3 SOCIALE ZORC - MAATSCHAPPELIJK WERK - ZIERIKZEE STREEKNIEUWS OOSTERSCHELDE BAKERMAT SCHOL ZIERIKZEESCIIE NIEUWSBODE Vrijdag 9 november 1973 Nr. 21385 B. on w. over (le woonwagenproblematiek Z,o ging het in 1972. ZIERIKZEE, 8-11. Te Zierikzee is in het jaar 1973 de hoeveelheid aanvra gen om een uitkering ingevolge de algemene bijstandswet vrjj constant gebleven. Dit geldt eveneens voor de uitkeringen krachtens de wet werkloos heidsvoorzieningen en de rijksgroepsregeling werkloze werknemers. B. en w. delen een en ander mee in de aanbiedingsnota gemeentebe groting 1974. Het kollege merkt op dat bij de rijksgoepsregeling even wel een geringe stijging valt te kon stateren. Dit is een gevolg van de werkloosheid onder de zg. schoolver laters, waaronder worden verstaan de jongeren die niet onmiddellijk een arbeidsplaats knnnen verkrijgen. B. en w. menen dat er een leemte be staat tussen de opleiding voor be paalde beroepen en de beschikbare arbeidsplaatsen. Dit heeft tot gevolg dat een gediplomeerd kleuerleidster de funktie aanvaart van typiste- telefoniste of iets dergelijks teneinde te voorkomen geruime tijd werkloos te zijn. De commissie voor de behande ling van bezwaarschriften tegen de beslissingen van b. en w. om ver zoeken om uitkeringen ingevolge de algemene bijstandswet - in 1973 cloor de raad ingesteld - blijkt, zo wordt meegedeeld, een goede funktie te vervullen. De woonwagenbewoners Met betrekking tot de woonwagen bewoners delen b. en w. mee dat zich in 1973 geen calamiteiten hebben voorgedaan. ..Het geheel bleef be perkt tot de normale schermutselin gen, met als bijzonderheid het weg slepen van een woonwagen uit de gemeente wegens het onjuist stand plaats innemen", aldus het kollege. In de bijstandsverlening' aan woonwagenbewoners is geen veran dering gekomen. Per 15 oktober 1973 bedroeg het aantal aanvragen over 1973 151. B. en w. achten dit - gezien de moeilijkheden met deze bevol kingsgroep - een fors getal. In regionaal verband is tussen de uitvoerende ambtenaren een overleg ontstaan teneinde te komen tot een zo gelijk mogelijk uitvoering hetgeen reeds enige goede resultaten heeft opeleverd. Minder goed is het ge steld zgn. „koepelregeling", waarin steld met het beleid van de centrale overheid. In 1973 zal de sedert lang in het uitzicht gestelde zgn. „koepel- regleing". waarin het beleid van de aangewezen gemeenten in hoofdza ken is uitgewerkt naar verwachting eindelijk totstandkomen. B. en w. zijn weinig opgewekt over de houding van de centrale overheid ten opzichte van het tot standkomen van de woonwagen plaatsen. Er is thans een duidelijke tendens om te komen tot het inrich ten van kleine centra, Zierikzee deelnemend aan de organisatie voor Midden- en Noord-Zeeland - tracht in regionaal verband een op lossing te bewerkstelligen. Advertentie NUTSSPAARBANK uw ideale gezinsbank U bent welkom bij uw Nutsspaarbank GIRO met dagafschriften en betaalcheques BROUWERSHAVEN Markt, dondex-dags van 9.00 10.30 uur. BURGHSLUIS. De bunkers in (te haven van Burghsluis gaan verdwij nen, Door het aannemersbedrijf „Schouwen-Duiveland" zullen in to taal zes bunkers die in de omgeving van Burghsluis staan worden opge ruimd. Bij de Plompetoren te Kou- dekerke is inmiddels met deze werkzaamheden een aanvang ge maakt. (Foto: Zierikzeesche Nieuwsbode) Onaangenaam getroffen B. en w. zeggen onaangenaam ge troffen te zijn dat gesteld is dat voor Schouwen-Duiveland een. aantal standplaatsen van 20-25 voor de hand liggend zou zijn. De cijfers wijzen uit dat over de periode ja nuari 1969 tot en met juni 1973 ge middeld 9 fi 10 standplaatsen werden ingenomen en in de periode van 1971 tot en met juni 1973 gemiddeld 13. Beide cijfers worden dan nog on gunstig beinvloed door de piek van 1971. Het kollege is van mening dat de beperkte capaciteit va» het ambte lijk appar.'