Sint Nicolaas-plannen van de middenstand te Brouwershaven SINT EN KNECHTS ARRIVEERDEN PER BOOT IN HAVEN GOED GEÏNFORMEERDE SINT TE WESTERSCHOUWEN SINT MAAKTE HEEL VRIENDELIJK ENTREE TE RENESSE LIBISCHE OLIE DUURDER Mariniers oefenen in Engeland STREEKNIEUWS Licht op laag pitje in Noord-Brabant ZIERIKZEESCIIE NIEUWSBODE Maandag 19 november 1973 Nr. 21390 3 WESTERSCIIOUWEN, 17-11. Ondanks het minder aangename verblijf aan de haven van Burghsluis waren er zaterdagmiddag toch vele honderden kinderen, en ook ouderen, aanwezig om Sint Nicolaas bij zijn bezoek aan Burgh-Haamstede te begroeten. Voor de aarikomst van de Sint waren de kinderen op het nieuwe havenplateau door de middenstandsvereniging Burgh-Haamstede voorzien van een fecstmuts en een papieren toeter waar mee zjj zich in ieder geval wat warm konden blazen. Begroet door de luid toeterende jeugd arriveerde de Sint in gezelschap van zijn zwarte Pieten en het Tamboer en Pgpercorps van „Rust Roest" uit Zierikzee stipt op de aangekondigde tijd met een van de salonboten van de R.T.M. in de haven. Door al het gedrang van zijn be wonderaars geraakte de jeugdige Walter de Jonge uit Haamstede in de haven waaruit hij door havenmees ter M. Overbeeke werd gevist. Bij de gekomen. Het casco is gebouwd bij scheepswerf „De Amstel" te Ouder kerk aan de Amstel. De hoofdmotor, die reeds in het casco is geplaatst is een Lister Blackstone van 750 pk. Dit vierde schip is geheel gelijk aan de drie reeds afgeleverde schepen voor Schotland. Kotter voor Schotland vertrokken Vorige week vertrok uit de haven te Bruinisse, de voor Schotland be stemde viskotter FR 122, „Comrade, gebouwd voor de firma Tait, uit Fra- serburg (Aberdeenshire). De firma P. Maaskant en Zonen te Bruinisse richtte deze kotter geheel voor de (Schotse) visserij in, nadat de, het bij de scheepswerf De Am stel te Ouderkerk aan de IJssel ge bouwde, casco enige maanden gele den in de industriéhavèn was aange komen. Het schip is 27.08 m lang (voorkant roerkoning-voorkant voorsteven 24.80 m), breed 7.22 m en hol 3.80 m. De indèling van het schip is als volgt: Voorpiek, nettenruim, bodem tank, visruim, vistanks, machineka mer, bemanningsverblijf, kombuis, dekhuis met kaartenkamer en schip- pershut en tenslotte de sonarruimte. De gezamenlijke inhoud van de brandstoftanks is 25.000 liter, terwijl 5000 liter drinkwater kan worden meegenomen. toegang naar het nieuwe havenpla teau werd St. Nicolaas door burge meester Hj P. Everwijn namens het gemeentebestuur begroet. De burge meester herinnerde de Sint er hier bij aan dat hij wel goed met de gang van zaken te Burgh-Haamstede op de hoogte zal zijn daar hij onlangs incognito de opening van de nieuwe combi-school heeft bijgewoond. De middenstandsverenigihg wenste de burgemeester veel succes met haar aktie. St. Nicolaas zei dat hij door middel van de Zierikzeesche Nieuws bode, die hij trouw in Spanje krijgt bezorgd, kennis heeft genomen van de vele aktiviteiten welke in het af gelopen jaar weer te Burgh-Haam stede zijn ontwikkeld. Hij sprak de wens uit dat de afsluiting va nde Oosterschelde spoedig gerealiseerd zou mogen worden. Verder zag hij met belangstelling uit naar de ontwikkelingen rond het te stichten Dorpshuis en het gereed komen van de nieuwe brandweer kazerne. Namens de middenstandsvereni ging bood de voorzitter, de heer J. Geleijnse, aan st. Nicolaas, burge meester Everwijn en wethouder L. C. Hoogerhuis een kadoo aan. Mede door de