I HEM® Zierikzee l „DEUGDEN" NIEUWE PARKEERTERREIN AAN BADEN POWELLWEG PAST IN STRUKTUURPLAN BINNENSTAD ZIERIKZEE Maniak in Drenthe snijdt paardestaarten af Verontwaardiging in de Arabische landen CASAL 2v I AGENDA U slaagt zekers GOUD ZILVER UURWERKEN Deelnemer gratis koopdag RUBRIEK 2 Als de achtergrond niet zo in triest was, zou het bijna komisch zijn op te merken, hoe de oude waarden en deugden van zuinig heid en spaarzaamheid, weer uit de stoffige rommelkast van het verleden worden gehaald. Zuinig doen was een vergeten werkwoord maar het moet nu plotseling drif tig vervoegd, om het hoofd econo misch boven water te houden. Niemand zal daar een kwaad woord van zeggen, maar wel is op merkelijk dat niet eerder- ver voor een Nabije Oosten - oorlog en een olieboycot - deze dingen be tracht zijn om economische span ningen te vermijden e.q. te ver minderen en om in het kader van een strakke sanering gewoon een solidere economie te krijgen, die b.v. in staat is loon- en prijsstij gingen veerkrachtiger op te van gen. Maar dit alles is een voorbije wensdroom. Men zag en ziet even wel laakbare voorbeelden van pot verteren en hoe kan iemand ooit geloofd hebben dat het „normaar was? Dure verpakkingen, onnodi ge instellingen, bureaucratische poliepvorming en allerlei materiële verschijnselen in deze wegwerp cultuur. De eenling die krachtig dacht over recycling" (het weer in roulatie brengen van eens gebruik te grondstoffen) werd feitelijk niet au serieux genomen. Zo is ook altijd onduidelijk ge bleven dat het aardgas zo onmid dellijk moest worden geëxporteerd en cle steenkolenmijnen zo achter elkaar moesten v olgestort met ce ment. Er zijn zo veel knappe men sen; zij moeten toch wel voorvoeld hebben dat er een einde is aan de energie en dat evenwichtige ver deling logisch opsplitsen en har monische distributie zinnige din gen zijn. Iiecft men thans pas ont dekt dat een auto met een snelheid van SO a 100 km rijdend ten eerste veel veiliger is en tweedens een geweldige plas benzine spaart? Naar ons gevoelen kan het alge hele gebruik en verbruik tot 80 procent worden gereduceerd, zon der dat het publiek echt narigheid ondervindt. Er zijn voorbeelden van rijkswegen (ook in buitenland: (de koning Boudewijn-route b.v.), cÜe zo overvloedig verlicht zijn, dat het daglicht wordt geëvenaard. Waar dat voor nodig is met goede autolampen zal wel duister blijven ondanks het licht. Maar wat ook te denken van een maatschappij, waarin - alles bijeen geteld - miljoenen broden per jaar worden weggegooid, als ze - in het minst erge geval - niet als veevoedsel woiden gebruikt. Het sparen en zuinig zijn wordt tot deugd verheven. Het is laat en de motivatie is van een eng soort, maar mogelijk wordt uit het kwaad van de huidige moeilijkheden op deze wijze toch nog iets goeds geboren. Alles pleit voor een, wat ingeto gener cultuur en het is een goede zaak dat - althans een deel van de jeugd in het kader van een nieuw soort gerichte mededeelzaamheid en een verlangen naar wat primi tievere levensstaat, stappen op een goede weg heeft gezet. Overigens staan er ook kwalijke zaken te genover, maar in het algemeen blijkt toch de betovering van „steeds meer" doorbroken. Dat kan goed van pas komen, nu zui nig doen een „must" wordt. TEL AV1V. De Amerikaanse onder minister van buitenlandse zaken Jo seph Sisco (m.) wordt belegerd door journalisten bij het verlaten van de Amerikaanse ambassade in Tel Aviv, op weg naar premier Golda Meir, met wie hij afrondende be sprekingen hield. B. en w. over genomen Verkeersmaatregelen ZIERIKZEE, 9-11. liet nieuwe parkeerterrein aan de Baden Poweilweg houdt geen verhand met de instel ling van liet voetgangersgebied, doch het past in het struktuurplan