AGENDA FEEST VOOR JEUGD C.N.S. „ONDER DE WIEKEN" Olielanden beperken produktie met 25 De V.S. en Israël Shell beperkt olieleveranties Egypte wil nieuw kanaal graven Nieuw interieur voor boekhandel W. de Vries te Zieriltzee OLIE EN GAS - HOE ZIT DAT? Wat gaat de olieboycot Nederland doen? Ook zuinigjes aan in de V.S. Zeeuwse boot zit moeilijk met olie Ilulf pgcederen naar Midden-Oosten LAATSTE NIEUWS Kado-idee JAC. MOURER 2 BURGH-HAAMSTEDE, 3-11. Ter gelegenheid van de opening van de nieuwe school, hadden de kinderen van de Christelijk Nationale School „Onder de Wieken" te Burgh-Haamstede, zaterdag een feestdag. Doordat vrijdagavond een aantal ouders druk in de weer was geweest om de school te versieren, bood deze een fees telijke aanblik. Om half tien werd er met een optocht door Haamstede met versierde wagens met de feestelijkheden gestart. Door de kinderen op de wagens werden o.m. facetten uit de sprookjeswereld en het onderwijs uitgebeeld. Ook een aantal nabootsingen van bekende TV-figurcn ontbraken niet in de optocht. Met behulp van de ouders was er bijzonder veel zorg besteed aan de kleding van de kinderen. Na de optocht werd er door de be kende pottenbakker Ad Rommérs uit Hilversum een show in de school gegeven die zowel bij jong als bij oud bijzonder in de smaak viel. Wat deze pottenbakker, die de kinderen mede in zijn programma betrok, in enkele minuten üjd wist te preste ren deed velen versteld staan. Ter wijl de kinderen met volle teugen van het programma van Ad Rom mérs genoten waren een aantal moe ders in de huishoudschool druk in de weer met het bakken van een groot aantal pannekoeken welke or na afloop van de voorstelling bijzon der vlot bij de leerlingen ingingen, 's Middags werd er in de school een KOEWEIT. 5-11. De tien olieproducerende Arabische landen hebben be sloten met onmiddellijke ingang hun produktie te verminderen met 25 pro cent ten opzichte van het niveau van september. Deze vermindering geldt ook voor de hoeveelheden die naar de Verpnigde Staten en Nederland worden uitgevoerd. Een nieuwe productieverminde ring van vijf procent volgt begin de cember. De Algerijnse minister van Industrie Balaid Abdel Salam en de Saoedische minister voor oliezaken Zaki Jammani zullen een reis gaan maken langs de westerse hoofdste den om de door de olielanden geno men besluiten uiteen te zetten. Olieproduktie Koeweit met 25 verminderd BEIROET, 5-11. Koeweit, dat had aangekondigd de olieproduktie met tien procent te zullen verminderen, blijkt deze sinds 6 oktober met on geveer 25 procent te hebben inge krompen. Dit heeft het in Beiroet verschijnende weekblad „Middle East Economie Survey" zaterdag be richt. Voor het begin van de oorlog in het Midden-Oosten produceerde Koeweit gemiddeld drie miljoen barrels olie per dag. Naar schatting is deze teruggelopen met 732.000 bar rels per dag. In Saoedi-Arabië is de olieproduk tie sinds 6 oktober met 26,5 procent verminderd. Vergif op stortpliaats in België BRUSSEL, 3-11. Op een stortplaats van vuil in de Belgische provincie Luxemburg, niet ver van het plaats je Bouillon, heeft men dertig ton af val aangetroffen die het dodelijke vergif kaliumcyanide bevat. De mogelijkheid bestaat dat het gif wegsijpelt naar een klein riviertje, De Grotte' en vandaar in de Semois een groter riviertje terechtkomt. Het gif is clandestien op de stort plaats gedeponeerd. Dit is in Koeweit bekendgemaakt nadat daar zondag een ministerscon ferentie was gehouden van de O.A.P.E.C. (Organisatie van Arabi sche Olie-Exporterende Landen). NÈW YORK, 5-11. Tussen Israël en de Ver. Staten blijven menings verschillen bestaan ten aanzien van een regeling voor het conflict in het Midden-Oosten. Dit is duidelijk ge worden na de intensieve besprekin gen die de Israëlische premier Meir in Washington heeft gevoerd met president Nixon en minister van buitenlandse zaken Henry Kissinger. Mevrouw