Tinoccfüo de Stad Parijs FT] NMB Verton's Schoenen Bepaal uw eigen winst rnet NMB Spaarwinstbiljetten G.S. willen geen bouw-veranderings-vergunning Albert Heijn Steenkolen voorgoed voorbij GEEN REGERINGSMAATREGELEN IN LOONPOLITIEKE SECTOR Verbondsraden N.V.V., N.K.V. en C.N.V. terug naar eerstgekozen uitgangspunt Minister Eban naar Washington Franse Joden: „Olie-München" Aktiegroep voor voedselhulp Geen olie lossen in Rotterdam IETS MINDER WERKLOOSHEID gevraagd U hebt keuze uit 6 mogelijkheden: 4 College-voorstel ter vernietiging voorgedragen ZIERIKZEE, 9-11. Gedeputeerde Staten van Zeeland hebben de minister van volkshuisvesting en ruimtelijke ordening verzocht de door b. en w. van Zierikzcc aan Albert Heijn afgegeven bouwvergunning tot het veranderen van een opslagruimte aan de Oudeweg (de voormalige grasdrogerij) in een verkoopruimte (770 vierkante meter) wegens strijd met de wet en/of het al gemeen belang ter vernietigig aan de Kroon voor te dragen. Albert Heijn wil in de voormalige drogerij een supermarkt te vestigen. Op 28 mei 1973 hadden G.S. b. en w. van Zierikzcc meegedeeld niet bereid te zijn verklaringen van geen bezwaar te verlenen zoals bedopld zijn in de artikelen 19 van de wet op de ruimtelijke ordening en 50 lid 8 van de woningwet (verlenen bouwver gunning niet in overeenstemmig met het geldende plan). Tijdens de z.g. burengohoor-proee- dure waren meerdere bezwaren in gekomen. G.S. besloot loen tot niet aan de vestiging van de supermarkt mee te werken, omdat zij van me ning waren, dat gelet op de grote be tekenis van deze bouwaanvraag en de daarmee samenhangende conse quenties de procedure tot herziening van 't geldende bestemmingsplan zou moeten worden gevolgd teneinde de beroepsrechten te kunnen waarbor gen van degenen, die bezwaren had den ingediend, tot in hoogste instan tie. Desalniettemin heeft de gemeente MAASTRICHT. 8-11. Volgens D. S. M. Staatsmijnen in Limburg zijn de Limburgse steenkolen uitge speeld. Ook een oliecrisis aldus DSM kan daar geen verandering in bren gen. Wel is het theoretisch mogelijk de kolenproduktic in Limburg voort te zetten, maar de hoeveelheid kolen zou geen rol van betekenis meer kunnen spelen in de totale energie voorziening in Nederland hoog zijn en zouden uitzonderlijk hoog zijn en bovendien zou het jaren duren voor dat een aflopende mijn weer zou kunnen gaan draaien. Cok zou hel praktisch onmogelijk zijn om een nieuwe mijnwerkersbe- vclking te vormen. Bij de Staats mijn Beatrix die om sociaal econo mische redenen nooit in gebruik is genomen zou het bereiken van een eerste produktie zeker drie jaar ver gen. Post mag pet thuis laten DEN HAAG. 8-11. Zowel het ge üniformeerde als het technisch per soneel van de PTT behoeft voortaan niet meer officieel verplicht een uni formpet of baret te dragen. Het ver vallen van de verplichting houdt tevens in, dat de petten ook niet meer automatisch bij het uniform zullen worden uitgereikt. Wie nog prys stelt op een PTT-hoofddeksel, dient er één aan te vragen. Zierikzee hierna Albert Heijn ver gunning verleend voor hel verande ren van een opslagruimte in een ver koopruimte, zoals gezegd, de voor malige grasdrogerij. G.S. zijn van mening, dat deze vergunning had moeten worden geweigerd wegens strijd met de woningwet, omdat deze niet zou voldoen aan de bepalingen van het geldende „plan in hoofd zaak", dat het gebied een agrarische bestemming geeft. De bezwaren van G.S. zijn van tweeërlei aard: wanneer de grasdro gerij als „landbouwtechnisch hulpbe- drijf" zou voldoen aan de eisen van het plan in hoofdzaak, zou de ver bouwing niet kunnen