voor de binnenstad, dat beoogt rond het centrum parkeerterreinen aan te leggen. Dit par keerterrein had evenwel aan de instelling van het voetgangersgebied mede dienstbaar kunnen worden gemaakt, wanneer het vóór het zomerseizoen klaar ?ou zijn geweest. Door ingediende bezwaren van om wonenden hij G.S. is het helaas niet gelukt dit par keerterrein vóór hel toeristenseizoen klaar te krijgen. Aldus delen b. en w. mee in de aanbiecjingsnota gemeentebegroting 1974. Het kollege schrijft de raad verder dat het momenteel zover is, dat hier parkeerruimte is gereali seerd voor 85 auto's. Het geprojekteerde parkeerterrein* Mosselboomgaard is op de lijst van uit te voeren werken voor de bestrij ding van de werkloosheid geplaatst. Het is niet bekend wanneer er toe stemming wordt gegeven om met de werkzaamheden hiervoor te begin nen. B. en w. herinneren verder nog eens de in 1973 genomen verkeers maatregelen. Gebleken is dat dc be volking - enkele uitzonderingen daargelaten - de loopstraten in de zomermaanden waardeert, terwijl een deel van de bevolking in de win termaanden een totale afsluiting niet nodig vindt. Een ander deel wil ook gedurende de winter de eenmaal in gestelde loopstraten handhaven. Na ingewonnen advies van de raad werd besloten de loopstratcn, met uitzondering van de Dam, open te stellen van 1 oktober t/m 3 april ter wijl in de periode van 1 mei t/m 30 september de normale tijden van openstelling gelden, d.w.z. vóór 10.00 uur en na 17.00 uur. In het algemeen - aldus b. en w. - kan worden gesteld dat het plan hoe wel dit enigszins moest worden bij gestuurd, in de zomermaanden heeft voldaan. Door het steeds toenemend bezoek van toeristen aan Zierikzee, die veelal per auto naar de stad ko men groeit de verkeersstroom sterk. Bij gehouden tellingen deze zomer werden op één dag alleen al in de binnenstad 1600 auto's geteld. „Dat hiervoor maatregelen dienen te wor den genomen spreekt vanzelf". Mogelijke oplossing B. en w. vervolgen: „Een oplossing om deze verkeersstroom op te van gen zou de aanleg van een parkeer terrein nabij de Westbrug zijn want het zal iedereen duidelijk zijn dat het onmogelijk is deze' toeristen- stroom via Weststraat cn Poststraat verder dc stad in te leiden. Er wordt dan ook gedacht om in de zomer maanden het toeristisch verkeer zo veel mogelijk buiten het centrum te houden door middel van het aanleg gen van parkeerterreinen, nabij de invalswegen naar het centrum en in de wintermaanden het verkeer de mogelijkheid tot parkeren te bieden op parkeerterreinen gelegen rond het centrum in de binnenstad. Hóewei deze parkeerterreinen na tuurlijk ook in de zomermaanden kunnen worden gebruikt zul de ca paciteit dan niet voldoende zijn. Een ander faeet vandc toegenomen verkeersstroom is dat het aansluit- punt Laan van St. Hilaire-Nieuvve Kooiweg mede door de uitbreiding van plan West, deze verkeersstroom sinds lang niet meer kan verwerken. Hierdoor is dit aansluitpunt totaal ontoereikend om het toegenomen verkeer van en naar het centrum op te vangen. Deze zaak is thans aan hangig by Ged. Staten. Dc verrui ming en aanpassing van dit aansluit punt is wel geplaatst op dc lyst van aanvullende werken t.b.v. de werk loosheidsbestrijding. Voor hel volgend seizoen zal dc, gehele problematiek m.b.t. het ver keer te Zierikzee nog eens terdege moeten worden bestudeerd om de toename van het verkeer zo goed mogelijk op te vangen en te begelei den. Een onderzoek zal worden inge steld in hoeverre de aanstelling van een parkeerwachter tot de mogelijk heden behoort. Dit teneinde het toe zicht op de naleving van ingestelde ge- en verboden te effektueren. Wel licht kan een dergelijke functionaris tevens met andere taken worden be last, waarbij b. en w. denken aan toezicht op milieuverontreiniging. HOOGEVEEN. 