Wv UNIE VAN WATERSCHAPPEN VINDT DAT AFSLUITINC OOSTERSCHELDE SNEL MOET WORDEN VERWEZENLIJKT Gratis kopstuk bij Kosten gezondheidszorg 70 gestegen Friese persprijs voor de koningin ANWB: Alleen prestatiebeperking spaart echt benzine bij auto-rijden AGENDA TWEEDE AUTOLOZE ZONDAG RUSTIGER DAN EERSTE „Graanverlies" in de Sowjet-Unie 2 UTRECHT, 12-11. De Unie van Waterschappen vindt dat de afsluiting van de Oostersclielde zo spoedig mo gelijk moet worden verwezenlijkt. Dil heeft heden- maandag de voorzitter van de Unie van Waterschap pen, mr. Th. A. J. Vosters, verklaard op de algemene ledenvergadering van de Unie, die in Utrecht is ge houden. De door veel tegenstanders gesignaleerde tegenstelling tussen het veilig heidsaspect en een ongerept plaatselijk milieu is volgens het bestuur te scherp aangezet en doet daardoor te geforceerd aan. De verhoging en verbre ding van ongeveer 230 km dijk, die het gevolg van het niet-sluiten van de Oosterschelde zouden zijn, zou een onvoorstelbare aantasting van het land schap, het milieu en in veel gevallen van de woonsituatie betekenen. Ook cle huidige ontwikkeling van het gebied' rond de Dollard bracht mr. Vosters ter sprake: hij noemde deze ontwikkeling beangstigend.. Hij wees op een reeds besteed bedrag van 1' 22 miljoen geïnvesteerd in het lozingspunt bij Reide en ook bin nendijks zijn reeds vele miljoenen besteed. Nu aarzelt de minister(raad) met het verlenen van een concessie voor de indijking van een smalle strook Dollargrond en met de aanleg van een groot kanaal langs de nieu we dijk; deze dijk moet één van de hoogste deltadijken van Nederland worden. Een duidelijke overeenkomst tus sen rijk, provincie en waterschap, waar de bestuurders uit het gebied nog volledig achter staan, dreigt te worden ontbonden. De gang van za ken heeft bedenkelijke kanten, meende de voorzitter. Wat komt er terecht van de uitoefening van over heidstaken in het algemeen als één der partijen plotseling meent zich Advertentie aan zijn verplichtingen te kunnen onttrekken? De reeds ingezette vertraging in het Dollardgebied en met name wat betreft het Dollardplan heeft reeds enkele miljoenen gekost. grote fles en elke 2e fles 10 cent voordeliger Alternatieven De voorgedragen alternatieven zijn nog slechts summier uitgewerkt. Vast staat wel, dat het grote gevaren in zich bergt om een ander trace voor deze delta (lijk te kiezen, gelet op de aanwezige vecnpakketten ter plaatse dicht onder de oppervlakte. Een ander tracé zal vele miljoenen extra kosten. Welke garantie kan er worden gegeven, dat een nieuw plan over enige jaren wel wordt uitge voerd. Verder noemde hij het zeer de vraag of de schade aan het milieu wel zo groot is als van natuurbe schermingszijde wordt gesuggereerd. Vertegenwoordigers van actiegroe pen hebben laten blijken, dat de Dollardzaak als testcase moet dienen voor andere grote waterstaatkundige werken. „Het is hoogst verwerpelijk om op zulke niet zakelijke motieven beslissingen af te dwingen," meende hij. HÜ concludeerde, dat het uiter mate gewenst is om onverwijld te besluiten tot verdere uitvoering van de overeengekomen plannen. Advertentie In de tijd van drie jaar: Vluchtelingen gedood in Cambodja PHNOM PENH. 10-11. Minstens 200 burgers zijn gedood toen zij