DE ZIERIKZEESCHE COURANT Handhaving wapenstilstand BESTANDSOVEREENKOMST ISRAËL-EGYPTE GETEKEND FELKE AANBOUWKEUKENS MEUBELRAMA Tweede autoloze zondag in Zeeland LEDEN BRACHTEN MET VERVE WERVELENDE MUSICAL i ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Maandag 12 november 1973 130ste jaargang Nr. 2138G WAARIN OPGENOMEN 1797 - 1889 REDAKTIE, ADMINISTRATIE EN BEZORGING: Jannewekken 11, Zierikzee. Postbus 1. Tel. (01110) 2255. Tel.-nummers na 18.00 uur: Redakteur: M. J. Bij de Vaate (01110) 2938; Advertenties: (01110) 2118 of 4188; Be zorging (01110) 4188. Postrekening 13 76 77. ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIES: Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling 14,50; per maand 5,per jaar 55,Losse nummers 30 cent - Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag - Advertentieprijs 21 cent per losse mm.; „Succesjes" (max. 4 regels) 2,75. Vraagt onze contractprijzenl De advertentieprijzen zijn exclusief 4 B.T.W. Uitgave: B.V. Drukkerij v/h Lakenman Ochtman, Zierikzee. In dit nummer: Unie van Waterschappen over Oosterschelde ZIERIKZEE. De afdeling Schouwen van de Ned. Plattelandsvrouwen bond vierde het 40-jarig bestaan. De jubilerende afdeling kreeg een fraai wandkleed aangebodenMen zie ook elders op deze pagina. (Foto: Zierikzeesche Nieuwsbode) Dit nummer bestaat ait 6 pagina's De diensten die niet betaald worden, zijn het duurst. TEL AVIV, CAIRO, 11-11. Israël en Egypte hebbenlW^ zondag de bestandsovereenkomst ter waarborging van het bestand van 22 oktober ondertekend. Bij kilometerpaal 101 van de weg tussen Cairo en Suez zetten hoge officieren van beide partijen in een tent van de V.N.-militairen, hun handtekening onder het zes punten tellende document. len door V.N. functionarissen wor-, den uitgewisseld. De Israëlische generaal Yariv zei na de ondertekening: „laten wy ho pen dat deze overeenkomst ons de vrede zal brengen waarvan wjj dro men. Onze strijdkrachten staan pal om onze belangen aan dit front en aan andere fronten te verdedigen. Zij zijn onze zekerheid." Advertentie X in onze showroom Hoge Kerkstraat 12, Nieuwerkerk Telefoon (01114) 126S VLISSINGEN, 11-J1. In Zeeland is zondag slechts één proces verbaal wegens overtreding van het zondag- rijverbod opgemaakt. By verschillen de controles in Goes bleek dat de diverse chauffeurs, die in een auto reden met het bord taxi erop, niet over de verplichte geneeskundige verklaring, een rytijdenboekje en een keuringsbewijs beschikten, waarin staat vermeld dat de auto als taxi dienst mag doen. De politie in Goes heeff in die gevallen proces verbaal opgemaakt wegens overtre ding op de rijtijdenwet. De politie in Goes is zondag ook te hulp geroepen bij een verkeers ongeval, waarbij een bromfietser en een koe met elkaar in botsing waren gekomen. De bromfietser brak onder andere een been. In Zeeuws-Vlaanderen is het zon dag opvallend rustig geweest. Bui tenlanders mochten in dit deel van Zeeland wel rijden, omdat dil het enige grensgebied in Nederland is waar controle mogelijk is binnen 25 km van de grens. De oorzaak van de geringe drukte ligt waarschijnlijk in het feit dat de Belgische televisie pas zaterdagavond laat heeft meegedeeld dat buitenlanders in Zeeuws-Vlaan- deren mochten rijden met hun auto. Verscheidene honderden journalisten uit Egypte en Israël en vertegen woordigers van de internationale pers waren getuige van de plechtigheid, die verliep onder leiding van de Finse generaal Ensio Siilasvuo, bevelhebber van de V.N.