9-11. Paarden in Drenthe met mooie lange straaten dreigen het slachtoffer te worden van een maniak die zowel in Wijster Hooghalen als Borger heeft toegesla gen. Bij het afknippen van de paar denstaarten maakt hij waarschijnlijk gebruik van een vlijmscherp mes. De Rijkspolitie die de zaak onder zoekt staat tot nu toe voor een raad sel. Aanvankelijk dacht men nog aan baldadigheid. Maar nu het afhakken van paardestaarten zich enkele ma len heeft hei'haald houdt men er sterk rekening mee dat de man het doet om er financieel beter van te worden. Paardehaar ligt volgens insiders gunstig in de markt. Wat de man met het haar doet is nog een myste rie. Paardehaar wordt onder andere gebruikt voor versteviging van re vers aan jassen en ook maakt men er wel scheerkwasten van. ZWOLLE. Er is een ware run ont staan op de abortuskliniek in Zwolle sinds vorige week in een Westduits weekblad een artikel verscheen over de legale abortering in Nederlandse klinieken. Advertentie kSOrcgcsa naast 's Gravensteen Havenplein 1 Zierikzee Tel. (01110) 2443 WA T UQT VI BI UT Verwachting tot zaterdagavond: Veel bewolking Veel bewolking met plaatselijk regen of motregen; matige tot krachtige aan de kust af en toe harde wind uit west tot zuidwest; minimumtem peraturen rond 9 graden, maxima omstreeks 12 graden. Voor zondag: Aantal uren zon: 0 tot 4. Min.-temperaturen: van ongeveer normaal tot 4 graden boven nor maal. Max.-lemperaturen: omstreeks nor maal. Kans op een droge periode van min stens 12 uur: 80 procent. Kans op een geheel droog etmaal: 50 procent. ZON- EN MAANSTANDEN 10 nov. Zon op 7.51, onder 16.57. Maan op 16.29, onder 7.49. 11 nov. Zon op 7.52, onder 16.55. Maan op 17.13, onder 9.10. 12 nov. Zon op 7.54, onder 16.54. Maan op 18.10, onder 10.23. Volle maan: 10 nov. (15.27). HOOG- EN LAAGWATER ZIERIKZEE: De schade voor de boeren kan soms zeer aanzienlijk zijn, vooral wanneer hot om staarten gaat van rij- of van tuigpaarden. LAATSTE NIEUWS BEIROET, 9-11. Het akkoord tus sen president Sadat van Egypte en de Amerikaanse minister van bui tenlandse zaken Kissinger en het herstel van de diplomatieke betrek kingen tussen Egypte en de Verenig de Staten hebben verontwaardiging gewekt in alle Arabische landen, die in de oorlog tegen Israël al hun hulpbronnen ter beschikking van Egypte hebben gesteld, zo verneemt het Libanese blad ,,'lOriënt Le Jour" uit Arabische diplomatieke bron in de Libanese hoofdstad. Egypte had het besluit de banden met de V.S. te herstellen eenzijdig genomen en geen vooroverleg ge pleegd met Irak, Syrië, Algerië en Zuid-Yemen. Volgens het Libanese blad steeg bij genoemde landen de verbittering ten top toen zij op de hoogte werden gesteld van het compromis ten be hoeve van het omsingelde derde Egyptische legerkorps. „Het ging niet meer om een terugkeer naar de linies van 22 oktober, maar eenvoudig om een corridor ter bevoorrading van het derde Egyptische legerkorps", aldus 'lOriënt. Haagse prostituee gewurgd DEN HAAG, 9-11. De 30-jarige prostituee Grietje Meijer-Veenstra is vrijdagmorgen om kwart over vier dood in haar kamertje aan de Rose- marijnstraat in Den Haag gevonden. Aangenomen wordt dat zij is ge wurgd. Van de dader ontbreekt elk spoor. Het lijk werd gevondendoor de 32-jarige echtgenoot van Grietje. Het echtpaar, dat drie kinderen had van drie. vier en zes jaar, woonde aan de Paviljoensgracht, vlak bij het bordeeltje waar Grietje een kamertje had. Gewoonlijk kwam de vrouw om twee uur 's nachts thuis. Haar echt genoot was om vier uur vrijdagmor gen wakker geworden, zag dat zijn vrouw er nog niet was en ging naai de Rosemai'ijnstraat. Hij forceerde de deur en