f} de Stad Parijs Ipï verdwenen verlooide BEGROTING 1974 WATERSCHAP SCHOUWEN-DUIVELAND Wel autorijden tijdens feestdagen Eén miljoen gulden voor Chili Wereldvoedselproduktie in 1973 valt mee „Zwarte handel in distributiebonnen voor benzine geen wenkend perspectief De kleine ziekenhuizen De fiskus en het onderhoud 4 Geschotsverhoging van f 78,— tot f 84,— per hectare Advertentie ZIERIKZEE, 16-11. Uil de begroting voor het dienst jaar 1974 van het waterschap Schouwen-Duiveland, vastgesteld in «Ie vrijdagmiddag gehouden algemene vergadering, blijkt dat het gescliot zal worden ver hoogd van f 78,— tot f 84,— per hectare. Dit betekent een meerdere opbrengst van het ongebouwd van ongeveer f 120.000,Het geschot voor de gebouwde eigendommen wordt hierdoor automatisch gebracht van 25 procent op 27 procent van de belastbare op brengst, volgens de grondbelasting. Dat resulteert in een meerdere ontvangst van rond f 32.000, Dit de by de begroting behorende aanbiedingsbrief blykt dat de begro ting voor het dienstjaar 1974 werd samengesteld volgens de nieuwe voor schriften. Het aanbieden van een sluitende begroting is voor het Waterschap een jaarlijks terugkerend en groeiend probleem. Om het niveau van de ver zorging van het huidige takenpakket te handhaven is voor het dienstjaar 1974 - rekening houdend met de steeds stijgende kosten - een bedrag nodig van rond f 4.377.000, Door de opbrengst van het geschot, inkomsten uit andere hoofde en door de Rijksbijdragen voor het onder houd van de waterkeringen, de wa terbeheersing en de tertiaire en quartaire wegen konden de geraam de kosten in eerste instantie tot een bedrag van plm. f 4.130.000,wor de gedekt. Een tekort dus van f 247.000, Dit tekort wordt gedekt door een gedeelte van de reserve voor het aanbrengen van betuiningen ad f 60.000,en het restant van de in 1972 gevormde reserve voor het on derhoud van niet-planwegen; zijnde f 35.000,ten bate van de gewone dienst te brengen. Het resterende gedeelte van het tekort - f 152.000,- kan worden gedekt door de genoemde verhoging van het geschot. De begroting sluit met een onvoorzien van f 143.639,27. Zuiveringstaak Zoals reeds gemeld zal de zuive ring van het oppervlaktewater aan de waterschappen worden opgedra gen. De samenstelling van het dage lijks bestuur van het Waterschap zal dan worden gewijzigd en worden ge vormd door de dijkgraaf en zes ge zworenen, waarvan vier gezworenen vertegenwoordigende de ongebouw de eigendommen, één gezworene voor de gebouwde eigendommen en één gezworene die de zg. vervuilers zal vertegenwoordigen. Bij het op maken van de begroting 1974 werd van de gewijzigde situatie uitgegaan. De begroting werd goedgekeurd nadat daartoe was geadviseerd na mens de financiële commissie, bij monde van de voorzitter de heer L. M. Moermond. De heer Moermond maakte een aantal kanttekeningen bij de begio- ting. Hij berekende o.a. dat de lasten niet met f 6,maar met f 10,zijn verhoogd, zodat de vergadering in feite werd geconfronteerd met een verhoging voor „het volgende jaar". DEN HAAG, 17-11. Op Eerste en Tweede Kerstdag en op Oud- en' Nieuwjaarsdag zal het zondagsrij verbod niet van toepassing zijn. HetJ kabinet heeft hiertoe beloten. In! overweging is nog een verlenging! met een week van de kerstvakanties! voer de scholen. Het kabinet heeftl hierover nog geen besluit genomen! omdat nog een aantal betrokkenerj moet worden gehoord. Dijkgraaf A. M. Geluk