de Stad Parijs 111 De olieboycot is volkomen naar Algerijns ekonomisch recept verdwenen verloofde 4 BLIK DOOR HET WERELD Resultaten Cebeco-Handelsraad '72-73 Totale compensatie voor landbouw wordt verhoogd Luchtvervuiling in Zeeuwsch-Vlaanderen Demonstratie in Middelburg tegen tweede kerncentrale in Zeeland t LAND- EN TUINBOUW Niet alleen de strijd tegen Israël inspireert de Arabische landen tot hun olie-boycot, maar ook een eko- nomische denktrant die meer en meer opgang maakt in de ontwikke lingslanden. Het duidelijkst is die tot uitdrukking gebracht op de konfe- rentie aan ongebonden landen in september te Algiers, waar de gast heren de verzamelde ontwikkelings landen ervan probeerden te over tuigen dat hei nutteloos is te reke nen op ontwikkelingshulp die toch nooit in voldoende male gegeven zal worden, niet door de kapitalistische rijke landen en ook niet door de so cialistische rijken als de Sowjet- Unie. Nu geren de feiten de Algerijnen geen ongelijk, want de droevige kon- ferenties van UNCTAD en het ver dere werk van tal van VN-organisa- ties heeft inderdaad niet overweldi gend veel opgeleverd. Het tweede tienjarenplan voor ontwikkeling DD II bijvoorbeeld is niet gepresenteerd als een voortzetting van het eerste, maar als voornamelijk een inspan ning om goed te maken waarin toen tekort is geschoten, een doelstelling voor de ontwikkelingslanden. Waar die uiteraard weinig bemoedigend is toen de Algerijnen de nadruk op leg den is dat ook deze plannen van in ternationale organisaties gekenmerkt werden door eer. zorgvuldig behoe den van de belangen van de Wester se landen, wal ook eventuele hulp altijd voorzag van het extra-etiket dat het eigen belang zo niet van het gevende land dan toch wel van zijn groep ermee gediend moest zijn. De oplossing is, aldus de Algerij nen dat men niet afwacht of iets ge geven zal worden, maar dat men af dwingt wat men nodig heeft. Han delt men niet zo, dan kan men tot Sint Juttemis wachten op een ver betering van enig belang in de ont wikkeling van zijn land. Financiële mogelijkheden Een keiharde theorie, die het ter konferentie niet zo best deed bij de ontwikkelingslanden als president Boumedienne daar in Algiers wel had gehoopt. Daarvoor zijn ook wel redenen aan te voereniemand die geen hand heeft, kan ook geen vuist maken. En in dit opzicht is bijvoor beeld Boumediennes Algerije in een gunstiger positie dan de meeste ont wikkelingslanden: de olie en het gas uit de Sahara. Het zal geen toeval zijn dat Alge rije ook het eerste land was dat de olieboycot jegens Nederland afkon digde, zomin als president Boume dienne zo onvermoeid rondreist door de Arabische wereld om een topkon- ferentie te beleggen, weer in Algiers. Ilij gebruikt de oorlog met Israël, die hem uk: deelhebber in de Arabische wereld natuurlijk hoog zit, tevens om zijn algemene ideeën over de kommerciële politiek van de ontwik kelingslanden gestalte te geven. En met een produkt als olie kan dit - het is een artikel waaraan grote be hoefte bestaal en de voornaamste leveranciers kunnen het zich finan cieel veroorloven te weigeren te ver kopen. Niet onbeperkt, maar lang genoeg om de klanten tot inbinden te dwingen. In dit kader past het ook de dood- sim])ele wetten te eerbiedigen hoe men het langst en het voordeligst doet met een door velen begeerd produkt dat men bezit: niet voortdu rend meer produceren wat de prijs lager houdt dan hij hoeft te zijn, maar eventueel door minder te le veren toch meer te verdienen omdat de prijs meer toeneemt dan men de produktie vermindert. Geen plicht We kunnen dit in boosheid chan tage noemen, maar daarvoor is niet zo heel veel reden: welke plicht rust er op de olieproducerende ontwikke lingslanden om de ontwikkelde in dustrienaties te voorzien van alle olie die ze willen hebben? Geen en kele, niet moreel en niet ekonomisch - dat het in het verleden juist ivat dit tweede aangaat anders is ge weest, wil niet zeggen dat dit de fairste situatie ivas die men