NMB Spaarloon IN 1973 KREEG ZIERIKZEE ER 153 WONINGEN BIJ „CLOBE" BRENGT MOLIERE'S „DE INCEBEELDE ZIEKE" „Naderende vrede in liet Middcn-Ooslcir NAVO-vergadering op hoog niveau Europese verklaring over boycot maar magertjes STREEKNIEUWS Vergadering raad Brouwershaven 4 een aktuele introduktie van kollektief sparen met GV2V0 rente De nieuwe Spaarloonwet biedt zowel werkgevers als werknemers ver rassend veel voordelen. Zij geeft de werknemers bijvoorbeeld kans om bijna ongemerkt een mooi belastingvrij spaarpotje te vormen. Terwijl er ook voor de werkgevers belangrijke voordelen aan ver bonden zijn. Spaarloon kan dus voordelig zijn! NMS service De Nederlandsche Middenstands Spaarbank, een dochter van de NMB, heeft van deze nieuwe regeling elk aspekt in al zijn konsekwentles bestudeerd. Zij wil u graag met haar kennis en grote ervaring op het gebied van spaar regelingen van dienst zijn. Een folder met alle gegevens over Spaar loon ligt voor u klaar en wordt u gaarne toegezonden. NEDERLANDSCHE MIDDENSTANDSBANK Po»lbut 321. Amtttrdsm. Ttlvfoon 020- 21 13 00. toestel 2323. Overleden: 17. Krina van Splunder, w. v. I. Moerland, oud 85 jaar, te Zierikzee;21. Pauwlina Scherpenisse, w. v. L. W. van den Berge, oud 85 jaar; 24. Willemijntje Kik, w. v. M. van Popering, oud 91 jaar. Gehuwd: 12. Marinus Dignus van Weele, oud 27 jaar te Delft, met Pie- ternella van Duivendijk, oud 24 jaar te Bruinisse. Geslaagde proefvaart Vorige week von de geslaagde proefvaart plaats van de Noordzee- kotter Texel 38. Het casco van deze kotter werd gebouwd voor rekening van de firma P. Maaskant en Zonen te Bruinisse, bij de Scheepswerf Vooruit te Zaandam. Het schip werd te Stellendam vaarklaar gemaakt en verkocht aan de heer J. C. Betsema. De kotter behoort tot het prototype van de z.g. purseine, het model, dat ook door Maaskant in serie naar Schotland wordt geleverd, maar het is groter namelijk 29.60 x 7.20 x 3.80 m. Het is uitgerust met Lister Black- stonemotor van 1000 pk. De pursei- nei's zijn echte haringschepen en het is de bedoeling, dat het schip op de haringvisserij gaat met het zuster schip de Texel 56, een schip dat eveneens bij Maaskant wordt klaar gemaakt. Maar zolang dit schip nog niet is afgeleverd gaat het op de tongvisserij. De Texelaars die de proefvaart meemaakten en die aan de wal het schip zagen waren enthousiast over dit type schip en over de prestaties. Onder de orders die Maaskant nog in de portefeuille heeft, is ook de Texel 20, die een motorvermogen krijgt van 2400 pk (Smit-Bolnes). Lek in aardgasleiding Dinsdagavond ontstond op de hoek Bergstraat-Noordstraat weer een lek in de aardgasleiding, ongetwijfed ten gevolge van de vele regens. De on dergrond is daar zeer slap. ter plaatse liep tct kort voor de eeuwwisseling een sloot. Reeds eerder ontstond hier dan ock een lek. De reparatiewagen van dc PZEM was woensdagmorgen met groot materiaal (buizen - kraag- stukken enz.) aanwezig, zomede het personeel van de firmal Hommel uit Oud-Vossemccr. Men pakt de reparatie nu zeer grond'g aan. zodat men gasvcrlies ter plaatse, in het vervolg hoopt te voorkomen. LUXEMBURG. Dc benzinestations in Luxemburg zullen komende zon dag een deel van de dag gesloten zijn teneinde automobilisten tegen te houden die in groten getale uit de buurlanden Frankrijk en West- Duitsland naar Luxemburg