Sparen is goed. Maar't kan béter. Bij de ABN. Algemene Bank Nederland Nixon steeds meer in 't nauw unox <^De verdwenen verlooide BLIK DOOR HET WERELD Gratis kopstukbij 208 voor 199 v-gg)-' Fietsen vliegen fabriek uit Aktie voor behoud, van knotwilgen Een echte bank, óók om te sparen. ZILiRIIvZEESCHE NIEUWSBODE Donderdag 8 november 11)73 Nr. 21381 7 Advertentie De continuing story van Waterga te is een beetje uit de aandacht ge raakt bij de Europeanen die zorgen dichter bij huis kregen. Dat gebeur de dan net op een moment dat de verwikkelingen hoe langer hoe fan tastischer werden - de Washingtonse werkelijkheid biedt meer dan een romanschrijver kon verzinnen. De grootste schok was wel de nuchtere mededeling van het Witte Huis dat van de negen geluidsban den waarover nu al geruime tijd ge procedeerd wordt, juist de allerbe langrijkste helemaal niet bestaat. Het is de bandopname die de kern van de zaak raakt: het gesprek met Nixon waarin diens assistent John Dean gekomplimenteerd werd over zijti voortreffelijk werk bij het in de doofpot stoppen van de Watergate- zaak. Het is die bewering die tot dusver de kern uitmaakt van de be schuldiging dat de president meer geweten heeft dan hij zelf beweert. Nu, bij de opname van dit gesprek weigerde de apparatuur die een vol gende recorder inschakelt als op de eerste de spoel vol is. Een manke ment dat daarvoor en daarna niet meer is voorgevallen, aldus een ge tuige die ijlings werd gehoord. Wel kon de man vertellen dat tal van banden door een heer van het Witte Huis waren meegenomen - of ze ook teruggebracht waren, kon hij uit zijn aantekeningen niet altijd opmaken. Goed, daarover is dus al die tijd door Nixon principieel geharreward en in al die tijd is niet ontdekt dat het kardinale gespreksdeel per onge luk niet op de band was gekomen. Het is natuurlijk mogelijk, want het toeval wil raar tewerk gaan. Maar het is net een beetje teveel gevraagd van de Amerikanen om dit nu nog te geloven: de president komt pas tot de voor hem gunstige ontdekking van de opneemfout als hij uiteinde lijk de banden toch aan de rechter Sirca ter beschikking stelt na de dag tevoren nog even de speciale onder zoeker Cox ontslagen te hebben om dat die het streven om de banden te verwerven niet op wil geven. Advertentie keurpak rookworst 250 gram van DIEREN, 7-11. Gazelle in Dieren, een van de grootste rijwielfabrieken in het land, kan de verkoop van fietsen nauwelijks baas Sinds de olieboycot is de vraag dermate ge stegen dat het bedrijf reeds door zijn voorraden heen is. Gazelle heeft vorige week ruim duizend fietsen meer verkocht dan normaal in deze tijd. Volgens directeur W. Breukink stijgt ook de verkoop van bromfiet sen, zij het minder sterk dan van de fiets. Het bedrijf heeft dringend be hoefte aan meer personeel (30 tot 35 man), maar dat is volgens de be drijfsdirectie moeilijk te krijgen. Men denkt nu aan het aanstellen van buitenlandse werknemers. Meineed Trouwens, de twijfel groeit of Cox wel in verband met Watergate is ontslagen. Hij liet zich ontvallen dat Richard Kleindienst - eens minister van justitie - hem had bekend dat de president persoonlijk hem had gelast niet in beroep te gaan in een geding tegen het befaamde konsern ITT. Dit betekent in de eerste plaats al dat ook deze Kleindienst meineed heeft gepleegd toen hij een senaatskom missie vertelde dat er nooit druk op hem was uitgeoefend om de zaak te gen ITT te staken. De zaak werd buiten het gerecht om „geregeld" en voor ITT was dit niet onvoordelig: in plaats van een aantal bedrijven te moeten afstoten kon het een winst gevend verzekeringsbedrijf houden en behoefde het alleen een verlies gevend kantinebedrijf te verkopen. Wie denkt hierbij nietaan het vriendelijk aanbod van ITT om een half miljoen dollar te fourneren om de Republikeinse konventie waarop Nixon tot presidentschapskandidaat werd uitgeroepen keurig te organi seren'Cox hield zich ook bezig met Nixons vriend Rebozo, een man die hem zo aardig hielp bij het verwer ven van landgoederen. Deze Rebozo is niet een bankier in Florida, hij is er „de" bankier. Dieptepunt Anderen, die een licentie aanvroe gen om in het gebied een bankfiliaal te