i HERENKAPSALON T. S. JANSE I AGENDA DIJKGRAAF A. M. GELUK PLEIT „VOOR VUIST WEG" OPNIEUW VOOR AFSLUITING VAN DE OOSTERSCHELDE OLIEGESPREK MISLUKT STREEK NIEUWS 8 8 Verkoop „Dorkas" goed voor bijna f 13.000 Nieuwerkerk krijgt 14 dagen winkelweek Nixon: „Wel fouten, maar geen aftreden" LAATSTE NIEUWS Rem oj) gas-export 2 Hoofdargumenten on een rijtje Advertentie ^y^yyyyyyyyyyyyyyyyyyyuyyyyyyyyyyyyyyyuyyyyyyyyyyyyy^. ZIERIKZEE, 16-11. ïn ile vrijdagmiddag gehouden algemene vergadering van het waterschap Sehouwen- Duiveland lieefl dijkgraaf A. M. Geluk, naar aanlei ding van een opmerking uit de vergadering, nog eens met de nodige nadruk een aantal hoofdargumenten opgesomd, die pleiten voor een zo snel mogelijke af sluiting van de Oostersehelde. De actuele Oosterscheldeproblematiek werd aan de orde gesteld door de beer H. C. van der Zande. „Beseffen de voorstanders van een open Ooster sehelde wel de enorme verantwoording die ze, met de verkondiging van hun standpunten, op zich nemen voor dit gebied en de bevolking", zo had de heer Van der Zande naar voren gebracht. En htf wees daarbij op de jongste novemberstorm: „de hoge waterstand - en dat nog wel bij eb heeft velen schrik aangejaagd." Dijkgraaf Geluk benadrukte dat een afgesloten Oostersehelde. naai de mening van het Waterschap be paald meer veiligheid te bieden heeft dan een open Oostersehelde met ver hoogde dijken. Een „kleine bijkom stigheid waar de tegenstanders van afsluiting nooit van reppen is bijv. het tekort aan bestortingsmateriaal: „dat is bepaald voor de nodige dijk verhoging op zo n oppervlak onvol doende aanwezig of we zouden de bergen in Noorwegen moeten gaan afgraven", aldus de heer Geluk. Grote sprong Wat betreft de veiligheid is er al een sprong gewaagd naar 1978; blijft de Oostersehelde open dan zou er weer een sprong gemaakt moeten worden, maar dan wel tot het jaar 2.000 voordat de veiligheid voldoende gewaarborgd zal zijn. Er zal bij „openhouden" trouwens ook heel wat aan naturgebied verdwijnen: de inlagen bijv.; Burghsluis zal in dat geval van „de kaart verdwijnen"; er zullen problemen ontstaan met de bebouwing langs de dijken, onder andere te Oosterland en Bruinisse; de konsekwenties voor Colijnsplaat en Yerseke zullen „enorm" zijn. Argumenterend „voor de vuist weg" kwam de dijkgraaf opnieuw uitdrukkelijk tot de slotsom: de Oos tersehelde moet dicht. Een en ander moet ook worden gezien tegen de achtergrond van het vaststaande feit dat de zeespiegel rijst en West-Ne derland enigszins „kantelt". „Als wc zien wat er de laatste eeuw aan ach teruitgang werd geboekt, dan kun- Italiaanse graaf blijkt te zijn ontvoerd TURIJN. 17-11. Graaf Luigi Rossi de Montelera, de 27-jarige verdwe nen zoon van een Italiaanse Ver- mouth-magnaat, blijkt te zijn ont voerd, aldus de Italiaanse politie. De familie Rossi heeft een telefoonge sprek gehad waarin werd meege deeld dat de ontvoerde ongedeerd is en waarin een losgeld werd geëist. Rossi verdween woensdagochtend na een tennispartij. WENEN, 17-11. De besprekingen tussen vertegenwoordigers van de westerse olie-maatchappijen en mi- niter van de ze belanden aan de Perzische Golf die zaterdag in We nen zijn gevoerd hebben niet opge leverd. Het overleg ging over de. uit voering van het besluit van Aboc Dhabi, Irak, Iran, Qatar, Koeweit en Saoecli-Arabië de „poster prices" (bedragen waarover de oliemaat schappijen royalty's en belasting be talen) van ruwe olie met zeventig procent te verhogen. Nog een foto van de fraaie vogelex positie te Bruinisse, die een succes werd. Een interessant hoekje. (Foto; Zierikzeesche Nieuwsbode) nen wc rustig zeggen dat de schrik ons rond het hart slaat", aldus de heer Geluk. Uiteraard is de Commissie Klaa- sesz op de hoogte gesteld van de zienswijze van hel Waterschap. „De dijken die nodig zullen zijn voor