komen om benzine te kopen. De Luxem burgse regering heeft dit besluit genomen om de voorraden van het groothertogdom te beschermen. „Auto 1 P.K.j| De mensen die kijken, t langs wegen en dijken, ons vol bewond'ring na. J In onze auto 1 pk, J benzine is niet nOdigi voor ons overbodig. In onze Ford twee deurs, i van Zierikzee naar i Schuddebeurs. i Dit mini-liedje bewijst dat f „er niets nieuws onder de zon" is. Het stamt uit de „M.C.D.'s Revue 1956" en sloeg op de Suez-krisis, die toen ook kon- J sekwenties had voor het ben- zinegebruik. Op het toneel J stond een auto met een paard er voor. Afscheid adjudant W. Vlam Rijkspolitie Cp vrijdag 23 november zal tijdens een bijeenkomst in het dorpshuis te Bruinisse. afscheid worden genomen van de adjudant der Rijkpolitie. de heer W. Vlam. commandant van de groep Bruinisse. die per 30 novem ber het korps gaat verlaten i.v.m. het bereiken van de pensionsgerech- tigde leeftijd. Legaatje Don- wijlen mevrouw I' van den Bcrge-Schtrpenissc te Bruinisse is aan dc Ned. Herv. Kerk gelegateerd een bedrag \an f 300.Via dc Rabo Bank weid voor de kerkvoogdij een bedrag van f 1000.— ontvangen. Per 31 december a.s. Voorstelling in Concertzaal Vruchtbaar Egypliscli-Ainerikaans gesprek CAIRO. TEL AVIV, 7-11. Egypte en dc Verenigde Staten hebben ver rassend besloten hun in juli 1967 afgebroken diplomatieke betrekkingen tc hervatten. Deze beslissing is woensdag bekendgemaakt kort na het gesprek van drie uur tussen president Sadat van Egypte en dc Amerikaanse minister van buitenlandse zaken. Henry Kissinger. Op een persconferentie noemde Sadat zijn bespreking met Kissinger over een oplossing van de crisis in hel Midden-Oosten ..vruchtbaar en opbouwend". Kissinger, die dinsdagavond laai in Cairo is aangekomen, zei na hel on derhoud: ..Wij naderen de vrede". Officieel is niets mecgedtfcld over de gedachtenwisseling. die volgens Sadal „over alles ging". Egyp'e verbrak in juni 1967 de di plomatieke betrekkingen mctdeV.S.. aanvoerend dal Amerika aan de kant van Israel aan militaire operatics te gen Egypte had deelgenomen. Een scène met Ineke Cohen en Ton Lutz. aanbouw zijnde Eindhovense schouwburg. Het. publiek bestond uit bouwvakkers, architekten en geno digden en ondanks het feit. dat de zaal nog geen kap had en dat het in terieur nog ontbrak, werd het een groot succes. DEN IIAAG, 7-11. De Nederlandse minister van defensie Vrcdeling, die als gastheer optrad van de halfjaar- lykse conferentie van dc nucleaire planninggroep van de NAVO in Den Haag, heeft nog eens benadrukt dat de ochtendvergadering van de zeven NAVO-ministers van defensie en de Canadese ambassadeur bijzonder po sitief is verlopen. „Dc atmosfeer was goed en men heeft elkaar geen ver wijten gemaakt. Over en weer is er geen enkele kritiek geweest", zo zei de Nederlandse bewindsman. „De discussie tussen de acht NA- VO-partners die dceluitmaken van de nucleaire planning groep heeft zo verhelderend gewerkt, dat dit onge twijfeld ook verder zal doorwerken in 'het bondgenootschap. Vooral de uiteenzetting van de Amerikaanse minister van defensie, Sichlesinger. over de hcuding van de Verenigde Staten ten aanzien van het Midden- Oosten heeft een groot aantal mis verstanden uit de wereld geholpen. Dit Keeft de secretaris-generaal van de NAVO, mr. J. M. A. H. Luns, ge zegd na afloop