merkte in dit verband op, dat de wet uitkeringen wegen nodig op de helling moet en dat gehoopt wordt op een billijker verdeling van de bijdragen. De dijk graaf wees ook op het bestaan van de algemene reserve van f 500.000, waar de „komende jaren best wat van kan worden gebruikt". Overi gens is een verdere stijging van het lastenpeil te verwachten, de energie crisis kan de zaken verder gaan be moeilijken. DEN HAAG, 17-11. De regering heeft één miljoen gulden toegekend voor het werk van de hoge commis saris voor de vluchtelingen in Chili. Het aantal vluchtelingen in kam pen onder bescherming van deze commissaris, dat naar Nederland wil en kan komen, is momenteel uitge breid tot 66. Zes vluchtelingen uit dergelijke kampen zijn reeds in Ne derland. Epn tweede zestal is onder weg. Daarmee is het totale aantal vluchtelingen, dat Nederland al heeft opgenomen en nog zal opne men, gestegen tot 120. Vrouw wilde man vergiftigen MAASTRICHT, 17-11. Verdacht van een poging tot vergiftiging van haar man is in Maastricht de 30-ja- rige mevrouw S. van V. aangehou- 'den. Ruim een week geleden gaf zij haar 35-jarüge echtgenoot een kopje koffie met muizentarwe. De man - die de koffie niet ver trouwde dronk het kopje niet leeg en bracht de koi-reltjes voor onder- derzoek naar de keuringsdienst van waren. Later werd hij ernstig ziek en moest naar een ziekenhuis. Tussen man en vrouw bestonden al enige tijd ernstige huwelijksmoeilijkheden. Alimentatiebedragen per 1 januari omhoog DEN HAAG, 17-11. Het ministerie van justitie heeft de percentages be- ikend gemaakt, waarmee de alimen- jtatiebedragen per 1 januari automa tisch worden verhoogd. Alimentatiebedragen, vastgesteld lof voor het laatst gewijzigd in 1973 l^aat omhoog met 12 procent, in 1972 ■met 23 procent, in 1971 met 40 pro cent en in 1970 met 54 procent. BEIROET. Moet de bestelwagen blifven staan vanwege de olie-crisis? Deze Libanese Arabier toont, dat het ook zo kan. Dykgraaf Geluk was ervan over tuigd dat de bydragc van 't Water schap aan de wegen onredyk groot is Hij vroeg zich in dit verband af of 't wel juist is dat alleen het provin ciaal bestuur de betreffende gelden mag verdelen. Immers, het prov. be stuur is zélf belanghebbende. In deze vergadering werd afscheid genomen van de gezworene de heer J. J. v. cl. Wekken te Kerkwerve (district III), die niet herkiesbaar was in verband met het bereiken van de zeventigjarige leeftijd. De heer v. d. Wekken werd dank ge bracht voor zijn rustig oordeel en zijn inbreng sedert zijn benoeming in 1958. KORTE BERICHTEN UIT HET BINNENLAND ROTTERDAM. Uit het misdaad- onderzoek, dat de politie in Rotter dam bijna twee maanden geleden onder de winkeliers in de binnen stad hield, is gebleken dat de dieven en inbrekers veelal in groepen op- timeden. DEN HAAG. Met een forse waar schuwing aan het adres van de EEG- partners heeft de PvdA-fractie woensdag in de Tweede Kamer de mening uitgedragen dat Nederland de ontwikkelingen rond de olie voorziening niet gelaten over zich heen kan laten komen. AMSTERDAM. Deze week heeft koningin Juliana op paleis Huis ten Bosch de heer I. F. M. Salim ontvan gen, de auteur van het boek „Vijf tien jaar boven Digoel" interne ringskamp op Nieuw Guinea, baker mat van de Indonesische onafhan kelijkheid. STEENBERGEN. ÏBij een inbraak in een bontzaak in Steenbergen zijn in de afgelopen nacht 40 bontmantels met een gezamenlijke waarde van