Sparen is goed. Maar 't kan béter. Bij de ABN. de Stad Parijs NTH Algemene Bank Nederland verdwenen verlooide BLIK DOOR HET WERELD Kissinger maakte eind aan de patstelling Zware storm in West-Duitsland V.S. gaan benzine rantsoeneren Olieboycot wordt voortgezet Een echte bank, óók om te sparen. V.V.V. ZIERIKZEE VERSTREKTE MEER INLICHTINGEN ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Donderdag 15 november 1973 Nr. 21388 7 Advertentie Kissingers reis langs Arabische hoofdsteden, waarbij zijn assistent tussendoor Israël aandeed, heeft in korte tijd vrij wat bewerkstelligd Egypte en Israël zijn bereid tot over leg en het lijkt mogelijk dat de twee althajis over een versoepeling van het bestand en de bestandsgrenzen tot overeenstemming komen. Syrië, de andere strijdende partij, doet niet mee - maar dit is van minder be- lang: Egypte en Israël zijn de twee voornaamste partijen en als die het eens zijn zullen andere met meer of minder instemming wel moeten vol gen. Er is een curieus kontrast in de of ficiële uitingen in de Arabische we reld en wat Kissinger bereikt. Als bijvoorbeeld Haikal in zijn krant rept over meer wapens om de strijd te hervatten - levering zou door olie boycot afgedwongen kunnen worden, een aardig nieuw idee waar echter de Sowjet Unie niet bang van hoeft te worden - is dit maar een stem in een koor van strijdlustige stemmen, maar gezien zijn relaties tot presi dent Sadat wel een die het beluiste ren waard is. Trouwens de president zelf, om van zijn Syrische ambtge noot maar te zwijgen, hebben zich in soortgelijke zin uitgelaten. Maar in het gesprek met Kissin ger verliep alles toch schijnbaar minder scherpslijperig. Zozeer zélfs dat hij niet probeerde het onderste uit de kan te krijgen: de ruil van een corridor naar het ingesloten derde Egyptische leger tegenover ophef fing van de blokkade van de straat Bab el Mandeb plus uitwisseling van krijgsgevangenen is niet anders dan een redelijke overeenkomst te noe men. Beide partijen hebben daarna minder dan hun lief is, maar meer dan aanvankelijk door de tegenpartij van hen was geëist. Welwillend Egypte Het zijn dergelijke aspekten die erop wijzen dat Sadat zeer zeker niet de onredelijkste Arabische gespreks partner is die Israël zou kunnen treffen. De man heeft geen behoefte aan vernedering van Israël maar wel aan het uitwissen van de eigen vroe gere vernedering. En dit is heel wat meer dan de vooral met de mond meestrijdende Arabieren schijnen te wensen. Natuurlijk is het diplomatiek ta lent van Kissinger niet gering - hoe weinig het ook lijkt wat hij tot stand heeft gebracht, het is vele malen meer dan wat anderen in zeer lang durige o nderhandelingsreizen tot stand hebben gebracht. Maar het kan niet alleen zijn talent zijn: de Egyptenaren, en dit is zeker iets dat in alle konfliktsituaties in het Nabije HAMBURG-HANNOVER, 14-11 De eerste zware herfststormen van dit jaar hebben in West-Duitsland herinneringen opgeroepen aan de orkaan die precies een jaar geleden alleen al in Neder-Saksen aan 25 mensen het leven kostte. Ook nu weer woedde de storm hier het he vigst, met windkracht negen tot elf en windsnelheden van meer dan 100 km per uur. WASHINGTON, 14-11. Het schijnt nagenoeg zeker te zijn dat benzine rantsoenering begin volgend jaar in de Verenigde Staten een feit zal zijn, wellicht tegen prijzen die driemaal zo hoog zijn als nu. De vraag is niet langer „of" maar „wanneer". De Amerikaanse senaatscommissie voor binnenlandse zaken keurde een wetsvoorstel goed dat rantsoenering van benzine en andere brandstoffen (ook huisbrandolie) binnen twee we ken na akkoordbevinding door het congres verplicht stelt. BEIROET. 