van de ochtendzitting van de nucleaire planininggroep van de NAVO. Advertentie ZIERIKZEE, 7-11. In 1973 zullen per 31 december aanslaande 153 wo ningen gereedgekomen zijn: 49 wo ningwetwoningen, 44 premiehuur woningen en 60 premiebouw eigen woningen. De eerstgenoemde groe pen in totaal 93 woningen - zyn gerealiseerd in het bestemmingsplan West V door de woningbouwvereni ging „Beter Wonnen", terwyl de ei gen woningen in bestemmingsplan West 1 tot stand gekomen zijn door de Stichting Bevordering Eigen Wo- ningbezit en makelaardij Van 't Hof. Aldus delen b. en w. mee in do aanbiedingsnota bij de gemeentebe groting 1974. De woningbouwvereni ging „Beter Wonen" heeft naast de plannen voor de bouw van 18 be- jaardenwoningen in Malta, plannen voor de bouw van 62 woningwetwo ningen voor uitvoering in West V gereed. Het kollege meent dal „als lichtpunten" ook gezien mogen wor den de bouwplannen van Kavero voor 16 woningen met garage in West V en 14 woningen in het plan Knaskenswater. Daarnaast beoogt Kok Beheer in West V de bouw van 44 premiehuur woningen. waarvoor reeds rijkssteun is gevraagd. Naast deze grotere aan tallen wordt door Bouwbedrijf Boo- gert in Malta II een vijftal eigen wo ningen gebouwd, terwijl in West I twee bungalows in opdracht van par- tikuliere eigenaars worden gebouwd waarvoor de bouwgrond reeds is verkocht. Dc omvang van de bouwaktivitei- tcn afgemeten naar bet aantal ver strekte bouwvergunningen tot medio oktober 1973 zijn in vergelijking met die tot dezelfde datum in 1972 vrij wel gelijk. Medio oktober 1973 zijn er in totaal 87 bouwvergunningen verstrekt voor een gezamenlijke bouwsom van De Sint en het vaarverhod GRAVE, 7-11. Ook Sinter klaas dreigt te worden gecon fronteerd met de autoloze zon dagen in Nederland. Zondag 18 november doet hij zijn in trede in het Brabantse Grave. Organisatoren zijn reeds naar de plaatselijke politie gestapt om voor de goedheiligman een ontheffing te vrgaen zodat hij alsnog per boot het stadje kan bereiken. Zéker is dat laatste nog niet maar de organisato ren hopen er het beste van. van f 4.264.851,15. In 1972 werden er in totaal 110 bouwverguningen ver strekt lot een totale bouwsom van f 8.357.588,28. De grote bouwobjek- ten waarvoor vergunning werd ver leend in 1973 zijn geweest: de bouw van 16 woningen met garages in West V door de fa. Ringnalda te Bergen, overgenomen door Kavero, de bouw van een expeditiemagazijn van de Kon. Zeelandia en de bouw van een supermarkt in West V voor de fa. Krijnse Locker. Woningverbetering De daling in het aantal aanvragen van rijkssteun voor woningverbete ring zette zich voort. Medio oktober 1973 waren er slechts 18 aanvragen ontvangen, met een totaal bedrag aan verbeteringskosten van f 232.200 (Vorig jaar resp. 23 en f 295.000, Het gemiddelde verbeteringsbedrag per pand bleef echter ook nu weer vrijwel gelijk, nl. 1' 12.900.tegen over f 12.800 in 1972. Europa en de Arabische landen BRUSSEL, 7-11. De raad geves- tigt de wil der lidstaten van de Euro pese gemeenschappen individueel en tezamen, een bijdrage te leveren tot een duurzame oplossing van het pro bleem van het Midden-Oosten, zoals hun verklaring van heden aantoont". „De raad, bewust van dc onder linge afhankelijkheid van de econo mie en van de lidstaten van de Europese gemeenschappen, heeft an derzijds aan de commissie