ongeveer f 45.000 gestolen. ROTTERDAM. De Nederlandse Aardoliemaatschappij B.V. zal bin nenkort beginnen te boren binnen de territoriale wateren ten noorden van Ameland. De maatschappij wil na dere gegevens verkrijgen omtrent eventuele aardgasvoorraden nabij en onder Oost-Ameland. De boringen zullen drie maanden duren. DEN HAAG. De politie in Den Haag heeft de 32-jarige J. van K. aangehouden, die in de nacht van zondag op maandag bij een ruzie in een snackbar aan de hoefkade de 22-jarige glazenwasser Albert Coster met een revolver in de buik had ge schoten. De glazenwasser overleed aan zijn verwondingen. ROTTERDAM. In het bij Rotter dam gelegen Alblasserdam is de vijfjarige A. Verhaar omgekomen, toen hij op de Lekdijk van achter een geparkeerde vrachtwagen de weg overstak en door een andere vrachtauto gegrepen werd. Het jon getje woonde in Nieuw Lekkerland. DEN BOSCH. De stichting „Het Brabantse Landschap" heeft 203 ha grond aangekocht in het gebied van de Heerlijkheid Heezeleende. Het terrein is eigendom geweest van de familie Van Tuyll van Serooskerken en ligt aan weerszijden van de weg Heeze-Someren. Het sluit direct aan op het natuurreservxaat Strabrecht- se heide. AMSTERDAM. Zaterdag 17 no vember zal op het Noordzeekanaal de officiële proefvaart worden ge houden met een bij De Vries Lentsch-Leopold B.V. in Amster dam-Noord gebouwd aluminum mo torjacht Capsiva 2, waarvan de kosten 3 min. gulden, bedragen. DEN HAAG. De Tweede Kamer heeft de selectieve investeringsrege ling (SIR) aanvaard. Tegen stemden de fracties van VVD, CHU, CPN, SGP, BP en RKPN. DEN HAAG. De PvdA-fractie in de Tweede Kamer vindt, dat minis ter Lubbers van economische zaken overleg moet plegen met België en Duitsland over het stoppen van de snelle kweekreactor te Kalkar in West-Duitsland. DEN HAAG. De fracties van VVD en DS'70 in de Tweede Kamer heb ben een amendement op de begroting 1974 van volkshuisvesting ingediend, waarin wordt voorgesteld dat vol gend jaar 6.000 minder woningwet woningen en 8.000 meer premie eigen woningen in aanbouw worden ge nomen. DEN IIAAG. De dagcapaciteit van dc Esso-raffinadcry zal worden te ruggebracht tot 140.000 barrels per dak, dat is 40 pet. van dc totale aan wezige drgcapaciteit van 325.00 bar rels. De normale werkcapaciteit is 240.000 barrels per dag. BORGER. De storm heeft in de Drentse bossen weer de nodige scha de aangericht. Deze keer hebben de fijnsparren veel van de storm gele den. DEN HAAG. Staatssecretaris Mommersteeg van defensie heeft in het Westduitse Wietzendorf (Neder- saksen) officieel de kazerne Lange- mannshof overgenomen van zijn Westduitse collega Berkham. DEN HAAG. Nog dit parlemen taire jaar zal het wetsontwerp volks verzekering arbeidsongeschiktheid worden ingediend. Dit heeft staats secretaris Mcrtens dinsdagavond in de Tweede Kamer meegedeeld. DEN HAAG. Amnesty Internatio nal heeft een informatieset samen gesteld, waarin listen zitten met na men en adressen van Chileense au toriteiten cn met name van een aan tal gevangenen. Op verzoek kan de set gratis worden toegezonden. v<&welerfe^°uv\^ I ctT^7r> midden in de poslslraat-zierikzee I !ImJ ROME, 17-11. Naar het zich thans laat aanzien zal de wereidproduktie van voedsel dit jaar drie a vier pro cent groter uitvallen d$n verleden jaar, zo is woensdag in de vergade ring van de Voedsel en landbouw organisatie (FAO) der Verenigde Naties in Rome meegedeeld. Dr. William