DE ZIERIKZEESCHE COURANT ONTWERP „CENTRAAL AKKOORD" VOOR 1974 CEREE» De Arabische topconferentie Cholera-gevallen in Rhodesië Komende zondag wordt weer auto-loos Belgen moeten kalmer gaan rijden Denemarken solidair VEEL ZAKEN AAN DE ORDE IN RAAD VAN BRUINISSE Benzine ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Dinsdag 6 november 1973 130ste jaargang Nr. 21382 hm. I WAARIN OPGENOMEN 1797-1889 REDAKTIE, ADMINISTRATIE EN BEZORGING: Jannewekken 11, Zierikzee. Postbus 1. Tel. (01110) 2255. Tel.-nummers na 18.00 uur: Redakleur: M. J. Bij de Vaate (01110) 2938; Advertenties: (01110) 2118 ol 4188; Be zorging (01110) 4188. Postrekening 13 76 77. ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIES: Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling 14,50; per maand 5,per jaar 55,Losse nummers 30 cent - Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag - Advertentieprijs 21 cent per losse mm.; „Succesjes" (max. 4 regels) J 2,75. Vraagt onze contractprijzenl De advertentieprijzen zijn exclusief 4 B.T.W. Uitgave: B.V. Drukkerij v/h Lakenman Ochtman, Zierikzee. In dit nummer: Perspektief nieuwbouw R.S.G. Prof. Zeeman DEN HAAG, 5-11. Men beeft elkaar maandag in bet zgn. voorzittersoverleg over een centraal akkoord kunnen bereiken door het dringende beroep dat de kabinetsdelegatie zaterdag op partijen heeft gedaan én door de extra onzekerheden der ontwikkelingen in de huidige benarde situatie. Dit heeft dr. J. Bartels, voorzitter van de delegatie van voorzitters en vice- voorzitters van de centrale Werkgevers- en Ondernemingsorganisatie, maan dagmiddag op een persconferentie gezegd. Het ontwerp-centraal akkoord voor 1974 zal intern nog nadere scherpere formuleringen behoeven. De werkgevers- en ondernemers-voorzitters hebben zich beredi verklaard een constructief gesprek te voeren over de zgn. imma teriële punten. Die punten zijn: het jaarlijks ver plicht door de onderneming uitbren gen van een zgn. sociaal verslag, openbaarheid der inkomens in de onderneming, het zgn bedrijven werk en de jongere werknemers. Het zwaarste punt in de bespre kingen van deze maandag was de zgn. „aftopping" van de salarissen boven de f 35.000,per jaar, zo zei de heer Bartels. Onder handhaving van hun principiële bezwaren tegen een dergelijke vermindering van prijscompensatie bij stijgend jaar salaris. hebben de werkgevers er al leen voor 1974 in toegestemd, onder voorbehoud van goedkeuring door hun achterban, een procentuele re ductie mogelijk te maken. Dit punt heeft de meeste tijd en de meeste schorsingen in het over leg gevergd, zo voegde hij er aan toe. Hij herhaalde dat de werkgevers de ze verminderde prijscompensatie boven een bepaald jaarsalaris een oneigenlijk middel vinden voor her verdeling van inkomens. Ze zijn van oordeel dat dit middel.juist nu niet zou moeten worden toegepast, omdat er al „een drietrapsj-aket" voor in komensnivellering de lucht ingaat: de belastingmaatregelen van het ka binet, de initiële verbetering van arbeidsvoorwaarden en de bodem in de prijscompensatie. Drempel In het ontwerp-centraal akkoord is ,wat de verbetering van de ar beidsvoorwaarden bij vernieuwing van de contracten aangaat, overeen gekomen dat de 2,5 procent loonstij ging met „drempel" (voor niet com- pensabel geachte verhogingen als gevolg van belastingen e.d.) van 0,3 procent in principe voor de helft in centen en voor de helft in procenten zal worden uitgekeerd. Voor ondernemingen en bedrijfs takken, waar deze manier van uitbe taling moeilijkheden zal opleveren, zal dan naar andere oplossingen worden gekeken. De werkgevers zullen de Neder landse