benzineschaartste had de Sint ze als hij vertelde zijn trouwe schimmel maar weer van stal ge haald. Rondrit Vanaf cafetaria „De Westhoek" maakte hij in gezelschap van zijn zwarte Pielen en het tamboer en pij percorps „Rust Roest" gezeten op zijn schimmel een rit va de Weelde- weg, Achterweg, Burghse Ring, Kerkstraat, Burghseweg, Weststraat, Noordstraat, Dal en Ring. Op het plein voor het voormalige gemeente huis werd door het Tamboer en Pij percorps een voortreffelijke show gegeven welke door een groot aantal belangstellenden werd gadegeslagen. Na het beëindigen va nde show ging SI. Nicolaas naar hotel Bom waar de kinderen in de zaal „Tavenu" nog nader met hem kenis konden maken. Al met al was het een geslaagde in tocht van St. Nicolaas in deze ker nen van de gemeente Westerschou- wen waarbij ondanks het wat koude weer toch menig kinderhart weer wat sneller ging kloppen. Advertentie NUTSSPAARBANK Uw ideale gezinsbank U bent welkom bij uw Nutsspaarbank HYPOTHEKEN op aantrekkelijke voorwaarden NOORDWELLE: tegenover Dorpshuis, woens dags van 11.00-12.00 uur. Eerst Zierikzee, (Ion Hoorn Ontvangst op koud Burghsluis 5 december nadert RENESSE, 17-11. Zaterdagmiddag deed Sinterklaas z(jn intocht in Rcncsse. 's Middags omstreeks twee uur vertrok het fanfarekorps Luctor et Emcrgo vanaf het dorpshuis te Rcnesse om. gevolgd door een groot aantal belang stellenden, Sint Nicolaas tegemoet te gaan. Op de Hogezoom ter hoogte van Bonafide ontmoette men de Sint, waarna rcchtsomkeerd werd gemaakt om met de Snt in de stoet weer koers te zetten naar de dorpskern. Terwijl de Sint in zijn koets vrien delijk de vele kinderen toewuifde, strooiden de Pieten met kwistige hand pepernoten tussen de enthousi aste menigte. Nadat er een rondje over de Reke was gemaakt liep de stoet ook nog langs de bejaarden woningen om ten slotte via de Lin delaan weer bij het dorpshuis terecht te komen. Daar verliet de Sint met zijn knechten de koets en gingen het dorpshuis binnen. Hij stelde zich daar op in de hal. zodat de kleintjes bij het binnenkomen de gelegenheid hadden hem de hand te drukken. Toen iedereen een plaatsje in de zaal had veroverd betrad de voor zitter van de middenstandsvereni ging, de heer Krijnse Locker, het po dium om iedereen namens de mid denstandsvereniging van harte wel kom te heten. Vervolgens kwamen de Sint met zijn Pieten de zaal bin nen. Overal om zich heen kinderen be groetend liepen zij door de zaal naar voren om het toneel te beklimmen. Op het toneel gezeten liet de Sint verschillende kinderen bij zich ko men om eens even met hen te praten en om hen een liedje te laten zingen. Het was erg jammer dat dat in de zaal niet goed verstaanbaar was en dat Sint vanaf het toneel niet even het woord richtte tot alle aanwezige kinderen. Kinderprogramma Toen de Sint met zijn gevolg de zaal weer had verlaten was het de beurt aan Baby den Toonder en Ali Ben Lux om de kinderen te verma ken, een opgave waarin ze uitste kend wisten te slagen. Voor de pau ze amuseerden zij de kinderen met het zingen van liedjes en een pop penkast-voorstelling en na de pauze brachten zij een goochelact, waarin Ali Ben Lux op zeer geslaagde wijze enkele kinderen liet meewerken, en een clownsnummcr. Tijdens hun op treden wisten zij uitstekend de kin deren bij het gebeuren op het toneel te betrekken. Na afloop van de geslaagde mid dag kregen alle kinderen bij de uit gang nog een traktatie en een cali- mero balpoint. TRIPOLI. 