de veiligheid bij een open Oos tersehelde kunnen rustig „reuzen op lemen voeten" worden genoemd; de bestaande glooiingen kunnen wel een aantal jaren mee. maar zijn ze ker niet voldoende geschikt voor een verre toekomst". Zoet water De heer Geluk betoogde verder dat „niemand meer praat over zoet wa ter", maar alle mensen drinken het toch. Niettemin is er een dreigend tekort aan drinkwater; trouwens zoet water is bij uitstek ook geschikt voor het doorspoelen van de polders. ZIERIKZEE Etalageverlichting vroeger gedoofd De Zierikzeese Ondernemers Cen trale besloot, mede op verzoek van het college van b. en w. de etalage- verlichting te doven om half tien in de avond. Een nog eerder uitschake len van de verlichting is voorshands opgeschort, gelet op de Sint Nico- laas-weken. In feit is het vroegere uur in de praktijk al ingegaan. De maatregel houdt uiteraard verband met de energiecrisis. Excursie leden Prov. Staten Als gemeld zullen op 21 november de leden van de Prov. Staten, beho rend tot de A.R., C.H.U. en K.V.P.- fracties een excursie maken naar Schouwen-Duiveland. In het kader daarvan vindt in de middaguren (4 uur) een ontvangst plaats in het stadhuis van Zierikzee, voor overleg met het college van b. w. Afd. N.C.V.B. Op woensdag 21 november verga dert in het Hervormd Verenigings gebouw de N.C.V.B.-afdeling. Als spreker treedt op de heer J. van Hoorn te Middelharnis, met het on derwerp: „Het gezin; is er iets mee aan de hand?" „Afsluiting van de Oostersehelde is een levensbelang voor het Water schap; aldus besloot de heer Geluk zijn betoog. Vanuit de vergadering onder schreef de heer A. J. G. Doeleman, mede sprekend namens de land bouworganisaties, de woorden van de dijkgraaf. De heer Doeleman: „we mogen bepaald met betrekking tot de veiligheid niet langer risico's ne men dan tot 1978". In antwoord op een vraag van de heer Doeleman merkte de dijkgraaf nog op dat de Deltadienst meer armslag zou moeten krijgen om be tere voorlichting over allerlei Delta- zaken te geven. „Bovendien moet de overheid duidelijk achter de uitvoe rende mensen gaan staan." In memorlam Th. Sies Op de leeftijd van bijna 58 jaar, overleed in bet Zweedse Rode Kruis- ziekenhuis de heer Th. Sies, in leven medewerker van de Kon. Zeelandia N.V.. welk bedrijf hij meer dan 25 jaar diende. Voordat de heer Sies bij Zeelandia in dienst trad, exploiteer de hij een schildersbedrijf. Buiten de sfeer van zijn werk heeft de heer Sies zich talrijke ver diensten verworven en werd hij een bekende persoonlijkheid. Hij was ak- tief lid van de Scheidsrechtersvereni- ging „Schouwen-Duiveland". Vele wedstrijden in de regio en daarbui ten werden onder zijn leiding ge speeld. Vorig jaar leidde hij te Oos terland zijn laatste wedstrijd. Op grond van zijn aandeel in de sport werd hij benoemd lot ere-Iid. Ook was hij lid van de Zomeravondvoet- balcommissie. Verdere verdiensten verwierf de heer Sies voor de Zierik zeese Rode Kruis-kolonne, waaraan hij vele jaren een aktief en voortva rend medewerker was. De begrafenis van de heer Sies zal plaats hebben op woensdag 21 no vember op de algemene begraaf plaats te Zierikzee, na een rouw dienst in het Hervormd Vereni gingsgebouw. Brand in bungalowtent Door nog onbekende oorzaak ont stond zaterdagmiddag omstreeks 16.00 uur brand in een zes persoons bungalowtent staande aan de bur gemeester Bollelaan te Burgh. In de tent waren bouwmaterialen opgesla gen van de heer H. H. te Zierikzee. De heer H. H„ die bij zijn in aan bouw zijnde woning op het terrein bij de tent aanwezig was, kon niet voorkomen dat de tent in vlammen op ging. Door het spuiten met een tuinslang konden de in de tent aan wezige materialen voor grootste deel worden gered. De brandweer van Haamstede was snel ter plaatse, maar behoefde niet in te grijpen. Bij de brandweergarage deed zich