openen, kregen nul op het rekest. En zo zijn er meer zaken die naar korruptie rieken, waarmee de naam van Nixon in verband wordt ge bracht. Het verwijderen van Cox zou weieens zeer nodig zijn geweest, niet zozeer in verband met Watergate, maar in verband met zaken die Nixon konden onthullen als net zo'n korrupt mannetje als Agnew al bleek. Het resultaat? In een Gallupopi- niepeiling haalde Nixon - die vorig jaar een lawine-achtige overwinning vierde - nog minder dan Truman op het dieptepunt van zijn karrière. Dat mag van weinig belang geacht wor den, maar dan is het niet ondienstig even terug te denken aan wat Henry Kissinger zei ten tijde van het grote Amerikaanse troepenalarm in de krisis van het Nabije Oosten: „Men moet niet denken dat een zo lang durende krisis om het leiderschap in de VS helemaal geen effekt heeft op de buitenlandse politiek". Een be schaafde manier om te zeggen dat de Russen wel gek waren als ze niet uitbuiten zouden dat Nixon aan ge zag verliest. En de krisis waarvan Kissinger zo mismoedig repte dreigt alleen maar erger te worden. Horeca-bedrijven somber over toekomst DEN HAAG, 7-11. Het Bedrijf- schap Horeca heeft onder zijn leden een enquête gehouden om te kunnen becijferen hoe groot de gevolgen van de autoloze zondag zijn voor de horeca bedrijven. De eerste indruk, die - naar het bedrijfschap meent - wel niet veel zal veranderen, is dat de autoloze zondag voor het meren deel van de bedrijven een enorme klap is. Omzetdalingen van 60 pro cent zijn „gewoon", maar er zijn ook veel restaurants en café's, door hun ligging „buiten" zonder auto minder goed bereikbaar, die hun omzet zon dag jl. tot vrijwel het nulpunt zagen dalen. WIJK BIJ DUURSTEDE, 7-11. Ongeveer 40 „milieubeschermers", onder wie biologiestudenten van de Rijksuniversiteit te Utrecht, willen zaterdag 10 november in Wijk bij Duurstede de operatie „knotwilgen" uitvoeren. Zij willen proberen om een rij van ongeveer 200 knotwilgen langs de Rijndijk tussen Amerongen en Wijk bij Duurstede te redden door de bomen te knotten. De holle stammen kunnen de zware takken nauwelijks meer dragen, zodat er hoognodig iet moet gebeuren om de ze wilgen van de ondergang te red den. Er zijn drie redenen: Ten eerste: er zijn bij de ABN veel verschillende spaarvormen,met oplopende rentepercentages, zodat u precies dat kunt kiezen, wat u past. Bijvoorbeeld: spaarboekje of spaarrekening, rente 4%%. Maar ook: spaardeposito's, met een opzegtermijn van 3 tot 24 maanden, waarbij de rente varieert van 5% tot 7%. Ten tweede: als u toch spaart bij de ABN, kunt u meteen gebruik maken van al die andere ABN-diensten: van een lening-op-maat tot een zonnige vakantiereis. Ten derde: als u nu een spaarrekening opent, met een eerste inleg van tenminste f 10,-, doet de ABN er f 5,- bijEn - dat is eigenlijk nog een vierde reden-als its' u het leuk vindt, ;f krijgtuvande W A ABN een grappig spaarvarken cadeau. Klandestiene pep-fabriek AMSTERDAM, 7-1. De Amster damse recherche heeft met de ont dekking van een clandestien amphe- taminefabriekje in Amsterdam- Noord een eind gemaakt aan een be langrijke lijn voor de illegale invoer van pepmiddelen in Zweden. De produktie-installatie werd aange troffen in een schuur behorende bij een fabriekje van plastic artikelen op de Grasweg. Er werden grond stoffen ter waarde van f 11.000,in beslag genomen, voldoende voor de vervaardiging van ca. 100 kg amphe tamine. KORTE BERICHTEN UIT HET BINNENLAND DEN HAAG. Minister Van der Stoel zal vandaag (donderdag) gedu rende zijn eerste werkbezoek aan Parijs, een onderhoud hebben met de Franse president Georges Pompi dou, aldus heeft het ministerie van buitenlandse zaken dinsdag in Den Haag meegedeeld. FINSTERWOLDE. De tweejarige Cornelis van Wieringen is tijdens een onbewaakt ogenblik in de gracht voor zijn ouderlijk huis in Finster- wolde gevallen en verdronken. AMSTERDAM. De 45-jarige J. Klein uit Amsterdam is in de Jan van Galenstraat in zijn woonplaats bij een verkeersongeluk om het le ven gekomen. De man botste tijdens een hevige regenbui met zijn brom fiets tegen een rechts van de weg geparkeerde vrachtauto. ROTTERDAM. Volgens de voorzit ter van de Rotterdamse Kamer van Koophandel mag de olieboycot er niet toe leiden dat in Nederland pes simisme over de toekomst van onze economie de overhand krijgt. IJMUIDEN. Op de Noordzee is in ruw weer he tvan vissersschip omge bouwde zendschip „Condor" van haar ankers geslagen. Het schip drijft richting Zandvoort. CASTRICUM. Het lot van een schip: de „Wan Chun" ïs na precies 51 weken op het strand te hebben gelegen in nog benarder omstandig heden gekomen. Het schip is over bakboord omgevallen. Berger El frink uit Haarlem blijft evenwel bij zijn pogingen het schip weer in zijn element te krijgen. v$9 -Xhr m ':f: .