geschieden; zouden de overgangsbepalingen van toepassing zijn. dan nog zou dit niet kunnen, omdat deze bepalingen „een vergroting van de afwijking van het bestemmingsplan" niet toestaan. Het huidige gebouw beslaat thans een oppervlakte van circa 416 vierkante meter, terwijl er een hangar is - aan twee zijden open - van 354 vierkante meter.. De verbouwing zou resulteren in een supermarkt van circa 770 vierkante meter, bestaande uit een verkoopruimte, magazijn, koelcellen, kantine en toiletten. Verder wijzen GS erop, dat des tijds bij het burengehoor onder meer bezwaren zijn ingediend door 59 middenstanders en het Koninklijk verbond van ondernemers, waarin tc verwachten desastreuze gevolgen voor het winkelapparaat naar voren werden gebracht. GS hebben b. en w. \an Zierikzee er dan ook nadruk kelijk op gewezen, dat het eventueel te maken bestemmingsplan moet passen in de huidige en toekomstige maatschappelijke en economische ontwikkeling' van de gemeente. Het college acht het in strijd met het al gemeen belang, dat thans op deze zeer ingrijpende wijze op de proble matiek wordt vooruitgelopen. Voorts zijn GS van mening, dat de vesting van de supermarkt niet verantwoord is zolang niet de benodigde verkeers maatregelen zijn getroffen. DODELIJKE ONGELUKKEN ROTTERDAM. De politie in Rot- terdam heeft in de Nieuwe Maas het slcffelijk overschot gevonden \an de 42-jarige Duitse zeeman Gunther Singelhan uit Bonn. MAARHEEZE. Na 'n verkeersonge luk op de tweebaans rijksweg Weert- Eindhoven in Maarheeze is cle 56-ja- rige H. J.. Aarts uit het Brabantse Budcl in het ziekenhuis te Weert overleden. Het gebit van Pitcairn GLENDALE, California, li- li. Een bewoner van het ei land Pitcairn heeft zijn kunst gebit, dat hij anderhalf jaar geleden op de Stille Oceaan verloor, weer terug. De man, Ivan Christian, afstammeling van één van de muiters van de Bounty, verloor zijn tanden - en bijna ooizijn leven - bij een scheepsongeval in de buurt van hel eiland juni 1972. Volgens een radiobericht van de eilandbewoners, bijna alle 75 zijn directe afstamme lingen van de muiters van de Bounty - is het gebit gevon den door iemand die in dc branding stond te vissen. I-Iij bracht het naar Ivan, die con stateerde dat zijn kunstgebit nog goed bruikbaar was, hoe wel „wel een beetje versleten, alsof een haai het uitgepro beerd had en loen had. ge merkt dat hel niet paste". Advertentie (Advertentie) In Juchlledcr.met Plantage Crêpe Rubber Zolen,voor -ledcroen die zich jong voelt en de hêccéêla winter gezond en prettig wil lopenl Alleen echt met hetTinOCcJuO merkl. Havenplein 13 - Zierikzee Telefoon 2488 HEIIKINGEN. Het stille haventje van Herkingen, dat ter sprake kwam in het artikel over Goeree-Overflak- kee, opgenomen in een speciaal woensdagnummer dat deze week ver scheen. Ooit had dit haventje een verbinding met de Noorddijk te Dreischor. (Foto: Zierikzeesche Nieuwsbode) o&a* y\N° midden in de poststraat-zierikzee bnmm DEN HAAG, 7-11. De regering zal geen maatregelen nemen in de loon politieke sector. Het ministerie van sociale zaken heeft dit woensdag meegedeeld. De regering is tot dit standpunt gekomen gezien het pakket maatre gelen waarover maandag j.I. over eenstemming is bereikt in de Stich ting van de Arbeid en dat een dui delijke beperking van de nominale loon- en prijsontwikkeling ihield. Het kabinet heeft zich nog niet be raden over de konsekwenties van het afwijzen van de maandag bereik te voorlopige oereenstemming dooi de leden van het V.N.O. en de N.C.W. De huidige wetgeving zou zich voor het nemen van een loonmaatregel ook minder goed lenen, aldus de re