Pawley, hoofd van de afde ling beleidsanalyse van de organisa tie, zei dat de jongste produktiera- mingen bemoedigend zijn en dat de vrees voor misoogsten op grote schaal kleiner is geworden. Dr. Pawley hield de vergadering, waaraan wordt deelgenomen door afgevaardigden van 130 landen, echter voor dat de voorraden land- bouwprodukten gevaarlijk klein zijn. Hij zei dat de produktieramingen zeer recent zijn maar voor een deel gebaseerd op nog te velde staande gewassen. Belangrijke herzieningen zijn dus mogelijk, FAO-president dr. A, Boerma heeft ervoor gewaarschuwd dat de tekorten aan landbouwprodukten samen met de stijging van de prijzen en de vrachtkosten ernstige moei lijkheden kunnen veroorzaken voor de ontwikkelingslanden. Dr. Pawley verklaarde dat de armste bevol kingsgroepen in de ontwikkelings landen hun voedselverbruik al heb ben moeten verminderen als gevolg van stijgende prijzen. De Sowjet-Unie De voornaamste reden voor de po sitieve herziening van de produktie- cijfers voor 1973 is volgens dr. Pawley een hogere officiële raming van de graanoogst in de Sowjet Unie. De Russische regering sohat de produktie nu op 215 miljoen ton, ne gen procent meer dan de geplande produktie en 28 procent meer dan de klein uitgevallen oogst van het afge lopen jaar. Ook uit het Verre Oosten komen berichten over meevallende oog sten. De komende rijstoogst zal ver moedelijk zes tot acht procent gro ter zijn dan de relatief slechte oogst van het afgelopen seizoen. De Chi nese produktie zal vermoedelijk drie tot vier procent groter zijn. In Noord-Amerika zullen de graanoog sten naar schatting twee tot drie procent groter uitvallen, in West- Europa een a twee procent, in Oost- Europa en de Sowjet Unie zeven tot acht procent, in Australië en Nieuw -Zeeland vijf a zes procent en in La- tijns-Amerika drie tot vier procent. In Afrika en het Midden-Oosten zal de produktie waarschijnlijk drie tot vier procent kleiner uitvallen dan verleden jaar. Aflasten cruise kost H.A.L. miljoen gulden ROTTERDAM, 7-11. Doordat het Indonesische personeel aan boord van de „Statendam" van de HAL moeilijkheden maakt over het fooi enstelsel heeft de scheepvaartonder neming een vijftiendaagse cruise van New York naar West-Indië moeten afgelasten. De schade bedraagt meer dan een miljoen gulden. De maat schappij heeft 174 man van het per soneel naar huis gestuurd. DEN HAAG, 17-11. Minister Lub bers Wan economische zaken wil de benzinedistributie zo lang mogelijk uitstellen. Als er met de distributie wordt begonnen, ontstaat een zwarte handel in benzinebonnen. Dat is vol gens de bewindsman geen wenkend perspectief. Tijdens het voortgezette tweede kamerdebat over de begroting 1974 van het departement van econo mische zaken, zei de minister dat er nu nagedacht moet worden over al ternatieve vormen van beperking I.ISSELSTEIN, 17-11. Bestuur en dircjctie (van het IJsselstcinse streek ziekenhuis „IJssclwacrde" achten het onjuist w. nneer de reorganisatie van 'het ziekenhuiswezen in Nederland volledig ten koste zal gaan van de kleinere ziekenhuizen. Zy menen dat deze ziekenhuizen een essentiele functie vervullen in het gebied waar ze zijn gevestigd. In dergelijke kleinere ziekenhuizen kunnen naar hun mening de patiënten uit de om geving worden opgevanen met min der emstie of minder moeilijk te be handelen aandoeningen. De zieken huizen zijn nog overzichtelijk e" er is een nauwe band tussen