Vcrdonck (K.V.P.). Het totale gezelschap bestond uit zeventien personen. De trip werd meegemaakt door de leden van G.S. dc heren Van den Bos, Calland en Van Gcesbcrgcn. Samenvattend concludeerde men tot een instruktieve dag, die zelfs boeiend werd genoemd, door de plu riformiteit van de informatie. Punt. van gesprek was overal wel de mogelijke sluiting van de Ooster- schelde, die door alle zes gemeenten in de regio wordt gewenst, zij het dat er wel bepaalde wensen leven, b.v. ten aanzien van de bekende compartimentering van het Schelde- bekken. In één gemeente werd de nog altijd bestaande onveiligheid ge noemd. Het mag allemaal geen twin tig jaar meer duren, anders zijn de risiko's te groot. Woonwagcnprobuecin Ter sprake kwam verder het woon wagenprobleem. Het aantal woonwa gens in de regio dient beperkt tot vijftien. Bruinisse verzet zich tegen twee kampen op het schiereiland. Een centraal kamp (Zierikzee) wordt ingericht op basis van een ge meenschappelijke regeling. Wat de rekreatiegemeenten betreft kwam het probleem van de slecht- weer-voorziening aan de orde. Een interessant soulaas biedt „Dolfiro- dam", maar er wordt meer gewenst. Enige beduchtheid bestond in deze gemeenten voor een beleidsombui ging van G.S. m.b.t. dc parken met tweede woningen. Het zou een goede zaak zijn, als tenminste lopende plannen kunnen worden uitgevoerd en gesteund en niet zonder meer „gekapt". In de kernen wordt algemeen de tweede woning nog niet als bezwaarlijk er varen. maar Zierikzee zet een rem op de ontwikkeling. Omvanryk takenpakket De frakties waren onder de indruk van het omvangrijke takenpakket van enkele gemeenten, als Zierikzee en Westerschouwen. die een dien stenverlening hebben, ver uitgaande hoven het aantal inwoners. Onderscheiding voor oud-presidente Plattelandsvrouwenbond UTRECHT, 21-11. Dc „Landbouw- comitéprijs", die het Koninklijk Ne derlands Landbouw Comité (KNLC) jaarlijks uitreikt aan iemand die er toe heeft bijgedragen begrip en waardering aan te kweken tussen agrarische en andere bevolkings groepen in Nederland,, is dit jaar toegekend aan mevrouw D. Elema- bakker uit Groningen. Zij was presi dent van de Nederlandse Bond van Plattelandsvrouwen van 1952 tot 1954 en rondde hiermee zes jaren als hoofdbestuurslid af. Van 1950 tot 1957 was mevrouw Elema vice-presi- dente van de Wereldbond van Plat telandsvrouwen. LONDEN, 21-11. In verscheidene delen van Groot-Brittannië zyn ura- niumlagen gevonden. M ensc|iat de 'voorraden op enkele duizenden tonnen. Het Britse Instituut voor Geologie heeft woensdag bekendgemaakt dat de voorraden niet groot genoeg zijn om een onmiddellijke winning te rechtvaardigen. Niettemin vormen ze een belangrijke strategische* reserve. Afpersing van Westduitse overheid BONN, 22-11. Volgens het West duitse blad „Bild" zijn op het kan toor van bondskanselier Brandt vier brieven ontvangen waarin wordt gedreigd met het verspreiden van dodelijke 'bacteriën als er geen be drag van circa 22 miljoen gulden ter beschikking wordt gesteld. De brieven zouden zijn onderte kend met „Het Legioen", Hel Comité voor de vernieuwing van Duitsland" e.d. Advertentie ,/f ;U>0urfI|ui]s" Havenplcin 7 - Zierikzee W eekmenu: (ook op zondag) toastje filet américain reepjes gebakken snoekbaarsfilet pêche Mclba a 17.50 Tafelreservering: (01110) 2584 Dit nummer bestaat uit 14 pagina's Men heeft soms meer edel moedigheid nodig om deel te nemen in een succes van een vriend, dan in diens smart. Herbette WAT 1EQT BlU U\'A i V w Verwachting tot vrijdagavond: Mist Op de meeste plaatsen droog weer, met in de nacht en ochtend op veel plaatsen mist of laaghangende be wolking, later op de dag ook hier en daar wat zon, vooral in het zui den van het land; zwakke tot ma tige, morgen in het Waddengebied tot krachtig toenemende wind uit zuid tot zuidwest; minimumtempe raturen van plus 3 graden vlak aan zee tot min 3 graden in het zuid oosten van het land; maxima mor gen rond 7 graden. Aantal uren zon: 0 tot 4. Min.-tempera turen: van ongeveer normaal tot 4 graden boven normaal. Max.-temperaturen: omstreeks nor maal. Kans op een droge periode van min stens T2 uur: 80 procent. Kans op een geheel droog etmaal: 40 procent. ZON- EN MAANSTANDEN 23 nov. Zon op 8.13. onder 16.39. Maan op 6.57, onder 15.32. Nieuwe maan: 24 nov. (20.55). HOOG- EN LAAGWATER ZIERIKZEE: Hoogwater Laagwater 23 nov. 2.01 14.16 7.43 20.04 Doodtij: 26 nov. HET WEEKOVERZICHT DE BILT, 22-11. Het KNMI deelt mede: Het centrum van een hoge drukgebied, dat maandag boven de Britse eilanden tot ontwikkeling kwam, trok over Noord-Frankrijk naar het zuidoosten en lag donder dagmorgen boven de Balkan. In ons land kwam de afgelopen dagen dan ook rustig cn overwegend droog weer voor. Door de nachtelijke uit straling die in deze situatie groot is ontstond in de nacht van woensdag op donderdag op veel plaatsen mist die bijzonder hardnekkig bleek te zijn. In het binnenland vroor het daarbij zo'n 3 a 4 graden. Ook in de komende nacht zal opnieuw plaatse lijk mist ontslaan. Door het verder wegtrekken van het hoge drukgebeid krijgen oceaanstoringen dc kans om het continent weer dichter te nade ren Een dergelijke storing zal de wind hij ons doen toenemen, maar ons vrijdag nog niet bereiken. De neerslag kansen blijven dan ook nog klein.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1973 | | pagina 1