zich kon denken. Als het aan Boumedienne ligt zul len ook andere grondstoffenleveran- ciers door eensgezind te handelen meer voor zichzelf kunnen bereiken. Helaas ontbreekt het bijvoorbeeld de kopererts-, koffie-, grondnoten- en die vele andere exportlanden van produkten zowel aan financiële rug- gegraat als aan eensgezindheid om. hun doel te bereiken. De olielanden hebben de financiële basis wel en bovendien - wat de Arabische lan den betreft, mede door het konflikt met Israël - de eensgezindheid. Voor het westen is de beperking van de oliestroom benauwend ge noeg om diep over na te denken, maar hei zou niet slecht zijn ook een paar gedachten te wijden aan de ve le andere grondstoffen waarvoor de industrielanden afhankelijk zijn van de leveranties uit ontwikkelingslan den, .die ook hun lering trekken uit wat nu gebeurt. KORTE BERICHTEN UIT HET BINNENLAND AMSTERDAM. Twee onbekende mannen hebben de 69-jarige sigaren winkelier J. van Kookeren in diens zaak aan het Damrak in Amsterdam overvallen en beroofd van ruim f 8.000. ROTTERDAM. Vrijdag 16 novem ber gaat in Rotterdam een groot scheepse actie van start ten behoeve van de Noordvietnamese havenstad Haifong. Het gemeentebestuur zal samen met een comité van particu lieren proberen geld in te zamelen. De actie wordt gevoerd onder het motto „Rotterdam voor Haifong". HOOGEVEEN. Voor het eerst in ons land komt er een electrische af rastering langs een autoweg om te voorkomen dat het wild de weg op rent. Dat gebeurt langs de vier- baansweg tussen Spier en Eursinge in de gemeente Beilen. ROTTERDAM. Uit een verzegelde vrachtwagen, die geparkeerd stond aan de Prof. Poelslaan in Rotterdam, is een partij sigaretten gestolen. De dozen bevatten 20.000 sigaretten. De daders zijn spoorloos. DEN HAAG. In het kiesregister is de veertigste politieke groepering in Nederland ingeschreven. Het is de „Socialistiese Partij", aangeduid met S.P., aldus een mededeling van de kiesraad. c\o°<S o midden in de poslstraat-zierikzee BOTTERDAM, 9-11. De Nationale Coöperatieve Aan- en Verkoopvere niging voor Land- en Tuinbouw G.A. „Gebeco-IIandclsraad" te Rotterdam, heeft in het per 30 juni 1973 afgeslo ten boekjaar 1972-1973 een omzet behaald van bijna f 1,5 miljard. Ten opzichte van de gezamenlijke omzet van Cebcco en'de Handelsraad van de ABTB, die per 1 juli 1972 een fusie aangingen, betekent het ge noemde bedrag een stijging van circa f 188 miljoen Hierbij dient ook in aanmerking te worden genomen, dat de Coöp. Centrale In- en Verkoop vereniging van de LTB G.A. te Haarlem zich per 1 januari 1973 bij Cebeco-Handelsraad heeft aangeslo ten (ABTB en LTB zijn katholieke landbouworganisaties voor resp. noordoost- en west-Nederland). De omzet volgens de geconsolideer de resultaatrekening, omvattend de omzet van Cebeco-Handelsraad en die van haar meerderheidsdeelne mingen, bedroeg in het genoemde boekjaar f 1,64 miljard. De omzet van de Cebeco-Handels- TWEEDE KAMER DEN HAAG, 10-11. De compensatie voor de landbouw als opvang van de nadelige gevolgen van de revaluatie wordt verlengd van 31 maart 1974 tot 30 april van dat jaar. Minister dr. Duisenberg van finan ciën heeft daartoe vrijdag een nota von wijziging aan de Tweede Kamer gezonden. De totale compensatie voor de landbouw wordt daardoor ver hoogd met f 20 miljoen tot f 150 miljoen. De minister erkent dat de compen satie via het landbouw-forfait glo baal werkt en dat dus nooit met ze kerheid gezegd kan worden dat die voor iedere sector tot de juiste uit komst leidt. Hij wijst er o.a. op dat voor gedifferentieerde toeslagen - waartegen ook overigens grote be zwaren bestaan - toestemming nodig is van de Europese Commissie. Zou die al worden gegeven dan vergt de procedure toch zeer veel tijd en be staat langdurige onzekerheid. Tegen het einde van de compen satieperiode zal de regering aan de hand van de omstandigheden beoor delen of, en zo ja in welke mate, na dere maatregelen nodig zijn. LONDF.N. Op de Londense veiling