PILS 3 flesjes 0,3 liter mits afgehaald m DE ZIERIKZEESCHE COURANT DE AUTO LOZE ZONDAG GELDT VAN 3 TOT 12 UUR week tij Saoedi Arabië stopte nog niet Het Westen en het olieverbruik Egypte begint een diplomatiek offensief in Europa EIGEN APARTE PLAATS VOOR „KERNTJE" BURGHSLUIS Ook geen Balirein-olie meer De troepen in Europa jGJöfisserie ,/f J^oocf^uijs" ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE ':8UÏ7^V 7^2EEL^3^ Donderdag 1 november 1973 130ste jaargang Nr. 21379 WAARIN OPGENOMEN 1797 - 1889 REDAKTIE, ADMINISTRATIE EN BEZORGING: Jannewekken 11, Zierikzee. Postbus 1. Tel. (01110) 2255. Tel.-nummers na 18.00 uur: Redakteur: M. J. Bij de Vaale (01110) 2938; Advertenties: (01110) 2118 of 4188; Be zorging (01110) 4188. Postrekening 13 76 77. ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIES: Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling 14,50; per maand 5,per jaar 55,Losse nummers 30 cent - Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag - Advertentieprijs 21 cent per losse mm.; „Succesjes" (max. 4 regels) 2,75. Vraagt onze contractprijzen! De advertentieprijzen zijn exclusief 4 B.T.W. Uitgave: B.V. Drukkerij v/h Lakenman Ochtman, Zierikzee. ■n dn nummer: ANWB-verlichtbigsaktie Zierikzee Minister Lubbers iets scheutiger DEN HAAG, 31-10. De autoloze zondag zal beperkt worden en wel van 3 uur des morgens tot 12 uur des nachts. Aldus heeft minister Lubbers van economische zaken woensdagmiddag in de Tweede Kamer meege deeld tijdens het voortgezette debat over de olieboy cot. De regering was aanvankelijk van plan geweest de gehele zondag tot autoloze dag te bestemmen. Daar tegen had de Kamer nogal wat bezwaren. Minister Lubbers zei geen bezwaar te hebben tegen bovengenoemde ver lating van het aanvangstijdstip van de autoloze zondag. Er vindt immers een nadere overweging plaats. De bewindsman gaf enkele alternatieve mogelijkheden voor de autoloze zondag, zoals bijvoorbeeld het stilleggen van het autoverkeer gedurende een deel van de zaterdag of rijverboden op bepaalde avonden. Uitgangspunt van de door de re gering getroffen maatregelen is het terugdringen van het verbruik met Advertentie 89 BAHREIN, 31-10. Saoédi-Arabië heeft gewaarschuwd dat het zyn olieleveranties aan Nederland zou kunnen stopzetten maar heeft in te genstelling tot eerdere berichten nog niet tot een embargo besloten. Dit hebben funktionarisscn van Arabian American Oil Company (Aramco) woensdagavond meegedeeld in Bah rein. Het bericht dat Radio Riaad zondag heeft omgeroepen over een olieboycot van Nederland berust volgens de zegslieden op een misver stand. Dc regering van Saoedi-Ara- bic zou Nederland slechts duidelijk hebben willen maken dat het zich door zijn houding in het conflict tus sen Israël en de Arabische landen blootstelt aan sancties door middel van het „olicwapcn". ongeveer 10 pet. Ten aanzien van de snelheidsbeperking zei minister Lubbers de indruk te hebben dat niet een ieder hier serieus op rea geert. Het moet mogelijk zijn dat ie- dre zich aan een maximum snelheid van 100 km/u houdt. Voorlopig zal dit op vrijwillige basis moeten ge beuren, maar zo nodig zal een wet telijke maatregel worden getroffen. Het sluiten van de gordijnen in de huiskamer kon minister Lubbers evenmin als onbelangrijk kwalifice ren. In deze situatie, waarbij van de winter ojverwogen zou kunnen wor de de energiecentrale op aardgas te laten draaien in plaats van op olie ise het zaak elke poging te onderne men m zuinigheid te betrachten, ook met aardgas. Prematour vond minister Lubbers het nu nadere informatie te ver schaffen van, de olieboycot op de Nederlandse economie. Zodra het verbruik hier te lande met 10 pro cent zal zijn teruggedrongen is wel licht enig inzicht aanwezig. BONN, 31-10. Van de voornaamste olieverbruikende landen in het wes ten heeft tot