14-11. Een drietal Ara bische olielanden - Saoedi Arabië, Koeweit en Libië - heeft dinsdag verklaard vastbesloten te zijn het olie-embargo voort te zetten tot Is raël zich heeft teruggetrokken uit de bezette Arabische gebieden. Dit blijkt uit vraaggesprekken die het Libanese dagblad „Al Anwar" heeft gevoerd met prins Saoed Feisal van Saoedi Arabië (staatssecretaris .van olie), de Koeweitse minister van olie, sjeik Abdel Rachman Atiki, en met premier Djalloud van Libië. Op de bres voor de poolberen OSLO. 14-11. In Oslo is een drie daagse internationale conferentie be gonnen om het uitsterven van pool beren te voorkomen. Aan de bijeen komst wordt deelgenomen door des kundigen uit de Verenigde Staten, de Sowjet Unie, Noonoegen, Canada en Denemarken, de enige landen die poolberen op hun grondgebied heb ben. In een welkomstrede riep de Noor se minister van milieubeheer. Tor Halvorsen op tot een gecoördineerd beleid om te voorkomen dat onher stelbare schade wordt toegebracht aan de nog levende 20.000 poolberen. Oosten nieuw is, bevorderen het welslagen van zijn missie naar ver mogen. Alleen al het herstel van de diplomatieke betrekkingen met de VS is daarvan een teken. Juist daarom is - ondanks de strijdlustige verklaringen van min dere personages - een zeker opti misme wel gerechtvaardigd. Tenslot te betekent het feit dat nu een zeker lsraëlisch-Egyptisch overleg is be gonnen een doorbreken van de ake lige patstelling die tot dusver alle bemiddeling liet schipbreuk lijden: de partijen praatten niet met elkaar voor aan voorwaarden was voldaan. Voor het eerst is nu een basis voor gesprek zonder dat de party en zo zeer gebonden zijn aan vroegere eisen dat al van tevoren vast stond dat het niets zou worden. Helaas is dit nieuwe echter nog lang geen ga rantie dat ditmaal sukses zeker is Flitsen uit het buitenland SCHIPHOL. De directie van Pan American Airways wil vooraan lo pen in de energiebezuiniging. De di rectie heeft besloten alle neon-recla- me van haar over de gehele wereld verspreide kantoren te doven. NIEUW DELHI. Vorig jaar zijn in India 2900 van de 21.000 gemelde ge vallen van cholera met de dood ge ëindigd. Officieel is ook gemeld, dat 5.457 mensen vorig jaar aan pokken bezweken. BELFAST. Bij vijf bomaanslagen die in Belfast zijn gepleegd zijn der tien mensen gewond en vier café's verwoest. De nieuwe reeks aanslagen begon vroeg in de ochtend nadat de avond tevoren in een café een bom was geëxplodeerd. De meeste gewon den vielen toen een in een gepar keerde auto geplaatste bom ontplof te. VATICAANSTAD. De Poolse mi nister van buitenlandse zaken, Ste fan Olszowski, heeft een onofficieel bezoek aan de paus gebracht. Hij kwam vijf minuten na het vertrek van de Amerikaanse onderminister Joseph Sisco. PEKING. Henry Kissinger en pre mier Tsjoe en Lai hebben in Peking een tweede officieel onderhoud ge had, dat bijna drie en een half uur duurde. Officieel werd niets bekend gemaakt over de onderwerpen van gesprek. TEHERAN. De algemene commis sie van de internationale Rode Kruisconferentie heeft een resolutie waarin Israël Arabische landen be schuldigt van het martelen van krijgsgevangenen tijdens de recente oorlog in het Midden-Oosten met grote meerderheid afgewezen. DJAKARTA. De Nederlandse mi nister voor ontwikkelingssamenwer king, drs. J. P. Pronk, zal met Indo nesische studenten praten over hun bezorgdheid met betrekking tot de gevolgen van de aanwezigheid van buitenlands kapitaal in hun land. PARIJS. De secretaris-generaal van de NAVO, J. Luns, heeft in Pa rijs verklaard, dat het „werkelijk een wonder" mag heten, dat de Ara bische legers met hun formidabele tankmacht Israël niet onder de voet gelopen hebben en niet binnen een etmaal Tel Aviv bereikt hebben. BRUSSEL. Een honderdtal Joodse vróuwen heeft in Brussel een