17-11. Libië heeft de prijs, van ruwe olie met een densiteit van veertig graden verhoogd van 8,925 dollar tot 9,061 dollar per bar rel. De prijsverhoging geldt met te rugwerkende kracht vanaf 10 no vember 1973. zo meldt het Libische persbureau. Nadere bijzonderheden zijn niet verstrekt. Sinds 1 september jl. heeft de Li bische staat een belang van 51 pro cent in de aktiviteiten van de grote Westerse olieconcerns in dat land. Heel programma voor de deur Mail bekent moord op Turkse vrouw ZAANDAM, 18-11. Een 35-jarige fabriekarbeider uit Zaandam, A. van R., iheeft zondagavond bekend dat hij donderdag de 17-jarige Turkse mevrouw Rabia Sevily in haar wo ning aan de Anna Paulownastraat in Zaandam om het leven, heeft ge bracht. De politie verklaarde de man - di evele jaren in een inrich ting doorbracht - in suxuele opwin ding heeft gehandeld. Rabia Sevely, moeder van een tweejarig kind, is donderdag om streeks half negen in de ochtend ge wurgd. Buurtbewoners hoorden om streeks di etijd gegil uit 'het huis komen. Russisch voorstel tot troepeirvermindering is onaanvaardbaar BROUWERSHAVEN. 17-11. De Brcuwershavense middenstand heeft middels een huis-aan-hui blad de inwoner bekend gemaakt, dat zij in de weken van 19 november t/m 5 december een Sint Nikolaasaktie erganiseert met vele attraieties. By iedere bestede gulden ontvangt men een winkelweekbon ter waarde van één punt. Bij inlevering va 100 pun ten ontvangt men een toegangsbewijs Voor een St. Nikolaasmiddag, welke wordt gehouden in het Verenigings gebouw voor kinderen van 4 tot 14 jaar. In de week van 19 t/m 24 novem ber wordt er in de etalages van de deenemende winkeliers (herkenbaar aan een deelnemersbiljet) één of meerdere letters gelegd, die tezamen een slagzin vormen. Van 26 nov. t'm 1 december is er een fotowedstrijd. Bij de deelnemers staat een foto in de etalage, soms een jeugdfoto. De foto's welke ge nummerd zijn moeten van de juiste ■naam worden voorzien. Gp vrijdagavond 30 november worden de winkeliers gewogen. Het gezamenlijk gewicht dient dan te worden geraden. Op zaterdag 1 december plm. 14.30 uur komt St. Nikolaas per boot in de haven aan, waarbij de muziek vereniging „Con Amore" uit Noord- gouwe het geheel muzikaal zal om lijsten. Het hoge gezelschap begeeft zich vervolgens naar de muziektent waar burgemeester Schouwenaar de iSnt zal verwelkomen. Cm half vies 's middags begint dan voor de kinderen de feestmiddag in het vereingingsgebouw. Van de middenstandsvereniging een mooi programma na jaren, dat er in de Smalstad geen winkelweek meer werd gehouden. Wanneer het weer meewerkt zal er veel belangstelling bestaan voor de aankomst van Sint. BRUSSEL, 17-11. „Het Russische voorstel tot troepenvermindering is volledig onacceptabel. Volgens de Russen is de huidige krachtsverhou ding tussen Oost en West - voor wat betreft de grondstrijdkrachten - voldoende en zal nu tot een vermin dering van de sterkte kunnen wor den overgegaan. De NAVO-landen zijn het hiermee volstrekt oneens. Geschat wordt dat de troepensterkte van de landen van het Warschau pact ruim boven de 900.000 man uit komt, terwijl de NAVO over onge veer 770.000 man beschikt. De tank verhouding is zelfs bijna 3 1". Zo luidt de verklaring van de NA VO-landen, die in Wenen onderhan delen over wederzijdse en evenwich tige vermindering van strijdkrachten en bewapening in Europa. In een toespraakje dankte tenslotte de burgemeester Sint en Pieten, „Kunst, en Eer" en