bij het brandalarm nog een ongeval voor, toen de per rijwiel aankomende brandweercommandant W. J. Ge- leijnse in aanrijding kwam met een snel wegrijdende personenauto be stuurd door S., die juist een brand weerman had afgeleverd. De fiets werd vrijwel totaal vernield maar de commandant kwam met de schrik vrij. h GEOPEND: vanaf woensdag 21 november a.s. S 8 voor modern en klassiek vakwerk N i| WESTSTRAAT 1 - HAAMSTEDE »CSC««MOC09W8ae!»S«06SS6«OSSCOSSe«COOOO«OMO<»SK Succesvolle uktie ORLANDOFLORIDA, 18-11. In een nieuwe poging zijn door de Wa tergate-affaire geschonden politieke „image" te herstellen heeft presi dent Nixon zaterdagavond verklaard dat hij alles wil doen om het Ameri kaanse volk weer in zyn president schap te doen geloven. De president zei dit op een onver wacht door bijna alle Amerikaanse radio- en televisiestations uitgezon- OOSTERLAND, 16-11. De verkoping van de gemaakte goederen etc. door de zendingskrans „Dorkas" alhier, presidente mpvr. E. Ba^ker-de Brui ne, die gehouden werd in het Herv. Ver. Gebouw is weer een groot suc ces geworden. De predikant van de Oud. Ger. Gemeente alhier, ds. A. van der Meer opende de verkoopdag met gebed, waarna hij enige woorden sprak naar aanleiding van Titu$ 3 8 waar de apostel Paulus spreekt over „het voorstaan van goede werken, die goed en nuttig zijn voor de men sen". De verkoping nam hierop een aanvang en van meet af aan had men niet over gebrek aan belang stelling te klagen. Talloze kledingstukken, haak, brei en borduurwerk werden aan de „man of vrouw" gebracht, zomede speelgoederen, boeken voor oud en jong, en wat niet al. Er kon geraden worden naar de „verjaardag" van een mooie pop, en naar de naam van een andere pop als matroos aange kleed. En verder naar het gewicht van een beertje. Aan de inwendige mens was ook gedacht want enige leden van de krans hadden oliebol len gebakken, die verkrijgbaar wa ren 'gesteld. Door de ijver van de leden en de vele giften, die men mocht ontvangen, beek het eindre sultaat niet minder te 'zijn dan f 12.800. Inclusief het ontvangene over het hele jaar-, (vorig jaar f 9390,32). Het geheel komt ten bate van de Mbinpa-zending. Het bestuur dankt een ieder hartelijk die op eni gerlei wijze meegeholpen heeft om deze verkoopactie zo buitengewoon goed te doen slagen, en vooral ook degenen die iets kochten of gaven voor dit mooie en nuttige doel. Ds. Van der Meer eindigde deze succes volle verkoop met dankgebed. Veel prijzen en attrakties den persgesprek van meer dan een uur met 400 hoofdredacteuren van Associated Press-bladen inOrlandc in de slaat Florida. Hij gaf toe dat er in de Wutergate- zaak fouten waren gemaakt, waar voor hij alle verantwoordelijkheid op der dat een van de journalisten hem zich nam. Hij herhaalde echter - zon- dit had gevraagd - dat hij in de be gane fouten geen enkele reden z.ag om af te treden. NIEUWERKERK, 19-11. Woensdag 21 november begint in Nieuwerkerk de 14 dagen durende Winkelweek. Aan deze weken nemen 18 midden standers deel. Er zijn weer vele prijzen te win nen zoals: een droogtrommel; rotan hangstoel; fiets; fototoestel en vele grote en kleinere prijzen. Op iedere bestede gulden ontvangt men weel een bon, die men op de daarvoor bestemde kaarten kan plakken (25 zegels op één kaart) en inleveren moet bij Tabak§mag.