artsen, verpleegsters, patiënten en bevol king. Mr. W. J. Geertseiua commissaris Gelderland ARNHEM, 17-11. Mr. W. J. Geert- sema is in het Gelderse provincie huis in Arnhem geïnstalleerd als commissaris der koningin. Hij voigt als zodanig mr. H. W. Bloemers op, die vyfeneenhalve maand geleden met pensioen ging. Tijdens zijn toespraak zei mr. Geertsema onder meer dat een goed commissaris de sleutel van alle Haag se openbare deuren aan zijn sleutel bos draagt en een breekijzer in zijn achterzak. „Hij hanteert ze beide met de fluwelen handschoenen, die evenzeer tot zijn ambtelijke bagage behoren en hij hanteert ze alleen in nauwe samenwerking met het col lege van GS." Shell in Europoort gaat produktiecapaciteit inkrimpen van het benzinegebruik, zodat de distributie naar de toekomst ver schoven kan worden. Bij bezinedistributie komt de prijs- beheersing in gevaar. Het zal heel moeilijk vallen om de bonnen al naar gelang de behoefte toe te wijzen, en dit betekent, dat ©r altijd mensen zullen zijn, die de bonnen willen ver kopen. Dan ontstaat een dubbele markt aldus de minister. Hij had de indruk dat een aantal mensen verlangt naar distributie. ROTTERDAM, 17-11. In de loop van de volgende week gaat de Shell raffinaderij in Rotterdam-Europoort de produkliecapaeiteit met ongeveer twintig procent inkrimpen. Volgens een woordvoerder van Shell houdt deze maatregel verband met het af nemen van de aanvoer van ruwe olie. Deze afname wordt over onge veer anderhalve week venvacht en houdt verband met de produktiever- mindering van de olieproducex*ende landen en de boycot door vooral Saoedie-Arabie. DEN HAAG, 17-11. De regering moet de onderhoudskosten van de eigen woning opnieuw Voor de be lasting aftrekbaar maken. Daardoor kan de regering de zorg voor het onderhoud van de eigen woning be vorderen, het evenwicht tutsen woongenot en woonkosten herstellen, belastingontduiking tegengaan en beunhazerij bestrijden. Het overleg orgaan van de Centrale Onderne mersorganisaties in bet Midden- en Kleinbedrijf, bet Koninklijk Verbond Katholiek Ondernemers yerbond en bet Nederlands Christelijk Onderne- mersverbond zeggen dit In een brief aan de Tweede Kamer. Rollades op liet strand AMELAND. 17-11. Op het strand van Ameland is vrijdagmorgen een container aangespoeld en opengebro ken. Het strand ligt momenteel be zaaid met blikjes Margarine en in plastic verpakte vleesprodukten. Waaronder rollades, gerookte zalm en verschillende soorten worst. De Amelanders zijn druk aan het jutten. Van welk schip de container afkom stig is weet men nog niet FEUILLETON DOOR GRÉ DE BOER 21 Joost - zo heet die bankbediende - attendeerde haar er op, dat ze beter een chequeboekje kon nemen voor de betalingen, maar ze had liever kontanten." „Wist u ervan? Ik bedoel: dat ze zoveel geld had opgenomen?" „Nee, over haar financiën sprak ze nooit met ons." „Acht u het aannemelijk, dat ze het geld opgenomen heeft voor uit- zetaankopen?" Ertsma dacht even na. „Tja, het is niet onlogisch. Ik hei'inner me, dat Sander zei: Na de feestdagen hebben we een paar dagen gelegenheid om rustig te winkelen en aènkopen te doen. Waarschijnlijk begreep Jannie daaruit: na de kerstdagen. En dat kan wel kloppen, want Sander zou drie vrije dagen hebben na de Kerst, maar hij moest onverwacht voor oen zieke collega invallen voor een vlucht naar Tokio." „Mag ik ook weten, hoeveel geld ze in totaal van haar bankrekening