beto ging gehouden om „de publieke opi nie er attent op te maken dat Syrië de Conventie van Gènève niet eer biedigt". DAMASCUS. De havenarbeiders in de Syrische havenstad Latakia aan de Middellandse Zee hebben ge weigerd een vrachtschip uit Neder land te lossen. Ze motiveerden dit met een verwijzing naar de Arabi sche olieboycot tegen Nederland vanwege de „pro-Israëlpolitiek" van Den Haag. WASHINGTON. Volgens een opi niepeiling van het instituut Louis Harris is het aantal Amerikanen dat tevreden is over president Nixon met 32 procent gelijk gebleven aan het aantal in de maand augustus. Er zijn drie redenen: Ten eerste: er zijn bij de ABN veel verschillende spaarvormen, met oplopende rentepercentages, zodat u precies dat kunt kiezen, wat u past. Bijvoorbeeld: spaarboekje of spaarrekening, rente 4'/j%. Maar ook: spaardeposito's, met een opzegtermijn van 3 tot 24 maanden, waarbij de rente varieert van 5% tot 7%. Ten tweede: als u toch spaart bij de ABN, kunt u meteen gebruik maken van al die andere ABN-diensten: van een lening-op-maat tot een zonnige vakantiereis. Ten derde: als u nü een spaarrekening opent, met een eerste inleg van tenminste f 10,-, doet de ABN er f 5,- bij! En - dat is eigenlijk nog een vierde reden-als dÊS-:W/^S, u het leuk vindt, jfrlv krijgt u van de 7" f~\ A ABN een grappig spaarvarken cadeau. KORTE BERICHTEN UIT HET BINNENLAND AMSTERDAM. De Kinderpostze gelactie 1973 is op de Dam te Am sterdam geopend met een levend schaakspel op een schaakbord van 64 vierkante meter. De schaakstuk ken werden gevormd door kleuters van de Pinokkioschool uit de Presi dent Brandstraat. BODEGRAVEN. Uit het pakhuis van een kaashandel te Bodegraven is in de nacht 4000 kilo kaas gestolen ter waarde van rond f 20.000. De in brekers hebben de kaas in een vrachtauto van het bedrijf, die bui ten stond, geladen. De wagen is la ter in de buurt van Breda terugge vonden. De rijkspolitie probeert uit te zoeken, waar de kaas is gebleven. UITHOORN. Twee Joegoslaven, die een inbraak pleegden in een kruidenierszaak in Uithoorn, zijn in paniek dwars door winkelruiten ge sprongen, toen de gewaarschuwde politie hen betrapte. WAGENINGEN. De Nederlandse ingenieur C. J. P. Seegeler heeft vijf maanden gevangen gezeten in een gevangenis in Somalië, nadat hij tij dens een onderzoek naar eetbare tropische planten in het buurland Ethiopië per ongeluk over de grens met Somalië was gereden. Een dezer dagen is ir. Seegeler vrijgelaten. DEN HAAG. Er zaten op 1 septem ber van dit jaar 706.800 leerlingen op 1497 scholen voor algemeen voort gezet onderwijs: gymnasium, athe neum, havo, en mavo. Vorig jaar was hun aantal 662.600. AMSTERDAM. De Westduitse mi nister voor verkeer, dr. L. Lauritzen, heeft dinsdag de Maritieme tentoon stelling Europort 73, die tot en met 17 november in het RAl-gebouw te Amsterdam wordt gehouden, ge opend. ROTTERDAM. Tijdens een officië le tweedaagse proefvaart is maandag het cruise-schip, de „Prinsendam" door de scheepswerf „De Merwede" overgedragen aan de Holland-Ame- rika Lijn. DEN HAAG. Oud-ambassadeur dr. J. H. van Roijen is in opdracht van de Nederlandse regering vertrokken naar Saoedi Arabië. De heer Van Roijen is benoemd tot ambassadeur in bijzondere zending. Hij heeft een door koningin Juliana getekende ge loofsbrief bij zich voor koning Fei sal. Exploitatie kampeerterrein Kaaskenswater is aflopende zaak ZIERIKZEE, 12-11. In 1973 werden bij het infor matiebureau van de V.V.V. Zierikzee in totaal 8.046 inlichtingen verstrekt, waarvan 2.835 aan buiten landers (35 procent). Het totaal aantal verstrekte inlichtingen is 1.333 meer dan over 1972 het geval was, een toename met bijna 26 procent, waarmee de afname van het aantal inlichtingen over 1972 (ten