centrale van hoger personeel inlichten over de inhoud van het ontwerp-centraal akkoord. De heer Bartels herhaalde dat het hogere personeel geen vetorecht heeft over beslissingen op centraal niveau. Het moet er wel bij betrokken worden. BEIROET, 6-11. Het Libanese dag blad „An Nahar" meldt, dat de reis van de Amerikaanse minister van buitenlandse zaken, Kissinger, naar Arabische hoofdsteden, gevolgd zal worden door een Arabische topcon ferentie in Algiers, waaraan ook Yasser Arafat, de leider van „de or ganisatie voor de bevrijding van Pa lestina", zal deelnemen. SALISBURY, 5-11. In Rhodesië zijn maandag nog twee gevallen van cholera gemeld, waardoor het aan tal gevallenen in in 't noordoostelijke grensgebied bij Mozambique is ge stegen tot vijfendertig. Tot nu toe zijn zes besmette per sonen overleden. DEN HAAG, 5-11. Minister Wes terterp (verkeer en waterstaat) heeft niet de indruk dat het deze week tot verdere distributiemaatregelen van aardoiieprodukten zal komen. Wel zal ook a.s. zondag weer een rijver bod van kracht zijn. Hij verklaarde dit maandagavond in de actualiteitenrubriek van de NCRV-televisie „Hier en Nu". Nederland heeft gisteren bijna twintig miljoen liter benzine be spaard. zo zei, de minister. Er is één procent van de normaal op zondag verstookte benzine verbruikt. Heden (dinsdag)morgen komen de rijkshoofdinspecteurs van het ver keer bijeen om na te gaan welke lessen er kunnen worden getrokken uit het ontheffingenbeleid zoals dat vorige week is gevoerd. De mogelijk heid van een aantal verruimingen sloot de heer Westerterp niet bij voorbaat uit. De heer W. Kok, woordvoerder van de drie vakcentrales en voor zitter van het N.V.V., merkte op dat het punt van het hoger personeel buiten de discussies van deze maan dag is gehouden en wel zeer nadruk kelijk. De vakbeweging is bereid er binnenkort met de centrale werkge versorganisaties een bijzondere ver gadering aan te wijden. BRUSSEL, 6-11. Nog deze week moeten de Belgen op gewone wegen maximaal 80 km per uur gaan rijden en op de (na zoveel jaar eindelijk gereed gekomen) autosnelwegen ma ximaal 100 km per uur. Als de oliesituatie geen verbetering te zien geeft, krijgen de Belgen bo vendien met ingang van 18 novem ber een serie autoloze zondagen. Zij zullen dan van 's zondags 03.00 uur tot maandag 03.00 uur niet met een auto mogen rijden. Het Belgische „kernkabinet voor economische en sociale zaken" heeft maandag tot deze maatregelen be sloten, KOPENHAGEN, 6-11. Denemar ken zal zjch op de topbijeenkomst v_\n Europese staatshoofden en rege ringsleiders solidair opstellen met Nederland in de oliecrisis, zo heeft premier Anker Jörgensen maandag verklaard op Cen politieke bijeen komst in Middelfart. De Deense premier gaf te 'kennen dat zijn regering Nederland in de huidige crisis moest steunen „dan zal de gemeenschap zin hebben" Jörgen sen sprak zijn symphatie uit met Is rael. „Het zijn de Arabische landen die deze oorlog zijn begonnen", zo zei hij. Wijziging verkoopprijs bouwgrond AMSTERDAM. Op de te Amsterdam gehouden kunst- en antiekveiling ten bate van de Israël-atie kreeg de heer Snotek (l.) een hand en een kusje van de filmster Liz Taylor, die voor deze gelegenheid de veilinghamer hanteerde. De opbrengst van de geveilde goederen bedroeg een kleine half miljoen. BRUINISSE, 5-11. Op de gehouden gemeenteraadsvergadering van vrij dag j.l. te Bruinisse plaatste de heer Van der Velde by de notulen van de vorige Vergadering, enkele opmer kingen omtrent de indeling van de bode-conciërge in een loonschaal die was geadlviseerd door de Ned. Bond van Gemeenteambtenaren. Deze