-V -V ;V -V- '-■■■ftki -V -a' DEVENTER De directie van een grafische industrie in Bedemsvaart (Van den Berg en Slothouber bv) met een personeelsbestand van 45 man, heeft het personeel voorgesteld om liet prive-autovervoer van en naar de zaak tot een minimum te be perken. Dit in verband met de Ara bische olie-boycot. FRANEKER. In het Friese dorp Tzummarum (gemeente Bari-adeel) heeft de Rijkspolitie in samenwer king met de recherche drie uit West- Duitsland afkomstige mannen aan gehouden, die zondag een week gele den hebben deelgenomen aan de overval op de Franeker kruidenier De Boer. ALMELO. Het gemeentebestuur van het Overijsselse Den Ham heeft besloten om minder elektriciteit te gaan gebruiken voor de straatver lichting. Er is enige verandering aangebracht in de tijden die gelden voor het ontsteken van de straat verlichting. NAARDEN. De 31-jarige Hendrik Bos uit Naarden, jeugdleider in het jeugdcentrum Het Kompas in Bus- sum, is om het leven gekomen, toen hij met zijn auto op de overweg tus sen de Koningin Wilhelminalaan en de Cort van der Lindenlaan in Naarden door een trein werd over reden. ROTTERDAM. Rotterdam, zo blijkt uit de cijfers van de begroting voor het komende jaar, zal in 1974 voor het eerst meer dan een miljard gulden uitgeven. Zoals reeds eerder gemeld komt de gemeente tot een sluitende begroting door het aanbod van het rijk, die in de financiële noodsituatie van de grote steden te gemoet wil komen. DEN HAAG. De voorzitter van het Nederlandse Rode Kruis, jhr. G. Kraijenhoff, is in de Perzische hoofdstad Teheran gekozen tot een van de vice-presidenten van de Liga van Rode Kruis, Rode Halve Maan- en Rode Leeuw en Zonverenigingen. Advertentie HOOGEVEEN. De 35-jarige Turk se arbeider O. Omer uit Beilen is bij een verkeersongeluk in het Drentse Pesse (gemeente Ruinen) op weg naar zijn werk bij een verkeersonge luk omgekomen. De man botste met zijn auto tegen een haaks en onver licht op de weg staande truck met oplegger. ROTTERDAM. De huidige oliesi tuatie maakt de invoering van de wet selectieve investeringsregeling hoogst ongewenst. Dit geldt in het bijzonder voor het Rijnmondgebied, waar de olieboycot het hardst en het meest direct aankomt. De Rotter damse Kamer van Koophandel heeft dat geschreven in een brief aan de minister van economische zaken. DEN HAAG. In de eerste negen maanden van dit jaar werd in totaal voor de bouw van 80.890 woningen subsidie toegezegd. Dat is 76 procent van het aantal van 106.250 woningen waarvoor in 1973 subsidie kan wor den verleend, aldus een mededeling van het ministerie van volkshuis vesting en ruimtelijk ordening. DEN HAAG. Mr. W. J. Geertsema is benoemd tot commissaris van de koningin in Gelderland. Dit heeft het ministerie van binnenlandse zaken dinsdag meegedeeld. De benoeming gaat in op 16 november. Hij is de opvolger van mr. H. W. Bloemers, die sinds 1957 commissaris was. DEN HAAG. Minister van Agt ziet geen reden om alarm te slaan over de ontwikkeling van de crimi naliteit in ons land. De bewindsman van justitie zei dit dinsdagavond in de tweede kamer tijdens de begro tingsbehandeling van binnen landse zaken, waar met name de fracties van DS '70 en de VVD de alarmklok hadden geluid. FEUILLETON DOOR GRÉ DE BOER 15 Als hij zijn advokaat waarschuwt, is hij binnen een etmaal weer op vrije voeten. Ik wil geen blunder maken; dat kan in deze zaak niet." Brandt belast zich met deze taak. Via het stadhuis verneemt hij naam en adres van Grilders gewezen vrouw. Ze woont in een dorpje, zo'n zestig kilometer van de stad. En is inmiddels hertrouwd. Brandt stapt in