van Sotheby werd vorige week een veiling gehouden van munten en voorwerpen, afkomstig uit vier schepen, die in de 17e en 18e eeuw op de Noordzee zijn vergaan. Hier een bronzen schceps- kanon, afkomstig van de „Curacao", die in 1729 ten onder ging. HULST, 9-11. Burgemeester en wethouders van de gemeente Hulst in Zeeuwsch-Vlaanderen zijn zeer verontrust over de luchtverontreini ging met zwaveldioxyde in Oost- Zeeuwscli-Vlaanderen, veroorzaakt door de industrieën rond Antwerpen In een brief aan Gedeputeerde Sta ten van Zeeland vragen zij alle mo gelijke invloed uit te oefenen „om de veiligheid van het leven in dit gebied te garanderen' Voordat het te laat is.'. Zeker nu in België grootscheep se plannen bestaan tot verdere uit breiding van het Antwerpse indu striegebied. Alarmfase Het gemeentebestuur van Hulst vergelijkt de situatie in Oost- Zeeuwsch-Vlaanderen met die in het Rijnmondgebied. „Over Rijnmond wordt veelgesproken, terwijl over Zeeuwsch-Vlaanderen niet wordt gerept", aldus b. en w. Als er bij ons. UTRECHT. De Nederlandse bis schoppen menen dat een blijvende vrede voor Israël tot stand zal moe ten komen via beraad tussen alle betrokken partijen, waarbij ook de belangen van de Palestijnen in het oog dienen te worden gehouden ROTTERDAM Uit een kledingzaak in Rotterdam is een partij suède en leren heren- en damesj assen gesto len ter waarde van f 30.000. De in brekers verschaften zich toegang door de deur open te breken. De da ders zijn spoorloos. APELDOORN. Volgend jaar wor den drie stranden met zonneweiden en parkeerterreinen van het recrea tieproject Bussloo in de Gelderse ge meente Voorst officieel in gebruik genomen. Dit is meegedeeld tijdens een vergadering van de Raad van beheer van de recreatiegemeenschap Vel uwe. NOORDSCHARWOUDE. Twee jongens van 19 jaar hebben bij de Rijkspolitie te Langedijk (N.H.) be kend 50 tot 60 inbraken te hebben gepleegd. De Langedijkers waren in januari al veroordeeld tot drie maan den voorwaardelijk met een proef tijd van drie jaar. Zij kregen deze straf voor 26 inbraken. MARKTBERICHTEN Veemarkt Rotterdam ROTTERDAM. 12-11. Aanvoer: to taal 1485, slachtrunderen 1192, var kens 293. Prijzen (in guldens per kg): koeien le 5.15-5.70. 2c 4.65-4.8(1. 3e 4,40-4.50: vaarzen le 5,80-6,25, 2e 4.95-5.45; stieren le 6.40-6.80. 2c 6.20-G,30; worstkoeien 4.30-4.40; varkens le 3.28-3.30. 2e 3.25-3.28. 3e 3.23-3.25; slachtzcugen 2.75-2.85; zware var kens 3.05-3.15. Overzicht: slachtrunderen aanvoer groot, handel geanimeerd en prijzen stabiel; varkens aanvoer groter, han del vlot. en prijzen onveranderd, en kele prima's boven notering. SPORT HENGELSPORT Kabeljauw-wedstrijd H.S.V. „Oosterstrheldo" Vrijdagavond 16 november- zal voor de leden van de H.S.V. „Ooster- schelde" do jaarlijkse gulwedstrijd worden georganiseert. Om 19.00 uur vertrekt men vanaf de Balie naar de visplaats die afhankelijk zal zijn van de weersgesteldheid. Tijdens deze wedstrijd zal alleen gul of kabeljauw prijsbepalcnd zijn. Voor de winnaar is tevens een ereprijs. zoals in Rijnmond, gewerkt zou wor den met alarmfases, dan zou bijvoor beeld in Koewacht en Nieuw Bamen in een maand zes keer de alarmfase één moeten zijn afgekondigd. In Axel kwam dit minstens een keer per maand voor, terwijl in de twee eer der genoemde dorpen öp twee ver schillende dagen zoveel zwavel dioxyde werd gemeten, dat zelfs alarmfase twee had moeten worden uitgeroepen, schrijven b. en w. „Wanneer men de daggemiddelden optelt, komt men tot de conclusie", aldus b. en w. van Hulst, „dat heel Ocst-Zeeuwsch-Vlaanderen by oost zuid-oosten wind besmet is met zwa- vel-dioxyde uit het Antwerpse indu striegebied. DEN HAAG. De Nederlandse foto- en filmmarkt had in 1972 een om vang van meer dan 450 miljoen gul den. Dit betekende bijna een ver dubbeling ten opzichte van 1967 toen aan foto- en filmprodukten circa 250 miljoen gulden werd uitgegeven. HAARLEM. Met ingang van 1 ja nuari 1974 zal het Provinciaal elec- triciteitsbedrijf