medewerker was ingedeeld in loongroep 3, wat volgens de heer Van der Velde de laagste loonschaal is. Burgemeester G. Hokken ant woordde dat er voor de betreffende persoon echter een behoorijke uit loop mogelijk is en meende de inde ling juist, gezien zijn funktie en op gelegde taak. Overigens is het best mogelijk dat t.a.z. dit kan worden gewijzigd. Bij de ingekomen stukken was naast een financieel verslag van het comité „Taptoe Bru" over de taptoe Bru 1973, een afrekening van het Comitée Regeringsjubileum H.M. Kon. Juliana. Het nadelige saldo van de festiviteiten ad. f 544,15 benevens een nagekomen nota ad f 145,44 kwam ten laste van de gemeente zodat de onderhavige begroting van f 2.600,moest worden opgevoerd tot f 3.969,49. De heer Van der Velde informeer de of het comité een persoonlijk be dankje had gekregen van het ge meentebestuur wegens voortreffelij ke werkzaamheden. De voorzitter kon dit niet direkt bevestigen, daar alle medewerkers middels een advertentie waren be dankt. Hierna kwam aan de orde de aanbieding van een conceptbestek 2/73 m.b.t. het eerste gedeelte van de speel- en zonneweide. Woningbouw Voorts bleek cen wijziging nodig van het raadsbesluit van 30 maart j.l. inzake de verkoop van bouw grond aan de Woningbouwvereniging „Beter Wonen" voor dc bouw van 30 woningwetwoningen en 7 premiewo ningen. Volgens de brief van dc minister van volkshuisvesting en ruimtelijke ordening bleek dat dc bedongen ver koopprijs (f 6.554,79 excl. b.tw. per kavel) te boog cn daarom niet aan vaardbaar achtte. Hij stelde voor alle percelen een bedrag vast van f 180.000.— incl. b.t.w. Aan de hand van een herziene ex ploitatiebegroting van het bestem mingsplan, waarom de minister ook heeft igevraagd, is aangetoond dat de werkelijke kosten per kavel aanmer kelijk hoger ligt dan de f 6.000, incl. b.t.w. Daar het grondtransport niet lan ger kon worden uitgesteld besloot de raad het genoemde raadsbesluit te herzien, echter met die bepaling dat, als de minister alnog een hogere grondprijs accepteerd, een verreke ning van de koopprijs van de grond voor de 30 woningen zal plaatsvin den. De heer Van der Velde had hier tegen bedenkingen. Hij zag liever dat het grondtransport werd opgescho ven, daar de huidige verkoopprijs een schadepost betekent van ruim 100.000,Hij vroeg zich dan ook af of de gemeente dit verlies wel dra gen kan. Uitstelling van het tran sport was volgens de voorzitter moeilijk te realiseren, omdat de bouwwerkzaamheden reeds zijn be gonnen. Evenwel besloot de voltallige raad het voorstel van b- en w. over te ne men. Energievoorziening 'Nu de vestigingen van het visfi- leerbedrijf Gomavi B.V. uit Stellen dam en het carosseriebedrijf Booi uit H.I. Ambacht, toegezegd zijn, blijkt de bestaande krachtstroomvoorzie ning niet toereikend. Daarom besloot de raad om de huidige voorziening van 400 KVA uit te breiden met een tweede compacttransformatorstation van 400 KVA en deze beiden op te nemen in een z.g.n. ringvoeding, zo dat een ongestoorde energievoorzie ning is gewaarborgd. De kosten hiervan bedragen f 49.000.excl. b.t.w. Overigens zullen de kosten van vermogen, dat een bedrijf boven het gemiddelde nodig heeft, in beginsel afzonderlijk worden doorberekend. Ook de aanleg van watervoorzie ning van het industrieterrein bracht kosten met zich mee, waarvoor b. en w. een krediet vroegen van f 12.300,excl. b.t.w. zodat ook de watervoorziening is verzekerd. Tweede sportveld Voorts bleek de sportveld a ccomo- datie van de voetbalvereniging ..Bru- se Boys" niet toereikend. Daarom zal een plan worden opgesteld voor de aanleg van cen tweede