-vredesmacht in het Midden-Oosten. Israël had zich pas na nieuw overleg met Amerikaanse diplomaten, dat tot een dag uitstel leidde, tot ondertekening bereid verklaard. Het nieuws bereikte Tel Aviv met vertraging door het ontbreken van burgerlijke communicatiemiddelen in het gebied - de tent staat ongeveer 100 km van Cairo. Twee uren nadat de ondertekening zou geschieden be vestigden regeringsfunctionarissen dat het was gebeurd en spoedig daarna meldde Radio Israël het met de mededeling dat het bestandsak koord een uur tevoren was onderte kend. Het is al 24 jaar geleden dat Israël en Egypte samen een document on dertekenden. Dat gebeurde voor het laatst in 1949, na de eerste Arabisch- Israëlische oorlog die in een wapen stilstand eindigde, onder V.N.-toe- zicht op het Griekse eiland Rhodos in de Middellandse Zee. Het aanvankelijk vastgestelde tijd stip van 14.00 uur kon blijkbaar niet worden gehandhaafd omdat zich op het laatste moment nog enkele moei lijkheden voordeden. In de tent zet ten de Israëlische majoor Aharon Yariv en de plaatsvervangend chef van de Egyptische Generale Staf, generaal Abdoel Gani Gamass, twee uren later hun handtekening. Zes punten Het akkoord telt zes punten waar in Egypte en Israël de verplichting aangaan tot handhaving van de wa penstilstand en het beginnen van on derhandelingen over de kwestie van terugkeer naar de posities van 22 oktober. De bevoorrrading van Suez moet worden gewaarborgd en alle gewonde burgers moeten uit die stad kunnen worden gehaald. De niet- militaire bevoorrading van het derde Egyptische leger in het zuiden van de kanaalzone mag niet worden be lemmerd. De Israëliërs aan de con troleposten tussen Cairo en Suez zul Nederlandse Rode Kruishulp voor Chili DEN HAAG, 10-11. Het Neder- landse Rode Kruis zal deze maand een partij van meer dan 20000 potten gevarieerde voeding met een waar de van ruim f 15.000 naar Chili zen den. Het betreft hier hulpgoederen waarom het Internationale Comité van het Rode Kruis naast dekens, medicamenten en vaccins heeft ge vraagd. Een team van het Internationale Rode Kruis van zes gedelegeerden, onder wie een arts heeft op een twintigtal plaatsen meer dan tien duizend gevangenen bezocht. Daar bij werden voedsel, medicamenten en toiletartikelen uitgereikt en ge sprekken onder vier ogen gevoerd. In het nationale stadion te Santiago werden grote hoeveelheden dekens uitgedeeld afkomstig van voorraad plaatsen die de liga van Rode Kruis verenigingen in samenwerking met het Chileense Rode Kruis had aan gelegd. Eerder al had het Interna tionale Comité het Chileense Rode Kruis van meer dan vijf ton medi sche noodvoorraden voorzien-. Overval in Rotterdam ROTTERDAM, 11-11. In Rotter dam hebben zaterdagavond twee met pistolen gewapende mannen een be drijfsleider van een supermarkt ge dwongen zijn sleutels van de brand kast af te geven. Eén van de overvallers, de 25-ja- rige. autohandelaar A. M., werd door familieleden van de bedrijfsleider overmeesterd en aan de politie uit geleverd. De andere rover is voort vluchtig, vermoedelijk met het ge stolen geld op zak. Uit de brandkast wordt ongeveer 3.000,vermist. Vader en dochtertje hij botsing omgekomen VENLO, 10-11. In het bij Venlo gelegen Duitse grensplaatsje Stich- telen zijn vrijdag de 30-jarige J. van Hagen en zijn 7-jarige dochtertje om het leven gekomen, toen zij in hun personenauto frontaal op een vracht wagen botsten. De vader was op slag dood, het meisje overleed op weg naar een ziekenhuis. De presidente mevr. D. Gasl-van Dijk aan het woord- Afdeling Schouwen Plattelandsvrouwbond 40 jaar ZIERIKZEE, 10-11. In een volle Concertzaal vierde de afdeling „Schouwen" van