dusver alleen Neder land concrete maatregelen genomen om de voorziening van olie en olie- produkten zo goed mogelijk op gang te houden. Volgens het Westduitse ministerie van economische zaken zullen dn de bondsrepubliek voorlopig geen maat regelen naar het Nederlandse voor beeld nodig zijn. De regering in Bonn is niet van plan Den Haag voorstellen te doen voor verbetering van de voorziening. Een woordvoer der wees erop dat de problemen re gelmatig worden besproken door vertegenwoordigers van de regerin gen der EEG-landen in Brussel. CAIRO, 31-10. Egypte gaat een di plomatiek offensief beginnen in Eu ropa om steun te verwerven voor een vredesregeling, gebaseerd op te rugtrekking van Israël uit de bezette Een facet je van Schouwen-Duiveland BURGHSLUIS, 31-10. In het grote geheel van de ge meente Westerschouwen neemt de kleine kern Burgh sluis met nog geen 30 woningen, een geheel aparte plaats in. In tegenstelling met een aantal andere kleine haventjes aan de boorden van de Oosterschelde heeft Burghsluis door de loop der jaren heen een eigen charme behouden. Mede door de veranderde maat schappelijke struktuur is er ook ten aanzien van deze haven en zijn directe omgeving wel het een en ander gewijzigd. De tijd dat er per seizoen zo rond de 11 miljoen kg suikerbieten werden verscheept behoort voor goed tot hel verleden. Tevergeefs zal men nu nog naar een enkele suikerbiet op het havenplateau zoe ken. Oud-havenmeester G. A. Ovcrbeekc, geboren op het „Oude-Sluusje" en nog steeds te Burghsluis woonachtig, bediende in di ctyd de twee weegbrug gen die men toen nog rijk was. In de tyd van de suikerbietencampagne moest hy dagclyks menige kilometer per fiets afleggen om de afstand tussen de beide weegbruggen te overbruggen. Zyn zoon M. K. Overbceke. die na zyn pensionering in maart van het vorige jaar beide funkties van zyn vader heeft overgenomen heeft het nu met nog maar één weegbrug en geen suiker bieten meer wat dat betreft heel wat rustiger. Het niet meer afmeren van dc bictenschcpen is echter lang niet dc enige verandering. In de loop der tijden heeft in de haven tal van schepen van verschil lende pluimage geherbergd. Gud- Ihavenmeester Overbeeke weet er nog alles van te vertellen. In de eer ste wereldoorlog van 1914-,18 be volkten een aantal gevluchte Bel gische schippers de haven met hun schepen, die „bommen" werden ge noemd. Met het ontsluiten van Schouwen-Duiveland zijn de beurt schippers, die o.m. een geregelde dienst met Rotterdam onderhielden, uit de haven verdwenen evenals trouwens de schepen die er voor zorgden dat er in 't winterseizoen in de Westhoek een voldoende hoeveel heid brandstof aanwezig was. Zo had men Willem Blom die met zijn schip zelf de kolen aan de mijnen, tot zelfs in Duitsland, ging halen en Piet Lan- degent die de kolen in de meeste ge vallen uit Rotterdam aanvoerde. Op Burghsluis had men in die jaren ook nog de Van der Kloosters een fami lie die zich o.m. bezig hield met de robbenvangst. Havenmeester Over beeke is wel eens enkele malen mee geweest. Met netten werden de robben ge hangen waarna zy in kisten werden gedaan en naar de dierentuin van Amsterdam en Antwerpen getran sporteerd werden. Graag geziene gasten waren ook dc garnalenvissers uit Arncmuidcn, die men ook niet meer ziet. Minder welkom waren in de 001— log's jaren 1940-'45 de Duitse een mans torpedo's die enige tijd in de haven waren gestationeerd en die Burghsluis als operatie basis hadden gekozen. Retlclingswezen Tal van jaren staat de haven ter beschikking voor een heel wat beter doel n.l. het reddingswezen. De pre sident. Jan Leis", die er nu is gesta tioneerd. heeft reeds als voorgangers gehad de „Blankcnheim", de Prinses Juliana" en de „Prinses Wilhelmina" Met het afsluiten van de Ooster schelde zal evenwel ook de reddings boot uit de haven