EUBELRAMA FELKE AANBOUWKEUKENS DE ZIERIKZEESCHE COURANT BLOEDIGE STRIJD TUSSEN STUDENTEN EN SOLDATEN ONGUNSTIGE RESULTATEN PEIUNGEN WATERSCHAP Zoon van diplomaat doodgeschoten Mededeling aan onze abonnees Advertentie in onze showroom Hoge Kerkstraat 12, Nieuwerkerk Telefoon (01114) 1265 HAAMSTEDE. Dank zij zijn pluri forme verschijningsmogelijkheid, zag Sint Nicolaas zaterdag kans in ver schillende plaatsen op Schouwen- Duiveland zijn entree te maken. Hier zien we Sint en Pieten bij hun bin nenkomst te Haamstede. Men zie ook elders in dit nummer. (Foto: Zierikzeesche Nieuwsbode) Dit nummer bestaat uit 8 pagina's Ik haal anderen aan, alleen om beter uit te drukken wat ik wil zeggen. f Montaigne f ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Maandag \f) november 1973 ^30$le jaargang Nr.,^1390 WAARIN OPGENOMEN REDAKTIE, ADMINISTRATIE EN BEZORGING: Jannewekken 11, Zierikzee. Poslbus 1- Tel. (01110) 2255. Tel.-nummers na 18.00 uur: Redakteur: M. J. Bij de Vaale (01110) 2938; Advertenties: (01110) 2118 of 4188; Be zorging (01110) 4188. Postrekening 13 76 77. ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIES: Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling 14,50; per maand 5,per jaar 55,—. Losse nummers 30 cent - Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag - Advertentieprijs 21 cent per losse mm.; „Succesjes" (max. 4 regels) J 2,75. Vraagt onze contractprijzenl De advertentieprijzen zijn exclusief 4 B.T.W. Uitgave: B.V. Drukkerij v/h Lakenman Ochtman, Zierikzee. m au nummer: Sint wist Schouiven-Duiv eland nog te vinden Drama in Griekenland ATHENE, 19-7. Tanks die ter versterking van het garnizoen van Athene naar de Griekse hoofdstad zijn gestuurd, reten zondag het wegdek open hij het ach terna zitten van studenten die op de eerste dag van de staat van heleg hun betogingen tegen het regime voortzetten. Met salvo's van machinegeweren werden groepen studenten uiteengedre ven. De politie droeg haar steentje by met traangasgranaten, waarmee ze groepjes studenten in de buurt van de technische hogeschool - toneel van bloedige gevechten op zaterdag - verjoeg. Studenten die in handen van de agenten vielen, werden met houten wapenstokken geslagen en meegenomen. De opperbevelhebber van de Griekse strijdkrachten, generaal Zagoriana- kos, verklaarde in een zondag uitgegeven communique, dat het leger de orde met alle middelen - ook wapens - zou handhaven en dat de burgerij met haar leven zou spelen als ze de gegeven bevelen niet zou opvolgen. Het uitgaansverbod dat zondag morgen om zes uur was opgeheven, is om zes uur 's middags weer van kracht geworden. In de tussenliggende uren verza melden zich mensen voor het mortu arium in Athene waar de lijken naar toe waren gebracht van dege nen die vrijdagavond en zaterdag gedood werden. Volgens de politie kostten de gevechten die aan de af kondiging van de staat van beleg voorafgingen, aan vijf 'mensen het leven, maar de directie van het mor tuarium verklaai'de dat negen lijken waren binnengebracht. De salvo's die de ordetroepen af en toe afvuurden als een groepje be togers weer een uitval had gedaan, deden toeristen en inwoners van Athene die op terrasjes zaten, naar dekking zoeken. De politie legde beslag op filmpjes van toeristen die van het treffen tus sen leger en politie enerzijds en be togers anderzijds opnamen hadden gemaakt. „Extreem linkse" stromingen De Griekse regering beschikt vol gens kringen die haar na staan ovey inlichtingen dat „extreem linkse" stromingen in Griekenland voorne*- mens zijn nieuwe betogingen en ge vechten uit te lokken. De kringen verklaarden dat de regering klaar staat om ze de kop in te dnikken. Het regeringsgezinde dagblad Elef- theros Kosmos schreef zondag dat de politieke partijen in Griekenland voor de bloedige onlusten verant woordelijk zijn. Stroom richt schade aan Koereigers uit het ei AMSTERDAM, 17-11. Ondanks kou, wind en regen zijn onlangs in Artis twee koereigers uit het ei ge kropen. Voor zover men in de stam boeken heeft kunen