Goeree-Overflakkee schakel tussen „Holland" en Schouwen-Duiveland Rente aan schoonheid door miljoenenrestauratie DE ZIERIKZEESCHE COURANT Mf. ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Woensdag 7 november 1973 130ste jaargang Nr. 21383 WAARIN OPGENOMEN 1797 - 1889 REDAKTIE, ADMINISTRATIE EN BEZORGING: Jannewekken 11, Zierikzee. Postbus 1. Tel. (01110) 2255. Tel.-nummers na 18.00 uur: Redakteur: M. J. Bij de Vaate (01110) 2936; Advertenties: (01110) 2118 ot 4188; Be zorging (01110) 4188. Postrekening 13 76 77. ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIES: Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling 14,50; per maand 5,per jaar 55,Losse nummers 30 cent - Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag - Advertentieprijs 21 cent per losse mm.; „Succesjes" (max. 4 regels) 2,75. Vraagt onze contractprijzen! De advertentieprijzen zijn exclusief 4 B.T.W. Uitgave: B.V. Drukkerij v/h Lakenman Ochtman, Zierikzee. In dit nummer: Aktie Ondernemerscentrale Zierikzee Indruk van een minitripje FLAKKEE, november. - Goeree-Overflakkee dan ligt als een schakel tussen „Holland" en Schouwen-Duive- land. Dat weet iedereen, maar weten en kennen zijn Iwee dingen. Hoe gaat dat: de auto's snorren via de Haringvlietbrug Rotterdam-waarts en de busmensen kennen alleen het door het R.T.M.-gebouwtje gemar keerde pleintje te Oude Tonge, waar bussen komen en gaan. Maar Oude Tonge verdient niet alleen een vluchtige begroeting, want zo „dicht bij huis", als men Schouwen-Duiveland als uitgangs-„punt" neemt, is er een schepel verrassingen, na een handvol kilometers en daar moet men in deze tijd op letten. Het wordt wel tijd dat „die van Goeree-Overflakkee" en „die van Schouwen-Duiveland" elkaar ontmoeten en wat beter leren kennen. De charme te ondergaan van Oude Tonge's intimiteit op een late herfstdag, misschien op doorreis naar Zierikzee of misschien omgekeerd, houdt het verplichte nummer in de oude hervormde kerk te bewonderen; één van de „gebeden in steen", waarvan de zuidelijke Nederlanden zo rijk zijn. Stijl en vorm zijn anders dan de tweeliallige schepenkerk te Dreischor, die op zijn wijze uniek is, maar de kerk van Oude Tonge wekt hieraan wel herinne ringen. Het fraai gerestaureerde gebouw met de prachtige steunberen do mineert het centrum. Hoe kleurt de oude steen bij het herfstig bladerenbed, afgerukt en gevormd na stormen, die alweer voorbij zijn. Juwelen van molens beeft Goeree Overflakkee ook. Een voorbeeld: de molen van Nieuwe Tonge. In het ge restaureerde molenlichaam, staat met blauw en goud op een steer:, de identifikatie van de molen, die de naam „Oranjeboom" draagt en werd gesticht door „Arent Zoon en Leyn- tje van Kasant" met als eerste Mr. (meester) molenaar Jan Dekker. Middelhamis aan het Haringvliet wilden we alleen al zien om het „Koffiekokertje", een interessant beeldje aan de haven, waar de win terpeen zo vlot wordt aangevoerd, maar het beeldje schijnt verdwenen te zijn en dat is dan weer wel jam mer. Over de „promenade" - als we het zo mogen noemen - daarom op zoek naar de Sommeldijkse molen, kort gedrongen aan 'het eind van een smal straatje, waarvan niet alle huizen meer in de fine fleur zijn. De molen blijkt uit 1703 te stam men en zit nog fiks in de zeilen. Vcor de ingang stonden twee fietsen die men op Schouwen-Duiveland niet meer te zien zal krijgen; echte transportkarren met dubbele stan gen en heel stoere zakkendragers aan het stuur. Dat leek opeens erg landelijk en van die typische dingen treft men overal wel op Goeree Overflakkee, die de stelling: eender en anders dan Schouwen-Duiveland bewijzen. Hert ia,id v&n de „hoage boömen" - zou dan Schouwen-Duiveland zijn, maar als het op de uitspraak aan komt moet men ginds zijn. „Ik hoa joe gezeit", zeggen ze daar en dat klinkt heel apart en wat die bomen betreft; er zijn er veel, niet allemaal •hoog",, maar wel het toch wat intie mere landschap dan van Schouwen, heel mooi stofferend, zelfs met hun kalende