vond Grietje naakt op de vloer van haar kamertje. Man «lie vermoedelijk echtgenote doodschoot overleden POORTVLIET, 9-11. In hel zie- kenhuis „De Licvcnsbcrg" in Bergen cp Zoem is vannacht (donderdag op vrijdag) de 62-jarige J. II. uit Poort vliet overleden, die - naar dc rijks politic op Tholen vermoedt - don derdag zyn 4.9-jarigc vrouw met een jachtgeweer liccft doodgeschoten. Dc man was met een messteek in dc buik in hel ziekenhuis opgenomen. Hel overlijden van dc man heeft het cr voor dc rijkspolitie Tholen niet gemakkelijker op gemaakt om dc juiste toedracht van het drama in de polder in Poortvliet vast te stellen. Vooralsnog neemt de politic aan dat er sprake is van een echte lijk drama, omdat niet is gebleken dat er andere personen in het spel zijn. De rijkspolitic houdt nog een on derzoek in de omgeving. Door sectie zal de doodsoorzaak van dc vrouw vandaag (vrijdag) nog worden vast gesteld Aan dc hand van stille ge tuigen hoopt men dan alsnog tot een reconstructie van het gebeurde te kunnen komen. Hoogwater 2.38 14.55 3.19 15.40 4.03 16.21 Springtij: 12 nov. 10 nov. 11 nov. 12 nov. Laagwater 8.09 20.29 8.46 21.07 9.28 21.48 HET WEEKOVERZICHT DE BILT, 9-11. Het KNMI deelt mede: Tussen een krachtig gebied van hoge luchtdruk bij dc Azoren en een depressie boven Noorwegen staat al enkele dagen een krachtige weste lijke stroming. Met deze stroming trekken occaanstoringen snel over de Britse eilanden naar het oosten. Hierdoor heeft het weer in onze streken een onbestendig karakter met veel wind en af cn toe regen. Zo'n storing trekt het komende et maal over Midden-Engeland en de Noordzee naar de Oostzee en kan vooral in het noorden van het land tijdelijk regen brengen. Daar de aangevoerde lucht van de oceanische oorsprong is zijn de temperaturen iets boven normaal met waarden van ongeveer 13 graden overdag en rond 10 graden in de nacht. Advertentie jjiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii Leuke bromfiets v.a. 1049,- 5 Miiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiimiiiiiiim WEEKEINDE- ARTSENDIENST Zaterdag 10 en zondag 11 november Dokter W. Bontkes, Zierikzee, tel, (01110)2280, neemt waar voor dokter v. d. Waarden en dok ter Van Geer. Dc weekcindcdicnst voor Zierikzee c.o. gaat in op vrijdagmiddag om 18.00 uur en duurt tot maandagmor gen 8.00 uur. Dokter G. A. M. Stcngcr, Haamstede tel. (01115)-1861neemt waar voor dokter Bruel en dokter Simons. Spreekuren zaterdag, zondag: 11.30-12.00 uur en 16.30-17.00 uur. Dokter J. N. T. de Bruin, Bruinisse, tel. (01113) 1280. neemt waar voor dokter Speelman. De artsendienst OOSTERLAND BRUINISSE gaat i" op vrijdagavond 19.00 tiur. Deleter Richard. Nieuwcrkerk, tele foon (01114) 1810. neemt waar voor dokter Vleugels Schutter en dokter Visser. Mevr. zuster Van Oosterom, Zierik zee. (cl. (01110) 2930, heeft dienst te Zierikzee Zuster !M. Kunst-Visser. Scharendyke tel (01117)-280. neeml waai voor geheel Schouwen DIEREN \RTK Dierenarts S. Bergsma. Zierikzee «el lOX t 'flj-?iRn hooft rffom' voor Schouwen-Duivclnnd. MIDDELBURG Het gewestelijk bestuur van de PvdA in Zeeland vindt een tweede kerncentrale bfj Borsselc niet nodig voor de provin ciale elektriciteitsvoorziening. Dit zegt het bestuur in een verklaring naar aanleiding van re»» prolc«.(de monstratie van politieke partijen z« (erclag in Middelburg tegen de vesti ging van een tweede kerncentrale. Vrijdag 9 november Zierikzee Balie, 10.00-19.00 uur, verlichfcings- controlestation ANWB. 7.30 uur, jubileum afd. Schouwen Platielandsvrouwenbond. Bruinissc Dorpshuis; 19.30 uur; schaak-simul- taan-avond T.O.G. Zaterdag 10 november Zierikzee Concertzaal; 20.00 uur; Z. Toneel Globe; (De ingebeelde zieke, Z.V.U.). Balie, 09.00-14.00 uur, verlichtings- controlestation ANWB. Maandag 12 november Zierikzee Jan Wouter van den Doelschool, 19.30-22.00 uur voorlichtingsavond methoden, leer- en hulpmiddelen. Haamstede Groene Kruisgebouw, 20.00 uur, ver gadering strandi-eddingsbrigade „Westerschouwen". Dreischor Plaatsenhuis; 19.30 uur vergadering gemeenteraad Brouwershaven. Dinsdag 13 november Zierikzee R.K.