Noord-Holland de tarieven zowel voor de groot- als voor de kleinverbruiker verhogen met vijf tot ruim zeven pet. Ver wacht wordt dat de kosten in 19794 zullen stijgen. SCHEEPVAART Diloma, 8-11 350 m. z.w. San Fran cisco naar Miri. randgroep, bestaande uit de leden coöperaties, Cebeco-Handelsraad en de deelnemingen, beliep circa f 2,5 miljard. De SOL-zaak Volgens het jaarverslag waren de financiële resultaten gunstig. Wel heeft de deconfiture bij de Coöp. Stichtse Olie- en Lijnkoc-kenfabriek SOL te Utrecht er een bijzondere in vloed op gehad. De totale nadelige gevolgen die Cebeco-Handelsraad van deze deconfiture heeft ondervonden belopen een bedrag van f 8,5 miljoen in hoofdzaak veroorzaakt doordat SOL als debiteur in gebreke bleef bij het betalen van door Cebeco-Han delsraad geleverde mengvoederstof- fen. Voorts is in het genoemde be drag onder andere een dotatie begre pen ten behoeve van de gedupeerde SOL-deposanten (leden van de SOL die hun coöperatie min of meer als bank gebruikten). Rozen planten Met het mooie weer is het nu wel afgelopen. In deze tijd van het jaar hebben wij niet veel meer te verwachten. De tijd voor aanplanten is gekomen en wij zouden speciaal de aandacht willen vragen voor de vele rozen- variëteiten, een van onze meest dankbare bloemen. De maand november en zo moge lijk december zijn bij uitstek ge schikt om rozen te planten. Dit kan ook in het voorjaar, maar toch is het veel beter om het nu te doen. Rozen groeien vrijwel op elke grondsoort, maar wel is het zaak dat de grond vooraf goed wordt losge maakt, minstens tot 60 cm diep. Denk er wel aan dat de verde lingsplaats slechts enkele centime ters onder de grond zit. Men moet er voor zorgen dat de wortels recht naar beneden en niet in allerlei bochten in het plantgat gewerkt worden. Rozen houden van een flinke bemesting waarvoor dik wijls oude koemest wordt gebruikt. Er is door de VAM een geheel nieuwe beplantingsmest ontwikkeld, (VAM Rozenmest) welke speciaal bij het planten wordt gebruikt. Het is een uitstekend middel voor het aan slaan van de rozenplanten, misluk king is hierdoor praktisch uitgeslo ten. MIDDELBURG, 10-11. Enkele hon derden mensen, onder wie het PPR- Tweede-Kamerlid Jansen en PSP- senator Van Wijk, hebben zaterdag middag- in Middelburg gedemon streerd tegen de vestiging van een tweede kerncentrale bij Borsele en tegen toetreding van de Provinciale Zeeuwse Energiemaatschappij PZEM tot de S.E.P. (samenwerkende elek- tricileitsprod ucenten). In de stoet werden leuzen meege voerd als „Na DDT stralingsgevaar", „Geen tweede atoombom in de zak van Zuid-BeVeland" en „Democra tie? Geen kernenergie". Na afloop sprak de heer Jansen zich uit tegen de vestiging van kern centrales in het algemeen en vooral tegen de snelkweekreactor in het Westduitse Kalkar. Hij toonde zich verheugd dat de kwestie van de tweede Zeeuwse kerncentrale nu uit de beslotenheid van de commissie vergaderingen is gehaald en in het openbaar in de Zeeuwse staten ter discussie wordt gesteld. De heer Van Wijk wee op de mogelijkheden van zonne-energie i.p.v. kernenergie. An dere sprekers vroegen zich af waar men het radio-aktieve afval zou moeten laten en. de gevaren van straling voor het nageslacht. De de monstratie was georganiseerd door een aantal milieugroepen en de afde lingen Zeeland van PSP, CPN. PPR, D'66 en PvdA. FEUILLETON DOOR GRÉ DE BOER 17 De vrouw keek hem ontzet aan. „Maar dan., dan is het meegegaan naar zee en vindt men het lijk nooit meer?" Brandt knikte enkele malen. „Pre cies, mevrouw. En waar geen lijk is, 'kan er ook geen dader veroordeeld worden. Zo is nu eenmaal de wet." „Mot andere woorden: jullie kun nen Toon niets maken" De man zuchtte. „Nauwelijks. Ik kreeg opdracht u te bezoeken en met u le praten over uw vroegere man. Misschien dat daaruit cén of meer aanwijzingen zouden gevonden kun nen worden, die ons meer houvast geven in dit onderzoek." De vrouw drukt haar sigaret uit. „Het spijt me. Ik hem hem nu twee