opzichte van 1971) weer geheel is ingelopen. Opvallend is de toename van de aan buitenlanders verstrekte inlichtingen, aldus delen b. en w. mee in de aanbiedingsnota gemeente begroting 1974. Het aantal overnachtingen in hotels en pensions heeft Ivolgens de offi ciële registratie bedragen 3.245 (pe riode 1 oktober 1972-1 oktober 1973). Dit aantal is 32 meer dan over 1972. Het bezoek aan het gemeentelijk kampeerterrein „Kaaskenswater" was in 1973: aantal bezoekers 1.481; aantal overnachtingen: 9.703; in 1972 aantal bezoekers: 1.366, aantal over nachtingen 8.913; in 1971: aantal be zoekers 1.426; aantal overnachtingen: 7.288; in 1970: aantal bezoekers 1.349; aantal overnachtingen 3.912 en 1969: aantal bezoekers: 2.211 en aantal overnachtingen 6.040. Zowel het aantal bezoekers als het aantal overnachtingen blijkt dus te zijn toegenomen. De opbrengst van de kampgelden heeft bedragen f 24. 775,-. Over 1969, 1970, 1971 en 1972 waren deze (bedragen resp. f 8.710,-, f 8.350,-, f 14.880,- en f 18.540,- B. en W. tekenen hierbij aan, dat de toename van de op brengst met alleen een gevolg is van de toename van de bezetting van het terrein, maar ook van een tariefs verhoging. (Overigens is de exploitatie van het kampeerterrein een aflopende zaak, zo deelt het kollege mee. De gron den van het bestemmingsplan Kaas kenswater zijn verkocht. Vermoede lijk zal de exploitatie volgend jaar nog wel kunnen worden voortgezet. Op de partikuliere kamping „Zie rikzee" bedroeg het aantal bezoe kers 2.185 en het aantal overnach tingen 9.249, tegen 1.184 en 6.042 in 1972. Jachthaven In 1973 werd de jachthaven be zocht door ruim 6.900 vaartuigen. Dat is iets meer dan in 1972. Houdt met er rekening mee dat in 1972 de rëu- nie van zo'n 400 platboomsdhepen plaatsvond, dan kan er toch weer van een toename van het aantal vaartuigen worden gesproken. Een verzadigingspunt lijkt thans bereikt te zijn. De totaal' inkomsen uit de jachthaven hebben over 1973 bedra- genf 67.000,-. Over 1972 was dit f 58.000,- B. en W. delen mee dat met een projektgroep wordt onderzocht in hoever het mogelijk is te geraken tot de uitvoering van een groot re- kreatieprojekt annex jachthaven. Veel moeilijkheden moeten edhter overwonnen worden. Zo is de bo demgesteldheid van terreinen gele gen meer in de richting van het (West) havenhoofd uitermate slecht. Belemmerd werkt ook het nog niet gevallen definitieve besluit over al of niet afsluiting van de Oosterschel- de, terwijl bij afsluiting het toekom stige waterpeil gekend moet worden. Dit kan nog meer worden beinvloed door eventuele compartimentering van de Oosterschelde. Intussen wor den de studies over een rekreatie- projekt voortgezet, aldus b. en w. FEUILLETON DOOR GRÉ DE BOER Advertentie c midden in de postslraal-zierikzee IEmmA 19 Brandt denkt lange tijd na. Nee, van deze zijde heeft hij het. nog nooit bezien. Het is een geheel nieuwe fheorie, maar ze lijkt hem op het eerste oog zo absurd, dat hij er niet aan kan geloven. Hij kijkt zijn vrouw aan. „Twee dingen kloppen er dan niet. In de eerste plaats het gat in de afraste ring. Een deskundige heeft vastge steld, dat de breuk tamelijk nieuw was. Het vochtige decemberweer in aanmerking nemende, hoogstens en kele dagen. Wat zeg je daarvan?" Suus Brandt knikt begrijpend. „Jij gaat nog altijd uit van de theorie van voorbedachte rade. De man heeft volgens jullie, vooraf de afrastering vernield, zodat hij er gemakkelijk door zou kunnen gaan, omdat hij van plan was het meisje te vermoor den. Maar ook dat zijn veronderstel lingen. Daarvoor heb je al evenmin enig bewijs. Ik weet best, dat zoiets past in de overigens vrij logische re denering, maar ook andere mensen kunnen het gedaan hebben. Ik stel me bijvoorbeeld