kruinen en natuurlijk voor al tegen de avond. Kerk van Dirksland Helemaal Flakkee is Dirksland, gelegen in de oudste polder van het tweenamig schiereiland De bedijking vond al plaats in 1416 en van wat later dateert de monumentale kerk, wel het imponerendste bouwwerk in deze streek. Het Iaat gotisch bouwwerk (3- beukig schip en koor) zou gebouwd zijn in de periode 1435-1465. De to ren is van iets latere tyd. Een steen geeft het aan, maar niet compleet. Eén cijfertje ontbreekt: 148 M Men mag het maar naar believen invullen. Zo belangrijk is het trou wens niet, want de toren is in de loop der jaren sterk vernieuwd. De vergelijking met de stenen 'van het kerklichaam maakt dat ook wel dui delijk. Met de vrij recente restaura tie waren honderdduizenden gemoeid Behalve, rijk, provincie en burger lijke gemeente, nam de kerkelijke gemeente voor 10 °/o deel; het zegt iets over de offervaardigheid. Onder de vloer kwamen talrijke grafstenen tevoorschijn, die door de Dreischorse arts, de heer J. L. Braber genaeolo- gisch werden onderzocht. Haventje Herkingen Om op Flakkee te komen behoeft men niet meer mét de veerman naar de „Hoek van St. Jacob" („Oek van Sint Jaepe"), een brokstukje van de enige polder die Flakkee ooit ver- loor: de St. Jacobspolder. Via de Gre- velingendam gaat 't heel wat gemak kelijker. Maar wie dromen wil over een onherroepelijk voorbij „toen", bezoek© het haventje van Herkingen, dat dromerig in het grijzig licht van de novembermaand, de avond lag af wachten. Ooit - tot 1940 - was er van hier een veerverbinding met de Noorddijk te Dreischor. Heel wat mensen trouwens zijn via dit veer gevlucht in die benarde tijden. Binnendoor naar Oude Tonge biedt uitzfeht op een heel by zonder land- stihap, dat aan Vlaamse schilderijen herinnert, heel herfstig en introvert en bijna met iets mystieks. Het kwam ook door de op een ak ker ontstoken vuren, waarmee afval van de bloemkwekerijen werd ver brand. Zelden zagen we zo'n bijzon der stemmingsbeeld, zo dicht bij huis. Flakkee - met name Flakkee - is toch anders dan Schouwen-Duive land. Men moet het vergelijken en proeven. Het geldt trouwens weder kerig voor de ex-eilanden Schou wen-Duiveland en Goeree-Overflak kee. Zierikzeegezelligste Zeeuivse stad ZIERIKZEE, november. - En Zierikzee dan - te laat ontdekt wellicht door de bewoners van Goeree-Over flakkee, maar die na de Grevelingendam zich toch zij het rustig, want zo is het volk hebben opgemaakt om Schouwen-Duiveland te verkennen. Bestuurlijk centrum van het schiereiland dat is na een dam en een brug (Zeelandbrug) is Zierikzee, waar „iedere steen historie spreekt", zoals de dichter het wat plechtig, maar juist typeerde. De Zierikzeese klok slaat historie; dat is gewoon zo. De stadsbestuur ders in de negentiende eeuw waren gewoon te arm om de zaak „van vroeger" af te breken. Zo bleef veel be houden, dat in de laatste decennia fraai werd geres taureerd. Het kostte miljoenen, maar het is liet waard. Tienduizenden van elders hebben het al beaamd. De stadsrechten van Zierikzee dateren van 1248; een hanteerbare datum, maar toch niet helemaal juist. De graaf van Holland, Willem II, vernieuwde in dat jaar de stadsrechten. Ze bestonden dus al en een andere in de recente geschiedenis gebruikte datering voor de stad als stad is het jaar 849. Er bestaat te Zierikzee een gedicht, waarin dat jaar als het jaar van de stads rechten wordt aangemerkt. Laat gevolg was een enorm feest in 1949, toen Zierikzee gecostumeerd en bevlagd het elfhonderdjarig bestaan vierde. Daar bestaan nog honderden foto's van en duizenden herinneringen. De Vlamingen hadden - zo ver telt de kronikeur - in de begintijd altijd zo'n trek in Zierikzee. Het lag strategisch mooi en zo waren er in 1205 en 1302 fikse Vlaamse belege ringen van de stad. De Vlamingen - geen lieverdjes toen - spraken van het „oude crayenist aan de Schelde", dat ze wel even zouden uitroken, maar die vlieger ging niet op. Zie rikzee doorstond de belegeringen. De