gering. Slechts op een punt hebben de ver bondsraden wat gas teruggenomen. De methodiek voor de prijscompen satie uit 't maandag bereikte compro mis (inmiddels door de achterban van de werkgevers verworpen) werd overgenomen. Dat betekent dat een 'procentuele prijscompensatie voor inkomens tot f 35.000 volledig zal plaats vinden, voor inkomens van 35 tot 45 mille 0,75 pet; van 45 tot tot 60 mille een half pet. en voor inkoméns boven 60 mille een kwart pet. In het oorspronkelijke beleidsadvies was de formule respectievelijk volledige compensatie, een half pet., een kwart pet. en niets. UTRECHT, 9-11. De verbondsra den van NVV, NKV en CNV hebben donderdagavond na anderhalf uur gemeenschappelijk vergaderen in Utrecht besloten terug te keren naar het precies een week geleden geko zen uitgangspunt. Dat betekent dat aan dc achterban zal worden geadvi seerd akkoord te gaan met het toen vastgestelde centraal gecoördineerde arbeidsvoorwaarden beleid. TEL AVIV, 9-11. 'De Israëlische minister van buitenlandse zaken, Abba Eban, zal naar Washington gaan voor besprekingen tijdens het komende weekeinde over het be stand in het Midden-Oosten. Dit is donderdagavond in regeringskringen in Tel Aviv vernomen. PARIJS, 8-11. De vertegenwoor digende raad van Joodse instellingen in Frankrijk heeft de EEG-verkla ring oVer het midden-oosten donder dag bestempeld; als een „olie-Mün- chen, zwanger van consequenties". De ongenuanceerde opstelling van de negen achter het Arabische stand punt, zo verklaarde de raad, zou wel verre van te leiden tot een vredes conferentie tussen de oorlogvoeren den, aanleiding kunnen worden tot uitbreiding van het conflict en ac centuering Van de Sowjet-penetratie in het midden-oosten. Rode Kruis-conferentie in Teheran TEHERAN. 8-11. De Sjah van Per- y.ië heeft donderdag in Teheran de 22ste conferentie van het Internatio nale Rode Kruis geopend die zich onder meer bezighouden met grotere bescherming van oorlogsslachtoffers. Het zal gaan om de bescherming van burgers in oorlogstijd en te on derzoeken hoe het Rode Kruis als bemiddelaar tussen oorlogvoerende staten kan optreden. Volgens de aftredende voorzitter, de Britse lady Limerick, zal het Rode Kruis niet moeten proberen rechter tussen naties te spelen en moet de organisatie vrij blijven van alle poli tiek. DE MEERDERJARIG- HEIDSGRENS DEN HAAG. 8-11. Minister Van Agt (justitie) zal het vraagstuk van de verlaging van dc meerderjarig- heidsgrens van 21 tot 18 jaar in hel kabinet ter sprake brengen. In de Tweede Kamer zei hij donderdag avond dat dc wijziging op zich een simpele zaak is. maar dat de bijko mende voorzieningen vragen oproe pen. Te denken valt in hel bijzonder aan de toepassing van dc algemene bijstandswet en aan de vraag of de voorgenomen verlaging consequen ties heeft voor hel vraagstuk van dc studiefinanciering. liejaarden slibben Ie veel UTRECHT. 8-11. „Bij de bejaar den is sprake van een overmatig druggebruik dat niel wordt vervolgd maar dat eerder wordt gestimuleerd door het bestaande systeem". Dit verklaarde dr. J. M. A. Munnichs. voorzitter ven dc sociaal weten schappelijke sectie van de Neder landse vereniging voe r gerontologie, op een persconferentie ter gelegen heid vin het congres van dc vereni ging over „gezjnde ouderdom" vrij- d «s in Utrecht, ï~.i Murmchs, lede - aan de katho- REGENSBURG. Deze havenkraan in Kelheim aan de Donau is een reli kwie uil het verleden. De meer dan 150 jaar oude konstruktie herinnert aan de scheepvaartweg tussen Rijn en Donau, die al heel spoedig ontoe reikend bleek te zijn. Dichtbij de tol nu toe onbetekenende havenplaats