sportveld, waarvan de kosten f 5.750,exc. b.t.w. bedragen. De voltallige raad gaf hieraan zijn goedkeuring. De heer Van der Velde vroeg of de mensen de tuintjes neg kunnen om spitten daar deze voor dit bestem mingsplan zullen worden aangekocht De voorzatter bevestigde dit. Verder kwam aan de orde een ver ordening van de Algemene Politie verordening, waarbij paal en perk werd gesteld m.b.t. de geluidshinder. Dit was wenselijk omdat met het oog op de rekreatie het niet is uit gesloten dat in de toekomst meerdere drank- en horeca-inrichtingen zich in de gemeente zullen vestigen. Deze standaardvoorwaarden waren gead viseerd door de Vereniging voor Milieuhygiëne in Zeeland overeen komstig de door de gemeente Vlis- singen vastgestelde voorwaarden. De heer Van der Velde vroeg zich af of zij de gemeente Bruinisse moeten toetsen aan Vlissingen. Hij meende dat er tot op heden nog geen last is van geluidshinder. Wethouder Jumelet bestreed dit en zei dat hij al verschillende malen telefoontjes had ontvangen van klagende mensen, het meest in de zomermaanden. De openbare lagere school krijgt een documentatiecentrum. De kosten hiervan bedragen f 1.998,53. Verder, werd een krediet van f 651,50 uitgetrokken voor de aan schaf van een compressor voor de vrijwillige brandweer in eilandelijk verband. Dit betekent dat hierop alle persluchttoestellen van alle korpsen kunnen worden gevuld. Herbestrating De Stelbergstraat, de Oesterstraat en de Grevelingenstraat worden herstraat. Dit gaat gebeuren door Aann. bedrijf v/h M. v. d. Velde Zn. te Bruinisse voor f 13.080, Reeds bij de behandeling van de herbestrating van de Dr. de Cock- straat was hierom gevraagd, doch de voorzitter adviseerde toen om dit even uit te stellen tot het zware verkeerstransport naar de verschil lende bouwprojekten was geëindigd. Een woord Van waardering had de voorzitter voor de samenstellers van de gemeentebegroting algemene dienst 1972. Dit lijvige „boekwerk" werd door de raad goedgekeurd, zy het na enkele aanvullende opmer kingen. (Vervolg pag. 3.) ZIERIKZEE. Fuiken tegen een mid- daghemel. Het kon de titel van een schilderij zijn. De fotograaf zag er ook „iets in" en knipte op de Nieuwe Haven, dit plaatje dat indringend de visserij symboliseert. (Foto: Zierikzeesche Nieuwsbode) Dit nummer bestaat uit 10 pagina's Slechts wat men gebruikt, be zit men. La Fontaine IVi cent duurder DEN HAAG, 5-11. Zoals bekend hebben de olie producerende landen enige weken geleden de belastingen op ruwe aardolie aanmerkelijk ver hoogd. Op grond van deze kostenstij gingen heeft de minister van econo mische zaken ermee ingestemd dat. de prijzen van de aardoiieprodukten zullen worden verhoogd per 10 no vember aanstaande. Dit betekent on der meer dat de pompprijs van ben zine zal stijgen met twee en een hal ve cent per liter en de maximum prijzen van petroleum, gasolic en zware stookolie met resp. 4,5 cent per liter, 4 cent per liter en f 12.95 per ton. MINDER VERLICHTING RIJKSWEGEN DEN HAAG, 5-11. Rijkswaterstaat gaat zo spoedig mogelijk de verlich ting van dc rijkswegen beperken. Dit betekent niet dat de verlichting tus sen zondag 03.00 uur en 24.00 uur geheel wordt gedoofd. Het beperken van de verlichting zal voor sommige weggedeelten meer tijd kosten, om dat de gemeenten daar de verlich ting exploiteren. Rijkswaterstaat zal in nauw overleg met deze gemeenten een beperking van de verlichting gaan realiseren. Ook zullen enkele schakeltechnische problemen moeten worden opgelost. Dit heeft het mi nisterie van verkeer maandagmiddag meegedeeld.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1973 | | pagina 1