en het comité van permanente vertegen woordigers gevraagd bij voortduring en met zorg de situatie te volgen, die uit de schaarste van ruwe olie voort- vlóeit en verslag uit te brengen aan de raad van ministers". Dat is de korte, weinigzeggende verklaring die de ministers van bui tenlandse zaken van de E.E.G. dins dag in Brussel hebben opgesteld, na dat zij urenlang in een streng beslo ten zitting het Europese olieprobleem hadden besproken. „Ik heb daar niets aan toe te voe gen", zei de Nederlandse minister mr. Max van der Stoel. „Wij hebben als ministers afgesproken geen verdere toelichting op deze verklai'ing te ge ven en aan die afspraak wil ik mij houden". SEItOOSKERKE Autobotsing op kruising Dinsdagmiddag omstreeks 15.00 uur reed op de kruising Serooskerk- seweg-Stoofweg de automobilist P. C. uit Rotterdam in op een voor hem rijdende tot stoppen overgaande personenwagen bestuurd door K. B. uit Zwartewaal. De heer B., wilde stoppen om een lifter op te laden, maar dit werd te laat bemerkt door de achteropkomende C. De beide auto's werden beschadigd maar per soonlijke ongelukken hebben zich niet voorgedaan. Restauratie kerkorgel Te Serooskerke werd gecollecteerd om de twee duizend gulden, vergen de restauratie van het kerkorgel in de Hervormde kerk mogelijk te ma ken. Er werd ruim f 2.000,bijeen gebracht zodat binnenkort tot res tauratie van het instrument zal kun- *nen worden overgegaan. Voorstel aankoop betoimingsmagazijii BROUWERSHAVEN. 7-11. De raad der gemeente Brouwershaven vergadert op maandagavond 12 no vember in het Plaatsenhuis te Drei- schor. De agenda vermeldt o.a. de vast stelling verordening op de heffing en invordering van een rioolbelas ting; vaststelling vergoeding voor vakonderwijs 1972 betreffende de school met de bijbel te Brouwersha ven; idem een voorschot voor 1973 t.b.v. dezelfde school; vaststelling van een drietal bezoldigingsveror deningen; aangaan vaste geldlening van f 237.000 met de N.V. Bank voor Ned. Gemeenten; onbewoonbaarver- klarin woning Veerdijk 19 te Zonne-. maire; overdracht woningwetwonin gen aan de woningbouwvereiging „Beter Wonen" te Zierikzee; vast steling subsidies, bijdragen en con tributies voor het jaar 1974; vast stelling voorbereidingsbesluit Heer- nisweg te Brouwershaven; vaststel ling 20e wijziging der gemeentebe groting 1973 en aankoop pand Haven Noordzijde 38 te Brouwers haven. Deze aankoop betreft het beton- ningsmagazijn hetgeen sedert de af- afsluiting van de Grevelingen leeg staat en niet meer als zodanig wordt gebruikt. B. en w. lichten de raad toe dat reeds lang tevoren de ge meente Brouwershaven pogingen gedaan heeft dit gebouw in zijn be zit te krijgen. B. en w. stellen dat het gebouw uniek gelegen is bij de havens. Het is bekend dat er meer-, dere gegadigden zijn voor aankoop van het pand. Aangezien het pand de mogelijkheden heeft om voor al lerlei doeleinden gebruikt te worden bestaat er een grote kans als het in hand en van particulieren komt dat dit een speculatie-object gaat wor den. Het betonninysmagazijn. (Foto: Zierikzeesche Nieuwsbode) OOSTERLAND Verkoping goederen dameskrans Dc zendingskrans: „Dorkas", uil- gaande van de Oud Gcr. Gemeente alhier, president mevr. E. Bakker- de Bruine houdt op dinsdag 30 no vember a.s. weer de jaarljjkse ver- kcopdag te houden in het Ned. Herv. Vcreningsgebouw