en kraan een nieuwe waterweg: het Rijn-Main-Donau-kanaal, dal in 1981 gereed moet zijn. Het unaniem vastgestelde beleids advies zal nu in enkele honderden vakbondsvergaderingen met de leden worden besproken. Op 26 november wordt dc balans opgemaakt en zal het te volgen beleid definitief wor den vastgesteld. ROTTERDAM, 8-11. Algerijnse op varenden van de Italiaanse olietan ker „Concgliano" (20.000 ton) hebben donderdagavond verhinderd dat olie werd gelost in de Rotterdamse haven De olie was bestemd voor West- Duitsland. Het schip ligt afgemeerd bij het tankopslagbedrijf van Van Ommeren. Nieuwe Matex B.V. in het Botlekgebied. Het bedrijf was reeds begonnen de olie te lossen toen de Algerijnse op varenden hiertegen bezwaar maak ten. Zij beschouwden dit als een doorbreking van de olieboycot van hun land tegen Nederland. De olie was uit Algerije afkomstig. Thans wordt de reeds geloste olie in hel schip teruggepompt. DEN HAAG, 8-11. De werkloos heid in ons land is in oktober we derom iets verminderd. De dalende tendens zette reeds in september in. nadat sedert april van dit jaar een bijna onafgebroken lichte stijging was geweest. In oktober was het voor seizoen geerrigeerde cijfer van de geregi streerde arbeidsreserve (mannen en vrouwen) 121.000. dil was 1600 min der dan in september. De geregistreerde openstaande vraag, eveneens voor seizoen gecorri geerd. nam toe met 2600 tot 75.000. Dit heeft het ministerie van sociale zaken bekend gemaakt. DEN IIAAG, 8-11. Drs. R. Zylstra, Voorzitter van de Nederlandse Christelijke Boeren. Cn Tuinders- bond C.B.T.B. cn van dc Kon. Ncd. Zuivclbond F.N.Z., zou wel willen dat er, na de aklicgroepen die dc Angolakoffie en de Zuid-Afrikaanse Outspan-sinaasappels onder scfeot hebben genomen, nu ook eens een aktiegroep komt die zich gaat in spannen voor meer voedselhulp. Die akticgrccp zou z.i. uit de agrarische jeugd kunnen voortkomen. De heer Zijlstra uitte die wens in de Vergadering van het Landbouw schap in zijn hoedanigheden van be stuurslid van dat schap en van lid van de Landbouwcommissie Ontwik, kelingssamenwerking. Even later benoemden zijn mede-bestuursleden hem tot cvoorzitter van die commis sie, als opvolger van wijlen ir. C. Staf. Inbreker gekozen tot politie-agent TRAINER, Pennsylviana, 8-11. De inwoners van hel dorp Trainer, in de Amerikaanse staal Pennsylvania, hebben een inbreker tot politie agent gekozen. Hij kreeg 331 stem men, tegen 124 stemmen voor een andere kandidaat, een politieman, die een jaar geleden werd geschorst wegen insubordinatie en ongehoor zaamheid aan de reglementen. De nieuwe poliliefunktionaris, John Flannery, werd twee jaar gele den tot een gevangenisstraf van vier tot 23 maanden veroordeeld, wegens diefstal met braak. Hij heeft beroep aangetekend tegen dit vonnis. In Pennsylvania kan een tol gevange nisstraf veroordeelde burger niet in een openbare funktie worden geko zen, maar volgens Flanncry's advo caat kan zijn cliënt niet als veroor deeld worden beschouwd zolang er geen uitspraak in hoger beroep is ge daan. Advertentie hl in Een andere manier van sparen, met een leuke spaarwinst na 2, 41/2 of 6 jaar. Dc NMB Spaarwinstbiljetten zijn aan toonder; zij zijn te verkrijgen aan de kas van elk NMB kantoor. U stort Looptijd 873,44 2 jaar 4.367,20 2 jaar 714,70 4'/ü jaar 3.573,49 4</2 jaar 621,49 6 jaar ƒ3.107,44 6 jaar Rente U ontvangt 7 7 7% 7% °/o 8% 814 1.000,- 5.000,- ƒ1.000,- 5.000,- ƒ1.000,- 5.000- Vraag oen» Inlichtingen over deze nieuwe spaarmogelijkheid. NEDERLANDSCHE MIDDENSTANDSBANK

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1973 | | pagina 4