het door de Rode Khmer belegerde re geringskampement te Srang, 40 kilo meter ten zuidwesten van de Cam bodjaanse hoofdstad Phnom Penh, wilde ontvluchten, zo hebben over levenden verteld. Volgens de overlevenden hadden de belegeraars zonder waarschuwing het vuur op de burgers geopend. De meesten van de 40 militairen en 4.000 dorpelingen uit de omgeving die in het kamp hun toevlucht had den gezocht, zitten er nog. De bur gers durven verder geen vluchtpo gingen te ondernemen. Verdubbeling huurwaarde wordt gematigd DEN HAAG, 10-11. Minister Dui- senberg (financiën) heeft vrijdag de Tweede Kamer meegedeeld dat zijn oorspronkelijk voorstel tot verdub beling van de huurwaarde van de eigen woning zal worden gematigd. De vele en van vele zijden naar vo ren gekomen sterk negatieve reak- tics op het voorstel waren voor het kabinet aanleiding onpieuw zijn ge- dachteh over deze aangelegenheid te laten gaan, aldus de minister. Met de nu voorgestelde matiging komt het kabinet tegemoet aan de ook in de Tweede Kamer tegen het oorspron kelijke voorstel gerezen bezwaren. De „verzachting" geef een budgettair verlies van ongeveer veertig miljoen gulden. Tuinders willen overschakelen op «as TIEL 10-11. Een groot aantal tuinders In de Betuwe wil de op olie of petroleum gestookte vcrwar- mingsinstallatics ombouwen op aardgas. BIJ de gasmaatschappij Gelders Rlvir rengebied in Tiel zijn reeds 60 tot 70 aanvragen binnengekomen. Verwacht wordt dat dit aantal dc komende weken zal uigroeien tot 150 a 250. De uinders zien zich voor gro te moeilijkheden geplaagd nu als gevolg van de energiecrisis de olie toevoer minder en duurder wordt. De omschakelingskosten op aardgas lopen per tuinder in de duizenden guldens. UTRECHT, 10-11. De ziekenfonds uitgaven per wettelijk verzekerde zijn in drie jaar met bijna 70 procent gestegen. Dit meldde de heer G. L. Hougee, gedelegeerde van de Fede ratie van Ziekenfondsen V.M.Z., za terdag op de algemene vergadering van de federatie in Utrecht. De kos ten per verzekerde kwamen van f 330 in 1970 op f 557 in 1973. De kosten van de huisartsenhulp, gebonden aan de ambtenarentrend en dus aan de loonontwikkeling in het bedrijfsleven, stegen in die pe riode met slechts 36 pet. Maar de kosten van farmaceutische hulp gin gen 73 pet. omhoog, die van specia listische hulp 65 pet. en die van tandheelkundige hulp 51 pet. De belangrijkste oorzaak van de kosten stijging is de ziekenhuisverpleging, die meer dan de helft van de totale kosten uitmaakt en die 80 procent duurder werd. LEEUWARDEN. 10-11. In Leeu warden heeft de Friese commissaris der koningin, mr. H. Rijpstra zater dagavond de Friese persprijs 1973 voor koningin Juliana in ontvangst genomen. Dit gebeurde tijdens het persbal dat dit jaar voor het eerst in bijna alle zalen van De Harmonie werd gehouden. Zoals bekend kreeg de koningin dit jaar deze prijs omdat zij veel in de publiciteit is geweest en deze pu bliciteit heeft gezocht nog geschuwd. Experimentele school voor verpleegkundigen ROTTERDAM, 10-11. De experi- mentele school voor de opleiding van verplegers en verpleegsters in Rot terdam is vrijdagmiddag officieel ge opend. Het instituut telt thans 96 leerlingen. Het experiment wordt gesubsidieerd door de regering. Bij de nieuwe opleiding