zijn wagen en rijdt naar het dorp. Daar heeft hij een klein uurtje werk. De laan en het hui-nummer van de betrokkene zijn spoedig gevonden. Als Brandt langzaam langs de wo ning rijdt, kan hij zien, dat hel gezin aan de avondmaaltijd zit. Er hangen slechts valletjes voor de brede ramen Gelijk realiseert hij zich, dat het al enkele uren geleden is, dat hij voor het laatst heeft gegeten, dus zoekt hij een restaurant, parkeert zijn wa gen en gaat naar binnen. Daar be stelt hij een diner en laat het zich goed smaken. Dat moet de baas maar betalen; tenslotte is hij in dienst en het gaat beter van een stad als van een dorp. Zorgvuldig vouwt hij de nota op en bergt die weg in zijn por tefeuille. Na het eten steekt hij nog een sigaret op en drinkt, een kop kof fie. Het is bij zevenen, als hij zijn wagen voor de woning plaatst, het pad oploopt en aanbelt. Een forse, flink-gebouwde man opent de deur en kijkt de man op de stoep wantrouwend aan. ..En?" Brandt toont zijn kaart. „Recher che," zegt hij kort. „Ik heb een paar vragen te stellen aan uw vrouw, als dat kan." De man trekt zijn wenkbrauwen verder op. „Wat heeft ze uitge spookt?" „Niets, voor zover ik weet. Het houdt verband met haar eerste man" „Heeft hij dan wat op zijn kerf stok?" „Misschien, misschien niet, me neer," antwoordt de politieman rus tig. De man is blijkbaar nog altijd niet van plan de bezoeker binnen te la ten. „Is dat persé nodig? Mijn vrouw wordt niet graag herinnerd aan die kerel." „Dat kan ik me voorstellen. Het is evenwel van groot belang." „Nou., komt u dan maar verder. Ik zal haar voorbereiden. Hang uw jas maar aan de kapstok." Even later heeft Brandt de hand van een volslanke brunette gedrukt. Ze maakt zwijgend een uitnodigde beweging om te gaan zitten. Hij monstert haar enkele ogenblikken en schat de vrouw op een jaar of dertig. Ze heeft een uitstekend fi guur, misschien van boven iets te zwaar, maar desondanks kan ze ze ker met zichzelf voor de dag komen. „Mijn man zei, dat het om Toon gaat, niet? Wat heeft hij gedaan? Hebben ze hem soms eindelijk ge pakt met z'n pornografische foto's?" Brandt zet zich rustig neer. De vrouw aankijkend, antwoordt hij: „We hebben zijn atelier bezocht en de produkten bekeken. Zo lang hij ze niet aan particulieren verkoopt - en dat heeft, hij kunnen bewijzen - is hij niet strafbaar. Iedereen mag naaktfoto's maken, mits de model len meerderjarig zijn. Hij is vast niet zo stom om in dit opzicht de wet te overtreden." Ze haalt haar schouders op. „Hij was altijd al een maniak. Bezeten van alles, wat vrouw is. Om gek van te worden." „Was hij u ontrouw?" Ze snuift verontwaardigd. „U kunt beter vragen: was hij me wel eens trouw? Hij tolde van het ene bed in het andere, als hij er de kans toe kreeg. Leer u mij hem alstublieft niet kennen, want ik ben zeven jaar met hem getrouwd geweest. Idioot, die ik was." „Uw scheidingsgrond was derhal ve overspel?" „Wat dacht u anders? Ik kon zo twintig en meer vrouwen aanwij zen, met wie hij me bedroog." Brandt dacht enige ogenblikken na „Uw gewezen man wordt van iets verdacht. Ik noem het nog niet, om u niet te beinvloeden. Probeert u me zo objectief mogelijk een beeld te geven van de man, met wie u zeven jaar getrouwd was. Als ik niet on bescheiden ben, hoe hebt u hem le ren kennen?" „Advertentie in de krant; hij vroeg fotomodellen. Ik was net een en twintig, dus dat leek me wel. Temeer omdat ik al eens geshowd had als mannequin. Ik meldde me en werd na een paar proefopnamen aange nomen. Het was part time werk. maar het betaalde bijna evenveel als wanneer ik bijvoorbeeld de hele week in de winkel stond. Hij was een geweldige charmeur en ik tip pelde er na korte tijd vierkant in. Hij kiekte me in allerlei poses voor een badpakkenfabriek en kletste maar, dat ik zo'n geweldig figuur had. Toen kwam hij met de idee naaktfoto's van me te maken, maar daar trapte ik niet in. Tenminste niet dadelijk. Hij nam me mee uit eten en toerde met me in zijn wagen. Voorspelde me een machtige toe komst als fotomodel, maar ik moest niet zo preuts zijn. E zo voort. Op het laatst stemde ik toe. (wordt vervolgd)

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1973 | | pagina 7