-centrum, verkoopdag handwer ken U.V.V. Johan Louis de Jongeschool, 19.30- 22.00 uur voorlichtingsavond metho den, leer- en hulpmiddelen. Haamstede Geref. kerk; 20.00 uur; afd. W Schou wen Ver. van Huisvrouwen. Goes Prins va nOranje; 10.15 uur; jaar vergadering Vrouwenkontakt PvdA Zeeland. Woensdag 14 november Zierikzee Hervormd Verenigingsgebouw; 14.30 uur; bejaardenmiddag N.C.V.B. 20.30 uur in het Ned. Herv. Vereni gingsgebouw. vergadering Chr. Plat ielandsvrouwenbond, afd. Schouwen. Hotel van Oppen; 20.00 uur; ouder avond R.K.-schoIen. Johan Louis de Jongeschool, 19.30- 22.00 uur voorlichtingsavond metho den, leer- en hulpmiddelen. Donderdag 15 november Zierikzee Herv. Verenigingsgebouw, 20.00 uur „Wees een Zegen". Vrijdag 16 november Zierikzee Aula RSG Prof. Zeeman; 20.00 uur; filmavond Ziejook. 's Landskamer, 14.00 uur, vergade ring Waterschap Schouwen-Duive- land. Burgh-Haamstede Camping Duinrand, recreatiezaal, vogelshow „De Schouwse Zanger". Renesse Dorpshuis, afd. Noordwelle e.o. Plat telandsvrouwenbond. Kort geleden was de koningin in Zierikzee met de Italiaanse president en diens echtgenote. Het is de jeugd kennelijk niet ontgaan, want de in drukken van dit bezoek op het jeug dig gemoed zijn uitgekristalliseerd in een schoolkranten-rubriek, met als hoofd kort en krachtig: Koninklijk bezoek. Margot schrijft: „Ik heb twee he likoters ook gezien en haar man ook". Zij wilde het hoog bezoek nog eens zien en - schrijft zij - toen was ik aan de grogtweg gaan staan, maar ze kwam maar nietToen ze niet kwam, brandde mijn moeder de aardappels aan en de hond had in huis geplast". Paul heeft ook zo zijn bijzondere- dag-ervaringen: „De helikopter ging landen bij het voetbalweitje. Ik heb de konijn een hand gegeeven. Ik heb vier hélikopters gezien en toen ging de kinigin weg". Marco ligt wat overhoop met de identifikatie van de zuidelijke gas ten: „Ik heb de helikopters niet zien landen. Er was een „man uit Italië; de andere uit Holland cn toen ging de koningin weg. Dat was leuk ge weest" Dat was dan de .kinigin". Riannc heeft heel andere ervaringen. Ze was met dc herfstvakantie in de bossen van Ermrfo en beschrijft de terug reis- Vrijdag gingen we naar huis. Onderweg ping het slof los. Toen hehbcv we de hondenriem er aan ge daan. En mijn nicht Carlo trok er aan. Dat moest, anders ging de deur open. We waren allemaal blij. dat we in Zierikzee waren. Men kan hel zich voorstellen. Ik wil nog wel eens een ooggetuige verslag van nicht Carlo. Wat opheldering in een duistere zaak is nooit weg. Els mort wel het jtad van de poë zie op- „Een vrouw liep op het hert- slip prul. dr bladeren vielen, blad na blad Hnei hnei. bloosde dr u'ind. Hij -oi>n dr herfst ir. mijn vrind". Dan nlii''f de prille dichteres uit. met dr- -r kostelijke slotzinnen: „Dc vrouw ginn steeds harder lopen, de wind "■"s "nlgcns haar bezopen. Der siga ret gina zelfs uit. En ze zag bijna geen fluit!" r*nf»r ondergaat de herfst op haar man'er: ..En het regent heel vaak in 'ie herfst. En soms schijnt de zon. Maar nu loopt er "en jongen in de stormpn daar wordt je ziek van" Nn rnag de jongen weer naar -r-hnnl En dal is erg leuk lie. vind je itui ook?" Ja. Cati/ dat vinden we ent jou vinden we ook leuk rn al die anderen. SCHIE R EI LAN DM AN l

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1973 | | pagina 2