voor, dat een inbre ker zijn wagen aan de achterkant van het park op de vluchtstrook van de weg plaaast. een gat maakt in de omheining en via het Prinsenpark, dat 's nachts nooit gesloten is, naar zijn doel gaat. Als hij met zijn kar wei klaar is, heeft hij een pracht van een vluchtweg gecreëerd. Zo moet je het ook eens bekijken.'" „Goed, daar kan ik mee akkoord gaan. Maar dan is het toch wel heel toevallig, dat het meisje in het don ker precies dat ené gat heeft gevon den om het lijk door te slepen of te dragen." Ze drinkt haar koffie uit en steekt een sigaret op. Terwijl ze haar ene knie over de ander legt en zich wat voorover buigt naar haar man, ant woordt ze knikkend: „Het is inder daad een zwak punt. Maar als je bij de politie bent, moet je toch ook met zulke details rekening houden." „Oké, maar de tweede Fehler in jouw theorie: waar is juffrouw Erts- ma gebleven?" Ze lacht even. „Ik denk dan aan de honden. Waarom kan zij het niet geweest zijn, die met de trein de stad verliet? Misschien nog half in pa niekstemming? Bijvoorbeeld met de gedachte: ik heb een man gedood, daarvoor kom ik in de gevangenis. En 't land heeft verlaten? Wie weet, waar ze rondzwerft, uit angst voor de gevolgen." Brandt wil er niet aan. „In het buitenland zijn ook Nederlandse kranten te koop." „Ik denk, dat ik in haar plaats geen krant zou durven kopen, uit angst haar eigen foto daarin te zul len ontdekken. Of alle mogelijke bij zonderheden omtrent de moord of doodslag of hoe je het noemen wilt." „Hoe moet ze zich dan handhaven in de vreemde? Ze had enkel de kle ren, die ze droeg." „Ze kan geld bij zich gehad heb ben. Enne.zei je laatst niet, dat ze behoorlijk ontwikkeld was en vloei end de moderne talen sprak? Zo'n meisje redt zich in de vreemde wel als het moet." De rechercheur denkt opnieuw eni ge tijd na. Dan komt hij overeind en loopt de kamer door. „Laten we jouw zienswijze even recapituleren: ze heeft een afspraak met een man. Het kan ook een vrouw geweest zijn, weet jij het? Maar dat doet momen teel niet terzake." De vrouw valt hem in de reden. „Dat doet het wel. Er is zelfs een aanwijzing, als je het zo wilt noe men, dat het ook een vrouw geweest kan zijn. Want wie zegt, dat dat stukje kousnylon afkomstig was van juffrouw Ertsma? Als de ander een vrouw was, kan het ook tijdens de worsteling van haar kous afge scheurd zijn." Hij knikte enkele malen. „Goed, goed, goed.een man of een vrouw. Op het moment doet dit niets terza ke. Later wel, als we de details uit voeriger nagaan. Ze krijgen ruzie en komen in dat bosje terecht. Als het twee vrouwen waren, kunnen ze al vechtende daarin verzeild zijn ge raakt. Vrouwen zijn hondermaal er ger, als ze met elkaar vechten." „O, dank je wel!" Hij blijft even staan en lacht. „Jij vecht niet, maar ik heb 't verschei dene malen meegemaakt. Ik haal lie ver een paar vechtende mannen uit- elkaar als een paar elkaar in de ha ren vliegende vrouwen. Dan is het gevaarlijk werk. Akkoord, twee vrouwen kan wat mij betreft ook. Die Jannie Ertsma knijpt de ander de keel dicht, net zo lang tot ze stikt Als ze bemerkt dat haar slachtoffer dood is, denkt ze na en zegt: wie weet, zit er een gat in de afrastering, zodat ik haar weg kan slepen naar de rivier en daar schuif ik haar in het water, Kom nu, Suus, dat ligt er allemaal te dik op. Een man kan koel berekenend een en ander voor bereid hebben, maar een vrouw.." „Jullie hebben dat „voorbedachte rade" telkens een rol laten spelen. Weet jij, of Jannie Ertsma ook niet het plan had om de man of vrouw, met wie zij een ontmoeting had, te doden en op de al meermalen ge schetste manier uit de weg te rui men? (wordt vervolgd) t

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1973 | | pagina 7