Meir stapte zondagavond op het vliegveld Kennedy in een vliegtuig van El Al voor de terugreis naar Tel Aviv. Hoewel de Israëlische premier geen persconferentie wilde geven zou zij enkele Israëlische journalis ten hebben verteld dat Amerika nog steeds Israëls vriend is, hoewel er over bepaalde kwesties verschillen van mening blijven bestaan. kermis gehouden waarbij men in de lokalen aan velerlei attracties kon meedoen. Al met al werd het een bijzonder geslaagde dag waarop de organisatoren met voldoening een terugblik kunnen werpen. LONDEN, 4-11. Shell Oil Co be perkt de levering van ruwe olie aan landen zoals Japan met zeventien procent. Deze maatregel, die is ge troffen in verband met de beknot ting in het Midden-Oosten, geldt met terugwerkende kracht vanaf 1 no vember. Sinds 1 oktober jl. gold al een beperking van de leveranties met tien procent. In Londen verklaarde een woord voerder van Shell dat de verminde ring is gebaseerd op het geprojec teerde verbruik en niet op het hui dige verbruik. Shell Oil heeft de olieverbruikers in Japan reeds op de hoogte gesteld van de vermindering. „Oorlog kwam als volkomen verrassing" MILAAN, 4-11. In een zaterdag gepubliceerd vraaggesprek met het Milanese blad „Corriere Delia Sera" heeft de Israëlische minister van buitenlandse zaken, Abba Eban, ge zegd dat het uitbreken van de oorlog op 6 oktober zowel voor Israël als de Ver. Staten als een „volkomen ver rassing" is gekomen. CAIRO, 5-11. In Cairo verluidde zondag dat Egypte overweegt een nieuw kanaal te graven om het noordelijke, vijftig kilometer lange stuk van het Suezkanaal bevaarbaar te maken voor scheepvaartverkeer in beide richtingen. Het nieuwe kanaal is momenteel in studie bij het nieuwopgerichte ministerie van constructie onder lei ding van Osman Achmed Osman. Het 160 kilometer lange Suez ka naal, dat sinds de oorlog van 1967 is gesloten, is niet breed genoeg voor gelijktijdig verkeer uit beide rich tingen. Visserijschap iii zorgen om (le olie DEN HAAG, 3-11. Het Visserij- schap maakt zich zorgen over de oliecrisis, omdat het het voortbe staan van de visserij afhankelijk acht van de beschikbaarheid van olie. Los van deze crisis echter heeft het bestuur zijn ernstige bezorgdheid uitgesproken over de olieprijzen, die dit jaar al met 150 procent gestegen zijn. Die verhoging met 150 procent betekent b.v. voor een diepvrieshek- trawler een verhoging van de kosten met f 200.000 per jaar, aldus het schap. „Pijpela" werd overzichtelijke ruimte ZIERIKZEE, 3-11. Boekhandel W. de Vries hield vrijdagavond „open huis" om belangstellenden de gelegenheid te geven het nieuwe interieur van de zaak in ogenschouw te'nemen. Hiervan werd druk gebruik gemaakt, en de vele bloemen en een drankje gaven een extra feestelijk cachet aan deze her opening. De architect, de heer R. J. Pothaar had een belangrijk aandeel in de planning voor indeling en aankle ding van het vernieuwde interieur. Op verrassende wijze is men er in geslaagd van een lange, vrij smalle „pijpela" een overzichtelijke ruimte te maken, met een gezellige sfeer, waar de klant op eigen gelegenheid zijn keus kan doen. Naast de entree een etalage met schrootjesplafond, en na binnenkomst een ruim loop- vlak belegd met een beige vloerbe dekking. De verder gebruikte kleuren be perken zich voornamelijk tot oranje, wit en olijfgroen. Langs de wanden rekken, waarop loodrecht geplaatst ook weer rekje. Hier en daar zelfs een zitje voor degeen die voor aan koop nota wil nemen van voorwoord of flaptekst van een boek. Een apar te plafondverwerking met een ver lagend effect, de logische oplossing voor een reeds bestaande trap bin nen het geheel, de overzichtelijke opstelling va neen aantal boekerek- ken achterin de zaak, waar gebruik werd gemaakt van een niveauver- DEN HAAG. Mr. A. P. J. M. M. van der Stee werd benoemd tot minister van landbouw en visserij in het kabinet Den Uyl, waarin