nagaan, is het de eerste maal in de Amsterdamse dierentuin dat deze, in een wit veren pak gestoken reigersoort voor na komelingen heeft gezorgd. Koereigers zijn in de natuur - van oorsprong komen zij uit de warmere streken van Afrika en Azië - veelal in de nabijheid van vee te vinden. Zonder te \vorden verpletterd onder de poten van de grazende weidedie- ren, zien zij kans in het gras opge schrikte insecten, zoals sprinkhanen, buit te maken. Van de koeieruggen worden ook wel teken en andere pa rasieten weggepikt. „Geschenkjes" op het strand SCHIERMONNIKOOG, 17-11. De bewoners van Schiermonnikoog heb ben zaterdag een vervroegde St. Ni colaas gekregen. Op het eiland spoel den schilderijen, vaten verf, kaars vet. theeserviezen, cognacglazen, de kens en kussens aan, die vermoede lijk afkomstig zijn va nde Duitse kustvaarder „Rudolf S". De kustvaarder had tijdens zwaar weer enkele containers overboord gezet. Bij de fatale brand in Los Angeles LOS ANGELES. Bij de fatale brand zijn 26 doden geborgen cn verwacht wordt dat het dodental tot 30 zal stijgen. Er waren ongeveer 120 tot 150 mensen in het gebouw. Plet vuur verspreidde zich zo snel dat de meeste mensen op de derde en hoogste verdieping geen kans hadden te vluchten. WASHINGTON, 17-11, Paul Du bois, de 21-jarige zoon van de Belgi sche diplomaat Antoine Dubois die verbonden is aan de Belgische am bassade in Washington, is in een buitenwijk van Washington door een gemaskerde man vermoord. Paul en zijn verloofde keerden per auto terug van de ambassade waar een receptie was gehouden. Op een kruispunt in de stille am- bassadewijk zou toen een gemasker de en gewapende man de auto heb ben aangehouden. Hij stapte in, dwong Paul die aan het stuur zat op te schuiven en het meisje achterin te gaan zitten en reed daarop weg. De overvaller die met een hand stuurde en in de ander een revolver had, zei dat hij het meisje wilde verkrachten. Paul Dubois probeerde de nran tot reden te brengen. Op een gegeven ogenblik stopte deze en dwong Paul en zijn verloofde uil te stappen. Toen zij de auto verlaten hadden, begon (hij te schieten. Paul die door een kogel werd getroffen, keerde terug en wierp zich op de overvaller die echter door bleef vuren. Rustig „autoloos" zomlagje DEN HAAG, 17-11. De rijkspolitie heeft tot twaalf uur zondagochtend op deze derde autoloze zondag op de Rijkswegen geen enkele automobilist behoeven aan te houden, die zich niet aan het zondagse rijverbod heeft gehouden. Het was deze zondag net zo rustig op de wegen als vorige week op de tweede autoloze zondag. In Amsterdam evenwel heeft de politie tot en met zondagochtend acht personen aangehouden en hun auto in beslag genomen, omdat Zij reden zonder in het bezit te zijn van Advertentie De normale editie van onze krant van dinsdag 20 november a.s. zal vervangen worden door een speciale Sint-Nicolaaseditie. die op dinsdag 20 november a.s. en op woensdag 21 november a.s. zal verschijnen. DE DIRECTIE Deze grintloper nu, aldus meende ir. Kloosterboer leek op enkele plaat sen te zijn verdwenen, zodat stroom daar nu vrij spel heeft. Dui kers zullen naar beneden moeten, om te zien wat er eigenlijk precies is gebeurd. De uitkomsten van de peilingen met die van Rijkswater staat zullen worden vergeleken. Maar in eerste instantie was toch Zijn conclusie, dat het er vrij som ber uitziet en dat alles moet wor den gedaan, om de zaak goed in de gaten te houden. Peilingen Op de hoek van de Stoofpolder, waar in 1962 nog voorzieningen zijn getroffen, wordt nu 25.70 meter ge peild, dat was enkele maanden gele den, nog 24.60. De geul voor de in gang van de vluchthaven verdiepte in enkele maanden van 27.30 tot 28 meter. In raai 4 verdiepte het Zijpe sinds juli van 26.40 tot 27.80, een verschil van 1.40 meter. Een berucht punt is altijd de geul in raai 22 ten zuiden van de Tram weghaven. Daar peilde men 130 me ter uit de kop van de haven tot voor kort nog 31,60, nu 34.70. Enkele hon derden meters zuidelijker, op een der diepste plaatsen, peilt men nu 40.50, dat