jaar niet meer gezien. Daarvoor woon ik ook te ver van hem van daan. Verleden jaar ben ik her trouwd. Ik heb een bovenste beste man getroffen, meneer. We harmo niëren volkomen. Hij is enkel wat jaloers, maar wijst u mij eens een man of een vrouw aan, die geen ge breken heeft? Ik bezit ze eveneens." „Heeft meneer Grildcr er tijdens uw huwelijk nooit op gezinsbeeld, dat hij het. meisje Ertsma wel eens wat zou kunnen doen? Geweldple ging bijvoorbeeld?" „Nee, o nee! Zelfs al zou hij dat te gen een bepaalde vrouw of meisje in zijn hoofd hebben, dan nog zou hij het zeker voor zich houden. Ons hu welijk was de laatste jaren immers een formaliteit? We gingen ieder on ze eigen weg. Een ia ar voor onze scheiding is hij voorgoed bij me van daan gegaan. Misschien heb ik hem het huis uit gepest, best. mogelijk, maar hij heeft het er ook naar ge maakt." „Heeft hij nooit met u gesproken over Jannie Ertsma?" „Eén keer. Op een avond, toen we zaten te eten. Hij antwoordde op mijn vraag, of hij brood zag in haar, dat er niets te versieren viel. Dat be doelde hij in eerste instantie zakelijk Ik weet. dat hij graag naaktfoto's van haar wilde maken, maar zij had hem al de rug toegekeerd. Ze wilde hem zelfs niet meer te woord staan. Nadien is haar naam nooit meer ge noemd en ik hoorde, dat hij haar had laten schieten. Er was immers materiaal genoeg voor hem!" Het laatste kwam er sarcastisch uit. Cp de terugweg naar de stad wist rechercheur Brandt, dat de reis naar deze vrouw min of meer nutteloos was geweest. Veel wijzer was hij niet van haar geworden. Veertien dagen later werd er in het bijzijn van de commissaris krijgsraad gehouden. Besloten werd, dat twee rechercheurs deze zaak in handen zouden houden. Maar ieder een wist op dit moment, dat binnen zeer afzienbare tijd het dossier-Erts- ma definitief gesloten zou moeten worden. Omdat al het werk aan de ze zaak zonder enig succes was ge bleven. Jannie Ertsma was verdwe nen en bleef weg. En een dader vond men niet. al bleef de verdenking te gen Antoon Grilder hangen. De zo veelste onopgehelderde zaak kwam tenslotte op het Ministerie van Jus titie in Den Haag terecht. Voor ie dereen was duidelijk, dat het lijk van deze jonge vrouw al lang afge dreven was naar zee en daar waar schijnlijk een prooi van de vissen was geworden. Terwijl de vermoede, lijke moordenaar op vrije voeten kon blijven. Wegen gebrek aan enig bewijs. Want de wet vraagt enkel bewijzen. Zonder die geen veroorde ling. Hoofdstuk 6 Waarin een rechercheursvrouw een heel andere theorie heeft Rechercheur Brandt, is het cr niet mee eens. dat zijn chef deze zaak heeft geseponeerd. Omdat hij geen enkele mogelijkheid meer ziet om dit mysterie op te lossen. Inspecteur Benning heeft gezegd, nadat het dos sier gesloten werd: „Het enige, wat we hebben, of eigenlijk niet hebben, is de verdwenen verloofde. Verder zijn we niet gekomen. Er is geen da der gevonden en het lijk van het ver miste meisje evenmin. Er zijn be paalde aanwijzingen, die sterk doen denken aan een aanranding, zoals de vertrapte fiets, de gevonden knoop, het stukje kous en dan de sporen, zoals het vertrapte groen, voorzover je eind december nog van groen kunt spreken. Maar dat is dan ook alles. We hebben een verdachte, in casu de fotograaf, maar de man be schikt over een vrij deugdelijk alibi, dus wat kun je hem maken? Best mogelijk, dat hij die avond met het meisje het park is in gelopen. Tussen zijn vertrektijd van huis en de aan komsttijd in het dorp Standbergen is een rekbare periode. De man zegt, dat hij van zijn huis naar het atelier is gereden om daar lampen en ver der fotografisch materiaal op te ha len, maar dat is niet te bewijzen. Als hij rechtstreeks naar het Park is ge gaan, daar het meisje heeft ontmoet en mei haar het park is in gelopen, kan hij binnen drie of vier minuten het bewuste bosje bereikt hebben om daar zijn wandaad te plegen (wordt vervolgd)

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1973 | | pagina 4