het comité uit de Ondernemerscentrale die het feest voorbereidde. Met de „Zak van Sinterklaas" rondde de harmonie de plechtigheid af. Sint begon aan zijn tocht langs ziekenhuis en rusthuizen en ver toonde zich in Zierikzee den volke. Hij had een mooie entree gemaakt. L Verlichting op wegen zal worden beperkt DEN HAAG, 17-11. In Zuid-Hol- land zal de openbare verlichting langs de provinciale wegen waar mogelijk tot de helft worden beperkt om te bezuinigen op het electrici- teitsgebruik. Voor tunnels, bruggen, en viaducten wordt nog bekeken welke lichtpunten daar kunnen wor den uitgelaten. (Foto: Zierikzeesche Nieuwsbode) ZIERIKZEE, 17-11. Sint Nicolaas iii gezelschap van zwarte Pieten, had zaterdag duidelijk Zierikzee in zijn reisschema opgenomen. Om zinvol inhoud te geven aan het bekende lied „Zie ginds arriveerde Sint Nicolaas per schip - de altijd gastvrije „Valk" van de Visserijpolitie - rond half elf 's morgens in de haven aan het Luitje. Het weerzien was allerhartelijkst. Een dikke menigte, o.w. leeringen van de Nutskleuterschool - had zich verzameld en het was weer een drukte van DEN BOSCH, 17-11. In vrijwel alle gemeenten in Noord-Brabant brandt de avondverlichting nog maar tot 21.30 uur. Na dit tijdstip blijft alleen de nachtverlichting branden. Deze maatregel is het gevolg van een voorstel van de „Provinciale Noordbrabantse Electriciteitsmaat- schappij", de PNEM, aan alle ge meentebesturen in haar voorzie- ningsgebied, alsmede aan de ge meenten met een eigen electriciteits- distributie, waar de openbare ver lichtingdoor de PNEM wordt gescha keld. Het voorstel werd ook gericht aan de gemeenten, die zelf hun open bare verlichting schakelen. jewelse. Na het debarkement werd de grote kndervriend begroet door burge meester Th. H. de Meester en de heer D. van den Doel namens de Onder nemerscentrale. Vriendelijk wuivend ging Sint langs de ryen. Opgesteld stond reeds het majorettenpeloton van „Rust Roest" en op de haven wachtte een charmant paardbespannen open rijtuigje, waarin Sint zijn zegetocht maakte via Nieu we en Oude Haven naar het Havenplein. BRUINISSE Verkoopdag Fleurig Havenplein Het Havenplein lag er fleurig en zonnig bij; menige koninginnedag heeft het met heel wat minder weer moeten doen. In gezelschap van bur gemeester De Meester reed Sint Nicolaas, die vier Pieten uit Spanje had meegebracht, voorafgegaan door het stram optredende majorettenpe loton van de G.V. „Rust Roest" naar het centrum van de stad. Als van ouds was het vierkant van het plein dik omzoomd met mensen. De leer lingen van de Nutskleuterscholen onder leiding van de hoofdleidster, mevr. N. Brouwer Steur en mej. M. Kosten waren ook weer present. De Kon. Harmonie „Kunst en Eer" - di rigent E. A. de Looff - stond aange treden en zorgde voor de introduk- tiemuziek, uit de dikke bundel van Sint Nicolaas. Officieel welkom Ook de brandweer-commandant C. Berrevoets - was weer paraat voor de goede orde en dan natuurlijk het „toneel", het platform waarop de Sint plaats nam. Van deze plaats af ook verwelkomde de burgemeester zijn goede gast. Sint en Pieten waren er weer; even tevoren had het „Zie ginds.geklonken. De burgemeester bleek blij met Sint's komst en verbaasde zich over de stralende dag. „De tijden zijn wel een beetje somber, we moeten het allemaal een beetje voorzichtiger doen, maar we hopen toeih op blyde dagen", aldus de heer De Meester. Sint bleef niet achterwege. Zijn lessen Nederlands bleken