aan de Sint Joost- dijk, in de middaguren van lialf drie tot vijf uur en 's avonds van 7 tot 9 uur. Zulks ten bate van de Mbuma- zending, waar de ijverige dames weer heel wat voor hebben vervaar digd. Baby-artikelen zijn er in alle soorten verkrijgbaar, veel borduur,- haak- en breiwerk, kussens en voor al ook niet te vergeten de mooie ar tikelen, vervaardigd van pitriet zo als handwerkmandjes etc. Dan is er ook weer speelgoed voor de jeugd te koop, en verder voor klein en groot alle soorten boeken. Feitelijk teveel om op te noemen. Het bestuur van de zendingskrans hoopt weer op een grote belangstelling van de zijde van het publiek, en ze beveelt dan ook deze verkoping hartelijk bij de be volking van Oosterland en omstre ken aan. Bouw (31) woningen Er begint al aardig tekening te ko men in de bouwstroom van 31 wo ningwetwoningen die hier ter plaat se voor rekening van de Woning bouwvereniging „Beter Wonen" te Zierikzee in het plan Stouten wor den gebouwd door het Bouwbedrijf F. den Hartog en Zn. te 's Graven- deel-Zierikzee. Zo goed als alle bui tenmuren zijn klaar aan de woning blokken en men is thans druk bezig om de kapspanten erop te plaatsen. Wanneer de vorst nog wat uit wil blijven kunnen verschillende blok ken waarschijnlijk wel wind- en waterdicht zijn, zodat er dan doorge werkt kan worden. BRUINISSE Loop der bevolking over de maand oktober Geboren: 4. Arentje, d. van Abra ham Stouten en Huiberdina Moort; 23. Huibert Cornelis, z. van Huibert den Dikken en Cornelia Hendrika Labeur te Zierikzee. „De ingebeelde zieke" beleefde in 1907 voor de eerste maal haar Ne derlandse première. Het werd opge voerd door de toenmalige „Neder landsche Toneel Vereeniging" onder regie van Adriaan van der Horst. De tweede succesvolle première van dit stuk werd door het „Schouwtoneel" 1921 opgevoerd. In 1951 volgde de derde première, te Amsterdam en ditmaal gebracht door het „Amsterdams Toneel Ge zelschap". De hoofdrollen werden vertolkt door Louis Saalborn, Jenny van Macrlant en Loudi Nijhoff. De regie was in handen van Kees van leisel. Twaalf jaar later, in 1963 bracht toneelgroep Studio met de zelfde regisseur dit stuk in de Brak ke Grond in première. De hoofdrol len werden bezet door Wim van den Brink, Nell Koppen en Cocki Boon stra. Enkele maanden na die voorstel ling zou het gezelschap dit stuk op voeren tussen de steigers van de in De ingebeelde zieke is het laatste stuk dat Molière schreef. Dc op dracht hier toe werd hem verstrekt door Lodewijk XIV, met de bedoe ling hem wat op te vrolijken na diens deprimerende en uiterst vermoei ende veldtochten tegen de Nederlan den. In dit stuk speelde Molière de hoofdrol nl. die van Argan, de in gebeelde zieke. Molière zelf, had een ziekte die niet ingebeeld was - en het was dan ook de derde voorstelling over dit thema - op 17 februari 1673, die hem fataal werd. Hij kreeg een bloedspu wing waaraan hij korte tijd later - zonder medische bijstand overleed. ZIERIKZEE, 7-11. Op zaterdag 10 november a.s. speelt liet Zuidelijk Toneel Globe onder auspiciën van dc Z.V.U. in de Concertzaal het be roemde stuk: „De ingebeelde zieke" van Molière. In de titelrol Ton Lutz en verder Annet Nieuwcn'huyzen, Pieter Lutz en vele anderen. De re gie voert Hans Boswinkel. f

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1973 | | pagina 4