wordt het principe verlaten, dat leerlingen, zo als thans gebruikelijk, in de zieken huizen werken en tegelijk studeren. Ze gaan nu een driejarige opleiding op school volgen, waarna het diplo ma wordt verstrekt. In de studie, die tevens een stuk praktijk omvat, wordt ook de stof opgenomen, die de verplegenden voor aansluitende di ploma's (psychiatrische zorg, wijk verpleging en zwakzinnigenzorg) moeten doornemen. Stoffeerder zag er een got, in LEIDSCHENDAM, 10-11. Een autobezitter uit Leidschendam had zijn voertuig al zo lang op zijn staart getrapt, dat in de kokosmat, op de plaats waar hij zijn rechterhak plaatst als zijn roet het gaspedaal be dient, een flink gat was gesle ten. Geen gezicht, sprak dc automobilist en hij ging naar een stoffeerder. Hij liet de versleten mat als model achter en kreeg de belofte mee, dat alles piekfijn voor etknnr 20Ü komen. Toen de Leidschendammer enige tijd daarna de nieuwe mat kwam ophalen, gaf de stoffeerder hem het nieuwe exemplaar: een prachtige dik ke ruige mal met op pre cies dezelfde plaats als in de oude het gat. De brave am bachtsman had gedacht, dat dit gat er in hoorde om de auto goed te kunnen berijden. Het model vertoonde immers ook het gat De heer Hougee zei, dat het plan van staatssecretaris Hendriks van volksgezondheid om de personeels uitbreiding in de ziekenhuizen aan banden te leggen, kostenbesparend kan werken. Maar voor inrichtingen die een personeelstekort hebben kan dit problemen scheppen. Verder be staat het gevaar, dat de uitspraak van de heer Hendriks ertoe leidt dat de ziekenhuizen nog in allerijl pro beren, „voor de bui" binnen te zijn. Zeilboot omgeslagen - twee opvarenden vermist LEEUWARDEN, 10-11. Op hel Tjeukemeer is zaterdagmiddag een zeilschouw omgeslagen. De twee op varenden, de 27-jarige S. Andela uit Delfstrahuizen (Fr.) en de 29-jarige mevrou wA. J. U. Kroon van Effe- rink uit Ubbergen bij Nijmegen, zijn naar de rijkspolitie te water van Lemmer aanneemt, verdronken. Hoe het ongeval precies is ontstaan, is niet bekend. Niemand heeft namelijk het ongeluk zien gebeuren. Waar schijnlijk is de boot in een wind vlaag omgeslagen. Verwachting tot dinsdagavond: Tijdelijk storm Aanvankelijk zwaar bewolkt met op de meeste plaatsen regen, morgen van het westen uit opklaringen af gewisseld door enkele buien; krach tige wind, aan de kust tijdelijk storm, uit zuidwest tot west; mini mumtemperaturen omstreeks 8 gra den, maxima morgen ongeveer 10 graden. Voor woensdag: Aantal uren zon: 0 tot 4. Min.-temperaturen: van ongeveer normaal tot 3 graden boven nor maal. Max.-temperaturen: omstreeks nor maal. Kans op een droge periode van min stens 12 uur: 60 procent. Kans op een geheel droog etmaal: 30 procent. ZON- EN MAANSTANDEN 13 nov. Zon op 7.56, onder 16.52. Maan op 19.21, onder 11.23. Laatste kwartier: 17 nov. (7.34). HOOG- EN LAAGWATER ZIERIKZEE: Hoogwater Laagwater 13 nov. 4.44 17.06 10.16 22.33 Springtij: 12 nov. HET WEEKOVERZICHT DE BILT, 12-11. Het KNMI deelt mede: Nadat een rug van hoge luchtdruk met flinke opklaringen in ons land gepasseerd was, trok de hemel maandagmorgen van het wes ten uit snel dicht. Oorzaak was de de nacht van zondag op maandag rappe nadering van een fronten systeem behorende bij een zeer ac tieve stormdepressie