.al, werkgelegenheid e.d. genoegzaam bekend zijn en Vindt een aantal 20-25 buiten iedere pro portie. „W'U zullen ons hiertegen tot het uiterste verzetten", aldus b. en w. Naar de mening vanhet kollege is een aantal van 15 woonwagens het maximale vermogen voor Schou wen-Duiveland. „W menen dat verspreiding over enige centra daar- bü aanvaardbaar zou zijn". ZIERIKZEE Cursus „Pech Onderweg" De ANWB organiseert te Zierik zee een praktische cursus „Pech Onderweg", die wordt gehouden in de technische suhool aan 't Vrije. De cursus omvat vier lessen Van 2!-» uur. die in vier achtereenvolgende weken steeds op dezelfde avond worden gegeVOn. De eerste avond wordt gehouden op donderdag 29 november a.s. Bezoek confessionele frakfies In navolging van de „rode drie", brengen ook de confessionele frak- ties in de Prov. Staten een bezoek aan Schouwen-Duiveland en wel op woensdag 21 november a.s. Jeugdzorg De jongerensociëteit „Brogum" heeft bewezen levensvatbaar te zijn. Het bestuur van de soos wordt thans bijgestaan door een groep ou deren, terwijl binnenkort ook een gespecialiseerd jeugdwerker een taak op dit terrein zal krijgen. Alle bij dit werk betrokkenen pogen te- samen aan het jeugdwerk meer in houd te geven, een moeilijke taak, die echter waard is ondernomen te worden. Aldus delen b. en w. de raad mee in de nota van aanbieding gemeen tebegroting 1974. Voor de Stichting Jeugd Schouwen-Duiveland is on langs de stichtingsakte notarieel verleden. Op grond daarvan kan meer coördinatie op het terrein van de jeugdzorg worden aangebracht op Schouwen-Duiveland. B. en w. vin den dit ook voor Zierikzee een goede zaak. Volkskredietbank In 1972 zijn door de gemeentelijke Volkski-edietbank - werkzaam in het rayon Schouwen-Duiveland - 98 geldleningen verstrekt tot een totaal bedrag van f 145.562,Ultimo de cember 1972, aldus delen b. en w. mee in de aanbiedingsnota gemeen tebegroting, bedroeg het uitstaand saldo f 167.892,39. Aflossing op de le ningen verloopt bevredigend. Schoolkrant „Babbelaar" De herfst vormt het thema van de deze week weer verschenen (dikke) schoolkrant van de openbare basis school, de Theo Thijssenschool. In de „Babbelaar", ditmaal dus veel stuk jes en verhaaltjes over dit jaargetij de. Op de omslag een fraaie - met de hand ingekleurde - tekening en wat de inhoud betreft: onder andere het jaarverslag 1972-'73 van de ouder commissie. Het overgrote deel van deze „Bab belaar" bestaat echter uit dikwijls geïllustreerde - bijdragen van de leerlingen, zoals treffende ooggetui geverslagen van het bezoek van de koningin aan Zierikzee. En natuur lijk gedichtjes en verhaaltjes over de herfst, met afsluitend een interview met een oud-leerlinge, de „top tien", een praatje over het weer en een puzzelpagina. HAAMSTEDE Kerkbezoek op „autoloze zondag" Ten behoeve van kerkbezoek te Haamstede zal de R.T.M, op autolo ze zondagen cle volgende extra-ritten uitvoeren: HEEN Serooskerke V 9.22 Noordwelle-Kuyerd. weg V 9.25 Renesse-dorp V 9.27 Haamstede-Vliegveld V 9.34 Haamstede-station V 9.38 Haamstede-dorp A 9.39 TERUG Iiaamstede-dorp V 11.30 Haamstede-station A 11.31 Haamstede-Vliegveld A 11.35 Renesse-dorpA 11.42 Nocrdwelle-Kuyerd. weg A 11.44 SerooskerkeA 11.47 -HEEN Westerschouwen V 9.46 Burgh V 9.52 Haamstede-dorp A 9.53 Haamstede-station A 