-Boekhandel S. J. de Feiter. De verloting van de prijzen welke op de hoek van de Kerkstraat-Ring uitgestald staan in de etalage) zal worden gehouden op vrijdag 7 december a.s. om 8 uur 's avonds in het „Dorpshuis". Tijdens deze verloting zijn ook prachtige prijzen te winnen met het Rad van Avontuur. NIEUWERKERK Middenstanders hangen vlaggen uil Vanaf woensdag 21 november zul len bij alle deelnemende winkeliers gedurende de winkelweken, de vlag gen uithangen. Dit alles ten teken, dat zij aangesloten zijn bij de Nieu- werkeerkse Middenstandsvereniging. Deze vlaggen aangeschaft tijdens de zomerakties, zijn oranje-kleurig ter wijl er op verwerkt staat het wapen van de voormalige gemeente Nieu werkerk. OOSTERLAND Welfare-werksters welkom Op woensdag 21 november begint te Zonnemaire een cursus voor Wel fare-werksters uit Duiveland. Van verschillende plaatsen is er goede belangstelling, maar voor Oosterland heeft zich nog slechts één dame op gegeven. Het is mevr. Van der Maas van 't Hof, die graag nog opgaven in ontvangst neemt, zowel voor Ooster land. Ouwerkerk en Sirjansland. In laatst genoemde plaatsen loopt de aanmelding ook nog niet druk. Het adres is: Sandströrmveg 15, Ooster land. Tel. 01114-1534. AMSTERDAM. De opbrengst van de onlangs in het Amsterdamse Hil- ton-hotel gehouden liefdadigheids- avond ten behoeve van het Wereld- natuurfonds heeft ruim f 25.000 op gebracht. Het geld zal in zijn geheel besteed worden aan naluurbescher- mingswerk tot het behoud van de tijger in India en Bangla-Desh. Informele ontmoeting hij kiloineterpaal 101 CAIRO. 19-11. Egyptische en Isra ëlische militaire vertegenwoordigers zullen maandag onder auspiciën van de V.N. bijeenkomen om te bespre ken hoe zij dc belangrijkste kwestie va nterugkeer naar de posities van 22 oktober (toen het bestand inging) g, zullen behandelen. Het informeel overleg bij kilometerpaal 10 aan dc weg Cairo-Suez vindt plaats terwijl op de hoogste niveaus wereldcontac ten worden onderhouden over de kwestie hoe men een Israëlische te rugtrekking naar deze posities kan bereiken, aldus kranten in Cairo. Er zouden contacten zijn met Mos kou. Washington en do Verenigde Naties. Attracties Maar ook de jeugd van Nieuwer kerk komt volledig aan haar trek. Woensdag 21 november start men meteen met de eerste dag-attractie, t.w. het raden van namen van pop pen voorzien van een kaartje waar op de beginletter staat). De ontbre kende letters zijn vervangen door puntjes. Donderdagavond verzorgt ds. Westerhof een dia-avond over oud Nieuwerkerk. De entree is vrij en de toegang is boven 16 jaar. Voor de jeugd van 8 tot en met 12 is er zaterdag 24 november een oriënte- ringsrit op fietsen. Verder zijn er nog dagen waarop men een fout in de etalage moet ontdekken en na men raden van planten en bloemen. Sint Nicolaas Op zaterdag 1 december komt St. Nicolaas naar Nieuwerkerk waar hij omstreeks half twee arriveerd, waar na een rondgang door het dorp volgt. De kinderen worden om half drie in het „Dorpshuis" getraeteerd en er zal een film worden vertoond. Ook dit jaaf- zal weer een vermomde rui ter een rondgang door Nieuwerkerk maken. Dit gebeurt maandag 3 de cember van 's avonds 7-8 uur, voor afgegaan door drumband en muziek. Deze vermomde ruiter is een be kend Nieuwerkerker. De oplossingen van de dag-attrac ties inleveren bij kapper Hendriks vóór 9 uur 's avonds. De juryleden voor de dagattracties zijn mevrouw De Reus-Hannewijk en de heer Basr tiaanse. Energiebeperking bij defensie DEN HAAG, 17-11. Minister Vrc- deling van defensie heeft donderdag in een brief aan alle hoofden van defensie- organisaties en aan dc be velhebbers van de krügsmachton- derdelen aanwijzingen gegeven om het energieverbruik binnen |ie( de fensie-apparaat te beperken. De bewindsman wil onder meer. dat zoveel mogelijk - ook voor dienst reizen - gebruik wordt gemaakt van openbare middelen van vervoer. Het totale denfensie-apparaat omvat cir ca 145.000 man. Dat was nog het ergste RIO DE JANEIRO. „De verdachte is verslaafd aan marihuana, is al coholist, een slechte zoon. een slechte vader en een slechte echtge noot. Maar bovenal verdenk ik hem ervan een supporter te zijn van Co- rinthia". Dit was de motivering van een plaatselijke rechter toen hij een verdachte veroordeelde, zo meldd^ het Braziliaanse dagblad Jornal do Brasil. Corinthia is een