hij staatssecretaris van financiën was. DEN HAAG, 3-11. Over het ver band tussen het olietekort en de op roep zuinig met aardgas te zijn, deelt de Gasunie het volgende mede: Veruit het grootste deel van onze elektriciteitscentrales draait op aardgas. De meeste contracten met deze centrales voor de levering van gas bevatten een clausule, dat bij temperaturen onder 0 graden C op verzoek van Gasunie op andere brandstoffen - in hoofdzaak olie - moet worden overgeschakeld. Hierdoor komt transportcapaciteit in het gasnet vrij om aan de grotere vraag naar aardgas voor verwar ming te kunnen voldoen. Viermaal meer bij koude Ter illustratie: op koude dagen verbruiken de huishoudingen vier maal zo veel gas als de gezamenlijke elektrische centrales. Met het oog op deze overschake ling hebben de centrales een olie- voorraad ter beschikking die hen in staat stelt in koude perioden toch de nodige elektriciteit op te wekken. Indien de huishoudelijke afnemers hun gasverbruik beperken, zullen de centrales in mindere mate van het gasnet behoeven te worden afge schakeld. Visie van V. NO schil, dit alles draagt bij tot een ei gentijdse aanblik en een optimaal gebruik van de beschikbare ruimte, die de klant ten goede komt. Ook als het drukker zou zijn be staat ruimschoots de gelegenheid on gestoord wat te „grasduinen" in de geboden leeskost. Iets wat iedere boekewurm op prijs weet te stellen. Daarnaast lig gen ook kantoor- en schoolbenodig- heden etc. praktisch opgesteld, zodat de klant die zonder advies weet wat hij zoekt bij een aankoop eigenlijk alleen de kassa maar hoeft „aan te doen". Een kijkje in hel vernieuwde inte rieur. (Foto: Zierikzeesche Nieuwsbode) DEN HAAG, 3-11. Onder de meest ongunstige omstandigheden zal er een niet te dekken energietekort van ongeveer 35 procent ontstaan, zegt het V.N.O. (Verbond van Nederland se Ondernemingen) in een commen taar in zijn weekblad naar aanlei ding van de produktiebcperkingen en de olieboycot in de Arabische we reld. KEY BISCAYNE, 3-11. President Nixon zal de volgende week nieuwe maatregelen bekendmaken om het hoofd te kunen bieden aan de ener- gieschaarsle in.de V.S.,.zo heeft een woordvoerder van het Witte Huis vrijdag meegedeeld. Hij zei dat deze maatregelen erop gericht zullen zijn dat de Amerikanen nog minder ben zine, stookolie, en elektriciteit zullen gaan verbruiken. MIDDELBURG. 3-11. De direktie van de Provinciale Stoomboot Dienst in Zeeland heeft van Shell Neder land bericht ontvangen, dat als ge volg van de boycot van Arabische olielanden voorlopig maar 85 procent van de normale benodigde hoeveel heid olie voor de veerboot op de Wcsterschclde /al worden geleverd. Deze maatregel kan betekenen dat op korte termijn de huidige dienst regeling aan de nieuwe omstandig heden zal moeten worden aangepast. De meest spectaculaire maatregel van de regering moge dan het zon- dagrijverbod zijn, veel essentiëler is volgens het V.N.O. de afleveringsbe perking, die de olie-industrie op vrij willige basis toepast. Deze afleve ringsbeperking zal in alle schakels van de keten van industrie tot ver bruiker gaan doorwerken. Het V.N.O., van mening dat de si tuatie erger is dan wel wordt ge dacht, schildert in zijn blad een „zwartgallig" beeld van de gevolgen van de Arabische maatregelen. Om te beginnen meent het V.N.O., dat de regering met de verbruiksbeper- king van tien procent nog geen reke ning heeft gehouden met de tegen Nederland gerichte olieboycot, deze verbruiksbeperking van tien procent komt namelijk overeen met de da ling van tien procent, die de wereld- produktie van ruwe olie heeft on dergaan. Verminderde produktie Deze produktieve vermindering is het gevolg van hel besluit van medio oktober van een aantal Arabische landen de produktie met onmiddel lijke ingang met vijf of tien procent te verminderen, terwijl voor de vol gende maanden een verdere vermin dering van