9.54 TERUG Haamstede-station V 11.15 Haamstede-dorp V 11,16 BurghA 11.17 Westerschouwen A 11.23 De autobussen stoppen bij de be staande autobushalten. De kosten van deze extra vervoersvoorziening worden door de gezamenlijke kerken gedragen. (Men gelieve deze dienstregeling uit te knippen en te bewaren Red.) Jaarvergadering Reddingsbrigade In het Groene Kruisgebouw te Haamstede zal maandag 12 novem ber de strandreddingsbrigade „Wes terschouwen" de jaarvergadering houden. Van de periodiek aftreden de bestuursleden stellen de heren R. van Zeventer en L. Ackema zich niet meer herkiesbaar. Door het bestuur zijn in deze vakatures kandidaat ge steld de heren J. de Jonge en H. J. Simons. De heer H. den Boer, ook periodiek aftredend, is wel herkies baar. Op, deze vergadering zullen ook een aantal dia's worden ver toond, waarbij de akliviteiten van het afgelopen seizoen in beeld zijn gebracht. RENESSE Bonte avond voor Plattelandsvrouwen Vrijdagavond 16 november organi seert de Nederlandse Bond van Plat telandsvrouwen afdeling Noordwelle en omstreken een „Bonte Avond" in het dorpshuis te Renesse. Een ca baretgroep uit Tholen, bestaande uit leden van de Nederlandse Bond van Plattelandsvrouwen, onder regie van mevr. M. J. Renes-V. Geer zal deze avond optreden. De groep treedt regelmatig met veel succes op met het programma „Hallo hier Tholen aan de lijn". Na afloop van het cabaretpro gramma volgt nog een gezellig sa men zijn. De muziek wordt verzorgd door Lou Bi-ondgeest. De avond is ook toegankelijk voor echtgenoten, familieleden, vrienden en kennissen van de leden. De toegang voor leden is gratis, introducees betalen f 2,50. Gymclub komt uit de startblokken Nadat de jeugdwerkgroep Renes- Advertentie Feestavond Hotel VAN OPPEN ZIERIKZEE se zich door middel van een stencil tot de ouders heeft gewend hebben zich voor do op te richten gymnas tiekclub 45 kinderen aangemeld. Dit was voldoende om de kosten te dek ken en van start te gaan. Woensdagmiddag 14 november kunnen de gymlustige kinderen voor het eerst in het dorpshuis van Re- nesse terecht. Van 3.30 tot 4.30 uur komen onder leiding van mevr. Lysen de kleintjes van 5 tot en met 7 aan de beurt. De heer Boerma heeft de leiding bij de groteren. Van 4.30 tot 5.30 uur de kinderen van 8 en 9 en van 5.30 tot 6.30 uur die van 10 tot en met 12. De kosten bedragen f 1,per les van 1 uur. Jeugdwerkgroep wil timmerclubje De jeugdwerkgroep zou graag af en toe, bijv. één keer in de maand, met de kinderen die er belangstelling Voor hebben wat aan timmerwerk en houtsnijwerk doen. Er is voldoende hout en er zijn ook een paar heren die zich bereid hebben verklaard er zaterdags wat tijd voor vrij te ma ken. Het grote probleem is nog het gereedschap. De jeugdwerkgroep is niet kapitaalkrachtig genoeg om naar een winkel te stappen om wat nodig is aan te schaffen. Ze willen daarom een verzoek richten tot de bevolking van Renesse om eens in de gereedscapkist te dui ken om te kijken of er niet wat over compleet gereedschap in ligt. Men sen die wat kunnen missen, kunnen hun gereedschap afgeven bij de fam. Tanis, Jan Willem Frisoweg 33 en de fam. Verberk, Mauritsweg 1 NOORDWELLE Diefstal op bouwterrein Bij de verbouwing aan het pand van de heer W. Lokker op de ring van het dorp werd docr de aanne mer deze week geconstateerd dat een betonmolen, twee zo goed als nieu we kruiwagens en een achttal ijze ren gegalvaniseerd constateils waren ontvreemd. De Rijkspolitie stelt naai de diefstal een onderzoek in. MIDDENSCHOUYVEN Burgerlijke Stand over september en oktober Geboren: 14 okt. Mark, z. v. A. A. Quist en C. T. Horst (Ellemeet); 26 okt. Leenderl Albert, z. v. W. A. Jon ker en M. Tuiten (Scharendijke). Gehuwd: 4 sep. Verwijs, Cornelis Willem. 