bloeitijd van de stad viel in de Middeleeuwen, toen( het is nu nau welijks te begrijpen) Zierikzee, bin nen de wallen, 16.000 inwoners telde De molen „Oranjeboom" te Nieuwe Tonge, met boven de ingang de fraaie ingemetselde steen, die de stichting van de molen vermeldt in het jaar 1768. Niet alles, maar wel veel in die tyd draaide om het zout, verkregen door het z-g.n. „darinckdelven". het opspitten van zouthoudende klei., die bewerkt werd in keten, waarin het zout werd vrü gemaakt. Het was een geweldig handelspro- dukt. In die rijke tijd kreeg Zierik zee zijn wallen en poorten en in 1454 werd de St. Lievensmonstertoren - de „dikke toren - „gefondert". Het zou een bouwwerk worden van 135 meter, als glorievol statussymbool van een bloeiende stad. Het kente rend economisch getij echter verhin derde de voltooiing. Het (gerestau reerde) onderste deel op zich echter is al prachtig en Zierikzee is er een beetje (veel) trots op. Stadhuis Pronkjuweel is het stadhuis, stam mend uit het midden van de 16e eeuw. De toren is opgetrokken in Oude Tonge heeft meer dan alleen maar een knooppuntvan autobuslijnen. Laat eens een bus glippen, om deze fraaie plaats te bewonderen. Een juweel is de solide gerestaureerde kerk. Van de toren en een deel van het kerkli chaam geeft de foto een beeld. (Foto's: Zierikzeesche Nieuwsbode) Musea Ook de niet zo uitgesproken his torie-minnaar mag toch verwezen naar de Zierikzeese musea, het be langrijkste waarvan - het gemeente museum - als gezegd is onderge bracht in de Schutterszaal van het stadhuis. De bekapping van deze zaal - en dat maakt de ruimte dubbel uniek - heeft de vorm van een om gekeerd schip en dat moet men wel gezien hebben, evenals de pronk stukken uit de kollektie: de schaal der Thesaurieren èn het beuls zwaard want wreed en bloedig is de historie Van de stad (ook) wel ge weest. Enkele jaren geleden kreeg Zierik zee ook een maritiem museum. Een stad aan het water kon niet anders en vele fraaie stukken (o.m. scheeps modellen), die voorheen in het ge meentemuseum waren te vinden, zyn nu in het Noordhavenpoortmuseum ondergebracht. Die Noordhavenpoort staat met de Zuidhavenpoort (gescheiden door de „witte brag") garant voor één van de fraaiste stadsbeelden van Neder land. la at-Gotische stijl en van een ver rukkelijke elegantie. In het stadhuis zijn fraaie ruimten, als de Vierschaar en de Schutterszaal, waarin het ge meentemuseum is ondergebracht. Verval van de stad ontstond in de Spaanse tijd. In 1576 nam de Spaan se veldheer Mondragon de stad in en nadien was het niet allemaal meer „botertje tot de boom". Belangrijk bleef nog wel - tot de tweede helft van dc 18e eeuw - de visscry, want Zierikzee was (en is) zo duidelijk een stad aan het water, dat de visserij wel belangrijk moest worden en zy het op andere wyzc - nog is (mossclcultuur). Pogingen ondernomen in de 19e eeuw de visserij een nieuwe injektie te geven (men sprak van de „nieuwe visserij") werden geen onverdeeld succes. Men ging zelfs over tot ei gen scheepsbouw. maar de onderne ming kreeg niet de goede wind in de zeilen, om bij de maritieme beeld spraak te blijven. Moge de 19e eeuw er één van neergang zijn geweest een wat aanzettende nieuwe bloei gaf de tweede helft van deze eeuw te zien. na de rampen van oorlog en overstroming (1953). Dank zij de wel vaart van de zestiger jaren gelukte het de belangrijke monumenten van Zierikzee en dat zijn er heel wat. ge restaureerd te krijgen. Ze vormen thans de luisterrijke symbolen, die herinneren aan de glorie van een roemrucht verleden, dat zich in het heden op talrijke wijzen manifes teert. ZIERIKZEE. Bij avond kan Zierikzee veranderen in een sprookjesstad. Dat is op stedelijke hoogtijdagen het geval en altijd op de donderdagavond. Dan staan de oude monumenten in schijnwerperlicht. De foto toont het eeuwen- oiide stadhuis in het „zonnetje" van de lampen. (Foto: Zierikzeesche Nieuwsbode)

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1973 | | pagina 1