in het zeege bied tussen IJsland en Schotland. De fronten trekken in de loop van maandag met storm en regen over ons land. De levendige depi-essie-ak- tiviteit die zich op het ogenblik bo ven de Atlantische Oceaan manifes- teerd, zal het weerbeeld in ons land de komende dagen een koud en on stuimig karakter verlenen. Flitsen uit het buitenland PARIJS. Pierre Salinger, die ad viseur was van president Kennedy, heeft in een open brief president Nixon gevraagd in 1974 nieuwe ver kiezingen uit te schryven om de vertrouwenscrisis die naar aanlei ding van Watergate in Amerika is ontstaan op te lossen. Nixon is in 1972 herkozen voor een periode van vier jaar. DEN HAAG, 10-11. Een strikte prestatiebeperking bij het autorijden bespaart beslist meer benzine dan alle andere voorzorgen by elkaar. Dit zegt de ANWB in de „Autokam pioen" van deze week. In een artikel over brandstofeco nomie wijst de ANWB op het „zin loze" van het zoeken naar allerlei be sparingsmogelijkheden met bezuini gingsapparaatjes die in het verleden wel zijn gepousseerd en mogelijk nu weer ten tonele zullen verschijnen. Ook ziet de ANWB weinig heil in het BIOSCOOP DE CONCERTZAAL ZIERIKZEE telefoon (01110) 2770 vertoont DINSDAGAVOND 13 NOVEMBER om 20.00 uur: 15 „Academy Award" winnaars in een onvoorstelbaar spannend ontsnappingsavontuur! IMINAIIFNS productie vah «mm een RONALD NEAME film 1 PAKAVtSIOfT COLOR Bï DELUXE* twentieth 7 ACADEMY AWARE >1 NOMINATIES J Toegang 14 jaar TEL AVIV. Met ingang van ko mende zondag moeten de automobi listen in Israël hun auto een dag per week laten staan. Ze mogen zelf kie zen welke dag hun „autoloze dag" wordt en moeten dat duidelijk zicht baar maken met een vignet op de ruit. CLEVELAND. OHIO. De 31-jarige politieagent Cyril Rovansek uit Cle veland in de Amerikaanse staat Ohio heeft zijn vrouw en twee kin deren, een echtpaar met zijn twee kinderen en daarna zichzelf doodge schoten, zo heeft de plaatselijke po litie meegedeeld, gebruik van elektronische ontsteking en 't experimenteren met een ande re afstelling van de carburateur, de kleppen of de ontsteking', aangezien dit gemakkelijk tot motorsehadc kan leiden. De organisatie wijst ook nog eens op de mogelijkheden die er zijn om zo zuinig mogelijk met benzine om te springen, zoals het op de juiste wijze warmdraaien vande motor een goed gebruik van de choke, juiste banden spanning, het niet nutteloos rijden met een imperiaal op het dak. Boycot gevaar voor werkgelegenheid DEN HAAG, 10-11. Indien de olie- boycot van de Arabische landen doorzet, zou dat volgens een globale raming inhouden dat ruim 87.000 mannen en vrouwen, die in Zuid- Holland werken in van de olie af hankelijke bedrijfstakken, zonder werk zullen komen te zitten. Dit heeft de hoofdinspecteur-directeur voor de arbeidsvoorziening in Zuid- Holland, de heer J. L. Westhoff, vrij dag in Den Haag meegedeeld. Hij heeft deze globale raming gebaseerd op gegevens van de Gewestelijke arbeidsbureaus in Zuid-Holland. Doodslag in Rotterdams eafé ROTTERDAM, U-U. Een veiht- partij in een café in Rotterdam-Zuid heeft zondagnacht het leven gekost van de 32-jarige Nicolai Belomalow uit de Maasstad. Hij werd dodelijk getroffen door een pistoolschot in liet voorhoofd. De politie is op zoek naar de 