haalde?" „Twintigduizend gulden." Brandt liet een zacht gefluit horen. Dat is niet mis. Aannemende, dal verloofde Sander ook niet met lege handen kwam, zouden ze gezamen lijk een klein paleisje hebben kun nen inrichten." „Wij vonden het ook vreemd, me neer," zei mevrouw Ertsma, zich voor het eerst in het gesprek men gende. „Mij dunkt, als je elk zo'n z.cs-, zevenduizend meeneemt, dat je er al heel wat voor kunt kopen. Al is alles tegenwoordig duur." ..Nog iets anders." vervolgde de rechercheur. „Kunt u me vertellen, waarheen uw dochter, laten we zeg gen, dc laatste twee jaren geweest is? Ik bedoel: reisjes naar familie of kennissen of zo maar een uitje?" Ertsma keek de politieman half begrijpend aan. „Bedoelt u alleen? Of samen met Sander?" „Och, voorlopig alleen." „Dat zou ik zo één-lwce-dric niet weten. Tante Riek in Amsterdam, haar peettante, daar was ze nogal dik mee. Als Sander het weekeind dienst had. ging ze wel eens van za terdag tot zondag naar Riek. Maar voor de rest nee. Ze was tame lijk huiselijk en als ze hier niet was, zat. ze bij haar aanstaande schoon ouders. Tenslotte had ze daar haar vriendin." „Die tante Rick in Amsterdam Mag ik van haar het adres hebben?" „O, jawel. Waarom niet? Ze is we duwvrouw. een klein pensioentje, meen ik. O ja, hel adres vroeg u, he? Rombout Hogerbeetsstraat 98 bo ven." Brandt maakt enkele aantekenin gen. „Hoe heet die tante Rick pre cies?" „O, Ertsma. net als wij. Henriette Ertsma. Dat is haar mans naam. Van zichzelf heet ze Penters. Ik weet niet eens, of z.e een naam op dc deur heeft staan." „Dat is geen probleem. Misschien zoek ik die vrouw eens op. als ik hel nodig vind. Ging uw dochter kame raadschappelijk om met collega's van haar werk? Ik bedoel: kwamen er wel eens op haar verjaardag?" Ertsma schudde z.ijn hoofd. „Nee. dat was geen gewoonte. Jannie had een vrij zelfstandige functie en der halve weinig kontakt met anderen in het bedrijf „Had ze. behalve juffrouw Van Pols, nog andere vriendinnen?" Opnieuw een hoofdschudden. ..Geen enkele. Jannie was van na ture vrij kieskeurig. Ik bedoel eh ze maakte zich niet spoedig vrien den. In menig opzicht was ze bijzon der voorzichtig. Bovendien: Sander en Jannie kenden elkaar vanaf hun kinderjaren. Er is in feite nooit een andere man in haar leven geweest. Zo min een ander meisje bij San- der." Nog één vraag, meneer Ertsma: was uw dochter avontuurlijk aange legd?" „Nou nee. Nauwelijks. In veel dingen was ze erg nuchter, op het cynische af. Ik neem aan, dat de meeste mensen, die haar oppervlak kig kenden, ongenaakbaar vonden. Maar dat was ze beslist niet. Ze- pantserde zich instinctmatig in het bijzijn van vreemden. Samen met Sander en haar vriendin Marga was ze hartelijk, leuk, opgeruimd en na tuurlijk. Zo was ze nu eenmaal. In de misschien wat enge beslotenheid van familie en infemste kennissen was ze spontaan en liet zc zich heus wel eens gaan. Waarschijnlijk voelde z.e zich het meest op haar gemak in een vertrouwt milieu. In casu het ouderlijk huis cn dal van haar vrien din." Brandt klapte zijn boekje dicht en kwam overeind. ..Dan zal ik u n et verder ophouden. Dank u voor de in lichtingen: wc gaan weer aan het werk. Ik kan u nog altijd geen en kele hoop geven, maar we doen. wat menselijkerwijs mogelijk is. Mis- cch en geeft u dit opnieuw weer een beetje moed." cwotfli vervolgd) I

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1973 | | pagina 4