verwijnen. Als een man die nauw verbonden was aan de zee behoorde de heer Overbeeke als „opstapper" tot de bemannings leden van de reddingsboot. De meest onaangename ervaringen dateren uit de oorlogsjaren toen zij door de Duit sers te pas en te onpas bij nacht en ontij overal heen werden gestuurd. Vaak bleken het dan nog valse mel dingen te zijn geweest. (Vervolg pag. 3) BURGHSLUIS. Weinigen kennen het wat verscholen oude Burghsluis, dat een rijtje heel intieme beneden- dijkse huisjes telt. (Foto; Zicrikzecsche Nieuwsbode) gebieden, zo zeggen politieke kringen in Cairo. De campagne omvat Frankrijk, En geland, Zuidslavië en mogelijk nog andere Europese landen. Op korte termijn willen de Egyptenaren voor al een terugtrekking op de bestands linies van 22 oktober zien te bewerk stelligen. Parijs zal worden bezocht door Mohammed Hassan El Zayyat, die woensdag als minister van buiten landse zaken werd vervangen en nu adviseur is van president Sadat. Het is nog niet bekend of Zayyat of een andere diplomaat naar Londen en Belgrado gaat. In Beiroet heeft de Libanese pre mier Takieddin Solh de oproep van president Pompidou tot een Europese top over het Midden-Oosten toege juicht. MANAMA, 31-10. De ministerraad van Bahrein heeft besloten de uit voer van olie naar Nederland stop te zetten „vanwege de vijandige hou ding van dat land en ten teken van solidariteit met de andere Arabische landen" Dit heeft radio-Manama dinsdag bekendgemaakt. Op 20 oktober had Bahrein al de faciliteiten die het sedert 1971 aan de Amerikaanse marine verleende ingetrokken. AMSTERDAM. Koningin Juliana opende het Antoni van Leeuwen hoek ziekenhuis te Amsterdam door te drukken op een knop achter een maquette van het ziekenhuis. Dit nummer bestaat uit 14 pagina's In tegenwoordigheid van een dove, ontdekt men hoeveel men zegt, dat niet waard is herhaald te worden.- WENEN, 31-10. De landen van het Sowjet-blok hebben naar schatting 900.000 soldaten in Europa en de Na- vo 770.000. Er liggen 190.000 Ameri kaanse militairen en circa 430.000 Russische. Naar verluidt wil dc Navo voor stellen te beginnen met een vermin dering met 15 procent van de Russi sche en de Amerikaanse troepen in centraal Europa. Advertentie Havenplein 7 - Zierikzee W eekmenu: garnalensoep grocnckool gevuld met kalfsvlees chipolata bavarois a 17.50 Tafelreservering: (01110) 2584 Verwachting tot vrijdagavond: Meer bewolking Overwegend droog weer met enkele zonnige perioden; tot matig of zwak afnemende wind uit zuidoost tot zuid; minimumtemperaturen van 5 lot 1 graad met plaatselijk nacht vorst; maximumtemperaturen rond 11 graden. Voor zaterdag: Aantal uren zon: 0 tot 5. Min.-temperaturen: omstreeks nor maal. Max.-temperaturen: van ongeveer normaal tot 3 graden onder normaal. Kans op een droge periode van min stens 12 uur: 90 procent. Kans op een geheel droog etmaal: 70 procent. ZON- EN MAANSTANDEN 2 nov. Zon op 7.36 onder 17.10 Maan op 13.41 onder 23.00 Eerste kwartier: 3 nov. (7.29). HOOG- EN LAAGWATER ZIERIKZEE: Hoogwater Laagwater 2 nov. 7.06 19.38 0.57 13.20 Doodtij: 5 nov. HET WEEKOVERZICHT DE BILT, 1-11. Het K.N.M.I. deelt mee: droge lucht uit midden Euro pa en Frankrijk zal in het komende etmaal naar onze omgeving stromen. Het weer zal overdag ook een over wegend zonnig karakter hebben. De aanvoer van deze lucht, waarin het kwik in de nacht tot aan het vries punt kan dalen, maar in de middag in het algemeen weer kan oplopen tot omstreeks ÏO graden, vindt plaats langs de west flank van een omvangrijk hogedruksysteem. waar van het centrum over Polen lang zaam naar het oosten trekt. Het heefl in Polen in de nacht van woensdag op donderdag op uitgebreide schaal licht tot matig gevroren. Plaatselijk daalde de temperatuur cr tot acht graden onder nul.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1973 | | pagina 1