voelbnlclub. VlSSEM.1 BERICHTEN Do inossolzaadvissorij MosselzaadvisSerij (2 dagen) en vooral de storm zorgden er in dc week van 12 tot 17 november voor. dal op Yerseke slechts de helft van de hoveelheld mosselen weiden aan gevoerd. dan in andere weken om deze tijd van hét jaar het geval was. Aangevoerd werden plm 25.000 ton nen (2*1.949 tonnen) terwijl daarvan 3500 (onnen (3486) i n het Mossel fonds terecht kwamen. Overigens slak ook voor de mosselzaadvisserij de storm een spaak in het wiel. Was aanvankelijk bedoeld dat dinsdag en woensdag zou worden gevist, woens dag was dal helemaal onmogelijk, terwijl ook dinsdag de omstandig heden niet gunstig waren. Om een en ander nog een beetje goed te maken werd toe nook don derdag nog naar mosselzaad gevst. Maandag 19 november Zierikzee Mondrugon; 20.0(J uur, afdeling „Phi- lutelica". Haamstede Gemeentehuis. 19.30 uur, vergade ring gemeenteraad Westerschouwen. EJJemecl Dorpshuis; filmvoorstellingen Rode Kruis; 10.00 en 20.00 uur. Nieuwerkerk Geref. kerk. vergaderlokaal19.30 uur. AR-Kiesvereniging. Oosterland „Neffcn d'Eule", 19.45 uur, afdeling V.Q.O. Dinsdag 20 november Zierikzee Rusthuis Borrendamme; 14.00 uur; verkoping werkstukkon Burgh-IIaamstede Hotel RTM-Station. najaarsvergade ring V.V.V. ..Burgh-Hanmstede". Haamstede Tavenu; filmvoorstellingen Rode Kruis; 16.00 en 20.00 uur. Winterkerk; 14.30 uur, verkoping handwerken Hervormde Vrouwen vereniging. Geref. kerk, recreatiezaal; 19.45 uur, demonstratie-avond N.C.V.B. Brouwershaven Teugdgebouw, 20.00 uur. bijeenkomst Ned. Bond van Plattelandsv ouwen. Ouwerkerk Dorpshuis. Afd. Plattelandsvrouwen- bond. 2 uur n.m. Nieuwerkerk „Rehoboth", 14.30-17.00 uur en 19.00- 21.00 uur, verkoping goederen vrou wenvereniging ..Debora". Bruinisse Herv. Vrouwenvereniging. Woensdag 21 november Scharendijke Herv. Verenigingsgebouw; 19,00 uur ledenvergadering Rode Kruis, afde ling Schouwen (Westhoek); 20.00 uur filmvoorstelling; 16.00 uur kinder voorstelling. Dreischor Café „De Drie Schapen"; 20.00 uur, najaarsvergadering afdeling Noord- gouwe Ned. Bond van Plattelands vrouwen. Schouwen-Duiveland Werkbezoek Statenfrakties ARP. KVP en CHU aan Duiveland (9-10 uur); Bruinisse (10.15-11.15); Wester en Middenschouwen (11.30-13.00 uur); Brouwershaven (14.45-15.45 uur) en Zierikzee (16.JD0 uur). Kerkvverve 19.45 uur; vergadering N.C.V.B. Donderdag 22 november Zierikzee Restaurant De Poorter (bovenzaal), 20.00 uur, forumavond Plattelands vrouwen cursus politieke scholing. Herv. Verenigingsgebouw; 19.30 uur C.J.V.-„Vliegtocht Dorpshuis; filmvoorstellingen Rode Kruis; 16.00 en 20.00 uur. Vrijdag 23 november Zierikzee Concertzaal; 19.30 uur jubileum-mu- scal afd. Schouwen Ned. Bond van Plattelandsvrouwen; (herhaling: zaal open; 19.00 uur). Serooskerke Dorpshuis; filmvoorstellingen Rode Kruis; 16.00 en 20.00 uur. Burgh-IIaamstede Camping Duinrand. 19.30 uur uitvoe ring zangver. „Nu met Hope" (Burgh) Middelburg Statenzaal; 10.00 uur v.m.: Staten vergadering. Maandag 26 november Renesse Openbare kleuterschool; 20.00 uur, ouderavond. Dinsdag 27 november Zierikzee Rusthuis „Irene"; 15.00 uur. verko ping werkstukken. Dreischor „De Drie Schapen"; 19.30 uur. alge mene vergadering Coijp. Raiffcisen- bank „Dreischor". Donderdag 29 november Zierikzee Concertzaal; 20.00 uur; Kabaret Don Quishocking; (Z.V.U.). Maandag 3 december Westerschouwen Hotel W'Schouwens Welvaren: 20.00 uur, Ver van Huisvrouwen; St. Ni- coiaas-Bi ngo-avond. DEN' HAAG, 17-11. Minister-pre sident Den Uyl heeft verklaard het niet uitgesloten te achten dat Neder land de exporl van aardgas zal be ëindigen als dc lidstaten van de E.E.G. zich bij olie en olieprodukten niet houden aan het in de gemeen schap geldende vr{je verkeer van goederen. i

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1973 | | pagina 2