22 j. (Zierikzee) en Louwer- se, Adriana Jannetje, 20 j. (Mid- denschouwen); 14 sep. Goetheer, Marinus, 24 j. (Goes) en Ringelberg, Lena, 21 j. (Middenschouwen); 14 sep. Van de Zande, Joost Willem, 22 j. (Westerschouwen) en Hanson, Cor nelia Wilhelmina, 21 j. (Midden- schouwen): 19 okt. Wandel, Johan nes Adriaan, 23 j. (Westerschouwen) en van der Maas. Cornelia Hendrika, 20 j. (Middenschouwen). Overleden: 26 sep. Van der Schel de. Guillaume, oud 85 j. (Midden schouwen). BRUINISSE dustrieterrein. Dit werk was nodig door de recentelijke toezeggingen van nieuwe vestigingen, de carosse- riefabriek Booy, de Visfilieerfabriek van GOMAVI en de vestigingen van de firma's Muller en Bolijn. De carosseriefabriek is uitgezet, de loods van de fix-ma Muller staat er al, terwijl één dezer dagen ook de vooi-bex*eidende werkzaamheden voor GOMAVI zullen beginnen. Het genoemde i'iolerings- en be- stratingswerk, annex de pompput, met installatie aan het begin vaxi het terrein werd door de fix-ma Meeuw- sen en Van Bragt goed uitgevoerd, tot tevx-edenheid van alle instanties die ex-bij betrokken wax-en. Het in- genieux-s bux-eau Witteveen en Bos te Deventer had de leiding bij de bouw. Twee doden door verstikking ROTTERDAM, 8-11. In een huis aan de Van Speijkstraat in Rotter dam zijn in de nacht van woensdag op donderdag twee Pox'tugese gast arbeiders door verstikking om hét leven gekomen. Nadat een buurman had gewaax*schuwd trof de politie de twee mannen levensloos aan op hun bed. De kamer was vei-zadigd van watex-damp, ontstaan door een lopende douche. Onvoldoende venti latie is volgens de politie de ooi-zaak van het drama. De slachtoffers zijn de 33-jarige L. N. Fonseca en de 23-jarige B. Do Rosax-io. KORTE BERICHTEN UIT HET BINNENLAND DEN HAAG. Het ministei'ie van cultuur, recreatie en maatschappe lijk werk heeft de Nedexdandse stichting voor statistieke opdracht gegeven een enquête te houden naar aanleiding vaxi de autoloze zondag 4 november. BUSSUM. De gemeentepolitie heeft de 61-iax-ige J. B. uit Bussum, kassier van een plaatselijk kantoor van de Amx-obank aangehouden en vrijdag voox-geleid voor de officier van justitie teAmsterdam, onder ver denking van vex-duistering ten na dele van een 77-jarige Naardense cliënte van de ban. UTRECHT. Een kleine delegatie van de drie vakcenti-ales NVV'. NKV en CNV) vertxekt maandag voor een 11-daagse reis naar Rus land. Het is een oriëntatiereis op uit nodiging van de Russische vakbe weging, die al vele jaren op het pro gramma stond, maar na de gebeur tenissen in Tsjechoslowakije werd uitgesteld. DODELIJKE ONGELUKKEN ROOSENDAAL. Donderdagoch tend omstreeks half acht zijn op de rijksweg 56 tussen Roosendaal en Etten-Leur twee pex-sonenauto's fi-ontaal op elkaar gebotst. Van de zeven inzittenden werd er één op slag gedood. De zes anderen werden ernstig gewond.- ZIERIKZEE. Op zaterdag 17 no vember komt Sint Nicolaas te Zie rikzee aan. Twee dagen tevoren is hij officieel in Nederland ge~arri- veerd. De foto geeft een beeld van de aankomst in 1972 bij het Luitje. (Foto: Ziex-ikzeesche Nieuwsbode) Twee doden op de weg ROOSENDAAL, 8-11. De frontale botsing tussen Roosendaal en Etten- Leur, donderdagochtend tussen twee auto's, heeft een tweede leven gekost Behalve de 44-jarige J. Koning uit Roosendaal, die op slag dood was, is later de 36-jai-ige F. Lommers uit Rosmalen in een ziekenhuis te Roo sendaal