27- jarige caféhulp C. T., die van dood slag wordt verdacht. De vechtpartij vond 's nachts om 02.00 uur plaats in café „The Buca- neer aan de Wolphaertsbocht, waar op dat tijdstip ongeveer twintig mensen anawezig waren. Volgens ge tuigen heeft T. de 31-jarige autohan delaar H. Ros met een ijzeren stang op het hoofd geslagen. Kort' daarop viel het dodelijk schot. Ros is ernstig gewond in een ziekenhuis opgeno men. Dodelijk schot in Den Haag DEN HAAG, 12-11. In of voor een snackbar aan de Hoefkade in Den Haag is in de nacht van zondag op maandag een 22-jarige glazenwasser neergeschoten. Het slachtoffer is nog de Rochussenstraat ingelopen, waar hij ernstig gewond neerviel. Kort na aankomst in hel ziekenhuis Bleven- burg is de man overleden. De nog onbekende dader is voort vluchtig. Drie dodelijke ongelukken DEN HAAG, 11-11. De tweede autoloze zondag heeft een nog rustiger beeld te zien gegeven dan de vorige week. Dat kwam voornamelijk omdat het rijverbod nu ook was uitgebreid tol buitenlandse automobilis ten. Aan de grensposten bleek dat de buitenlanders in bet algemeen goed op de hoogte waren van bet rijver bod in Nederland. Dat gold zeker niet voor alle Neder landers. hooft men nu veel minder last gèhal van spelende kinderen en fietsers op autosnelwegen dan vorige week. Daar werd met veertien wagens (Porsches on politiebusjes) gecontro leerd. BEN HAAG. Bcrichleii als zou Nederland Ppn nieuw diplomatiek offensief, of zelfs maar een diplo matiek offensief, in de Arabische landen voeren. i(jn onjuist, aldus heeft de woordvoerder van bet mi nisterie van buitenlandse zaken in Den Haag desgevraagd meegedeeld. De politie in Amsterdam werd. evenals in Rotterdam, overstelpt met vragen van mensen die niet wisten wie er nu wel en wie er niet op zon dag mogen rUden. Het totaal aantal aangehouden overtreders ligt wat hoger dan vori ge week. In tegenstelling tot de eer ste autoloze zondag gebeurde er een dodelijk ongeluk. In Barneveld werd een 8-jarig jongetje op zijn fiets geschept door een auto die bestuurd werd door een huisarts. Het jongetje was op slag dood. Vermoedelijk in een raee tegen de tyd zijn zondagmorgen juist voor het ingaan van het ryverbod twee meis jes om het leven gekomen en twee jongens ernstig gewond geraakt, toen hun auto in de Wieringcrmeer van de weg raakte en in een sloot terecht kwam. In de vier grote steden waren zon dagavond ongeveer zestig overtre ders van het rijverbod aangehouden (Amsterdam 30. Rotterdam 25, Den Haag 5 en Utrecht 0). Op de auto snelwegen zijn vier overtreders be keurd. Volgens de verkeerscentrale van dc rijkspolitie in Drebergen Openbaar vervoer Het openbaar vervoer kon. mede door de ervaring die vorige week is opgedaan het grotere aanbod van reizigers zonder veel moete verwer ken. De Nederlandse Spoorwegen telden 30-50 procent meer reizigers. Er traden daarbij minder knelpunten op omdat de N.S. een groter aantal treinen langer had gemaakt. De treinenloop verliep dan ook beter dan vorige week. In Rotterdam was het normale aantal taxi's van 200 verdubbeld. Daardoor slaagde men erin het aan bod zy het soms met enige vertra ging te verwerken. De Amsterdamse taxicentrale had dc indruk dat er meer vraag was naar taxi's dan vori ge week. Onder de overtreders van het rij verbod bevonden zich veel buiteii- landers (40 a 50 procent). Maandag 12 november Zierikzce Jan Wouter van den Doelsehool, 19.30-22.00 uur voorlichtingsavond methoden, leer- en hulpmiddelen. Haamstede Groene Kruisgcbouw, 20.00 uur, ver gadering strandreddingsbrigade „Westerschouwen". Dreisehor Plaatsenhuis; 19.30 uur vergadering gemeenteraad Bx-ouwershaven. Dinsdag 13 november Zierikzce R.K.