voortreffe lijk succes te hebben opgeleverd. Dat en de (ditmaal) uitstekende wer king van de geluidsinstallatie, voer de zijn stem ver. De burgemeester had er al op ge doeld, dat Sint dezelfde dag nog in Hoorn 'moest zijn, maar Sint had vergunning gekregen harder te rij den dan 100 km en geloofde toch wel op tijd te zijn, zij het dat het weer een hele zaak is het warme zuiden te verwisselen met het koude noorden. „Ja, Sint Nicolaas" Sint vroeg daarna de jeugd: „vin den jullie 'het fijn?" De jeugd in koor: „ja" en later „ja Sint Nicolaas' „Het boek" intussen bleek geen na- Zendingskrans „Tryfosa" De zendingskrans „Tryfosa", uit gaande Van de Ger. Gemeente in Ned. te Bruinisse zal donderdag 22 november a.s. in het hervormd vere nigingsgebouw weer een verkoopdag houden. Hierop zullen alle vervaardigde artikelen weer te koop worden aan geboden. Gezien de vele inspannin gen die door de leden 'ook hier weer aan ten koste zijn gelegd', mag ver wacht worden dat een fraai en geva- riëerd assortiment artikelen te zien zal zijn. De openingstijden zijn 's middags van 2 tot 5 uur en 's avonds van 7 tot 9 uur. De week daarna, op dindag 27 no vember zal de jaarvergadering van de zendingskrans plaatsvinden. Naast de gebruikelijke jaarverslagen zal de heer L. M. P. Scholten uit Krimpen a^d IJssel een referaat houden m.b.t. de zending. Zoals be kend komen de baten ten goede aan de M'bumazending. Casco nieuwe Schotse viskotter Het casco voor de viskotter, die de firma Maaskant en Zonen voor Schotse rekening bouwt is vrijdag in de vissershaven te Bruinisse aan- WEYMOUTII. 17-11. Een gevechts groep van 650 Nederlandse mariniers heeft een landing uitgevoerd op de Engelse zuidkust, ten oosten van Weymouth. ■men te bevatten van stoute Zierik- zeese kinderen, zodat Sint met mo gelijke poenale sankties vlug klaar was. Hij nodigde de jeugd dan ook uit de schoen gereed te zetten. Twee kleuters en later twee iets oudere kinderen moesten bij Sint komen en zorgen voor een vokale 5 december-bijdrag'e. Eén der kinde ren had - hoe attent - een wortel en een stuk boerekool voor. het paard van Sint meegebracht. Het eerste kadoo te Zierikzee ont ving de burgemeester, die een „letter van banket" kreeg aangeboden. De jeugd werd getrakteerd op snoepjes. Enkele Pieten waren op de brand weerauto geklommen en strooiden lekkers. Dankwoorden Sint met de burgemeester op het platform aan het Havenplein. De mariniers werden met helikop ters van het Engelse vliegdekschip Bulwark opgepikt, dat op enkele ki lometers uit de kust lag en twee ki lometer landinwaarts gedropt. Ook hun jeeps met aanhangwagens wer den per helikopter van de Bulwark naar de landingsplaats overgevlogen. De landing maakte deel uit van een gecombineerde Engels-Nederlandse oefening met de naam ..Novex", die tot 26 november in Engeland zal worden gehouden. ZIERIKZEE. In de hal van de Nutsspaarbank te Zierikzee werden vrijdag de prijstDinnaars bekend gemaakt in de wedstrijd voor de best onderhouden tuinen in hel seizoen 1972/1973, uitgaande van de Stichting Nutstuingrond- verhuring. Eerste prijswinnaar werd de heer W. Snijders. Twee en drie r'espeklleveHjk de heren J. Verspoor en J. A. Schietlekatte. De (geld) prijzen tverden uitgereikt door notaris D. Karsten. Foto: rechts de notaris, links de heer Snijdersachtergrond de heren K. Vos en J. der Weduwen. (Foto: Zierikzeesche Nieuwsbode) I

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1973 | | pagina 3