overleden. Hij zat in de au to waarop de wagen van het eerste slachtoffer is gebotst, die tijdens het inhalen is geslipt. Een gewonde uit Oss vex-keert nog in levensgevaax-, vier andere gewon den, onder wie twee Marokkanen, zijn zwaar gewond, doch buiten le vensgevaar. Voor 50 jaar NOORDGOUWE. Vrijdagmorgen 11. ontdekte de beiooner van hel tramstation alhier dat uit hel kabi net staande in de huiskamer een ijzeren kistje was ontvreemd. Ilel bevatte depositobewijzen van een aanzienlijk bedrag, een .spaarbank boekje, en enige stukken van mey of mindere waarde en f 240 aan bankpapier. ZONNEMAIRE. Verbetering iwn hel raadsverslag. De boomen bij de woning van de heer Van de P. en den predikant zullen dezen winter niet worden opgeruimd maar opge- snoeid. BRUINISSE. Alhier is beslag ge legd op een hoeveelheid aardappelen die men in oestervaten verpakt trachtte te verzenden. RENESSE. (Adv>.) Te Koop: Een in goede staat zijn de één paards Tree molen bij C. v. d. V. Smid Ouwer- kerk. ZIERIKZEE. De Vereeniging tot behoud van oude gebouwen te Zie rikzee is in onderhandeling voor de aankoop van den bekenden gothi- schen gevel, tegenover het raadhuis gelegen, zoo schrijft H.H. in de Tel de twee onderste verdiepingen van dit vroeg vijftiende-eeuwse bouw- iverk zijn van natuursteen, boven de vensteropeningen bestaan mooie traceeringen. OOSTERLAND. In de afgelopen week hield de Bond van Wagen- en Rijtuigmakers in Zeeland een druk bezochte vergadering te Middelburg. Deze vergadering was belegd met hel oog op de bestaansonhoudbaar- heid door tijdsomstandigheden en regeeringsmaatregelen veroorzaakt. DREISCHOR. (Adv.) Gevraagd Iemand die genegen is peeën te men nen en van de winter vee op te pas sen voor vast werk bij M. K. Drci- schor. ZIERIKZEE. (Adv.). Te Koop Aan geboden: Flink KinderloophokIJze ren Fietsstandaard. en Waschtafeltje. Adres B. D. M. Lier op tentoonstelling Op de volgende week in het RAI- geboLW te Amsterdam te houden in ternationale tentoonstelling op winch voor de visserij getoond waar onder ir.t-i r de bekende Maaskant vislier (elektrische pneumatische winch voor de visserij getoond een mee een groot deel van de Noordzee kotters om de Nooi-d en om de Zuid is uitgerust. De Maaskant elektrisch pneuma tische lier werd voor het eerst uit gebracht op de VISTO tentoonstel ling in Zierikzee een achttal jaren geleden. Momenteel heeft Maaskant BV een bestelling van 35 lieren in porte feuille. Oplevering bestraling en riolerigswerk Te Bruinisse had de oplevering plaats, van het uitgevoerde bestra tings- en rioleringswerk, op het in- Kijken wat tic vis doel ZIERIKZEE. 8-11. Reeds enkele jaren worden regel matig jonge tong en jonge seliol in de zeegaten in Zee- land nilgezet, teneinde na le gaan hoe de vis wegtrekt en terugkom!. Reeds in de loop van voorjaar en zomer blijkt de in Zeeland uitgezette schol naar zee te trekken. De Waddenzceschol. doet dat niet. Zij blijft bij voorkeur het gehele voorjaar en de zomer binnen de ei landen. De in Zeeland gemerkte schol zwemt uit en keert slechts voor een deel naar Zeeland terug. De rest ver spreidt zich in de Noordzee van Texel tot voor do Belgische kust en in het Kanaal, maar ook in dc buurt van Engeland. Van de uitgezette schol, wordt (ge zien dc terug ontvangen merken) on geveer 17 t. terug gevangen. Interessant is ook, dat de schol voor het grootste deel de Oost er- schelde als bakermat heeft, terwijl de jong geboren tongetjes in veel groter mate. de Weslerschelde als kinderkamer heeft.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1973 | | pagina 3