telkens vijf procent is voorzien. Volgens de „Financial Times" is de olieproduktie in het Midden-Oosten, dat de helft van de wereldoliepro- duktie levert, inmiddels al met twin tig procent teruggelopen. Dit bete kent op wereldschaal een produktie- verlies van tien procent. Er is dus, voor zover zich laat be oordelen. met de gevolgen van de Arabische olieboycot van ons land in de maatregelen van de regering nog geen rekening gehouden, ons land zal onvermijdelijk tot verdere bezuinigingen op het olicverbruik moeten overgaan, wanneer deze boy cot affectief blijkt te zijn. Dit zal dis tributie in een later stadium wel haast onvermijdelijk maken, meent het V.N.O. DEN HAAG, 3-11. Het Nederland se Rode Kruis verzendt de komende dagen opnieuw grote hoeveelheden hulpgoederen voor de slachtoffers van het conflict in het .Midden-Oos ten. Op verzoek van de verschillende partijen zijn zendingen infuusvloei- slnf. penerilinr en andere medica menten samengesteld, die een geza menlijke vaarde hebben van meer dan f 80.000.De KLM vervoert za terdag een partij geneesmiddelen met bestemming Syric naar Beiroet. De „El Al" vliegt maandagmorgen een hulpzending over naar Tel Aviv Voor Isr-ël en later die dag brengt de KLM ren hoeveelheid medica menten naar Cairo in Egypte. Dele gaties van het Internationale Comité van het Rode Kruis zullen voor dis tributie van de goederen zorgen. De stand op giro 777 van het Ne derlandse Rode Kruis is thans meer dan f 150.000. Maandag 5 november Zierikzee Aula school Manhuisstraat R.S.G. „Prof. Zeeman", 20.00 uur, ouder avond Rijksscholengemeenschap. Dinsdag 6 november Zierikzee Stadhuis: 20.00 uur; vergadering ge meenteraad. Balie, 12.00-19.00 uur, verlichtings- controleslation ANWB. R.K.-centrum; 19.30 uur; U.V.V.-af- deling. Haamstede Ouderavond „De Schutse"; (18.30 uur gesprek met leerkracht; 20.00 uur ouderavond). Scharendijkc Gemeentehuis; 19.30 uur; vergade ring gemeenteraad Middenschouwen. Nieuwerkerk „Rehoboth". Gemeente-avond Herv. Kerk. Half acht. Woensdag 7 november Zierikzee Balie, 10.00-19.00 uur, verlichtings- controlestation ANWB. Donderdag 8 november Zierikzee Balie, 10.00-19.00 uur, verlichtings- conlrolestation ANWB. „De Drie Schapen". „Nut en Genoe gen". 8 uur. Vrijdag 9 november Zierikzee Balie, 10.00-19.00 uur, verlichtings- controlestation ANWB. 7.30 uur, jubileum afd. Schouwen Plattelandsvrouwenbond. Zaterdag 10 november Zierikzee Concertzaal; 20.00 uur; Z. Toneel Globe; (De ingebeelde zieke, Z.V.U.). Balie, 09.00-14.00 uur, verlichtings- controlestation ANWB. Dinsdag 13 november Haamstede Gcref. kerk; 20.00 uur; afd. W Schou wen Ver. van Huisvrouwen, Prins va nOranje; 10.15 uur; jaar vergadering Vrouwenkontakt PvdA Zeeland. Vrijdag 16 november Zierikzee Aula RSG Prof. Zeeman; 20.00 uur; filmavond Ziejook. 's Landskamer, 14.00 uur, vergade ring Waterschap Schouwen-Duive- land. Donderdag 29 november Zierikzee Concertzaal; 20.00 uur; Kabaret Don Quishocking; (Z.V.U.). Botsing bus-tram in Den Haag DEN HAAG, 5-11. Bij een botsing tussen een bus en een tram op de kruising Spui-Turfmarkt in Den Haag zijn maandagmorgen 31 men sen gewond geraakt. Zij zijn met am bulances naar ziekenhuizen in Den Haag gebracht. Over de aard van de verwondingen is nog weinig bekend. In elk geval is de chauffeur van de bus, de 23-jarige R. A. uit Voorburg zwaar gewond. Advertentie voor uw baby Bloedkoraal armbandje Rammelaar voor uw kleuter Pleet couvert met mesje Zilver bcdclcollicr voor uw tiener Moderne, brede horloge- band Zilveren naampiaatarm- band Leuke hippe wekker 41 Zilver ring of hanger voor uw vrouw Gouden broche. Moderne schakelarmband v Diamant of brillantring voor uw man Briefopener, zilver of pleet Wijn-, sherry-, borrelglas Nieuw modern horloge JUWELIER-HORLOGER ntn1 t Qrvifrxl»— H 1 ZI*>DOM T*l (01110) 2U| y t

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1973 | | pagina 2