-centrum, verkoopdag handwer ken U.V.V. Johan Louis de Jongeschool. 19.30- 22.00 uur voorlichtingsavond metho den, leer- en hulpmiddelen. Haamstede Geref. kerk; 20.00 uur; afd. W Schou wen Ver. van Huisvrouwen. Prinses Beatrixschool; 19.00 uur bloedplasma-avond. Oosterlaxid Herv. Verenigingsgebouw; verkoping goederen zendingskrans „Dorkas". Goes Prins va nOranje; 10.15 uur; jaar vergadering Vrouwenkontakt PvdA Zeeland. Woensdag 14 november Zierikzee Hervoi-md Veienigingsgebouw; 14.30 uur; bejaardenmiddag N.C.V.B. 20.30 uur in het Ned. Herv. Vei*eni- gingsgebouw, vergadei-ing Chr. Plat- telandsvi'ouwenbond. afd. Schouwen. Hotel van Oppen; 20.00 uur; ouder avond R.K.-scholen. Johan Louis de Jongeschool, 19.30- 22.00 uur vooiiichtingsavond metho den. leer- en hulpmiddelen. Geref. Verenigingsgebouw; 20.00 uur vergadering Ger. Vi'ouwenvereniging „De Lampen Brandende". Donderdag 15 november Zierikzee Herv. Verenigingsgebouw, 20.00 uur „Wees een Zegen". Vrijdag 16 november Zierikzee Aula school Manhuisstraat; 20.00 uur, filmavond „Ziejook". 's Landskamer, 14.00 uur, vergade ring Waterschap Schouwen-Duive- land. Burgh-Haamstede Camping Duinrand, recreatiezaal, vogelshow „De Schouwse Zanger". Renesse Doi-pshuis, afd. Noordwelle e.o. Plat- telandsvrouwenbond. Zaterdag 17 november Burgh-Haamstede Camping Duinrand, recreatiezaal, vogelshow „De Schouwse Zanger". Maandag 19 november Ellemeet Dorpshuis; filmvoorstellingen Rode Kruis; 16.00 en 20.00 uur. Dinsdag 20 november Burgh-Haamstede Hotel RTM-Station. najaarsvergade ring V.V.V. „Burgh-Haamstede". Haamstede Tavenu; filmvoorstellingen Rode Kruis; 16.00 en 20.00 uur. Woensdag 21 november Scharendijke Herv. Verenigingsgebouw; 19.00 uur ledenvergadering Rode Kruis, afde ling Schouwen (Westhoek); 20.00 uur filmvoorstelling; 16.00 uur kinder voorstelling. Donderdag 22 november Zierikzee Restaurant Dc Poorter (bovenzaal), 20.00 uur, forumavond Plattelands vrouwen cursus politieke scholing. Renesse Dorpshuis; filmvoorstellingen Rode Kruis; 16.00 en 20.00 uur. Vrijdag 23 november Serooskcrkc Dorpshuis; filmvoorstellingen Rode Kruis; 16.00 en 20.00 uur. Burgh-Haamstede Camping Duinrand, 19.30 uur uitvoe ring zangver. „Nu met Hope" (Burgh) Middelburg Statenzaal; 10.00 uur v.m.: Staten vergadering. Donderdag 29 november Zierikzce Concertzaal; 20.00 uur; Kabnret Don Quishocking; (Z.V.U.). MOSKOU. 11-11. Het Russische partijblad „Prawda" heeft een arti kel van een Oekrainse functionaris gepubliceerd, waarin staat dat het land door dc recordoogst moeilijk heden ondervindt bij de opslag en het vervoer van graan. „Veel graan gaat tijdens het trans port verloren. Daarom ondervindt dc levering aan sommige afnemers ver traging", zegt hij. De functionaris vermeldt niet op welke wijze het verlies ontstaat.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1973 | | pagina 2