de Nederlandse Bond van Plattelandsvrouwen vrijdagavond op uitbundig fees telijke wijze het veertigjarig bestaan. In de loop van de avond werd door leden van de bond een vrolijke musical opgevoerd, waaraan tijd noch moeite bleken gespaard. Het succes van deze musical was grandioos! Dc presidente van de afdeling „Schouwen", mevrouw D. Gast van Dijk heette genodigden en leden hartelijk welkom. Beknopt gaf zy een overzicht van ontstaan en geschiedenis van dc bond. Oorspronkelijk ontsproten aan het brein van een Canadese, vond het idee van een bond, waarin vrouwen van het platteland verenigd, aanhang in diverse landen, zodat in 1929 een eerste internationale vergadering kon worden belegd in Londen, met als doel de totstandkoming van een overkoepelende internationale organisatie. Op Schouwen ging de afdeling van start in 1933 en dat men in dc periode tussen oprichting en heden meeging met de tyd mag o.a. blijken uit dc cursussen waarvoor destyds al belangstelling bestond en waaraan nu nog wordt deelgenomen. Was rond 1930 het interesse voornamclyk gericht op „typisch vromvelykc" huishoudelijke zaken, het maken van matrassen byv., op het ogenblik gaan leden de techniek niet uit dc weg en nemen deel aan cursussen als „Pech onderweg". Binnen de bond, waarin plaats voor leden van verschillende politieke gezindheid en geloofsovertuiging zyn zowel ont spannende- als culturele- en vormende elementen aanwezig. „Schouwen'' werd een wandkleed aangeboden, vervaardigd door een handwerkgroepje o.l.v. mevrouw Da lebout. Een ontwerp gebaseerd op het vignet va nde plattelandsvrouw en uitgevoerd in open naaiwerk en tennerif waarbij gebruik werd ge maakt van natuurlijke materialen. Mevrouw Gast besloot het officiële gedeelte met woorden van dank en vroeg de aandacht voor het hoogte punt van de avond, een door me vrouw C. I. de Liefde-Ravelli ge schreven musical door leden op het toneel gebracht. Vier thema's De musical, gebaseerd op ver the ma's viel uiteen in maar liefst ne gentien flitsen uit het bestaan van de vrouw vroeger, nu en in de toe komst. Met veel verve werd geak- teerd, gedanst en gezongen waarbij tussenteksten werden gesproken door mevrouw L. -Berman-Steendijk. Vervolg op pagina 3 Dolle scène uil de musical. (Foto's: Zierikzeesche Nieuwsbode) Zo wordt op het ogenblik naast een cursus burgerschapskunde ook een politieke scholingscursus gege ven. Een moderne aanpak en oriën tatie op verschillend gebied waren recent aanleiding voor het landelijk hoofdbestuur de huishoudelijke re glementen te moderniseren en de qua ledenaantal nog steeds groeien de grootste afdeling van Zeeland „Schouwen" neemt duidelijk deel aan deze ontwikkeling. Mevrouw Gast zette het zangkoor van de af deling, o.l.v. mevrouw H. Coumou, dat bij deze gelegenheid zijn vijf tienjarig bestaan vierde, nog in het zonnetje en zei de bestuursleden door de jaren heen, dank voor hun inzet en werkzaamheden. Burgemeester Th. H. de Meester bood als eerste spreker zijn felicita tie aan. Hij achtte de bond in de af gelopen veertig jaar op „eerbied waardige" wijze jong gebleven en wees op het belang van breed ge oriënteerde vrouwenverenigingen in deze tijd waari nde vrouw een steeds belangrijker rol vervuld in de maat schappij. Verder werden officieel gelukwensen en geschenken aange boden namens het provinciaal be stuur van de Bond van Nederlandse Plattelandsvrouwen. verschillende afdelingen van de bond, dc Z.L.M.. het U.V.V. en de Ver. van Huisvrou wen. Namens leden van dc afdeling t

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1973 | | pagina 1