was onlangs nog 39.40 m. Reeds eerder werd besloten Hoechst slakken te storten langs de kop van de Blinde Dam, maar ook aan de Zuidbout bij Ouwerkerk, waar eerder 4500 ton Hoechst slak ken werden gestort komt de zaak weer in beweging. Ook waar nog een behoorlijk slik voor de dijk aanwezig is, kalft dit slik op sommige plaatsen toch af, In de buurt van de Plompe toren en aan de Roggcplaat vreet opnieuw de stroom cn komen afkalvingen voor. Eigenlijk kan men zeggen dat het nergens geheel rustig is. Dat klopt ook zo werd uit de ver gadering opgemerkt, met de uitkom sten van de peilingen aan de kust van Noord-Beveland, waar men eveneens moest constateren, dat de stroom de oever aanvalt en dat deze stroomaanvallen een onrustige toe stand van de vooroever in de hand werken. De peilboot van het waterschap as sisteerde bij peilingen op de Wester- schelde, aldus deelde de voorzitter mee. Een vraag van de heer H. C. van de Zande (Oosterland) of de peiling uitkomsten ook worden doorgegeven naar hogere regionen werd bevesti gend beantwoord. CAIRO. Het Internationale Rode Kruis heeft de evacuatie van Egyp tische gewonden uit de stad Suez vrijwel voltooid. In drie dagen tijd zijn er 1.281 gewonden uit de stad vervoerd. Er zijn nog 60 minder ern stig gewonden achtergebleven jn het ziekenhuis van Suez in afwachting van een niotiWc overeenkomst tussen Egypte en Israël. Verwachting tot dinsdagavond: Afnemende wind Wisselend bewolkt met nu en dan buien; minimumtemperaturen rond vier graden, maxima omstreeks acht graden; aanvankelijk nog harde wind tot storm uit het noordwesten, mor gen geleidelijk afnemende wind. Voor woensdag: Aantal uren zon: 1 tot 5. Min.-temperaturen: van ongeveer normaal tot 3 graden onder normaal. Max.-lemperaluren: omstreeks nor maal. Kans op een droge periode van min stens 12 uur: 80 procent. Kans op een geheel droog etmaal: 50 procent. ZON- EN MAANSTANDEN 20 nov. Zon op 8.08, onder 16.43. Maan op 3.18, onder 14.23. Nieuwe maan: 24 nov. (20.55). HOOG- EN LAAGWATER ZIERIKZEE: Hoogwater Laagwater 20 nov. 11.30 5.06 17.35 Doodtij: 19 nov. HET WEEKOVERZICHT DE BILT. 19-11. Het KNMI deelt mede: Zondag was het mooi najaars weer met maxima van ongeveer 6 graden, maar maandag kwam ons land opnieuw onder invloed van een diepe stormdepressie, die van IJs land naar het oosten trok. De wind wakkerde daarbij aan de kust aan tot zware storm uit hel noordwesten. De depressie wordt dinsdagmorgen opvullend boven Zuid-Zweden ver wacht. waarna de wind geleidelijk gaat afnemen. De aangevoerde lucht is onstabiel zodat naast enkel» op klaringen. op buien gerekend moet worden. Zuid-Europa blijft onder in vloed van hoge drukgebieden. die het weer een rustig karakter geven en waarbij de middagtemperaturen oplopen tot circa 18 graden. In Noord-Europa blijven dc maxima echter onder nu cn het vriest er 's nachts 10 tot 20 graden. ZIERIKZEE, 17-11. Kon ir. G. D. Kloosterboer, hoofd van de technische dienst, in vorige vergaderingen van het waterschap Schouwen-Duiveland, dikwijls gerust stellende verklaringen afleggen betreffende de uit komsten van de periodieke peilingen in het Zijpe (eer der ging het mis aan de Hoek van Ouwerkerk en in de omgeving van de Blinde dam), deze keer waren de resultaten van de peilingen - die net nog deze week waren afgerond - ronduit ongunstig. Het was bekend, dat als gevolg van diverse afsluitingen (Grevelin- gendam, Volkerakdam, enz.), veran deringen in het stroompatroon zou den optreden, die meer water door het Zijpe zouden voeren en waar door de stroomsnelheid belangrijk zou worden opgevoerd. Om de stroom zijn kans te ontnemen, ern stige schade aan de rivierbodem aan te brengen werd een beschermende grintlaag (grintloper), langs de bed ding van het Zijpe gelegd. COEVORDEN. Deze oude molen is vervallen, maar zijn nageslacht lijkt ver zekerd. De kleine molens zijn het hobhpprodukt van de S5-jnrige heer Soppe te Coevorden. Voor liefhebbers zijn de molens te koop.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1973 | | pagina 1